Přijďte se podívat, co z Tržnice udělali
Vše začalo telefonátem nespokojeného obyvatele Prahy 7, který si stěžoval, na špatné poměry v Holešovické tržnici. „Co se tam děje, je neuvěřitelné. Přijeďte se podívat,“ volal do redakce.
O slavné Hale 22 jsme mnohokráte psali. Byla to pražská Mekka levného a kvalitního nákupu ovoce a zeleniny. Postupně se přidávaly ryby, vajíčka a sýry. Skoro 90% prodejců tvořili pěstitelé ze středních Čech, ale občas zde člověk zahlédl bodré prodejce z Moravy s rumělkovými tvářemi, nabízející různé druhy vína a burčáku.
Ceny byly vždy velmi výhodné a zhruba na 50% sezónních v supermarketech. Sečteno podtrženo, kvalita versus cena byla Hala 22 vždy win win situace. Tedy nebyl nikdy důvod sem nezajít něco dobrého zakoupit.

Hala 22 je liduprázdná. Předraženou zeleninu nikdo nekupuje
To bylo. Dnes je situace diametrálně odlišná. Dýchne to na vás hned při vstupu do haly. Nikdo tam není. Tedy jsou tam trhovci. Ale skoro žádní kupující. Důvod zjistí návštěvník záhy. Hned u vchodu vás uvítá květák za 65 korun, mrkev z Německa za 40 korun, petržel za 70.
Brambory od 20-37 korun. Přitom Agrární komora pravidelně inzeruje akce zemědělců, kde prodávají kilo českých brambor za 8-10 korun/kg. Zatímco dříve byla Hala 22 doménou tuzemských producentů, dnes jsou v menšině. Ceny tomu odpovídají. Ale i ti čeští jsou zde drazí.
Zboží tedy nikdo nekupuje. Naproti v Albertu nakoupí to samé o 50% levněji. Proč tak najednou všichni zdražili? Začali jsme tedy pátrat.



Nový management nás vyhodil. Nechtějí nájemníky, neúměrně zdražují
Letmou procházkou po areálu zjistíte, že nebýt Alzy, v areálu Tržnice není živáčka. Kam se všichni poděli? Světlo do případu nám vnesl zakladatel Prague Start-up Center Michal Zálešák, který v Holešovicích provozoval v hale 24 podnikatelský inkubátor.

Začínající nadějné firmy zde mohly zdarma pořádat akce nebo semináře, mít kanceláře a zázemí. Firmám vybraným do inkubátoru byla poskytována podpora formou pracovního místa v kanceláři s možností využívat mentoring od zkušeného týmu mentorů a to na dobu 6 měsíců zcela zdarma.
Inkubátorem prošly stovky firem a vylíhly se tu pozdější hvězdy jako například strafos.aero, která byla zařazena do prestižního kosmického inkubátoru ESA BIC.
„To vše bezvadně fungovalo až do doby, kdy byli do managementu Výstaviště Praha dosazeni noví lidé. Pak už šlo vše rychle z kopce. Chtěli nás vyhodit za každou cenu. V zimě nám dokonce odstřihli topení, později nám ale dali přímotopy a zaplatili zvýšené náklady. Byl to totální chaos. Nakonec nám zvedli násobně nájem a nám nezbývalo, než to zabalit. Teď tam nikdo není, “ podělil se Zálešák o své nepříjemné zkušenosti s managementem Výstaviště, a.s.

Předseda představenstva Výstaviště, a.s. prodává o víkendech na stánku.
Ten tvoří kontroverzní předseda představenstva Výstaviště a.s. Tomáš Hübl, který Tržnici spravuje. Podle očitých svědků prodává každou sobotu u stánku v Hale 22 kuřata, kachny a vejce z vlastního chovu. Využívá k tomu služební vůz, který patří Výstavišti Praha. Politický nominant Praha Sobě Jana Čižinského nemá vysokou školu ani žádné managerské zkušenosti.
Předsedu Hübla jsme kontaktovali, do konce uzávěrky ale neodpověděl na naše dotazy. Jeho vyjádření doplníme.

Podle zaměstnance organizaci vládne chaos, korupce a politické pašalíky Praha Sobě
„Dodnes není koncepce Pražské tržnice, ač byly utraceny desítky milionů Kč za různé studie a taktéž na Výstavišti. Výstaviště dokonce dodnes nemá schválen Generel rozvoje,“ řekl nám pod podmínkou anonymity zaměstnanec Výstaviště, a.s., který je se situací velmi dobře obeznámen. Podle něj je Výstaviště předimenzováno pracovními silami z řad Prahy Sobě, včetně architektů – všichni jsou v zaměstnaneckém poměru.

„Jako zaměstnanec je veden již 2 roky i budoucí ředitel Divadla Spirála Jan Makalouš, pan Drobka má smlouvu na rekonstrukci Tržnice, ač na to nemá vzdělání a kvalifikaci,“ uvedl zdroj. Celkový stav je podle něj neúnosný, a proto na předsedu dozorčí rady rezignoval bývalý náměstek Pavel Vyhnánek z Prahy sobě.

