Autory vítězného architektonického návrhu jsou architektonický ateliér ohboi a projekční společnosti JIKA-cz uvádí tisková zpráva MČ Praha 10.
Porota, složená z mezinárodních odborníků a volených zástupců desáté městské části, se na vítězi soutěži jednomyslně shodla.
„Jedná se o urbanistickou koncepci s jednoznačně vymezeným veřejným prostorem, vidím skvělou návaznost na stávající strukturu zástavby sídliště. Navržené funkční uspořádání objektu (skladba bytových jednotek, variabilní prostory pro komunitní centrum, multifunkční sál) považuji za velmi vhodné, samotnou architekturu pak za špičkovou,“ říká Martin Valovič (ODS), místostarosta MČ Praha 10 a místopředseda poroty.
Nový městský dům má vzniknout na místě současného, několik let zavřeného KD Eden. Celý záměr je koncipovaný tak, že novostavba se ocitne v přirozeném těžišti výrazně proměněného veřejného prostoru. Na sever se otevře parter do pěšího bulváru, na východ od objektu vznikne veřejné náměstí. Mezi budovami bude prostor pro konání venkovních kulturních akcí, které bude možné pořádat také v amfiteátru u paty pěší lávky. Tam, jižně od městského domu, je plánovaný vznik lineárního městského parku.
Úpravy se soustředí do dvou míst, kterými jsou ulice Vršovická a předprostor před sousedním obchodním centrem Eden. Návrh ulice počítá se zúžením dopravních pruhů a vysazením stromořadí vedle travnatého tramvajového pásu, podobně jako v ulici Bělohorská v Praze 6. Takové řešení umožňuje vhodnou koexistenci chodců, cyklistů, automobilů i MHD.
Tvůrcem vítězného návrhu je už prověřené duo spolupracovníků – architektonický ateliér ohboi a projekční společnost JIKA-cz. „Jsou zárukou, že projekt Nového Edenu bude na nejvyšší architektonické a inženýrské úrovní. Jedna se o dvojici, která za sebou má už řadu společných úspěchů. Tím nejvýznamnějším je první místo v soutěži na Nové depozitáře Národní Galerie v pražských Jinonicích,“ konkretizuje architekt Igor Kovačević ze sdružení CCEA MOBA (Centrum pro středoevropskou architekturu, z. s. a MOBA studio s.r.o.), které pro desátou městskou část soutěž na Nový Eden zajišťovalo.
A jak vypadá vítězný návrh?
„V současnosti byl úspěšně dokončen 1. milník budoucí přeměny dotčené lokality – architektonicko-urbanistická soutěž Nový Eden,“ řekl našemu portálu Naše Praha.cz místostarosta MČ Praha 10 a člen odborné komise Ing. arch. Martin Valovič. „Do zahájení samotné stavby náš čeká mnoho práce, nyní je nutné zajistit zejména zpracování projektové dokumentace ve všech projekčních stupních, dále získat potřebná povolení pro realizaci záměru od Stavebního úřadu a v neposlední řadě vysoutěžit zhotovitele stavby. Při hladkém průběhu uvedených kroků je optimistický výhled zahájení stavby stanoven na rok 2025.
Jako nejsložitější vnímám projektovou přípravu a získání potřebných povolení dle Stavebního zákona, zejména s ohledem na časovou náročnost tohoto procesu. Stavebně technická náročnost samotné realizace záměru bude zřejmější až po zpracování projektové dokumentace. Jako náročný úkol vnímám též demontáž stávajících ceněných prvků interiéru KD Eden případně velkoformátové mozaiky na čelní fasádě objektu.
„Rozhodující pro rozdělování zdejších nových nájemných bytů bude, jaká bude v době rozdělování Strategie nakládání s bytovým fondem,“ dodává našemu portálu Naše Praha.cz architekt Valovič. „Já bych si uměl představit, že část bytů bude vyčleněna pro kapacity v zájmu obce, tj. například pro učitele, policisty, hasiče a zdravotníky.“
Opozice to ale vidí úplně jinak
„Z celé urbanisticko-architektonické soutěže mám rozporuplné pocity,“ řekla portálu Naše Praha.cz zastupitelka MČ Praha 10 Ivana Cabrnochová (Starostové pro Prahu). „Městská část rozhodně nebude mít finance na to, aby se jakkoliv podílela, ani částečně, na tomto projektu. Jenom to, že se vypisovala tato urbanisticko-architektonická soutěž stálo dost velké finanční prostředky a právě v té vidině toho, že nebudeme mít peníze na tuto realizaci, tak mi to přijde, že tyto peníze jsou neefektivně čerpány. Také jsem rozpačitá z toho, jakým způsobem to bylo se zastupiteli projednáváno, neboť jsme měli v pondělí zastupitelstvo a tam k tomu nebyla podána žádná informace, takže můžeme čerpat informace pouze z tiskové zprávy. To si myslím, že by měli být zastupitelé informováni lépe. Místostarosta o tom neinformoval a přitom se nedá říct, že bychom projednávali velké množství bodů, a proto to tam nedával. Ale to je bohužel tady běžný standard, že současná koalice o ničem moc neinformuje – ať je to tato soutěž nebo uprchlíci na Praze 10.“
„Jako opoziční zastupitel jsem se z materiálu Rady nedozvěděl, jak oceněné návrhy vypadají, ty jsem musel hledat bohužel jinde,“ říká našemu portálu Naše Praha.cz Tomáš Pek z TOP 09. „Rada tedy rozhodla čistě na základě rozhodnutí poroty ze soutěže, které šlo přijmout, ale i odmítnout. Překvapuje, že ani informativně nebyly návrhy součástí předkladu k rozhodnutí. Vítězný návrh boří zcela jistě netuctovou stavbu kulturního domu Eden. To, že striktní podmínka boření či zachování nebyla stanovena v soutěži je chybou. I s ohledem na výsledky občanské participace, které zněly spíše stavbu nebourat. Problémem je i vyloučení současné plochy parkoviště zaměstnanců přilehlé radnice z oblasti návrhu. Soutěž to nevhodně prostorově limitovalo. Mimořádně rušná lokalita není úplně nejkrásnější místo k bydlení a vynětí tohoto prostoru věc napravit neumožnilo. Dále nepovažuji za vhodnou orientaci pavlačí a balkonů ke světovým stranám a rušným komunikacím. Nerozumím pavlačím, na kterých jsou okna do kuchyňských koutů a venkovní provoz může rušit intimitu bytů. To jsou věci, které říkám jako stavební inženýr.
