Toto jsou závěry semináře vědců a odborníků na téma „Emise CO2 – jaký je vliv člověka a hospodářských zvířat na klimatické změny.“, který se uskutečnil v úterý v Parlamentu ČR pod záštitou místopředsedy Hospodářského výboru Radima Fialy (SPD).
Věda o klima by měla být více apolitická a politika více vědecká
„Věda o klimatu by měla být méně politická, zatímco politika o těchto věcech by měla být více vědecká. Proto jsme se zde dnes sešli,“ zahájil seminář Radim Fiala. Podle něj se EU rozhodla investovat biliony euro do boje proti CO2, anžto by o tom proběhla férová veřejná a odborná diskuse. Studie, které jsou veřejně prezentovány, nemusí být podle jeho názoru nezávislé. Naopak se nedostává sluchu těm, kteří s klimaalarmisty nesouhlasí.
Tuto tezi potvrdil i vystupující biolog Ladislav Bocák z vědecké iniciativy clintel.org. Ten si postěžoval, že veškeré studie, které vyvrací teorie o ovlivnění klimatu člověkem, jsou tabuizovány a veřejnost nemá šanci se o nich dozvědět.
Ke klimatickým změnám dochází co je klima klimatem. Nic zvláštního se neděje.
„Ke klimatickým změnám dochází, co je klima klimatem. CO2 cirkuluje a v ohromných objemech, které produkuje příroda a k tomu něco přidává člověk,“ uvedl Bocák.
„Mainsteam se dnes tváří, že jsme století katastrof a předtím se nic nedělo. Já učím na škole jenom o katastrofách, které se v historii planety udály a měly vliv na vyhynutí různých živočišných druhů,“ dodal. Podle záznamů, které naměřili vědci v Číně v oblasti Xinjiang, se nejvíce teploty popadly v novodobé historii kolem roku 400 nl., kdy byly 1,2 stupně pod dlouhodobým normálem. Naopak nejvyšší teploty zaznamenali kolem roku 1800, kdy se křivka zvedla o 0,8 stupně nad normál. Celkový maximální rozdíl byl za 2000 let 2 stupně. Nyní je teplota podle měření 0,2 stupně nad dlouhodobým průměrem.
Statistiky o klima jsou záměrně manipulovány, data jsou zamlčována
Bocák poukázal také na fakt, že statistiky jsou záměrně manipulovány tím, že teplotní srovnání začínají rokem 1850, kdy začalo po malé době ledové oteplení. Podle měření nyní nedosahujeme ani průměrných teplot, které planeta měla kolem roku 1800. Mezi lety 1800 až 1850 došlo totiž k prudkému ochlazení planety a to o zhruba 2,5 stupně. Od té doby se planeta otepluje. Na vliv měření v evropských městských aglomeracích má podle něj velký vliv i tzv. tepelný ostrov, tedy zabydlování měst, což zvyšuje teploty.
Grónsko bylo dříve zelené, dnes se pomaličku vracíme k původním teplotám
Jako další příklad uvedl Grónsko, které bylo v období 8000 let až 1000 let před naším letopočtem výrazně teplejší, než dnes a bylo celé zelené. V našem letopočtu se začalo významně ochlazovat a stalo se říší sněhu a ledu. „Když ještě chvíli počkáme, tak se teploty zase vrátí tam, na co byli zvyklí. Doloženo je to dobře. Sedimenty se odebíraly v zamrzlém jezeru na severovýchodě Grónska, takže přesně víme, co tam bylo,“ vysvětlil Bocák.
Planeta se stále ochlazuje, když byl podíl CO2 oproti dnešku dvounásobný, příroda měla největší rozvoj
Bocák dodal, že podle měření se planeta posledních 65 miliónů let výrazně ochlazuje. Ochladila se o zhruba 18 stupňů. Úroveň hladiny moře po dobu 65 miliónů let dlouhodobě klesá. Podle jeho očekávání ale v tomto období nejspíše stoupne, protože je velmi nízko. Celkový rozdíl výšky hladiny je za 65 miliónů let 120 metrů. Stejně tak se i měnil podíl CO2 v atmosféře. Nyní máme zhruba stejné hodnoty jako před 65 miliony let, tedy 0,04 promile. Nejvyšší podíl CO2 byl před 35 milióny let, kdy byl zhruba dvounásobný. Bocák poukázal na fakt, že právě v té době byl na světě nejvyšší rozvoj fauny a flóry.
„Není třeba propadat panice. Naopak poměr CO2 v atmosféře je z geologického hlediska extrémně nízký. Při jeho poklesu může velmi rychle nastat problém. Nejdříve zapomeňte na slivovici, protože nebudou dvouděložní rostliny, bude jenom rýže a pšenice, až to klesne dál, nebude ani to,“ popsal biolog známá fakta o fotosyntéze.
Vědci jsou manipulováni, zastrašováni a korumpováni
Současnou klimahysterii Bocák vysvětlil tím, že určitá část vědců zamlčuje a manipuluje známá fakta a plní přání svých sponzorů, kteří je financují. Tím se vytváří studie, které na veřejnost působí znepokojivě. Je to ohromný systém. Ve vědeckých časopisech se dá publikovat za poplatek. Jsou to tzv. predátorské časopisy a tam může publikovat kdokoliv o čemkoliv, anžto by to sneslo jakoukoliv vědeckou kritiku. Sám ukázal nabídky, které denně dostává. Za necelou hodinu mu v mailu přistálo 7 nabídek na publikaci v různých vědeckých časopisech za úplatu.
Na vědce je vyvíjen tlak, aby publikovali pouze to, co se od nich očekává, vysvětlil Bocák. „Když člověk publikuje něco, co nechtějí, tak to do tiskové zprávy nejde. Vědec musí zpívat písničku, kterou po něm chtějí. Když je třeba mladý vědec a postaví se na zadní, tak má zcela jistotu, že do důchodu nepůjde jako akademik,“ vysvětlil současnou situaci ve vědě Bocák.
