Počasí
Praha 6 °C Sobota, 07. prosince 2024, Svátek má Benjamín
Go to content
Naše Praha na Facebooku

architekt

Radnice Prahy 7 udělila čestné občanství a ceny městské části

Ve středu 6. listopadu 2024 byl architekt Josef Pleskot jmenován čestným občanem Prahy 7. Sedmá městská část při této příležitosti také ocenila významné osobnosti, které přispěly v oblastech kultury, sportu, sociálních a komunitních aktivit. Slavnostní předávání cen proběhlo jako součást oslav 140. výročí Prahy 7.

Na Rohanském ostrově vyroste nová městská čtvrť se základní školou a parkem srovnatelným se Stromovkou

Během pár let se promění rohanská pláň k nepoznání. V docházkové vzdálenosti metra Invalidovna vyroste část města pro tisíce nových obyvatel. Nová čtvrť se spoustou zeleně, promenádami, veřejnými bulváry a parkem srovnatelným se Stromovkou se bude tvořit postupně několik let. Na zástavbě části Rohanského ostrova spolupracuje městská část Praha 8, Hlavní město Praha a soukromý investor J&T Real Estate.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Pátrání po malíři Josefu Kotrbovi pokračuje na výstavách v Praze a Berouně

Letos se radostné, zářivě barevné obrazy znovuobjeveného malíře Josefa Kotrby představí na dvou místech současně. První výstavu nazvanou Nalezený malíř Josef Kotrba II pořádá od 19. září do 31. října Arthouse Hejtmánek v Praze Bubenči, druhou pod názvem Josef Kotrba, zapomenutý malíř je možné zhlédnout od 20. září do 31. října v Muzeu Českého krasu v Berouně.

Přijďte si prohlédnout vzorový byt v rezidenčním projektu Astrid Garden v Holešovicích

Společnost UBM Development Czechia připravila vzorový byt v moderním, nadčasovém designu v novém rezidenčním projektu Astrid Garden v Praze 7 – Holešovice. Komplex sedmi novostaveb a jedné rekonstruované původní budovy z počátku 20. století nabízí celkem 138 bytů, z nichž je již aktuálně prodána polovina. Kolaudace projektu, který je stavěn s ekologickou certifikací BREEAM, proběhne v červenci. Prodej zajišťuje exkluzivně realitní kancelář Lexxus Norton.

Architektonická soutěž na zahradní restauraci s vyhlídkou v Malešickém parku má vítěze

Odborná komise hodnotila v rámci otevřené architektonické soutěže na novou zahradní restauraci s vyhlídkovou věží v Malešickém parku celkem 21 návrhů. Radnice Prahy 10 uvedla, že zvítězil návrh od švýcarského ateliéru Amont z Basileje. Jeho autorem je architekt Logan Michael Allen, se kterým spolupracovali Jonas Løland, Finn-Erik Nilsen a Dawid Roszkowski.

Vědci a odborníci se shodli: Klimatická krize neexistuje. Klima i stav CO2 jsou v historických srovnáních v normálu.

Současné oteplování planety je součást pravidelného klimatického cyklu, na který nemá člověk žádný vliv. Planeta prochází pravidelnými cykly ochlazování a oteplování. Společně se zvyšováním teplot se zvyšuje i podíl CO2 v atmosféře, který se uvolňuje především z oceánů. Vliv CO2 na planetu je ale blahodárný, podporuje růst vegetace. V některých částech planety je to už viditelné, zazeleňuje se. Bojovat proti CO2 a provádět tzv. dekarbonizaci je proto nesmyslné a pro planetu škodlivé.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Třetí pamětní strom je věnován Daně Němcové

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) a spolek Lastavica si připomněly první výročí odchodu Dany Němcové, české psycholožky, kritičky a disidentky komunistického režimu, vysazením jejího stromu na Senovážném náměstí. K účastníkům promluvili předseda správní rady VDV Vojtěch Sedláček, starostka městské části Prahy 1 Terezie Radoměřská, římskokatolický kněz a pedagog Ladislav Heryán a ředitelka spolku Slovo 21 Jelena Silajdžič.

