Počasí
Praha 18 °C Pondělí, 27. září 2021, Svátek má Jonáš
Go to content

Zoufalí nájemníci z Prahy 10 se bojí o životy

„Život se nám změnil v peklo. Kdysi klidná čtvrť a dům je najednou místo, kde se bojíme a jsme ve stresu.“ Takto popisuje stále více Pražanů bydlení v obecních bytech v majetku magistrátu nebo Prahy 10. Podle svědectví nájemníků přiděluje nově magistrát a Praha 10 ovládaná Piráty obecní byty výhradně tzv. nepřizpůsobivým. Tedy různým feťákům a Romům, které „sváží“ do Prahy z celé ČR.
kolaz_ghetto_snadfinal Zvětšit

Paní Kamila (plné jméno neuvádíme, ale redakce ho má k dispozici) žila v bytovém komplexu v Počernické ulici v Malešicích spokojeně dlouhá léta. Komplex patří magistrátu Hlavního města Prahy a lidé zde žijí v nájmu. Od podzimu 2020 se podle nájemníků v domě začali pohybovat podivní noví obyvatelé, s kterými začaly problémy. Vykopané dveře, rozbité chodby, posprejované stěny, výkaly. Před domem poničené lavičky. Neustálý křik a incidenty před domem.

„Policisté jsou tady od té doby jako doma,“ popisuje Kamila. Romská jména na zvoncích dávají tušit, o kom je řeč. „Naposledy si jejich zfetovaný otec lehnul na silnici, ať jej předjede auto, že už nechce žít. Policisté jej odváděli,“ vzpomíná paní Kamila. Podle jejího svědectví zasahují často v domě policisté pro rušení klidu. „Když oslavovali Velikonoce, vyvedli jich z bytu tak 30,“ uvedla Kamila.

Problémy potvrzuje i správcovská firma QFacility, která v domě provádí opravy. „Od dubna je v tomto domě v přízemí nově hlášeno osm Romů, podle místních se jich tam pohybuje minimálně jednou tolik. Od té doby tam jezdí také neustále zámečník, protože jsou zničené kliky a zámky. Nájemníci si nám stěžují, ale my s tím nemůžeme nic dělat. Odkazujeme je na vlastníka, tedy na magistrát, aby to řešil,“ řekla nám zaměstnankyně firmy, která si nepřála být jmenována.

Obyvatelé domu, se kterými jsme hovořili, si stěžují i na fetování nových obyvatel domu. Scházejí se v parčíku vedle domu. Pravidelně nacházejí pohozené stříkačky. Rozbité jsou také lavičky na hlavní silnici, kde mnozí z nich byli zvyklí sedávat.

Zničené lavičky mají podle nájemníků na svědomí nepřizpůsobiví občané.
Jedna z obyvatelek domu na Počernické ulici, která podle nájemníků fetuje a žebrá na drogy. V den naší návštěvy byla evidentně pod vlivem návykových látek.
Správcovská firma nestíhá věci opravovat. Jezdí do domu neustále k novým událostem. To nebývalo.
Strakapoud to určitě neudělal...
Dům je po půl roce soužití s novými nájemníky poničený.

Magistrát kamery nepovolil

Podle dalšího obyvatele obytného bloku v Počernické, se kterým jsme hovořili, se problém táhne od doby, co Piráti nastoupili na magistrát. Nastartovali program „Kontaktní centra bydlení“, který poskytuje ubytování v obecních bytech pro nepřizpůsobivé. „Při řešení příčin i důsledků bezdomovectví se inspirujeme úspěšnými tuzemskými a zahraničními projekty. Kontaktní centra pro bydlení jsou základním prvkem systému řešení bytové nouze například ve Skotsku,” uvedl k projektu radní Prahy pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti).

Nájem v obecních bytech, postavených v roce 2002, je přitom poměrně nízký. „Za prostorný byt 3+1 platíme i s poplatky zhruba 12.000 korun, což jde“ osvětlil obyvatel komplexu. Paní Kamila ale dodává, že už dávno chtěli instalovat bezpečnostní kamery, ale město to podle ní zamítlo. „Alespoň by se přišlo na jejich (nepřizpůsobivých nájemníků) kriminalitu. Na balkoně mají neustále nějaká kola a koloběžky. Pak to v noci montují. Jsou určitě kradená. Policii to říkáme pořád, nic se nestalo,“ uvedla Kamila.

Drogy, nepořádek a krádeže

Jako přes kopírák je příběh nájemníků z obecního domu městské části Praha 10 v ulici Ruská. Zde dokonce sepisují petici proti radnici, aby zjednala nápravu. Radnici Prahy 10 také ovládají Piráti. „ Chtěla bych Vás poprosit, zda je možné nějakým způsobem vyřešit každodenní situaci, která se zde u nás v domě děje. Určitě jste již obdržela nějaké stížnosti na nájemníky v bytě v Ruské (číslo z důvodu ochrany soukromí neuvádíme – pozn. red.) pí. P. Od té doby, co tu bydlí, je to zde katastrofa. Podle dostupných informací pí. P. neplatí nájem a má odpojená média. Dříve si chodili nabíjet mobilní telefony a ostatní příslušenství dolů do sklepů, kde ničili dveře a rozbíjeli skla, než se udělaly mříže, aby se tam nedostali,“ píše nájemnice v dopise starostce Prahy 10 Renatě Chmelové (Vlasta).

