Počasí
Praha 17 °C Neděle, 23. června 2024, Svátek má Pavla
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Petr Korč: Nový primátor Frýdku-Místku musí na magistrát vrátit důvěru

Organizátor filmového klubu a promítání v letním kině, předseda Asociace českých filmových klubů, šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti, antikvář, galerista, sběratel a duchovní otec a ředitel benefičního festivalu Sweetsen Fest. To vše byl nebo je Petr Korč. Do komunálních voleb vstupuje jako lídr hnutí NAŠE MĚSTO F-M a kandidát na primátora Frýdku-Místku.
Petr Korč. Zvětšit
Petr Korč.

Dlouhá léta jste ve městě působil v oblasti kultury a byl jste i veřejně aktivní. Proč jste se rozhodl vstoupit do politiky?
Po studiích jsem se vrátil do Frýdku-Místku a vždy jsem měl chuť vstupovat do veřejného prostoru, rozjíždět nové nápady. Postupně jsem se pouštěl do různých projektů. Nejdříve to byl antikvariát a galerie, filmový klub, poté jsme začali promítat v letním kině a těšilo mne, že se mi dařilo dostávat lidi na nová místa, k novým, dříve nepoznaným zážitkům. Před 15 lety vznikla také myšlenka festivalu Sweetsen Fest, který od toho okamžiku roste. Je pro mě koníčkem, když mohu do dění vtáhnout a propojovat různé, na první pohled nesourodé aktivity, zájmy a osobnosti. Velkou roli hraje nejen u festivalu patriotismus.

Letos, když začínal 15. ročník Sweetsen Festu na Olešné, přišel okamžik, kdy jsem si uvědomil, že pokud se chci i nadále podílet na tom, jak bude Frýdek-Místek vypadat v budoucnosti, vyčerpal jsem jako občan téměř všechny možnosti a vstup do politiky je dalším logickým krokem. Je to vlastně přirozený výsledek dvaceti let mých aktivit v rodném městě.

Takové rozhodnutí přichází znenadání?
V minulosti jsem několikrát veřejně projevil svůj názor, byl jsem u toho, když probíhaly největší manifestace od listopadu 1989 a posbírali jsme tisíce podpisů v petici odmítající stavbu Kauflandu v památkové zóně, protestoval jsem proti tomu, když ve vedení města přibývalo trestně stíhaných osob, nesouhlasil jsem s bouráním Víceúčelové sportovní haly a stavbou dalšího betonového nákupního monstra uprostřed města.  Už před minulými volbami jsem dostával nabídky ke vstupu do komunální politiky. Ale rozhodl jsem se až letos.

Samozřejmě jsem předem zvažoval, jak se do politiky zapojím. Když jsem se podíval na politickou mapu ve Frýdku-Místku, kde jsou celorepublikové strany, řekl jsem si, že ty mi moc nevyhovují. Dále je tady několik účelově vytvořených uskupení, které jsou založeny jednorázově a ty mi také nevyhovují.

A pak je tady hnutí NAŠE MĚSTO F-M, které vzniklo z místních osobností a v minulých volbách bylo úspěšné, získalo přes 10 procent hlasů. Osobně se mi na tomto hnutí líbí, že se jeho zastupitelé i v malém počtu šesti lidí nedali odradit a šli do vedení města. Přiznám se, že pokud se rozhodnu jít do politiky, nechci zůstat v opozici, chci se podílet aktivně na jeho řízení. Zastupitelé NAŠEHO MĚSTA F-M šli velmi důsledně za svými cíli a plnili volební program. Dnes vidíme, že se jim to dařilo. Vždyť na frýdecko-místeckém magistrátu dlouhá léta vládla v podstatě neomezeně jedna strana a NAŠEMU MĚSTU F-M se to podařilo změnit, začalo rozplétat léty budované vazby. Navíc za nimi nestojí žádné kauzy. V tom všem byli a jsou úspěšní. Také se mi líbí jejich zájem o veřejný prostor. Protože o co více se chcete starat, než o své rodné město, o své nejbližší okolí.

Když se ohlédnete za působením NAŠEHO MĚSTA F-M na radnici, co se podle vás členům tohoto hnutí nejvíce povedlo?
Do koalice vstoupili v roce 2015 a za tři roky, už je vidět mnohé, co se viditelně mění k lepšímu. Ve městě dnes není jediná herna. Snížila se daň z nemovitosti. Město kvete, máme tady nové lavičky, opravují se domy, domovy pro seniory a památky. Hledají se cesty, jak zpřístupnit další kulturní památky, jako kryptu v bazilice, židovský hřbitov. Hnutí NAŠE MĚSTO F-M bylo také první, které začalo aktivně podporovat frýdecký Faunapark.

Jako strategické rozhodnutí, které docení až budoucí generace, pak vnímám zahájení jednání se společností Slezan, která je ve městě vlastníkem rozlehlých průmyslových areálů, a odblokování situace ve Frýdku-Místku, kdy předchozí vedení s touto společností moc nekomunikovalo. Memorandum mezi městem a Slezanem zahájilo spolupráci a dialog, otevřelo bývalé průmyslové areály veřejnosti, začaly se v nich konat nejrůznější kulturní akce. Je to zásadní zlom v tom, jak se město může vyvíjet. Nic se nebude bezmyšlenkovitě bourat a chaoticky stavět, hledají se společné projekty, vznikne například nový bulvár k nádraží, plánuje se revitalizace jednoho z areálů na nové sídlo městské policie. Některé věci sice nejsou okamžitě vidět, ale mají velký přesah do budoucnosti. 

To vše je velmi sympatické. Z toho je vidět, že v hnutí jsou lidé, kteří město mají skutečně rádi. 

Neodrazuje vás na politice, jak se členové různých politických stran k sobě chovají? Zrovna Frýdek-Místek je řevnivostí mezi politiky typický.
Přesně to je situace, která se mi velmi nelíbí. Je to trochu o tom, že zejména strana, která město léta ovládá, má na kandidátkách a mocenských pozicích pořád stejné lidi, jsou trochu zamrzlí ve svých postojích a nejdou vstříc svým partnerům. Navíc u tzv. tradičních stran je jeden velký problém. Tyto strany jsou často odrazovým můstkem do velké politiky, jejich členové se stali poslanci, senátory nebo získali posty ve velkých státních úřadech. Pak je jasné, že tito lidé měli největší starost o svou vlastní popularitu a kariérní postup, aby se na žebříčku moci dostali výš, a město je až tolik nezajímalo. To se obecně u regionálního hnutí, které má jiné priority a je otevřené novým lidem a myšlenkám, stát nemůže.

