Celý projekt zahrnuje stavební úpravy dvou objektů. Rekonstrukci historicky významné budovy Tichá 5 viditelné z hlavní silnice a přestavbu objektu Tichá 6 v zadní části pozemku.
Tichá 5
Jedná se o historicky hodnotnou budovu z počátku 20. století. Pro ilustraci následuje výňatek ze Stavebně historického průzkumu objektu Tichá č. 5 od společnosti JVKoncept, který zpracoval BcA. Jan Dvořák a kontroloval PhDr. Jan Vojta:
Rodinný dům čp.1251/24 v jižním průčelí s názvem „Stěpánka“ patří k velmi kvalitním stavbám vilové čtvrti na Hřebenkách. Je reprezentativním příkladem tzv. „Pražské moderny“, jejíž zásady byly formulovány mezi lety 1906 – 1911. Důraz byl kladen na čistotu konstrukce doplněnou výtvarně geometrickým dekorem, někdy se pro toto období užíval také termín geometrická moderna. Projektantem domu byl František Kavalír, na jehož tvorbu měl především v této době vliv arch. Jan Kotěra. František spolu s bratrem Václavem založili velmi úspěšnou projekční kancelář V a F. Kavalírové. V roce 1911 bratr Václav zemřel. Proto jsou plány signovány jen Franz Kavalír, ale název a razítka firmy zůstaly stejné V a F. KIavalírové.
Vzhledem ke skutečnosti, že provedení stavby bylo velmi kvalitní a novější zásahy se do vzhledu promítly jen minimálně, dochoval se dům v téměř autentickém stavu. Z dnešního pohledu přestavuje kvalitní stavbu geometrické moderny a jeho komorní usazení v terénu dává záruku kvalitního bydlení i v současnosti.
Právě budova Tichá 5 představuje skutečně historickou hodnotu a v projektu je schválená její citlivá rekonstrukce.
„Tvrdím, že tuto historicky významnou budovu jdeme zachránit. Jako architekt jsem si vydobyl určité renomé doma i v zahraničí a nikdy by mě ani nenapadlo ničit historicky cennou stavbu v tak citlivé lokalitě. Ručím svým jménem, že budova bude za dva roky špičkově zrekonstruovaná, zcela v původním duchu,“ říká architekt Petr Kolář.
Tichá 6
Jde o budovu původně postavenou v roce 1912, která podle dvou na sobě nezávislých odborných posudků prošla v průběhu minulého století několika necitlivými stavebně technickými zásahy, aby byla nakonec rozdělena do několika bytových jednotek. Stavebně technický průzkum budovy Tichá č. 6 od výše jmenovaných autorů o ní říká:
Dnešní rodinný dům je z pohledu estetických kvalit nepříliš zdařilým konglomerátem různých stavebních úprav. Zejména poslední zásahy z let devadesátých se do jeho vzhledu i interiéru nesmazatelně propsaly v negativním slova smyslu, ať už to byly úpravy jednotlivých místností, výměna podlah, zařizovacích předmětů, obkladů či dlažeb nebo stavba nové patrové garáže včetně instalace plastových oken. Samotná prvotní malá elegantní vilka v duchu romantických staveb anglického či holandského venkova představovala ve své době velmi kvalitní komorní sídlo pro jednu rodinu. Nepříliš podařenou přestavbou v roce 1936 se z půvabného domku stala patrová vila s absencí jakýchkoli architektonických kvalit. Není zcela jasné, proč stavebník nerealizoval plány architekta Ceňka Gregora, který vyprojektoval jednoduchou patrovou nástavbu s jehlancovou střechou zcela v regulích tehdejšího chápání moderní architektury, byť i tento návrh neoslňuje přílišným uměleckým ztvárněním.
Nelze než konstatovat, že rodinný dům čp. 1276/6 nepředstavuje díky svým postupným úpravám hodnotný doklad zástavby vilové čtvrti na Hřebenkách. Situování domu v nepříliš pohledově frekventované pozici, dává předpoklad vybudovat na jeho místě soudobou moderní stavbou. Příkladů novodobé zástavby v této vilové čtvrti je hned několik, ať to jsou například terasové domy budované od 70. let 20. století na strmých svazích, či nové soukromé vily vybudované v poslední době.
Architektonické studio ADR pod vedením architektů Petra Koláře a Aleše Lapky se tak důrazně ohrazuje proti nařčení, že ničí historicky cennou vilu v památkové zóně pražského Smíchova. Podle Petra Koláře bude výsledný stav po dokončení všech prací z architektonického hlediska mnohem cennější než stav současný, genius loci bude nejen zachován, ale i posílen.
Celý projekt navíc počítá i s velkou přidanou hodnotou pro veřejný prostor. Po dohodě s MČ Praha 5 vybuduje soukromý investor Ing. Martin Kulík na vlastních pozemcích veřejně přístupnou cestu pro pěší, která spojí danou lokalitu s parkem Sacré Coeur na Andělu. Současně se právě díky projektu podařilo zbavit oblíbený park Sacré Coeur letitého problému s drogově závislými.
„Od počátku postupujeme zcela transparentně. Všichni v dotčené lokalitě měli možnost se k projektu vyjádřit. Já osobně jsem některým představoval dopředu i architektonickou studii. Nikdo nevznesl námitky. Získali jsme transparentně stavební povolení a postupujeme striktně podle něj. Budova Tichá 6, kolem níž se vedou diskuse, bude stejně vysoká, jako stávající stavba a ve výsledku méně nápadná, než kterou jsme v souladu s povolením začali odstrojovat,“ dodává architekt Petr Kolář.
Architektonické studio ADR Petra Koláře a Aleše Lapky patří mezi světově proslulá a uznávaná studia. Je ověnčené řadou domácích i mezinárodních ocenění. Hodí připomenout například cenu Klubu za starou Prahu z roku 2017 za Starou palírnu. Mediálně známé je ocenění za nejlepší národní olympijský dům na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 a v Londýně v roce 2012 podle listu The Boston Globe a v Londýně v roce 2012. Bez zajímavosti není ani nedávné ocenění primátora Prahy soubory veřejných staveb ku prospěchu občanů a návštěvníků městských částí Prahy 9 a Prahy 15.
Mezi nejznámější realizované stavby patří např.:
Vzdělávací a kulturní centrum – klášter Broumov, které získalo čestné uznání v kategorii rekonstrukce v Grand Prix architektů 2016.
Javornická palírna, která získala čestné uznání v kategorii novostavba v Grand Prix architektů 2017, Cenu klubu za starou Prahu v roce 2017 a byla finalistou v České ceně za architekturu v roce 2017.
Pivovar Trautenberk oceněný Českou cenou za architekturu roku 2018 – Finalista a Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za citlivou rekonstrukci stavby v krajině
Hotel Stages, který získal titul Stavba roku 2022.
Základní a mateřská škola Elektra – Vysočany, která získala dvě ocenění od starosty městské části Prahy 9, za precizní a včasnou práci odvedenou při stavbě a za nejkvalitnější a nejprospěšnější soubory veřejných staveb ku prospěchu občanů a návštěvníků městské části Prahy 9 v letech 1993 – 2023.
Další zdroj informací: www.adr.cz