V úterý 17. května od 10 hodin se koná v reprezentační budově Žofín na Slovanském ostrově v Malém sále 35. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 1. Jaké zajímavé body jsou na programu?
Po neutěšené situaci s uprchlíky nejen na nádraží, postavili hasiči první stanové městečko pro 150 uprchlíků v pražské Troji. Je to dobrý krok, ale řešení pro cca 500 romských uprchlíků, kteří se nyní nacházejí na Hlavním nádraží, zatím nedostačující. A nejen proto budí tento krok v politice, a nejen v ní, vášně. Například, že primátor Hřib o nedostatečné ubytovací kapacitě věděl už dříve. Nyní ale stanové městečko stojí a vy se můžete podívat na video, jak vznikalo.
Po nedělních slavnostních ceremoniálech kolují nejen po sociálních sítích pochybnosti, zda by nemělo dojít k odvolání prezidenta republiky Miloše Zemana z důvodu neschopnosti vykonávat své pracovní povinnosti jako hlavy státu. Co si o tom myslíte?
Jak bude probíhat čtvrteční pokračující jednání zastupitelstva MČ Praha 11 v TOP hotelu? Bude se probírat otevřený dopis nespokojených občanů? Bude sesazen místostarosta Sedeke? Bude vyloučen z dalšího výboru zastupitel Farmačka? Z výroků obou dvou vyplývá, že jednání bude určitě mít opět velmi zajímavý průběh.
Pražský magistrát půjčí své firmě Pražská plynárenská dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr schválili pražští zastupitelé, kteří také rozhodli, že se Praha za firmu zaručí u bank, úvěrujících Pražskou plynárenskou. Opozice je jasně proti a navíc přibližuje "odborníky" delegované do vedení této společnosti?
Velká urbanisticko-architektonická soutěž je u konce! Mezinárodní porota vybrala vítěze, Rada MČ Praha 10 její rozhodnutí posvětila. Tzv. Nový Eden, současný Kulturní dům Eden a jeho okolí, se má proměnit v žádanou městskou adresu, kde občané najdou moderní budovu s byty i multifukčním sálem a výrazně oživený veřejný prostor. Opozice však namítá: Má na to MČ Praha 10 peníze? Měla radnice napřímo říci, že Praha 10 nechce mít svůj kulturní stánek?
Rada MČ Praha 11 odvolala na pondělním zasedání zastupitele městské části Martina Farmačku (HPP11) a Bc. Roberta Vašíčka (My, co tu žijeme) z funkcí členů poradních orgánů rady. Uvedeným důvodem odvolání byly jejich projevy ve veřejném prostoru. Jaké ale byly skutečné důvody?
Michaela Beránková, která je Pirátkou z Prahy 13, pracuje na Magistrátu hlavního města Prahy jako asistentka zastupitele Tomáše Murňáka. V březnu však na několik dní vyměnila své oblíbené šaty za reflexní vestu a vydala se pomáhat uprchlíkům k ukrajinské hranici. Podle Magistrátu strávila ve Vyšném Nemeckém a později v Michalovcích dohromady týden. Co tam dělala a viděla?
Poslední zasedání městského zastupitelstva Prahy 11 řešilo ožehavé téma. Opoziční Hnutí pro Prahu 11 navrhlo odvolání jednoho ze zastupitelů Roberta Vašíčka ze všech jeho funkcí na magistrátě, protože podporuje Putina. Koalice TOP09, ODS a Pirátů jej ale podržela.
„Vítám a podporuji návrh přejmenovat ulici u ruské ambasády z Korunovační na Ukrajinských hrdinů. Neuvěřitelnou odvahu ukrajinských bojovníků je na místě náležitě ocenit,“ napsal mimo jiné na svůj účet primátor Zdeněk Hřib. Bouřlivé a spíše negativní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
"Metro D má povolení! Ministerstvo zamítlo stížnosti. Během pár týdnů začneme s hlavní stavbou. Za humny zuří válka, ale život města se i proto nesmí zastavit," napsal na Twitteru Jan Čižinský (Praha sobě).