Praha má problém jako Brno! Metro D je ohroženo.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Praze shodil kritizovanou zakázku na dostavbu metra D. Rozhodnutí ještě může zvrátit šéf úřadu Petr Mlsna jako odvolací orgán. Zakázku vyhrál bývalý Metrostav (dnes Subterra) s cenou o 2 miliardy dražší, než druhý v pořadí Porr, Eurovia, které komise vyřadila ze soutěže.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Na Ládví se otevřela odpočinková zóna u historické fontány

Po rekonstrukci historické fontány v centru Ládví se otevřela také odpočinková zóna v jejím okolí. Městská část Praha 8 investovala do kompletní výměny povrchu, který je nyní tvořen světlou žulou. Rozšířil se i výrazně bezbariérový přístup a přidalo se osm designových laviček, které navrhl architekt a autor fontány Viktor Tuček.

Zástupci radnice Prahy 5 nově odhalili památník Ferdinanda Peroutky

Smíchov se od pondělí 4. prosince honosí novým uměleckým dílem ve veřejném prostoru. V parku u barokního letohrádku Portheimka byl odhalen památník publicisty, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutky. Slavného obyvatele Prahy 5 připomíná objekt ve tvaru dýmky od architekta Radka Talaše. Ten se svým návrhem nazvaným „Jací jsme“ uspěl v otevřené výtvarné soutěži v konkurenci dalších 22 účastníků. Cena na realizaci artefaktu činila 2,9 milionu korun.

Studio ADR Schieszlovu vilu na Smíchově zachraňuje, nikoliv „ničí“

Spolumajitel studia ADR, architekt Petr Kolář, se důrazně ohradil proti informacím šířeným skupinou aktivistů z Prahy 5, že stavební práce probíhající v Tiché ulici na pražském Smíchově jsou necitlivé a ničí historicky významnou budovu. Celý architektonický záměr, který osobně zpracoval, je podle něj přesným opakem toho, jak je zmíněnou skupinou prezentován: jedná se o úpravy, které veškerou historickou i architektonickou hodnotu této lokality nejen zachovají, ale ještě více posílí.

Recenze: Český film Úsvit má minimálně evropský rozměr

Už příští čtvrtek bude mít v českých kinech premiéru dobové detektivní drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka s Eliškou Křenkovou v hlavní roli těhotné lékařky. Film, který se odehrává v několika dnech roku 1937 ve Zlíně a především na slovenském Svitu, jsme viděli na předpremiéře. Na velkém plátně ještě více vynikne jeho skvělá kamera, krásně nasnímané lokace i herecké výkony hereckých představitelů.

Koncept pražských Dejvic bude po sto letech dokončen

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí se stal společný návrh holandské kanceláře Benthem Crouwel Architects a českého studia OVA. Projekt na dostavbu jednoho z nejvýznamnějších pražských náměstí navazuje na původní hodnoty urbanistické koncepce Dejvic od Antonína Engela. Investor s vítězem již podepsal smlouvu na přípravu projektu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře ukáže urbanistická soutěž

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s městskou částí Praha 15 a hlavním městem Praha vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka Mráze.

Praha 8 bude hájit zájmy obyvatel proti demolici okrskového centra Střelničná

Na pražském sídlišti Ďáblice vyvolaly pobouření plány developera CPI Reality na demolici jednoho z okrskových center občanské vybavenosti. Budovy i náměstí v ulici Střelničná by podle územní studie schválené Magistrátem hl. m. Prahy měly být i nadále využívány jako centrum obchodního a komunitního života. Společnost miliardáře Radovana Vítka však pouhý měsíc po jejím zveřejnění požádala stavební úřad Prahy 8 o demolici celého prostoru za účelem výstavby bytových domů. Radnice s tímto záměrem zásadně nesouhlasí!

Obě radotínské lávky už slouží chodcům i cyklistům

Od pátku 1. září mohou chodci a cyklisté v Radotíně podle místní radnice naplno využívat obě nové lávky – přes Berounku a nad frekventovanou silnicí. Lávky slavnostně otevřeli zástupci místních samospráv, ministr dopravy Martin Kupka, náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib, pražský radní pro finance Zdeněk Kovářík, senátor Pavel Fischer, architekt Josef Pleskot, generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda či představitelé zhotovitelských firem.

