Přibližně 10 tisíc bytů do roku 2030 vyroste na různých rozvojových územích Prahy 5. Pro komunálního politika městské části je to ohromná výzva, a ještě větší závazek. Postavit nové byty je totiž jenom začátek.
Podle tiskové zprávy MČ Praha 5 primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) svévolně rozhodl o umístění romských uprchlíků z Ukrajiny na Praze 5 bez předchozí konzultace s radnicí MČ Praha 5. Rada této městské části na svém mimořádném zasedání vyjádřila důrazný nesouhlas s tímto postupem. Kde mají být uprchlíci na Smíchově umístěni?
Slavnostním poklepáním základního kamene byla symbolicky zahájena výstavba nové administrativní budovy Roztyly Plaza. Podle společnosti Passerinvest Group v současné době již probíhají práce na výstavbě podzemních pater s kapacitou 330 parkovacích míst pro nájemce a dalších 100 míst pro parkoviště P+R.
Pražský magistrát poskytne pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny bytový dům v Modřanech. Díky rekonstrukci, kterou uskutečnila na své náklady společnost Skanska, se podařilo v krátké době zajistit opravy a vybavení domu, kde budou moci být ubytováni lidé prchající před ruskou agresí v osmi bytech. Dům byl původně určen k demolici, jelikož zde v budoucnu vznikne nová komunikace propojující městskou část a Pražský okruh. Podívejte se, jak vypadají interiéry tohoto domu.
Nové parky, řešení krize bydlení, hezčí ulice i náměstí. Nová výstava „To je Plán!“ v Centru architektury a městského plánování (CAMP) představí od 26. dubna do 30. června nově chystaný území plán Prahy – Metropolitní plán, který zpracovává Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle tiskové zprávy magistrátu se návštěvníci seznámí nejen se základními principy plánu, ale především s jeho upraveným návrhem, ke kterému přímo na místě mohou podat připomínky. Následovat bude informační tour po městských částech, která odstartuje 9. května. Každý občan se tak může přijít zeptat na konkrétní dotaz i lokalitu v okolí svého bydliště. Narazí ale Metropolitní plán na chystané změny ve stavebním zákoně?
V pátek 22. dubna začala Pražská energetika (PRE) odpojovat první odběrná místa, u kterých ani po půl roce zákazníci zkrachovalých dodavatelů energií Bohemia Energy a dalších menších si nezvolili nového dodavatele energií. Další dodavatelé se k odpojení také chystají.
Velká urbanisticko-architektonická soutěž je u konce! Mezinárodní porota vybrala vítěze, Rada MČ Praha 10 její rozhodnutí posvětila. Tzv. Nový Eden, současný Kulturní dům Eden a jeho okolí, se má proměnit v žádanou městskou adresu, kde občané najdou moderní budovu s byty i multifukčním sálem a výrazně oživený veřejný prostor. Opozice však namítá: Má na to MČ Praha 10 peníze? Měla radnice napřímo říci, že Praha 10 nechce mít svůj kulturní stánek?
U policie slouží téměř dvacet let a posledních pět roků vede nadporučík Jiří Sedlák místní policejní oddělení v Nuslích v městské části Praha 4. Denně mu na pracovní stůl chodí několik hlášení, a z nich vyplývá, že kromě majetkové kriminality se musí policisté ve stále vzrůstajícím počtu potýkat i se zloději internetovými…
Česká národní banka s ohledem na vývoj inflace k dalšímu zvýšení úrokových sazeb přistoupit musela. Ačkoli s sebou tento krok přinese další zdražování hypoték, investičních i spotřebitelských úvěrů, moc jiných nástrojů, jak se pokusit tempo růstu cen zkrotit, ČNB nemá.
Společně s dvojčetem Cyrilem patří místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda (nez.) ke známým postavám tuzemské politiky. Původní profesí polygraf, posléze odborník v oblasti nezávislé kontroly a auditu EU, se nyní věnuje sociální, zdravotní a rodinné politice v největší pražské části.
Minulý ze svých pravidelných komentářů k bytové politice jsem věnoval panelové výstavbě. Ta svého času urychlila a zjednodušila rezidenční výstavbu, a významně tak pomohla k uspokojení zvýšené poptávky po bydlení v posledních dekádách 20. století. Dnes bych se rád zastavil u fenoménu stavební výroby, který by mohl sehrát klíčovou roli v řešení současné bytové krize, zejména s ohledem na příliv statisíců lidí v nouzi – modulární výstavbě.