Je to skutečně smutné čtení, protože místní dlouholetá obyvatelka popisuje šedou realitu běžných dní. „Bydlím v domě v Ruské ulici už 30 let, mám roční dceru a musím uznat, že se zde bojím. Okolo domu se potulují opravdu zvláštní existence, ve sklepě a ve společných prostorách domu probíhaly večerní mejdany. Každý týden se tu řeší nějaké násilné či kriminální situace a policie ČR je tu minimálně dvakrát týdně. Není týden, co by tu nebyl opravář. Dveře jsou věčně vylomené nebo mají odcizené zámky a kliky. Člověk se bojí chodit ven i za bílého dne. Minulý týden ve čtvrtek pí. P. byla okolo 8 h. večer pod vlivem drog a dělala výtržnosti, které opět musela řešit přivolaná policie ČR. Jelikož to má být matka samoživitelka se čtyřmi dětmi, je mi dětí opravdu líto. V bytě podle dostupných informací musí vařit drogy a ukrývat lidi páchající trestné činnosti (Policie je zde pravidelně hledá). Pouští do domu cizí lidi, kteří se chovají hrubě a ničí společné prostory. Člověk už jen čeká, až to u nich v bytě začne hořet či vybouchne.

Dříve to tu byla krásná a klidná lokalita, kde jsem vyrůstala a měla to tu opravdu ráda, ale poslední rok a půl se zde opravdu bojím a nejsem sama. Mnoho lidí z domu, se také bojí a přemýšlí, že by se odstěhovali (někteří to již udělali). Nevím, zda je ve Vašem plánu vyštvat slušné lidi z bytů, kde platí nájem. Snažili jsme se již 30 let o možnost privatizace bytů, ale bez výsledku. Loni v dubnu se nám zvyšovaly nájmy, z kterých se rekonstruovaly volné byty v domě. Momentálně se sem stěhují další nájemníci ´sociálně slabý´, tak se opravu děsím, co bude dál.“

Místo jsme navštívili a je opravdu hrozné. Dříve výstavní domy ze 60. let jsou posprejovány, stejně tak výlohy opuštěného obchodu. Nájemníci si sice nainstalovali mříže do sklepů, i přesto jsou podle jejich svědectví kóje pravidelně vykrádány. Problematické obyvatele bylo možné zahlédnout, jak vysedávají v parku. Jeden z nich se při naší reportáži pokusil proniknout do domu, statečné nájemnice jej ale vykázaly, že tam nebydlí, ať odejde, což skutečně udělal. Bylo evidentní, že je pod vlivem drog.

Zoufalí nájemníci si na ochranu svých majetků instalovali mříže.
Kdysi výstavní interiéry domů jsou demolovány. Radnice Prahy 10 nekoná. Nájemníci jsou zděšeni a chtějí klid.
To není Bronx, to jsou Strašnice v Praze 10. Kdysi výstavní a klidná čtvrť. Vinou Pirátů se mění podle místních v ghetto.
Něco tu v chodbě schází...
problemposprejeovanedvere
Dealeři drog si tu značkují území...

Jako na kolovrátku – volejte policii…

„Oni si zde dělají i znaky na osvětlení a na ulici, aby si vyznačkovali území. Dělají to dealeři drog jako si pejsek očurává kandelábry. Strašnice jsou toho plné,“ popisuje praktiky nových obyvatel Strašnic místní starousedlík pan David.

Radnice Prahy 10 podle jeho zkušeností fandí spíše druhé straně, což dokládá na dopise, který přišel od místní starostky. „Mrzí mě situace, do které jste se vy a další nájemníci dostali. Všechny nájemníky našich bytů samozřejmě prověřujeme, musí splnit přísná kritéria a samozřejmě s nimi i osobně jednáme. Bohužel v množství bytů, které spravujeme, se objeví občas jednotlivý nájemník, který přestane respektovat všechna pravidla. Dosud se nám dařilo domoci se opuštění a předání bytu. V tomto případě jsme bohužel zatím nebyli úspěšní. Doporučuji Vám tedy v případě, který to vyžaduje, když dochází k porušování veřejného pořádku, volat policii,“ uvádí v dopise nespokojeným nájemníkům starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta).

