Počasí
Praha 11 °C Sobota, 27. dubna 2024, Svátek má Oto
Go to content
Naše Praha na Facebooku

vědci

V českých chovech zubrů začala akce „Kulový blesk“

Převozem dvou zubřích býků z bývalého vojenského prostoru Milovice ve středních Čechách do obory Židlov v Libereckém kraji začala včera rozsáhlá výměna a převozy zubrů v českých chovech, Jejich výsledkem bude genetické oživení dvou nejvýznamnějších chovů zubrů v Česku a založení nového chovného stáda na Lipně. Akce se týká celkem čtyř krajů.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

„Správná imunita je nejlepší lékař,“ říká MUDr. Radan Gocal, internista a lékař celostní medicíny

Jak posílit imunitu a organismus člověka tak, aby chorobám předcházel anebo se s nimi sám vypořádal? Na to odpovídá MUDr. Radan Gocal, internista a lékař celostní medicíny. Je vyhledávaným odborníkem a do Frenštátu pod Radhoštěm, kde působí, za ním jezdí lidé až z Prahy. Právě správná imunita je podle něj ten nejlepší lékař. I proto nedá dopustit na kozí mlezivo, vodíkovou vodu a přírodní produkty.

Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Díky využívání zkušeností ze zahraničí se podle společnosti Česká krajina stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur.

IKEM představil nový experimentální MR spektrometr

Výzkumníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) představují významný pokrok v oblasti zobrazovacích technologií. Do provozu uvádí nový experimentální MR (magnetická rezonance) spektrometr. Přístroj představuje jednu z největších investic IKEM poslední doby a nahrazuje rekordně dlouho sloužící MR tomograf, který v IKEM sloužil od konce 90. let.

Vědcům došla trpělivost. Neexistuje žádná klimatická nouzová situace, je to podvod, podepsali tisíce.

V oblasti klimatu není žádná nouzová situace. Proto není důvod k panice a poplachu. Důrazně se stavíme proti škodlivé a nereálné politice čisté nulové emise CO2 navrhované pro rok 2050. Cílem globální politiky by měla být „prosperita pro všechny“ poskytováním spolehlivé a dostupné energie za všech okolností. V prosperující společnosti jsou muži a ženy dobře vzdělaní, porodnost je nízká a lidé se starají o své okolí. Shoduje se 1828 vědců celosvětové iniciativy clintel.org, která reaguje na současné snahy prosazovat tzv. Klimatickou nouzi.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Karel Janeček: Doba covidismu byl jeden velký podvod na lidech. V USA už se vyšetřuje

„Jako matematik a expert na teorii pravděpodobnosti a řízení rizik jasně říkám: Je absolutně nepřijatelné ze sobeckého strachu o sebe hazardovat se zdravím a životy našich dětí. Takové riziko, poničení zdraví našich dětí, není morálně přípustné,“ říká v rozhovoru pro Naše Praha matematik a předseda Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.

Ve čtvrtek 8. června začíná Veletrh vědy 2023

Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Od čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup je zdarma.

MUDr. Jan Strojil: Antibiotika jsou nenahraditelná, ale ztrácí účinky

Na možnost vývoje nových antibiotik či jejich alternativ jsme se zeptali MUDr. Jana Strojila, Ph.D. Podle Státního zdravotního ústavu se v posledních letech do popředí médií stále více dostává problematika tzv. antibiotické rezistence, neboli ztráty léčivých účinků antibiotik. Studie prozrazují, že v roce 2050 by tento fenomén mohl zabíjet více lidí než rakovina. Jak je možné situaci řešit?

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Zázrak jménem med

Včelí med je přírodní produkt, který lidstvo používá odnepaměti a vědci stále objevují jeho nové a nové vlastnosti a účinky. Je neuvěřitelné, že na jeden kilogram medu musejí včelky navštívit pět milionů květů. Používá jej klasická i alternativní medicína, kosmetické firmy a nelze opomenout jeho využití v kuchyni.

Na Trojskou lávku si došlápli vědci z ČVUT

Troja - Fakulta stavební ČVUT v Praze instalovala speciální snímače a čidla, která podrobně monitorují stav nové Trojské lávky. Nová metoda nepřetržitě informuje o tom, jak se lávka chová za všech okolností, včetně těch mimořádných, jako jsou například povodně.