Myslíte si, že to dokážete změnit a že ukočírujete „staré“ politické strany?
Když jsem přijal pozici lídra a kandiduji na primátora, chci se zasadit o to, aby se hlavně změnila atmosféra na radnici, aby zmizel stav, kdy početně silnější strana bez ohledu nejen na opozici, ale i na koaliční partnery tlačí své zájmy a neumí dělat kompromisy. Je třeba, aby se do čela města postavil někdo, kdo bude schopen naslouchat koaličním partnerům i opozici a hledat společnou řeč.

Myslím si, že za těch patnáct, dvacet let, co působím ve městě, se mi podařilo najít společnou řeč s každým, pokud se jednalo o slušného člověka. Nejsem členem žádné politické strany, ani členem hnutí NAŠE MĚSTO F-M, byť jsem lídr kandidátky. Pokud dosáhneme ve volbách takového výsledku, abych se mohl postavit do čela procesu změn ve městě, bude to pro mne obrovská motivace. Mohu říct, že to pro mě bude nejenom životní výzva, ale vzhledem k tomu, jaký mám k našemu městu vztah, mě to bude i velmi bavit. Když už jsem se jednou pro politiku rozhodl, chci do toho jít stoprocentně a chci řešit záležitosti ve městě ne podle politické příslušnosti, ale podle toho, zda jsou pro město dobré a potřebné, či nikoliv.

Popište, jaké máte konkrétní vize.
Už jsem to naznačoval. Prvotní je pro mě důvěra. To je základní hodnota, kterou musíme postupně na radnici vracet. Ta by měla být mezi politiky navzájem, mezi politiky a pracovníky magistrátu a samozřejmě mezi politiky a občany. Uvědomuji si, že to není lehká cesta, ale vidím tady nejenom velký prostor ale i nutnost zlepšit současnou situaci. Po volbách musí vzniknout akceschopná koalice, která si určí společné strategické cíle a potáhne za jeden provaz.

Z konkrétních věcí považuji za prioritu dobře se připravit na situaci po dokončení obchvatu. Ten se již začal stavět a město se během několika málo let ocitne ve zcela nové situaci. Z původního průtahu se stane městská komunikace. Musíme přemýšlet, jak tuto komunikaci vrátit občanům. Mimo běžné dopravy tam musíme vrátit cyklisty, chodce, zlidštit ji, odstranit bariéry a zajistit parkování. Kdysi tady bylo kino, cukrárna, městské korzo, a pokud se podaří postavit Novou scénu Národního domu, vznikne krásný komplex, který se propojí s místeckým centrem. Můžeme znovu spojit části města, které dělil v jednom směru průtah a v druhém železniční trať. I ta by mohla být v místě parku pod zámkem přemostěna přírodním valem. Město by se opět mohlo propojit. To vše jsou věci, které nám dávají obrovskou příležitost, a tu bychom neměli promarnit. A pokud k tomu připočteme ještě bývalé průmyslové areály, které se mohou změnit k nepoznání, nabídnout nové bydlení, služby, nové komunikační trasy, například bulvár k nádraží, platí to dvojnásob. Město může získat úplně novou tvář. Frýdek-Místek je navíc na celé severní Moravě městem, které má jednu z nejlepších startovacích pozic. Nesmíte si tyto výzvy nechat utéct. Už proto, že se nemusí nikdy opakovat.

Není ale přece jen lidem bližší to, že chtějí mít opravený chodník a hezké okolí u svého bydliště, než takto dlouhodobé vize?
Ano, ale navzájem se to nevylučuje. Je potřeba mít vize, aby na jejich konci mohly být konkrétní výsledky, ty jsou třešničkou na dortu. Nejdříve ale musí fungovat infrastruktura – dopravní i technická. Musíme mít v pořádku kanalizaci, zpracování odpadů, parkování, cyklostezky, chodníky. To je základ a až poté můžeme mít nějakou přidanou hodnotu. Bohužel základ nebývá často vidět a není populární o tom mluvit, ale je potřeba na něm stavět.

Samozřejmě například přístavbu Nové scény Národního domu považuji za onu již zmíněnou třešničku na dortu. Jsem přesvědčen, že taková stavba by zvýšila prestiž města a přilákala nové diváky, pozornost. Navíc by měla praktický význam. Všechna městská kulturní zařízení by byla na jednom místě. Nová scéna, menší sál, historická budova a galerie v bývalé Moravia Bance. Tím by se ušetřilo na provozních nákladech. Ale tohle konkrétně je projekt, pro který je potřeba získat širokou podporu napříč politickým spektrem, pokud se do něho chceme pustit.

V souvislosti s Novou scénou mě zamrzelo, když současný primátor řekl, že je to megalomanský projekt, který Frýdek-Místek nepotřebuje. Považuji takové výkřiky za projevy určité malosti a toho, že si nevěříme. Já osobně považuji dostavbu Nové scény obecně za velkou výzvu, o které se může, pokud se povede, hovořit ještě za 200 let tak, jako se dnes hovoří o první české škole nebo Národním domu. Navíc Nová scéna Evy Jiřičné vůbec nemusí být drahá. A jedná se o světovou architektku, která byla a je po celém světě oceňována nejprestižnějšími cenami.

Vraťme se ještě k volbám. Dokážete už nyní odhadnout, s kým byste po volbách spolupracoval?
Nadcházející volby jsou zajímavé už tím, jak pestrá je paleta, z které si občané mohou vybrat. Ještě nikdy nebyly kandidátky tak zajímavé a nikdo není schopen říct, jak volby dopadnou. Koalice se dělají až po volbách. Mohu ale říct, že mám přátele téměř ve všech uskupeních. Hodně fandím novým aktivitám a mladým lidem. Vidím u nich spoustu nápadů a energie. Z praxe ale vím, že nejlepší kombinací je vždy spojení zkušenosti a nové energie. A právě u hnutí NAŠE MĚSTO F-M vidím vyvážený mix zkušených politiků, kteří dlouhá léta procházeli politickým životem s čistým štítem a nestojí za nimi žádné kauzy, a mladých, vzdělaných lidí, kteří přinášejí nové nápady a novou energii. Tato kombinace je velmi efektivní a může přinést věci, které budou zajímat i koaliční partnery. Po volbách se vše vyloupne samo. Už proto, že dlouhou dobu tady byly některé věci neměnné. Je potřeba je změnit, provětrat a posunout.

