Hlavní město Praha obdrželo v červnu stavební povolení na realizaci pilotního oblouku mezi mostními pilíři zrekonstruovaného Negrelliho viaduktu a Technická správa komunikací (TSK) okamžitě zahájila přípravné stavební práce, které se naplno rozjely již začátkem srpna.
Po dvouleté pauze se v září opět vrátí participativní projekt Nápad pro Šestku – s vyšším rozpočtem a otevřený pro teenagery od patnácti let. Už popáté mohou lidé z Prahy 6 navrhovat a rozhodovat o tom, jak vylepšit, kultivovat a oživit veřejný prostor kolem sebe.
Městská část Praha 7 začíná budovat nový park U Vody na břehu Vltavy mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků. Park byl připravován společně s obyvateli Prahy 7 a jeho podoba vzešla z urbanisticko-krajinářské soutěže.
Odpočinková plocha na jižním břehu vodní nádrže Džbán slouží veřejnosti. Návštěvníci zde ocení lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení nebo toalety.
V Praze se staví málo bytů. Přes opakované výroky politiků o nápravě se nic zvláštního nelepší. Veškerá administrativa trvá neúměrně dlouho a ekonomicky je to stále náročnější operace, potvrzuje obchodní ředitel Penta Real Estate David Musil.
Festival otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 15. do 21. května. Tento devátý ročník svátku městské architektury o víkendu 20. a 21. května zdarma zpřístupní 109 budov a prostorů na celém území hlavního města.
Graffiti je problém všech měst. Pokud se pozorněji rozhlédneme, na počmárané fasády narazíme skoro v každé ulici v jakékoliv městské části. Právě legální plochy jsou jedním z možných způsobů, jak se město může s problémem sprejerství vypořádat.
Z jednání, které mezi zástupci městské části Praha 15 a odboru ochrany prostředí MHMP v dubnu proběhlo, je podstatný posun při řešení zemního valu a jeho okolí na pomezí Horních Měcholup a Uhříněvsi.
Jeden z radních Prahy 5, který by se měl starat o veřejný prostor, zamýšlí kulturu, respektive vážnou hudbu, využít v „boji“ proti drogově závislým osobám na smíchovském Andělu.
Jeďte se podívat do Strakonic. Vyjma tradiční poutě a strakonického dudáka tam mají pro Pražany také jednu zajímavost. Naprosto vzornou úpravu veřejné zeleně, parků a veřejných záhonů. Město vyhrává jednu cenu za druhou a má také proč.
Rekonstrukce Říčanovy ulice v Břevnově, kterou připravuje hlavní město Praha, vyvolala debatu o podobě navazujícího veřejného prostoru. K návrhům na novou podobu tří křížení ulic uspořádala radnice Prahy 6 anketu mezi místními. Nyní bude s investorem řešit zapracování podnětů.
Hřiště v Masné a Na Františku mají nového správce. Podle radnice Prahy 1 se jím nyní stal zapsaný spolek LUDUS MAGNUS, který bude obě hřiště spravovat do 31. 8. 2023.
Pražští radní v pondělí schválili koncepční studii na novou podobu dopravního terminálu na Černém Mostě, kterou zpracovalo studio re:architekti spolu s dalšími odborníky. Studie navrhuje nejvhodnější dlouhodobé dopravní řešení pro terminál s cílem proměnit ho v příjemné, přehledné, bezpečné a pohodlné místo.
Architekt Josef Pleskot oslavil před několika dny své sedmdesáté narozeniny. Muzeum Kampa zve na výstavu, která připomene jeho realizace zejména v Praze, Litomyšli a v Ostravě.
Jak vidí příští rok starostové jednotlivých městských částí? Budou radnice hodně šetřit a zastaví třeba i plánové veřejné stavby? V našem novém seriálu má jako první slovo starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).
Jako předčasný vánoční dárek mohou obyvatelé Prahy 6 vnímat instalaci prvních 35 kusů designových laviček z plánovaných osmdesáti. Dalších 50 laviček do veřejného prostoru Prahy 6 dodá Technická správa komunikací.