V Praze 8 začíná rekonstrukce domu v ulici Na Dlážděnce. Uvnitř vznikne nová pobytová služba pro lidi s nutností speciální péče i chráněné byty. Rekonstrukce bude stát asi 27 milionů (včetně DPH), a měla by trvat půl roku.
Magistrát vyzval prvních 22 velkých městských částí k uvolnění prostorů tělocvičen pro nouzové ubytování lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Každá městská část má za úkol připravit 100 lůžek, uvedl magistrát.
Celé generace fotbalových fanoušků pražských Bohemians o tom jen snily. Rada hl. m. Prahy dnes projekt rekonstrukce Fotbalového stadionu Ďolíček posunula o krok blíž realitě.
Městské části budou moci na ubytování ukrajinských uprchlíků využít byty opravené z dotací od Prahy. Výjimkou zůstanou ty, na které již Praha zaslala návrh na pronájem bytu konkrétní domácnosti.
Primátor hl. m. prahy Zdeněk Hřib svolal společné jednání se starosty městských částí a zástupci Integrovaného záchranného systému. Oznámil to magistrát.
Politici ODS a ANO se snažili prosadit do programu jednání úpravu pravidel pro přidělování sociálních bytů v majetku hlavního města. Reagují mimo jiné na rostoucí nespokojenost starousedlíků v magistrátních domech.
Pražské zastupitelstvo schválilo pravidla pro příspěvky developerů do rozvoje území, na kterém chtějí stavět. Investor bude muset při rozsáhlejší výstavbě zajistit na oplátku za zhodnocení pozemků například výstavbu školy, úpravu zeleně, veřejného prostranství, nebo určitý podíl bytů z výstavby či finanční kompenzaci.
Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.
Obyvatelé Prahy 10 zažívají díky bytové politice místní radnice horké chvilky. Radnice jim totiž do obecních bytů stěhuje nové nájemníky, tzv. nepřizpůsobivé. Ti pak v domech vyvolávají konflikty, násilí je na denním pořádku. „SOS. Dnes jsem měla konflikt s feťáky v bytě Ruská 194. Šla jsem zachránit brečící děti z bytu, neb tam došlo ke konfliktu feťáků a jiných dospělých osob. Zbili mne, a shodili mě ze schodů, nyní jsem se vrátila z pohotovosti,“ napsala nám do redakce Naše Praha zoufalá paní Lenka T., která obývá jeden z bytů na Ruské ulici 194 na Praze 10.
Tématu sociálního bydlení se pražský magistrát věnuje v posledních měsících poměrně intenzivně. Jak úspěšná je jeho strategie přidělování obecních bytů vyhrazených pro tyto účely a nakolik se městu daří řešit tuto problematiku komplexně? Záleží na tom, koho se zeptáte…
Zoufalá bytová situace v hlavním městě, kde je velký nedostatek cenově přijatelných bytů, má možná svoje řešení. Ostatně, není to nic nového či převratného, jak i napovídá tematická venkovní výstava s názvem Bytové družstevnictví minulost, současnost, budoucnost ve venkovním prostoru před Fakultou stavební ČVUT v Dejvicích.
Ačkoli mi je vášeň pro městskou cyklistiku cizí, respektuji, že k modernímu velkoměstu tento typ přepravy zkrátka patří. Cyklisté ale nesmí být jedinou skupinou, na které vedení města myslí. Jsou situace, kdy opravdu nezbývá, než nasednout do auta – které ostatně k přepravě využívají i pánové Hřib a Zábranský.
Za několik dní půjdeme k celostátním volbám, abychom si vybrali nové poslance. Jedním z nich by se mohl stát i pražský patriot a dlouholetý vydavatel pražských sousedských novin Jan Čížek (45), kterého najdete jako „dvojku“ na kandidátce Svobody a přímé demokracie (SPD).
„Život se nám změnil v peklo. Kdysi klidná čtvrť a dům je najednou místo, kde se bojíme a jsme ve stresu.“ Takto popisuje stále více Pražanů bydlení v obecních bytech v majetku magistrátu nebo Prahy 10. Podle svědectví nájemníků přiděluje nově magistrát a Praha 10 ovládaná Piráty obecní byty výhradně tzv. nepřizpůsobivým. Tedy různým feťákům a Romům, které „sváží“ do Prahy z celé ČR.
Už jste o tom slyšeli? Praha by měla mít po vzoru Dubaje první krytou lyžařskou sjezdovku s celoročním provozem. Tajemný investor plánuje celý projekt za 6 miliard korun realizovat vedle dostihového závodiště v Chuchli. Areál má pracovní název Sport areál Lahovice
Už jste o tom slyšeli? Praha by měla mít po vzoru Dubaje první krytou lyžařskou sjezdovku s celoročním provozem. Tajemný investor plánuje celý projekt za 6 miliard korun realizovat vedle dostihového závodiště v Chuchli. Areál má pracovní název Sport areál Lahovice.