Tradiční strany město neposouvaly?
Dá se říct, že město opravdu neposouvaly koncepčně. Pokud vede město téměř 20 let jedna strana a všichni její primátoři skončili tím, že byli obžalováni a chodí pravidelně k soudům a po advokátech, je něco špatně. Není to prostě ideální stav.

Protiargumentem může být, že tady přece existuje presumpce neviny.
Samozřejmě, presumpci neviny uznávám, jsem přesvědčen o tom, že žijeme v právním státě, a soudům, i když často trvají dlouho, věřím. Ale presumpci neviny takto vnímám u občanů a ne u politiků. Vůbec Frýdek-Místek je unikátní v tom, že zde kandidují obžalovaní politikové, třeba i několik na jedné jediné kandidátce. Často se o tom píše, že někteří lidé nad tím mávnou rukou a berou to jako zcela normální věc. Pro mě to ale rozhodně nic normálního není. Pokud je u někoho podezření z trestného činu, je to pro něj jako pro politika naprosto zásadní okamžik. Takový člověk se přece nemůže podílet na řízení města. To je pravý důsledek ztráty důvěry veřejnosti. A až se u soudu prokáže, že je nevinný, může se vrátit. Po revoluci stačilo, aby někdo místo titulu Mgr. používal titul JUDr. a kvůli tomu padla celá politická strana. Pokud budeme po volbách vyjednávat o vytvoření koalice, budeme preferovat, aby ve vedení města byli lidé, nad kterými nevisí nějaké podezření nebo obvinění, či dokonce obžaloba. Nedovedu si představit hloubku politické krize, která by nastala, kdyby byl některý z radních nebo dokonce primátor během výkonu funkce odsouzen.

Když vstoupíte do politiky, budete se dále věnovat Sweetsen Festu?
Velmi jsem tuto věc zvažoval a na možnost, že ve volbách uspějeme, jsem připraven i v tomto ohledu. Dnes už jsou projekty, jako je filmový klub a letní kino, pod hlavičkou městských kulturních zařízení. KULTURA FM u nás i díky výbornému vedení ředitele Jakuba Tichého funguje výtečně. A Sweetsen Fest, moje srdeční záležitost, které jsem věnoval 15 let života? Přál bych mu ještě dlouhá léta, už teď vím, že když ho převezmou další šikovní lidé, zvládnou to.

Co se vám líbilo v poslední době? Chodíte i na jiné festivaly?
Ano a rád. Vnímám velký rozdíl mezi tím, jaká vládne atmosféra na radnici a co se děje ve městě samotném. Jsem rád, že Frýdek-Místek už není jen velkou ubytovnou. Lidé jsou aktivní, sdružují se, pořádají různé akce a přehlídky. Nejvíce mě oslovují právě ty, které se konají v bývalých průmyslových areálech.

Prozraďte něco z osobního života. Jaké máte koníčky?
Hodně času s ženou a dětmi trávíme na zahradě. Vzali jsme si před léty hypotéku, dali dohromady úspory, koupili starší dům na okraji města a zgruntu jej opravili. A nyní je pro mne největším relaxem a koníčkem obléknout si pracovní kalhoty a jít na zahradu. Denně trávím dvě až tři hodiny klasickými zahradnickými pracemi.  Teď je čas sklizně a má šikovná žena vše zužitkuje. Pravidelně doma voní koláč. A to je pro mne ten správný víkend. Jsem doma rád, když si vánočku namažu domácí marmeládou, když voní oběd nebo káva. Je to neopakovatelný pocit.  

A čemu se věnují vaše děti? 
Máme dvě velmi živé děti a třetí je na cestě. Sedmiletý syn je technicky založený a zamiloval se do trabantů. Dívali jsme se spolu na cestopis Dana Přibáně. U něj se mě zeptal, co to vůbec je trabant, a když jsem řekl, že jeho praděda, děda i já jsme měli trabanta, byl nadšen. Sbírá modely a největším zážitkem pro něj je, když jedeme pravidelně na začátku prázdnin na největší sraz trabantů v republice. K sedmým narozeninám dostal dárek – sehnal jsem kamaráda, který má trabanta v perfektním stavu a vyrazili na vyjížďku. To byl pro něj největší zážitek. Dcera je mladší, chodí ještě do školky a má ráda, když je kolem ní živo. Momentálně se nejvíce těšíme na pátého člena rodiny, který by se k nám měl připojit před začátkem adventu. A necháme se překvapit, bude-li to kluk nebo holka.

 

Profil
Petr Korč se narodil 12. ledna 1976 ve Frýdku-Místku. Absolvoval Gymnázium Petra Bezruče a poté studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po návratu do Frýdku-Místku zde začal podnikat. Otevřel antikvariát, založil filmový klub. Organizuje hudební festival Sweetsen Fest. Několik let řídil Asociaci českých filmových klubů a největší nesoutěžní filmový festival v české republice, Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. Získal Cenu města Frýdku-Místku za rok 2017. Je ženatý a má dvě děti. Nyní je lídrem kandidátky NAŠE MĚSTO F-M.

 

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Díky starým mobilům a tabletům šlo na záchranné projekty zoo už přes půl milionu

Zoo Praha ve spolupráci se společností REMA Systém, a. s., již několik let organizuje sběr starých mobilních telefonů a tabletů. Od roku 2010 se takto podařilo shromáždit 69 280 kusů a za každé odevzd...

Baseball: Konec základní části regionálního přeboru mužů

V průběhu posledních dvou srpnových týdnů bylo dohráno základní části regionálního přeboru mužů. Ačkoliv bylo o vítězi základní části rozhodnuto již zkraje července, o dalších postupujících do podzimn...

Nový tanečně-hudební projekt THE WATCHER slibuje výjimečný kulturní zážitek

Na podzim čeká diváky populárního kulturního centra La Fabrika v pražských Holešovicích další originálně pojaté představení, ve kterém se nezávislý taneční soubor 420PEOPLE opět spojil s úspěšnou rock...

Petřínská rozhledna se dočkala zcela nového parku

Jedna z nejnavštěvovanějších lokalit v Praze – Petřínská rozhledna – se po pětiměsíční rekonstrukci dočkala nového parku a přístupových cest. Zahrady na Petříně mají nyní lepší dostupnost pro návštěvn...

Studie na „Letenský kříž“ je schválená. Na Letné přibude 200 stromů

Rada hl. m. Prahy ve čtvrtek schválila koncepční studii rekonstrukce ulic Veletržní, Dukelských hrdinů, části ulice Strojnická a U Výstaviště, kterou předkládala náměstkyně primátorky Petra Kolínská. ...

