Podle radnice Prahy 4 bude tato městská části nadále podnikat kroky proti výstavbě Administrativního centra Budějovická na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova, které považuje za předimenzovanou stavbu, nevhodnou do této lokality. Protože Magistrát hlavního města Prahy umístění devatenáctipodlažní budovy na nároží obou ulic už pravomocně potvrdil, nemá Praha 4 jinou možnost, než pokusit se zvrátit toto rozhodnutí u soudu. O podání správní žaloby rozhodla Rada městské části Praha 4 ve středu 1. února 2023.
Městská část Praha 6 odmítla změnu územního plánu s tím, že po hlavním městě požaduje, aby vypracovalo podkladovou územní studii k plánovanému rozvoji Hradčanské. Podle městské části by mělo být jednoznačné, že v lokalitě má vzniknout odpovídající občanská vybavenost, dostatečné množství zeleně a veřejné instituce celoměstského významu. Shodli se na tom radní Prahy 6 na svém mimořádném jednání.
Železnice v pražských Holešovicích zásadně změní svou podobu. Podle radnice Prahy 7 to umožní přestavba úseku ze stanice v Bubnech do nové zastávky Praha-Výstaviště, kterou slavnostně zahájila Správa železnic.
Radnice Prahy 10 chce v ulici Malínská postavit nový objekt určený pro dostupné nájemní bydlení. Vzniknout má na místě současného komplexu bytových domů, jenž je zanedbaný, a vzhledem ke svému experimentálnímu původu prakticky nerekonstruovatelný. O budoucnosti stavby, kterou má městská část ve své svěřené správě, bude jednat s novým vedením Magistrátu hl. m. Prahy.
Přestavba bývalé továrny Microna na projekt loftového bydlení Vanguard se 150 jednotkami pod taktovkou PSN zdárně pokročila. Své byty typu shell & core si v pražských Modřanech již přebírají první majitelé. Pro zájemce nachystal developer dva vzorové lofty, jejichž návrhy jsou dílem renomovaných designérů.
V sobotu 19. listopadu proběhne jubilejní desátý ročník Noci divadel s podtitulem Hrdinové. Program připravilo přes 80 divadelních souborů, divadel a institucí z 30 měst České republiky. Největší divadelní svátek tak opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.
Galerie Jaroslava Fragnera se v nadcházející výstavě Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill zaměří na architekturu posledních let vznikající na území České republiky. Od 16. listopadu představí více jak pět desítek realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou, ve kterých se citlivě a zároveň sebevědomě potkává historie se současností.
Příprava revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Davida Vávry pokračuje. Na nové podobě náměstí se shodla Komise územního rozvoje i výrazná většina respondentů, kteří se zúčastnili první veřejné debaty nad návrhem na jaře 2021, i účastníci ankety ke konceptu návrhu v létě roku 2021.
Společnost UBM Development Czechia dokončila hrubou stavbu budovy E a F z první etapy rezidenčního projektu Arcus City. Z celkem 50 bytů zbývají ke koupi poslední tři. Budova bude dokončena a k nastěhování ve druhé polovině roku 2023. Areál Arcus City vzniká ve třech etapách. Součástí projektu je náměstí s relaxační zónou a obchody. Projekt je realizován s ekologickou certifikací BREEAM.
Kafkova hlava na Národní třídě má od října „sestřičku“ v Karlíně. Nájemní dům Fragment totiž podepřely monumentální sochy od výtvarníka Davida Černého, z nichž ta největší váží 35 tun.
Od letošního roku získala ZŠ Dědina nové detašované pracoviště v budově Vlastina, která je dnes pronajímaná soukromé škole Prague British International School. V budoucnu by tu mohla být waldorfská škola.
Vysoká škola finanční a správní vyhrála soud s Prahou 10, kdy se bránila výpovědi z budovy, která patří do majetku Prahy 10. Ačkoliv má škola smlouvu na nájem až do roku 2031, vedení Prahy 10 jí z ničeho nic smlouvu vypovědělo a pokusilo se ji z budovy ve Vršovicích vystěhovat.
Umělecký Festival m3 / Umění v prostoru: Mezi meziprostory se tentokrát zaměřuje na inspirativnost prostředí vlakových nádraží a jejich bezprostředního okolí. Třináct českých i zahraničních autorů vytvořilo instalace nebo umělecké projekty na deseti nádražích v Praze a Kladně.
Ostrá slova, obviňování ze lží. Tak vypadá slovní přestřelka na sociální síti mezi starostou Prahy 11 Jiřím Dohnalem (Piráti) a bývalým místostarostou a nyní zastupitelem Prahy 11 Ondřejem Prokopem (ANO 2011).
Rada městské části Praha 7 potvrdila rozhodnutí poroty a vyhlásila vítěze mezinárodní otevřené architektonické soutěže o návrh novostavby základní školy Jana Vodňanského, která bude po 100 letech postavena na území sedmé městské části. První cena náleží týmu architektů pod vedením Josefa Choce.
