Počasí
Praha 15 °C Pátek, 26. května 2023, Svátek má Filip
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Marie Tomsová: Hezké bylo uvádět Večerníčky, to jsem si představila ty malé děti na nočníčkách

Marie Tomsová je česká moderátorka, bývalá televizní hlasatelka a příležitostná herečka. V tomto rozhovoru jsme si povídali o hlasatelské práci v Československé a České televizi, o práci v rozhlase, o moderování i o herectví. Víte o tom, že paní Tomsová hrála v první české reality show?
Portrét Marie Tomsové z obálky její knihy Marie Tomsová: Jiná už nebudu aneb NEDĚLE MARIE TOMSOVÉ. Zvětšit
Portrét Marie Tomsové z obálky její knihy Marie Tomsová: Jiná už nebudu aneb NEDĚLE MARIE TOMSOVÉ. Zdroj: RM Production

Která místa v Praze máte, paní Tomsová, ráda?

Ta tichá, bez turistů… Kdysi jsem ráda procházela Starým Městem i Karlovým mostem, bydleli jsme v centru, v Mikulandské ulici. Ale dnes, s davy cizinců, to už není ono. Ale pořád se nemůžu nabažit pohledu na Hradčany z nábřeží, z Vyšehradu na Vltavu, nádherné jsou všechny pražské parky, a v době covidové izolace jsme objevovali neznámá zákoutí na okrajích Prahy, kde si připadáte jak na venkově.

 

Co se Vám na Praze naopak nelíbí a co byste, kdybyste mohla, ráda změnila?

Dopravní situaci. Praha je pořád plná aut, trpí chodci i řidiči, nesmyslná je z obou pohledů, soustava jednosměrek a omezení pro řidiče a ucpané silnice plné plynů z úrovně chodce, široké tramvajové zastávky v místech, kde nikdo nečeká, na úkor tramvaje, aut i cyklistů, a do toho neustálá dopravní omezení bez výstrahy….

Krátká zelená na semaforech pro chodce, málo parkovacích míst pro rezidenty i na odstavných parkovištích….

Také bytová problematika – nemožnost získat byty pro mladé lidi, protože jsou strašně drahé. Ještě stále existují vybydlené zdevastované domy bez majitelů, stejně jako vraky aut, hyzdící jinak krásnou tvář Prahy.

Marie Tomsová v televizní hlasatelně.
Marie Tomsová v televizní hlasatelně. Zdroj: Archiv MT

Od roku 1977 jste byla televizní hlasatelkou Československé televize. Co bylo na této profesi pro Vás nejtěžší a co nejsnazší?

Nejtěžší bylo zůstat přirozená, i když jsme byli svázaní blízkým záběrem kamery, absencí čtecího zařízení (všechny texty jsme museli umět nazpaměť), vědomím, že na vás kouká „celý televizní národ“(jiné stanice neexistovaly), pokud ovšem bylo na co koukat, včetně těch dohlížitelů, kteří hlídali každé slovo.

Nejsnazší? Hezké bylo uvádět Večerníčky, to jsem si představila ty malé děti na nočníčkách,  jak čekají na svou pohádku na dobrou noc… Krásné bylo být průvodkyní televizním Štědrým večerem. Moc mě naštvalo, když jsem si nedávno přečetla rozhovor s kolegyní Martou Skarlandtovou, že Štědrý večer byl v TV za odměnu pouze za stranické zásluhy. Není to pravda. Já, Hanka Heřmánková i Saša Burešová jsme jako romantické typy a bez červené knížky sloužily Štědrý večer mockrát!  Na rozdíl od novoroční služby.

 

 

 

Marie Tomsová se svými syny Milošem a Michaelem.
Marie Tomsová se svými syny Milošem a Michaelem. Zdroj: Archiv MT

Už jste zmínila, že v tehdejší době nebyla čtecí zařízení. Jaký nejtěžší okamžik jste v živém přenosu měla?

Když mi „vypadl“ text z hlavy, to okno, nekonečné vteřiny, které se v tu chvíli změnily v hodiny, kdy nevíte, jak dál, než to „naskočí“ zpět.

