Zastupitelé Prahy 8 na svém posledním jednání odsoudili formu protestu, při kterých v uplynulých měsících aktivisté několikrát blokovali pomalým pochodem dopravu v metropoli. Na návrh místostarosty Martina Cibulky (ODS) přijali zastupitelé usnesení, které vyzývá magistrát, aby nezřizoval zmocněnce pro zklidňování dopravy.
Dne 27. dubna 1913 povýšil František Josef I. Uhříněves na město. Velkolepé oslavy byly uspořádány 15. až 17. srpna, v předvečer narozenin císaře. Radnice MČ Praha 22 si toto výročí připomene 16. září na Městských slavnostech aneb Dni draka trochu jinak. Tento měsíc ale radnice získala historický poklad!
Byl vášnivým stoupencem českých zájmů uvnitř habsburské monarchie, stojí za současnou tváří Žižkova. Karel Hartig. Výročí 190 let od narození tohoto prvního žižkovského starosty si Praha 3 připomene několika událostmi: vydáním vzpomínkové publikace, komentovanými procházkami či venkovní výstavou.
Na radnici Prahy 11 je opravdu horko. Poté, co se rozpadla koalice na minulém Zastupitelstvu, se věci ještě více vyhrotily. Guru HPP11 Ladislav Kos byl vyloučen nejen z klubu, ale i těsnou většinou hlasů 7:5 z hnutí, které zakládal. To se dá přirovnat situaci, kdyby ODS vyloučila v době svého rozpuku Václava Klause nebo ANO Andreje Babiše.
Stal jsem se zastupitelem na Praze 5 v komunálních volbách. Samozřejmě jsem měl radost, ale zejména jsem cítil závazek vůči svým voličům a 89 tisícům občanům, které zastupuji. Očekával bych, že každý zastupitel má stejné nebo alespoň podobné pocity, ale zdání někdy klame, jak jsem se sám nedávno přesvědčil.
Nedávno mě pobavil příspěvek bývalého pirátského primátora Zdeňka Hřiba, který napsal na twitteru, že fantasy a sci-fi města s lidským rozměrem vypadají úplně jinak než města temných světů.
„Na Praze 11 není koalice. Pan Ladislav Kos porušil koaliční dohodu a není naším členem,“ uvedla dnes pro Naše Praha starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková. Vyvrcholily tak spory mezi guru Hnutí pro Prahu 11 Ladislavem Kosem a zbytkem koalice o směřování radnice. „“To si dělá prde..,“ komentovali lidé z předsednictva.
Na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva jsme za hnutí ANO navrhli mimo jiného vytvoření a svolání pracovní skupiny, která se intenzivně začne zabývat řešením hluku z letních open-air akcí na území hlavního města.
Pražští zastupitelé dnes v obecné shodě koaličních i opozičních klubů Pirátů, SPOLU, Starostů a nezávislých, Prahy Sobě a ANO vyjádřili podporu rekonstrukci železničního mostu na Výtoni za využití moderních technologií při zachování co nejvíce z charakteru, hmoty a ducha této stavby, která je reprezentována zejména obloukovou nýtovanou konstrukcí přes Vltavu. Pražské zastupitelstvo chápe nezpochybnitelnou dopravní funkci výtoňského mostu, nutnost doplnění třetí koleje z důvodu potřebného zkapacitnění a vybudování nové zastávky na Výtoni, to vše s ohledem na rozvoj města na další desetiletí.
Podle radnice Praha 8 místní zastupitelé nesouhlasí se záměrem soukromého podnikatele, který plánuje v Šáreckém údolí vybudovat sportovně rekreační resort. Jeho projekt je v rozporu s přijatou územní studií, která slouží jako podklad o rozhodování o území. Praha 6 nyní proti záměru uplatní námitky.
Podle Magistrátu hlavního města Prahy zvolilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy na čtvrtečním pokračujícím ustavujícím zasedání nové členy Rady hl. m. Prahy pro volební období do roku 2026. Novým primátorem hl. m. Prahy se stal Bohuslav Svoboda. Zvoleni byli i jeho náměstci a náměstkyně Zdeněk Hřib, Petr Hlaváček, Jiří Pospíšil, Jana Komrsková a Alexandra Udženija. Funkce radních budou zastávat Michal Hroza, Antonín Klecanda, Zdeněk Kovářík, Daniel Mazur a Adam Zábranský.
Moje dvouletá želvička Bára po operativním vyjmutí čipu a 27 injekcích do jedné a do druhé nožičky, znovu vidí a baští. Považuji to za malý zázrak a důkaz schopností veterináře. Jak jsem psal, viníkem onemocnění nejen Báry, ale řady dalších želviček, je prasácká želví množírna. Ale to je jiný příběh, se kterým nyní nebudu zdržovat.
Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.
Nový most v Horních Počernicích, fiakry v Praze nebo Ledárny Braník. To a další problémy se ve středu 25. ledna řešily na kontrolním výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy. O hlavních bodech jednání Naší Prahu informoval Ondřej Prokop, předseda hnutí ANO v Praze a zastupitel hlavního města Prahy a MČ Praha 11.
Moje dvouletá želvička Bára po operativním vyjmutí čipu a 27 injekcích do jedné a do druhé nožičky znovu vidí a baští. Považuji to za malý zázrak a důkaz schopností veterináře. Jak jsem psal, viníkem onemocnění nejen Báry, ale řady dalších želviček, je prasácká želví množírna. Ale to je jiný příběh, se kterým nyní nebudu zdržovat.
