Počasí
Praha 23 °C Sobota, 22. června 2024, Svátek má Pavla
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Vědci a odborníci se shodli: Klimatická krize neexistuje. Klima i stav CO2 jsou v historických srovnáních v normálu.

Současné oteplování planety je součást pravidelného klimatického cyklu, na který nemá člověk žádný vliv. Planeta prochází pravidelnými cykly ochlazování a oteplování. Společně se zvyšováním teplot se zvyšuje i podíl CO2 v atmosféře, který se uvolňuje především z oceánů. Vliv CO2 na planetu je ale blahodárný, podporuje růst vegetace. V některých částech planety je to už viditelné, zazeleňuje se. Bojovat proti CO2 a provádět tzv. dekarbonizaci je proto nesmyslné a pro planetu škodlivé.
Seminář pod záštitou místopředsedy Hospodářského výboru Parlamentu Radima Fialy na téma tzv. Klimatické krize se konal 28.května v Parlamentu. Vědci i odborníci z průmyslu a zemědělství se shodli, že žádná Klimatická krize zemi neohrožuje. Data CO2 v atmosféře i teploty nevybočují z historických norem. Klima se na planetě mění od jejího vzniku a člověk na něj nemá a ani nemůže mít žádný vliv. Zvětšit
Seminář pod záštitou místopředsedy Hospodářského výboru Parlamentu Radima Fialy na téma tzv. Klimatické krize se konal 28.května v Parlamentu. Vědci i odborníci z průmyslu a zemědělství se shodli, že žádná Klimatická krize zemi neohrožuje. Data CO2 v atmosféře i teploty nevybočují z historických norem. Klima se na planetě mění od jejího vzniku a člověk na něj nemá a ani nemůže mít žádný vliv. Zdroj: redakce Naše Praha
Vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí České republiky Petr Holub. Před nástupem na ministerstvo působil 5 let jako člen Hnutí Duha.
Křivky v milionech let na planetě poskytují dostatečný obrázek, jak se v čase klima vyvíjelo. První graf ukazuje vývoj teplot, které se snižovaly o 18 stupňů. Druhý graf ukazuje pokles hladiny moří, které klesly až o 120 metrů. Třetí graf ukazuje vývoj CO2 na planetě, které je nyní na nejnižší úrovni v dějinách planety.
Teplotní křivka z Grónska ukazuje, že zde bylo v minulosti výrazně tepleji, než dnes. Teploty se dorovnávají.
Významné navyšování teplot ve střední Evropě dohání podle dlouhodobých měření značný pokles teplot v 19.stol. Podle profesora Bocáka má vliv na zvýšení teplot v Praze, Mnichově a Vídni také "tepelné ostrovy", které se tu aglomerací vytvořily.
Grafy teplot naměřené v Patagonii prokazují významné změny teplot v průběhu staletí. Vliv člověka je vyloučen. +8 dalších fotografií
Grafy teplot naměřené v Číně potvrzují, že klima se výrazně měnilo vždy. Současné teploty dorovnaly tzv. "malou dobu ledovou", která končila kolem roku 1850.
Podíl CO2 na planetě je nyní nejnižší v historii planety, shodli se vědci. Jeho snižování může vážně ohrozit rostliny, kterým se naruší fotosyntéza.
Seminář o Klima se konal za účasti akademiků a odborné veřejnosti.
Seminář pod záštitou místopředsedy Hospodářského výboru Parlamentu Radima Fialy na téma tzv. Klimatické krize se konal 28.května v Parlamentu. Vědci i odborníci z průmyslu a zemědělství se shodli, že žádná Klimatická krize zemi neohrožuje. Data CO2 v atmosféře i teploty nevybočují z historických norem. Klima se na planetě mění od jejího vzniku a člověk na něj nemá a ani nemůže mít žádný vliv.
Místopředseda Hospodářského výboru Parlamentu ČR  Radim Fiala (SPD).
Předseda klubu zastupitelů MHMP SPD Praha Milan Urban
Energetik Vladimír Štěpán patří mezi neúprosné kritiky Green Deal a tzv. Klimatických změn. "Ekonomika se postupně hroutí a hrozby black-outu sílí. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů není bezemisní, ale je zdrojem vysokých emisí," vysvětluje Štěpán.

Toto jsou závěry semináře vědců a odborníků na téma „Emise CO2 – jaký je vliv člověka a hospodářských zvířat na klimatické změny.“, který se uskutečnil v úterý v Parlamentu ČR pod záštitou místopředsedy Hospodářského výboru Radima Fialy (SPD).

Věda o klima by měla být více apolitická a politika více vědecká

„Věda o klimatu by měla být méně politická, zatímco politika o těchto věcech by měla být více vědecká. Proto jsme se zde dnes sešli,“ zahájil seminář Radim Fiala. Podle něj se EU rozhodla investovat biliony euro do boje proti CO2, anžto by o tom proběhla férová veřejná a odborná diskuse. Studie, které jsou veřejně prezentovány, nemusí být podle jeho názoru nezávislé. Naopak se nedostává sluchu těm, kteří s klimaalarmisty nesouhlasí.

Podíl CO2 na planetě je nyní nejnižší v historii planety, shodli se vědci. Jeho snižování může vážně ohrozit rostliny, kterým se naruší fotosyntéza.
Podíl CO2 na planetě je nyní nejnižší v historii planety, shodli se vědci. Jeho snižování může vážně ohrozit rostliny, kterým se naruší fotosyntéza. Zdroj: redakce Naše Praha

Tuto tezi potvrdil i vystupující biolog Ladislav Bocák z vědecké iniciativy clintel.org. Ten si postěžoval, že veškeré studie, které vyvrací teorie o ovlivnění klimatu člověkem, jsou tabuizovány a veřejnost nemá šanci se o nich dozvědět.

Ke klimatickým změnám dochází co je klima klimatem. Nic zvláštního se neděje.

„Ke klimatickým změnám dochází, co je klima klimatem. CO2 cirkuluje a v ohromných objemech, které produkuje příroda a k tomu něco přidává člověk,“ uvedl Bocák.

Biolog Ladislav Bocak se zabývá dlouhodobým vývojem biologické diverzity - kombinace molekulárních přístupů a paleontologie
Biolog Ladislav Bocak se zabývá dlouhodobým vývojem biologické diverzity - kombinace molekulárních přístupů a paleontologie Zdroj: archiv

„Mainsteam se dnes tváří, že jsme století katastrof a předtím se nic nedělo. Já učím na škole jenom o katastrofách, které se v historii planety udály a měly vliv na vyhynutí různých živočišných druhů,“ dodal. Podle záznamů, které naměřili vědci v Číně v oblasti  Xinjiang, se nejvíce teploty popadly v novodobé historii kolem roku 400 nl., kdy byly 1,2 stupně pod dlouhodobým normálem. Naopak nejvyšší teploty zaznamenali kolem roku 1800, kdy se křivka zvedla o 0,8 stupně nad normál. Celkový maximální rozdíl byl za 2000 let 2 stupně. Nyní je teplota podle měření 0,2 stupně nad dlouhodobým průměrem.