„Paní starostka nám všem v na zastupitelstvu lhala - vědomě a na mikrofon. Vymyslela si neexistující autobus s uprchlíky a při lži byla chycena - přímo kolegou z koalice,“ zveřejnila TOP09 Praha 10 na svém Facebooku a přidala sestřih videa z jednání zastupitelstva, které proběhlo minulý týden.
„Sice jen zřídkakdy s kroky pirátského starosty Dohnala souhlasím, většinou jsme spíš názorově na opačných stranách, ale v tomto případě neexistují stranické barvy, ani ideové střety,“ uvedl předseda pražské organizace hnutí ANO a zastupitel Prahy 11 Ondřej Prokop.
Trapný moment zažili zastupitelé na pondělním zastupitelstvu Prahy 10. Starostka a senátorka Renata Chmelová (VLASTA) je žádala o navýšení rozpočtu o 2 miliony korun, aby měla peníze na pomoc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Opozice pomoc podpořila, ovšem žádala ušetřit peníze z PR rozpočtu starostky.
Část sítě pražského metra funguje jako velký kryt pro Pražany. Část trasy B však jako kryt použít nejde. "Chybí technologické centrum Palmovka, které bylo v 80. letech rozestavěno, ale nebylo nikdy dokončeno," říká zastupitel Petr Vilgus. Podzemní stavbu měla štola propojit se zastávkou metra.
Válka na Ukrajině s sebou přináší i pořádnou dávku emocí, kterým podléhají i uživatelé českých sociálních sítí. Během víkendu Policie ČR dostala desítky oznámení, kdy občané upozorňovali na "proruské trolly".
Před třemi lety zastupitelstvo MČ Praha 10 naplno využilo koeficient pro zvýšení daně z nemovitosti na nejvyšší stupeň 5. Teď má rozhodnout o slevě na polovinu.
Po několika měsících bezvládí usedl do křesla starosty Velké Chuchle zastupitel za ODS Jaromír Piskáček. Městská část byla bez vedení od loňského dubna.
Zastupitelé Prahy 11 dali na svém pondělním jednání magistrátu jasně najevo, co si myslí o jeho markantním zdražení poplatku za svoz komunálního odpadu.
Soutěž o opravu Libeňského mostu nabrala další zpoždění. Eurovia, jeden z účastníků soutěže, podala námitku proti rozhodnutí o výběru dodavatele na veřejnou zakázku na rekonstrukci Libeňského mostu. Podle jejich názoru zadavatel nepostupoval v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Oznámil dnes opoziční zastupitel na pražském magistrátu za ANO Ondřej Prokop.
Pražští zastupitelé měli šanci napravit postup Rady hlavního města Prahy, která měla před vánočními svátky na programu podporu projektu Trenéři ve škole, ale z neznámých důvodů bod odložila. O přínosném projektu nakonec ale nejednalo ani zastupitelstvo.
Obyvatelé Prahy 10 zažívají díky bytové politice místní radnice horké chvilky. Radnice jim totiž do obecních bytů stěhuje nové nájemníky, tzv. nepřizpůsobivé. Ti pak v domech vyvolávají konflikty, násilí je na denním pořádku. „SOS. Dnes jsem měla konflikt s feťáky v bytě Ruská 194. Šla jsem zachránit brečící děti z bytu, neb tam došlo ke konfliktu feťáků a jiných dospělých osob. Zbili mne, a shodili mě ze schodů, nyní jsem se vrátila z pohotovosti,“ napsala nám do redakce Naše Praha zoufalá paní Lenka T., která obývá jeden z bytů na Ruské ulici 194 na Praze 10.
Máme za sebou další rok covidu. Mnoho věcí se změnilo. Co se ale bohužel nemění, je další zdražování pro Pražany. To je téma, které dlouhodobě komentuji. Ono totiž od příchodu Pirátů do vedení pražského magistrátu nebo k nám na radnici Prahy 3, se těch poplatků navýšilo několik.
Snaha „slavit“ instalaci první nové zastávky jen ilustruje obří problémy s výměnou městského mobiliáře, která měla v Praze fungovat už několik měsíců. Je nemístné, aby primátor Hřib slavil výměnu jedné zastávky, když jich ke dnešku mohlo být 100.