Tak moje 70gramová dvouletá želvička Bára po operaci a vyjmutí čipu už běhá a začala jíst. Bohužel zatím nevidí. Když se chce nabaštit, musím jí krmit, protože kouše do prázdna. Snad po čase vidět začne. Za její špatný zdravotní stav může želví množírna. Často se mluví o množírnách psů, ale co množírny ostatních zvířat? Proč se s tím něco nedělá? Jsou snad želvy méně hodnotné než psi?
Ve čtvrtek jsem se svou želvičkou Bárou navštívil veterináře. Je zdravotně poznamenána pochybnou želví velkomnožírnou, kde jí „chovatelé“ krátce po narození implementovali čip. Neodborně, hloupě. Čip jí způsobil spoustu želvích zdravotních potíží.
Zastupitelstvo Prahy předvedlo další blamáž. Očekávané zvolení Bohuslava Svobody (ODS) primátorem se nakonec nekonalo. Zvolen nebyl. Hana Marvanová totiž opustila sál a koalici SPOLU a zastupitele ANO při hlasování nepodpořila. Primátorem tak i nadále zůstává Zdeněk Hřib. Minimálně do dalšího Zastupitelstva, které se bude konat 9.února. Oznámil to předseda zastupitelů SPOLU Zdeněk Zajíček.
„Příkopy mezi SPOLU, Piráty a Praha Sobě se dnešním zasedáním dále prohlubují. Útoky na Bohuslava Svobodu jsou chvílemi nemístné,“ komentoval pro Naše Praha dosavadní průběh zasedání Zastupitelstva pražského magistrátu zastupitel SPD Josef Nerušil.
Radnice MČ Praha 19 se zajímá o názory občanů na nejlepší využití golfového hřiště v Kbelích. Proto připravila dotazník a prosí občany o jeho vyplnění, ale měla podklady pro své rozhodování.
Novým starostou nejlidnatější městské části se stal Ondřej Kubín (ODS). Ve funkci tak vystřídal dosavadní starostku Irenu Michalcovou (ANO 2011), která se přesunula na pozici místostarostky.
Na svém ustavujícím zasedání zvolili zastupitelé Prahy 1 nové vedení městské části. Širokou koalici tvoří ODS, Piráti a občané z Prahy 1, Naše Praha 1, TOP 09 a Rezidenti 1. Starostkou byla zvolena Terezie Radoměřská (TOP 09).
Praha 10 má zvoleno nové vedení. Na vyhroceném ustavujícím zastupitelstvu Prahy 10 byl pohodlnou většinou 30 hlasů z 45 přítomných zastupitelů zvolen starostou Martin Valovič (ODS).
Starostou městské části Prahy 8 pro období 2022 – 2026 se stal občanský demokrat Ondřej Gros. Rozhodlo o tom ustavující jednání zastupitelstva osmé městské části. Starosta Gros tak obhájil svoji pozici z minulého volebního období.
Na ustavujícím zasedání Zastupitelstva MČ Praha 7 v pondělí 7. listopadu bylo zvoleno vedení sedmé městské části pro volební období 2022–2026. V radě sedmé městské části zasednou zástupci vítězného hnutí PRAHA 7 SOBĚ. Post starosty obhájil Jan Čižinský.
Na opakovaném ustavujícím Zastupitelstvu Prahy 6 byl starostou zvolen Jakub Stárek (ODS). Zvolilo ho 29 zastupitelů ze 42 přítomných. Praze 6 bude vládnout koalice ODS, STAN, Zelených a Praha 6 Sobě. Končí tak éra kontroverzního starosty Ondřeje Koláře z TOP09.
Bouřlivá povolební vyjednávání zažívá Praha 11, kde se do zastupitelstva probojovalo vítězné HPP11 Ladislava Kose (11 zastupitelů), ANO vedené Ondřejem Prokopem (10 zastupitelů), Praha Sobě (4 zastupitelé), ODS s leaderem Martinem Sedeke (4 zastupitelé) a TOP09 a Piráti (po 3 zastupitelích).
„Skoro devadesátitisícová Praha 5 trpí neexistencí Radlické radiály. Je nepřípustné, aby si malá skupina občanů brala jako rukojmí statisíce Pražanů. Magistrát, reprezentovaný náměstkem Adamem Scheinherrem, ale neustále hledá chyby a realizaci oddaluje,“ svěřil se redakci Naše Praha předseda dopravního výboru Prahy 5 Jan Panenka (ODS).
Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček nedorazí na aktuální jednání zastupitelstva. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro Naši Prahu ve svém bydlišti V Lysolajích.
Část Pirátů a TOPSTAN potopili výstavbu Arény ledových sportů na Praze 11. Projekt jsem dlouho kritizoval kvůli podezření, že může docházet k tunelování veřejných prostředků. Na čtvrtečním zastupitelstvu neprošel návrh prodeje akcií společnosti, a tedy i jediné možné řešení celé situace. Aréna nejspíš půjde do insolvence a soudních tahanic. Škoda, městská část mohla získat zpět 41 milionů Kč, tedy víc, než do pochybného projektu na začátku vložila. Teď může přijít o vše.