Rekonstrukce ikonického divadla Spirála na pražském Výstavišti pokročila do další fáze. Původně panoramatické kruhové kino (později přestavěné na divadlo) se promění v multifunkční prostor Nová Spirála, který nabídne nejen samotný kruhový sál s unikátním otočným jevištěm a sezením pro více než 750 diváků
Malířka Klára Sedlo napsala knižní povídku Lami o třech nezvyklých přátelích – mluvící kostře, muži složeném ze světla a mladé dívce, která řídí obrovský starý pick-up. V něm všichni tři ujíždějí před svým pronásledovatelem, aniž by si vzpomínali, jak dlouho, proč a kdo je vlastně pronásleduje.
Před lety jsem bojoval za to, aby se rekonstrukce Hotelu Opatov neodkládala a začala jak se plánováno. Její rekonstrukci kompletně připravilo hnutí ANO za primátorky Adriany Krnáčové a předalo ji „v mašličkách“ Pirátům v roce 2018. Ti však investiční akci nezahájili.
Městská část Praha 10 se zapojila do projektu „Seniorská obálka“, což je označení pro I.C.E. kartu (In Case of Emergency, z anglického „použít v případě nouze“). Kartička usnadňuje pomoc v případě ohrožení zdraví nebo života seniora.
Severozápadní část Vítězného náměstí se dočká zástavby pro kanceláře, obchody, služby a bydlení. Na místě také vznikne nová budova Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Podle radnice Prahy 6 vzejde nejvhodnější řešení z mezinárodní architektonické soutěže, do přípravy podkladů se nyní může zapojit i veřejnost. Kde a jak?
Ve středu 25.května proběhla ve Strašnicích slavnostní událost - symbolické poklepání na základní stavební kámen Nové strašnické školy! Secesní kulturní památka, která je uzavřena od roku 2009, stále chátrá. Podívejte se na zubožený vnitřek budovy. Nezbytná rekonstrukce by měla podle obchodního ředitele stavební firmy SYNER Miroslava Kota skončit už za 26 měsíců.
Proč se v naší metropoli nestaví nové atraktivní domy? Je na vině jen chybějící odvaha a vizionářství odpovědných politiků? A je nyní ohrožen projekt Vltavské filharmonie? O pražské architektuře si Naše Praha popovídla s Ing. arch. Janou Mastíkovou ze studia LOXIA, jejíž architektonický podpis najdete především v Modřanech na budově nové radnice a v nejbližší době i pod Nuselským mostem, kde vzniká volnočasový areál.
V sobotu 21. května 2022 bude v rámci festivalu Open House zpřístupněna pro veřejnost budova radnice MČ Praha 12. Podle vyjádření radnice budou tak návštěvníci mít možnost podívat se i do prostor, které jsou za běžného provozu veřejnosti zapovězeny. Co tedy návštěvníci uvidí?
Festival městské architektury Open House Praha vstupuje do svého 8. ročníku a uskuteční se v tradičním květnovém termínu od 16. do 22. května 2022. Festivalový týden přinese celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky.
Slavnostním poklepáním základního kamene byla symbolicky zahájena výstavba nové administrativní budovy Roztyly Plaza. Podle společnosti Passerinvest Group v současné době již probíhají práce na výstavbě podzemních pater s kapacitou 330 parkovacích míst pro nájemce a dalších 100 míst pro parkoviště P+R.
Technická správa komunikací Praha, společnost plně vlastněná městem Prahou, se přestěhovala z údajně nevyhovující magistrátní budovy do nových luxusních kanceláří v Centru Stromovka na Praze 7. Podle Ondřeje Prokopa, předsedy hnutí ANO v Praze se dřívější měsíční nájem TSK ve výši 134 tisíc korun zvedl na neuvěřitelných 2,3 milionů korun! Navíc tato částka nepoputuje jako dříve do městské pokladny, ale k soukromému subjektu. Navíc nájemní smlouva z června 2020 nebyla podepsána na standardní dobu, ale až na 7 let. Jak to management TSK odůvodnil?
Velká urbanisticko-architektonická soutěž je u konce! Mezinárodní porota vybrala vítěze, Rada MČ Praha 10 její rozhodnutí posvětila. Tzv. Nový Eden, současný Kulturní dům Eden a jeho okolí, se má proměnit v žádanou městskou adresu, kde občané najdou moderní budovu s byty i multifukčním sálem a výrazně oživený veřejný prostor. Opozice však namítá: Má na to MČ Praha 10 peníze? Měla radnice napřímo říci, že Praha 10 nechce mít svůj kulturní stánek?
Loni se kvůli tomu v Praze 14 rozpadlo koaliční spojení ODS a TOP09. Jde o jedno z mála zdravotnických zařízení pro Hloubětín a okolní pozemky, které má za odhadní cenu získat developerská společnost Central Group. Současná koalice ODS s hnutím ANO upekla podle kritiků smlouvu s developerem za zavřenými dveřmi a nevýhodně pro městskou část.
Covidová pandemie ukázala, jak jsou po Praze nelogicky rozmístěna různá sportoviště a oddechové zóny, ve kterých by si lidé mohli zasportovat nebo se jen procházet. To tvrdí radní Prahy 5 David Dušek (STAN) a chce proto iniciovat změnu.