Slušní lidé byty nedostanou

Nájemníci to ale vidí jinak. „Paní od vedle si požádala o obecní byt. Je starousedlice, bydlela s maminkou, potřebovala se osamostatnit. Byt jí na radnici nedali, že prý není sociální případ, pracuje a je moc bohatá. Je to přitom normální prodavačka,“ rozčiluje se nájemnice domu v Ruské. „Je to celé na hlavu. Slušní lidé byt nedostanou a za tyhle nepřizpůsobivé nájem platí magistrát. Nám slušným se pak zvyšují nájmy, protože to platíme za ně. Nově zrekonstruované krásné byty pak vybydlují lidé, dovezení do Prahy z Liberce a ze Slovenska,“ shrnula současnou bytovou politiku radnice Prahy 10 obyvatelka domu v Ruské.

 

Kdo za tohle může?

Podle názoru opozičního politika z Prahy 10 Jana Čížka (SPD) je vina jednoznačně na straně radnice a magistrátu. „V Praze 10 Piráti a Vlasta zrušili zaběhnutý transparentní systém přidělování bytů loterií. Místo toho zavedli opět bytové komise, jak za socialismu. Jejich bodový systém zvýhodňuje nepřizpůsobivé a zcela znevýhodňuje slušné starousedlíky. Jsou prý moc bohatí. Dokud se poměry na radnici nezmění, problémy budou narůstat. Je zde ale ještě větší problém,“ říká Jan Čížek a pokračuje: „Magistrát poskytl radnici Prahy 10 půjčku 500 miliónů korun na stavbu nové radnice, protože Piráti neumí hospodařit. Mluví se o nečistém kšeftu, kdy výměnou za peníze Praha 10 ubytuje nepřizpůsobivé, které jinde nechtějí. V Malešickém zámečku takto vzniklo centrum pro bezdomovce místo společenského centra pro maminky s dětmi, mluví se i o přesunu Romů z Řep do Prahy 10.“

Jan Čížek, pražský patriot
Jan Čížek, pražský patriot Zdroj: archiv

Úplně stejný problém řešila v zimě dnes již bývalá starostka Praha Řepy Jitka Synková (ODS). „Byli jsme informování, že úředníci magistrátu předloží naši žádost o zastavení přidělování bytů rizikovým rodinám v naší městské části. Současně jsme byli informování, že magistrát vystěhoval tři domácnosti, na které mířilo nejvíce stížností. Jedná se o jeden byt v Laudově ulici a dva byty ve Slánské ulici. Nicméně nejsem spokojená, jak dlouho tento proces trval. Magistrát by měl zlepšit pravidelná místní šetření a kontroly. Vyzvala jsem proto radního Zábranského, aby se osobně přišel podívat do lokalit, které vnímáme jako problémové,“ uvedla exstarostka ODS. Podle obyvatel Řep je situace na sídlišti stále neuspokojivá a magistrát stále byty nepřizpůsobivým přiděluje.

 

 

"Opakovaně se ukazuje, že větší kumulace osob z nejnižších sociálních vrstev či se sníženou sociální přizpůsobivostí vede k vytváření vyloučených lokalit a ghett," říká pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO 2011).
"Opakovaně se ukazuje, že větší kumulace osob z nejnižších sociálních vrstev či se sníženou sociální přizpůsobivostí vede k vytváření vyloučených lokalit a ghett," říká pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO 2011). Zdroj: archiv

Situace je alarmující i v Praze 11, kde nepřizpůsobiví obývali areál Sandra. „Praha 11 naštěstí nedisponuje větším počtem bytů ve správě hl. m. Prahy, tedy tento nešvar známý z jiných městských částí u nás tolik nerezonuje. Nicméně do budoucna se situace může výrazně změnit, protože magistrát se chystá opravit zchátralou a prázdnou budovu bývalého Hotelu Opatov, kde plánuje až 300 jednotek pro sociálně slabé,“ říká místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO 2011) a dodává: „Určité dlouhodobé zkušenosti však v naší městské části máme, když lidé z okraje společnosti dlouhodobě obývali dnes již bývalou ubytovnu Sandra. Problematické soužití ukončilo teprve zahájení rekonstrukce objektu, ve kterém v současnosti vznikají obecní byty. Opakovaně se ukazuje, že větší kumulace osob z nejnižších sociálních vrstev či se sníženou sociální přizpůsobivostí vede k vytváření vyloučených lokalit a ghett. Jsem nicméně toho názoru, že počet osob, které mohou jednotlivé městské části přijmout, nelze nakazovat shora, ale měly by o něm rozhodovat samotné samosprávy. Důležitou podmínkou pro jejich umísťování je také kontinuální a komplexní sociální péče zaměřená na prevenci nežádoucích jevů a opětovné začlenění těchto osob do společnosti.“

Máte také podobný problém v místě vašeho bydliště? Napište nám na e-mail: redakce@ceskydomov.cz.

Podobné články


Předchozí články

Kradli kvůli deseti koruně

Tvářili se, že potřebují 10 korun, pak poškozeného obrali o peněženku. V případě dopadení hrozí pachatelům až desetiletý trest.