Zastupitelé městské části Prahy 8 jednohlasně schválili udělení čestného občanství paní Věře Čáslavské in memoriam. Věra Čáslavská je dodnes nejúspěšnější česká olympionička všech dob. Stala se sedminásobnou olympijskou vítězkou ve sportovní gymnastice. Byla to i statečná žena, která se nebála postavit komunistickému režimu.
„Nesouhlasíme s Metropolitním plánem Prahy v jeho současné podobě," usnesli se zastupitelé Prahy 6 na svém středečním zasedání. Městské části vadí, že Metropolitní plán nezohledňuje naprostou většinu jejích zásadních připomínek.
Po rozsáhlé diskusi schválili zastupitelé připomínky k návrhu Metropolitního plánu pro veřejné jednání, dále strukturální plán městské části Praha 5, aktualizaci zásad pro spolupráci s investory nebo návrh zásad pro dostupné družstevní bydlení na Praze 5.
V roce 2019 se v pořadu Reportéři ČT natáčela reportáž o této problematice, ale následně nebyla nikdy uveřejněna! Jeden občan, který byl při natáčení přítomen a byl obeznámený s celou touto kauzou pak napsal nejen generálnímu řediteli Dvořákovi, ale i premiéru Babišovi a primátorovi Hřibovi. Chtěl zjistit důvody, proč se už natočená reportáž uložila do trezoru. Nikdy ale na to odpověď nedostal...
Zastupitelé Prahy 10 na probíhajícím jednání odvolali starostku Renatu Chmelovou (VLASTA - koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL, STAN a Desítky pro domácí) a 1.místostarostu Davida Kašpara (STAN).
Ondřej Prokop (ANO) se začal soudně bránit ohledně šířených informací o bývalém manažerovi Luďku Šteffelovi z městské firmy Operátor ICT, který je obviněn v kauze Dopravního podniku pod názvem Dozimetr.
Středeční jednání zastupitelstva Prahy 11 se opět protáhlo na 12 hodin. Přes obvyklé průtahy se schválilo jen minimum bodů programu. Každé takovéto jednání podle opozice stojí 250 000 Kč. Příští jednání je naplánováno na čtvrtek 30.června až od 17 hodin, z čehož vyplývá, že se skoro jistě protáhne do ranních hodin...
Na úterním jednání Zastupitelstva Praha 3 zastupitelé v převážné většině odsouhlasili přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu. Stalo se tak, i když výsledky průzkumu mezi obyvateli hovořili proti přejmenování. Stejně jako byla proti tomuto kroku opozice. Ještě toto přejmenování musí ještě schválit Rada, případně Zastupitelstvo hlavního města Prahy.
Předseda výboru pražského magistrátu pro bydlení a zástupce starosty v Praze 7 Pavel Zelenka (PRAHA SOBĚ) obvinil Hanu Kordovou Marvanovou (TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu), že aktivně jednala s firmou CPI Radovana Vítka o konkurenční nabídce na projekt Metro Holešovice, a pomáhala tak Hlubučkovi zvýšit vydírací potenciál na Serge Borensteina. Hana Kordová Marvanová se hned na Facebooku začala bránit a uvedla, že s Hlubučkem v tom jela PRAHA SOBĚ na půl.
První dělnický komunistický prezident Klement Gottwald, který získal čestné občanství Modřan v roce 1948, v úterý 14.června o něj přišel. Skoro jednomyslně o tom rozhodli zastupitelé Prahy 12.
Na 27. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 jsou na programu velmi zajímavé body. Mezi nimi jistě poutá největší pozornost zrušení čestného občanství Klementu Gottwaldovi. Poté, co zastupitelé Prahy odňali čestné občanství generálu Koněvovi, je to další mediálně zajímavá kauza.
V pondělí 6.června bude probíhat 17. řádné zasedání Zastupitelstva MČ Praha 2. Začátek je od 15 hodin, ale na interpelace občanů této městské části je vyhrazen termín 18:00 - 18:30. A k jakým bodům se může veřejnost vyjadřovat?
Při jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy ve čtvrtek 26.května došlo k nevídané věci. Od začátku jednání probíhalo v přátelské atmosféře, i při návrhu čestného občanství Prahy. Ale když se přišlo k bodu odebrání čestného občanství maršálu Koněvovi, začala atmosféra v sále houstnout. Začaly to docela nevinné proslovy proti odebrání čestného občanství s přihlédnutí k zásluhám maršála Koněva. Vrchol však byl, když se k mikrofonu dostala žena, která vystupovala jako host. V průběhu svého vystoupení však došlo k trestnému činu!
Pražský magistrát půjčí své firmě Pražská plynárenská dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr schválili pražští zastupitelé, kteří také rozhodli, že se Praha za firmu zaručí u bank, úvěrujících Pražskou plynárenskou. Opozice je jasně proti a navíc přibližuje "odborníky" delegované do vedení této společnosti?
V úterý proběhne 26.zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12. Bude se především jednat o nákupu bývalého kulturního domu v Cholupicích a nákupu pozemků na Točné? S jakými názory na toto zasedání zastupitelé jdou?
Velká urbanisticko-architektonická soutěž je u konce! Mezinárodní porota vybrala vítěze, Rada MČ Praha 10 její rozhodnutí posvětila. Tzv. Nový Eden, současný Kulturní dům Eden a jeho okolí, se má proměnit v žádanou městskou adresu, kde občané najdou moderní budovu s byty i multifukčním sálem a výrazně oživený veřejný prostor. Opozice však namítá: Má na to MČ Praha 10 peníze? Měla radnice napřímo říci, že Praha 10 nechce mít svůj kulturní stánek?