Určité mezery v systému ale podle něj jsou. Nedávno vyšel například v časopise Nature kritický článek, kde byl vznesen dotaz, proč se zamlčuje fakt, že v letech 2003-2015 se globální oteplení zastavilo. Clintel.org o nevědeckosti klimahysteriků natočili film Climate: The Movie (The Cold Truth)
Zástupce MŽP: Globální oteplování je fakt, který nikdo nezmění.
Zcela opačné názory prezentoval na semináři vrchní ředitel sekce ochrany klimatu
Ministerstva životního prostředí České republiky Petr Holub. Ten zdůraznil, že zpochybňovat Klimatickou krizi nejde, protože veřejná debata byla uzavřena před 40-ti lety. Globální oteplování způsobené člověkem je podle něj fakt, který nikdo nezmění. Připustil, že se o tom mohou vést diskuse, které tuto tezi zpřesní, ale nemohou ji vyvrátit. Žádná data, která by jeho tvrzení potvrzovala ale neuvedl. Podle Holuba ČR chystá přeměnu českého průmyslu na tzv. „dekarbonizační výrobu“. Tento fakt ale v předešlém příspěvku Radim Fiala označil jako chiméru a zdůraznil, že firmy naopak z ČR odcházejí do zahraničí. Petr Holub působil před nástupem na ministerstvo 5 let jako člen Hnutí Duha.
Podle energetika Štěpána vláda zavedla zemi díky Green dealu do hluboké krize
S jeho názory hrubě nesouhlasil energetik Vladimír Štěpán. „To, co tady řekl pan Holub nás přesně přivedlo tam, že máme 3 roky nehorší schodek státního rozpočtu na světě, důvod jsou zprzněné emisní povolenky. Co mělo být 20 euro na tunu se vyšplhalo díky spekulantům na násobky a elektrika místo 1500 korun za MWh se vyšplhala na 10.000 korun. Drahá elektřina zničila průmysl, zemědělství, domácnosti,“ rozhořčil se Štěpán. Podle něj by měla vládu převzít vláda odborníků, která věci napraví.
Dopady Green Deal na bydlení budou nedozírné, říká architekt Urban
Podle mezinárodně uznávaného architekta Milana Urbana byly přijaty v EU v souvislosti s Green deal velmi obsáhlé regulace v oblasti výstavby a bydlení. Ty zásadně zdraží bydlení pro obyvatele v celé EU. EU požaduje tzv. bezemisní budovy. Tedy materiály použité na výstavbu musí být do roku 2050 tzv.bezuhlíkové, stejně tak provoz. „Mezi rokem 2028-2030 budou muset budovy být tzv. bezemisní. Nelze tedy používat plynové kotle, už nyní se do nových budov neprojektují. Bude velký tlak na centrální zdroje tepla. Zajímavé je, že Pražskou Teplárenskou nemohla koupit Praha, ale získal ji francouzský investor,“ poukázal Urban na fakt, že díky nové legislativě se obyvatelé stanou rukojmími centrálních dodavatelů tepla, kteří si budou diktovat ceny.
Podle EU nebudeme smět větrat okna.
V regulacích jsou i takové detaily, že se v budovách nebude smět větrat z okna. „Tedy se vymýšlí, jak zajistit zpětné větrání, bez otevřených oken. Je to úplně zbytečná komplikace, která bude stát opět lidi velké peníze,“ vysvětlil Urban.
Certifikace „bezuhlíkové stopy“ nesmírně zdraží stavebnictví
Další komplikací je podle Urbana schválené prokazování „bezuhlíkové stopy“ dané budovy, tato certifikace se bude týkat naprosto všech. „Týká se to nejen zařízení, ale i stavebních hmot, izolací a veškerých materiálů, z kterých se vypočte „celoživotní uhlíková stopa“. Kdo nesplní normu, dostane vysoké pokuty,“ vysvětluje Urban. Stejně tak byly schváleny „certifikáty energetické náročnosti budov“. „Veřejné budovy v kategorii G se budou muset zlepšit na F do roku 2027 a na E do roku 2030. Obytné budovy na F do roku 2030 a na E 2023. Vše se samozřejmě promítne do ceny staveb a nájmů pro obyvatele,“ varuje Urban. Tyto certifikace budou povinné pro všechny veřejné budovy, pro budovy, které projdou rekonstrukcí i pro ty, kde se obnovuje nájemní smlouva nebo jsou na prodej. Bez certifikace nebude vydáno stavební povolení nebo podepsána smlouva. Vše opět pod vysokými sankcemi. „Potřebné technologie budou schopny dodávat pouze nadnárodní firmy, kterým jsou tyto regulace dělány na míru,“ poukázal Urban.
Povinné autonabíječky v budovách zdraží zásadně poplatek za příkon elektřiny
Samostatnou kapitolou je podle něj elektromobilita, která je taktéž u staveb povinná. Již nyní je povinné do budov projektovat elektrické přípojky k autodobíječkám, které ale navyšují elektrický příkon pro celou budovu, i když nejsou třeba využívány. Tím se zásadně navyšuje i měsíční částka, kterou budou obyvatelé platit.
Stačí ve volbách 2% nových poslanců a dá se o ještě zvrátit
„Všechno se to hlasovalo narychlo 12.dubna, aby to stihli před volbami do EU. Prošlo to těsnou většinou. Stačí ve volbách rozdíl 2% nových poslanců, kteří s tímto nesouhlasí a dá se to ještě zastavit,“ zdůraznil Urban, který sám kandiduje jako 4.kandidátky SPD.