Pražský primátor Zdeněk Hřib, jeho spolustraníci a koaliční partneři mají za sebou 3 roky vlády hlavnímu městu a to je doba, za kterou už lze poměrně slušně hodnotit, zda jejich rozhodnutí vedla k lepšímu životu Pražanů a zda jsou to lidé na správných místech.
Pod tíhou kritiky sporných IT zakázek vyhlašovaných magistrátem, je potřeba zahladit, co se dá. Pražští radní nedávno schválili změnu Organizačního řádu MHMP, která se týká struktury odboru informatické infrastruktury a odboru informatických aplikací. V důvodové zprávě schváleného materiálu se píše, že změna spočívá v centralizaci agend v této oblasti.
Tématu sociálního bydlení se pražský magistrát věnuje v posledních měsících poměrně intenzivně. Jak úspěšná je jeho strategie přidělování obecních bytů vyhrazených pro tyto účely a nakolik se městu daří řešit tuto problematiku komplexně? Záleží na tom, koho se zeptáte…
Pokračování mimořádného říjnového zastupitelstva Prahy 11 bylo dlouhé a náročné. Piráti různé stahovali ohlášené body programu, uzavírali diskuzi, ještě než stihla začít. Jediné, co se povedlo a na to jsem hrdý, že se na můj návrh obnovil prodej bytové jednotky pro jednu naši jihoměstskou rodinu.
Tak by se v kostce dalo zhodnotit říjnové zastupitelstvo Prahy 11. Šlo o bezprecedentní selhání starosty, který svolal pokračování mimořádného zastupitelstva přerušeného 1. října v rozporu se zákonem. Zákon o hl. m. Praze jasně říká, že přerušené zastupitelstvo musí být svoláno do 15 dnů.
Ačkoli mi je vášeň pro městskou cyklistiku cizí, respektuji, že k modernímu velkoměstu tento typ přepravy zkrátka patří. Cyklisté ale nesmí být jedinou skupinou, na které vedení města myslí. Jsou situace, kdy opravdu nezbývá, než nasednout do auta – které ostatně k přepravě využívají i pánové Hřib a Zábranský.
Čtyřleté volební období „nepřežil“ místostarosta městské části Praha 11 a současně zastupitel hl. m. Prahy Ondřej Prokop (ANO 2011). Na posledním zasedání Zastupitelstva MČ Praha 11 došlo, možná pro někoho i překvapivě, k jeho odvolání.
Mnozí Pražané se podivují, kam zmizely přístřešky MHD, které provozovala od roku 1994 francouzská společnost JCDecaux. Jak to vypadá, tak letos se nových laviček Pražané nedočkají. Magistrátu se totiž nedaří vysoutěžit nového provozovatele. Opozice navíc kritizuje nevýhodnost celého projektu pro Prahu.
Nedávné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR využila Praha sobě k politické agitaci v blízkosti volebních místností. To popudilo většinu politických stran a hnutí napříč spektrem.
Pražané tráví dlouhé hodiny v nekonečných kolonách a magistrát pouze kupí jednu dopravní uzavírku za druhou. Objízdné trasy často neexistují, případně na nich probíhají stavební práce. To tvrdí pražská ODS, která dokonce sestavila 7 příkladů, na kterých je nekompetentnost vedení magistrátu vidět.
Již zítra se poprvé po prázdninách sejde k jednání pražské zastupitelstvo. Významným bodem na pořadu schůze bude i opakovaně odkládaný bod finančních kompenzací výpadku příjmů městských částí způsobený loni přijatou vyhláškou zakazující herní automaty v pražských kasinech. Agenda, kterou se zastupitelé budou zabývat již na třetí schůzi v řadě, vyvolává řadu emocí.
S prudkým nárůstem cen pražských nemovitostí pochopitelně přibývá také stesků nad tím, jak těžce je bydlení v hlavním městě dostupné lidem s průměrným příjmem. Z diskuse, která se pod jedním takovým povzdechem na toto téma rozproudila na jisté sociální síti, mi nejvíce utkvěl komentář, který jsem pro jeho výstižnou přímočarost zvolil jako titulek svého zamyšlení: „Kdo na to nemá, ať v Praze nebydlí.“
Napadení 90leté seniorky, která v metru požádala mladého muže ležícího na sedadle zda by ji nepustil sednout vyvolalo nejen mezi čtenáři Naší Prahy bouři nevole. Muž zaútočil pěstmi a i když jeden z cestujících zasáhl, podařilo se pachateli utéct. Paní skončila v péči záchranářů kvůli zranění v obličeji a násilník jí navíc zničil drahé brýle.