Jako politik vidím problém v tom, že na to městská část vůbec, ale vůbec nemá peníze. A domnívám se, že pokud chceme, aby se s prostorem něco dělalo, není rozumné nejdříve připravit projekt, kde je multifunkční sál pro několik stovek lidí a pak hledat partnera do PPP projektu. Lepší by bylo nejprve pracovat s developerem, protože na to všechno nemáme a říci si, dobře, aby se to vyplatilo, musí mít výsledná stavba zhruba tyto parametry podle toho nastavit soutěž. Budoucí změny projektu, který je autorským dílem, budou komplikovaně realizovatelné a odrazovat. Teď se na ceny daly už 3 miliony Kč, řádově vyšší statisíce padly na odměnu poroty a na administrátora soutěže. Projekt odhaduji na desítky milionů Kč. A to vše za absolutní nejistoty, jak a zda realizovat.”
Exstarosta Zoufalík: Připravil jsem projekt nádherného multifunkčního kulturního domu
„Eden jsme řešili a nedokázali vyřešit,“ říká bývalý starosta Prahy 10 za ODS Bohumil Zoufalík (nyní Nezávislí). „Měl jsem jako zástupce starosty přes majetek nádherný projekt multifunkčního kulturního domu. Protože Praha 10 je 120 tisícové město a měla by mít pár svých kulturních stánků. Pracovali jsme v minulém volebním období na kulturní koncepci a osobně si myslím, že rozhodnutí o setrvání a nesetrvání KD Eden by mělo být odrazem od kulturní koncepce, která bude hovořit, že Praha 10 bude mít takový a takový kulturní zařízení, bude mít ambice mít své divadlo, svá taneční, bude mít ambici pořádat spolkový život. Toto je koncepce, která bude naplňovat jen krátkodobé potřeby ohraničené jedním volebním obdobím. Takže osobně si myslím, že by měli radní a zastupitelé si nechat schválit kulturní koncepci. To, co jsme my vymýšleli a nedotáhli do konce, protože když jsme rozhodovali zda spustíme rekonstrukci KD Eden, tak jsme finišovali Vršovický zámeček a já jsem v té době říkal, že náš majetkoprávní odbor není připravený na dvě velké akce, takže jsem to pozastavil a už to bylo pozastavené navždy. Takže než bych dal povel rozbourat kulturní dům, tak bych spustil diskusi v širším plénu – zastupitelstvo, občané Prahy 10 – zda je nebo není zájem o kulturu na Praze 10.“
Historie KD Eden
Kulturní dům Eden se nachází v Praze 10-Vršovicích v oblasti někdejšího zábavního parku Eden, mezi sídlištěm Vlasta a nákupním centrem Eden. Byl postaven v roce 1980, uzavřen byl kvůli rychlému chátrání okolo roku 2000. V září roku 2020 je budova v tak špatném technickém stavu, který neumožňuje další jeho provoz.
V roce 1980 rozhodl obvodní národní výbor Praha 10, že společně s 11 připojenými obcemi vybuduje vlastní kulturní dům. Projekt byl svěřen architektům Haně Peškové a Daliboru Peškovi. Jde o železobetonový skelet se zavěšeným pláštěm z kovových a skleněných panelů, částečně obložený kamenem, dřevěnými podhledy, plochou střechou.
Po dokončení měl dům tři provozy – víceúčelový sál (600 míst v řadách, 550 při stolovém uspořádání), kino (291 pevných sedadel) a restauraci (105 míst). Před sálem byl foyer sloužící jako prostor pro přestávky nebo drobné výstavy. Výměra podlahové plochy je 4 960 m².
Budova je ve vlastnictví městské části Praha 10. Od roku 2000 do června 2006 byla v pronájmu Blažeje Láncoše, se kterým vedl úřad několik let soudní spor kvůli neplacení nájemného. Je ve špatném technickém stavu a její budoucnost není jasná. V roce 2007 se uvažovalo o uzavření koncesní smlouvy s budoucím provozovatelem domu, která by zaručila rekonstrukci za více než 400 milionů korun a zajištění dlouhodobé udržitelnosti projektu. V roce 2010 existoval plán na pronájem kulturního domu fotbalovým fanouškům SK Slavia Praha a Bohemians Praha 1905. Ani jeden z těchto nápadů nebyl realizován.
Před rokem byla vyhlášena velká urbanisticko-architektonická soutěž, která nyní už zná svého vítěze a obyvatelé Prahy 10 snad za pár let i poznají budovu Nový Eden.