V Praze 8 začíná rekonstrukce domu v ulici Na Dlážděnce. Uvnitř vznikne nová pobytová služba pro lidi s nutností speciální péče i chráněné byty. Rekonstrukce bude stát asi 27 milionů (včetně DPH), a měla by trvat půl roku.
Jen za první víkend přišlo na společnou výstavu Františka Kupky a Alfonse Muchy na Letné více než 2 tisíce zájemců. Uvedla to pořádající galerie a aukční společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. Expozice je připomenutím společné výstavy umělců z roku 1936 v Paříži.
Nová městská čtvrť v Holešovicích pro 25 tisíc obyvatel je opět o krok blíže k výstavbě. Změna územního plánu pro největší pražský brownfield se dostala do finální fáze a jde do tzv. veřejného projednání. Oznámil to magistrát.
Osud Kulturního domu Barikádníků, který je od konce druhé světové války neodmyslitelně spjatý s Prahou 10, rozděluje místní koalici. Ve hře je převedení „Barči“ pod správu hl. m. Prahy.
Modernizace trati Praha-Vysočany – Mstětice si vyžádala i vybudování nového Nádraží Vysočany. Už loni v polovině roku zmizela stará nádražní budova a rozjely se práce na celkové modernizaci.
Perla brutalistní architektury hotel InterContinetal je v současnosti pečlivě vykucháván, aby se mohl vrátit do původního stavu. Rekonstrukce hotelu, který se bude jmenovat Golden Prague Hotel přijde společnost WIC Prague a.s. na téměř 2,5 miliardy korun.
Úprava železniční trati která vede z Vysočan přes zastávku Rajská zahrada do Zelenče a pak i dále má trvat, jak oznámila Správa železnic do jara 2024. Dotkne se nejen samotné trati, ale i jejího okolí. Po zavedení ETCS (European Train Control System - Evropský vlakový zabezpečovací systém) tu mohou vlaky jezdit až 130 km v hodině. Do zavedení ETCS pak 100 km/h.
Přestože vedení Ostravy tvrdí, že přestavba jatek postupuje podle harmonogramu, připustilo, že se prodraží. Stavebníci totiž narazili na kontaminovanou půdu.
Léta odkládaná rekonstrukce Křižíkových pavilonů a divadla Spirála má zelenou. Rada hlavního města Prahy schválila rekonstrukci pavilonů B, C a E a divadla Spirála, práce na obou projektech začnou do konce roku. Hodnota rekonstrukce Křižíkových pavilonů má činit 245 milionů Kč a u divadla Spirála to bude 217 milionů Kč.
Vysočany/Černý Most - Správa železnic může začít s investicí více než čtyř miliard korun do modernizace trati z Vysočan. Souřástí je i nové nádraží. Má už platné stavební pololení.
Celkem 20 lůžek s ventilací a 40 lůžek pro pacienty s oxygenoterapií bude mít od pondělí 23. března k dispozici FN Motol. Dále se pro pacienty s covid-19, kteří budou muset podstoupit operaci, vyčlení 2-3 operační sály a jedna pooperační stanice.
Důležité - Začala fungovat bezplatná celostátní informační linka 1212, ministerstvo zdravotnictví žádá, aby linku 155 lidé využívali jen v ohrožení života. Platí i proí linky 150 a 156 a 158. Nezneužívejte tísňové linky vyzývají pražští hasiči,policisté a strážníci.
Praha 15 - Po delší přestávce se v 24. 2. otevřela nová prodejna Lidlu v Hornoměcholupské ulici (nedaleko fotbalu a golfu). Při jednáních před pár lety se zdejším politikům podařilo domluvit lepší podmínky pro zeleň.
Karlín – Na dva roky se uzavře hlavní budova Muzea hlavního města Prahy na Florenci. Proběhne tu rekonstrukce vnitřního vybavení a pak nová instalace expozic. Muzeum hl. m. Prahy je druhé největší muzeum v ČR po Národním muzeu a v základu má na milion sbírkových předmětů.
Praha - Do Národního muzea přišlo loni přes milion návštěvníků. Nejvíce lákala nově otevřená historická budova. Muzeum si toho váží zavádí několik potěšujících novinek pro návštěvníky První je od 1. března volný vstup do všech objektů pro děti a mládež do 15 let.
Ohněm zasažená troska železniční stanice Praha-Veleslavín se promění v moderní stanici. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila vítězný návrh budoucí podoby, který doporučila mezinárodní porota.
Smíchov - Návrh nového dopravního terminálu lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí tak přestupní vazby pro cestující a zvýší se jejich komfort. V plánu je i k P+R parkoviště. Po ukončení výběrového řízení na projektanta by výstavba mohla začít v roce 2021.
Praha 6 učinila další krok k tomu, aby na její mapě přibyl další významný bod pro kulturu, sport a volný čas. Rada městské části dnes schválila doporučení devítičlenné výběrové komise a stanovila pořadí na prvních 5 místech z 50 uchazečů o provozování bývalé nádražní budovy Praha - Bubeneč.