MČ Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou a dalšími partnery opět vdechla nový život zanedbaným a temným zákoutím pod Hlávkovým mostem. Městská část se pustila po úpravách podchodů u stanice MHD Vltavská v minulém roce do velkých změn v další části labyrintu nevzhledných podchodů přímo u Vltavy.
Galerie Jaroslava Fragnera se v nadcházející výstavě Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill zaměří na architekturu posledních let vznikající na území České republiky. Od 16. listopadu představí více jak pět desítek realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou, ve kterých se citlivě a zároveň sebevědomě potkává historie se současností.
Na svém ustavujícím zasedání zvolili zastupitelé Prahy 1 nové vedení městské části. Širokou koalici tvoří ODS, Piráti a občané z Prahy 1, Naše Praha 1, TOP 09 a Rezidenti 1. Starostkou byla zvolena Terezie Radoměřská (TOP 09).
Na ustavujícím zasedání Zastupitelstva MČ Praha 7 v pondělí 7. listopadu bylo zvoleno vedení sedmé městské části pro volební období 2022–2026. V radě sedmé městské části zasednou zástupci vítězného hnutí PRAHA 7 SOBĚ. Post starosty obhájil Jan Čižinský.
Příprava revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Davida Vávry pokračuje. Na nové podobě náměstí se shodla Komise územního rozvoje i výrazná většina respondentů, kteří se zúčastnili první veřejné debaty nad návrhem na jaře 2021, i účastníci ankety ke konceptu návrhu v létě roku 2021.
Když vedení radnice před třemi lety přebírala, řada důležitých oblastí rozvoje městské části postrádala dlouhodobější vizi. Vytyčila si tři hlavní cíle – otevřít radnici lidem a vtáhnout je do rozvoje Prahy 5, nastavit developerům jasná pravidla a zapojit je do financování potřebných projektů, a především změnit ulice v příjemná a bezpečná místa. Povedlo se jí to a chce ve zvelebování Pětky pokračovat. Přeje si, aby byla moderní, bezpečná a zelená. Nejen o tom jsme si povídali se starostkou Prahy 5 Renátou Zajíčkovou (ODS).
Služebna Policie České republiky by mohla již v příštím roce vystřídat v Mahenově ulici v Košířích nízkoprahové centrum pro drogově závislé Progressiv. Tomu Praha 5 nedávno vypověděla nájemní smlouvu a prostory musí opustit do konce února 2023. Městská část tím razantně zareagovala na stížnosti místních obyvatel na neutěšený stav v okolí a dlouhodobý nezájem pražského magistrátu řešit drogovou problematiku komplexně v rámci celé Prahy.
Proč považuje veřejná prostranství za mimořádně důležitá. Jak chce ukočírovat náklady na energie a proč ho baví práce politika, popisuje v rozhovoru radní pro finance Prahy 5 Jan Kavalírek (TOP 09).
Lídryně Koalice pro Prahu 3 Iva Vojtková zahájila dnes na Jiřího z Poděbrad a v okolí metra Flora kontaktní kampaň. Jejím cílem je v následujících třech týdnech obejít celou městskou část.
V Praze 5 fungují dvě ze tří pražských kontaktních center pro drogově závislé. Jedno z nich ke konci tohoto roku končí. Radnice vypověděla nájemní smlouvu kontaktnímu centru pro drogově závislé v Mahenově ulici u tramvajové zastávky U Zvonu.
Rada městské části Praha 7 potvrdila rozhodnutí poroty a vyhlásila vítěze mezinárodní otevřené architektonické soutěže o návrh novostavby základní školy Jana Vodňanského, která bude po 100 letech postavena na území sedmé městské části. První cena náleží týmu architektů pod vedením Josefa Choce.
Společenské a kulturní akce dostanou v parku Sacré Coeur podle radnice Prahy 5 nové zázemí. Rada městské části Praha 5 schválila zhotovitele stavby, která nabídne širší využití veřejného prostoru v oblíbeném parku v těsné blízkosti Anděla.
„Nesouhlasíme s Metropolitním plánem Prahy v jeho současné podobě," usnesli se zastupitelé Prahy 6 na svém středečním zasedání. Městské části vadí, že Metropolitní plán nezohledňuje naprostou většinu jejích zásadních připomínek.