Rada MČ Praha 11 odvolala na pondělním zasedání zastupitele městské části Martina Farmačku (HPP11) a Bc. Roberta Vašíčka (My, co tu žijeme) z funkcí členů poradních orgánů rady. Uvedeným důvodem odvolání byly jejich projevy ve veřejném prostoru. Jaké ale byly skutečné důvody?
Loni se kvůli tomu v Praze 14 rozpadlo koaliční spojení ODS a TOP09. Jde o jedno z mála zdravotnických zařízení pro Hloubětín a okolní pozemky, které má za odhadní cenu získat developerská společnost Central Group. Současná koalice ODS s hnutím ANO upekla podle kritiků smlouvu s developerem za zavřenými dveřmi a nevýhodně pro městskou část.
Pražští zastupitelé schválili přejmenování Korunovační ulice v úseku kolem ambasády Ruska. Vyšli tak vstříc Praze 6, která přejmenování původně navrhla. Nového názvu se dočká i nedaleko železniční most.
Poslední zasedání městského zastupitelstva Prahy 11 řešilo ožehavé téma. Opoziční Hnutí pro Prahu 11 navrhlo odvolání jednoho ze zastupitelů Roberta Vašíčka ze všech jeho funkcí na magistrátě, protože podporuje Putina. Koalice TOP09, ODS a Pirátů jej ale podržela.
„Paní starostka nám všem v na zastupitelstvu lhala - vědomě a na mikrofon. Vymyslela si neexistující autobus s uprchlíky a při lži byla chycena - přímo kolegou z koalice,“ zveřejnila TOP09 Praha 10 na svém Facebooku a přidala sestřih videa z jednání zastupitelstva, které proběhlo minulý týden.
Praha řeší názvy ulic, které byly v minulosti jakkoliv inspirované Ruskem. Praha 6 chce mít ulici Ukrajinských hrdinů a most Vitalije Skakuna. Na sociálních sítích vyvolává emoce Ruská ulice ve Vršovicích. Nápad na přejmenování se setkává často s nepochopením.
„Sice jen zřídkakdy s kroky pirátského starosty Dohnala souhlasím, většinou jsme spíš názorově na opačných stranách, ale v tomto případě neexistují stranické barvy, ani ideové střety,“ uvedl předseda pražské organizace hnutí ANO a zastupitel Prahy 11 Ondřej Prokop.
Trapný moment zažili zastupitelé na pondělním zastupitelstvu Prahy 10. Starostka a senátorka Renata Chmelová (VLASTA) je žádala o navýšení rozpočtu o 2 miliony korun, aby měla peníze na pomoc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Opozice pomoc podpořila, ovšem žádala ušetřit peníze z PR rozpočtu starostky.
Polorozpadlou bývalou usedlost Cibulka loni odkoupila od soukromého majitele Nadace rodiny Vlčkových, která na místě plánuje vybudovat centrum paliativní péče pro těžce nemocné děti a jejich rodiny. Zastupitelé Prahy 5 schválili dílčí, ale důležitý krok k realizaci projektu.
Politici ODS a ANO se snažili prosadit do programu jednání úpravu pravidel pro přidělování sociálních bytů v majetku hlavního města. Reagují mimo jiné na rostoucí nespokojenost starousedlíků v magistrátních domech.
Zastupitelé Prahy 11 dali na svém pondělním jednání magistrátu jasně najevo, co si myslí o jeho markantním zdražení poplatku za svoz komunálního odpadu.
Záměr pražských radních zakázat stání koňských povozů na Staroměstském náměstí a ve Stromovce vzbudil u čtenářů Naše Praha velkou diskusi. Lidé zákaz koní v centru nechtějí.
Výstavba polyfunkčního domu Pitkovice s mateřskou školou, přístavba 4 tříd ZŠ U Obory, výstavba parkoviště u nádraží, revitalizace předloni odbahněného Cukrovarského rybníka a přilehlého parku nebo zahájení výstavby spolkového domu v Hájku, budou největší investiční esa Prahy 22 v roce 2022.
Pražští zastupitelé měli šanci napravit postup Rady hlavního města Prahy, která měla před vánočními svátky na programu podporu projektu Trenéři ve škole, ale z neznámých důvodů bod odložila. O přínosném projektu nakonec ale nejednalo ani zastupitelstvo.
Tak by se v kostce dalo zhodnotit říjnové zastupitelstvo Prahy 11. Šlo o bezprecedentní selhání starosty, který svolal pokračování mimořádného zastupitelstva přerušeného 1. října v rozporu se zákonem. Zákon o hl. m. Praze jasně říká, že přerušené zastupitelstvo musí být svoláno do 15 dnů.
Jako špatné a netransparentní označují hospodaření radnice Prahy 10 opoziční zastupitelé. Vedení Prahy 10 totiž oznámilo na finančním výboru, že si bere kontokorentní úvěr 130 miliónů korun. Opozici vadí, že takto zásadní krok nebyl projednán ani ve finančním výboru, ani na Zastupitelstvu Prahy 10. Radnici přitom současné vedení přebíralo s finanční rezervou 1,3 miliardy korun.