Grafy teplot naměřené v Číně potvrzují, že klima se výrazně měnilo vždy. Současné teploty dorovnaly tzv. "malou dobu ledovou", která končila kolem roku 1850.
Grafy teplot naměřené v Číně potvrzují, že klima se výrazně měnilo vždy. Současné teploty dorovnaly tzv. "malou dobu ledovou", která končila kolem roku 1850. Zdroj: profesor Ladislav Bocák

Statistiky o klima jsou záměrně manipulovány, data jsou zamlčována

Bocák poukázal také na fakt, že statistiky jsou záměrně manipulovány tím, že teplotní srovnání začínají rokem 1850, kdy začalo po malé době ledové oteplení. Podle měření nyní nedosahujeme ani průměrných teplot, které planeta měla kolem roku 1800. Mezi lety 1800 až 1850 došlo totiž k prudkému ochlazení planety a to o zhruba 2,5 stupně. Od té doby se planeta otepluje. Na vliv měření v evropských městských aglomeracích má podle něj velký vliv i tzv. tepelný ostrov, tedy zabydlování měst, což zvyšuje teploty.

Významné navyšování teplot ve střední Evropě dohání podle dlouhodobých měření značný pokles teplot v 19.stol. Podle profesora Bocáka má vliv na zvýšení teplot v Praze, Mnichově a Vídni také "tepelné ostrovy", které se tu aglomerací vytvořily.
Významné navyšování teplot ve střední Evropě dohání podle dlouhodobých měření značný pokles teplot v 19.stol. Podle profesora Bocáka má vliv na zvýšení teplot v Praze, Mnichově a Vídni také "tepelné ostrovy", které se tu aglomerací vytvořily. Zdroj: profesor Ladislav Bocák

Grónsko bylo dříve zelené, dnes se pomaličku vracíme k původním teplotám

Jako další příklad uvedl Grónsko, které bylo v období 8000 let až 1000 let před naším letopočtem výrazně teplejší, než dnes a bylo celé zelené. V našem letopočtu se začalo významně ochlazovat a stalo se říší sněhu a ledu. „Když ještě chvíli počkáme, tak se teploty zase vrátí tam, na co byli zvyklí. Doloženo je to dobře. Sedimenty se odebíraly v zamrzlém jezeru na severovýchodě Grónska, takže přesně víme, co tam bylo,“ vysvětlil Bocák.

Teplotní křivka z Grónska ukazuje, že zde bylo v minulosti výrazně tepleji, než dnes. Teploty se dorovnávají.
Teplotní křivka z Grónska ukazuje, že zde bylo v minulosti výrazně tepleji, než dnes. Teploty se dorovnávají. Zdroj: profesor Ladislav Bocák

Planeta se stále ochlazuje, když byl podíl CO2 oproti dnešku dvounásobný, příroda měla největší rozvoj

Bocák dodal, že podle měření se planeta posledních 65 miliónů let výrazně ochlazuje. Ochladila se o zhruba 18 stupňů. Úroveň hladiny moře po dobu 65 miliónů let dlouhodobě klesá. Podle jeho očekávání ale v tomto období nejspíše stoupne, protože je velmi nízko. Celkový rozdíl výšky hladiny je za 65 miliónů let 120 metrů. Stejně tak se i měnil podíl CO2 v atmosféře. Nyní máme zhruba stejné hodnoty jako před 65 miliony let, tedy 0,04 promile. Nejvyšší podíl CO2 byl před 35 milióny let, kdy byl zhruba dvounásobný. Bocák poukázal na fakt, že právě v té době byl na světě nejvyšší rozvoj fauny a flóry.

Křivky v milionech let na planetě poskytují dostatečný obrázek, jak se v čase klima vyvíjelo. První graf ukazuje vývoj teplot, které se snižovaly o 18 stupňů. Druhý graf ukazuje pokles hladiny moří, které klesly až o 120 metrů. Třetí graf ukazuje vývoj CO2 na planetě, které je nyní na nejnižší úrovni v dějinách planety.
Křivky v milionech let na planetě poskytují dostatečný obrázek, jak se v čase klima vyvíjelo. První graf ukazuje vývoj teplot, které se snižovaly o 18 stupňů. Druhý graf ukazuje pokles hladiny moří, které klesly až o 120 metrů. Třetí graf ukazuje vývoj CO2 na planetě, které je nyní na nejnižší úrovni v dějinách planety. Zdroj: profesor Ladislav Bocák

„Není třeba propadat panice. Naopak poměr CO2 v atmosféře je z geologického hlediska extrémně nízký. Při jeho poklesu může velmi rychle nastat problém. Nejdříve zapomeňte na slivovici, protože nebudou dvouděložní rostliny, bude jenom rýže a pšenice, až to klesne dál, nebude ani to,“ popsal biolog známá fakta o fotosyntéze.

Grafy teplot naměřené v Patagonii prokazují významné změny teplot v průběhu staletí. Vliv člověka je vyloučen.
Grafy teplot naměřené v Patagonii prokazují významné změny teplot v průběhu staletí. Vliv člověka je vyloučen. Zdroj: profesor Ladislav Bocák

Vědci jsou manipulováni, zastrašováni a korumpováni

Současnou klimahysterii Bocák vysvětlil tím, že určitá část vědců zamlčuje a manipuluje známá fakta a plní přání svých sponzorů, kteří je financují. Tím se vytváří studie, které na veřejnost působí znepokojivě. Je to ohromný systém. Ve vědeckých časopisech se dá publikovat za poplatek. Jsou to tzv. predátorské časopisy a tam může publikovat kdokoliv o čemkoliv, anžto by to sneslo jakoukoliv vědeckou kritiku. Sám ukázal nabídky, které denně dostává. Za necelou hodinu mu v mailu přistálo 7 nabídek na publikaci v různých vědeckých časopisech za úplatu.

Na vědce je vyvíjen tlak, aby publikovali pouze to, co se od nich očekává, vysvětlil Bocák. „Když člověk publikuje něco, co nechtějí, tak to do tiskové zprávy nejde. Vědec musí zpívat písničku, kterou po něm chtějí. Když je třeba mladý vědec a postaví se na zadní, tak má zcela jistotu, že do důchodu nepůjde jako akademik,“ vysvětlil současnou situaci ve vědě Bocák.

Určité mezery v systému ale podle něj jsou. Nedávno vyšel například v časopise Nature kritický článek, kde byl vznesen dotaz, proč se zamlčuje fakt, že v letech 2003-2015 se globální oteplení zastavilo. Clintel.org o nevědeckosti klimahysteriků natočili film Climate: The Movie (The Cold Truth)

Seminář o Klima se konal za účasti akademiků a odborné veřejnosti.
Seminář o Klima se konal za účasti akademiků a odborné veřejnosti. Zdroj: redakce Naše Praha

Zástupce MŽP: Globální oteplování je fakt, který nikdo nezmění.