Na přelom měsíců června a července připravila městská část Praha 4 kompletní rekonstrukci dětského hřiště v Ohradní ulici a rovněž kompletní rekonstrukci herního areálu U Kublova. Základem pro přeměnu obou hřišť byla anketa mezi obyvateli v obou lokalitách.
Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku Portheimka.
Přibližně 10 tisíc bytů do roku 2030 vyroste na různých rozvojových územích Prahy 5. Pro komunálního politika městské části je to ohromná výzva, a ještě větší závazek. Postavit nové byty je totiž jenom začátek.
Podle spolku Sanctus Castulus po několika měsících příprav ve zvonařské dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku odlili velký zvon o hmotnosti 9801 kilogramů. Zvon #9801 a stejnojmenná iniciativa připomínají zvony zrekvírované během druhé světové války.
Severozápadní část Vítězného náměstí se dočká zástavby pro kanceláře, obchody, služby a bydlení. Na místě také vznikne nová budova Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Podle radnice Prahy 6 vzejde nejvhodnější řešení z mezinárodní architektonické soutěže, do přípravy podkladů se nyní může zapojit i veřejnost. Kde a jak?
Proč se v naší metropoli nestaví nové atraktivní domy? Je na vině jen chybějící odvaha a vizionářství odpovědných politiků? A je nyní ohrožen projekt Vltavské filharmonie? O pražské architektuře si Naše Praha popovídla s Ing. arch. Janou Mastíkovou ze studia LOXIA, jejíž architektonický podpis najdete především v Modřanech na budově nové radnice a v nejbližší době i pod Nuselským mostem, kde vzniká volnočasový areál.
Specifická vlaková souprava REVOLUTION TRAIN poskytne žákům základních škol unikátní zážitek! Na vlastní kůži zažijí šikmou plochu, která začíná nevinně a končí tragicky. Žáci při "cestě" vlakem zapojí všech pět smyslů, dostanou detailní výklad a hlavně zjistí, že v reálu si mají vážit toho nejhlavnějšího: své svobody! REVOLUTION TRAIN byl po dva dny přistaven na Smíchovském nádraží a navštívilo ho 400 žáků a žákyň základních škol z Prahy 5. Jak to v tomto vlaku vypadá?
Podle radnice Prahy 6 tento nedostatek veřejných toalet řeší radnice dohodou s provozovateli restaurací. Pokud kolemjdoucím umožní ve svém podniku zdarma návštěvu toalety, získají významnou slevu ze záboru za předzahrádku.
Velká urbanisticko-architektonická soutěž je u konce! Mezinárodní porota vybrala vítěze, Rada MČ Praha 10 její rozhodnutí posvětila. Tzv. Nový Eden, současný Kulturní dům Eden a jeho okolí, se má proměnit v žádanou městskou adresu, kde občané najdou moderní budovu s byty i multifukčním sálem a výrazně oživený veřejný prostor. Opozice však namítá: Má na to MČ Praha 10 peníze? Měla radnice napřímo říci, že Praha 10 nechce mít svůj kulturní stánek?
Zájmu mateřských škol z Prahy se těší nové kolo programu Zahrada hrou, který od roku 2009 rozvíjí Nadace Proměny Karla Komárka. Do grantové výzvy na rok 2022 se přihlásily MŠ Ve stínu, MŠ Drabíkové a MŠ Hradištko. I z nich bude nadace vybírat do konce února ty, které získají na proměnu zahrady finanční podporu až ve výši až 400 tisíc korun.
Městská část Praha 4 připravuje několik studií, jejichž cílem je zkvalitnění veřejných prostorů. Oslovuje odborníky a ptá se formou anket také svých obyvatel, kteří jsou v první řadě uživateli těchto veřejných prostorů. V řadě studií se zaměřila na konci loňského roku na Podolí, Dvorce a Braník.