Pražský zastupitel a místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO 2011) se dlouhodobě zabývá problematikou městského nájemního bydlení. Podle jeho názoru je rozšiřování vlastního bytového fondu jen jedním z mnoha způsobů, kterými město může přispět k řešení stále naléhavější otázky dostupného bydlení. Jaké jsou další možnosti, to naznačuje ve svém zamyšlení.
Jak uvedla již dříve Naše Praha 10, magistrát v rezidenční čtvrti Malešice neinformoval o svém záměru zřídit v rezidenční části Malešic ani místní radnici, natož místní rezidenty. Ovšem každý ze zúčastněných podává zcela odlišná fakta. Lže někdo a kdo? A proč? Desítková i magistrátní opozice naznačuje, že je možná vše jinak… Mnozí politici uvádí, že nařizovací postup a pomíjení místních názorů, vycházející mnohdy od radních z Prahy sobě, narůstá. Bude si politické vedení města dál autoritativně dělat, co se mu zlíbí?
Starostka ostravského obvodu Vítkovice Radomíra Vlčková z hnutí ANO 2011 byla zastupiteli odvolána. A to i přesto, že hnutí ANO ve Vítkovicích vyhrálo volby a zastupitelé do čela radnice zvolili jeho reprezentantku.
Stop komerci, řekli si zřejmě zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm, když zamítli na svém červnovém zasedání žádost Národního zemědělského muzea z Ostravy o zapůjčení originálu sochy Radegasta. Ta měla být jedním z hlavních exponátů zahajovací výstavy muzea zaměřené na pivo.
Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad totiž jako dominanta Hradčan stačí! Zde uvádíme v plném znění stanovisko Zelených.
Jedním z největších ostravských projektů měla být výstavba nové koncertní síně podle návrhu amerického architektonického studia Stevena Holla. V době, kdy se má šetřit, sílí hlasy, podle nichž by se měla výstavba haly odložit. Proti hale jsou opoziční zastupitelé i starostové některých ostravských obvodů.
Podle i formace šestkové Strany zelených má rada městské části "na stole" kladné vyjádření ke změně územního plánu v místě bývalého hřiště FC Dragoun v Břevnově.
Praha 15 - Po delší přestávce se v 24. 2. otevřela nová prodejna Lidlu v Hornoměcholupské ulici (nedaleko fotbalu a golfu). Při jednáních před pár lety se zdejším politikům podařilo domluvit lepší podmínky pro zeleň.
Náklady na opravy škol a školek budou činit více než 1,7 miliardy korun na následujících 10 let. Praha 10 má 13 ZŠ a 10 MŠ. Jak to vidí koaliční i opoziční politici?
Také jste viděli děsivé záběry většinou z Číny, jak náklaďáky „zpracovávají“ haldy papíru (Evropa vytřídila a Čína odkoupila ke zpracování) tak, že je bez skrupulí „zpracují“ šupnutím do moře? Proč tedy úzkostlivě třídíme každý list papíru či plastové víčko? Jedinci, školy i obce mohou být ve sběru zcela demotivováni. Kdo za to může?
Pražská radní Hana Marvanová Kordová (STAN) jedná s městskou policií Prahy (MPP) o možnostech pomoci při řešení problémů se sdíleným bydlením typu Airbnb. Strážníci budou poskytovat městu informace o zásazích, které provedli v souvislosti s tímto typem ubytování.
Popravdě řečeno, v Praze historicky pořád nadáváme na nepořádek. Bylo tomu tak za první republiky, za „totáče“ i po něm. Ať je na magistrátu kdo chce, stále je všechno špatně. Je proto možnou cestou ke kvalitnímu úklidu ulic a péči o zeleň předání části povinností Technické správy komunikací (TSK) městským částem?
V podstatě jde o jednoduchou věc. Chybou vznikla situace, že radnice – resp. jí zřízená organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP) – nepožádala magistrát o dotace na letošní provoz ve výši 50 milionů.