Pražští radní dnes (7.10) odsouhlasili, že by Slovanská epopej Alfonse Muchy mohla být pět i více let v zámku v Moravském Krumlově. Mělo by to být do doby, kdy se konečně město rozhodna, kam ji trvale umístí. Oskar Kuptík
Bývaly tu od roku 1901 městské lázně, chlouba Žižkova. Na začátku Husitské pak zde v druhé polovině devadesátých let i úspěšná Trawesti show. Co tam bude dál? Radnice hledá nájemce.
Vysočany - Věžák s 19 nadzemními a třemi podzemními patry roste v Kolbenově ulici. Zatím se ale ještě šplhá do výšky, odhadem tak asi 7 pater v době fotografování.
Vysočany/Žižkov - Ústřední telekomunikační budova (ÚTB) (též Mordor) zmizí z panoramatu Prahy. Výrazná dominanta vznikla v 70. letech a ve své době patřila k největším v ČSSR. Měřila 85 metrů. Bourat se bude v roce 2022.
Holešovice/Libeň/Dejvice/Letňany - V hasičské stanici z roku 1942 se vystřídala kupa ministrů vnitra a všichni říkali, že to je nutné zbourat. Ministr vnitra Milan Chovanec slíbil, že do roku 2017 bude v Argentinské stát nová hasičská stanice s potřebným zázemím.
ČSOB dokončila stavbu rozšířené centrály v pražských Radlicích. Sídlo bankopojišťovací skupiny s pracovním prostorem pro téměř 5 000 zaměstnanců symbolizuje vše, co dnes charakterizuje moderního zaměstnavatele – inovace, flexibilní pracovní prostředí a odpovědný přístup ke společnosti s důrazem na udržitelnost a ekologii.
Unikátní rozvlněné věže od architektky Evy Jiřičné budou dominovat centru Nového Žižkova spolu s velkým parkem, ten bude namísto nefunkčních telekomunikačních budov
Unikátní rozvlněné věže od architektky Evy Jiřičné budou dominovat centru Nového Žižkova spolu s velkým parkem, ten bude namísto nefunkčních telekomunikačních budov Jan Bělohubý
Šestnáctá Pražská muzejní noc proběhne v sobotu 8. června od 19.00 hodin. Návštěvníkům se otevřou brány 45 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v celkem 70 objektech. Letos se do akce zapojilo i Pražské Quadriennale. Po dlouhých osmi letech je veřejnosti zpřístupněna nově zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea.
V Praze 6 se oficiálně otevřela zbrusu nová Montessori školka. Nová budova se může pochlubit zatravněnou střechou nebo designovým nábytkem. Jde o jedinou školku zřizovanou městskou částí Praha 6, která vychovává děti na principech Montessori pedagogiky.
Když půjdete do budovy Nové radnice na Mariánském náměstí zadním vchodem, téměř vždy potkáte hlouček lidí, kteří nadšeně jezdí místním výtahem – páternosterem. Tento typ výtahu je dnes skoro světovým unikátem, přitom v Praze je jich kolem třiceti, část veřejně přístupných.
Praha 8 - Městská část Praha - Radnice v Ďáblicích získala po letech nové působiště. Multifunkční objekt vznikl z pera architektů studia A.LT. Budova vznikla na místě bývalého kina a kromě radnice poslouží také jako pošta, společenský sál a lékařská ordinace. Celou budovu propojuje vestibul, který slouží jako rozšíření čtyř částí budov při výstavách a společenských akcích.
V rámci slavnostního otevření Muzea MHD pro návštěvníky i v zimní sezoně byla vypravena první lednový víkend historická tramvaj typu T1 na lince č. 2. Mimořádný zájem o tuto speciální tramvajovou linku přiměl Dopravní podnik Praha (DPP) obdobnou akci zopakovat. Tentokrát bude vypraven vůz T3SU. V tramvaji bude platit běžný tarif.
Dnes ve čtvrtek 10. ledna 2019 měla dle rozhodnutí soudů být vyklizena budova patřící státní železniční organizaci. Rozhodly tak v minulých etapách a opakovaně víceinstanční soudy včetně odvolacích, soudů Nejvyššího i dokonce Ústavního soudu. Podle nich totiž nelze tolerovat okupaci cizích objektů!
Holešovická základna, která obsluhuje rozsáhlé území Prahy 7, 8 a 9, má být po víc než 70 letech modernizovaná. Když vše půjde dobře, tak se už příští rok začnou stavět základy
Kasační stížnost Městské části Praha-Troja zamítl Nejvyšší správní soud (NSS). Troja si stěžovala, na umístění centrální administrativní budovy pražské záchranky u vyústění tunelu Blanka u Trojského mostu.