Soutěž: Nabaštěte se s Naší Prahou!

Soutěže o vouchery do restaurace i pekařství: Nabaštěte se s Naší Prahou! Duben, měsíc dobrot. A proto jsme pro čtenáře časopisu Naše Praha připravili soutěž o pět voucherů do luxusní restaurace u Karlova mostu stejně jako o šest voucherů do francouzského pekařství v centru. Popožeňte chuťové pohárky, jedenácti z vás se mohou sbíhat sliny.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Do Prahy míří odborníci z celého světa. Podpoří mladé vědce

Ve dnech 1. a 2. října proběhne přímo v centru metropole konference, která se koná při příležitosti 25. výročí činnosti Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET. Na půdu Akademie věd České republiky dorazí i odborníci ze zahraničí. Hlavním cílem konference je formulovat systémové kroky při vyhledávání a rozvíjení budoucích mladých vědců. Odpovídající podporu od státu stále nemají.

Herečky pokřtily „kočičí“ knihu mlékem

Známé herečky Ivana Jirešová a Nela Boudová křtily pokračování knihy Davida Michieho Dalajlamova kočka a umění příst. Nový půvabný příběh o podivuhodném životě kočky Jeho svatosti, který se u čtenářů stal hitem loňského léta, vydává nyní v češtině opět nakladatelství Synergie Publishing.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Výzkum UP: Pravidelně kouří a pije alkohol několik tisíc dětí ve věku od 11 do 15 let

Zhruba tři procenta dětí ve věku od 11 do 15 let vykouří denně více než pět cigaret, čtyři procenta dětí se v posledním měsíci opila, šikana má narůstající tendenci. To jsou jen některé z výsledků, které přinesl výzkum Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Odborníci se v něm zaměřili na osobností rysy adolescentů a s nimi související rizikové chování. Celkem zpracovali údaje od 4 198 respondentů z 54 škol v Česku.

Olomoučtí vědci se podíleli na průlomovém pokusu s fotonem

Optici z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s kolegy z Tokijské univerzity učinili významný krok pro poznání kvantových vlastností fotonu, jedné ze základních částí mikrosvěta. Díky speciální technologii, kterou vyvinuli japonští partneři, se jim jako prvním na světě podařilo foton stlačit. Postup experimentu vznikl právě v Olomouci. Výsledky publikoval prestižní americký časopis Physical Review Letters.

Co nabídne zoo o Velikonocích?

Zoo láká návštěvníky na bohatý velikonoční program - od soboty až do pondělí. Těšit se můžete například na komentovaná krmení zvířátek, upletete si vlastní pomlázku a namalujete velikonoční kraslici. Slavit se bude také Den Země.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Chuť kraje Cilento bude ještě doznívat na českém trhu. Zhubnete a budete zdravější

Ten, kdo si nestihl udělat zásoby anebo nevěděl o úspěšném festivalu Gusto del Cilento (Chuť kraje Cilento, Kampánie, Itálie), který proběhl ve dnech 13. a 14. 9. na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3, si nemusí úplně zoufat! Produkty jako Mozzarella di Bufala (pravá mozarella z buvolího mléka), Ricotta (jemný tvarohový nasládlý sýr vyroben ze syrovátky), Scarmoza (typický italský „bezhlavý“ sýr), Caciocavallo (z ovčího nebo kravského mléka) a další čerstvé, zejména sýry z jižní Itálie, můžete koupit i nadále na farmářském tržišti Jiřák na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 a to zřejmě pouze a naposledy ve středu 18. 9. Dále pak možná i v sobotu 21. 9. na Palackého náměstí, kam se částečně přestěhuje zrušená Náplavka kvůli veslařským Primátorkám. Vše tedy do vyprodání zásob.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vědci poprvé popsali podnebí Olomouce

Olomouc se konečně dočkala odborného popisu svého klimatu. Pořídili ho vědci z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s odborníky z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Výsledky bádání shrnuli v knize Podnebí Olomouce. Odpovídá například i na otázky, které části města jsou teplejší, kde lze počítat s kvalitnějším ovzduším či vyššími srážkami.