V Jinonickém zámečku nedaleko metra Nové Butovice probíhá čilý stavební ruch. Za pečlivého dozoru památkářů zde vzniká jeden z nejzajímavějších českých projektů záchrany národní kulturní památky.
Ceny bytů celkem stagnují, v některých lokalitách dokonce klesají, takže kdo chce bydlet ve svém, má ideální šanci koupit třeba pro začátek menší byt, kdy se investice do něj zhodnotí. Kde hledat bydlení snů?
V posledních deseti letech - od roku 2010 do konce roku 2019 - se v Praze 9 povolilo 9.280 bytů (z toho 7.437 v bytových domech) a dokončilo dokonce přes 12 tisíc bytů (deset tisíc z toho v bytových domech), což je téměř čtvrtina ze všech povolených i postavených bytů v Praze za toto období.
Praha - Hotelový řetězec Czech Inn Hotels přišel s nabídkou nájmů plně vybavených malometrážních bytů po celé Praze za ceny od 6 500 Kč za měsíc. V nabídce jsou i apartmány včetně kuchyní za 16.500 korun plus služby.
Hydropolis se bude jmenovat park, který má začít Pražanům sloužit v roce 2024. Jde o investici za 200 milionů korun. Jde nejen o úpravu samotné vodárenské věže, ale i o expozici skrytou v jednom ze dvou místních vodojemů, na jejichž střechách lidé najdou rekreaci.
Mnohým z nás se při vyslovení jména Kateřina Neumannová (47) vybaví dojemná scéna ze zimní olympiády v Turíně 2006. Naše běžkyně na lyžích se vyčerpaně hroutí za cílovou čárou běhu na 30 kilometrů, ale už ví, že získala svoje první a zároveň i poslední olympijské zlato. A navíc se jí do vítězné náruče běží nejistými kroky schovat tehdy dvaapůlletá dcera Lucie. Od této fotograficky vděčné chvíle uplynulo v únoru již 14 let…
Letňany/Prosek/Čakovice - Na 70 hektarech areálu bývalé Avie vznikne nová moderní čtvrť. Svou rozlohou je areál největším brownfieldem v Praze s velkým rozvojovým potenciálem. Než se ale bude moci stavět, musí dojít ke změně územního plánu.
Někdy si říkám, že by pro lidi mělo být povinné jezdit za naše hranice, abychom se utvrdili v tom, jak se máme ve srovnání s jinými dobře, nebo naopak, jak to u nás nefunguje. Já jsem byl nyní s rodinou ve Španělsku a člověk se jenom zlobí, jak některé věci „venku“ fungují a u nás to nejde.
Nusle/Vyšehrad - Rozpadající se nádraží Vyšehrad, ostuda Prahy, by mohlo zazářit ve své secesní kráse. Stačí málo. Aby se Praha dohodla s nynějším majitelem na vykoupení.
Likvidace Jiránkovy vily v přírodním parku je dělostřeleckou přípravou pro masivní developing. Hrdlořezy – Unikátní lokalitě a oblíbenému cíli rodinných výletů obyvatel Prahy 9 – přírodnímu parku Smetanka na březích Rokytky, nad ním stojící historické Jiránkově vilea historickému objektu továrny na cukrovinky – hrozí zkáza!
Růst cen bytů v roce 2020 sice bude pozvolnější, ale nezastaví se. A to hned z několika důvodů. Stále sílí poptávka po nemovitostech, což dokládá nejen Praha, kde se meziročně prodalo o 15 procent více bytových jednotek.
Před loňskými prázdninami rozvířila mediální prostor „kauza“, se kterou přišli piráti z Prahy 6. S velkou pompou ohlásili podání trestního oznámení na šestkovou a. s. SNEO i její představitele, kterému mělo dodat na váze také zapojení pirátského poslance. Po půl roce je jasno – policie věc řádně prošetřila a „kauzu“ odložila. Opozice ale věří , že postup policie má přezkoumat státní zastupitelsví.
Nyní je na pozemku o velikosti přes 150 tisíc metrů čtverečních na pomezí Liboce a Ruzyně velký a uzavřený skladový areál s intenzivní kamionovou dopravou. Sklady a kanceláře na tomto místě bude investor pronajímat ještě minimálně do poloviny roku 2023. Pak by se mohlo začít stavět.