 

Marie Tomsová v roli televizní reportérky ve filmu Slunce, seno a pár facek.
Marie Tomsová v roli televizní reportérky ve filmu Slunce, seno a pár facek. Zdroj: Archiv MT

Hrála jste také v několika filmech a televizních inscenacích samu sebe. Například ve filmu Slunce, seno a pár facek nebo s Milošem Kopeckým v TV inscenaci Když vy jste taková jiná… Jaká byla pro Vás tato natáčení? A využila jste z nich něco později i ve své profesi televizní hlasatelky?

Bylo to obráceně, „zahrála „jsem si až poté, co jsem se objevila na obrazovce. Většinou v obýváků běží v pozadí televize a tam nějaká hlasatelka „nastavuje zrcadlo“ (nejslavnější je asi v tomhle Marie Poláková ve Vesničce mé střediskové), já  jsem se zhmotnila Miloši Kopeckému ve whiskovém opojení z obrazovky do obýváku v TV hře Když vy jste taková jiná, a hodinu s ním konverzovala. Ale úplně první roli mi dal Petr Weigl pro fyzickou podobu se  skutečnou šlechtičnou Marusjou, žačkou skladatele Skrjabina. Ten film tady neběžel, byl natočen pro německou TV. 

No a ve filmu Slunce, seno a pár facek jsem si zahrála afektovanou televizní reportérku při návštěvě kravína a vesnice. A nakonec samu sebe, tedy hlasatelku při TV vstupu v televizní mystifikaci Jitky Němcové Taneční zábava, kde mě přímo při uvádění pořadu přepadl s pistolí „násilník“ herec Vladimír Marek.

 

Ano, to bylo v roce 1990 a bylo to celé v přímém přenosu. Byla to v té době u nás vlastně první reality show. Jak jste vnímala ohlasy, které tato mystifikační inscenace vyvolala?

Ano, to byla vlastně první reality show, i když zinscenovaná… Hra s pozorností a ovlivnitelností televizního diváka, nakolik uvěří všemocnému médii, televizi, co je pravda, a co ne… Reakce byly strašné, hněv diváků se snesl na mou hlavu, protože mě jedinou vlastně znali, Vladimír byl do té doby neznámý herec, ale já jsem diváky v jejich očích podvedla, oklamala, protože se o mě báli a ona to nakonec byla jen hra… Těch zlých dopisů, co jsem dostala… To jsme nečekali, netušili jsme, že to bude až tak přesvědčivé… Mrzelo mě to moc.

 

,,Zahrála jsem si samu sebe v televizní mystifikaci Jitky Němcové Taneční zábava, kde mě přímo při uvádění pořadu přepadl s pistolí "násilník" herec Vladimír Marek.“

Marie Tomsová

V roce 1995 jste odešla z České televize, abyste se mohla více věnovat svým synům. V té době jste dostala nabídku z rozhlasu. Konkrétně na stanici Frekvence 1, kde jste s bývalými kolegyněmi Hanou Heřmánkovou, Marií Retkovou, Stanislavou Lekešovou, Hanou Švejnohou, Jarkou Panýrkovou a Milenou Vostřákovou moderovala pořad Dámský klub. Byla tato rozhlasová práce pro Vás příjemnější než ta televizní? Případně v čem?

Rádio Frekvence 1 byla báječná zkušenost! Michael Fleischman v tom roce 1994 oslovil všechny TV hlasatelky, ta odvážná část do toho skočila, a ona otevřená 90. léta a šéf nám dali volnou ruku. Mohly jsem si v podstatě „dělat co jsme chtěly“, pionýrské doby, nové rádio, nová doba, autorské 4 hodiny vysílání, ve dvojicích, kdy ta druhá byla oporou, ne rivalkou, zvykání si na ženskou partnerku u mikrofonu, neskákat si do řeči, pak dát prostor a dobrou otázku hostovi, všechno to bylo nové a kamarádské, a pro posluchače nepoznané, protože do té doby nedostupné tváře z obrazovky s nimi fakt mluvily osobně do sluchátka telefonu!

Teď je to ve všech rádiích, ale tenkrát to byla naprostá novinka. Taky jsme se staly během velice krátké doby jedničkou v éteru.

Od roku 2020 moderuje Marie Tomsová svůj pravidelný nedělní pořad na Českém rozhlase Pardubice s názvem Neděle Marie Tomsové.
Od roku 2020 moderuje Marie Tomsová svůj pravidelný nedělní pořad na Českém rozhlase Pardubice s názvem Neděle Marie Tomsové. Zdroj: Český rozhlas Pardubice

V rozhlase působíte i nadále – od roku 2020 moderujete svůj pravidelný nedělní pořad na Českém rozhlase Pardubice Neděle Marie Tomsové. Jak tento pořad vznikl a jak přicházíte na zajímavá témata a postřehy?