Do Divadelní ulice se vrátilo historické schodiště

Replika původního historického schodiště, zbouraného při rozšiřování podjezdu pod Národní třídou v roce 1956, usnadňuje od nynějška v Divadelní ulici spojení pro pěší mezi Betlémskou čtvrtí a Národní. Zároveň podle radnice Prahy 1 se připravuje rozšíření chodníku na protější straně vozovky, které umožní snadnější pohyb vozíčkářů doposud obtížně přístupnou lokalitou.

V pražské Troji vznikne nový park vodních sportů

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání (14. srpna) schválila záměr vybudovat kanál pro kanoistiku a zároveň víceúčelový sportovní areál v Trojské kotlině. Nový areál bude sloužit veřejnosti i profesionálním sportovcům. Stane se totiž národním tréninkovým centrem pro vodní sporty. Charakterem bude odpovídat krajinářskému parku s dostatkem zeleně.

Projekt Čitelná Praha testuje prototypy pěší navigace

V pátek 27. července byla slavnostně otevřena nová Štvanická lávka propojující Karlín a Holešovice s ostrovem Štvanice. Nově řešená oblast poblíž tramvajové zastávky Holešovická tržnice je ideálním místem pro pilotování pěší navigace v rámci projektu Čitelná Praha.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Na Libeňském zámku se na dvě hodiny zastavil čas

Říká se, že někdo má hodiny a někdo má čas. A Libeňský zámek má své hodiny skrývající důmyslný systém ozubených koleček a řetězů od roku 1770, kdy rokokovou přestavbu uskutečnil pražský architekt Jan Josef Prachner. Dosavadní zámecká budova tak byla rozšířena o honosné východní křídlo s věžičkou a hodinami a o kapli.

Štvanická lávka zvládla zatěžovací zkoušky

Téměř dokončená lávka, která v létě spojí Holešovice s Karlínem přes ostrov Štvanice má za sebou náročné zatěžovací zkoušky. Podle Magistrátu hl. města Prahy Mostní specialisté Skanska zatížili konstrukci nákladními auty a před tím ji kontrolovaně rozkmitali, aby simulovali její extrémní zatížení. Tři sta metrů dlouhý most pro pěší a cyklisty se otevře v létě.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

REPORTÁŽ: Z kdysi pulzující Holešovické tržnice se stalo torzo. Odhalili jsme příčiny – korupce, pašalíky, politika

Pohled na Holešovickou tržnici je tristní. Nedávno ještě plná stánků trhovců, dnes zeje prázdnotou. Na slavnou halu 22 je smutný pohled. Nedávno se ještě pyšnila nejlepší a nejlevnější zeleninou v Praze. Dnes? Petržel za 70, mrkev za 40, kuře 290 korun. Pusto, prázdno. Tým redakce Naše Praha proto zapátral po důvodech úpadku a výsledek je šokující.

Strom Olgy Havlové bude na Senovážném náměstí

Na Senovážném náměstí v Praze, kde se nachází sídlo Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), bude podle VDV 22. března ve 14:30 hodin odhalena pamětní deska u Stromu Olgy Havlové. Půjde o první z pěti stromů, které budou nově vysazeny či pojmenovány po zakladatelce nadace v roce oslav jejích nedožitých 90. narozenin.

Nuselský most má 50 let. Vzal si i životy pilotů a zvířat

Přes 40 metrů vysoká stavba byla slavnostně otevřena 22. 2. 1973, ale již brzo byly s Nuselským mostem spojeny dobrovolné odchody ze života. V Praze se tehdy dokonce rozšířila fáma, že na mostě (který se tenkrát jmenoval Most Klementa Gottwalda, ale Pražáci mu stejně říkali Nuselák) řádí gang synáčků z prominentních rodin komunistických papalášů a z nudy shazuje dolů náhodné pěší. Někteří rodiče proto varovali děti, ať tudy raději nechodí.

Ferda Mravenec slaví devadesátiny!

Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomene výstava v pražské Galerii Villa Pellé.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Galerie Jaroslava Fragnera zaostří na rekonstrukce i proměny veřejného prostoru

Galerie Jaroslava Fragnera se v nadcházející výstavě Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill zaměří na architekturu posledních let vznikající na území České republiky. Od 16. listopadu představí více jak pět desítek realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou, ve kterých se citlivě a zároveň sebevědomě potkává historie se současností.