Mnozí Pražané se podivují, kam zmizely přístřešky MHD, které provozovala od roku 1994 francouzská společnost JCDecaux. Jak to vypadá, tak letos se nových laviček Pražané nedočkají. Magistrátu se totiž nedaří vysoutěžit nového provozovatele. Opozice navíc kritizuje nevýhodnost celého projektu pro Prahu.
Nedávné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR využila Praha sobě k politické agitaci v blízkosti volebních místností. To popudilo většinu politických stran a hnutí napříč spektrem.
Již zítra se poprvé po prázdninách sejde k jednání pražské zastupitelstvo. Významným bodem na pořadu schůze bude i opakovaně odkládaný bod finančních kompenzací výpadku příjmů městských částí způsobený loni přijatou vyhláškou zakazující herní automaty v pražských kasinech. Agenda, kterou se zastupitelé budou zabývat již na třetí schůzi v řadě, vyvolává řadu emocí.
V průměru o čtvrtinu zdraží od července jízdné ve Středočeském kraji. Dohodli se na tom zastupitelé. Má to háček, musí to také schválit pražští zastupitelé, protože doprava v Praze a Středočeském kraji je téměř plně integrovaná a má společné tarify. Jinak by nebylo zvýšení cen nebylo možné.
Rada hl. Města Prahy se chystá rozšířit oblasti, kde není možné o silvestrovské noci ani na Nový rok používat zábavní pyrotechniku, to tedy znamená, že by ji nemohly využívat běžní občané. Plánuje, že ohlášené ohňostroje bude možné použít.
Podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka se do termínu voleb 2. a 3. října nedá stihnout referendum o výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Představitelé iniciativy Zachraňme Baťovku přitom chtěli odevzdat podpisy k vyhlášení referenda tento týden, aby se stihl říjnový termín.
Starostka ostravského obvodu Vítkovice Radomíra Vlčková z hnutí ANO 2011 byla zastupiteli odvolána. A to i přesto, že hnutí ANO ve Vítkovicích vyhrálo volby a zastupitelé do čela radnice zvolili jeho reprezentantku.
Stop komerci, řekli si zřejmě zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm, když zamítli na svém červnovém zasedání žádost Národního zemědělského muzea z Ostravy o zapůjčení originálu sochy Radegasta. Ta měla být jedním z hlavních exponátů zahajovací výstavy muzea zaměřené na pivo.
Praha vybrala trasu tramvají od Vinohradské třídy k Hlavnímu nádraží. Konec dohadům (možná) učinilo rozhodnutí pražského zastupitelstva. Je to snad i předzvěst toho, že povede tramvaj na Václavské náměstí.
Přidělení dotací ve výši 1,576 milionu korun dopravcům veřejné dopravy v závazku veřejné služby ve Zlínském kraji na dezinfekční prostředky a ochranné pomůcky schválili krajští radní.
Jedním z největších ostravských projektů měla být výstavba nové koncertní síně podle návrhu amerického architektonického studia Stevena Holla. V době, kdy se má šetřit, sílí hlasy, podle nichž by se měla výstavba haly odložit. Proti hale jsou opoziční zastupitelé i starostové některých ostravských obvodů.
Radní a předseda finančního výboru Jaroslav Ryška odstoupil ze svých funkcí, protože hnutí ANO, za které byl zvolen, rezignovalo na naplnění volebního programu.
Praha – Přístřešky MHD hýbou koalicí. Na jedné straně rada už rozhodla, že si Praha pořídí vlastní přístřešky a ty, které dnes provozuje a vlastní firma JCDecaux (JCD) budou demontovány a nahradí je nové, které vzešly ze soutěže.
Likvidace Jiránkovy vily v přírodním parku je dělostřeleckou přípravou pro masivní developing. Hrdlořezy – Unikátní lokalitě a oblíbenému cíli rodinných výletů obyvatel Prahy 9 – přírodnímu parku Smetanka na březích Rokytky, nad ním stojící historické Jiránkově vilea historickému objektu továrny na cukrovinky – hrozí zkáza!
Praha 6 se po letech vrací k přímé finanční podpoře Dejvického divadla. To působí v Dejvicích již téměž třicet let a je v principu beznadějně vyprodané.
Zastupitelé Městské části Praha 1 během 13. řádného zasedání schválili rozpočet na rok 2020. Během jednání zastupitelstva došlo ke zvolení předsedy a členů kontrolního výboru zastupitelstva a ke schválení střednědobého výhledu rozpočtu městské části na roky 2021 až 2025. Zároveň byli zvoleni členové kontrolního výboru zastupitelstva.
Většinou 34 hlasů z 65 členného zastupitelstva bylo rozhodnuto o obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Přidali se i dřívější odpůrci, či ti, co byli na rozpacích. Po hlasování bylo slyšet jen hlasité vydechnutí zastupitelel Jana Wolfa (KDU- ČSL), který bere obnovu sloupu, jako jeden z úspěchů svého života.
Před loňskými prázdninami rozvířila mediální prostor „kauza“, se kterou přišli piráti z Prahy 6. S velkou pompou ohlásili podání trestního oznámení na šestkovou a. s. SNEO i její představitele, kterému mělo dodat na váze také zapojení pirátského poslance. Po půl roce je jasno – policie věc řádně prošetřila a „kauzu“ odložila. Opozice ale věří , že postup policie má přezkoumat státní zastupitelsví.