Hlídkové policejní vozy se dnes (15.4.) dopoledne sjely na dolním konci Václavského náměstí a policisté důrazně žádali, aby se lidé shromáždění rozestoupili. Video zde: http://www.nasepraha.cz/zpravy-45/rozejdete-se-zadali-policiste-politiky-a-novina
Nyní je na pozemku o velikosti přes 150 tisíc metrů čtverečních na pomezí Liboce a Ruzyně velký a uzavřený skladový areál s intenzivní kamionovou dopravou. Sklady a kanceláře na tomto místě bude investor pronajímat ještě minimálně do poloviny roku 2023. Pak by se mohlo začít stavět.
Prozatím dvě vhodné plochy v Praze 7 v majetku hlavního města by mohly být využity pro streetartové umění. Jde o vnější zeď objektu v ulici Komunardů ev. č. 46, kde již v minulosti graffiti bylo, a novou tvář by mohla získat také zeď Pražské tržnice. Připravuje se i Kooh-i-noorka.
Unikátní rozvlněné věže od architektky Evy Jiřičné budou dominovat centru Nového Žižkova spolu s velkým parkem, ten bude namísto nefunkčních telekomunikačních budov
Unikátní rozvlněné věže od architektky Evy Jiřičné budou dominovat centru Nového Žižkova spolu s velkým parkem, ten bude namísto nefunkčních telekomunikačních budov Jan Bělohubý
Praha – Je třeba pochválit strážníky, kteří se v rámci Akce jehla podílejí na likvidaci v rizikových místech Prahy. Stejné práci, ale každodenní, se věnují terénní pracovníci neziskové organizace SANANIM a přispívá tomu i Kontaktní centrum SANANIMu. Denně pracovníci SANANIMu z pražských ulic, dětských hřišť a parků odstraní či v rámci osobního kontaktu vymění více než čtyři tisíce jehel a stříkaček.
Na tramvajové koleji mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea najdete výstavu Proměny okolí budov Národního muzea a Čelakovského sadů. Na 26 panelech mapuje historii místa i jeho současnost.
Hned vedle vršovického stadionu Ďolíček pražských klokanů Bohemians na sousední parcele může vzniknout cokoli. Jedna z variant je podle informací Naší Prahy též dlouhodobě zvažovaný parkovací dům. Dnes je tam škvárové parkoviště. Fotbalového stadionu se to přímo nijak netýká.
„Už nechceme cestou do práce ani v okolí svého bydliště potkávat fasády plné graffiti. Jsme pro čistší veřejný prostor,“ říká místostarosta MČ Praha 10 Radek Lojda (TOP 09).
Organizátor filmového klubu a promítání v letním kině, předseda Asociace českých filmových klubů, šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti, antikvář, galerista, sběratel a duchovní otec a ředitel benefičního festivalu Sweetsen Fest. To vše byl nebo je Petr Korč. Do komunálních voleb vstupuje jako lídr hnutí NAŠE MĚSTO F-M a kandidát na primátora Frýdku-Místku.
Náměstek pro investice, majetek a architekturu Frýdku-Místku Ing. Jiří Kajzar (hnutí Naše Město F-M) hovoří o strategických rozhodnutích, která byla učiněna, o budoucnosti a investicích, které město čekají.
Už od roku 2006 snižuje sousedy akce Zažít město jinak a oživuje veřejný prostor. Loni se tyto slavnosti konaly na 68 místech v Praze a ve 24 dalších městech. Letos to bylo už 75 pražských lokalit a 25 měst.
Galerie Jaroslava Fragnera za podpory hlavního města Prahy a ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje vydala publikaci PragueScape. Kniha je formátem uzpůsobena jako kapesní průvodce pro nejširší veřejnost se zájmem o kvalitní veřejný prostor. Na dvou stech stranách představuje šestapadesát projektů – parky, zahrady, dětská hřiště, náměstí a zelené veřejné prostory.
Městská rada v úterý schválila pokračování přípravných a inženýrských prací projektu zakrytí Spořilovské ulice, který je známý pod označením Zelený zip pro Spořilov. Rozhodnutí radních fakticky znamená, že se v rozpočtu hlavního města Prahy pro rok 2019 bude počítat s potřebnými finančními prostředky.