Historická budova Národního muzea se po rekonstrukci částečně otevře veřejnosti. Po generální rekonstrukci, která trvala 42 měsíců, se Národní muzeum opět otevřelo pro veřejnost. Do Národního muzea je až do konce roku vstup zdarma
Největší nepřítel řidiče sanity? Možná jiný řidič… Podle zpráv Naší Prahy je dnes v hlavním městě obvyklý dojezd sanitky k vážnějším případům do osmi minut (ze zákona 20 min.). Mimo jiné průjezdu sanitek brání přecpání dopravních tepen auty a často i špatné dělání uličky. Rychlejším zásahům snad pomůže i nová koncepce, která mj. navýší na 25 počet výjezdových základen, obvykle společně s hasiči. Jednu takovou otevřeli po rekonstrukci v září ve Strašnicích v Průběžné. Jan Bělohubý Víte, že Pražské záchrance je už 160 let a patří mezi nejstarší a nejvyspělejší na světě? Sbor ochranný svou pomocí při požárech Šitkovských mlýnů v roce 1858 i během povodní, které provázely Pražany v posledních desetiletích 19. století, získal takový věhlas, že byl žádán o radu a pomoc při zakládání obdobných organizací i v jiných městech, a první sídlo získává v dolní části Václavského náměstí v říjnu 1890. Tehdy byly získány první dopravní prostředky a zavedena nepřetržitá služba. Ta trvá prakticky až doposud. Od začátku první do konce druhé světové války záchranka sídlila na Staroměstském náměstí – v té době je sboru povoleno při jízdě používat fanfárovou trubku. Kdo si pamatujete, že z jediné pražské centrály na žižkovské Ohradě nebo v Holešovicích jezdily houkačky typu „stejšn“ snad na každé místo v Praze? Následuje 50 let v holešovickém sídle Dukelských hrdinů, přičemž vozy vyjížděly třeba ze zmíněné Ohrady. Sedmdesátá léta připomene kultovní postava dr. Jandery, i to, že v roce 1973 byla zřízena linka 155. Krom ní dnes můžete využívat i mezinárodní 112. Rendez-vous šetří čas Před třiceti lety byl také – rovněž poprvé u nás – v Praze zahájen provoz systémem rendez-vous, kdy lékař vyráží na místo rychlým osobním vozem a pomalejší a často vzdálenější velká “sanitka” přijíždí v případě potřeby za ním. Navíc ve většině případů není nutný doprovod pacienta lékařem při transportu a lékař je tak k dispozici pro další případ. Jedině díky tomuto systému funguje záchranná služba v Praze se zhruba polovičním až třetinovým počtem posádek proti celostátnímu průměru vztaženému na počet obyvatel Prahy (1,5 milionu obyvatel Prahy by odpovídalo 45 jednotek RLP resp. RZP, v Praze jich je 23, z toho 8 RLP). Charakteristické je to, v Praze (již od 1945) záchranná služba spadá přímo po metropoli a ne, takže město může plánovat i místa, kde budou tzv. výjezdové skupiny i mimo nemocnice. V letos schválené koncepci rozvoje – mimochodem podpořili ji všchni pražští zastupitelé napříč politickou ideologií – se během čtyř let plánuje výjezdových základen na 25, posílením výjezdových skupin na 40 a celkovým navýšením počtu zaměstnanců na 585, a to především přímo v terénu a na operačním středisku. Všichni jsou pro, proč to nejde rychleji? „Rozšiřování počtu našich základen vychází z dlouhodobé koncepce schválené pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem. Podle koncepce by měla mít ZZS HMP do roku 2021 vybudovanou síť 25 základen, aby zajistila dostupnou přednemocniční péči v rozrůstající se metropoli a zachovala vynikající dojezdové časy k pacientům,“ uvádí ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Koncepce musí reagovat na rozrůstající se metropoli, zhoršující se průjezdnost Prahy i bezpečnostní situaci v Evropě. „Cílem koncepce je poskytnou záchranné službě, která je výkladní skříní systému zdravotní péče, adekvátní podmínky pro provoz. Koncepce reflektuje současné komplikace, jako je například stále komplikovanější doprava v metropoli. Počítá také s rozšiřováním počtu personálu přímo v provozu, což do budoucna výrazně sníží počet přesčasových hodin,“ říká končící radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO 2011). Koncepce rovněž počítá s obnovou vozového parku. Na konci roku 2021 bychom tak měli mít k dispozici 80 sanitních vozů, které budou maximálně šest let staré. Třicet nových vozů RZP převezmeme už letos. Vedení a operační centrála sedí „u strážníků“ v budově na Korunní. V září po rekonstrukci Strašnice Na 22 vrostl počet základen, ze kterých vyjíždějí vozy záchranné služby. Znovuotevřelo se po rekonstrukci stanoviště v ulici Průběžná ve Strašnicích. Od 3. září zde působí jedna dvoučlenná posádka zdravotnických záchranářů – specialistů pro urgentní medicínu. Základna se nachází v prostorách stanice Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Je to výhodné z hlediska ekonomického snížením provozních nákladů. Současně tato praxe pomáhá při budování dobrých vztahů mezi oběma složkami, což vede k výsledkům při společných zásazích,“ říká o společných základnách ředitel pražských hasičů brigádní generál Roman Hlinovský. Ve Strašnicích budou posádky sloužit v 12hodinových směnách. Dominantu stanice tvoří hlavní jednopatrová budova s výjezdovými garážemi, zásahovou technikou a prostorami pro 60 hasičů sloužících v třísměnném, 24hodinovém režimu služby. Velkorysý prostor hlavní budovy stanice, která byla dostavěna v roce 1987, umožňuje působení i jiným než výjezdovým složkám HZS hl. m. Prahy. Je zde oddělení prevence a ochrany obyvatelstva pro městské části Praha 10, 15 a 22 a část strojního oddělení. V minulosti stanice sloužila například také jako sklad humanitární pomoci pro země bývalé Jugoslávie či oblasti zasažené povodněmi. -box I Fakta o pražské záchrance: -Sanitky v Praze najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů. -Cíl je, aby sanita najezdila max 300 tisíc kilometrů nebo max 6 let. -Záchranáři mají (v roce 2016) 65 skříňových sanitek, do 2021 jich chtějí 80. -K možnému využití na společnou výjezdovou skupinu se vyhledávají se objekty hlavně u hasičů na okrajích Prahy. -V plánu jsou lokality Argentinská, Průběžná, Klánovice, Sokolská a Bohnice. -Box II Naše Praha vás zkouší: Jaký je správný postup (a od října i povinný zákonem) tvoření uličky - při pouštění vozu s blikačkou – kam uhnout? A)Pravý a prostřední doprava, levý doleva B)Pravý doprava, levý a prostřední doleva C)Pravý doprava, levý doleva, a prostřední podle situace, kam usoudí. (Správnou odpověď s článkem na www.nasepraha.cz)
Architektonický skvost Expo 58 slaví 60 let. Historie bývalé restaurace, jež byla součástí prezentace Československa na světové výstavě v roce 1958, ožije na letošním Designbloku. Komunikační agentura Havas Prague, která v budově sídlí, připravila na 27. a 28. října vzpomínkový projekt Expospektiva.