Kriminalisté dopadli muže, který vyhrožoval bombou v obchodním centru na Smíchově

Něco málo přes čtyřiadvacet hodin stačilo pražským kriminalistům k dopadení muže, který dvakrát vyhrožoval, že je v nákupním centru na Smíchově uložená bomba. Nyní mu hrozí až dvanáct let ve vězení a ...

Počet případů domácího násilí v Praze neklesá, množí se případy opakovaného vykázání

V letošním roce bylo v Praze za prvních sedm měsíců vykázáno z bytu 96 násilných osob. Za posledních pět let je to celkem 1 065 vykázání. Hlavní město se tak řadí mezi kraje s největším počtem odhalen...

Soudy potvrdily, že Lukáš Vích je bezúhonným občanem

Odvolací soudy zrušily obě obvinění a rozsudky, které se týkaly Lukáše Vícha. Potvrdily, že nedošlo ke spáchání trestného činu a že nikdy nebyly žádné peníze vyváděny nebo rozkradeny.

Policisté se o víkendu zaměřili na hazard a podávání alkoholu nezletilým

V centru Prahy proběhla v noci z pátku na sobotu bezpečnostní akce, zaměřená na hazard, na kontrolu barů a především na podávání alkoholu nezletilým.

V zoo můžete vidět týdenní zebří slečnu

Pražská zoo se chlubí dalším přírůstkem. Tentokrát jde o pruhovanou krasavici.

Ládví podle zprávy policie pro MČ Praha 8 není problémová oblast Starosta Petrus apeluje: "Hlaste vše!"

Na sociálních sítích se již několik týdnů objevují stížnosti na zhoršenou bezpečnost v lokalitě Ládví. Proto si vedení MČ Praha 8 vyžádalo zpracování zprávy Police ČR a Městské police stran kriminalit...

Praha připravuje revitalizaci podzemí Stalinova pomníku

Rada hl. m. Prahy v úterý jednala o budoucnosti podzemí bývalého pomníku J. V. Stalina. Vzala na vědomí „Studii využitelnosti a revitalizace návrší letenských sadů a objektu Bunkru“ a schválila zadáva...

Informace o dopravních opatřeních v souvislosti se závodem Birell Grand Prix 2018

V sobotu 8. září se v Praze uskuteční běžecký závod Birell Grand Prix. Tuto významnou mezinárodní sportovní akci, která má letos už 23. ročník, budou doprovázet obdobně jako v minulosti dopravní opatř...

Na Petříně jsou moderní nezpevněné povrchy

V těsném sousedství Petřínské rozhledny byla koncem srpna provedena pokládka zcela nového druhu nezpevněných mlatových cest. Tato nová technologie povrchů, známá také pod názvem Parkdecor, se vyznačuj...

DJ Andrea Pomeje: V Praze nadávám jen na dopravu

Svůdnou brunetku Andreu Pomeje (30) můžete nejčastěji potkat v pražských klubech, kde stojí za mixážním pultem a pouští jednu taneční skladbu za druhou. Ticho a odpočinek pak hledá na Ladronce či v Šá...

Zdeněk Doležal: Jak zajistit kvalitní rozvoj sídliště Barrandov?

Sídliště Barrandov se neustále rozrůstá. Reaguje nová výstavba v západní části sídliště na potřeby občanů? Je stávající občanská vybavenost sídliště dostatečná? A jak se na Barrandově parkuje? Na to s...

Kombinuj a jeď lidem přiblíží, jak jednoduše a rychle zvládnout trasy skrz pražskou metropoli

Vlakem, metrem, lanovkou, na kole i přívozem. Evropský týden mobility letos představí nejlepší kombinace způsobů dopravy. K využívání rozmanitých způsobů dopravy bude Pražany motivovat bohatý program ...

Palác Svět přestává být ruinou – práce na rekonstrukci zdárně pokračují

Rekonstrukce libeňské památky, „Hrabalova“ Paláce Svět, úspěšně pokračuje. Budova má nové okapy a na řadě jsou nová okna, jejichž podobu majitel Crispino v těchto dnech řeší s památkáři.

V Karlíně se lidé zúčastní oživování prázdných domů

V Kasárnách Karlín se dnes setkají zájemci o oživování prázdných domů. Konference „Oživujeme prázdné domy“ představí více než dvacet úspěšných projektů z celého Česka. V posledních dvou letech se např...

Praha podpoří Mobilní ošetřovnu organizace Drop In

Celkem 504 100 Kč obdrží formou účelové neinvestiční dotace Středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In na svůj projekt Mobilní ošetřovna.

Zoo slavnostně otevírá výstavu Sklípkani

V Galerii Gočárovy domy v Zoo Praha bude k vidění přes čtyřicet druhů sklípkanů, včetně vzácných, dosud nepojmenovaných druhů. Vernisáž výstavy Sklípkani začne v sobotu 8. září ve 13 hodin, za účasti ...

Tip na neděli: sportovní Rodinná výzva v Centrálním parku pobaví děti i dospělé

V rámci oslav Dnů Prahy 11 proběhne v neděli 16. září na ploše Centrálního parku u metra Háje tradiční sportovní akce Rodinná výzva. Rodiče a děti budou moci soutěžit o ceny v 14 disciplínách, jako na...

Dopravapraha.cz, informace o uzavírkách i aktuálním provozu na jednom místě

Informace o klíčových dopravních omezeních v hlavním městě včetně dopravní situace pohledem kamer jsou pro všechny přehledně dostupné na nové webové adrese www.dopravapraha.cz .

Nová publikace PragueScape provází po nejzdařilejších počinech pražské krajinářské architektury

Galerie Jaroslava Fragnera za podpory hlavního města Prahy a ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje vydala publikaci PragueScape. Kniha je formátem uzpůsobena jako kapesní průvodce pro nejširš...

České muzeum hudby uvede souborné provedení písní Erwina Schulhoffa

Pro všechny milovníky písní skladatele Erwina Schulhoffa si připravilo Národní muzeum v Českém muzeu hudby v sobotu 15. září od 18.30 písňový recitál. Bude se jednat o souborné provedení písní pro bar...

Praha poskytla Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského téměř milionovou dotaci

Nové přístroje a zdravotnické vybavení zakoupila díky dotaci ve výši 950 000 korun od hlavního města Prahy Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Potřebné zařízení dnes vedení nemocnice ...

Praha se připojí ke Světovému dni dárců kostní dřeně. Nasvítí dvě budovy

Pražský magistrát se již tradičně připojí ke Světovému dne dárců kostní dřeně. Tímto krokem chce Praha veřejně poděkovat všem dárcům za jejich rozhodnutí bezplatně pomoci potřebným. Na jejich počest b...