Pražská zoo pořádá Velký sloní den

Zoo Praha zve v sobotu 14. srpna na Velký sloní den. Návštěvníci se během něj seznámí s téměř 90 lety chovu slonů v Zoo Praha od prvního slona Babyho po aktuálně nejmladší pražské slůně Amalee.

Rocker Vilém Čok: Slova žena a muž musí zůstat!

Za necelý měsíc oslaví známý rockový zpěvák Vilém Čok (59) kulaté narozeniny. S hudebníkem, který působil v legendárním Pražském výběru a v dalších skupinách a má za sebou i účinkování ve filmech, si ...

Soutěž Naší Prahy. Navštivte zdarma iQLANDIA Liberec

Pokud řešíte otázku, kam ještě o letních prázdninách vyrazit s rodinou na výlet, máme pro vás tip. Vydejte se navštívit jedno z nejvýznamnějších míst svého druhu v Evropě – unikátní vědecko-zábavní ce...

Strašné! Psi se nabízejí za odvoz jako nábytek

Nenapadlo nás, že návrat do normálního života po epidemii bude pro naše soužití se psem tak náročný. On neumí být doma sám. Štěká a demoluje byt. Chceme se ho zbavit.

Jak neuvařit žábu…

Člověk musí být neustále ve střehu, aby byl schopen uvědomit si a pochopit, co se to s námi teď vlastně děje.

Prahu 11 roztančí hudební hvězdy

Bára Basiková, Dan Bárta a Illustratosphére nebo Kamil Střihavka. Dny Prahy 11 zvou na bohatý hudební a kulturní program.

Gastro areál u Anděla dnes neotevřel

Projekt Manifesto, jenž se zaměřuje na obnovu zanedbaných částí Prahy a snaží se jim vdechnout nový život, mění plány ohledně otevření svého nejnovějšího gastro areálu u Anděla. Kdy restaurace otevřou...

Radujme se z maličkostí

Člověk si má neustále dělat nějaké radosti, protože jenom tak si lze pěkně užít života.

Ušetřete si nervy

Ničemu a nikomu nevěřte. Natož své paměti! Ne, to není zásada vězňů z Mírova ani poetické rozhořčení náctiletých beatniků na ty 30+. Prostě dobře míněná rada, kterou jsem si sám sobě naordinoval při p...

Libeňský most v noci nesvítí

Most v nočních hodinách přizpůsobuje intenzitu osvětlení momentální hustotě dopravy, snižuje tím šíření světelného smogu a šetří energii.

Parkourové hřiště pro Prahu 11 je vytištěno

Hřiště o kruhovém půdorysu s průměrem 14 metrů vzniklo podobně jako projekt Prvok pomocí 3D tisku. S jeho otevřením pro veřejnost se počítá letos koncem září.

Policie pátrá po obětech znásilnění

Pražští kriminalisté pátrají po obětech sexuálního zneužívání, které zareagovaly na inzerát nabízející brigádu hlídání dětí nebo práci zapisovatelky.

Farma v centru Prahy pěstuje zeleninu bez hlíny

Mobilní hydroponická farma šetří energii i zdroje. Oproti běžnému zemědělství ušetří až 95 % vody. Zelenina přitom může pěstovat i v zimě.

V Dolních Měcholupech hoří autovrakoviště

Požár propukl dnes v brzkých dopoledních hodinách. Na místě zasahuje 12 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu.

Při návštěvě polikliniky Budějovická počítejte s omezením

V areálu polikliniky Budějovická v Praze 4 probíhá v současnosti výstavba nového atria. V přístavbě polikliniky má vzniknout restaurace s kapacitou až 100 míst, dále poštovní úřadovna a komerční prost...

Navštivte výstavu ovoce s ochutnávkou

Během výstavy, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody, můžete ochutnat vybrané odrůdy ovoce, s nimiž se v běžné prodejní síti už dnes nesetkáte nebo si uvařit si vlastní marmeládu.

Občané volají na úřad denně. Chtějí lavičky!

V Praze 4 chybí lavičky, které nechal odstranit Magistrát, kvůli ukončení smlouvy s firmou AD-Net. Kdy budou stát na jejich místě nové, se zatím neví.

14 denní countdown

Pouhé dva týdny před začátkem školního roku přichází ministr zdravotnictví s informacemi, jak bude výuka od září probíhat. A i když jsem očekávala všelijaké scénáře, realita svou nekoncepčností předčí...

Močil na zastávce. Na strážníka vytáhl revolver

Muže v kovbojském klobouku močícího v blízkosti autobusové zastávky nejprve strážník upozornil na nevhodnost jeho chování. Po spršce vulgarismů na něj muž použil slzný plyn a poté jej ohrožoval střeln...

Výročí okupace připomene koncert Vladimíra Merty

Známý písničkář Vladimír Merta zahraje na vzpomínkové akci připomínající počátek okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy.