My hlasatelky a hlasatelé jsme jako známé tváře z obrazovky (měli jsme vlastně monopol, moc nás nebylo) uváděli kdeco. Tenkrát se neznalo slovo moderátor, byli jsme konferenciéři, uvaděči, průvodci pořadem, ale moderátor je poměrně moderní termín. Uváděli jsme estrády, plesy, modní přehlídky, premiéry filmů, koncerty, křty desek i knih, losování Sportky, festivaly písní i tanců, veletrhy… Jezdila jsem s Orchestrem Karla Vlacha, Felixe Slováčka, Československé televize i rozhlasu, stejně jako s dechovkami. Většinu zpěváků znám osobně skoro od mládí,, dělala jsem rozhovory s nejrůznějšími kapacitami ze všech možných oborů…

Jsem moc ráda, že mi před 4 roky dal Zdeněk Novák, šéfredaktor Českého rozhlasu Pardubice pětiminutovku ve vysílání každou neděli. Netušila jsem tenkrát, že to vydrží déle než rok. Je těžké každý týden vymyslet nosné téma a zpracovat je do tak malého časového rozpětí. Ale aspoň mě to udržuje v jakési kondici.

Nakonec každodenní inspirace je kolem nás pořád, jen si jí všimnout. Lidi, zvířátka, situace, okolnosti,příroda, příhody… A čeština, to je nevyčerpatelný zdroj. A dokonce mi Radioservis poskytl ten servis, že mi knížku z mých fejetonů vydal!!! V létě, kdy ten nápad vznikl, jsem jich měla odvysílaných asi 150, takže jsme do knížky vybrali 55, převedli je do psané ze zvukové podoby a čtenáři ji můžou držet v rukou a číst na vlastní oči.

 

 Petra Černocká, Saskia Burešová, Alexander Hemala a Marie Tomsová na křtu knihy Jiná už nebudu aneb NEDĚLE MARIE TOMSOVÉ.
Petra Černocká, Saskia Burešová, Alexander Hemala a Marie Tomsová na křtu knihy Jiná už nebudu aneb NEDĚLE MARIE TOMSOVÉ. Zdroj: Archiv MT

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Jak se promění hřiště Sedmikráska?

Městská část Praha 7 plánuje na podzim 2024 revitalizaci části dětského hřiště Sedmikráska na nároží ulic Jateční a Komunardů. Cílem je obnova již dosluhujících herních prvků především v části určené ...

Ondřej Prokop: Zpoplatnění vjezdu jen v jedné městské části, víc problémů ve výsledku přinese, než odstraní

Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy chápu jako pokus vážněji se zamyslet nad řešením poměrně složité situace, ale než se o tom začneme nějak více a vážněji na magistrátu bavit, chtěl...

Praha 3 připravila výstavu ke 120 letům Viktorie Žižkov

Náměstí Radost bude od pátku 19. května výstavním prostorem, neboť zde městská část Praha 3 instaluje expozici „Cesta do hlubin fotbalový duše“, která připomíná 120 let od založení Viktorie Žižkov.

Na Toužimsku někdo zabil hnízdící samici orla mořského

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO Slavkovský les, řeší případ zabité samice ohroženého orla mořského, podezření je na otravu. Pár orlů již pečoval o...

Havarijní výtluky na Barrandovském mostě se podařilo rychle opravit

Ještě před plánovanou další etapou generální opravy Barrandovského mostu bylo nutné rychle a efektivně odstranit havarijní výtluky na této páteřní pražské komunikaci. To se povedlo díky využití české ...

Herec Karel Zima: Můj drsný žertík odnesl osvětlovač!

Před pěti lety nezištně daroval kamarádovi svojí ledvinu a inspiroval další lidi k dárcovství tohoto životně důležitého orgánu. Nyní se Karel Zima (51) těší na příchod svého třetí potomka a v divadle ...

Energie pro hlavní město Prahu a jeho organizace zajistí THMP

Dodávky elektřiny pro hlavní město Prahu a jeho příspěvkové organizace bude od 1. července letošního roku nově zajišťovat městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP).