Praha 10 realizuje ty projekty, které si navrhli sami oOdbačné. Více než 338 tisíc korun letos chce rada rozdělit projektům, které uspěly v soutěži „Zásobník projektů – město na míru“. Ze svého rozpočtu městská část podpoří celkem osm projektů, včetně „Laviček s výhledem“ nebo Dne poezie.
Seifertovu ulici, jednu z nejfrekventovanějších ulic pražského Žižkova, možná čeká proměna. Její případnou podobu určí studie, která vznikla ve spolupráci Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) a architektonické kanceláře edit!. Studie řeší veřejný prostor ulic Táboritská a Seifertova od Olšanského náměstí až po ulici Chlumova. První návrh byl zveřejněn loni na jaře. Na základě připomínek vytvořili edit! architekti následně alternativní řešení území kolem tramvajové zastávky Lipanská. Druhá varianta studie reflektuje připomínky komise pro regeneraci Prahy 3, památkářů i podněty obyvatel. V jaké podobě a zdali bude studie nakonec schválena, by se mělo rozhodnout do konce roku.
Praha 8 bude i v tomto roce pokračovat v boji proti vandalství antigraffiti programem. Nově se budou moci zapojit i vlastníci soukromých nemovitostí. Program městské části nazvaný Antigrafiťák se zaměří na odstraňování nelegálních sprejových nástřiků a aplikaci antigraffiti nátěrů.
O plánované revitalizaci Elsnicova náměstí se vede řada diskuzí. Ze strany obyvatel se většinou nejedná o příliš pozitivní ohlasy. Na nejčastější kritiku se proto MČ Praha 8 rozhodla reagovat na webových stránkách. Jaké jsou odpovědi na nejčastější kritiku a argumenty veřejnosti?
Anketa k přestavbě zanedbaného centra Šárka a okolnímu využitím hřišť končí: Už jen do neděle 25. února mohou lidé hlasovat k záměru celkové rekonstrukce. Vlastník objektu Billy má zájem na kompletní přestavbě centra Šárka. Praha 6 chce vše sladit se zájmy zdejších lidí a připojila i téma využití hřišť. Radnice, která o anketě kvalitně a opakovaně informovala všemi možnými kanály, uskutečnila i řadu veřejných setkání se zapojením veřejnosti.
Podle posledních zpráv v neděli je možné, že policisté znovu zváží svůj dosavadní postoj – ten je s ohledem na možné zranění zatím vyčkávat. Podobná situace jen ne tam mediálně vyhrocená, pokračuje už dlouho i v Praze 3, kde lidé nezákonně okupují žižkovskou vilu bývalé kliniky. Je uzavřen dopravní spoj, neprojedete Šáreckým údolím. „Kolegy“ podpořili i squatteři okupující žižkovskou kliniku.
Odpady, injekční stříkačky, nevzhledné křoviny – to je pozemek označovaný Divočina, ležící na kraji sídliště Vybíralka na Černém Mostě a vedle kulturního centra Plechárna. Hlavní město podpoří přeměnu zanedbaného místa na prostor pro setkávání.
Rušná dopravní tepna by se měla lépe zapojit do městského prostředí: v plánu jsou úpravy okolních ulic a parků nebo nové přechody. Na koncepci rozvoje magistrály spolupracoval Institut plánování a rozvoje Prahy s renomovanou dánskou kanceláří Gehl Architects.
Na přelomu června a července obsadili areál bývalé tkalcovny Slezanu na Těšínské ulici řezbáři z Česka, Slovenska a Polska. Jedinečné řezbářské sympozium s mezinárodním zastoupením bylo součástí oslav 750 let Frýdku-Místku. Akce se konala od úterý 27. června do středy 5. července. Návštěvníci nahlédli do prostor bývalé textilky a viděli umělce při práci. Umělecké řezby, které na místě vznikly, ozdobí veřejný prostor.
Léto, voda, sochy a hudba - festival SCULPTURE LINE, který od začátku června zpestřuje pražské ulice i zákoutí originálními sochami současných autorů, zve ve středu 19. července od 19:00 hod na koncert Cirkusu Ponorka na Terese Galerie Mánes. Kromě skvělé hudby je zaručen i krásný výhled na nábřeží a na dvě originální festivalové instalace. Žlutá "Chobotnice" Viktora Paluše vystupuje z Vltavy přímo pod Mánesem a "Avarice" Marka Mosera se hrdě vyjímá před Tančícím domem.