V Praze 1 spadla koalice. Padl starosta Čižinský, místo něj je Hejma Dnes byl favorizovaný opoziční zastupitel Petr Hejma – na snímku z dnešního jednání - zvolen novým starostou Prahy 1. Pouhý rok trvající koalice Pirátů, Praha sobě se Zelenými. Odvolán byl dosavadní starosta Pavel Čižinský.
Naše Praha v exkluzivním materiálu na téma „hodnocení rok po volbách“ ve třech po sobě jdoucích čísel (ZDE VŠECHNY TŘI) přinesla názory špičkových pražských politiků, co se za 12 měsíců od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. S čím pohledem se vy sami nejlépe shodnete? A i vy nám můžete zaslat vaše názory, třeba přes f/casopisNasePraha.
Praha - Předseda spolku Ohňostroj pro Prahu Jan Šaršoun sdělil, že alternativní ohňostroj, který má nahradit pražskými koaličními politiky odmítnutí novoroční ohňostroj, bude zároveň poctou Karlu Gottovi. Show se má jmenovat Praha Božská. Spolek Ohňostroj pro Prahu kritizuje narušení dlouholeté oblíbené tradice. Podporu spolku vyjádřili předseda zastupitelského klubu ANO a poslanec Patrik Nacher, který navíc slíbil že podpoří akci i finančně. Podobně jednají další pražští zastupitelé za ANO a za ODS.
Pražští radní dnes (7.10) odsouhlasili, že by Slovanská epopej Alfonse Muchy mohla být pět i více let v zámku v Moravském Krumlově. Mělo by to být do doby, kdy se konečně město rozhodna, kam ji trvale umístí. Oskar Kuptík
Praha – Zastupitelé města odsouhlasili udělení čestného občanství Prahy třem významným osobnostem. Jsou jimi mecenáška umění Meda Mládková, režisér Jiří Menzel a lékař a politik Pavel Klener.
Radní městské části za Vlastu a Piráty a bez podpory radních za ODS na konci června rozhodli, že skokově navýší daň z nemovitosti, a to o 100 %, tedy platby občanů s nemovitostí budou dvojnásobné. Na dnešek bylo z popudu opozice především TOP 09 svoláno i mimořádné zastupitelstvo, aby jako nejvyšší orgán městské části dvojnásobnou daňovou zátěž potvrdilo či zrušilo. Dopadlo to dle Naší Prahy poněkud překvapivě a logicky vznikl ne malý konflikt.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář dnes večer v Břevnovském klášteře udělí výjimečným osobnostem kulturního a společenského života Prahy 6 Čestná občanství, Ceny městské části a Cenu zahraniční osobnosti.
Víte, že další městské čtvrtě chystají v dohledé době omezení příjezdu cizích řidičů zavedením rezidenčních ZPS? Podle informací Naše Prahy se to týká Prahy 4, která už povolenky vydává, Praha 6 má již schválení termín od 10. prosince letošního roku, a třese se to i v Praze, která doslova úpí nad náporem aut zvenku.
Jakub Stárek je novým místostarostou v Praze 6. S ODS skončili loni na druhém místě těsně za TOP 09 a STAN. Rád by Praze 6 znovu vrátil její energii a život.
Lhaní, podivné hospodaření, nedodržování slibů… To vše jsou známé praktiky sociálních demokratů ve Frýdku-Místku. Ale když nutíte představitele sportovního klubu podat trestní oznámení na politické protivníky, nezavání to už gangsterskými praktikami?
Největší nepřítel řidiče sanity? Možná jiný řidič… Podle zpráv Naší Prahy je dnes v hlavním městě obvyklý dojezd sanitky k vážnějším případům do osmi minut (ze zákona 20 min.). Mimo jiné průjezdu sanitek brání přecpání dopravních tepen auty a často i špatné dělání uličky. Rychlejším zásahům snad pomůže i nová koncepce, která mj. navýší na 25 počet výjezdových základen, obvykle společně s hasiči. Jednu takovou otevřeli po rekonstrukci v září ve Strašnicích v Průběžné. Jan Bělohubý Víte, že Pražské záchrance je už 160 let a patří mezi nejstarší a nejvyspělejší na světě? Sbor ochranný svou pomocí při požárech Šitkovských mlýnů v roce 1858 i během povodní, které provázely Pražany v posledních desetiletích 19. století, získal takový věhlas, že byl žádán o radu a pomoc při zakládání obdobných organizací i v jiných městech, a první sídlo získává v dolní části Václavského náměstí v říjnu 1890. Tehdy byly získány první dopravní prostředky a zavedena nepřetržitá služba. Ta trvá prakticky až doposud. Od začátku první do konce druhé světové války záchranka sídlila na Staroměstském náměstí – v té době je sboru povoleno při jízdě používat fanfárovou trubku. Kdo si pamatujete, že z jediné pražské centrály na žižkovské Ohradě nebo v Holešovicích jezdily houkačky typu „stejšn“ snad na každé místo v Praze? Následuje 50 let v holešovickém sídle Dukelských hrdinů, přičemž vozy vyjížděly třeba ze zmíněné Ohrady. Sedmdesátá léta připomene kultovní postava dr. Jandery, i to, že v roce 1973 byla zřízena linka 155. Krom ní dnes můžete využívat i mezinárodní 112. Rendez-vous šetří čas Před třiceti lety byl také – rovněž poprvé u nás – v Praze zahájen provoz systémem rendez-vous, kdy lékař vyráží na místo rychlým osobním vozem a pomalejší a často vzdálenější velká “sanitka” přijíždí v případě potřeby za ním. Navíc ve většině případů není nutný doprovod pacienta