Zcela opačné názory prezentoval na semináři vrchní ředitel sekce ochrany klimatu

Ministerstva životního prostředí České republiky Petr Holub. Ten zdůraznil, že zpochybňovat Klimatickou krizi nejde, protože veřejná debata byla uzavřena před 40-ti lety. Globální oteplování způsobené člověkem je podle něj fakt, který nikdo nezmění. Připustil, že se o tom mohou vést diskuse, které tuto tezi zpřesní, ale nemohou ji vyvrátit. Žádná data, která by jeho tvrzení potvrzovala ale neuvedl. Podle Holuba ČR chystá přeměnu českého průmyslu na tzv. „dekarbonizační výrobu“. Tento fakt ale v předešlém příspěvku Radim Fiala označil jako chiméru a zdůraznil, že firmy naopak z ČR odcházejí do zahraničí. Petr Holub působil před nástupem na ministerstvo 5 let jako člen Hnutí Duha.

Vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí České republiky Petr Holub. Před nástupem na ministerstvo působil 5 let jako člen Hnutí Duha.
Vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí České republiky Petr Holub. Před nástupem na ministerstvo působil 5 let jako člen Hnutí Duha. Zdroj: facebook
Vědci versus víra. Celkem 1824 vědců podepsalo deklaraci „Klimatická nouze neexistuje“. Tvrdí, že Klimatická nouze je podvod na lidech, kterým nahrazuje náboženství. Mezi signatáři je i nositel Nobelovy ceny za fyziku v roce 2022 John F. Clauser. Aktivistka Greta Thunberg tvrdí opak. Vidí CO2 všude a nenávidí lidi, že nechrání planetu.
Vědcům došla trpělivost. Neexistuje žádná klimatická nouzová situace, je to podvod, podepsali tisíce.
V oblasti klimatu není žádná nouzová situace. Proto není důvod k panice a poplachu. Důrazně se stavíme proti škodlivé a nereálné politice čisté nulové emise CO2 navrhované pro rok 2050. Cílem globální...

Podle energetika Štěpána vláda zavedla zemi díky Green dealu do hluboké krize

S jeho názory hrubě nesouhlasil energetik Vladimír Štěpán. „To, co tady řekl pan Holub nás přesně přivedlo tam, že máme 3 roky nehorší schodek státního rozpočtu na světě, důvod jsou zprzněné emisní povolenky. Co mělo být 20 euro na tunu se vyšplhalo díky spekulantům na násobky a elektrika místo 1500 korun za MWh se vyšplhala na 10.000 korun. Drahá elektřina zničila průmysl, zemědělství, domácnosti,“ rozhořčil se Štěpán. Podle něj by měla vládu převzít vláda odborníků, která věci napraví.

Energetik Vladimír Štěpán patří mezi neúprosné kritiky Green Deal a tzv. Klimatických změn. "Ekonomika se postupně hroutí a hrozby black-outu sílí. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů není bezemisní, ale je zdrojem vysokých emisí," vysvětluje Štěpán.
Energetik Vladimír Štěpán patří mezi neúprosné kritiky Green Deal a tzv. Klimatických změn. "Ekonomika se postupně hroutí a hrozby black-outu sílí. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů není bezemisní, ale je zdrojem vysokých emisí," vysvětluje Štěpán. Zdroj: nase praha

Dopady Green Deal na bydlení budou nedozírné, říká architekt Urban

Podle mezinárodně uznávaného architekta Milana Urbana byly přijaty v EU v souvislosti s Green deal velmi obsáhlé regulace v oblasti výstavby a bydlení. Ty zásadně zdraží bydlení pro obyvatele v celé EU. EU požaduje tzv. bezemisní budovy. Tedy materiály použité na výstavbu musí být do roku 2050  tzv.bezuhlíkové, stejně tak provoz. „Mezi rokem 2028-2030 budou muset budovy být tzv. bezemisní. Nelze tedy používat plynové kotle, už nyní se do nových budov neprojektují. Bude velký tlak na centrální zdroje tepla. Zajímavé je, že Pražskou Teplárenskou nemohla koupit Praha, ale získal ji francouzský investor,“ poukázal Urban na fakt, že díky nové legislativě se obyvatelé stanou rukojmími centrálních dodavatelů tepla, kteří si budou diktovat ceny.

Podle EU nebudeme smět větrat okna.

V regulacích jsou i takové detaily, že se v budovách nebude smět větrat z okna. „Tedy se vymýšlí, jak zajistit zpětné větrání, bez otevřených oken. Je to úplně zbytečná komplikace, která bude stát opět lidi velké peníze,“ vysvětlil Urban.

Certifikace „bezuhlíkové stopy“ nesmírně zdraží stavebnictví

Další komplikací je podle Urbana schválené prokazování „bezuhlíkové stopy“ dané budovy, tato certifikace se bude týkat naprosto všech. „Týká se to nejen zařízení, ale i stavebních hmot, izolací a veškerých materiálů, z kterých se vypočte „celoživotní uhlíková stopa“. Kdo nesplní normu, dostane vysoké pokuty,“ vysvětluje Urban. Stejně tak byly schváleny „certifikáty energetické náročnosti budov“. „Veřejné budovy v kategorii G se budou muset zlepšit na F do roku 2027 a na E do roku 2030. Obytné budovy na F do roku 2030 a na E 2023. Vše se samozřejmě promítne do ceny staveb a nájmů pro obyvatele,“ varuje Urban. Tyto certifikace budou povinné pro všechny veřejné budovy, pro budovy, které projdou rekonstrukcí i pro ty, kde se obnovuje nájemní smlouva nebo jsou na prodej. Bez certifikace nebude vydáno stavební povolení nebo podepsána smlouva. Vše opět pod vysokými sankcemi. „Potřebné technologie budou schopny dodávat pouze nadnárodní firmy, kterým jsou tyto regulace dělány na míru,“  poukázal Urban.

Milan Urban je civilním povoláním architekt a urbanista. Bohaté mezinárodní zkušenosti mu dávají nejen rozhled a možnost srovnávat. Již působil jako předseda dozorčí rady Pražské plynárenské
Milan Urban je civilním povoláním architekt a urbanista. Bohaté mezinárodní zkušenosti mu dávají nejen rozhled a možnost srovnávat. Již působil jako předseda dozorčí rady Pražské plynárenské Zdroj: NP

Povinné autonabíječky v budovách zdraží zásadně poplatek za příkon elektřiny

Samostatnou kapitolou je podle něj elektromobilita, která je taktéž u staveb povinná. Již nyní je povinné do budov projektovat elektrické přípojky k autodobíječkám, které ale navyšují elektrický příkon pro celou budovu, i když nejsou třeba využívány. Tím se zásadně navyšuje i měsíční částka, kterou budou obyvatelé platit.