Praha vybírá nový městský mobiliář: lavičku, odpadkový koš a stojan na kolo. V designérské soutěži porota vybrala tři finalisty, kteří nyní dodali prototypy svých výrobků. Ty jsou nově osazeny v areálu IPR Praha u Karlova náměstí. Po dobu příštích tří měsíců může každý přijít a otestovat si je.
V úterý 27. 6. představila dánská kancelář Gehl Architects svou vizi proměny Severojižní magistrály. Architekti přišli s návrhem, jak dopravní tepnu v postupných krocích lépe zapojit do městského prostředí: součástí jsou jak rychle realizovatelné první kroky, tak dlouhodobé výhledy. Návrh je výchozím materiálem, o němž budou nyní diskutovat pražští radní.
Multižánrový festival Praha Žije Hudbou, jehož první ročník loni v květnu navštívilo 30 tisíc lidí, připravuje na druhý červnový týden nabitý program. Od čtvrtka 8. do soboty 10. června 2017 se na 5ti hudebních pódiích, samostatné divadelní scéně a více než 40ti buskerpointech představí na 200 umělců.
V historii první žena v čele metropole má jasné názory nejen na konkrétní problémy města, a dál chce Prahu posouvat dopředu. Vnímá špatný stav parků, absenci levných bytů, stejně jako chybějící metro, spádová parkoviště či okruh. V exkluzivním rozhovoru pro Naši Prahu se vymezuje vůči politicky destruktivnímu přístupu, hádkám či rychlým řešením kouzelným proutkem. Preferuje kultivovanou domluvu, stejně jako šetrnou moderní výstavbu, aby Praha nebyla jen skanzenem.
V termínu 17. a 18. prosince se uskuteční další pokračování akce UMTrh. Na prostranství před hotelem Intercontinetal v Praze mohou návštěvníci narazit na stánky předních českých designérů a umělců. Kromě toho bude připravena vánoční výzdoba, doprovodný program i adventní jídlo a pití. Vstup na akci je zdarma.
Praha 14 slaví úspěch s novým komunitním centrem, jehož stavba nyní finišuje v parku Pilská v Hostavicích. V již 14. ročníku prestižní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2015 získal projekt kavárny s multifunkčním využitím Cenu hlavního města Prahy.
Již tradičně se během posledního víkendu v měsíci uskuteční trh s uměním a designem UMTrh, na prostranství před hotelem Intercontinental. V termínu 26. a 27. listopadu čeká ná návštěvníky trhu několik desítek prodejců zajímavých produktů, kvalitní jídlo ale i kulturní doprovodný program. UMTrh je novým pravidelným trhem v centru města, který vytváří místo pro setkávání obyvatelů Prahy i přijíždějícím turistům.
Druhé pokračování městského trhu UMTrh se uskuteční o víkendu 29. a 30. října v prostoru před hotelem Intercontinetal v Pařížské ulici. Trhu se zúčastní vystavující umělci, kteří budou svá díla tvořit přímo před zraky návštěvníků.
Veřejný prostor jedenácti stanic pražského metra by měl projít změnou k lepšímu. Vedle generálního úklidu by z vestibulů měly postupně mizet mobilní stánky, příliš agresivní reklama či nevhodný mobiliář. Rozšířit by se naopak měla nabídka služeb a maloobchodu ve stálých provozovnách.
Díla umělců z Čech, Itálie, Japonska, Rakouska i Mexika zdobila po dobu čtyř měsíců pražské ulice, náměstí a další veřejná prostranství díky festivalu SCULPTURE LINE. Sochařská linka se pro letošní rok uzavírá v neděli 2. října a na objevnou trasu za uměním, která nabízí monumentální i originální sochy a instalace, se mohou zájemci vydat poslední dny.