Zastupitelé Městské části Praha 1 během 13. řádného zasedání schválili rozpočet na rok 2020. Během jednání zastupitelstva došlo ke zvolení předsedy a členů kontrolního výboru zastupitelstva a ke schválení střednědobého výhledu rozpočtu městské části na roky 2021 až 2025. Zároveň byli zvoleni členové kontrolního výboru zastupitelstva.
Většinou 34 hlasů z 65 členného zastupitelstva bylo rozhodnuto o obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Přidali se i dřívější odpůrci, či ti, co byli na rozpacích. Po hlasování bylo slyšet jen hlasité vydechnutí zastupitelel Jana Wolfa (KDU- ČSL), který bere obnovu sloupu, jako jeden z úspěchů svého života.
Před loňskými prázdninami rozvířila mediální prostor „kauza“, se kterou přišli piráti z Prahy 6. S velkou pompou ohlásili podání trestního oznámení na šestkovou a. s. SNEO i její představitele, kterému mělo dodat na váze také zapojení pirátského poslance. Po půl roce je jasno – policie věc řádně prošetřila a „kauzu“ odložila. Opozice ale věří , že postup policie má přezkoumat státní zastupitelsví.
V Praze 1 spadla koalice. Padl starosta Čižinský, místo něj je Hejma Dnes byl favorizovaný opoziční zastupitel Petr Hejma – na snímku z dnešního jednání - zvolen novým starostou Prahy 1. Pouhý rok trvající koalice Pirátů, Praha sobě se Zelenými. Odvolán byl dosavadní starosta Pavel Čižinský.
Oslovili jsme ty, kteří mohou nejen společensky vyslovit přání naší milované matičce Praze v roce 2020, ale na rozdíl od všech ostatních tito oslovení Naší Prahou k tomu mohou především výrazně přispět či to zařídit. Jsou to vedoucí představitelé městských částí nebo magistrátu: Co byste popřáli a co myslíte, že se Praze opravdu splní?
Naše Praha v exkluzivním materiálu na téma „hodnocení rok po volbách“ ve třech po sobě jdoucích čísel (ZDE VŠECHNY TŘI) přinesla názory špičkových pražských politiků, co se za 12 měsíců od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. S čím pohledem se vy sami nejlépe shodnete? A i vy nám můžete zaslat vaše názory, třeba přes f/casopisNasePraha.
Naše Praha v exkluzivním materiálu ve třech po sobě jdoucích čísel přináší názory špičkových pražských politiků, co se za rok od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. Dnes vám nabízíme pohledy Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09) za magistrátní koalici a Tomáše Portlíka (ODS) za opozici.
Potřebujete kvůli práci či rodině auto? Co říkáte na věčné kolony? Co na povinný průjezd Prahou, magistrát městský okruh nestaví a vymýšlí nové ideje místo schválené trasy? Co na návrh mýta a totální chaos kolem něj? Co říkáte na magistrát, který i přes nesouhlasy radnic prosazuje omezení a různá zúžení a preferuje raději cyklostezky na okrajích Prahy, než aby prioritně investoval do nezbytné dopravní infrastruktury? Co říkáte na - dá se říci až – výhrůžky, že „vaše současné auto s výfukem je vaše poslední?“
Zajímavý názor přišel z Prahy 6. Oč jde? Zaklínadlo jménem rozpočtové určení daní by za normálních okolností mělo radnicím přinášet peníze na běžný chod. Ať už jde o financování školství nebo výdaje na provoz státní správy – výdej občanských průkazů nebo stavební úřady. Praxe však vypadá úplně jinak.
