Jste lékař celostní medicíny, ale předtím jste byl primářem velké nemocnice. Jak se internista a primář dostane k celostní medicíně?
Kolem mých 40 let jsem začal mít různé zdravotní problémy, od vysokého tlaku až po pálení žáhy a především nekonečnou únavu. Potíže se postupně zhoršovaly. Protože jsem neznal příčinu, prošel jsem mnoha vyšetřeními. Pak mi jeden člověk řekl, že bych mohl využít jinou cestu, změnu životního stylu. A tak jsem změnil jídelníček, začal jsem čistit tělo, učil jsem se správně dýchat nebo doplňoval tělu mnoho mikroživin čistě přírodního charakteru. Musím dodat, že to bylo řešení z nouze a já tomu vůbec jako lékař klasické medicíny nevěřil. Asi po dvou letech přišlo velké překvapení, můj zdravotní stav se začal pozvolna zlepšovat. A já uvěřil. Postupně jsem se cítil lépe a lépe a dá se říci, že teď, po mnoha letech, se cítím stále výborně.
Jaký je z pohledu pacienta hlavní rozdíl mezi klasickou a celostní medicínou?
Ve skutečnosti obrovský, ale neměl by být žádný. Oba způsoby pohledu na člověka by se měly doplňovat. Klasická medicína především u akutních stavů zachraňuje životy a celostní medicína by měla vést každého člověka k tomu, aby mu pomohla snížit rizika vážných nemocí i těch akutních stavů.
Jak má člověk co nejlépe pečovat o svůj imunitní systém?
Tři slova: zdravý životní styl. Nicméně, aby lidé opravdu věděli jak na to při množství protichůdných informací, měli by mít někoho, kdo jim v tom bude radit. Je samozřejmě těžké najít toho správného člověka, ale pokud lidé poslouchají své srdce a intuici, nespletou se. Je určitý základ, který potřebuje ke své správné funkci každý imunitní systém. To jsou vitamíny, především D3 a C, dále zinek, selen a omega 3 mastné kyseliny. A také péče o střevo je zásadní. Je toho samozřejmě mnohem více, bylinky, kolostrum a mnoho dalšího. Ale lidé musí pamatovat, že zdroj přírodních látek a jejich kvalita je také důležitá.
Proč věkem ztrácíme imunitu?
My stárneme, to je fakt a je nutné tuto realitu přijímat. Se stárnutím samozřejmě všechny systému mírně degenerují, jejich funkce se snižuje. Je jedno, jestli je to sval nebo imunita. Nicméně stárnutí s sebou přináší denně poškozování DNA. Ta má k dispozici samo opravné procesy, ale ty nikdy nefungují na 100 procent. Imunita a naše buňky nefungují a nežijí od narození až do smrti, postupně umírají a na jejich místě vznikají nové. Ale vinou toho, že každá kopie má už nějaké chyby, nefunguje tak dobře jako buňky v mladém věku. Bohužel většina mladých lidí to bere jako samozřejmost, i já to tak měl. Čím více ale naše buňky chráníme, tím nám déle vydrží. Platí to pro každý věk.
Jak se ztráta imunity projevuje?
Na první pohled se nemusí projevit nijak, ale protože především buněčná imunita nefunguje s věkem tak dobře jako u mladších lidí, vidíme, že starší lidé mají větší sklon ke vzniku nádorů, ale také infekčních chorob.
Způsobuje snížení imunity i tvorbu rakovinových buněk?
Ano, je to jeden z faktorů, a to velmi důležitý, ale není zdaleka jediný. Každý den v našem těle vznikají zmutované buňky. Ty musí imunita poznat, najít a pak zlikvidovat, aby nedošlo k jejich nekontrolovanému množení, tedy ke vzniku nádoru. Pokud imunita funguje výborně, umí si s tím poradit.
Lékárny jsou přeplněné různými produkty a vitaminy. Na co se má člověk, když chce imunitu podpořit, konkrétně zaměřit?
Lidem mohu jen říci, najděte si někoho, kdo tomu rozumí, umí poradit a radit dlouhodobě. Nejsou to totiž jen lékárny, kde lidé mohou kupovat. Naopak. V lékárnách by měli lidé chtít léky, přírodní produkty bych radil hledat jinde.