Cvičící figura Jakuba Flejšara opustila začátkem srpna Bobovou dráhu na pražském Proseku, aby si zacvičila na Lipně. „Je to tak, Flejšarova cvičící postava se rozhodla následovat sportovní fandy,“ směje se ředitel festivalu Sculpture Line Ondřej Škarka.
Nová pražská trasa sochařského festivalu SCULPTURE LINE byla dokončena. Festival, který přináší umění na veřejná místa, ulice, náměstí, do parků či nádvoří se rozrostl o čtyři další výrazná díla.
Příjemné a bezpečné plácky pro posezení v blízkosti tramvajových zastávek, nové přechody pro příjemnější propojení obou stran ulice nebo více než stovka nových stromů. Tak by měla vypadat Bělohorská po rekonstrukci. Do ankety se zapojili i obyvatelé, někteří ale poukazují na to, že řešení mohou přinést pěší zónu, ale na úkor zde parkujících aut.
Blízko vestibulu metra Florenc se nachází malé kulaté náměstí, kterým denně projdou stovky pospíchajících Pražanů. Nyní budou mít důvod se zastavit a trochu zapřemýšlet, nejen nad svým spěchem. Vznikly na něm totiž největší sluneční hodiny v metropoli. Stojí za nimi iniciativa Aqua Ads, které není lhostejný prostor, ve kterém žijeme. V plánu má i vytvoření běžecké dráhy v parku a mnoho dalšího.
V Nové galerii Pražského hradu se 8. února konala mezinárodní konference, jejímž cílem bylo položit základy spolupráce mezi rozvojovými projekty „Revitalizace londýnských doků“ a „Revitalizace pankrácké pláně“.
Město Frýdek-Místek podepsalo v lednu s akciovou společností Slezan Frýdek- Místek Memorandum o spolupráci, které umožní využít textilní objekty na území města. Dohodu popsal náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město), který memorandum se zástupci Slezanu připravoval.
Ředitel Národního domu Jakub Tichý pořádá se svými spolupracovníky tradiční akce, ale kromě toho se snaží s uměleckými aktivitami jít i za lidmi a pořádá akce na netradičních místech ve městě. V tomto trendu chce pokračovat i v letošním roce.
Už na jaře 2016 se na různých veřejných prostranstvích Prahy objeví židle a stolky. Nový městský mobiliář Pražanům umožní pobývat i v místech, kde zatím podobná možnost chyběla.
Dvořákovo nábřeží projde rekonstrukcí. Důležitá komunikace tvořící hranici Pražské památkové rezervace je zejména vlivem povodní v letech 2002 a 2013 ve velmi špatném stavu. Oprav se dočká vozovka, chodníky i přilehlá veřejná prostranství. Práce by měly začít v roce 2017.
Po úspěšné loňské akci Strana Zelených v Praze 2 letos opět realizovala projekt Guerilla Gardening. Cílem projektu je zkrášlovat veřejný prostor vysazením rostlin v místech, která jsou zanedbaná, zasypaná odpadky nebo znehodnocená lidskou činností. Letos se hlavní část projektu uskutečnila ve čtvrtek 15. října na náměstí I. P. Pavlova v Praze 2. Na náměstí bylo vysazeno několik keřů.
V rámci Evropského týdne mobility se na Smíchovském nádraží uskutečnila akce Zažít MHD jinak, jejímž cílem bylo ukázat veřejnou dopravu v netradičním světle a také zkulturnit prostor tohoto přestupního uzlu, kterým denně projdou desetitisíce lidí.
Do českých měst míří již popáté festival Den architektury. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne více než stovku akcí - procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru. V Praze též proběhne unikátní filmová přehlídka dokumentů o architektuře. Festival zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška významné nizozemské architektky Caroline Bos.
Václavské náměstí nabídne již poosmé zajímavou podívanou - venkovní výstavu Dvě tváře Prahy, které předchází fotosoutěž pro širokou veřejnost, letos s mottem „Václavské náměstí, jak ho vidím já“.
Díla předních českých umělců, jako je Pavel Opočenský nebo Jasan Zoubek, jsou nyní k vidění nedaleko Prahy 9 v Nových Chabrech. Podél klidné promenády pro pěší a nové cyklostezky je zde rozeseto šest soch z přírodních materiálů v nadživotních velikostech.