Organizátor filmového klubu a promítání v letním kině, předseda Asociace českých filmových klubů, šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti, antikvář, galerista, sběratel a duchovní otec a ředitel benefičního festivalu Sweetsen Fest. To vše byl nebo je Petr Korč. Do komunálních voleb vstupuje jako lídr hnutí NAŠE MĚSTO F-M a kandidát na primátora Frýdku-Místku.
Náměstek pro investice, majetek a architekturu Frýdku-Místku Ing. Jiří Kajzar (hnutí Naše Město F-M) hovoří o strategických rozhodnutích, která byla učiněna, o budoucnosti a investicích, které město čekají.
Frýdek-Místek může získat budovu s divadelním sálem od světoznámé architektky Evy Jiřičné. Přístavba se sálem by navazovala na Národní dům. Město by se tak mohlo chlubit budovou se špičkovou architekturou.
Pražský magistrát se již tradičně připojí ke Světovému dne dárců kostní dřeně. Tímto krokem chce Praha veřejně poděkovat všem dárcům za jejich rozhodnutí bezplatně pomoci potřebným. Na jejich počest bude také červeně nasvícena budova Magistrátu hl. m Prahy a Petřínská věž. Tento den se koná vždy třetí sobotu v září. Letos tak připadá na 15. září.
Rekonstrukce libeňské památky, „Hrabalova“ Paláce Svět, úspěšně pokračuje. Budova má nové okapy a na řadě jsou nová okna, jejichž podobu majitel Crispino v těchto dnech řeší s památkáři.
Projekt Louka nad Lucernou, za nímž stojí Ondřej Kobza, Petr Plewka a architekt Petr Hájek, otevírá dnešním dnem nově upravené střešní prostory Lucerny. Na 1000 m2 bude mít veřejnost až do 11. září 2018 vždy od 12.00 – 20.00 hod. možnost projít se po umělé trávě, nakrmit slepice, kozy i králíky, prohlédnout si ptactvo ve voliéře, přivonět k lučnímu kvítí i poslechnout si dvacetiminutová klavírní intermezza (denně, 17.00 až 20.00 hod.).
Po několika letech postupně končí práce na Národním muzeu v centru Prahy. Kromě zcela nového interiéru se mohou Pražané těšit také na zvelebení celého okolí budovy. Úpravy veřejného prostoru se dotknou Čelakovského sadů, chodníků a do budoucna tu plánuje hlavní město vytvořit i park pro veřejnost zaměřený na různé rostliny výhradně z České republiky. Muzeum se lidem otevře již v říjnu.
Důležitá součást Václavského náměstí, stavba, která skrývá českou kulturní historii a také upomínku na těžké chvíle národa. Tak na Národní muzeum památkáři nahlíželi po dobu několikaleté rekonstrukce. Fasáda proto i poté, co prokoukla a je opět o něco světlejší, nese stopy po střelách okupantů z léta 1968. I když nejsou tak patrné, jako dříve.
Generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea bude již brzy u konce a s tím souvisí i plánování nových expozic, které budou otevřeny v letech 2019 a 2020.
Po jednom desetiletí by měla do konce roku 2020 skončit revitalizace rozsáhlého historického komplexu Klementina, sídla Národní knihovny (NK). Třetí etapa oprav historické budovy vyjde na jednu miliardu korun.
V neděli 15. července tomu bylo přesně 101 let, kdy zemřel známý architekt Josef Schulz, a není náhodou, že právě v těchto dnech byla dokončena oprava jeho hrobu s novou pamětní deskou. Stalo se tak navíc v roce, kdy bude částečně znovuotevřena po dlouholeté a náročné rekonstrukci Historická budova Národního muzea, jež je jednou z řady významných budov, které Josef Schulz navrhl.