lékařem při transportu a lékař je tak k dispozici pro další případ. Jedině díky tomuto systému funguje záchranná služba v Praze se zhruba polovičním až třetinovým počtem posádek proti celostátnímu průměru vztaženému na počet obyvatel Prahy (1,5 milionu obyvatel Prahy by odpovídalo 45 jednotek RLP resp. RZP, v Praze jich je 23, z toho 8 RLP). Charakteristické je to, v Praze (již od 1945) záchranná služba spadá přímo po metropoli a ne, takže město může plánovat i místa, kde budou tzv. výjezdové skupiny i mimo nemocnice. V letos schválené koncepci rozvoje – mimochodem podpořili ji všchni pražští zastupitelé napříč politickou ideologií – se během čtyř let plánuje výjezdových základen na 25, posílením výjezdových skupin na 40 a celkovým navýšením počtu zaměstnanců na 585, a to především přímo v terénu a na operačním středisku. Všichni jsou pro, proč to nejde rychleji? „Rozšiřování počtu našich základen vychází z dlouhodobé koncepce schválené pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem. Podle koncepce by měla mít ZZS HMP do roku 2021 vybudovanou síť 25 základen, aby zajistila dostupnou přednemocniční péči v rozrůstající se metropoli a zachovala vynikající dojezdové časy k pacientům,“ uvádí ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Koncepce musí reagovat na rozrůstající se metropoli, zhoršující se průjezdnost Prahy i bezpečnostní situaci v Evropě. „Cílem koncepce je poskytnou záchranné službě, která je výkladní skříní systému zdravotní péče, adekvátní podmínky pro provoz. Koncepce reflektuje současné komplikace, jako je například stále komplikovanější doprava v metropoli. Počítá také s rozšiřováním počtu personálu přímo v provozu, což do budoucna výrazně sníží počet přesčasových hodin,“ říká končící radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO 2011). Koncepce rovněž počítá s obnovou vozového parku. Na konci roku 2021 bychom tak měli mít k dispozici 80 sanitních vozů, které budou maximálně šest let staré. Třicet nových vozů RZP převezmeme už letos. Vedení a operační centrála sedí „u strážníků“ v budově na Korunní. V září po rekonstrukci Strašnice Na 22 vrostl počet základen, ze kterých vyjíždějí vozy záchranné služby. Znovuotevřelo se po rekonstrukci stanoviště v ulici Průběžná ve Strašnicích. Od 3. září zde působí jedna dvoučlenná posádka zdravotnických záchranářů – specialistů pro urgentní medicínu. Základna se nachází v prostorách stanice Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Je to výhodné z hlediska ekonomického snížením provozních nákladů. Současně tato praxe pomáhá při budování dobrých vztahů mezi oběma složkami, což vede k výsledkům při společných zásazích,“ říká o společných základnách ředitel pražských hasičů brigádní generál Roman Hlinovský. Ve Strašnicích budou posádky sloužit v 12hodinových směnách. Dominantu stanice tvoří hlavní jednopatrová budova s výjezdovými garážemi, zásahovou technikou a prostorami pro 60 hasičů sloužících v třísměnném, 24hodinovém režimu služby. Velkorysý prostor hlavní budovy stanice, která byla dostavěna v roce 1987, umožňuje působení i jiným než výjezdovým složkám HZS hl. m. Prahy. Je zde oddělení prevence a ochrany obyvatelstva pro městské části Praha 10, 15 a 22 a část strojního oddělení. V minulosti stanice sloužila například také jako sklad humanitární pomoci pro země bývalé Jugoslávie či oblasti zasažené povodněmi. -box I Fakta o pražské záchrance: -Sanitky v Praze najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů. -Cíl je, aby sanita najezdila max 300 tisíc kilometrů nebo max 6 let. -Záchranáři mají (v roce 2016) 65 skříňových sanitek, do 2021 jich chtějí 80. -K možnému využití na společnou výjezdovou skupinu se vyhledávají se objekty hlavně u hasičů na okrajích Prahy. -V plánu jsou lokality Argentinská, Průběžná, Klánovice, Sokolská a Bohnice. -Box II Naše Praha vás zkouší: Jaký je správný postup (a od října i povinný zákonem) tvoření uličky - při pouštění vozu s blikačkou – kam uhnout? A)Pravý a prostřední doprava, levý doleva B)Pravý doprava, levý a prostřední doleva C)Pravý doprava, levý doleva, a prostřední podle situace, kam usoudí. (Správnou odpověď s článkem na www.nasepraha.cz)
Radnice Prahy 8 odeslala magistrátu žádost o vyhlášení stavební uzávěry pro sídliště Ďáblice a Střížkov. Médiím to ve středu 26. září řekl starosta Roman Petrus (ČSSD). Důvodem je snaha zabránit stavbě výškových budov se stovkami bytů, kterou plánuje firma CPI Reality podnikatele Radovana Vítka.
Organizátor filmového klubu a promítání v letním kině, předseda Asociace českých filmových klubů, šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti, antikvář, galerista, sběratel a duchovní otec a ředitel benefičního festivalu Sweetsen Fest. To vše byl nebo je Petr Korč. Do komunálních voleb vstupuje jako lídr hnutí NAŠE MĚSTO F-M a kandidát na primátora Frýdku-Místku.