Stále platí, že z balíku připravovaných projektů se jich jen minimum dostává do realizace. Za posledních 10 let to bylo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) průměrně jen 2.600 bytů v bytových domech, které se v Praze ročně povolily. Přitom v přípravě je 735 projektů s téměř 109 tisíci byty, z nichž přibližně 48 tisíc již vstoupilo do některé z fází projednávání.
Naše Praha v exkluzivním materiálu na téma „hodnocení rok po volbách“ ve třech po sobě jdoucích čísel (ZDE VŠECHNY TŘI) přinesla názory špičkových pražských politiků, co se za 12 měsíců od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. S čím pohledem se vy sami nejlépe shodnete? A i vy nám můžete zaslat vaše názory, třeba přes f/casopisNasePraha.
Naše Praha v exkluzivním materiálu ve třech po sobě jdoucích čísel přináší názory špičkových pražských politiků, co se za rok od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. Dnes vám nabízíme pohledy Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09) za magistrátní koalici a Tomáše Portlíka (ODS) za opozici.
Můžeme se přít, zda nejhorší průšvih metropole je doprava/parkování nebo nedostatek bytů navíc drahých. Pražští koaliční partneři – radní Hana Kordová Marvanová (STAN) a Jiří Pospíšil (TOP 09), předseda klubu Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN), představili 5. listopadu opatření, která mají za cíl zlevnit bydlení (nejen) v Praze. Naše metropole má totiž status kraje, takže může vůči sněmovně mít zákonodárnou iniciativu. Co Spojené síly a radní Marvanová připravily?
Karlín - V sousedství Karlína vznikne nová čtvrť s jedním z největších parků v Praze. Jak by Rohanský ostrov mohl v budoucnu vypadat, uvidíte na výstavě v CAMPu Vyšehradská 57. (Více FB: časopis Naše Praha a webu: www.nasepraha.cz)
Z přicházejících reakcí na zvýšení daně o 100 % zde konkrétně v Praze 10 vybíráme nezkrácenou další čtenářskou reakci pětašedesátileté vdovy paní Evy Bauerové ze Strašnic. Vidí to další senioři stejně?
Vysočany/Žižkov - Ústřední telekomunikační budova (ÚTB) (též Mordor) zmizí z panoramatu Prahy. Výrazná dominanta vznikla v 70. letech a ve své době patřila k největším v ČSSR. Měřila 85 metrů. Bourat se bude v roce 2022.
Celostátní benefiční sbírka AKCE CIHLA na podporu mentálně postižených letos odstartovala již tradičně svůj prodej cihel přímo v centru Prahy na Příkopech. Jubilejní ročník AKCE CIHLA odstartoval houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herec Tomáš Vaněk, kteří jsou patrony sbírky.
Unikátní rozvlněné věže od architektky Evy Jiřičné budou dominovat centru Nového Žižkova spolu s velkým parkem, ten bude namísto nefunkčních telekomunikačních budov
Unikátní rozvlněné věže od architektky Evy Jiřičné budou dominovat centru Nového Žižkova spolu s velkým parkem, ten bude namísto nefunkčních telekomunikačních budov Jan Bělohubý
V poslední době pražskou veřejností doslova zahýbala aktivita magistrátu pod vedením Pirátů, kdy zadali studii PRE na sledování spotřeby elektřiny v bytech, aby vysledovali obsazenost pražských soukromých bytů.
Komu šít bydlení v Praze na míru? Data za rok 2018 potvrzují dlouhodobý trend, nejčastěji kupují byty z developerských projektů lidé ve věku 31 až 40 let, přičemž mírně převažují ženy. Žádný výzkum už ale nezohlednil, kolika mužům vnutila při koupi bytu svou vůli jejich žena.
Vypadá to jako nekonečný seriál. Jednání Prahy s vládou o tzv. vládní čtvrti pro 10.000 úředníků sice zatím žádné výsledky nepřinesla, ale mají přeci jen pozitivní dopad. Začalo se mluvit o tom, co severní část města potřebuje.
Hloubětín - Průmyslový areál bývalé Tesly Hloubětín by se měl proměnit na místo s 1.500 byty s občanskou vybaveností. Celková investice společnosti Central Group přesáhne šest miliard korun. Stavět by se mohlo začít v roce 2021.
V metropoli za 11 měsíců roku 2018 stavební úřady povolily 2194 nových bytů. Vyplývá to z aktuálních dat ČSÚ z ledna 2019, jež má redakce časopisu Naše Praha k dispozici. Strategický plán města přitom počítá s tím, že by mělo vznikat kolem 6000 nových bytů ročně. Zaplatíte cenové zoufalství vy, nebo až vaši budoucí potomci? A proč to bude pár let jen horší a horší?