Kdo nám v Praze nahradí lavičky?

Možná jste to také zaznamenali, z ulic Prahy začaly mizet lavičky. Ne, nikdo je nekrade. Magistrát rozhodl, že z města stáhne 1400 laviček, a to bez náhrady.

Herečka Anna Kotlíková: Dávám si pozor na lidi, se kterými mám pracovat

Nepřehlédnutelná černovláska Anna Kotlíková (27) sice na nabídku hlavní role ve filmu ještě čeká, nicméně televizním divákům je dobře známa z několika oblíbených seriálů. Ovšem o něco blíže ji poznal...

Iveta Zetochová hájí lidi z ulice a ráda si vsadí na fotbal

Po dětsky romantických představách o práci mezi popeláři či na vesmírné stanici se Mgr. Iveta Zetochová rozhodla už na konci základní školy pro práci v advokacii. Svého cíle dosáhla a nyní se chystá n...

Divadlo pod Palmovkou zve na Palm Off Fest

Pátý ročník Palm Off Festu představí veřejnosti nejvýznamnější divadelní tvůrce a inscenace ze zemí střední Evropy.

Soutěž Naší Prahy. VyšeHrátky slaví, můžete s nimi!

Festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky se letos opět vrací na Vyšehrad, tentokrát už poosmnácté. Proběhne v termínu od 3. do 5. září v prostorách Královské akropole.

A zakázali zpívat…

Děti vyhýbající se testovací mašinérii nebudou moci ve škole s ostatními zpívat ani cvičit, oznámil ministr zdravotnictví… To snad ani nemohl nikde opsat, na takovou pitomost musel určitě přijít sám!

Ovoce v pražských sadech - lokální a chutné

Víte, jak vypadá odrůda hrušek z 16. století, starofrancouzská špinka? Zajít se na ně podívat můžete na Petřín, právě tam totiž dozrávají.

Doučovací kempy pomohly dětem dohnat vědomosti

Městská část Praha 4 pořádala v období letních prázdnin na základních školách doučovací kempy pro děti ze sociálně znevýhodněných skupin.

Deficit volných bytů v Praze

Již delší dobu je „vděčným“ tématem politických debat bytová výstavba. Ať již celorepublikově nebo v Praze. Jako pražský komunální politik si dovolím vyjádřit názor k problematice bytové výstavby v Pr...

V Chodovské tvrzi vystaví slavnou Toyen či Františka Janouška

Obrazy, grafiky i fotografie známých surrealistů si můžete prohlédnout na expozici v Chodovské tvrzi s unikátním kruhovým půdorysem.

U radnice Prahy 12 možná vyroste rozhledna

Nedaleko nové budovy radnice Prahy 12 by v budoucnu mohlo vzniknout volnočasové centrum v přírodě s rozhlednou ve tvaru homole cukru, obchodní centrum a také řada obytných domů.

Jak vypadala Praha před více než 100 lety?

Od úmrtí českého malíře a restaurátora Vojtěcha Bartoňka uplynulo koncem srpna již 113 let. Jeho jméno není mezi veřejností tak známé jako například Mikoláš Aleš či Alfons Mucha, ale Bartoňkovy žánrov...

Zloděj je zřejmě milovníkem hudby

Muž pravidelně navštěvuje prodejny s elektrotechnikou, z nichž si už odnesl audiotechniku za bezmála 100 tisíc korun.

Příprava na válku v českých školách

Branná výchova připravovala děti v období socialismu na útok zbraněmi hromadného ničení. Co musely vědět? Jaké jsou účinky radioaktivních látek a otravných látek na lidský organismus. Jak přežít v rad...

Cestovat v noci MHD bude i nadále za trest

Prázdninový provoz končí, MHD opět posílí četnost spojů. Omezení nočních linek ale zůstává v platnosti. V Praze nejsou turisté.

Jak ušetříte za cestování? Jděte pěšky!

Vít Zukal z Prahy 10 se rozhodl podniknout pouť k hrobu svatého Jakuba ve Španělsku. Padesátidenní cesta jej zatím vyšla zhruba na 35 tisíc korun.

My se o vás postaráme…

Hygiena nedávno rozšířila pole své působnosti: začala navštěvovat domácnosti a kontrolovat, jak lidi po návratu ze zahraničí dodržují nařízenou samoizolaci. Jakmile překročíte naše hranice, přistane v...

A bude vůbec škola?

Penál, bačkory, zaplatit školní jídelnu a rozmyslet kroužky na nový školní rok. Tohle běží hlavou na konci srpna snad každému rodiči. Letos se ale přidávají další, větší starosti. Má vůbec smysl hlási...

Víme, jak budou vypadat nová WC v metru

Nevzhledné a páchnoucí záchodky v pražském podzemí zmizí. V blízké době projdou kompletní rekonstrukcí WC ve stanicích metra Luka, Stodůlky a Budějovická. Nové toalety mají mít bezbariérovou kabinku,...