Zastupitelé města rozhodli 20. srpna o udělení Ceny statutárního města Frýdku-Místku za rok 2017 třem osobnostem, a to Rudolfu Horníčkovi za dlouhodobou činnost pro Svaz důchodců ČR, Milanu Klegovi za přínos v oblasti výtvarného umění a Josefu Kleinwächterovi za přínos v oblasti výchovy, vzdělávání a vedení k tradicím.
Primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO) v úterý odvolala ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou. Podle Krnáčové Děvěrová neřešila dostatečně aktivně situaci kolem udělování dotací na sport, kvůli kterému zasahovala na magistrátu policie.
Pražští zastupitelé na jednání 14. června schválili 48 projektů za téměř 568 milionů korun. Ty žadatelé o dotaci podali do čtyř výzev vyhlášených v rámci Operačního programu Praha – pól růstu ČR. Na východním příjezdu do metropole díky tomu vyroste P+R parkoviště.
Ani jedna z 12 variant návrhů smlouvy mezi městem a Dopravním podnikem Frýdek-Místek o zajištění dopravní obslužnosti předložených jeho jednatelem Janem Šircem nenašel podporu zastupitelů. O další budoucnosti dopravního podniku tak rozhodnou noví zastupitelé po podzimních komunálních volbách. Přetrvávají nejasnosti kolem tří zaměstnanců dopravního podniku, kteří měli připravit podklady pro fungování firmy. Nyní nemají žádnou pracovní náplň, přesto pobírají nadstandardní platy.
Praha chce umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do budovy, která vznikne dostavbou Lapidária na Výstavišti. Náklady na stavbu zahrnující opravu Lapidária jsou odhadovány na 580 miliónů korun.
Rada města uložila IPR Institutu plánování a rozvoje (IPR), aby zahájila změnu územního plánu pro metro D, které by mělo vést na Žižkov. O změně se už hovořilo na zastupitelstvu, kde především zastupitelé Prahy 3 vyslovili naději, že metro D povede po dokončení stanice u hlavního nádraží směr Žižkov.
Titulek charakterizuje politiku sociálních demokratů ve Frýdku-Místku. Odhlasovali koupi zkrachovalého motorestu, avšak před časem odmítli podpořit rekonstrukci léčebny dlouhodobě nemocných.
Bude se nebo nebude bourat? Jak rozhodne zastupitelstvo 26. 4.? Naše Praha trochu napoví. Návrh Petra Dolínka (ČSSD) na zbourání a postavení nového Libeňského mostu podpořila na dnešní tiskové konferenci primátorka Prahy Adriana Krnáčová. A jak to vidí opozice?
Část radních podpořilo návrh na zbourání Libeňského mostu a postavení nového. S návrhem na demolici souhlasilo sedm z 11 radních z řad ANO a ČSSD, bourání nepodpořili zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).
Zastupitelé Prahy 8 odmítli na začátku dubna záměr výstavby obchodního domu Kaufland na sídlišti v Bohnicích. Městská část totiž plánuje revitalizaci náměstí a nový centrální park sídliště Bohnice. Zároveň požadují po magistrátu vypracovat územní studii sídliště. Rozhodnutí zastupitelstva ale neznamená zastavení přípravy stavby a příslušný stavební odbor ji stále může povolit.
Spolek Občané Prahy 1 doručil ve středu 4. dubna na Magistrát hl. m. Prahy petici, ve které se lidé vyjadřují proti možné zástavbě prostoru před hotelem InterContinental. Petici podepsalo skoro 2 000 lidí, a tak se jí budou zabývat zastupitelé hlavního města.
Za zábavou, sportem, jídlem nebo veřejným děním? Kam tento týden v metropoli vyrazit? Naše Praha vám přináší přehled několika akcí, které se tento týden konají v hlavním městě.
Praha – Od rána do pozdního odpoledne probíhala šavlovačka na Zastupitelstvu hl. m Prahy ohledně úprava magistrály, které sice odsouhlasila rada, ale primátorka A. Krnáčová (ANO) využila svého práva, platnost usnesení pozastavila a dla aho k projednání zastupitelstvu.
Libeň/Bulovka – Holešovičky patří pod zem, ale přesto se nic neděje. Iniciativa místních občanů, kterou najdete na FB „Holešovičky pro lidi“ sbírala podpisy i při prezidentských volbách. A možná to bylo jediné místo, kde se místní shodli.
Za zábavou, jídlem nebo politikou? Kam tento týden v metropoli vyrazit? Naše Praha vám přináší přehled několika akcí, které se tento týden konají v Praze.
Hlavním bodem jednání frýdecko-místeckých zastupitelů 4. prosince mělo být schválení smlouvy o provozování Dopravního podniku Frýdek-Místek. K tomu však nedošlo. Proti byli zastupitelé Našeho Města Frýdek-Místek, hnutí ANO (současní i bývalí - pozn. redakce) a Realistického klubu. Důvodem je nepřipravený a neustále měněný projekt dopravního podniku a jeho náklady. Vycházel by totiž dráž než současné služby ČSAD. Navíc sílí podezření, že dopravní podnik by se stal trafikou pro místní funkcionáře ČSSD.
Na minulý pátek 23. listopadu naplánovali zastupitelé Prahy 6 jednat o usnesení týkající se dalšího postupu s pomníkem maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy během druhé světové války, ale také na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Jeho osoba a patrně i pomník vzbuzuje spory.