Nové byty v hlavních městech visegrádské čtyřky se nejlevněji dají pořídit v Maďarsku, kde za ně zákazníci zaplatí za metr čtvereční zhruba o polovinu méně než v Česku. Ve Varšavě vyjde obdobný byt v průměru o 35 procent laciněji a v Bratislavě zákazníci za byt zaplatí o čtvrtinu méně.
Především v rámci náboru či personální politiky městské části i města nabízejí pražské bydlení třeba učitelům, zdravotníkům, strážníkům a podobným profesím. V posledním roce vzbudilo zájem velmi levné bydlení soudců a státních zástupců v bytech, které by podle koaliční reprezentace mělo sloužit chudým a ne lidem s příjmy přes sto tisíc.
Praha není jen hlavní metropolí České republiky, ale také městem s největší kriminalitou v zemi. Víte, které části Prahy jsou na tom nejhůře a které jsou naopak celkem bezpečné? Prozradíme vám, jak si Praha vede v počtu vloupání a v kterých místech si musíte dát pozor na zloděje i další kriminální živly.
Pohledná blondýnka Jiřina Anna Jandová (30) jde ve stopách svého otce, trojnásobného Zlatého slavíka Dalibora Jandy. Nedávno pokřtila nový singl a s nadějí vyhlíží do nového roku, který ji možná přinese i novou lásku.
Náměstek pro investice, majetek a architekturu Frýdku-Místku Ing. Jiří Kajzar (hnutí Naše Město F-M) hovoří o strategických rozhodnutích, která byla učiněna, o budoucnosti a investicích, které město čekají.
Rekonstrukce libeňské památky, „Hrabalova“ Paláce Svět, úspěšně pokračuje. Budova má nové okapy a na řadě jsou nová okna, jejichž podobu majitel Crispino v těchto dnech řeší s památkáři.
Na sídlišti Jižní Město unikal v pátek večer plyn. Na místě nehody zasahovaly jednotky jak policistů, tak hasičů. Ti z panelového domu v Kupeckého ulici evakuovali kolem 80 lidí. Pražští hasiči o tom informovali na sociální síti.
Metropole má první veřejně přístupnou rozhlednu od dokončení Žižkovského vysílače. Doubravka, jak věž, která v posledním roce rostla na Černém Mostě, pojmenovali její autoři, není jen tak ledajakou stavbou. Je v mnoha ohledech jedinečná – originální konstrukcí, použitými materiály, tím, že pochází „z dílny“ světoznámého architekta i způsobem realizace.
V časopisech Naše Praha pravidelně na straně 15 najdete výzvu k posílání podnětů na to, co vás v metropoli trápí. Pravidelně si na stejné straně můžete přečíst i reakce na vaše podněty. Nyní vám přinášíme kompletní přehled těch, které už naše redakce vyřešila.
Radnice Prahy 8 souhlasí s návrhem nové čtvrti pro 5000 obyvatel na Rohanském ostrově. Domy tam bude stavět společnost Sekyra Group, která si na základě jednání s magistrátem a městskou částí nechala připravit závaznou územní studii nové zástavby, regulující například hustotu či výšku budov.
Rekonstrukce významné kulturní památky v Libni, Paláce Svět, by měla být začít v květnu letošního roku a zcela dokončena by měla být na podzim 2019. Slíbil to vlastník nemovitosti, italský podnikatel Antonio Crispino místostarostovi MČ Praha 8 Petru Vilgusovi (Zelení). K jednání se sešli v první polovině dubna v Libeňském zámku.
Poptávka po novém bydlení v Praze zůstává vysoká, ale výběr je čím dál horší. V cenících developerů je nejméně dostupných bytů za posledních jedenáct let. Na dva prodané připadá pouze jeden nabízený.
Pamatujete si na fotbalový klub SK Hlubočepy? V roce 2006 slavil 100 let výročí svého vzniku. Bohužel dva roky poté fotbalistům zbyly jen oči pro pláč, pozemky klubu se totiž staly majetkem soukromého developera.
Nejlepší výběr mají zájemci o nové bydlení v hlavním městě v Praze 5 a 9, kde jsou nabídky developerů největší. Pátá městská část vede žebříček s 815 dostupnými byty, na „devítce“ pak ceníky developerů nabízí 689 bytů. Na opačném konci tradičně zůstává nejužší centrum hlavního města, kde si lidé mohou vybírat nový byt jen ze čtyř desítek.