Stačí ve volbách 2% nových poslanců a dá se o ještě zvrátit

„Všechno se to hlasovalo narychlo 12.dubna, aby to stihli před volbami do EU. Prošlo to těsnou většinou. Stačí ve volbách rozdíl 2% nových poslanců, kteří s tímto nesouhlasí a dá se to ještě zastavit,“ zdůraznil Urban, který sám kandiduje jako 4.kandidátky SPD.

odkaz na záznam semináře je zde: 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jan Čížek: Zahrávat si s přírodou se nevyplácí

Aprílové počasí je proti tobě stálé…To se zpívá v jedné písničce. No, to bychom mohli zpívat od rána do večera. Co si prožíváme letos je opravdu extrém. V březnu už to vypadalo na začátek léta, dokonce jsme prožili první tropickou noc, abychom opět spadli do reality a zalezli ke kamnům. Inu, pranostiky jsou pranostiky a naši předci moc dobře věděli, že březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem.

I letos se do vzácných přírodních oblastí Prahy vrací stáda skotu, ovcí a koz

Se závěrem měsíce dubna začínají znovu vypásat vybrané pražské lokality první stáda dobytka. Pro letošní rok je připravena řízená pastva pomocí dvou stád skotu i čtyř smíšených stád ovcí a koz. Hlavní město tak zajišťuje na zvláště chráněných územích metropole přírodě šetrné obhospodařování svých pozemků. Díky pastvě, která zde byla obnovena v roce 2000, se také daří v těchto lokalitách udržet druhovou pestrost. Pražané mohou už nyní zvířata pozorovat třeba v Podbabských skalách, dále v Prokopském nebo Bohnickém údolí.


Předchozí články

Po stopách Franze Kafky v Městské knihovně

Třetího června uplyne 100 let od narození Franze Kafky. V červnu toto výročí můžete oslavit na akcích Městské knihovny Praha. Jaké akce to budou? Přednášky, procházka, filmy a dokonce i tematická ko...

VIDEO: Lhaní opilého řidiče odhalila horká kapota

Řidič s více jak 3 promile se proháněl v sídlištní zástavbě v Modřanech. To, že řídil, ale dlouhou dobu popíral.

Příští týden nepoteče voda v sedmi městských čtvrtích

Jako každý pátek vám opět nabízíme přehled plánových výluk v dodávkách pitné vody. Jak oznámila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), odstávky jsou nutné z důvodu provádění plánovaných oprav...

Taky se ptáte, proč se nedaní tiché víno, a tápete, kdy bude mít váš obchod otevřeno? Nejste sami

Každoročně může veřejnost reagovat na práci zákonodárců a dát jim jasně najevo, co se jim v práci povedlo a co naopak. Letošní vysvědčení už podnikatelská veřejnost rozdala. Největším byrokratickým ne...

Jana Marková: A zase ti umělci

Teda ono nejen oni, ale při představě, že někdo takový jako David Matásek je herec Národního divadla, a tedy by měl mít alespoň nějaké základní morální hodnoty, se dokáže posmívat smrtelně zraněnému č...

Nefandíš Bohemce? Tak máš pivo dvakrát tak drahý!

Pražská Bohemka sice v letošním ročníku fotbalové Fortuna ligy hraje skupinu o záchranu, nicméně z nejhoršího už je venku a sestup ji nehrozí. Stejně tak jako Jablonci, který skupinu o záchranu vede p...

Přijďte si zaběhat na charitativní letňanský Běh naděje

Radnice Prahy 18 zve ve středu 22. května od 9:00 do 17:00 hodin na letňanský Běh naděje, kde mohou lidé na vyznačené kilometrové trase udělat něco pro své zdraví a zároveň dobrovolným příspěvkem pomo...

Bypass! To jediné zachrání Barranďák od kolapsu!

Deprimující cestování osobními vozidly po přeplněných silnicích. Taková je vizitka dnešní české metropole. Zvlášť frustrující je situace v západní části Prahy. Můžeme z toho nějakým způsobem vybruslit...

Ve 3. etapě rekonstrukce Barrandovského mostu došlo k technickým problémům

Barrandovský most je velmi složitou mostní konstrukcí, která prochází takto rozsáhlou rekonstrukcí poprvé od doby své výstavby. Každá rekonstrukce s sebou může přinášet řadu komplikací, což se stalo i...

Penězi ji nezaplatíte! To je madona z Michle. Víte vůbec o ní?

Přemýšleli jste někdy o tom, proč je Brumlovka Brumlovkou? Co se tu dělo, že získala tak zajímavý název? A víte o tom, že je to velmi zajímavá část Prahy, která je dnes poměrně přehlížená? A rozhodně ...

Obchodní dům Máj na Národní třídě bude mít na fasádě dvě sochy motýlů

Sochy dvou motýlů od umělce Davida Černého budou od neděle 19. května zdobit fasádu budovy Máj Národní na Národní třídě v Praze 1. Unikátní umělecké dílo v sobě nese vícečetnou symboliku a obohacuje v...

VIDEO: Policejní honička skončila v Praze

Zběsilou honičku z Krušovic do hlavního města zažilo v pondělí v nočních hodinách několik řidičů a obyvatel z Rakovnicka, Kladenska a Prahy.

Jana Marková: Tak prý nám podle nových osnov mají stačit zhruba poloviční znalosti z matematiky a dějepisu

Ano, přesně tak. Podle nových osnov by se měla výuka matematiky snížit zhruba o polovinu. Až sem jsme to dotáhli. Ono totiž co znamená matematika. Matematika znamená nejen umět si to takzvaně spočítat...

Petr Lachnit: Lidé bděte, už je levněji!

Zaujala mě nedávná zpráva Českého statistického úřadu o vývoji cen základních potravin. Podle ní v dubnu oproti březnu podražilo téměř veškeré zboží. Špatný signál.

Praha 10 opravuje před létem vodní prvky v parcích na svém území

Začátkem května zahájila radnice Prahy 10 práce vedoucí ke spuštění vodních prvků na své městské části. V průběhu tohoto měsíce byly prováděny opravy poškozených částí obložení kaskády v Malešickém pa...

V sobotu se koná charitativní Psí fesťák s volbou Psího krále a královny

PES NEJVĚRNĚJŠÍ PŘÍTEL je nezisková organizace, která pomáhá týraným a opuštěným psům. Pro milovníky a majitele psů se rozhodli uspořádat setkání PSÍ FESŤÁK, který podpoří činnost této organizace.

Praha podpoří integraci Ukrajinců v hlavním městě 20 miliony korun

Rada hlavního města Prahy na pondělním zasedání rozhodla o podpoře ukrajinských občanů v rámci Programu podpory aktivit integrace cizinců na území hlavního města Prahy pro rok 2024 ve výši 20 milionů ...

Začal osmý ročník celorepublikové kampaně Pěšky do školy

Organizace Pěšky městem, která se zaměřuje na zlepšení podmínek chodců, spustila v pondělí 20. května registraci do dalšího ročníku podzimní výzvy Pěšky do školy. Tato celorepubliková výzva konaná v r...

Pomozte chytit Garfielda a vyrazte na jeho nový film

Kdo by neznal zábavného a možná trochu lenivého kocoura Garfielda. Teď se kočičí mistr odpočinku vydává na vzrušující dobrodružství ve svém novém filmu, jehož premiéra proběhla 14. května 2024 v kině ...