VIDEO: Zpěvák a muzikant Jary Tauber natočil během amerického turné nový videoklip

Zpěvák, kytarista a skladatel Jary Tauber nedávno opět vystoupil s českou rockovou legendou Petrem Jandou v USA, kde společně odehráli koncerty pro krajany.

Losers Cirque Company představí legendy o svatých v projektu SANCTI

Přední český novocirkusový soubor Losers Cirque Company uvede na konci května nové site specific představení s názvem SANCTI. Premiéru akrobati odehrají 31. 5. na Letní scéně Divadla BRAVO! Ta se ji...

Tygr v tísni uvádí rodinnou loutkovou inscenaci PĚTKRÁT KOLEM SVĚTA

Parníkem, lokomotivou i rikšou objedou svět diváci nové inscenace PĚTKRÁT KOLEM SVĚTA na ostrově Štvanice. Loutková inscenace v režii Zuzany Burianové a dramaturgii Marie Novákové je určena pro děti o...

Příští týden nepoteče voda na Vinohradech, v Jinonicích, Lipencích a v Krči

Nabízíme vám další přehled plánových výluk v dodávkách pitné vody. Jak oznámila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), odstávky jsou nutné z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a ...

Jan Klusoň: Když vzplane na zastupitelstvu láska

Jeden nejmenovaný senátor a zastupitel na Praze 5 překvapil svým poněkud zběsilým výstupem na zastupitelstvu. Při interpelacích o politickém turismu a nevyjasněném bydlišti mířených na jeho stranickéh...

Zastupitelé Prahy 8 odmítli požadavek aktivistů na plošné zavedení nejvyšší povolené rychlosti 30 km/hod

Zastupitelé Prahy 8 na svém posledním jednání odsoudili formu protestu, při kterých v uplynulých měsících aktivisté několikrát blokovali pomalým pochodem dopravu v metropoli. Na návrh místostarosty Ma...

Praha zve na vzdělávací akci Den včel a ostatních opylovatelů

Hlavní město Praha pořádá v parku Lannova v Praze 1 vzdělávací akci Den včel a ostatních opylovatelů. Hlavní město zve k zábavě a vzdělání všechny malé i velké zájemce o krásy mikrosvěta kolem nás. Ak...

Petr Lachnit: Pořádek zkrátka musí bejt, vy kluci pitomí!

Lidé jsou různí. Nicméně naprostou většinu z nás spojuje touha žít v bezpečí, čistotě a pořádku. Doma, na chalupě či na zahradě je to jednoduché. Vzhled takového prostoru je na každém z nás, ilustruje...

Festival Praha žije hudbou společně s hvězdami i amatérskými buskery rozehraje Prahu

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Podle organizátora organizace Nerudný fest nabídne osmý r...

V neděli 21. května začíná festival základních uměleckých škol ZUŠ Open

Na 500 nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení, výstav, happeningů a dalších akcí připravilo v rámci sedmého ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open 439 základních uměleckých škol...

Obchodní centrum Novo Plaza provedlo v součinnosti s Policií ČR cvičnou evakuaci v reálných podmínkách

OC Novo Plaza v Praze 4 ve středu 17. května za plného provozu úspěšně prošlo cvičnou evakuací. Cílem této akce bylo nejen splnit zákonné povinnosti pravidelného nácviku, ale také se ujistit, že všich...

Palladium hostí výstavu fotografií „Bubble“ Alexandera Dobrovodského

V nákupním centru Palladium je až do konce srpna přístupná výstava fotografií světoznámého fotografa Alexandera Dobrovodského. Vystaveny jsou téměř dvě desítky fotografií, které vznikly v rámci umělco...

V Jindřišské ulici byla zahájena stavba bytového domu

Podle radnice Prahy 1 na volném pozemku v Jindřišské ulici, v sousedství hřiště budovy prvního stupně ZŠ Vodičkova, zahájil soukromý investor stavbu bytového domu. David Bodeček, 1. místostarosta Prah...

Marek Stoniš: a tak si tady žijeme...

Nový díl seriálu Marka Stoniše, tentokrát o lidoveckých samoobslužných hospodách, rudé pirátské krvi, fašistech, nacistech i bavorském prezidentovi Pavlovi

27. květen 2023: Den národního vzdoru, sportovní rodinný den nebo virtuální prohlídka

Vzpomínkový akt u příležitosti jednoho z mezníků druhé světové války - Operace Anthropoid proběhne v sobotu 27. května 2023 v 10:35 hod. u památníku Anthropoid v Libni v Praze 8. Před 81 lety v nedale...