Začátkem 60. let byly Malešice tedy špičkovým a největším pražským sídlištěm a v roce 1964 se na špičky dvanáctipatrových věžáků se přijel podívat i šéf sovětských komunistů Nikita Chruščov. Další špička - budova Bytového domu Malešice vznikala o necelá dvě desetiletí později a byla nedávno radnicí komplexně rekonstruována. Radnice zde nabízí byty pro mladé i ústupové pro seniory, či veřejnou jídelnu. Od února tu vzniklo i velké rodinné centrum pro děti.
Anketa k přestavbě zanedbaného centra Šárka a okolnímu využitím hřišť končí: Už jen do neděle 25. února mohou lidé hlasovat k záměru celkové rekonstrukce. Vlastník objektu Billy má zájem na kompletní přestavbě centra Šárka. Praha 6 chce vše sladit se zájmy zdejších lidí a připojila i téma využití hřišť. Radnice, která o anketě kvalitně a opakovaně informovala všemi možnými kanály, uskutečnila i řadu veřejných setkání se zapojením veřejnosti.
Cenový růst na pražském realitním trhu nepolevuje, spíše naopak. Průměrná cena prodaného bytu vzrostla na 6,4 milionu korun, což znamená meziroční nárůst o 1,5 milionu korun. Na konci roku 2016 totiž dosahovala průměrná cena prodaného byt 4,9 milionu korun. Oproti předchozímu čtvrtletí došlo v posledním kvartálu loňského roku k růstu ceny o 210 tisíc korun. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.
Institut plánování a rozvoje Prahy představil každoroční analýzu, která zkoumá aktuální bytovou výstavbu v rámci developerských projektů na území Prahy. Analýza ukazuje vývoj na trhu s rezidenčními nemovitostmi, ale i dopad stavebních projektů na okolí či společné rysy bytových projektů.
Sedmá městská část si z minulých volebních období nesla dědictví více než 110 nepronajatých bytů ve špatném technickém stavu. Současnému vedení se již více než polovinu z nich podařilo zrekonstruovat a poskytnout občanům.
Bytový dům v ulici Dobrovského 19 je od roku 2013 prázdný. Poté, co zde byla zjištěna masivní nákaza dřevomorkou a narušení statiky, se dům stal neobyvatelným. To by se však nyní mělo změnit. Rada hl. m. Prahy schválila Praze 7 dotaci na kompletní rekonstrukci domu, včetně rozšíření počtu malometrážních bytů.
Časopis Naše Praha získal informace o čerstvém akademickém experimentu, u nás patrně prvním , inspirovaném zahraničními zdroji jako The Guardian, britskou BBC nebo University of Michigan. V polovině října zveřejněná studie se liší od volebních kalkulaček tak, že zkoumá návrhy řešení speciálně pro Pražany a přináší informace pro přesně vytipované typy voličů – studenty, seniory, státní či soukromé zaměstnance, nebo nízkopříjmové skupiny. Jak strany podle studentského projektu v metropoli dopadly?
Volné obecní byty se na desítce již zhruba patnáct let přidělují transparentně, a to především při veřejném losování. Zvýhodněné bydlení nejen pro mladé rodiny s dětmi, ale i pro registrované partnery či samoživitele!
Podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy je v metropoli 587 832 bytů. Ne všechny jsou ale obydlené. V hlavním městě přibývají nejen prázdné byty, ale celé domy. Dokonce v centru města – nejlukrativnější adrese - jsou takové domy na každém rohu. Poznáte je snadno, většinou mají vchody a zdi počmárané graffiti.
Dům U Voříkovských v Liliové ulici 219/5, který bude od letošního podzimu sloužit jako pracoviště Národního památkového ústavu. Má v pátek 28. července otevřeno od 14 do 19 hodin, poslední komentovaná prohlídka začíná v 18 hodin.
Rezidenční čtvrť s parkem namísto zanedbaného brownfieldu – to by mohlo čekat i další prázdné lokality. Urbanisticky se na pozemku na Žižkově sousedícím se zanedbanou budovou bývalého nádraží bude podílet sedm předních architektů. Prokletí zablokování investičních aktivit vlivovými politickými skupinami tuto i jiné pražské (např. smíchovské nádraží) lokality brzdí již 14 let. Praha 3 je přitom na prvních příčkách ve vysídlování širšího centra. Chráněné budovy nádraží na sousedním pozemku se výstavba netýká.
V Praze 8 žije přes 3,5 tisíce dětí ve věku tři až pět let. K dispozici mají 39 mateřských škol. Jejich počet se v září zaokrouhlí na rovných 40. V Dolních Chabrech se totiž otevře nová mateřská škola pro 72 dětí.