Prvňáčci dostanou od města drobné dárky

Malí školáci dostanou první školní den praktické dárky, které jim usnadní přechod do nového prostředí a zahájení školní výuky. V balíčku najdou ale i volnou vstupenku a voucher do Botanické zahrady a ...

Praha hostí mistrovství světa ve vodním pólu

Mistrovství světa ve vodním pólu mužů do 20 let se v hlavním městě koná poprvé v historii. Fandit českému týmu můžete přijít osobně.

Východ z metra Budějovická bude nejspíš zavřený až do Vánoc

Dřívější zprovoznění jižního východu z metra znemožňuje havarijní stav terasy a nynější stavební práce. Oba východy by ale měly být funkční ještě před koncem letošního roku.

Vrátí se pomník maršála Radeckého?

Podobně jako u návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí by se mělo jednat o kopii pomníku, který je uložen v Lapidáriu Národního muzea od roku 1919, kdy byl odstraněn.

Základní škola Chodov má novou přístavbu

Dětem a pedagogům Základní školy Chodov na Praze 11 ode dneška slouží nová přístavba západního křídla budovy.

Městský archiv slaví 170 let

Na nádvoří Klementina byla 1. září slavnostně zahájena výstava popisující dlouholetou a pestrou historii Archivu hl. m. Prahy. Přístupná je zdarma.

Hodiny (snad) opraví do konce roku

Proč už přes rok nefungují digitální hodiny u stanice metra Kobylisy? Na to se již několikrát zeptali čtenáři Naší Prahy .

Výstava bonsají nabízí ochutnávku japonských tradic

Uvidíte ukázku čajového obřadu školy Urasenke, při níž smíte ochutnat šlehaný čaj matcha. Expozice kromě tradiční japonské kuchyně nabídne také bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa. Výstava ...

Praha potřebuje dostupné parkování!

V Koněvově ulici zase Pražané přijdou bez náhrady o desítky parkovacích míst. Místní radnice Prahy 3 totiž rozhodla, že místo parkování zavede na rušné ulici cyklopruh a ostrůvky.

Metro Jiřího z Poděbrad čeká celková rekonstrukce

Vymění se eskalátory, opraví se chátrající vestibul a ve stanici přibydou výtahy. Renovace zabere 2,5 roku a její náklady si vyžádají investici ve výši 1,29 miliardy korun.

Následující články

Národní muzeum otevírá Zázraky evoluce

Jedním z unikátů nové expozice Zázraky evoluce je i jedinečná kostra velryby, která je součástí sbírek Národního muzea už více než 100 let.

MHD může nabírat zpoždění

Kvůli mimořádnému protikoronavirovému opatření, kdy jsou všechny dveře v MHD otevírány automaticky, může docházet k mírnému zpoždění linek městských autobusů.

Zbraslaví v sobotu projedou veteráni

V obcích Zbraslav a Jíloviště se v sobotu 4. září koná tradiční závod veteránů. Některé komunikace v okolí Zbraslavi a ulici Strakonická proto čeká částečná uzavírka. Dopravní komplikace mohou nastat,...

Přijďte na Hurvínka do Dejvic

Tuto sobotu a neděli máte poslední příležitost vidět Hurvínka a jeho nezvaného hosta pod širým nebem. Letní scéna Divadla Spejbla a Hurvínka pořádá derniéru.

Pravěký nosorožec dohlíží na sportovce

Praha má největší skulpturu nosorožce na světě. Najdete ji, a s ní i kus doby ledové, v Lysolajích.

Psí den navštívily stovky lidí

Teplé slunečné počasí vylákalo do Centrálního parku Lužiny spousty pejskařů. Nechyběly ani známé tváře jako Matěj Ruppert či Václav Kopta.

Opravdu lze v Praze parkovat v klidu?

Pozor! Návrat do poprázdninové metropole může sebou přinést zdravotní potíže a možná i ohrozit život. Infarkt? Praskání žilek v očích? Dušnost? Vysoký tlak? Už druhé volební období (Krnáčová a Hřib) n...

„Kdo na to nemá, ať v Praze nebydlí“

S prudkým nárůstem cen pražských nemovitostí pochopitelně přibývá také stesků nad tím, jak těžce je bydlení v hlavním městě dostupné lidem s průměrným příjmem. Z diskuse, která se pod jedním takovým p...

Finalistka Miss ČR Niki Tichotová: Sebevědomá žena unese jakákoliv kila

Modrooká plavovláska Niki Tichotová (18) je jednou z finalistek letošní soutěže Miss České republiky. Studentka posledního ročníku gymnázia Na Zatlance má dvě životní vášně – golf a bylinky – a oběma ...

Do Čech se vrátí vzácný svitek Tóry

Svitek bude slavnostně předán ve Vlasteneckém sále pražského Karolina židovské komunitě Ec chajim.