Nedvědovo náměstí v Podolí čeká revitalizace

Příprava revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Davida Vávry pokračuje. Na nové podobě náměstí se shodla Komise územního rozvoje i výrazná většina respondentů, kteří se zúčastnili první veřejné debaty nad návrhem na jaře 2021, i účastníci ankety ke konceptu návrhu v létě roku 2021.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

V Praze 7 se po sto letech postaví nová škola

Rada městské části Praha 7 potvrdila rozhodnutí poroty a vyhlásila vítěze mezinárodní otevřené architektonické soutěže o návrh novostavby základní školy Jana Vodňanského, která bude po 100 letech postavena na území sedmé městské části. První cena náleží týmu architektů pod vedením Josefa Choce.

Mezinárodní architektonická soutěž na lanovku Podbaba – Troja – Bohnice má pět finalistů

Do mezinárodní architektonické soutěže na podobu stanic a podpěr plánované nové lanové dráhy Podbaba – Troja – Bohnice, kterou letos v květnu vyhlásil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se přihlásilo 23 zájemců z devíti evropských zemí. Podle dopravního podniku porota, které předsedá Arjan Dingste, ředitel a hlavní architekt renomovaného amsterdamského ateliéru UNStudio, z nich vybrala pět finalistů.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jaké nové seriály připravuje TV NOVA a VOYO?

Televize Nova a Voyo představily projekty hrané tvorby připravované pro sezóny roku 2023 a dále. Diváci se mohou těšit například na výpravný Obchodní dům zasazený do období těsně před druhou světovou válkou, příběh jedné skoro obyčejné rodiny podle scénáře Alice Nellis nebo seriál o tom, jak Martin Pechlát jako Táta v nesnázích zkouší znovu nalézt lásku navzdory třem dcerám, které se mu rozhodly nastěhovat zpět do života.

Zapojte se i vy do dostavby Vítězného náměstí v Dejvicích

Severozápadní část Vítězného náměstí se dočká zástavby pro kanceláře, obchody, služby a bydlení. Na místě také vznikne nová budova Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Podle radnice Prahy 6 vzejde nejvhodnější řešení z mezinárodní architektonické soutěže, do přípravy podkladů se nyní může zapojit i veřejnost. Kde a jak?

„Holub – záškodník mne skutečně zaskočil,“ říká architektka Jana Mastíková

Proč se v naší metropoli nestaví nové atraktivní domy? Je na vině jen chybějící odvaha a vizionářství odpovědných politiků? A je nyní ohrožen projekt Vltavské filharmonie? O pražské architektuře si Naše Praha popovídla s Ing. arch. Janou Mastíkovou ze studia LOXIA, jejíž architektonický podpis najdete především v Modřanech na budově nové radnice a v nejbližší době i pod Nuselským mostem, kde vzniká volnočasový areál.

Podcast „Na jedno“ s architektem Markem Tichým

S vlastním architektonickým studiem TaK Architects se specializuje na obnovu historických budov. Má za sebou například oceňovanou přestavbu budovy Elektrických podniků či rekonstrukci Volmanovy vily v Čelákovicích. V rozhovoru hovoří mimo jiné o tom, jak se ve své profesi vyrovnává s politikařením, které například zastavilo projekt Havlovy knihovny.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

FOTO: Víme, jak bude vypadat nástupce KD Eden

Velká urbanisticko-architektonická soutěž je u konce! Mezinárodní porota vybrala vítěze, Rada MČ Praha 10 její rozhodnutí posvětila. Tzv. Nový Eden, současný Kulturní dům Eden a jeho okolí, se má proměnit v žádanou městskou adresu, kde občané najdou moderní budovu s byty i multifukčním sálem a výrazně oživený veřejný prostor. Opozice však namítá: Má na to MČ Praha 10 peníze? Měla radnice napřímo říci, že Praha 10 nechce mít svůj kulturní stánek?

BOHUSLAV SVOBODA: Praha je na 30 % svého potenciálu!

Dost už bylo experimentů na Praze, je načase se vrátit k profesionálnímu řízení města! To je hlavním mottem koalice SPOLU do pražských komunálních voleb, kterými chce koalice navázat na úspěch z posledních sněmovních voleb, ve kterých získala 40 % voličských hlasů. Lídrem této koalice a kandidátem na primátora hlavního města se dnes stal uznávaný lékař a jeden z nejoblíbenějších bývalých primátorů doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Kavárna Slavia v nových rukou a s literaturou

Na slavnou historii kavárny Slavia, která se píše už od roku 1881, chtějí navázat noví provozovatelé Petra Onderková a její syn Jozef Onderka. Kavárnu v září otevřeli po roční uzavírce, během které proběhla rekonstrukce interiéru a úprava konceptu.