Uvedením Sinfonietty současného autora vážné hudby Aleše Březiny bude 27. října slavnostně otevřena Historická budova Národního muzea. Otevřením muzea začne i stěžejní akce letošních oslav vzniku republiky Čechů a Slováků - výstava s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava.
Aktivisté z řad SPD připravují protestní shromáždění občanů Prahy 3 za zrušení squatu Klinika. Na akci, která se uskuteční přímo před budovou Kliniky v Jeseniově ulici v úterý 26. června od 16.00 do 18.00 hodin, budou sbírat podpisy na referendum za přebudování Kliniky na dům pro seniory s denním stacionářem.
Boutique Hotel Jalta dotváří svou osobitou architekturou horní část pražského Václavského náměstí přesně šedesát let. Přes relativní mládí má tato unikátní budova své místo nejen na seznamu kulturních památek pražského historického centra, ale i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za dobu své existence poskytl hotel zázemí více než 2 milionům hostů včetně významných osobností, například Jeho svátosti Dalajlámovi či americké filmové hvězdě Bruci Willisovi.
Praha chce umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do budovy, která vznikne dostavbou Lapidária na Výstavišti. Náklady na stavbu zahrnující opravu Lapidária jsou odhadovány na 580 miliónů korun.
V časopisech Naše Praha pravidelně na straně 15 najdete výzvu k posílání podnětů na to, co vás v metropoli trápí. Pravidelně si na stejné straně můžete přečíst i reakce na vaše podněty. Nyní vám přinášíme kompletní přehled těch, které už naše redakce vyřešila.
Národní památkový ústav v pátek převzal budovu Invalidovny v pražském Karlíně. Stalo se tak skoro dva roky poté, co se ji stát neúspěšně pokusil prodat. Do oprav rozsáhlého a dlouhodobě nevyužívaného barokního komplexu chtějí památkáři investovat miliardu korun. Rekonstrukce by mohla skončit do šesti let.
Pečlivou práci restaurátorů, kteří uvádějí mnohé části Národního muzea do původní podoby z 19. století, i práce na nejmodernějších technologiích mohli vidět návštěvníci sobotního dne otevřených dveří. Na budovu se například vrátí původní stožáry, které se ztratily v 60. letech 20. století, či historické oplocení. Instaluje se vzduchotechnika, která v muzeu nikdy nebyla.
Zajímá vás, jak to momentálně vypadá v Historické budově Národního muzea? Ačkoliv zde stále probíhá rekonstrukce, nyní máte u příležitosti výročí 200 let od založení Národního muzea jedinečnou možnost nahlédnout dovnitř a podívat se, jak práce na této památce pokračují. V sobotu 19. května 2018 od 10.00 do 15.00 hodin u příležitosti 127. výročí zpřístupnění budovy veřejnosti a Mezinárodního dne muzeí bude pro návštěvníky připravena speciální trasa, kterou si budou moci zdarma projít a seznámit se se stavem rekonstrukce.
Národní památkový ústav (NPÚ) převezme v pátek 19. května do své správy karlínskou Invalidovnu. Rozsáhlý a dlouhodobě nevyužívaný barokní komplex doposud spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V pondělí to sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka.
Rekonstrukce významné kulturní památky v Libni, Paláce Svět, by měla být začít v květnu letošního roku a zcela dokončena by měla být na podzim 2019. Slíbil to vlastník nemovitosti, italský podnikatel Antonio Crispino místostarostovi MČ Praha 8 Petru Vilgusovi (Zelení). K jednání se sešli v první polovině dubna v Libeňském zámku.
O víkendu připomene Národní muzeum 200 let od svého vzniku. Významné výročí oslaví spolu s veřejností, pro kterou si na sobotu a neděli připravilo bohatý program včetně vstupu zdarma do jistých expozic, výstav i běžně nepřístupných depozitářů.
Běchovice - Roztok kyanidu draselného unikl v laboratoři v Běchovicích dnes večer Kyanid draselný je jedovatý. Hasiči zasahovali v ochranných protichemických oblecích.
V pondělí 2. dubna se propadla půda na zahradě ZŠ Bratří Venclíků na Černém Mostě. Událost se naštěstí stala v době, kdy zahrada nebyla využívaná. Kráter je hluboký dva až tři metry a v průměru má zhruba čtyři metry.
Tolik potřebný multifunkční sál pro kulturní akce ve městě se stává skutečnostní. Vznikne na zahradě Národního domu v Místku. Podrobnosti a záměry přiblížili náměstek primátora Jiří Kajzar a ředitel KulturyFM Jakub Tichý.
V lednu před 75 lety začala fungovat předchůdkyně dnešní motolské nemocnice. V letech 1937 a 1938 se začalo s přípravnými pracemi na výstavbu nemocnice s 1 300 lůžky – plány se týkaly jak okrskové tak fakultní nemocnice. Dnes ji využívají nejen lidé z Prahy 5 a 6, na jejichž rozhraní leží, ale v podstatě z celé metropole i dál.