Letošní ročník akce Psí den s Prahou 13 se opět vydařil

Již poosmé se Centrální park Lužiny zaplnil milovníky pejsků s jejich čtyřnohými svěřenci na Psím dnu s Prahou 13. Kromě soutěží, bohaté tomboly se návštěvníci dozvěděli, jak bezpečně cestovat s pejsk...

Ministerstvo představilo nové body prorodinné politiky

Květen je měsícem rodiny a Ministerstvo práce a sociálních věcí se tématem rodinné politiky dlouhodobě a koncepčně zabývá. Za poslední dva roky resort přišel s řadou konkrétních kroků, které podporují...

Železniční stanice Praha-Bubny získává novou podobu

Projekt modernizace železniční trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem úspěšně pokračuje, už rok a čtvrt prochází rekonstrukcí úsek mezi Bubny a Výstavištěm. Podle ministerstva dopravy běží práce rychlý...

Světový den včel bude poprvé i za účasti Prahy 6

Radnice MČ Praha 6 uvedla, že se letos poprvé připojí ke Světovému dni včel. Proto instalovala včelí úly na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka.

Klimatická krize je nebezpečný hoax. Vědci budou v Parlamentu vyvracet bludy o CO2.

Zahájení seriózní celospolečenské diskuse o fenoménu tzv. Klimatické krize a Green Dealu, má za cíl seminář „Emise CO2 - jaký je vliv člověka a hospodářských zvířat na klimatické změny“, který se pod ...

Dokument, který mapuje nejkontroverznější kriminální případ moderní historie a který navíc přináší šokující odhalení, je před dokončením

Oficiální závěr Policie ČR zněl: Třiadvacetiletá Aneta spáchala sebevraždu třinácti ranami nožem! O tom je dokument ANETA, příběh snad nejkontroverznějšího kriminálního případu moderní historie. Přípa...

VIDEO: Vyměnil si za jízdy SPZku jako James Bond, ale policisté ho přesto zadrželi

Policisté z pražského dálničního oddělení provádí během výkonu služby různorodou činnost, a jejich úkoly se neomezují pouze na kontrolu dodržování nejvyšší dovolené rychlosti. Nedávno například zastav...

Přijďte v sobotu na Reuse den u Anděla

Radnice Prahy 5 zve srdečně obyvatele Prahy, a nejen je, na akci Reuse den u Anděla, který se koná v sobotu 15. června od 11 hodin. Příchozí mohou přinést různé věci, které už nepotřebují a chtějí je ...

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem

Poslední rozloučení s emeritním sólistou a bývalým šéfem Baletu Národního divadla Vlastimilem Harapesem vypraví Národní divadlo v pondělí 27. května ve 12:00 z jeviště historické budovy. Divadlo bude ...

Jana Marková: Green Deal prý zrušit nejde. A víte proč? Protože už to stálo moc peněz.

Tenhle argument slyším čím dál častěji napříč politickým spektrem, a je to takový ten alibismus zalíbit se všem. Jako my víme, že je to blbost, víme, že to nefunguje, víme, že jsme jako Evropa emisně ...

Příští týden nepoteče voda v devíti městských čtvrtích

Jako každý pátek vám opět nabízíme přehled plánových výluk v dodávkách pitné vody. Jak oznámila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), odstávky jsou nutné z důvodu provádění plánovaných oprav...

Otestujte svoji tělesnou zdatnost na preventivní osvětové stezce v Parku Ruth Bondyové

Historicky první Dny zdraví na desítce pod záštitou místostarosty a radního pro zdravotnictví, rodinné a sociální záležitosti Davida Kašpara vyvrcholily o víkendu 18. května otevřením zkušební verze u...

Nedělní zápasy Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji se budou promítat na Staroměstském náměstí

Podle pražského magistrátu se budou nedělní zápasy Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji o první a třetí místo promítat na velkoplošné obrazovce na Staroměstském náměstí. Utkání o bronz se bude hrát ...

Bezbariérová doprava pro lepší cestu za vzděláním

I přes veškerou snahu zpřístupnit městskou hromadnou dopravu osobám na vozíku, je stále ještě hodně míst, která jsou vozíčkářům nedostupná. Nezisková organizace Borůvka Praha o.p.s. se provozem tří mi...

Legendární Pavel Anděl se vrátil živě do televizní éteru v pořadu Andělská noc

Pop-rockový zpěvák Václav „Noid“ Bárta a Dymytry, česká metalová kapela z Praze, která svůj styl označuje jako psy-core, byli prvními hosty v ANDĚLSKÉ NOCI na OKTV. Poprvé tak nová celoplošná stanice ...

Tento týden byl slavnostně otevřen moderní tenisový areál pro Tenisový klub LTC 1927 Praha-Michle

Společnost Passerinvest Group ve středu 22. května slavnostně otevřela nový tenisový areál pro Tenisový klub LTC 1927 Praha – Michle v ulici Pekárenská v pražské Michli. Součástí areálu je osm dvorců...

Jana Marková: Vracíme se do středověku, Češi budou bez zubů.

Tedy minimálně ti chudší. Díky novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. To, že ve zdravotnictví docházejí peníze, je evidentní. Ony teda docházejí všude, protože se rozfrncají za nesmysly typu G...

Petr Lachnit: Podle Stanjury je vysoká daň z nemovitosti nebezpečná?!

Dostali jste od finančního úřadu složenku na zvýšenou daň z nemovitostí? To asi nevycházíte z údivu. Nedivím se.

Pacienti s roztroušenou sklerózou zasadí slunečnice

Desítky slunečnic rozzáří ve čtvrtek 30. května podle Nadačního fondu IMPULS Kateřinskou zahradu v Praze. Zasadí je sem pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. ...

U příležitosti festivalu ZUŠ Open proběhne Benefiční koncert Magdaleny Kožené a základních uměleckých škol

Až do 9. června probíhá pro celé republice festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Již v úterý 28. května se od 20.15 hod. uskuteční v přímém přenosu České televize na ČT art benefiční koncert p...

Španělský malíř Arrizabalaga vystavuje v Galerii Villa Pellé

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Vladimír Pikora: Benzín a nafta brutálně zdraží

Benzín a nafta brutálně zdraží. Objevují se názory, že to bude až o 13 korun za litr. Všichni nakonec dobrovolně a rychle přejdou na elektrické vozy. Rok 2035 k zákazu spalovacích motorů nebude ani nu...

Westfield Chodov připravil na 1. června pohádkový Den dětí

Oslavte svátek všech dětí s oblíbenou Princeznou na hrášku ve Westfield Chodov. V obchodním centru vás přivítají herci ze zbrusu nové filmové pohádky a nebude chybět velmi bohatý program plný soutěží ...

Podsvícená fontána na Václavském náměstí zahájila provoz

Podsvícená fontána v dolní části Václavského náměstí na Můstku dnes zahájila svoji letošní sezonu. Probuzení fontány předcházelo odzimování a přípravné práce zahrnující elektrorevizi, servis všech tec...

Jana Marková: Svět je plný bláznů a fobií

I tak bych mohla jednou větou shrnout další příspěvek, protože vedle klimatické tísně se nám tu začíná objevovat kontratíseň, a to tíseň dojezdová a nabíjecí.