Zaboduje Praha v architektonické soutěži?

Praha – Česko reprezentují na letošním ročníku ceny Evropské unie za současnou architekturu, která nese jméno Ludwiga Miese van der Rohe ( vily Tugedgat) některé pražské stavby. Cena se uděluje jednou za dva roky nejkvalitnějším realizacím z celé Evropy. Celkově je v soutěži 383 staveb, z České republiky 12 objektů.

Do Pražského Jezulátka bez bariér

Malá Strana - Vzdát hold nejznámějšímu Pražanovi na světě Pražskému jezulátku mohou v budou pohodlně i hendikepovaní lidé. Chystá se totiž bezbariérový vstup a zázemí pro příchozí včetně toalet.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Na Petříně jsou moderní nezpevněné povrchy

V těsném sousedství Petřínské rozhledny byla koncem srpna provedena pokládka zcela nového druhu nezpevněných mlatových cest. Tato nová technologie povrchů, známá také pod názvem Parkdecor, se vyznačuje zejména svou vysokou propustností dešťové vody, vysokou pevností povrchu a minimální prašností.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Střecha Paláce Lucerna se na 15 dnů promění v zelenou louku

Projekt Louka nad Lucernou, za nímž stojí Ondřej Kobza, Petr Plewka a architekt Petr Hájek, otevírá dnešním dnem nově upravené střešní prostory Lucerny. Na 1000 m2 bude mít veřejnost až do 11. září 2018 vždy od 12.00 – 20.00 hod. možnost projít se po umělé trávě, nakrmit slepice, kozy i králíky, prohlédnout si ptactvo ve voliéře, přivonět k lučnímu kvítí i poslechnout si dvacetiminutová klavírní intermezza (denně, 17.00 až 20.00 hod.).

Rekonstrukce Národního muzea končí, ve velkém se promění i jeho okolí

Po několika letech postupně končí práce na Národním muzeu v centru Prahy. Kromě zcela nového interiéru se mohou Pražané těšit také na zvelebení celého okolí budovy. Úpravy veřejného prostoru se dotknou Čelakovského sadů, chodníků a do budoucna tu plánuje hlavní město vytvořit i park pro veřejnost zaměřený na různé rostliny výhradně z České republiky. Muzeum se lidem otevře již v říjnu.

Hrob autora Historické budovy Národního divadla se dočkal opravy

V neděli 15. července tomu bylo přesně 101 let, kdy zemřel známý architekt Josef Schulz, a není náhodou, že právě v těchto dnech byla dokončena oprava jeho hrobu s novou pamětní deskou. Stalo se tak navíc v roce, kdy bude částečně znovuotevřena po dlouholeté a náročné rekonstrukci Historická budova Národního muzea, jež je jednou z řady významných budov, které Josef Schulz navrhl.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Sweetsen fest letos zamíří i na přehradu Olešnou

Letošní patnáctý festival tvoří deset scén ve Frýdku-Místku. Hudební akce však má přesah i do dalších oblastí – tance, literatury, divadla a letos také do architektury. Sweetsen fest zahájí výstava Frýdek-Místek a architektura ve veřejném prostoru, která se uskuteční ve slezanské tkalcovně v Těšínské ulici. Během vernisáže představí osobně architektka Eva Jiřičná dostavbu Národního domu. Festivalové dění přiblížil zakladatel a organizátor festivalu Petr Korč.

Hotel Jalta, architektonický skvost Václavského náměstí, slaví 60. výročí

Boutique Hotel Jalta dotváří svou osobitou architekturou horní část pražského Václavského náměstí přesně šedesát let. Přes relativní mládí má tato unikátní budova své místo nejen na seznamu kulturních památek pražského historického centra, ale i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za dobu své existence poskytl hotel zázemí více než 2 milionům hostů včetně významných osobností, například Jeho svátosti Dalajlámovi či americké filmové hvězdě Bruci Willisovi.