Tři osobnosti byly oceněny za přínos městu

Zastupitelé města rozhodli 20. srpna o udělení Ceny statutárního města Frýdku-Místku za rok 2017 třem osobnostem, a to Rudolfu Horníčkovi za dlouhodobou činnost pro Svaz důchodců ČR, Milanu Klegovi za...

Krypta v bazilice bude po úpravách zpřístupněna

Zásluhou Karolíny Františky hraběnky Pražmové začala v roce 1740 výstavba Mariánského chrámu ve Frýdku. Stavba skončila téměř o 20 let později a 13. září 1759 byl chrám slavnostně vysvěcen památce Nav...

Policie vyšetřuje dopravní podnik

Hospodaření Dopravního podniku Frýdek-Místek začala prověřovat Policie České republiky.

Dopravní podnik otvírá depo na Zličíně, garáže Řepy a vozovnu Motol veřejnosti

Přístupné jsou v sobotu 22. září od 10 do 16 hodin.

Cvičení Základna 2018 proběhlo ve čtyřech dnech

Od čtvrtka 13. září do neděle 16. září proběhlo v prostoru areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice taktické cvičení „Základna 2018“, které bylo určeno k ověření připravenosti složek IZS a dalších dotče...

Budoucnost palmoveckého kopce? Nejen hojně navštěvované místo s nezaměnitelným výhledem

Lokalita palmoveckého kopce, známá také jako U Libeňského plynojemu, se může dále rozvinout a stát se tak plnohodnotnou součástí Libně.

Zažít město jinak lidi sblížilo

Už od roku 2006 snižuje sousedy akce Zažít město jinak a oživuje veřejný prostor. Loni se tyto slavnosti konaly na 68 místech v Praze a ve 24 dalších městech. Letos to bylo už 75 pražských lokalit a 2...

Pozor na Lítačku, noste u ní s sebou účtenku

Praha - Stále se opakují chyby při kontrolách Lítačky. Revizor vám sdělí, že nemáte zaplacený kupon a vy jste ho třeba před třemi dny koupili.

Herečka Mahulena Bočanová: Máma mne u pomníku zmlátila pórkem!

Temperament a šarm herečce a moderátorce Mahuleně Bočanové (51) rozhodně nechybí a mohla by oboje snad i rozdávat. Právě tak jako životní optimismus.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničn...

Informace o dopravních opatřeních v souvislosti s protipovodňovým cvičením „Karlín a Libeň 2018“

V sobotu 22. září pořádá hlavní město Praha protipovodňové cvičení „Karlín a Libeň 2018“, které budou doprovázet v době od 7.00 do 20.00 hodin dopravní opatření. Týkat se budou některých pozemních kom...

Renáta Zajíčková: „Chci udělat z Pětky jedničku!“

Ředitelka školy Renáta Zajíčková kandiduje jako nestraník v barvách ODS na post starostky MČ Praha 5. „Chci udělat z Pětky jedničku,“ říká a Naší Prahu zajímalo, co konkrétně hodlá v městské části Pra...

Národní dům může získat Novou scénu od Evy Jiřičné

Frýdek-Místek může získat budovu s divadelním sálem od světoznámé architektky Evy Jiřičné. Přístavba se sálem by navazovala na Národní dům. Město by se tak mohlo chlubit budovou se špičkovou architekt...

Jiří Kajzar: To nejlepší Frýdek-Místek teprve čeká…

Náměstek pro investice, majetek a architekturu Frýdku-Místku Ing. Jiří Kajzar (hnutí Naše Město F-M) hovoří o strategických rozhodnutích, která byla učiněna, o budoucnosti a investicích, které město č...

Boj proti smogu chůzí? To je závod Prague Extreme walk

V rámci projektu „Čistou stopou Prahou“ chce pražský magistrát upozornit na problematiku znečištěného ovzduší další netradiční akcí. Prague Extreme walk se uskuteční ve Dni bez aut - již dnes, v sobot...

Předvolebním "tunelbusem" dojedete z Anděla na Hradčanskou

Speciální autobusovou linkou propojující Prahu 5 s Prahou 6 skrz tunelový komplex Blanka využilo za první týden jejího provozu několik desítek cestujících. Projekt iniciovali politici TOP 09 v páté mě...

V úseku Pražského povstání – Kačerov nepojede o víkendu metro

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) během prodlouženého víkendu od pátku 28. září do neděle 30. září 2018 kvůli opravám trati obousměrně přeruší provoz na lince metra C v úseku Pražského povstání – Kač...

Praha podepsala memorandum o rozvoji služeb sdílených kol

Na spolupráci v oblasti provozování systému sdílených kol se dnes Praha dohodla s místními provozovateli této služby. Při příležitosti Dne bez aut podepsali memorandum náměstek primátorky hl. m. Prahy...

VIDEO: Honička po půlce Prahy za kradeným autem s řidičem bez řidičáku

Dramatické chvíle zažili strážníci z Prahy 1, kteří se pokusili zastavit vozidlo, jehož řidič spáchal dopravní přestupek, a poté začal ujíždět. Zákrok se tak nakonec neobešel bez divoké honičky centre...

Zlevněné kupóny na MHD pro studenty a seniory v prodeji

Zlevněné kupony pro studenty a seniory od 60 do 65 let se už prodávají. Zlevněné kupony platí od 1. října a stojí 1280 Kč za rok. Do teď platili studenti do 26 let 2.400 Kč za desetiměsíční kupon a se...

Návrh vyhlášky omezuje provoz restaurací v některých místech města

Omezení provozní doby restaurací nastoluje městská vyhláška, jejíž návrh jde k připomínkovému řízení. Městské části se k návrhu měly vyjádřit a navrhnout úpravy a od. Vyhlášku v podstatě iniciovala Pr...

Nejčastější mýty o parkování v hlavním městě

Do pražské metropole denně míří tisíce aut a řidiči často musí několik minut hledat, kde zaparkovat. Míst je především v centru města opravdu nedostatek, ale řešení existují. Stačí se zorientovat v pa...

Pražský oční festival: do hlavního města míří stovky odborníků

Šestý ročník Pražského očního festivalu proběhne 5. října v Paláci Žofín. Festivalu se každoročně účastní přes 300 lékařů a sester.

Následující články

Konfera 2018 ukáže social media v jejich půvabu i špíně

Realita konferencí zaměřených na social media bývá často zklamáním. Nabídka sice překypuje sliby o profesním zdokonalení a zjištění úspěšných know-how, ale většina přednášejících zůstane jen u formáln...

