Právník Jindřich Rajchl osvobození Novotného nechápe.
„Dostal jsem vyrozumění od Policie, že to odkládá a předává místnímu šetření. Je to neskutečné. Nyní mu (Pavlu Novotnému) hrozí pokuta nebo jen napomenutí. Jeho podmínku to neovlivní, protože to nebude trestní řízení, ale pouze přestupkové,“ potvrdil Naše Praha právník a předseda PRO Jindřich Rajchl, který na Novotného podal trestní oznámení.

Právník Radek Suchý mluví o dvojím metru české policie.
Podobné zkušenosti má i právník Radek Suchý, který mimo jiné zastupoval před soudem organizátora pražských demonstrací Františka Vrábela. „Zatím od PČR jako oznamovatel v ruce nic nemám. Samozřejmě, že věci se budu věnovat. Pavel Novotný je mi ukradený jako člověk (je to nýmand a nestojí ani za řeč), ale jako symbol současných vládních elit svými názory nikoli. Počkáme si, zda se opět potvrdí praxe dvojího metru,“ uvedl Suchý, který rovněž na Novotného podal trestní oznámení.

Trestních oznámení na Novotného byly desítky, policie vše odložila.
Odložení případu Policií ČR potvrdila i zubní instrumentářka Andrea Berger z Českého Krumlova. Podle informací Naše Praha ale trestních oznámení bylo daleko více, desítky. Jedno z trestních oznámení podal i ředitel vydavatelství Český Domov Jan Čížek. „Věc byla z naší strany ukončena, a to předáním spisového materiálu na věcně a místně příslušný správní orgán k jejich dalšímu rozhodnutí,“ píše se ve vyrozumění Policie, které má redakce Naše Praha k dispozici.

Jsem nepostižitelný, mám ochranu vlády, chlubí se Novotný
Pavel Novotný na hromadné žaloby odpověděl stylem sobě vlastním. „Mezi dezoláty na FB se šíří, že jsem měl porušit podmínku a půjdu sedět, od rána mi píší. Kdyby vemena tušila, že jsem nemusel ani jít podávat vysvětlení. PČR mě poprosila, ať pošlu mailem nějaké své vyjádření k věci. Nebudu stíhán. Mám ochranu pětikolky, takže epi epi,“ uvedl Novotný na svém twitterovém účtu.

Novotný je v dvouleté podmínce za vyhrožování
Novotný si stále odpykává jako starosta Řeporyj dvouletou podmínku za nebezpečné vyhrožování podnikateli Marku Vítovi. V případě porušení podmínky by šel na 6 měsíců do vězení. „Už jen výzvy k tomu, aby někdo vytahoval někoho z domu, zabíjel děti nebo něco zapálil, jsou podle mě způsobilé naplnit skutkovou podstatu trestného činu. Čistě právně v uvedených výrocích je obsaženo i ono ‚hanobení‘, jak ho zmiňuje trestní zákoník a jak ho vykládají i soudy. Je otázkou, jakou skutečnou škodlivost může tento projev mít. Je pravda, že jde o výroky starosty obce, což jejich určitou nebezpečnost zvyšuje,“ vysvětlil dříve pro Parlamentní Listy právník Tomáš Nielsen.

Tušl a Čermák sedí za výraz: Ať táhnou zpátky do Kyjeva. Dvojí metr podle právníků
Někteří právníci v této souvislosti mluví o dvojím metru, neboť za podobné výroky na Ukrajince byli soudem posláni do vězení blogeři Patrik Tušl a Tomáš Čermák. Státní zástupce v obžalobě popsal, že oba muži na sociálních sítích živě vysílali video, v němž dehonestovali Ukrajince a vyzývali k odporu proti nim. Například Čermák v jednom z videí řekl, že „Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do ha**lu.“

Ve videu padla řada hanlivých a vulgárních výroků, ve kterých označují Ukrajince za z**ané, špinavé a podobně. Zazní v něm také výroky jako „Ať táhnou zpátky do Kyjeva“ nebo „Dyť to je normálně okupace, co voni tady dělají.“ Obžalovaní také kritizovali to, že Ukrajinci například vlastní drahé mobilní telefony. Za tyto výrazy byli posláni Tušl na 10 měsíců a Čermák na šest měsíců do vězení.