Na Nové radnici je opět otevřeno bistro

V prostorách Nové radnice na Mariánském náměstí bylo dnes slavnostně otevřeno rekonstruované bistro. Ve výběrovém řízení na jeho provozování zvítězila společnost Gritmat, kdy nabídla měsíční nájemné ve výši 28 000 korun bez DPH. Podnik bude fungovat pod názvem Bistro na Nové radnici s nájemní smlouvou na dobu neurčitou a tříměsíční výpovědní dobou. Rekonstrukci realizovalo architektonické studio edit!, vítěz výběrového řízení.

Před 45 lety projela po Nuselském mostě první auta

Přesně před 45 lety, 22. února 1973, byl uveden do provozu Nuselský most. U příležitosti oslav 25. výročí Vítězného února slavnostně přestřihl pásku generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák za přítomnosti tehdejšího prezidenta republiky Ludvíka Svobody. Tentýž den navštívil ČSSR generální tajemník SSSR Leonid Brežněv, který Husákovi o den později propůjčil Leninův řád.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jasné zítřky naší zlaté matičky Prahy

Kdyby se v Praze postavily všechny nerealizované projekty, tak by na některých místech byla veliká tlačenice. Mezi nejoblíbenější místa, kde architekti na povel pražské radnice ochotně sní, je zcela určitě Staroměstské náměstí. Architektonických soutěží na dostavbu Staroměstské radnice bylo vypsáno osm, účastnily se jí stovky architektů a nic. Teď je vše u ledu, stromořadí babyk zřejmě ještě dlouho vydrží. V současné době probíhají v Praze dvě výstavy na Václavském náměstí (na pěší zóně a proti hotelu Evropa), obě se týkají i takových projektů.(foto najdete na FB časopis Naše Praha) Oskar Kuptík

Jaká umělecká díla restaurovat, ptá se lidí Praha 10? Začala na Hamru a pokračuje ve Strašnicích

V listopadu bylo dokončeno dlouhodobé restaurování významné plastiky Rychlost od Jiřího Nováka. Ta se nachází ve Strašnicích před ZŠ V Rybníčkách. Praha 10 vyzývá obyvatele, aby dále posílali tipy na zajímavá umělecká díla, která by si obnovu a péči také zasloužila. Nedávno vedení radnice obnovilo také dříve vandalsky poničenou kapličku u Hamerského rybníka v Záběhlicích.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha pokračuje v přípravě rekonstrukce Palachova náměstí

Příprava rekonstrukce náměstí J. Palacha postoupila do dalšího stádia. Praha zadala vypracování projektové dokumentace pro celkovou úpravu parteru, včetně inženýrské činnosti. Projekt vyjde z vítězného architektonického návrhu Václava Králíčka. Celková předpokládaná hodnota zakázky je 33,5 mil Kč a vlastní realizace stavby by měla začít na přelomu let 2019 a 2020.

Na Dívčích hradech se budou prohánět převaláci

Do dvou let se budou prohánět pro ploše téměř 20 hektarů na Dívčích hradech koně Převalského.Není to sliby, ale fakt. „Praha už v červnu na projekt chovu koní Převalského na Dívčích hradech pro letošní rok uvolnila 6,5 milionu korun. Tato lokalita potřebuje oživit a revitalizovat. Chov koní Převalského je skvělým řešením a věříme, že Pražané se na ně budou chodit rádi dívat. Zatraktivnění se tak místa, jež se nacházejí v bezprostřední blízkosti Prokopského údolí,“ uvedl Petr Dolínek (ČSSD), náměstek primátorky.

Praha testuje nové lavičky a koše

Praha vybírá nový městský mobiliář: lavičku, odpadkový koš a stojan na kolo. V designérské soutěži porota vybrala tři finalisty, kteří nyní dodali prototypy svých výrobků. Ty jsou nově osazeny v areálu IPR Praha u Karlova náměstí. Po dobu příštích tří měsíců může každý přijít a otestovat si je.

Na Nákladovém nádraží se konečně bude revitalizovat. Další pražské brownfieldy ještě stále čekají. Dočkají se?

Rezidenční čtvrť s parkem namísto zanedbaného brownfieldu – to by mohlo čekat i další prázdné lokality. Urbanisticky se na pozemku na Žižkově sousedícím se zanedbanou budovou bývalého nádraží bude podílet sedm předních architektů. Prokletí zablokování investičních aktivit vlivovými politickými skupinami tuto i jiné pražské (např. smíchovské nádraží) lokality brzdí již 14 let. Praha 3 je přitom na prvních příčkách ve vysídlování širšího centra. Chráněné budovy nádraží na sousedním pozemku se výstavba netýká.