Potřebujete kvůli práci či rodině auto? Co říkáte na věčné kolony? Co na povinný průjezd Prahou, magistrát městský okruh nestaví a vymýšlí nové ideje místo schválené trasy? Co na návrh mýta a totální chaos kolem něj? Co říkáte na magistrát, který i přes nesouhlasy radnic prosazuje omezení a různá zúžení a preferuje raději cyklostezky na okrajích Prahy, než aby prioritně investoval do nezbytné dopravní infrastruktury? Co říkáte na - dá se říci až – výhrůžky, že „vaše současné auto s výfukem je vaše poslední?“
Radní městské části za Vlastu a Piráty a bez podpory radních za ODS na konci června rozhodli, že skokově navýší daň z nemovitosti, a to o 100 %, tedy platby občanů s nemovitostí budou dvojnásobné. Na dnešek bylo z popudu opozice především TOP 09 svoláno i mimořádné zastupitelstvo, aby jako nejvyšší orgán městské části dvojnásobnou daňovou zátěž potvrdilo či zrušilo. Dopadlo to dle Naší Prahy poněkud překvapivě a logicky vznikl ne malý konflikt.
O lince metra D se stále hovoří jako o metru budoucnosti, které bude jezdit bez řidičů, Má to ale háček, české zákony nic takového neumožňují, neexistuje platná legislativa.
Staré Město - V přístavišti Pražské Benátky kotví loď s 220 díly kopie mariánského sloupu, který zničil nevědomý dav pod vedením opilce a bohéma Franty Sauera 3. listopadu 1918. Sochař Petr Váňa, který s přáteli přivezl do Prahy na lodi na 200 dílů pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí uspořádal akci, kde chtěl předvést část sloupu.
Zatímco kolem roku 2007 se odhadovaly počty bezdomovců v Praze asi dva tisíce, dnes se hovoří v metropoli o číslu deseti tisíc lidí bez domova. Naše Praha se zajímala, jaké služby nabízí město a jeho sociální organizace i jaký je pohled odborníků. Máme důvod lamentovat nad stavem v metropoli a víme, jak jej řešit?
Do konce dubna uzavře Praha smlouvu o projektové dokumentaci Dvoreckého mostu, který spojí Prahu 4 a Prahu 5. Jde o poměrně rychlý krok, i když návrh postavit tento most existuje od roku 2003.
Praha - I když někteří z dnešních koaličních politiků ještě před volbami horovali pro alternativní trasu nejen jižní, ale i severní části okruhu, už to tak není. Přispěla k tomu i analýza Institutu plánování a rozvoje (IPR).
Letos Kromě tibetské vlajky vyvěsí na Nové radnici a ve Škodově paláci politici nejen vlajku Tibetu, ale také vlajka Severoatlantické aliance a romskou vlajku. O tom, jaké budou vyvěšovány další vlajky informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Pedagog, horolezec, dobrovolný člen Horské služby Mgr. Tomáš Krpel vstoupil do politiky. Od roku 2018 je členem zastupitelstva Frýdku-Místku. Kritizuje dlouhodobé praktiky ve městě, klientelismus a korupci.
Frýdkem-Místkem otřásá nevídaná aféra. Před soudem stojí tři primátoři - dva bývalí a jeden současný Eva Richtrová, Petr Cvik, Michal Pobucký a další bývalí radní, mezi nimi i současný radní Jiří Zaoral (všichni ČSSD). Za škodu, která podle státního zástupce přesahuje 14 milionu korun, jim hrozí nepodmíněné tresty. Kauza nemá v České republice obdobu a ukazuje, jak ve městě dlouhá léta hospodařili sociální demokraté. Nejde o ojedinělý případ, podobně se na městě kšeftovalo i v dalších případech. Sociální demokraté vyznávali heslo: Z cizího krev neteče. Jenže vše v konečném důsledku zaplatili občané na daních.
Krč - Praha už dlouhodobě volá po to, aby měla vlastní nemocnici, tak jako mají další kraje České republiky. Dlouhou dobu se uvažovalo o Bulovce. Už proto, že část objektů v této nemocnici patří Praze, protože Bulovka už před válkou de facto metropolitní nemocnicí byla. Ovšem situace v ní není růžová...
Jedinečný bohnický hřbitov „bláznů“ se dostává pod správu městské části Praha 8. Převod vlastnictví z České republiky na hl. m. Praha a správu Prahy 8 schválili radní MČ Praha 8 ve středu 8. srpna 2018. Hřbitov, jehož původní funkce bude zachována, nyní čekají nezbytné stavební úpravy.
Tak do centra i na pěší zóny cyklisté mohou, Městský soud Praha totiž zrušil opatření Městské části Praha 1, které omezilo pohyb cyklistů v pěších zónách v centru.