Zahradní slavnost pro seniory

Centrum Elpida srdečně zve všechny seniory na letošní zahradní slavnost, která se ponese v duchu jara a příležitostí pro nová seznámení.

VIDEO: Zdrogovaný muž ohrožoval kuchyňským nožem v centru kolemjdoucí ženy

V půl třetí ráno zavolal na tísňovou linku strážníků muž a žádal o rychlý příjezd hlídky strážníků s tím, že jeho a další dvě ženy neznámý muž ohrožuje kuchyňským nožem.

Jan Klusoň: Správné větrání je základ

Jaká radost, když opoziční práce občas přinese výsledky. Povedlo se nám alespoň trochu vyvětrat radnici. Upozornili jsme na možné plýtvání penězi radnice Prahy 5 prostřednictvím bohatých odměn pro por...

Osvěžující mlhoviště pro poslední školní měsíc jsou nově ve dvou školkách Prahy 13

Radnice Prahy 13 uvedla, že připravila pro děti z mateřských škol Palouček a Večerníček letní osvěžení. Ještě před zahájením letních investic do školních budov byla dokončena rekonstrukce mlhovišť s n...

Jak dopadlo mistrovství republiky netradičních psích týmů?

Nezisková organizace Helppes z Prahy 5 uspořádala v sobotu 25. května již 13. ročník vrcholné soutěže majitelů asistenčních a vodících psů - Mistrovství České republiky ve výkonu asistenčních a vodící...

Hvězdnou kariéru Heleny Vondráčkové přibližuje devítiměsíční výstava Helena - 60 let na scéně

Galerie Tančící dům hostí od konce května jedinečnou výstavu Helena – 60 let na scéně, která poprvé představí zpěvačku Helenu Vondráčkovou skrze ucelený pohled na její mimořádnou kariéru. Více než 300...

Následující články

Jana Marková: Mě tyhle fejkové feministky typu Danuše nepřestanou udivovat

To se to ohání bůhvíjakou rovnoprávností, aby to hned za rohem začalo fňukat, jak "Já jsem žena a vy to musíte respektovat. Ideálně mě už jen proto zbožňovat, tolerovat ty blbosti co plácám a chápat. ...

Na Podolském nábřeží a v okolí bude od června omezená doprava z důvodu prací na novém Podolském mostě

Podle radnice Prahy 4 od začátku června do konce listopadu stavební práce na výstavbě nového Podolského (Dvoreckého) mostu výrazně zkomplikují provoz nejen na Podolském nábřeží, ale také v Jeremenkov...

Sluneční brýle pomohly. Děti se dočkají aplikace na léčbu tupozrakosti

Unikátní prodejní výstava slunečních brýlí prestižních značek v pražské Avenue Optik splnila svůj účel. Akce nazvaná Květnové slunobraní vynesla dostatek peněz na nákup speciální aplikace pro Oční kli...

Děti mohou oslavit svůj svátek také ve Žlutých lázních

Oslava Dne dětí se blíží. V areálu Žluté lázně v pražském Podolí se malí návštěvníci rozhodně nebudou nudit. Již tuto neděli 2. června čeká hosty zábavné odpoledne s projektem U vody bez nehody Polici...

Regionální den železnice proběhne v sobotu 1. června ve Vršovicích

Již tuto sobotu vás společně s Českými dráhami zve ROPID na den plný moderní železniční techniky i nostalgie nejen na kolejích. Bohatý program se bude odehrávat v areálu železniční stanice a depa Vršo...

Parkourové hřiště vrací děti a mladé lidi zpět k přirozenému pohybu

Mezi domy u projektu Bydlení Brandýs vzniklo vůbec první parkourové hřiště ve městě o velikosti téměř 16x12 metrů čtverečních, určené dětem a mladým lidem od sedmi let.

VIDEO: Vysmátý narkoman měl jenom takový spontánní nápad se sdíleným vozidlem...

Zapomněl na světla, řídil bez oprávnění, navíc pod vlivem návykové látky. Pozornosti strážníků naštěstí neunikl.

Příští týden nepoteče voda ve třech městských čtvrtích

Jako každý pátek vám opět nabízíme přehled plánových výluk v dodávkách pitné vody. Jak oznámila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), odstávky jsou nutné z důvodu provádění plánovaných oprav...

Cyklostezka propojující metro Kačerov se zastávkou U Labutě

Technická správa komunikací hl. m. Prahy ve čtvrtek 30. května zprovoznila novou cyklostezku o délce 900 metrů mezi metrem Kačerov a zastávkou U Labutě. Tato cyklostezka nahrazuje stávající pěší komun...

VIDEO: Narkoman nezvládl řízení, prorazil kola a skončil na chodníku

Pod vlivem alkoholu a drogy prorazil pneumatiky a najel na chodník. Pro podezření z trestného činu ho strážníci předali státní policii.

Na Lužinách vzniklo nové a unikátní multifunkční hřiště

Ve čtvrtek 30. května starosta Prahy 13 David Vodrážka a místostarostka Marcela Plesníková slavnostně otevřeli nové multifukční hřiště v těsné blízkosti nového skateparku na Lužinách. Nabízí široké mo...

Praha 22 otevírá prvních 15 stanic pro sdílení jízdních kol Nextbike

Radnice Prahy 22 uvádí, že na sdílených pointech je umístěno už 50 jízdních kol. Další pointy budou průběžně doplňovány, jak bude služby využíváno. Protože městská část podporuje udržitelnou dopravu, ...

Jana Marková: Jak to vypadá, když máte místo ministra zdravotnictví asociálního tankistu? Jako u nás.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová, strany, která by vůbec v Parlamentu neměla být, se neustále zaklíná tím, jak kompetentní a úžasný je její ministr Válek. Nevadil jí katastrofický nedostatek léků, nevadí...

Z Vltavské kaskády se preventivně upouští více vody

Jak uvádí Magistrát hlavního města Prahy, dnes, v pondělí 3. června, ráno se kvůli vývoji počasí znovu sešel Povodňový orgán hlavního města Prahy. Počasí se vyvíjí nevyzpytatelně a do Vltavské kaskády...

RADOTÍN SPORTFEST nabídne dvě desítky sportovních disciplín pro celou rodinu

V pražské městské části Radotín se o víkendu 8. a 9. června 2024 uskuteční druhý ročník akce Radotín Sportfest. Zájemci se stejně jako loni mohou zapojit do soutěží a závodů o medaile, na vlastní kůži...

Dotazníkové šetření na téma e-cargokola v Praze 8 za pár dní končí

Radnice Prahy 8 žádá své obyvatele o součinnost při sběru dat formou dotazníkového šetření na téma nákladních kol, tzv. e-cargokol.

Petr Lachnit: Absolutizuj pravdu a máš hloupost

Musím přiznat, že na začátku svého vzniku před 15 lety mi Piráti připadali docela sympatičtí. Vždyť komu by se nelíbilo prosazování elementárního práva občana na svobodné šíření informací a striktní o...