Komunisticky laděná Janka Michailidu zažehla u Pirátů bouři. Skalní ji obdivují, vedení chce vyhodit

Otevřený boj mezi levicovým jádrem Pirátů a jejich vedením zažehla účast členky Republikového vedení Janky Michailidu na víkendových Dnech antikapitalismu 2023, spolupořádaných Socialistickou Solidari...

Vnitrobloky v Praze 3 ožily díky bleším trhům

Podle radnice Prahy 3 mohli v neděli 21. května zájemci na místních bleších trzích prodat a nakoupit předměty z druhé ruky nebo jen tak nahlédnout do dvou zajímavých zákoutí. Prahy 3.

V Nizozemí politiku ovládlo antiGreen Deal hnutí zemědělců BBB. Holanďané procitli ze zlého snu EU

Po zavedení Green deal EU v Holandsku probíhá politické zemětřesení. Doposud neznámá strana BBB (hnutí zemědělců a občanů) se katapultovalo do čela volebních průzkumů. Má jediný bod volebního programu...

Policie odložila hromadné žaloby za výzvu Pavla Novotného k vraždění Čechů. Dvojí metr, řvou politici a právníci

„Češi by potřebovali válku. Vyhnat je v noci z baráku, zabít dítě, ženu, podříznout a zapálit barák. Abyste pochopili, co to je válka,“ takové výrazy jsou podle české policie v pořádku, nejsou trestný...

Noční krádež v garáži přerušili mužům strážníci

Napůl otevřená vrata od garáže, ve kterých se mihotalo světlo ruční baterky a muž chystající se odjet na elektrokole. To byla scéna, která přivítala strážníky při vjezdu do Branické ulice na Praze 4.

Nárůst byrokracie je neuvěřitelný, říká jeden ze služebně nejstarších starostů v zemi

"Obec musí "žét", na to nedám dopustit," říká s kouzelným místním akcentem Josef Mikulka. Muž, který v roli starosty malé obce Rakůvka na Hané slouží nepřetržitě od roku 1990. Unikátní zkušenost více ...

Parukářka bude hostit jubilejní pivobraní

Tradiční slavnost, která se uskuteční v pátek a v sobotu 2. a 3. června v parku Parukářka, nabídne nejen přehlídku piv, ale i soutěže a hudební vystoupení. Koná se už podesáté.

Galerie Butovice otvírá multifunkční areál Butky Park

V sobotu 27. května (13.30 – 21.00 hod.) se v sousedství obchodního centra Galerie Butovice otevře multifukční areál Butky Park. Atraktivní program nabídne zábavu pro děti i jejich rodiče a vrcholem b...

VIDEO: Karlos Vémola se do střední váhy už nevrátí. Nemocnice a hurá na dovolenou.

Sobotní prohra Karlose Vémoly ve středně těžké váze s Patrikem Kinclem může znamenat vážný zásah do jeho kariéry. Podle jeho kolegů z týmu se v sobotní aréně lámal chleba.

Pražské vodovody a kanalizace budou řešit havárii vody ve Vinoři

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) musí přistoupit k havarijní opravě vodovodní řadu DN 150 v křižovatce ulic Rašovská x Mikulovická v Městské části Praha-Vinoř, a to ve čtvrtek 25. května. Současně ...

Baletní dílny pro děti i dospělé vedená sólisty Baletu Národního divadla již tento pátek a neděli

Balet Národního divadla se věnuje svým divákům i v rámci své mimodivadelní činnosti, v rámci doprovodných programů nd+. Hned dvě mimořádné akce - tzv. „baletní dílny“ se uskuteční již tento pátek 26....

VIDEO: Jak dva opilí řidiči zaměstnali pražské strážníky

První z řidičů na sebe upozornil značně nejistou jízdou v ulici Lhotecká na Praze 12. Druhý z řidičů na sebe neupozornil nejistou jízdou, ale neschopností uvést své vozidlo do pohybu ve chvíli, kdy mu...

Nová tramvajová trať na Libuš změní MHD v okolí

Podle Dopravního podniku Praha dochází od soboty 27. května k zahájení pravidelného provozu na nově vybudované tramvajové trati v úseku Sídliště Modřany – Libuš a k souvisejícím trvalým změnám ve vede...