Obchodní ředitelka vyhazuje firmy hlava nehlava, vysoké nájmy zdražují zboží
Další kontroverzní osobou je podle zdroje obchodní ředitelka Marie Štenglová, která zpracovává nájemní smlouvy na stánky, a pro normální trhovce jsou zcela neúnosné.
To potvrzuje i Michal Zálešák. „Oni radši vyhodí 10 firem, než aby je tam nechali za menší nájem. Alespoň někdo ale platí. Teď to tam zeje prázdnotou. Paní Štenglová byla velmi razantní. Ten ekosystém, který jsme tam vytvořili, ji vůbec nezajímal. Prostě neustále opakovala, jděte pryč. Nezajímaly ji ani naše investice. Vybudovali jsme tam například vstupní systém, jí to nezajímalo. Prý to byla naše blbost, že jsme to dělali na vlastní náklady. Prý ať si to odmontujeme a vypadneme,“ popsal situaci Zálešák.


Kontrolní výbor situaci řeší, ředitelka hájí vysoké nájmy řádným hospodářem
Spor se dokonce dostal na jednání Kontrolního výboru magistrátu. Tam ředitelka Štenglová argumentovala, že smlouvu se startupem byli nuceni vypovědět, protože v objektu probíhala rekonstrukce, která nebyla dokončena, podnájemní smlouvu proto vypověděli.
„Věc jsme významně finančně kompenzovali. Až bude objekt dokončen a zkolaudován, jsme připraveni smlouvu podnájemní znovu nabídnout. Ovšem smlouvu za cenu v místě a čase obvyklou tak, jak je zákonnou povinností akciové společnosti a nikoliv za cenu symbolickou, kterou dosud platili,“ vysvětlila situaci na Kontrolním výboru ředitelka Štenglová.
Startupisti to ale zatím vzdali, už neměli nervy pracovat v neustále nejistotě, co bude dále. Z Holešovické haly 24 se raději vystěhovali.

Prokop (ANO): Čižinský to chce vybydlet a připravit pro developery
Situace nenechává klidným předsedu Kontrolního výboru magistrátu Ondřeje Prokopa, který je se situací velmi dobře obeznámen. „Je to plná odpovědnost pana Jana Čižinského a Praha Sobě, kteří mají tržnici dlouhodobě pod svojí správou. Můžeme se jen domnívat, zda to je nekompetentnost jejich vedení nebo záměr tuto lokalitu tzv. „vybydlet“, aby nezbylo nic jiného / lepšího, než ji pak dlouhodobě pronajmout, či prodat někomu spřízněnému. Nebyl by to první ani poslední případ,“ odhaluje šokující závěry Prokop.

„Místo, aby majetek Prahy sloužil Pražanům a pomohl lokálním podnikatelům a farmářům, děje se pravý opak,“ vysvětlil Prokop.

Prokop zároveň potvrzuje, že kuloárně mnohokrát slyšel o záměru přestavět Tržnici na developerský projekt.
„Již jsem o tom kuloárně mnohokrát slyšel a vůbec bych se tomu nedivil. Pan Čižinský se sice snaží stylizovat jako zelený aktivista, ale když se podíváte na „jeho“ Prahu 7 je tam skoro nejrušnější development z celé Prahy. Stojí i za připomenutí jak se pan Čižinský stal starostou Prahy 7 – bojoval proti výstavbě OC Stromovka. Zajímavé na tom je, že záhy co se stal starostou, s tímto developerem nejenže přestal bojovat, ale podepsal i pro Prahu 7 nevýhodné smlouvy. Na náklady městské části se zkultivovalo okolí obchodního centra.
Přitom obvyklé bývá, že tyto investice naopak dělá investor pro město jako úlitbu za výstavbu. Ale tím příběh s OC Stromovka neskončil. V nejhlubší pandemii a lockdownu, Čižinský tomuto developerovi přihrál lukrativní zakázku na mnoho let na pronájem městské firmy TSK asi za 200 milionů Kč, která se do OC Stromovka nastěhovala právě v době, kdy kanceláře byly prázdné, a na trhu byl propad cen nájmů. Můžeme jen doufat, že něco podobného nechystá Praha Sobě i s tržnicí,“ vysvětlil Prokop.

Vůdce Praha Sobě Jan Čižinský se k celé záležitosti vyjádřil lakonicky. „Pan Ondřej Prokop je notorický lhář, kterého nikdo nemůže brát vážně,“ odpověděl stručně na dotazy Naše Praha.
Urban (SPD): Developerský projekt komerční přestavby Holešovické tržnice je na stole
Jeho slova potvrzuje další opoziční zastupitel Milan Urban (SPD), který je civilním povoláním urbanista a architekt. „Mohu potvrdit, že na stole je developerský projekt komerční přestavby Holešovické tržnice,“ potvrdil reportérovi Naše Praha Urban.
„Holešovická tržnice je další ze zkrachovalých projektů Pirátů a Praha Sobě, kdy se investovaly ohromné prostředky na revitalizaci něčeho, co se naopak vzdálilo občanům. Výsledek jsou utracené desetimiliony na něco, kde není živáčka,“ vysvětlil Urban.

Je zajímavé, že vládnoucí koalice SPOLU, Pirátů a STAN ponechala nominanty nyní opoziční Praha Sobě ve vedení Výstaviště, a.s., ačkoliv v jiných firmách došlo ke změnám nebo se chystají.