„Pokud vás někdo nechce, nemá podle mne smysl dávat podnět na přezkum tomu orgánu, který vás v podstatě odsoudil bez znalosti místních poměru,“ odmítl pro Naše Praha Bodeček možnost odvolání k rozhodčí komisi Pirátů. Ta tyto tři pirátské zastupitele vyzvala, ať vypoví koaliční dohodu a vyjednají nové podmínky. Jinak budou vyloučeni. Lhůta skončila 19. 4. Bodeček a spol. se rozhodli v koalici zůstat, Piráti je tedy vyloučili.
Pirátům vadí personálie na radnici, Filip Dvořák, Richard Bureš, Eva Špačková
Na radnici Prahy 1 nyní vládne koalice ODS, Pirátů, TOP 09, ANO a Rezidenti 1. Právě ODS vadila asi nejvíce. Tu totiž reprezentuje další výrazná osobnost Filip Dvořák, šéf tamní Hospodářské komory. Klub Pirátů se tedy rozdělil a tři členové (Bodeček, Antalová a Arden) hlasují s koalicí. Mimo zůstává Pirátka Nikol Švecová, která někdy s koalicí hlasuje a někdy ne.
„Nechápu, proč někdo chce za každou cenu rozbít něco, co v Praze 1 dobře funguje. Ta koalice je velmi pracovitá, pracujeme na projektech, které mají mezi obyvateli oporu. Podařilo se zbořit barikády, je jedno jestli je někdo pirát nebo bukanýr, pracujeme společně,“ podivuje se dění u Pirátů radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola (ANO). Podle jeho svědectví patří právě tito tři Piráti k pracovitější části Pirátské strany.

Vnitrostranický souboj Bodeček vs Chrást
Podle zdroje blízkého radnici je za odvoláním Bodečka a spol. jeho spor s pražským předsedou Pirátů Ondřejem Chrástem, který mu kladl nesmyslné podmínky na vyjednávání. To potvrzuje i Ryvola, který vyjednával koalici. „Pan Chrást kladl nesmyslné personální požadavky, vadil Filip Dvořák, pan Bureš a paní Špačková. Takhle se ale politika nedá dělat, že někdo o někom něco povídá. To bychom se také mohli ptát na konání Pirátů na magistrátu,“ upřesnil Ryvola.
„To, že se panu Chrástovi nepovedlo to, k čemu byl uložen úkol, odnáším trestem nejen já, který nebyl součástí vyjednávacího týmu, ale i další moji dva kolegové. On (Chrást) byl vedoucím nově vytvořeného vyjednávacího týmu. Já nebyl jeho součástí. Vedl jsem předchozí vyjednávací tým a zajistil v Praze 1 koalici s maximem dojednaného pro Piráty,“ vysvětlil Bodeček pozadí svého vyloučení.
Je ovšem faktem, že na žádost Ondřeje Chrásta rozhodčí komise prodloužila lhůtu pro splnění podmínek rozhodčího nálezu o 21 dnů. Ani v této prodloužené lhůtě však odpůrci povinnost nesplnili. „Bodeček koalici nerozbije. Naopak, teď se utvrdil v tom, že po něm Piráti dlouhodobě jdou,“ uvedl zdroj z radnice.
Chrást: Stranická disciplína musí být, buď koalici opustí nebo ať jdou.
Nakonec se k vylučování vyjádřil i samotný předseda Ondřej Chrást. „Plně respektujeme, ač nás to mrzí, jejich rozhodnutí dát přednost stabilitě koalice na Praze 1, což bude v důsledku znamenat také opuštění Pirátské strany. Sám jsem se poslední dva měsíce jako předseda vyjednávacího týmu zúčastnil snah o přejednání koaliční smlouvy tak, aby odpovídala pirátským principům a byla v souladu s vůlí celostátního fóra. Ignorování usnesení nejvyšších orgánů strany si nemůže nikdo dovolit v žádné politické straně, proto došlo i k tomuto politováníhodnému a v historii bezprecedentnímu pozastavení členství ve straně u většiny zastupitelského klubu,“ uvedl Chrást ve svém prohlášení.

Za vším hledej spolustraníky
Podle zdroje jsou hlavními viníky rozkolu u Pirátů Prahy 1 Tomáš Raiter a Jan Hřebíček, kteří Bodečka dlouhodobě kritizují. Vliv na dění u Pirátů má i Praha Sobě Pavla Čižinského, který to vidí jako šanci se dostat do koalice. „Krásně je to vidět na práci Nikol Švecové, je zcela pod jejich vlivem. Vystoupila třeba s bodem, ať se udělá v Praze 1 klikací rozpočet, ale ten tady dávno máme. Byli jsme v tomto průkopníky. Prostě oni vůbec neví, ale do všeho chtějí zasahovat. Je to marnost,“ popsal zdroj dění u Pirátů.


Hřib za Bodečkem stojí
Naopak podle jiného zdroje za Bodečkem pevně stál exprimátor Zdeněk Hřib. Bodeček by totiž mohl ohrozit stávající koalici na magistrátu, kde je zastupitelem. „Otázkou je, zda nebudu vyloučen z důvodu, že jsem podle orgánů strany zlobidlo,“ uvedl Bodeček.
Koalice má ale pohodlnou většinu 37 hlasů. Potřeba je 33 hlasů, a i kdyby Bodeček byl od Pirátů vyhozen z klubu, koalici by to neohrozilo. Ovšem některá hlasování by už byla těsná. Hana Marvanová je také na volné noze a soucítí spíše s opozicí. Tedy už má koalice pouze 35 hlasů.

U Pirátů je veselo
Piráti navíc mají dlouhodobý mocenský spor mezi předsedou Ivanem Bartošem a exprimátorem Zdeňkem Hřibem. Bartoš na Hřiba žárlí a podezřívá jej z chutě převzít vedení strany. Naopak Hřib, podle příznivců Bartoše, zneužívá své pozice na magistrátu k „nákupu hlasů“ do vnitrostranického referenda.
Pravdou je, že drtivá většina členů strany je zaměstnána nebo nějakým způsobem placena z magistrátních zdrojů. Buď přímo na magistrátu z pozice externích poradců a zaměstnanců magistrátu nebo jako zaměstnanci nebo poradci příspěvkových organizací. Magistrát jich k tomuto účelu za panování Hřiba a spol. zřídil desítky s miliardovými rozpočty.

Díky zaměstnaným Pirátům vyhrává Hřib referenda, stěžují si oponenti
Piráti argumentují, že bez příspěvkových organizací by město nedosáhlo na evropské dotace a konečný účet bude vyrovnaný. Znalci poměrů ale říkají, že skutečným účelem je vnitrostranický boj, kdy si Hřibovo křídlo ve straně utvrdilo mocenské pozice a vyhrává tak vnitrostranická hlasování a referenda.

Jana Komrsková jako Trojský kůň Ivana Bartoše?
Dokonce se mluví o nasazení Jany Komrskové na magistrát jako korunní princezny, která má časem nahradit Hřiba. Komrsková totiž patří do staré party Pirátů v Praze 10, odkud pochází Olga Richterová a její bratr Mikuláš Ferjenčík, kteří za Bartošem pevně stojí. Hřib je sice bytem také v Praze 10 a kandidoval zde do voleb, ovšem v mocenském boji je na druhé straně barikády.