Nemocnice Na Bulovce má nové lineární urychlovače k léčbě nádorů. Zároveň jsou připravované či již realizované investiční akce typu revitalizace velkého veřejného prostranství na Bílé skále, které těsně přiléhá a významně rozšiřuje parkovou plochu nemocnice, jež je tak pro pacienty a návštěvníky krásně průchozí až k malebným vyhlídkám na Prahu z přírodní památky Bílá skála. To jsou nejzajímavější novinky, které by měly přispět k léčbě a také k celkovému zvyšování komfortu pacientů a návštěvníků nemocnice.
Snaha zřídit Dopravní podnik Frýdek-Místek (DPFM) se zvrtla v nákladnou záležitost. Jenže dopravní podnik měl být zřízen právě proto, aby byl pro město levnější.
V parku Dlážděnka v Praze 8 je od 9. dubna vysazen strom na připomínku nedožitých 85 let Olgy Havlové, zakladatelky nadace Výboru dobré vůle a první manželky Václava Havla. Strom bude připomínat ženu, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů.
Svůj život spojil téměř na 40 let s naší armádou. Generálmajor v záloze Hynek Blaško (62) prošel řadou rozhodujících funkcí, od velitele průzkumné čety až po velitele Společných sil ČR. Zatímco v profesním životě se mu dařilo, v tom soukromém utrpěl nenahraditelnou ztrátu…
Dozorčí rada Dopravního podniku dnes odsouhlasila smlouvu s konsorciem mobilních operátorů na pokrytí pražského metra mobilním signálem. Smlouva je na 20 let a operátoři Praze zaplatí částku 120 milionů korun bez DPH.
V prostorách Nové radnice na Mariánském náměstí bylo dnes slavnostně otevřeno rekonstruované bistro. Ve výběrovém řízení na jeho provozování zvítězila společnost Gritmat, kdy nabídla měsíční nájemné ve výši 28 000 korun bez DPH. Podnik bude fungovat pod názvem Bistro na Nové radnici s nájemní smlouvou na dobu neurčitou a tříměsíční výpovědní dobou. Rekonstrukci realizovalo architektonické studio edit!, vítěz výběrového řízení.
Libeň – Zahrádkářské kolonie zmizely před časem z územního plánu. Všichni doufali, že se vrátí do nově připravovaného, ale nestalo se. Jsou tam vedené jako veřejná zeleň. Zahrádkáři v celé Praze žijí v nejistotě. Oskar Kuptík
Je to pár dnů od uzavření Libeňského mostu a už se objevují hlasy, že se zavřít nemusel. V čele těch, kteří takto hovoří, je zastupitel Matěj Stropnický (Zelení), který na magistrátu šéfuje dopravnímu výboru.
Hlavním bodem jednání frýdecko-místeckých zastupitelů 4. prosince mělo být schválení smlouvy o provozování Dopravního podniku Frýdek-Místek. K tomu však nedošlo. Proti byli zastupitelé Našeho Města Frýdek-Místek, hnutí ANO (současní i bývalí - pozn. redakce) a Realistického klubu. Důvodem je nepřipravený a neustále měněný projekt dopravního podniku a jeho náklady. Vycházel by totiž dráž než současné služby ČSAD. Navíc sílí podezření, že dopravní podnik by se stal trafikou pro místní funkcionáře ČSSD.
Na minulý pátek 23. listopadu naplánovali zastupitelé Prahy 6 jednat o usnesení týkající se dalšího postupu s pomníkem maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy během druhé světové války, ale také na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Jeho osoba a patrně i pomník vzbuzuje spory.
Pokračování Blanky je na světě, trvalo to pěkně dlouho. Ale nedělejte si iluze bude to ještě pěkně dlouho trvat - do roku 2031. A o co vlastně jde? O 10 kilometrů komunikace, která navazuje na tunelový komplex Blanka a která snad zmírní různé dopravní zácpy třeba v Praze 6, v Praze 8 a některých dalších sousedících oblastech a uleví lidem pokud jde o hluk a exhalace. Oskar Kuptík
V územním plánu bylo metro D (nejprve vznikne Písnice – Pankrác, poté úsek na Nám. Míru – celkem 10,6 km) zamýšleno v budoucnu na Žižkov a dále. Praze 3 nejen v souvislosti s rekultivací a výstavbou u Nákladového nádraží hrozí brzy kolaps bez kvalitního spojení, nejlépe metra, byť až za desetiletí. Vznikla petice, aby Praha metro na Žižkov garantovala.