Praha 8 odeslala žádost o stavební uzávěru pro sídliště Ďáblice

Radnice Prahy 8 odeslala magistrátu žádost o vyhlášení stavební uzávěry pro sídliště Ďáblice a Střížkov. Médiím to ve středu 26. září řekl starosta Roman Petrus (ČSSD). Důvodem je snaha zabránit stavb...

Řidiči MHD se ohradili proti nedůstojné a štvavé kampani ČSSD a primátora Pobuckého

Zveřejňujeme prohlášení řidičů MHD ve Frýdku-Místku, které bylo zasláno naší redakci. Řidiči se ohrazují vůči předvolební kampami primátora Pobuckého, který napadá řidiče a porušil slib, který jim dal...

Domov pro seniory Zahradní Město otevřel čtyři rekonstruované pavilony

Slavnostním otevřením Domov pro seniory Zahradní Město uvedl do plného provozu čtyři rekonstruované pavilony. Zařízení tak v současnosti získalo 102 nových lůžek a kvalita prostředí se výrazně zlepšil...

Festival ptactva se chystá na víkend, půjdete?

Česká společnost ornitologická s dobrovolníky pořádá pro veřejnost o víkendu 6. a 7. října na 40 akcí k podzimnímu Festivalu ptactva.

Verze legendárních Dostihů a sázek se jmenuje Rychlá dráha

Na herní výstavě Hry a hlavolamy, která proběhla nu na Novoměstské radnici , se poprvé oficiálně představila nová stolní společenská hra Dostihy a sázky Rychlá dráha. V průběhu výstavy si ji zahrály s...

Primátor brutálně zneužil fotografie osobností města pro svou vlastní volební kampaň

Ve volební kampani ČSSD došlo k bezprecedentnímu zneužití fotografií. Primátor Pobucký se v průběhu uplynulých měsíců fotil s různými osobnostmi z Frýdku-Místku, dělal si s nimi „selfíčka“ anebo údajn...

Pomůže zbrusu nový program bez Graffiti pro čistší veřejný prostor?

„Už nechceme cestou do práce ani v okolí svého bydliště potkávat fasády plné graffiti. Jsme pro čistší veřejný prostor,“ říká místostarosta MČ Praha 10 Radek Lojda (TOP 09).

Kandidátka na starostku Renáta Zajíčková: „Volte ODS, aby se nám tu společně lépe žilo!“

V komunálních volbách Renáta Zajíčková kandiduje prvně v životě a rovnou s ambicí na funkci starostky páté městské části.

Jan Čížek z SPD: Praha chce změnu, ale tou ANO není, natož Piráti

Rozhovor s vydavatelem Naše Praha Janem Čížkem, kandidátem SPD na starostu Prahy 10 a do Zastupitelstva hl. města Prahy.

Nechvalné prvenství Frýdku-Místku v komunálních volbách. Obžalovaní jdou do voleb

Za ČSSD ve Fýdku-Místku kandiduje v podzimních komunálních volbách pět obžalovaných osob, což je zřejmě rekord v České republice.

Bez tramvají - trať mezi Újezdem a Andělem

Od 7. října od 04:30 do 18. října do 04:30 nepojedou obousměrně tramvaje mezi Andělem a Újezdem kvůli opravě tramvajové trati. DPP zavede náhradní autobusovou dopravu a trmajové linyk pojedou po objíz...

Dětské kolektivy do Zoo Praha za polovinu vstupného

Mateřské školy, školní třídy, zájmové kroužky či party kamarádů do osmnácti let mají od čtvrtka 4.10) až do 31. prosince vstup do Zoo Praha za pouhých padesát korun na osobu. Jedinou podmínkou je mini...

Miss Czech Republic Kateřina Kasanová: Kdybych mohla, změním školství!

Je až s podivem, kolik krásných dívek produkuje naše malá republika. Mezi ty nejkrásnější se od loňského září počítá také miss Kateřina Kasanová (19), která nás bude co nevidět reprezentovat na světov...

Strážníci si navrhli vůz na odvoz opilců

Nový vůz za 2,3milionu korun, který slouží k odvozu opilců na záchytnou stanici v Nemocnici na Bulovce. Městská policie už opilce na záchytku odváží 12 let a za tu dobu to bylo na 42 tisíc osob.

Oční klinika Gemini: krčská klinika slaví. Za pět let jí prošlo 20 tisíc pacientů

Moderní diagnostické a vyšetřovací postupy, nejmodernější přístroje nebo unikátní nanonátěry – to vše a mnoho dalšího nabízí pacientům oční klinika Gemini, která se slavnostně otevřela v pražské Krči ...

Deset věcí, na které nezapomeňte při komunálních volbách

V Praze 10 (asi 110 tisíc obyvatel/85 tisíc voličů nad 18 let) se volí 5. a 6. října 2018 jednak zastupitelstvo MČ (vršovická radnice - následně bude tímto 45členným zastupitelstvem a jeho koaličně vz...

Návrh vyhlášky omezuje provoz restaurací v centru. Užitečná by mohla být i na dvojce a trojce.

Omezení provozní doby restaurací nastoluje městská vyhláška, jejíž návrh jde k připomínkovému řízení. Městské části se k návrhu měly vyjádřit a navrhnout úpravy. Vyhlášku v podstatě iniciovala Praha 1...

Veronika Mahdalová o knižním projektu Pointa: „Pointa je alternativou ke klasické nakladatelské cestě“

Pointa je unikátní projekt, který autorům nabízí možnost vydat svou knihu bez klasického nakladatelského martyria. V čele tohoto knižního unikátu stojí Veronika Mahdalová. Proč tento start-upový proje...

Výsledky voleb v Praze: jaké jsou?

AKTUALIZUJEME: V Praze sleduje Naše Praha podle průběžných údajů zveřejňovaných Českým statistickým úřadem výsledky zdejších voleb. Budeme vám přinášet aktualizované a jen důležité informace.

Speciální pivo připomíná v říjnu prevenci rakoviny prsu

Říjen je v pražských zdravotnických zařízeních skupiny Medicon ve znamení prevence rakoviny prsu. V lékárnách i prodejnách zdravé výživy je k zakoupení limitovaná edice speciálního piva Mamma BEER. Vý...

Muzeum pražského vodárenství představí nový exponát

Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně můžete zdarma navštívit už o víkendu 13. a 14. Října. Návštěvníci mohou po oba dva dny do muzea zamířit od 9:30 do 16:30 hodin,“ informoval tiskový mluv...