Manifesto otevřelo! Místním prý vadí hluk

Gastronomický a kulturní projekt propagující udržitelný způsob života zahájil provoz minulý pátek. Někteří zdejší obyvatelé ale protestují proti hlučným hudebním produkcím.

Socha Radostný den se vrátí na Vyšehrad

Renovace bronzové sochy bude stát 250 tisíc korun. Kongresové centrum organizuje na její obnovu veřejnou sbírku.

Levandule na odstřel. Kdo bude další?

Nevím, zda jste to zaznamenali, ale Evropská unie uvažuje omezit či rovnou zakázat pěstování levandule a výrobu levandulových produktů.

Soutěž Naší Prahy o dvě léčebné procedury

Dva nové přístroje, které využívají elektromagnetickou vlnu, nově využívá pražská klinika LaserPlastic primářky Marty Moidlové, průkopnice nových léčebných i krášlících metod v estetické dermatologii.

Koupí cihly podpoříte lidi s hendikepem

Charitativní benefici dnes podpoří houslista Jaroslav Svěcený. Potkat se sním můžete osobně od 17:00 v ulici Na Příkopech, kde bude prodávat cihly na stánku.

Kdo nevěří, ať do Prahy běží

Nebude povoleno venčení psů bez vodítka nikde, kde to není vysloveně dovoleno… A máme tu další kolo emočně vypjatých debat o psích řemínkách. Jak si jistě pamatujete, ty předchozí pokusy vždycky skonč...

Legendární ABBA je zpět

Jedna z nejúspěšnějších popových kapel historie se vrací. Poprvé po čtyřiceti letech odehraje sérii koncertů. Na pódium uvidíme digitální Agnethu, Björna, Bennyho a Anni-Frid s desetičlennou kapelou v...

Hotel Opatov se nejspíš dočká přestavby

V chátrající budově někdejšího hotelu má vzniknout 275 nových bytů pro nízkopříjmové obyvatele, třeba pro mladé rodiny s malými dětmi, lidi s omezenou schopností pohybu či seniory.

Příběh pražských kompenzací příjmů z hazardu pokračuje. Školy v ohrožení?

Již zítra se poprvé po prázdninách sejde k jednání pražské zastupitelstvo. Významným bodem na pořadu schůze bude i opakovaně odkládaný bod finančních kompenzací výpadku příjmů městských částí způsoben...

Vláda trvá na zdražení svozu odpadu lidem ze sídlišť

Hlavní město Praha již od poloviny roku 2021 vede intenzivní jednání s vládou o metodice stanovení výše poplatků za odpad. To brání Praze i dalším samosprávám zachovat dosavadní způsob stanovení ceny,...

Jak vypadala výzdoba lidové veselky?

Už tuto neděli zaplní botanickou zahradu tisíce květů a plodů v tradičních i nadčasových aranžmá.

Dopravní peklo v Praze bude pokračovat

Plivnutí do tváře řidičům v Praze. Tak označuje pražská ODS důvod, proč koalice v čele s Piráty odmítá koordinátora, který by měl zprůjezdnit Prahu.

Očkování u vás doma. Přijedeme

Nezvládnete dojít k lékař? Praha zajistí ve spolupráci s praktickými lékaři výjezd očkovacího týmu přímo k vám domů.

Na cestování si vydělává sběrem jablek

Chytré příručky říkají, že člověk by měl denně ujít alespoň tři kilometry. Mladý muž se rozhodl pro pěší túru dlouhou 3 500 kilometrů, a to už je opravdová výzva. Peníze na si vydělává třeba i sběrem ...

Herec Václav Kopta: Řídil jsem i lanovku

Proslavila ho role idealistického studenta Radka ve filmu Sněženky a machři. Kromě herectví se živí i jako komik, moderátor, textař a hudebník. Ve volných chvílích prý rád řídí autobusy pražské MHD a ...

Spolkový život

Zdánlivě strohý nadpis tohoto příspěvku. Z mého pohledu ale spolkový život představuje významnou součást života a dění nejen v obcích, ale i ve velkých městech či městských částech. Sdružování občanů ...

Na Pankráci jsou k vidění Kořeny osobností

Zajímavá výstava velkoformátových fotografií přibližuje vzácné a ohrožené rostliny ve spojení se známými osobnostmi. Navštívit ji můžete do konce září.

Zpěváci zpívají v ulicích Prahy

Umělci rozezní svá hrdla pod vedením zkušených lektorů nejen v ulicích, ale také na náměstích.

Nejstarší Skateboardista stojí na Vyšehradě

První sochu věnovanou skateboardingu si můžete prohlédnout v interiéru Táborské brány. V příštím roce by měla být instalovaná v parku Folimanka.

Swapujte celý týden v „udržitelném obchoďáku“

Skříň máte plnou oblečení, i tak ale nemáte co na sebe? Přijďte na holešovický swap a pořiďte si nové věci za hubičku. Šetřit budete nejen obsah své peněženky, ale i životní prostředí.