,,Kozí kolostrum, první výměšek mléčné žlázy po porodu mláděte, obsahuje desítky imunitně účinných a nenahraditelných látek“
Jak podle vás imunitě prospívá vitamin D, omega kyseliny a třeba i hořčík?
Těch funkcí je celá řada, ale vitamín D3 hraje v těle mnoho rolí, bez něj nefunguje správně právě buněčná imunita. U omega 3 je to na dlouhé vysvětlování, ale jedna z rolí je udržování buněčného napětí každé buňky. Pokud je napětí na úrovni fyziologické, pak buňky fungují správně. Pokud není ve správných hodnotách, pak buňka neplní svoje role správně. Hořčík je jeden ze základních minerálů důležitý pro funkce lidského těla. Stejně jako u jiných prvků je nutná jeho dostatečná hladina v těle.
Jste velkým zastáncem kozího kolostra, proč?
Kozímu kolostru se věnujeme ve spolupráci s mnoha vědci již 13 let a mám s ním výbornou zkušenost. Kolostrum, první výměšek mléčné žlázy po porodu mláděte, totiž obsahuje desítky imunitně účinných a nenahraditelných látek. Než jsme ho začali používat jako doplněk stravy po lidi, tak jsme ho testovali na sobě. První, co mě přesvědčilo, bylo, že moje manželka, která trpěla častými opary, po půl roce užívání našeho kozího kolostra jich měla méně. A dnes už je nemá vůbec. Naše zkušenost s kolostrem je nyní obrovská a kdo bude chtít, může se podívat na naše webové stránky betula.cz, kde jsou názory i jiných lidí.
V čem je vaše kolostrum jiné?
Kozí mlezivo sbíráme jen na malých českých, moravských a slovenských farmách. Zásadní je, aby kozy byly stále na pastvě, tedy, aby měly přístup k přirozené stravě. Ta je totiž také velmi důležitá. Myslím si, že se shodnu s každým, když řeknu, že člověk, který bude jíst jen hamburgery a pít umělé sladké nápoje, bude mít i imunitu horší než člověk, který jí zdravé a přirozené jídlo v bio kvalitě. Naše kolostrum je ale hlavně výjimečné tím, že jej sušíme mrazem, a nepasterizujeme, aby neztratilo účinné látky. Každou šarži ale musíme mikrobiologicky testovat. Mlezivo je pak dodáváno v přírodních kapslích, kde nejsou žádná aditiva, jen čisté československé kozí kolostrum.
Léčíte i řadu sportovců, kteří doporučují váš molekulární vodík. Co to vlastně je?
Byli jsme první v Evropě, kdo s molekulárních vodíkem začal už před mnoha lety. Nyní se prodává velmi hodně různých přístrojů na výrobu vodíkové vody, které ale fungují pouze na principu elektrolýzy. V naší vodě, kterou vyrábíme, používáme zcela jinou technologii, kterou vyvinul můj společník Láďa Peš. Tu jsme si samozřejmě patentovali. Proces výroby zásadně mění efekt této vody. My dodáváme energii pomocí tlaku a víru a dostáváme do vody kromě vodíku i energii. Domníváme se, že dodáním energie je efekt mnohem větší. Vodíku je zde navíc mnohem více a je stabilní. A právě zkušenosti sportovců po zátěži, ale také po úrazech nebo operacích, jsou velmi pozitivní. Naše voda je nyní předmětem zkoumání a jsme rádi, že s námi spolupracují významní vědci u nás i na Slovensku.
Pojďme si na závěr odskočit od medicíny k vašemu volnému času. Jezdíte do Prahy pravidelně a jaké místo tady máte nejraději?
Do Prahy jezdím většinou pracovně, ale mám zde mnoho přátel a vždy jsem rád, když je mohu alespoň na chvíli potkat. Praha je krásné město a neumím říct, které místo mám nejraději. Asi nejlepší pocit jsem míval na Kampě. Je tam pro nás výborná energie a stačilo mi sednout si a jen tak v klidu pozorovat okolí.