Ambasadorka OSN pro LGBT Kuchařová hnala Brzobohatého na léčení z homosexuality

Rozvodové peripetie manželů Brzobohatých nabírají na pikantnostech z jejich osobního života. Taťána Kuchařová podle rozvodových dokumentů posílala svého manžela na vyšetření, aby se zbavil svých „dědi...

Chráněná kavka uvízla v metru na plných 14 dní

Desítky lidí se v posledních dnech obracely na městskou policii i na Záchranná stanice hl. m. Prahy kvůli kavce obecné, která začátkem května omylem zalétla do podzemních prostor stanice metra Kobylis...

Přijďte se bavit do VIVO!

Navštivte s dětmi OC VIVO! Hostivař, kde zažijete odpoledne plné zábavy - od sportovních zážitků přes kreativní tvoření až po ochutnávku bonbonů Mamba - a inspirujte se na nadcházející prázdniny! Akce...

Praha 2 miluje sport, zapojila se do projektu Česko vesluje

Projekt Česko vesluje, který vznikl v roce 2016 na podporu veslařského sportu, konečně dorazil i do metropole. Hostitelkou projektu se stala Praha 2, která je nejen dlouholetým partnerem pražských Pri...

Šestnáctiletý talent Ondřej Prekop ovládl Mistrovství České republiky v bowlingu

Český sportovní bowling objevil nový talent. Junior Ondřej Prekop potvrdil výbornou formu z nedávného Mistrovství Evropy juniorů a dominoval na českém mistrovství v kategorii mužů. V rámci turnaje se ...

Muže zasáhl na železničním trakčním stožáru elektrický proud

Jeden krátký pohled z okénka služebního vozu proměnil běžnou hlídkovou činnost na Praze 5 v boj o život zhruba třicetiletého muže. Dotyčný visel hlavou dolů z železničního trakčního stožáru zhruba v p...

Nejvyšší intenzita cyklodopravy v Praze byla za COVIDu

Městská společnost Operátor ICT, a.s. s Magistrátem hlavního města Prahy od roku 2018 společně monitorují cyklistickou dopravu ve 29 lokalitách v Praze. Městu cyklosčítače poskytují důležitá data, kt...

Jak dlouho tento systém vydrží?

Vláda oznámila nové nákupy vojenské techniky za 50 miliard korun. Prý potřebujeme urgentně 250 obrněných transportérů ze Švédska.

VIDEO: Eliška Křenková odhaluje ve výpravném filmu Úsvit temné tajemství

Na podzim bude mít v českých kinech premiéru dobové detektivní drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka. Eliška Křenková v hlavní roli těhotné lékařky přijíždí na sklonku 30. let se svým manželem, ředite...

Marek Stoniš: Praha už by měla tvrdě zakročit proti radikálům Poslední generace. O třicítku jim vůbec nejde, chtějí zničit svobodu a demokracii

„My potřebujeme politiku, jako když začala pandemie. Oni dávali nařízení, tohle teďko se musí dělat. My musíme okamžitě přestat s činností, které nás a naše děti zničí. Konec spalování fosilních paliv...

Oslavte Svátek sousedů v nákupním centru Fénix

Přijďte oslavit Svátek sousedů v úterý 30. května do nákupního centra Fénix a užijete si odpoledne plné zajímavých workshopů. Oslava začíná v 15.00 a končí v 19.00 hod.

Richard Zelinka: Nad Vltavou chci předvést dvojité salto!

Čtvrtý ročník největší freestyle show v Praze odstartuje pod taktovkou kanálu Prima COOL 27. května na Smíchovské náplavce. Mezi účastníky nebude chybět Richard Zelinka (23), trojnásobný vicemistr svě...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě v Praze na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se kon...

Bezpečnost chodců na pražských přechodech zvýší desítky nových přisvětlení

Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) dokončila výstavbu prvních přisvětlení přechodů z celkem 53, které jsou letos plánovány v rámci dodávky pro odbor dopravy hlavního města Prahy. Novýc...

Petr Lachnit: Nejen „třicítkoví“ fanatici v ulicích. Braňme právo a svobodu ostatních

Nejen v České republice, ale i v Německu a naposledy v Itálii se nám objevil jistý „nešvar“. Jde o chování extrémistů, kteří v podstatě bez trestu ničí cizí majetek propichováním pneumatik nebo si ber...