Jak vypadá noční život v Zoo Praha?

Co dělají tapíři, plameňáci nebo pandy po setmění, když zoo opustí všichni návštěvníci? Zjistit to můžete díky novému zážitkovému programu, který nabízí prohlídku zahrady s průvodcem pomocí technologi...

Pes bez vodítka v Praze? Sci-fi, nebo realita?

Absolutní zákaz venčení psů bez vodítka Praha nechystá. Jestli ale bude počet míst určených k volnému pohybu psů dostatečný, je ve hvězdách.

Divadlo Bravo chystá Grandiózní premiéru

Akrobatické představení Grandiózní seznamuje diváky vtipnou formou s obtížemi divadelních souborů provázejícími vznik nových inscenací.

U Vltavy probíhá piknik pro lidi bez domova

Netradiční akce pro osoby bez přístřeší se koná dnes od 12:00 hodin v prostoru Přístav 18600 v Karlíně.

Policejní pes zachránil život sebevrahovi

Služební pes Merlin vypátral pohřešovaného muže v uzamčené garáži, kde si chtěl sáhnout na život.

Je to blízko…

Umřel Jean-Paul Belmondo, náš starý dobrý svět přišel o svůj další pilíř a je tak zase o kus blíž ke zhroucení. Vládu přebírá divnosvět plný šílených nápadů a paradoxů. Svět dobrovolné nesvobody, neci...

Libeň má svůj Libeňský svět

V Libni se včera otevřelo nové kulturně společenské centrum. Připomíná významnou minulost čtvrti i její slavné rodáky.

V Praze vykvete 10 šumavských luk

V Praze 4 je v současnosti šest květnatých luk, na kterých je uměle vysazena směs patnácti druhů květin, takzvaných letniček. Tato rozmanitost má symbolizovat podhorský porost na Šumavě.

Desítky lidí v Hostivaři musely opustit domov. Hořela garáž

Z panelového domu v pražské Hostivaři bylo včera večer kvůli požáru evakuováno 35 osob. Ve třech případech šlo o děti. Hasiči ze zadýmeného prostoru zachránili také tři domácí zvířata.

V parku zatím nebudou vodítka potřebná

Zákaz venčení psů na volno v městské zeleni nejspíš jen tak neprojde. Praze chybí dostatečný počet míst, kde by nová vyhláška pohyb psů bez vodítka povolovala.

Praha provozuje nový byt pro ženy v tísni

Krizový byt se nachází na utajené adrese a poskytuje ženám bezpečný azyl před násilím. Zároveň spustila ROSA centrum pro ženy bezplatnou linku. Volat na ni mohou i anonymně.

Další pražské školy zatím nezavřou

Podle Hygienické stanice hlavního města Prahy žádná druhá ZŠ Chmelnice není na pořadu dne. Epidemie coronaviru se ve školních třídách nešíří.

Několik metrů bezpečí. Místo, kde je nikdo nezbije

Jen letos umřelo v Čechách rukou agresivního partnera 13 žen. Útěk od tyrana není vůbec jednoduchý. Pro oběti domácího násilí vznikl v Praze byt s utajenou adresou.

Studenti práva „obsadí“ magistrát

Na magistrátě se budou zaučovat mladí právníci z Karlovy univerzity, posvětili to radní v memorandu.

Zoo Praha má první mládě dikdika Kirkova

V pražské zoo se narodilo historicky první mládě dikdika Kirkova. Nejnovější přírůstek této nejmenší antilopy světa mohou návštěvníci obdivovat v pavilonu Africký dům.

Noc literatury letos popluje na Vltavě

Letošní 15. ročník festivalu Noc literatury 2021 se tentokrát koná v Braníku a Podolí. Jeho autoři jej spojili s městskou přírodou, vodou a vodáctvím. Číst se bude ve veslařských klubech, ve vodárně, ...

Do boje! Bitva na Bílé hoře se koná tento víkend

Pěší, jezdci na koních, dělostřelci – ti a mnozí další přiblíží o tomto víkendu průběh bitvy na Bílé hoře, od níž letos v listopadu uplyne 401 let. Bojů se zúčastní kolem tisícovky válečníků z České r...

Nedvědovo náměstí čeká rozsáhlá rekonstrukce

Komplexní přeměnou by mělo náměstí projít v příštím roce. Novou podobu získá prostor před jednou ze základních škol, okolí pomníku Obětem 2. světové války, dětské hřiště, ale i cesty v parku a zeleň.

Na Dni hrdinů můžete zkusit i hasičské auto

Nejsou to namakaní machři z akčních filmů, přesto jsou pravými hrdiny. A setkat se s nimi můžete nejen na filmovém plátně, ale i v reálu na Výstavišti Praha.

Opět vykázán. Lubomír Volný demoloval zařízení sněmovny

Jeho nestandardní počínání vyvolalo řadu reakcí na sociálních sítích. Některé z nich najdete v našem článku.