Kontaminované ukrajinské obilí zakázali skoro všichni, jenom ne ČR
Na základě zjištěných informací byl dovoz ukrajinského obilí zakázán v Polsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Slovinsku. Naskladněné zásoby spálili. Česká vláda se jako jediná k zákazu kontaminovaného obilí nepřipojila. Toho využili obchodníci a trh zaplavili levným ukrajinským obilím. To je podle zdrojů blízkých zemědělcům vydáváno za obilí z Polska a Slovenska. V českých obchodech tak nakupujeme mouku a pečivo, které je s největší pravděpodobností zdravotně závadné.

Kaufland už stáhl mouku ze Slovenska
Jako první zareagoval Kaufland a podezřelou mouku dnes stáhl z prodeje. Ještě dnes ale přišly do domácností letáky Kauflandu, kde levnou mouku za 20 Kč/ks inzeroval. Očekával se velký zájem, prodej byl proto omezen na maximálně 10 kusů na osobu. Po oznámení slovenského ministra zemědělství Samuela Vlčana, že ukrajinské obilí je otrávené, ale bylo vše jinak. Mouka ze slovenských mlýnů Vitaflora byla z preventivních důvodů stažena z prodeje. Jiné obchody zatím nereagovaly.
Tlustý: Je to zlomyslnost naší vlády, která válce podřizuje vše
„Je to zboží, které vítězí za nízkou cenu. Je to neproclené zboží, protože EU dala výjimku. Na Ukrajině mají nižší výrobní náklady a prakticky nulové nároky na bezpečnost a zdraví, tedy cenově poráží celoevropskou produkci,“ vysvětlil důvody dovozu závadných potravin pro Naše Praha bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý, který před nástupem do politiky pracoval ve Státním zemědělském ústavu.
Podle něj vláda ale povolením k prodeji vystavila české obyvatelstvo zdravotnímu riziku. „Pro vládu je na prvním místě porazit Putina a oni opravdu věří tomu, že tímto k tomu přispějí. Na ostatní se neohlíží. Co to bude stát, kolik bude mrtvých, jde stranou,“ vysvětlil Tlustý skandální přístup vlády.

EU nabízí dotace poškozeným zemědělcům
EU mezitím oznámila, že bude dotovat poškozené zemědělce z východních zemí částkou až 100 miliónů EUR, pokud prodej ukrajinského obilí povolí. „Jde o zlomyslnost EU, protože dobře ví, že zemí na západ od našich hranic se to nedotkne, tam se obilí nedostane. Jejich obyvatelstvo nebude vystaveno zdravotním rizikům,“ vysvětlil Tlustý.

Ukrajinské obilí obsahuje vysoce nebezpečné pesticidy
Chlorpyrifos je toxický pesticid, který v půdě, vodě, dřevě zůstává po týdny. Narušuje funkci hormonů v lidském těle, způsobuje pocit sucha v krku, poruchy spánku, zhoršení paměti, dezorientace, bolesti hlavy, poruchy řeči. Je toxický i pro mořské kraby a ryby.
Přítomnost chlorpyrifosu během nitroděložního vývoje může vést k dlouhodobým změnám ve struktuře mozku dítěte. Děti vystavené chlorpyrifosu dosáhly horších výsledků v testech paměti, inteligence a dalších mozkových funkcí.
Geneticky modifikované (GM) pšenice zase obsahují pozměněný protein a enzym, což může způsobovat závažné problémy s játry. Děti rodičů, kteří tuto GM pšenici konzumují, mohou zemřít ještě předtím, než se dožijí věku 5 let. EU používání všech těchto látek v zemědělství striktně zakázala.

Mlýny z Větrovan zvýšily kontroly dodávaného českého obilí
Od ukrajinského obilí se distancují už také první české mlýny. Společnost Malitas, mlýny z Věrovan vydali prohlášení, kde ujišťují zákazníky, že odebírají pšenici pouze od prověřených českých dodavatelů.
„I přes dlouhodobou důvěru zvýšíme četnost kontrol a rozborů v akreditované laboratoři, abychom zabránili případným spekulacím,“ uvádí mlýnice z obce mezi Prostějovem a Přerovem.

Kovanda: Cena obilí prudce klesá
Podle ekonoma Lukáše Kovandy i beztak cena pšenice na českém trhu dlouhodobě klesá. „Výrobní ceny pšenice klesají vskutku výrazně. Zatímco totiž letos v březnu se tuna potravinářské pšenice od zemědělců prodávala za 6787 korun, třeba loni v červnu to bylo 8654 korun. Tedy o takřka 2000 korun na tunu více. Neboli o přibližně 22 procent,“ uvádí Kovanda v komentáři pro Kurzy.cz

Agrární komora: Na Slovensku a Polsku se zaměňují ukrajinské potraviny, aby se mohly vyvézt k nám.
S varování před toxickými dovozy potravin z Ukrajiny přispěchala i Agrární komora. „V poslední době zaznamenáváme, že se k nám ve zvýšené míře vozí vejce a drůbeží maso z Ukrajiny. Bez ohledu na současný válečný konflikt musíme konstatovat, že produkce vajec a drůbežích výrobků na Ukrajině bohužel nesplňuje stejné standardy, jako jsou v zemích EU.
Doporučujeme proto konzumovat tuzemské produkty a raději se vyhnout dovozovým výrobkům ze států mimo EU, tedy i z Ukrajiny. Zákazník to ale vždy nemusí poznat, protože leckdy dochází k přebalování zboží v Polsku či na Slovensku, a tím i k fiktivní změně původu,“ uvádí se v prohlášení Agrární komory.
Meziměsíčně k nám dovoz z Polska vzrostl o více než 1,7 milionu kilogramů kuřecího masa. V případě Slovenska to bylo o půl milionu kilogramů více, uvádí Komora.


Greenpeace a Hnutí Duha proti pesticidům a GMO tvrdě vystupovali, teď mlčí
Proti geneticky upravovaným látkám i toxickým pesticidům v nedávné minulosti razantně vystupovaly neziskové organizace jako Greenpeace nebo Hnutí Duha.
Při pohledu na jejich webové stránky ale o dovozu pesticidy a GMO infikovanou pšenicí do ČR není zmínky. Ani hnutí Duha nic nezmiňuje. Pouze láká na demonstraci za obnovitelné zdroje.
Zemědělství na Ukrajině mohutně zainvestovaly americké fondy
Podle fackcheckingových webů provedli ohromné investice do ukrajinského zemědělství americké společnosti Monsanto (dnes Bayer), Cargill a Dupont, které GMO potraviny a zakázané pesticidy akceptují. Podíly v těchto firmách mají americké investiční kolosy Vanguard Group, BlackRock a Blackstone.
V roce 2019 ukrajinský prezident Zelenkij dal vládě úkol, aby zrušila moratorium na prodej půdy. Strhly se okamžitě protesty ukrajinských zemědělců, kteří se obávali, že tyto kolosy skoupí jejich půdu.
Mnohé americké ekonomické servery (např. https://stockcircle.com) spekulují, že reálným vlastníkem fondu Blackrock je George Soros.