Jana Marková: Ubohost jménem Danuše a CNN Prima news

Debata evidentně zarezonovala, je o parník nejvíc hledaná věc na internetu. U nás samozřejmě. Je to ukázka toho, jak jsou média poplatná sociálním sítím a „poptávce po krvi“. Tak hlavně, že po atentát...

VIDEO: Nový film Vlny Jiřího Mádla představuje trailer a plakát

Ambiciózní film Vlny režiséra a scenáristy Jiřího Mádla se chystá do kin 15. srpna. Tvůrci nyní představují oficiální upoutávku, která zavede diváky do Prahy 60. let minulého století do prestižní reda...

Obchodní centrum Westfield Chodov láká návštěvníky na léto plné sportu a novou lezeckou stěnu

V obchodním centru Westfield Chodov vzniká nová lezecké stěna na bouldering. Slavnostní zahájení jejího provozu proběhne 6. června od 15.00 hodin a následně bude stěna zdarma přístupná veřejnosti vždy...

V pátek a v sobotu rozezní ulice metropole festival Praha žije hudbou

Festival Praha žije hudbou přináší již tento pátek a sobotu (7. a 8. června) nabitý program s více než 120 účinkujícími, kteří pod heslem Umění patří do ulic zaplní nejen hudbou pražské ulice, náměstí...

Paměť národa chce na 80 místech po celé republice připomenout výročí 80 let od konce světové války

Paměť národa v květnu 2025 spustí maraton veřejných projekcí, videomappingů v ulicích měst, výstav, filmových večerů, debat a vzdělávacích aktivit připomínající osmdesáté výročí konce 2. světové války...

VIDEO: Opilec propuštěný z práce si spletl strážníky s taxislužbou. Ta ho místo domů odvezla na záchytku

Peníze na cestu domů propil, strážníky si spletl s taxi. Rušení nočního klidu bude řešit správní orgán.

V Praze se postavila obří barevná stěna z plechovek

Čechy, kteří sice nápojové plechovky rádi pijí (36 % z nich několikrát týdně), ale už netřídí (jen 48 % vhazuje plechovky do kovu) motivovali k důslednějšímu třídění nápojových plechovek ve středu 5. ...

Sedm nově vysazených platanů je věnováno významným osobnostem Prahy 8

Městská část Praha 8 je zelenější. Před budovou J&T Banky naproti stanici metra Invalidovna bylo nově vysazeno sedm stromů, z nichž každý symbolizuje příběh jedné významné osobnosti žijící na „Osm...

Společnost SATPO zahájila prodej bytových a komerčních jednotek v Praze 5

Rezidence Laurová představuje moderní a nadčasové bydlení v centru Prahy se všemi výhodami velkoměsta. K výběru pro vlastní potřeby či za účelem investice nabízí celkem 123 bytových jednotek s dispozi...

Opoziční zastupitel Milan Urban (SPD): Totalitní praktiky pirátského vedení Prahy je třeba jednou provždy utnout!

Politickou scénu v Praze rozvířil výrok náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který prohlásil, že „když náhodou spí, tak sní o komunální diktatuře, ve které bychom vydávali změnu územníh...

VIDEO: Agresivní narkomani tloukli hlavou o chodník

Muž a žena pod vlivem drog trpěli halucinacemi. V poškozování se jim strážníci zabránili a pomáhali během převozu i předání v nemocnici.

Příští týden nepoteče voda ve čtyřech městských čtvrtích

Jako každý pátek vám opět nabízíme přehled plánových výluk v dodávkách pitné vody. Jak oznámila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), odstávky jsou nutné z důvodu provádění plánovaných oprav...

Charitativní fotbalové utkání mezi zástupci městské části a osobnostmi kultury a sportu

Praha 14 slaví 30 let. A jednou z akcí, kterými si letošní „narozeniny“ připomíná, bude i charitativní fotbalový zápas mezi výběrem z městské části a populárním Real Top Praha, týmem složeným z mnoh...

Přijďte na komentované procházky po trase vysokorychlostní tratě v Praze 10

Máte rádi železnici? Zajímá vás, jak v následujících letech budou v Praze vypadat vysokorychlostní železniční tratě? Pokud jste odpověděli na tyto otázky ANO, pak vás radnice Prahy 10 zve ve dnech 17....

Zaplavte si na Prague City Swim na pomoc pacientům s nemocí ALS

Už tuto sobotu proběhne v Yacht Clubu CERE v pražském Podolí šestý ročník oblíbené charitativní akce Prague City Swim. Spolek Alsa, který se jako jediný v Česku specializuje na péči o pacienty s ALS, ...

Jana Marková: Eurovolby jak to vidím já. Výsledky a tiskovky.

Pětismečková koala dostala na zadek, ale ne zas tak moc, jak by se mi líbilo. Za to, jak huntují na co sáhnou, měli dostat výprask až na hranici Bruselu, leč nestalo se tak. Opět se ukázalo, že Praha ...

První komunitní zahrada v Praze 13 oslavila první narozeniny

První komunitní zahrada v městské části Praha 13 slavní první rok úspěšného provozu. Komunitní zahradu radnice předala k užívání místní komunitě před rokem a slouží k aktivnímu odpočinku místním obyva...

Světová premiéra konceptuálního díla Jiřího Kyliána Moving Still míří do Národního divadla

Ojedinělý tvůrčí počin, který v uceleném zážitku umožní vychutnat si kreativní myšlení legendy světové choreografie Jiřího Kyliána nejen v rámci tance, ale i filmu, mluveného slova a sochařské instala...

Nákupní centrum Máj Národní obohatí nabídku v centru Prahy o nové koncepty

Máj Národní po svém otevření 24. června přinese do života Pražanů a návštěvníků metropole devět pater zábavy, her a zážitků. Tři patra v ikonické budově na rohu Národní třídy a Spálené ulice obsadí mo...

Petr Lachnit: Na houby v politice asi můžeme zapomenout

Houby a jejich sběr považují za klíčové také někteří politici. Škoda, že místo fascinací houbami nehledají kámen mudrců, aby zmoudřeli.

V Čimickém háji byly zpozorovány pohádkové postavy

V sobotu 8. června uspořádal spolek Čimis pro děti již tradiční Pohádkový Čimický háj. Tentokrát byl start i cíl na Čimické zahradě, kde bylo zázemí a doprovodný program.

Jana Marková: Prachy jsou krásná věc, ale volby si za ně nekoupíš. A nebo jo?

Tento text chci začít parafrází známé písně, protože s úspěchem ve volbách nakonec přichází i to štěstí. Minimálně pro aktéry a jejich strany. Dnes si dáme pár čísílek. Hned zpočátku chci ale říci něk...

Lazaret i vojenské tažení najdete na Invalidovně

Městská část Praha 8 i letos letos spojila síly s Národním památkovým ústavem a pořádá akci Vojáci v Invalidovně. Ve dnech 14. a 15. června bude MČ Praha 8 v barokním objektu Invalidovny hostit spolky...

Rodinná zábavná a vzdělávací akce Pražské služby dětem 2024 proběhne na Ladronce

Zábavný a vzdělávací rodinný den nazvaný Pražské služby dětem se v tomto sportovně-rekreačním areálu a parku uskuteční už podvanácté, tentokrát v sobotu 22. června od 11 do 16 hodin a nabídne jako vžd...