Začátkem 60. let byly Malešice tedy špičkovým a největším pražským sídlištěm a v roce 1964 se na špičky dvanáctipatrových věžáků se přijel podívat i šéf sovětských komunistů Nikita Chruščov. Další špička - budova Bytového domu Malešice vznikala o necelá dvě desetiletí později a byla nedávno radnicí komplexně rekonstruována. Radnice zde nabízí byty pro mladé i ústupové pro seniory, či veřejnou jídelnu. Od února tu vzniklo i velké rodinné centrum pro děti.
Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s., v těchto dnech vybírá stavební firmu, která provizorně zabezpečí havarijní stav Libeňského mostu. Dodavatel by měl převzít staveniště tento pátek 26. ledna 2018.
Virtuální Lítačka, datová platforma, nové technologie ve veřejném prostoru, energetické úspory v městských domech a budování infrastruktury pro dobíjecí stanice jsou klíčová témata Operátora ICT pro rok 2018.
Horní Měcholupy, Malešice, Vršovice – Jako pokud o vraždu bylo klasifikováno pobodání dívky Hostivaři a na f/nasepraha10 i www.NasePraha10.cz jsme psali i o úspěšném dopadení nezletilého, který se kriminalistům k činu přiznal.
Ve středu 28. listopadu zasahovaly od 10:48 hodin tři jednotky pražských hasičů u požáru zděné chaty o rozměrech 10 x 10 metrů v ulici Čakovická v Praze 9.
Praha 7 vyhlásila architektonickou soutěž o návrh revitalizace ulice Františka Křížka. Městská část plánuje úpravy jedné z nejdůležitějších letenských os, které budou reflektovat potřeby obyvatel, zvýší bezpečnost a prostupnost ulice a přemění ji v příjemné pobytové místo.
Další kniha z historie města je na světě. Vydal ji Jan Becher z místeckého knihkupectví Kapitola pod názvem Frýdek-Místek v proměnách času. Základem knihy jsou fotografie a pohlednice ze sbírky Václava Petera, který je také opatřil texty. Fotografie do knihy poskytli také Milan Václav Klega, Miroslav Fajkus, Miroslav Lysek, Miroslav Žiška a Jan Becher, některé fotografie zapůjčil frýdecko-místecký archiv.
Těsně za Slavií směrem na Bohdalec zasahují všechny složky integrovaného záchanného systému. Hoří objekt obývaný squttery na pozemku Českých drah. Kolem 23. hodiny byl uhašen.
Praha 6 ve spolupráci s Potravinovou bankou Praha z České Federace potravinových bank společně zahajují další akci „Šestka jídlem neplýtvá“. Na čtyřech místech mohou lidé až do posledního listopadu přinést nejen trvanlivé jídlo, ale i drogistické zboží a podobně.
V úterý 5. prosince bude snad všechna města České republiky obcházet Mikuláš v doprovodu andělů a čertů. Výjimkou nebude ani Praha. V té se například podívá do Staré čistírny, kde zůstane dokonce tři dny.
Šestá městská část usilovala již od roku 2015 o převedení nevyužívané budovy nádraží do svého vlastnictví. Budova, která na tomto místě plnila svou funkci mezi lety 1850 a 2014 přestala sloužit po vybudování nádraží Podbaba, které zajistilo lepší vazbu na celoměstský dopravní systém. Ale co s ní dál?
Nová budova na rohu Národní a Mikulandské ulice v centru města je těsně před dokončením. Na místě bývalého parkoviště bude stát multifunkční budova s galerií, kavárnou, obchody i kancelářemi.
Po roční pauze se soubor Divadla Na zábradlí opět vrací do nově zrekonstruované budovy na Anenském náměstí. Největší přestavba v dějinách legendární pražské scény vyvrcholí slavnostním otevřením v pátek 27. října 2017.
Městská část Praha 7 vyhrála letos v květnu dva soudní spory a získala po více než deseti letech přístup do zavřené MŠ U Průhonu. V úterý 10. října se od 16:30 do 18:00 hodin chystá ve školce, kde se zastavil čas, den otevřených dveří.
Dominantou Náměstí Jana Palacha je především budova Rudolfina, která prošla v minulých letech rekonstrukcí, ale zatím se stále nevyřešil prostor před ní. To by se ale mělo změnit.
V Praze je řada míst, která jsou veřejnosti zapovězena. Věděli jste například, že Karlův most je dutý nebo, že Pražané nikdy neuvidí jeden z nekrásnějších výhledů na hlavní město? Díky Naší Praze se do těchto míst můžete alespoň prostřednictvím fotografií podívat.
Mluvíme o tzv. staré strašnické škole, přitom správně jde o „novou“. Ale rozumíme si: do té delší dobu chátrající budovy z roku 1909 u metra Strašnická se díky razantnímu zásahu radnice vrátí děti zřejmě již do dvou let.
Podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy je v metropoli 587 832 bytů. Ne všechny jsou ale obydlené. V hlavním městě přibývají nejen prázdné byty, ale celé domy. Dokonce v centru města – nejlukrativnější adrese - jsou takové domy na každém rohu. Poznáte je snadno, většinou mají vchody a zdi počmárané graffiti.