Děvčátko uvízlé na lešení zachraňovali strážníci a hasiči

Strážníci s hasiči se často potkávají nejen při pomoci seniorům, při záchraně zvířat, či připomeňme nedávný případ pádu dívky u kyvadla na Letné. Tentokrát se potkali při záchraně dítěte, které bylo u...

Velryba trochu jinak, pro Národní muzeum ji vytvořil Jiří David

Na Václavském náměstí se objevila v místech mezi ulicemi Opletalova a Ve smečkách neobvyklá instalace výtvarníka Jiřího Davida.

Co přinese nový jízdní řád Českých drah

Praha – Od 9. prosince se mění jízdní řád Českých drah. Pro Pražany nastanou zajímavé změny například na trase Praha - Plzeň, kde se otevřou Ejpovické tunely, které zkrátí cestu mezi Prahou a Plzní o ...

Ze Želivky půjde do Prahy lepší voda

Švihov - Úpravna vody Želivka, která je hlavním zdrojem vody pro Prahu, ale pro střední Čechy a obce na Vysočině, se bude rekonstruovat. Rekonstrukce má skončit v prosinci 2020, kdy bude voda z nádrže...

Začíná Signal Festival 2018, užijte si světla celý večer

Festival začne 11.11 v 19:00 slavnostním zahájením na Karlínském náměstí. Stejně jako v minulých letech bude trvat od čtvrtka do neděle. Vždy od 19:00 do 23:00 budete moci zažít pražské ulice oživlé s...

Trolejbusy jezdí po Praze už rok. Svezte se i tím historickým 8Tr ev. č. 494

Praha si připomene rok od obnovení provozu trolejbusové dopravy v Praze. Dynamicky nabíjené vozidlo vyjelo loni na podzim mezi zastávkami Letňany a Palmovka. DPP proto připravil pro příznivce trolejbu...

Už zítra! Konfera 2018: konference zaměřená na social media půjde na dřeň

V Galerii ABF na Václavském náměstí v Praze proběhne 17. října nultý ročník celodenní konference zaměřené na social media Konfera 2018. Oproti ostatním konferencím chce účastníkům nabídnout podrobný p...

Tisíce žáků základních škol změří síly v informační soutěži IT-SLOT

Jak se mladí lidé orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Informační gramotnost žáků 8. a 9. tříd základních škol prověří 9. ročník celostátní soutěže IT-SLOT. Registrace škol a žáků je m...

Martin Klásek – adoptivní otec Spejbla a Hurvínka – slaví 45 let na scéně

Martin Klásek – adoptivní otec Spejbla a Hurvínka slaví 45 let na scéně Divadla S+H. Začínal tu jako sotva osmnáctiletý mladíček. Prosadil se nejen jako interpret Spejbla a Hurvínka, ale také jako rež...

Pražská MHD, máme se čím chlubit, i když Pražané jsou stále nespokojeni

Praha - Dopravní podnik Praha (DPP) uspěl ve finále 12. ročníku soutěže Global Light Rail Awards 2018 (Světové ocenění městských systémů lehkých železnic 2018). Získal první cenu v kategorii Most Impr...

Legendární Expo 58 slaví 60 let a bude přístupné

Architektonický skvost Expo 58 slaví 60 let. Historie bývalé restaurace, jež byla součástí prezentace Československa na světové výstavě v roce 1958, ožije na letošním Designbloku. Komunikační agentura...

Lávka pro pěší na železničním mostě je znovu otevřena

Podskalí/Smíchov - Z Výtoně na Smíchov se opět dostanou pěší i cyklisté po lávce. Její část proti vodě už po rekonstrukci slouží. Oprava trvala od letošního května. Začít nbylo možné dříve, protože po...

Zpěvačka a moderátorka Heidi Janků: Prahu stále objevuji

Věčně mladá s usměvavou tváří a jiskrou v oku, taková je už roky Heidi Janků (55), která povolání zpěvačky střídá s profesí moderátorky. Odpočinek pak hledá ve svém domečku na okraji Prahy.

Počet černých pasažérů v Praze klesá, pokutu za půlku využily tisíce lidí

Už 4.539 cestujících, kteří cestovali pražskou veřejnou dopravou bez platné jízdenky, využilo možnost snížit si pokutu za jízdu načerno o polovinu. Podmínkou je, že si zároveň koupí roční předplatní k...

Budou pokračovat společné vyjezdy hasičů a záchranky?

Největší nepřítel řidiče sanity? Možná jiný řidič… Podle zpráv Naší Prahy je dnes v hlavním městě obvyklý dojezd sanitky k vážnějším případům do osmi minut (ze zákona 20 min.). Mimo jiné průjezdu sani...

Na středních školách startují dny otevřených dveří. Proč je nevynechat?

Většina středních škol v Česku otevře během listopadu své brány veřejnosti – zejména pak žákům 9. tříd základních škol – potencionálním uchazečům o studium. Dny otevřených dveří navštíví každoročně ti...

Radima Hladíka připomene Lucie, Chinaski, Michal Prokop

Základ kapely Blue Effect, která doprovodí přední české hudebníky spřízněné s legendární kytaristou. Tak bude vypadat 2. prosince v Arše výpravný multimediální koncert nazvaný Vzpomínka na Radima Hlad...

Modré zóny se v části Prahy opět rozšíří

Od prosince radnice rozšíří modré zóny, a to na šestce. Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, budou za dva měsíce rozšířeny do dalších částí Prahy 6.

Problém v dopravě : Na Vltavské podpírají silniční most vedoucí nad tramvajovou tratí

Na Vltavské nepojedou od půlnoci tramvaje. Auta směr ven z centra také ne. Most, který tramvaje podjíždějí, je třeba preventivně podepřít, protože jeho stav není dobrý. Jak oznamuje TSK stav silničníh...

Oslavy století Československa přinesou řadu akcí

Samozřejmě nebude chybět ohňostroj střílený 28.10. z Vltavy a to v symbolických 19:18 hodin mezi Čechovým a Štefánikovým mostem, ale akcí je celá řada - otevírají se například muzea, pozoruhodné stavb...

Jak by to vypadlo, kdybychom nyní volili parlament

Společnost Sanep vydalo průzkum volebních preferenci v týdnu 11. – 17. října

Vltavská – Bude se bourat a všechno

Jak uvedla Barbora Lišková mluvčí TSK dnes ráno TSK zbourá oba mosty na Vltavské tedy nejen ten směrem z centra, ale i směrem do centra. Pokračuje ale příprava podpírání mostů, vybrána už byla firma, ...