Lyrickými básněmi domácích i zahraničních autorů si mohou zpříjemnit den návštěvníci Kampy. Od 15. dubna tam totiž stojí Veršomat – dočasný altánek s poezií.
Desátá městská část vyhlašuje pro své obyvatele 4. ročník soutěže Zásobník projektů – město na míru. V rámci této soutěže, která startuje 7. dubna, mohou lidé navrhnout a realizovat úpravu či oživení veřejného prostoru na území Prahy 10.
Zahrada obklopující Brabcovu vilu, ve které dnes sídlí mateřská škola Nad Kazankou a Úřad městské části, prochází od srpna loňského komplexní revitalizací.
Je v centru něco, co vám vadí, nelíbí se vám nebo vás ruší? Napište nám. Své postřehy a stížnosti můžete posílat na e-mailovou adresu petra.durcikova@ceskydomov.cz.
Na křižovatce ulic Budějovická a Olbrachtova má podle plánů společnosti Karimpol vyrůst další výšková budova, která má mít 18 podlaží. Tento projekt už vyvolal řadu protestů a i radnice Prahy 4 vyslovila s tímto plánem nesouhlas.
Dejvice - Centrum Bořislavka, jehož výstavbu na Evropské ulici plánuje společnost KKCG Real Estate, je dalším místem, kde se lidé bouří proti nadměrnému zastavování městského prostoru.
V ateliéru Radima Hankeho si připadáte jako v panoptiku. Na zmenšené modely nedávno dokončené sochy Emila Zátopka shlížejí holé hlavy světových státníků a celebrit. Vykukují na vás Baťa, Obama, Gándhí nebo Vlasta Burian. A mezi nimi působí trochu jako pěst na oko Hankeho oblíbené strohé geometrické objekty.
Od začátku prosince v Praze postupně vzniká pět literárních laviček věnovaných českým spisovatelům. Kromě příjemného výtvarného zpracování nabídnou kolemjdoucím i možnost se hned seznámit s dílem vybraného autora, součástí instalace je totiž i kniha v boxu na lavičce.
Starostou Městské části Praha 6 byl dnes, tj. v pátek 21. listopadu, zvolen na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva Ondřej Kolář, který v říjnových komunálních volbách kandidoval za TOP 09. Pro Koláře, který byl jediným kandidátem na post starosty, hlasovalo jednatřicet ze čtyřiačtyřiceti přítomných zastupitelů.
Městský soud v Praze zamítl ve čtvrtek 13. listopadu návrh, který podala Česká pirátská strana, na neplatnost volby kandidátů ve volbách do Zastupitelstva MČ Praha 6. V pátek 14. listopadu tak mohla být podepsána koaliční smlouva. Starostou MČ Praha 6 by se měl stát Ondřej Kolář z TOP 09. Ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva se uskuteční v pátek 21. listopadu od 10 hodin.
Před novou budovou Quadrio na Národní třídě vznikne nové náměstí se zelení, lavičkami a zahradními terasami. Do 20. října by mělo být před budovou vysazeno celkem 19 stromů. Slavnostní otevření celého objektu Quadrio je naplánováno na 31. října.
Jak bude vypadat veřejný prostor v Praze? Jak to bude v budoucnu s veřejnou dopravou? Odpovědi na tyto a další otázky dostanete na sérii čtyř tématických předvolebních debat s kandidáty z nejvyšších pozic. Veřejně přístupné debaty budou probíhat od 10. 9. do 2. 10.
Oslavy Dnů evropského dědictví, které každoročně v mnoha městech otevírají architektonické, archeologické a sakrální památky, muzea, galerie, knihovny, a další, mnohdy běžně nepřístupné prostory, připadnou letos na 3. až 7. září. Olomouc rozhodně nezůstane pozadu a i letos nabídne řadu novinek.
Už 28. srpna se v Riegrových sadech otevře první pražská pracovna pod širým nebem – Pracovna v parku. Její vznik iniciovali čtyři nadšenci, kteří se o její chod budou starat. Přístupná je všem zdarma.