Komfortní a cenově dostupné byty ve vila domech na hranici města a krajiny. Rezidenční bydlení v blízkosti rekreační zóny Olešná, s prostornými lodžiemi v každém bytě s výhledy na beskydské panorama i Frýdek-Místek. Stavět se začíná již letos.
I v letošním roce pokračuje městská část Praha 2 v prodeji obecních bytů novým vlastníkům formou veřejné soutěže na principu aukce. Záměrem radnice je prodat touto formou do konce letošního roku 45 bytových jednotek novým majitelům. První letošní aukce se koná 12. června v budově Novoměstské radnice na Karlově náměstí.
Podle nejnovějšího dokumentu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy „Analýza bydlení a realitního trhu na území hl. m. Prahy z pohledu jeho dostupnosti a potřebnosti“ se nachází území metropole zhruba 100 tisíc určených k bydlení, z nichž 7022 domů (cca 7 %) je zařazeno do kategorie neobydlené.
Nároky na rozlohu bytů, ve kterých si Češi představují život, rostou. Podle průzkumu chtějí nejčastěji bydlet ve čtyřpokojovém bytě o rozloze kolem sto metrů čtverečních. Podle odhadů byl v loňském roce každý čtvrtý byt prodán jako investiční. Češi kupují za účelem investice nejčastěji byty 2+kk, které pronajímají nezařízené.
V průběhu dnešních oslav 110 let automobilky Praga ve vysočanské ArtDistrictu Pragovka se přítomní hosté seznámili s novými plány rozvoje území bývalé továrny Praga. Díky zahraničním investorům se do původních budov opět stěhuje nový život.
Ač je rodilým Ostravákem, na Prahu nedá dopustit a rád se do ní ze svých cest vrací. Našel v ní totiž nejen svou životní lásku, ale také domov, který by jen tak nevyměnil. Sportovního komentátora, moderátora a znalce bojových sportů Ondřeje Novotného (39) zkrátka naše hlavní město učarovalo.
Už více než deset let je jméno Tereza Jordánová z nekonečného seriálu Ulice spojené s tváří herečky Patricie Solaříkové (28). Rodilou Pražanku můžete nově vidět také v Branickém divadle, popřípadě na koncertech svého přítele – bubeníka.
Rekonstrukce kina Petra Bezruče se kvůli nevyjasněným nákladům zadrhla. Město ale potřebuje větší kulturní sál. Možná vznikne u Národního domu v přístavbě, která může být postavena v místě dnešní zahrady.
Černý humor martýrií výstavby domků vypráví, že dříve se stavěly pro děti, nyní pro vnuky. Prý kvůli průtahům úřadů, politiků, spolků, aktivistů. I nová výstavba v Praze svůj boj prohrává. Podle údajů Naší Prahy je na tom metropole s nově povolovanými stavbami nejhůře z republiky. Prodávají se ze zásob byty, které byly povoleny před lety. Kam to vymrští ceny bydlení studentům, mladým rodinám či střední příjmové skupině? A za kolik let díky bojkotu městských investic do metra, parkovišť, obchvatů, tunelů a infrastruktury stane Praha nejen cenově neobyvatelnou?
Než ale dojde k nějaké změně, uplyne v Botiči, který hranice areálu omývá, ještě hodně vody. Pozemky pivovaru v trojúhelníku mezi Bělehradskou, Otakarovou a Křesomyslovou ulicí získala v lednu investiční skupina Penta, která má v těchto dnech zahájit jednání s radnicí Prahy 4.
Hnutí ANO ve Frýdku-Místku se štěpí. Předzvěstí je založení nového klubu zastupitelů hnutí ANO. Nyní existují dva kluby ANO a krajské vedení hnutí musí určit, který klub je ten pravý.
Za levný prodej pozemků v Horní ulici, který připravila bývalá primátorka Eva Richtrová, je obviněno osm bývalých radních včetně ní samotné. Primátor Pobucký uvedl, že kauza vznikla na základě udání od místního politika, přičemž jeho rodina si levně koupila byt od města.
Bytový dům Malešice, jehož rekonstrukci dokončila Praha 10 loni na podzim, bude nabízet další využití svých nebytových prostor. Radní městské části totiž na svém jednání ve středu 30. listopadu podpořili záměr na vznik rodinného centra a pobočky Městské knihovny v Praze.
Ceny bytů rostou čím dál více, v Praze stojí nové byty o pětinu více, než tomu bylo loni. Trend investování do bytů v centru města je stále aktuální i přes vysoké kupní ceny nemovitostí, nicméně lákavější lokalitou začínají být rozvíjející se okrajové části metropole.