Praha má novou vyhlídkovou tramvaj. T3 Coupé již vyrazí do ulic

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers, přivedl na svět novou vyhlídkovou tramvaj pro Prahu, T3 Coupé. Na loňském Designbloku se zájemci mohli projet tout...

Nejhorší díru republiky (U Seřadiště) TSK opraví

Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) zahájí 29. října 2018 opravu ulice U Seřadiště (MČ Praha 10) v celém rozsahu mezi ulicemi Pod Vinným potokem – Moskevská. Řidiči se tak v ulici, která je...

Národní muzeum voní novotou, jděte se podívat

Historická budova Národního muzea se po rekonstrukci částečně otevře veřejnosti. Po generální rekonstrukci, která trvala 42 měsíců, se Národní muzeum opět otevřelo pro veřejnost. Do Národního muzea je...

Výluka tramvají ve Spálené od 29. 10. do 8. 11.

Nové Město - Z důvodu opravy tramvajové trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená bude od pondělí 29. 10. 2018 (cca 4:30 hod.) do čtvrtka 8. 11. 2018 (cca 4:30 hod.) obousměrně přerušen tramvajový p...

Do vedení města míří obžalovaní lidé

Nové vedení města bude zvoleno na jednání zastupitelů v úterý 30. října v 13 hodin. Zasedání je přístupné veřejnosti.

Farmářské trhy ve čtvrtek

Beskydské farmářské trhy se konají ve čtvrtek 1. listopadu.

Články abecedně vzestupné

Petr Hlubuček exkluzivně: „Na jednání zastupitelstva jsem chtěl, ale nepůjdu.“

Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček nedorazí na aktuální jednání zastupitelstva. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro Naši Prahu ve svém bydlišti V Lysolajích.

Petr Holub přiveze do Magny sochy

Petr Hruška uvede svou novou básniskou sbírku

Petr Jablonský: Rád bych si zahrál nějakého nenápadného psychopata

Petr Jablonský je pražský rodák a muž mnoha profesí - herec, zpěvák, hudebník komik, ale především excelentní imitátor, který ve svém repertoáru má více než 100 hlasů známých osobností. Už od dětství...

Petr Janda o nejslavnějším období Olympicu: Největší průser? Prachy!

Třičtvrtě milionu prodaných desek za dva roky. K tomu stovky koncertů po celé republice a dokonce i v Rakousku. Olympic začátkem osmdesátých let minulého století stál na vrcholu popularity. Ale jak vz...

Petr Janda VI: divoké 90tky, chlast, nucená abstinence, poslední hit a pár dalších střípků…

Šest epizod vzpomínek Patra Jandy na 60 let historie legendární skupiny Olympic je u konce. Tentokrát je to o konci kapely v roce 1992 a temné stránce radosti ze znovuobnovení činnosti kapely v roce 1...

Petr Kacíř opouští nemocnici

Frýdek-Místek - Stojí v čele frýdecké nemocnice. Není to ale žádný úředník. Nemá luxusní kancelář a nejezdí nablýskaným mercedesem. Petr Kacíř je vášnivý cyklista, který má rád život. Je optimista, kt...

Petr Kajnar znovu zvolen primátorem Ostravy

Petr Korč: Mecenáš nejsem. Ale mohl jsem být apoštol

Na začátku to byl čerstvý student ekonomie. Nyní přede mnou stojí šéf Asociace českých filmových klubů, galerista, antikvář, pořadatel, obchodník a tak trochu kulturní mecenáš Frýdku-Místku. I když to...

Petr Korč: Na zahájení Sweetsen festu zazní poprvé i nová hymna Frýdku-Místku

Multižánrový Sweetsen fest vstoupí 22. června do svého již 13. ročníku. Ve čtyřdenním programu se na šesti podiích představí desítky kapel a dohromady přes sto účinkujících. Festival založil a dodnes ...

Články abecedně sestupně

Petr Lachnit: Dětské hry by měly skončit s dětstvím

Dětské hry mají připravit dítě na život. To je v pořádku. Jenomže by měly skončit s dětstvím. Není tedy už v pořádku, pokud hrajeme stejné hry dál i jako dospělí. Když hrajeme chvíli za jednu a chvíli...

Petr Lachnit: Člověk člověku člověkem

Rádi se oháníme morálkou. Bohužel se zdá, že zůstalo jen slovo jako nálepka. Obsah se jaksi vytratil.

Petr Lachnit: Česnek budiž pochválen. Ten medvědí obzvlášť

Vítání jara má nespočet podob pro každého z nás. Asi se shodneme, že jejich základem musí být probouzející se příroda se všemi krásami a dary, které nejen člověku přináší. Osobně nástup teplejších dní...

Petr Lachnit: Celebrity jako sousedé odvedle

Čím častěji se objevují celebrity v televizi, novinách, internetu a na sociálních sítích, tím více máme pocit, že kladný či záporný hrdina je vlastně náš dobrý známý, soused odvedle.

Petr Lachnit: Buduj záchodky, posílíš mír

Víte, co je v dnešní velmi složité době největším problémem české společnosti? Pokud se domníváte, že zdražování či plíživé omezování svobody slova, mýlili byste se. Všichni totiž potřebujeme takzvané...

Petr Lachnit: Apolitická politika

Někdy skokově, někdy pozvolna, ale v posledním období stále výrazněji klesá podpora politických stran občany. Někdy se sekáváme s názorem, že to je trend současného století. Nemyslím si to.

Petr Lachnit: Alternativa a mainstream si vyměňují role

Na základě výsledků slovenských voleb si troufám tvrdit, že alternativa a mainstream si, doufejme nejen na Slovensku, vyměňují role. Hlavní proud bude nejspíš jinde.

Petr Lachnit: Absolutizuj pravdu a máš hloupost

Musím přiznat, že na začátku svého vzniku před 15 lety mi Piráti připadali docela sympatičtí. Vždyť komu by se nelíbilo prosazování elementárního práva občana na svobodné šíření informací a striktní o...

Petr Lachnit: „Pražský hudební papež“ na Malostranském hřbitově

Spolek Malostranský hřbitov připomíná pietním aktem při významných životních výročích osobnosti pohřbené na tomto hřbitově. Ve čtvrtek to byl právě hudební skladatel Václav Jan Tomášek (1774 -1850).

Petr Kvíčala vystavuje v Ostravě své obrazy

Jeden z nejvýraznějších malířů současnosti Petr Kvíčala představil svou tvorbu v galerii Ma´ma.