Slováci: zakažme ukrajinské obilí nejen na Slovensku ale v celé EU. Je závadné
V arbitrážním vzorku testovaném v laboratoři v Kodani dosáhla podle ministra koncentrace pesticidu 0,024 miligramu na kilogram. Při prvních testech naměřili 0,026 miligramu na kilogram. Mlýn Kolárovo, který ukrajinské obilí dovezl, tvrdil, že firemní testy ukázaly jen 0,019 miligramu na kilogram.
Norma Evropské unie stanovuje hranici 0,01 miligramu na kilogram, ale připouští padesátiprocentní odchylku.
Slovenské ministerstvo zároveň dává podnět na přezkum laboratoří, které udělali testy mlýnu Kolárovo a prokázaly nižší míru obsahu pesticidu v obilí.
Potravinářská komora: Ukrajinci krmí zvířata masokostní moučkou nebo GMO. Na Slovensku přebalí a dovezou k nám
S kritikou ukrajinských dovozů se přidává i prezidentka Potravinářské komory České republiky Dana Večeřová, podle které můžou ukrajinští chovatelé například zkrmovat zvířaty masokostní moučku nebo geneticky modifikované plodiny. „To jsou věci u nás zakázané. Když se bavíme o vejcích, my budeme mít za chvíli zakázané obohacené klece a na Ukrajině je můžou mít neobohacené,“ dodala prezidentka komory.
Jak vysvětlili potravináři, systém funguje tak, že se ukrajinské maso, obilí a další komodity přivezou do Polska nebo na Slovensko a tam se přebalí. V Evropě už jsou potom prodávány jako EU potraviny.

Agrární komora: Český trh je zaplaven ukrajinským kuřecím pochybné kvality
Jak dokazují údaje Agrární komory, český trh je zaplaven ukrajinským kuřecím. Z Polska se dovoz v březnu zvýšil z 3,8 miliónu kg na 5,5 miliónu kg a ze Slovenska z 570.000 kg na 1,1 milionu kg. „Co s tím? Jednoduchá rada pro spotřebitele – kupujte české výrobky. U nich je jistota, že jsou skutečně tuzemské a nezávadné,“ radí Agrární komora.
Kaufland ukrajinskou mouku stáhl, Lidl stále prodává ukrajinské kuřecí i mouku.
Zatímco Kaufland pochybnou ukrajinskou mouku stáhl z prodeje a omluvil se zákazníkům, ostatní řetězce v prodeji ukrajinských potravin s pochybným původem pokračují. Lidl nabízí nejen mouku, ale i kuřecí. Levné ukrajinské kuřecí maso nabízí i Makro.


Malí výrobci se od ukrajinského obilí hromadně distancují
Po zveřejnění pochybností o dovozech se zdvihla vlna odporu mezi českými mlynáři a pekaři ukrajinské obilí používat. „Nechceme péct z mouky z ukrajinského obilí a nebojíme se s tímto názorem vstoupit do veřejného prostoru, neboť: V ukrajinské pšenici byly nalezeny vyšší hodnoty pesticidů a škodlivá látka chlorpyrifos. Toxický insecticid je v zemích EU zakázán, byť poměrně krátce. Na Ukrajině je jeho používání povoleno. Dovoz ukrajinské pšenice komplikuje konkurenceschopnost českých zemědělců. Zákaz dovozu ukrajinského obilí schválilo Polsko, Maďarsko, Bulharsko a také Slovensko. Tak jednoduché to je, kvalita a lokálnost. Fandíme českým, poctivým a ověřeným surovinám,“ uvedla na svých stránkách například Pekárna Slovanska z Krnova.


Poslanec STAN Exner: Jste ubozí!
Její přístup se ovšem nesetkal jen se slovy chvály, na stránky pekárny se slétly stovky odpůrců s odsuzujícími komentáři. „Dost ubohé“, komentoval její snahu poslanec STAN Martin Exner a přidal odkaz na článek manipulátoři.cz, který „nezávadnost“ ukrajinské mouky obhajuje.


Naopak pochvalu si Jana Pernická získala od Denisy Janes, která podle svých slov stála u zrodu pekárny.
„Paní Jana odjakživa striktně stála za původem surovin, ze kterých se peče. Byla dokonce ochotna přivézt mini mlýn až do pekárny a mlít si červenou pšenici. Pátrala po původních odrůdách. Smlouvala se společnostmi, aby měla nejlepší mouku na svůj chléb a o kvásek pečovala jako o své dítě. Do tohoto podniku bych netahala politiku, ani válku, ale pořádnou látkovou tašku a vybrala jim regály,“ pochválila přístup pekařky.


Mlýny z Větrovan zvýšily kontroly dodávaného českého obilí
Od ukrajinského obilí se distancují také české mlýny. Společnost Malitas, mlýny z Věrovan vydali prohlášení, kde ujišťují zákazníky, že odebírají pšenici pouze od prověřených českých dodavatelů.
„I přes dlouhodobou důvěru zvýšíme četnost kontrol a rozborů v akreditované laboratoři, abychom zabránili případným spekulacím,“ uvádí mlýnice z obce mezi Prostějovem a Přerovem.
Pekárna Planá deklaruje také, že vyrábí pouze z mouky od prověřených českých pěstitelů.


Dovozy potravin z Ukrajiny naráží na potravinářskou inspekci pravidelně
Podle evropského informačního věstníku byly problémy s potravinami již minulosti. Například v listopadu 2020 bylo v Německu staženo z oběhu více než 16 tun hrušek dovezených z Ukrajiny kvůli obsahu pesticidu imazalilu, který je v EU zakázán.
V červenci 2021 bylo v Německu staženo z oběhu více než 160 tun cibule dovezené z Ukrajiny kvůli obsahu pesticidu chlorpyrifos, který je v EU zakázán. V lednu 2022 bylo v Polsku staženo z oběhu více než 10 tun hrachu dovezeného z Ukrajiny kvůli obsahu pesticidu, který je v EU zakázán.
Celkem za poslední 2 roky bylo zaznamenáno zhruba 30 případů závadných surovin nebo potravin.

Greenpeace a Hnutí Duha proti pesticidům a GMO tvrdě vystupovali, teď mlčí
Proti geneticky upravovaným látkám i toxickým pesticidům v nedávné minulosti razantně vystupovaly neziskové organizace jako Greenpeace nebo Hnutí Duha.
Při pohledu na jejich webové stránky ale o dovozu pesticidy a GMO infikovanou pšenicí do ČR není zmínky. Ani hnutí Duha nic nezmiňuje. Pouze láká na demonstraci za obnovitelné zdroje.


Zemědělství na Ukrajině mohutně zainvestovaly americké fondy
Podle fackcheckingových webů provedli ohromné investice do ukrajinského zemědělství americké společnosti Monsanto (dnes Bayer), Cargill a Dupont, které GMO potraviny a zakázané pesticidy akceptují. Podíly v těchto firmách mají americké investiční kolosy Vanguard Group, BlackRock a Blackstone.
V roce 2019 ukrajinský prezident Zelenkij dal vládě úkol, aby zrušila moratorium na prodej půdy. Strhly se okamžitě protesty ukrajinských zemědělců, kteří se obávali, že tyto kolosy skoupí jejich půdu.
Mnohé americké ekonomické servery (např. https://stockcircle.com) spekulují, že reálným vlastníkem fondu Blackrock je George Soros.