Písnice/Praha – Praha možná vstoupí do prodeje bytů v Písnice, které patří polostátnímu ČEZu, jež je získal, jak uvádějí místní obyvatelé, v podstatě zdarma, ačkoliv lidé tam odpracovaly stovky brigádnických hodin.
Společnost Next Invest vykupuje byty v osobním i družstevním vlastnictví, domy, rekreační objekty a pozemky. Okamžitě poskytuje zálohu na kupní cenu až do výše 1,5 milionu korun.
Šestnáctipodlažní Hotel Juno byl postavený v 70. letech a zrekonstruovaný v roce 2004. Nedaleko něj může vyrůst další výškový dům s 12 podlažími. Vyplývá to ze záměru stavby pro posouzení v procesu vlivu na životní prostředí EIA.
Městská část Praha 7 a investor projektu Palác Stromovka, společnost Lordship, nalezli po více než dvaceti měsících jednání shodu. Ta se promítá v sedmnáctistránkovém dodatku k původní nájemní smlouvě z roku 2002. Upravený projekt Paláce Stromovka tak po více než čtrnácti letech směřuje k realizaci.
Městská část Praha 2 zahajuje prodej volných bytových jednotek formou veřejné aukce. V této pilotní fázi se to týká osmi bytů v oblasti Vinohrad a Nového Města.
Zájemci o nové bydlení koupili ve druhém čtvrtletí 266 bytů, pro které by se za normálních okolností vůbec nerozhodli. Jde totiž o takzvané ležáky, které se developerům dlouhodobě nedařilo prodat.
Rádi se baví, hodně cestují, osobní život pro ně znamená víc než práce, udávají trendy a mění trh s byty. Mileniálové, tedy mladí lidé narození v letech 1981 až 2000, mají o bydlení zcela jiné představy než jejich rodiče. A nebojí se svoje požadavky prosadit.
Vystudovala pedagogickou fakultu, ale výchově dětí se nevěnuje. Místo toho se vrhla do reklamního a filmového světa a ze slovenské obce, čítající zhruba 2000 lidí, se přestěhovala do Prahy. Herečka Andrea Kerestešová má dobrodružství v krvi, nicméně nejedná zbrkle. Což platí i v jejím osobním životě.
Do hlavního města se Olga Menzelová (38) přistěhovala jako dvacetiletá a už Prahu neopustila. Postupně vystřídala tři byty a v tom čtvrtém v Praze 5 zakotvila. Ale zřejmě nikoliv natrvalo, protože jak v rozhovoru pro Naší Prahu sama říká, má čím dál větší chuť metropoli zase zamávat…
Herečka Eva Josefíková: „Praha je pro život ideální, ale děti vychovám jinde“ Mladá, pohledná, populární a rozvrkočená. Taková je ve stručnosti herečka Eva Josefíková, nová posila Švandova divadla v Praze 5 v interview únorového vydání časopisu Naše Praha
Město Frýdek-Místek podepsalo v lednu s akciovou společností Slezan Frýdek- Místek Memorandum o spolupráci, které umožní využít textilní objekty na území města. Dohodu popsal náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město), který memorandum se zástupci Slezanu připravoval.
Multifunkční a mezigenerační dům v Samcově ulici, vystavěný Městskou částí Praha 1, nabízí pronájem devatenácti tzv. startovacích bytů pro mladé lidi do pětatřiceti let. Obsazování těchto bytů, umístěných ve čtvrtém a pátém podlaží, bude probíhat losováním a zájemci o kvalitní a cenově přístupné bydlení se mohou do této soutěže přihlašovat až do 22. února.
Rekonstrukcí bývalého Domova pro seniory Elišky Purkyňové vznikne na Praze 6 nové integrované centrum sociálních služeb. Záměr schválila rada městské části.
Energeticky pasivní projekt Park Hloubětín se skládá ze tří samostatných budov s celkem 127 byty. Developerská společnost JRD právě dokončila hrubou stavbu poslední z nich, domu A. Završení jeho výstavby je plánované na 2. čtvrtletí roku 2016, ale již nyní v něm zbývá jediný volný byt. K cíli se blíží rovněž výstavba druhé etapy, domu C, jehož kolaudace proběhne na začátku roku 2016.
Pomocí obálkové soutěže chce Praha 7 nabídnout zájemcům pět bytů, které si vítězní nájemci budou muset nejprve opravit a následně jim bude investovaná částka kompenzována formou sníženého nájemného.