Články abecedně vzestupné

Mariánský sloup na Dolním náměstí se dočká restaurování

Mariánský sloup, který zdobí Dolní náměstí a Olomoučané jej znají spíše jako „Morový sloup“, se dočká restaurování. Tyto práce by měly mít charakter rozsáhlejší údržby, která má zajistit udržení souča...

Mariánský sloup znesvářil politickou scénu

Staré Město - V přístavišti Pražské Benátky kotví loď s 220 díly kopie mariánského sloupu, který zničil nevědomý dav pod vedením opilce a bohéma Franty Sauera 3. listopadu 1918. Sochař Petr Váňa, kter...

Marie Bohanesová má Cenu města

Cenou města byla jako jedna ze tří osobností Frýdku-Místku oceněna Marie Bohanesová. Je šéfkou Domu pokojného stáří, který pečuje o sto osob.

Marie Knödlová: Med je všelékem, ale jen ten kvalitní

Marie Knödlová vede včelařský kroužek, je předsedkyní ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek a stará se o včelařský naučný areál v Chlebovicích.

Marie Rottrová onemocněla, ostravský koncert se přesunuje na prosinec

Marie Rottrová pokřtí v úterý v Domě knihy knižní Ostravu

Knihou měsíce října je publikace Ostrava – historie, kultura, lidé.

Marie Rottrová se seznámila s Jarkem Nohavicou U Waldemara

Kariéru ostravské zpěvačky Marie Rottrové (1941) nastartovala v 60. letech pěvecká soutěž pro mladé talenty, v níž se umístila na čtvrtém místě. Písničky pro ni psali skladatelé Jiří Zmožek, Vladimír ...

Marie Rottrová zazpívá naposledy Ostravanům

Zpěvačka Marie Rottrová se představí svým ostravským příznivcům v ČEZ aréně ve středu 23. listopadu. Pro Ostravany to znamená zřejmě poslední příležitost vidět a slyšet Marii Rottrovou, protože její l...

Marie Rottrová zazpívá v hrušovském kostele

Zpěvačka a hrušovská rodačka Marie Rottrová vystoupí na komorním koncertu v hrušovském kostele.

Marie Šťastná pokřtí knihu o sochách

Články abecedně sestupně

Marlenka dobývá svět, ve Frýdku se jí daří

Je to jako americký sen. Akorát se nestal v Americe, ale ve Frýdku-Místku, ani se nestal Američanovi, ale Arménovi. Gevorg Avetisyan rozjel výrobu medovníku Marlenka a postavil si továrnu, ze které po...

Marks & Spencer otevře v září obchod v galerii Fénix

Mezinárodní řetězec Marks & Spencer zavítá do Vysočan

Markrabí zve na slavnosti

Markéta Turečková: V našem novém Fitclubu si zacvičí opravdu každý

Ve Frýdku v Nádražní ulici vznikl nový Fitclub Cross In Aréna. Založily jej Markéta Turečková a Lucie Gebauerová. Zacvičit si v něm mohou ženy, muži, senioři i děti. Otevřeno je od rána až do večerníc...

Markéta Kráčalíková vystavuje v Ostravě snímky ze svých cest

Markéta Konvičková dotočila své album Kafe, bar a nikotin

Zpěvačka Markéta Konvičková dokončila své nové album. Nahrávala jej v USA.

Markéta Jakšlová Plecháčová alias Verona: „Teď je pro mne prioritou mateřství“

Markéta Jakšlová Plecháčová a Peter Fider tvoří hudební pár, vystupující pod názvem Verona.

Markéta Hrubešová: „Mé kořeny jsou zdejší“

Markéta Hrubešová je české veřejnosti známá jako výrazná a velmi sympatická herečka. Loni v červenci se po pětiletém vztahu provdala za fotografa Davida Krause. Od té doby hrdě nosí příjmení svého cho...

Mário a kouzelník ovládne svou multimediální show La Fabriku

V sobotu 22. března bude mít v pražské La Fabrice premiéru adaptace povídky Thomase Manna Mário a kouzelník v režii Petera Butka.

Mário a kouzelník budou opět v La Fabrice!

V neděli 30. listopadu můžete navštívit La Fabricu a podívat se na multimediální představení Mário a kouzelník