Dobrovolní hasiči Prahy 8 získali nový hasičský vůz

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Prahy 8 si tento měsíc převzala z rukou místostarosty MČ Praha 8 Jiří Vítka (Patrioti) moderní hasičský automobil MAN pro technické zásahy jako jsou dopravní nehody,...

Začíná výstava ranných třešní, které letos nezmrzly

Ve čtvrtek 13. června začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 48/5) první letošní výstava plodů starých odrůd - raných třešní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Součástí doprovodn...

Praha 1 trvá na úplném zákazu sdílení motorových koloběžek na svém území

Podle radnice Prahy 1 trápí většinu obyvatel centra Prahy problém s turisty využívajícími sdílené koloběžky s motorovým pohonem. Vedení hlavního města se to nyní chce pokusit řešit regulací, tedy novo...

Cyklistický závod L´Etape Czech Republic by Tour de France si v sobotu vyžádá dopravní omezení

Čtvrtý ročník závodu amatérů na silničních kolech L´Etape Czech Republic by Tour de France se letos uskuteční v sobotu 15. června 2024. Pořadatelé předpokládají, že závodu se zúčastní až 3500 amatérsk...

Jana Marková: Bez zvýšení koncesionářských poplatků bude prý muset moloch ČT propustit 350 zaměstnanců. No a? Chce se mi říct.

Dlouhodobě považuji toto výpalné státní propagandě za něco nemorálního podobně, jako třeba daň z nemovitosti. Nyní si chce státní moloch sáhnout opět hlouběji do našich peněženek za něco, co vlastně m...

Z nové dálnice D4 je hotovo už přes 85 %

Na dálnici D4 mezi Příbramí a Pískem je v plném proudu poslední stavební sezóna. Projekt dostavby 48 kilometrů dlouhé dálnice bude podle ministerstva dopravy dokončen v prosinci 2024. Dálnice D4 je pr...

VIDEO: Další služební den a žádná změna u řidičů - kokain, víno a chybějící řidičák

Muž si ani nestačil obnovit řidičský průkaz poté, co mu skončil zákaz řízení a sedl za volant, tentokrát s troškou koksu. U sebe měl navíc další sáčky s drogou. Žena si pro změnu dala před jízdou víno...

Příští týden nepoteče voda ve čtyřech městských čtvrtích, následující týden v pěti

Jako každý pátek vám opět nabízíme přehled plánových výluk v dodávkách pitné vody. Tentokrát je to přehled na následující dva týdny. Jak oznámila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), odstáv...

Z vánočního stromu vznikly mobilní záhony, lavička a hmyzí hotely

Ze smrku ztepilého, který v adventu zdobil pražské Staroměstské náměstí, letos vznikly zahradní prvky do dvou domovů pro seniory. Technologie hlavního města Prahy uvedla, že dnes zástupci hlavního měs...

Články abecedně vzestupné

Večerní procházky v Zoo Praha i v lednu

Do večerní zoo se můžete vypravit i v lednu. Každý pátek a sobotu projdete s průvodcem spodní část zoologické zahrady, kde se ohřejete ve vytápěných pavilonech.

Večerní procházky v zoo Praha od 31. 7.

Každý srpnový pátek a sobotu máte možnost nahlédnout do soukromí zvířat a zjistit co dělají po setmění. Za doprovodu průvodce projdete horní část zoo kde se bude k spánku ukládat žirafí stádo. Uvidíte...

Večerní prohlídka zámku je zítra

Večerní prohlídky v Zoo Ostrava

Večerníček dorazí v březnu na Černý Most. S návštěvníky obchodního centra oslaví padesátku

Centrum Černý Most bude od 4. do 20. března hostit výstavu České televize „Večerníček slaví 50“ a všichni malí i dospělí fanoušci oblíbených animovaných postaviček ji mohou navštívit zcela zdarma.

Večerníček zasadil v Botanické zahradě Praha dub

V rámci projektu Kořeny osobností zasadila v botanické zahradě svůj strom legendární kreslená postavička Večerníček. (vidoe na facb časpis Naše Praha) Dub věnovaný legendární kreslené postavičce vysad...

Večerníčkovský pohádkový les pobaví děti v zahradě Kinských

Máte rádi večerníčky? Chcete si hrát a dobře se pobavit? Vstupte alespoň na jeden den do pohádky. Městská část Praha 5 a společnost Velká dobrodružství připravily v zahradě Kinských u Národopisného mu...

Věci v zaparkovaném autě přilákaly zloděje

Věčné spory sousedů: ploty, ploty, ploty

Do redakce nám velmi často chodí dotazy čtenářů týkající se vlastnictví plotů, jejich bezprostředního okolí a možnosti jejich úpravy. Na čtenářský dotaz odpovídal J. V Martínek z Advokátní kanceláře M...

Věčnost ve fotografii

My, lidé se velmi rádi vracíme hlouběji do své minulosti či do minulosti lidstva samého. Rádi ji studujeme, a snažíme se hledat podstatu lidského života, řešení základních životních otázek, ale rovněž...

Články abecedně sestupně

Vědecký jarmark má přivést mladé lidi k zájmu o vědu a techniku

Rada hlavního města Prahy schválila finanční podporu Vědeckému jarmarku, jež má za cíl inspirovat žáky základních a středních škol ke studiu vědeckotechnických a přírodovědných oborů a přispět tak k v...

Vědeckotechnický park v Olomouci je nejlepší

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého vyhrál v celostátní soutěži Podnikatelská nemovitost roku 2010. V rámci soutěže se posuzují vědeckotechnické parky, podnikatelské inkubátory, technologická c...

Vědecko-technologický park se rozšířil

Vědecko-technologický park dostane od Ostravy 206 milionů korun

Vědecké projekty usilují o získání průmyslových práv

Dvaadvacet přihlášek patentů, užitných a průmyslových vzorů nebo ochranných známek podali za rok 2009 pracovníci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Vyplývá to z údajů Centra transferu technologií,...

Vědecká show v ulicích Ostravy – sex, drogy a rokenrol

Vědecká knihovna v Ostravě se začne stavět ještě letos

Jednou z hlavních priorit Moravskoslezského kraje je výstavba nové Vědecké knihovny v Ostravě. Zastupitelé kraje vyčlenili na knihovnu z letošního rozpočtu 84,5 milionu korun.

Vědec Michael Londesborough předvede v Ostravě svou show

Vědcům došla trpělivost. Neexistuje žádná klimatická nouzová situace, je to podvod, podepsali tisíce.

V oblasti klimatu není žádná nouzová situace. Proto není důvod k panice a poplachu. Důrazně se stavíme proti škodlivé a nereálné politice čisté nulové emise CO2 navrhované pro rok 2050. Cílem globální...

Vědci poprvé popsali podnebí Olomouce

Olomouc se konečně dočkala odborného popisu svého klimatu. Pořídili ho vědci z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s odborníky z Českého hydrometeorologického ú...