Budova filharmonie na Kulaťáku? Patrně vyhraje Vltavská

V Praze se diskutuje i o umístění budovy nového koncertního sálu. Za sedm let od vzniku Spolku pro vznik nové budovy filharmonie se diskutovalo celkem o třiadvaceti místech, kde by filharmonie mohla vyrůst – mezi nimi Vítězné náměstí, Rohanský ostrov, Klárov nebo Štvanice. Aktuálním favoritem je Vltavská, kterou vybrala komise, působící při IPR Praha.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Budova na Václavském náměstí bude zbourána do konce června. Nahradí ji nový, moderní a ekologicky šetrný dům

V Praze je zhruba sedm tisíc neobydlených domů. Denně kolem nich projdou bez povšimnutí tisíce lidí. Zájem tyto domy vzbudí až ve chvíli, kdy se s nimi jejich majitelé rozhodnout něco dělat. Takový osud potkal i dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Ten jde po letech sporů k zemi a nahradí ho novostavba.

Tapeta místo orloje vydrží rok

Kalendárium, které je namalované na měděném kruhovém plechu zmizelo na rok ze Staroměstského orloje. Nahradí ho nové kalendárium, který bude přesnou replikou toho, které namaloval v 19. století Josef Mánes.

Začíná stavba rozhledny Doubravka XIV

Na Čihadlech na Černém Mostě v nejbližších dnech začne výstavba očekávané vyhlídkové věže Doubravka XIV. Půjde o první veřejně přístupnou rozhlednu na území hlavního města od roku 1992, kdy byl dokončen Žižkovský vysílač.

Kolem Krakova se chystají velké změny

Bohnice - Okolí obchodního a kulturního centra Krakov se promění v náměstí s parkem, kde bude vysázeno až 80 stromů a budou odstraněny bariéry. Revitalizace má podle radnice stát 26 milionů korun bez DPH. (vizualizace na fcb Naše Praha 8)

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Dočká se park na Karlově náměstí konečně proměny?

Dlouho diskutovaná proměna Karlova náměstí je o krok blíže realizaci. Rada hl. m. Prahy dnes schválila, že budoucí podobu náměstí určí tzv. soutěžní dialog, který společně uspořádá Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR) a magistrátní Odbor strategických investic. Vítězný architektonicko-urbanistický návrh bude znám v září.

Praha 14 získala cenu za projekt komunitního centra

Praha 14 slaví úspěch s novým komunitním centrem, jehož stavba nyní finišuje v parku Pilská v Hostavicích. V již 14. ročníku prestižní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2015 získal projekt kavárny s multifunkčním využitím Cenu hlavního města Prahy.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Den architektury začátkem října láká na prohlídky a bohatý program v 62 městech po celé republice

Prozkoumat zapomenuté stavby, poznat své nejbližší okolí z jiné perspektivy, objevit architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, nebo se podívat do interiérů i míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná, umožní bohatý program letošního Dne architektury.

Vášně kolem umístění Slovanské epopeje planou dále, je to jen dobře…

Tak s návrhy kam umístit Slovanskou epopej se zase jednou roztrhl pytel. Po letech klidu se náhle objevil návrh z Prahy 1, že by mohla být na předmostí Štefánikova mostu. Pak se ozvala starostka Prahy 3 V. Hujová, že na Vítkově bude epopeji nejlépe. Pražský radní Jan Wolf pro Naší Prahu zrekapituloval ještě další místa pro umístění. Výstaviště, Těšnov (na místě Denisova nádraží). Připomínáme i odmítnuté návrhy, Fantovu budovu hl. nádraží či konírnu nedaleko Černínského paláce.

Den architektury na začátku října otevře veřejnosti stavby zatracované i obdivované

Na zapomenutá místa, architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, originální rekonstrukce, unikátní urbanistické celky, stavby ohrožené, zatracované i obdivované, zvou pořadatelé letošního ročníku Dne architektury. Ten tradičně o prvním říjnovém víkendu láká na komentované prohlídky, cyklovyjížďky, workshopy, přednášky, besedy a diskuze, happeningy i videoprojekce, které se uskuteční v šesti desítkách míst v českých a moravských městech i obcích.