Město opět odsunulo stavbu vnitřního městského okruhu (MO), jež řídí i financuje. Stagnuje i „velký“ obchvat spojující dálnice (SOKP), který buduje (spíš nebuduje) vláda a stát. Krumpáče a bagry mají volno, odlehčení pražské dopravy se opět odkládá. Rozhodnou volby? Hlasy nerozhodnutých či ti, co k volbám obvykle nechodí? Rozhodne „Pepa Šofér“?
Názory na prospěšnost zón „pražského pojetí“ se mezi lidmi, odborníky, novináři i politiky různí. Napříč metropolí lze vysledovat i mezi politiky velmi široké spektrum, od radikálních názorů prezentovaný extrémní částí zelených ideí „řidič = zločinec“ přes velkou množinu nejasných slibů „prostě to (někdy) vyřešíme“ až po různé nápady řešení.
Zastupitelstvo městské části Praha 6 na zasedání 23. června schválilo podporu k urychlené přípravě a výstavbě silničního okruhu kolem Prahy. Ale s tím požadavky neskončily: šestka chce mít svého zástupce i v komisích, které budou mít vliv na rozhodnutí. Dosud tomu tak nebylo.
Radnice prahy 8 podporuje své občany v boji proti hned několika negativním stavbám v severozápadní části Prahy 8. Jednou je výstavba Ekocentra s parkovištěm a 34 metrů vysokou rozhlednou v místě stávajícího veřejně přístupného dubového lesa na pozemku parc. č. 1304/1 v k. ú. Troja.
Považujete problém „nebudeme důsledně, všude a často sekat trávu“ jako banální? Podle silných reakcí čtenářů Naší Prahy jej vnímáte citlivě: Proč nejsou radnice a správci zeleně schopni trávu kosit pečlivě a často? Ale především: je s infikovanými klíšťaty takový problém?
Vestecká spojka, která nemá zdánlivě s Prahou mnoho společného, rozbouřila emoce mezi pražskými zastupiteli na posledním zasedání. Schvalovala se (a schválila) smlouva mezi Prahou, Středočeským krajem, Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvem dopravy o společném postupu při stavbě. A co je Vestecká spojka? Silnice, která spojí Prahu, přesněji Prahu 4 a Jižní Město, s obcemi Vestec a Jesenice.
Metro D se začne stavět u Arkád pod stanicí metra C Pankrác a výstupní stanici bude mít ve stanici metra Olbrachtova. V době výstavby metra si Pražané dělali legraci z první otevřené trasy metra Florenc (Sokolovská) – Kačerov a říkali mu centimetro. Když se ale nezadaří na Déčku, bude se to jmenovat milimetro? Jinak jde o cca 40 miliard korun, které by stavba měla stát, jak historie učí bude to jistě víc.
Darované bicykly pomáhají školákům v Africe, kteří by jinak těžce zvládali mnohakilometrovou cestu do školy. Nyní bicykl obdržel i týraný chlapec z Frýdku-Místku, jemuž kolo schválně zničil vlastní otec.
Rada města zvolila ve čtvrtek 23. března předsedou Komise pro cestovní ruch zastupitele Marcela Sikoru (KDU-ČSL). Chce dokončit značení památek, spolupracovat s Muzeem Beskyd a zpřístupnit kryptu ve frýdecké bazilice.
V historii první žena v čele metropole má jasné názory nejen na konkrétní problémy města, a dál chce Prahu posouvat dopředu. Vnímá špatný stav parků, absenci levných bytů, stejně jako chybějící metro, spádová parkoviště či okruh. V exkluzivním rozhovoru pro Naši Prahu se vymezuje vůči politicky destruktivnímu přístupu, hádkám či rychlým řešením kouzelným proutkem. Preferuje kultivovanou domluvu, stejně jako šetrnou moderní výstavbu, aby Praha nebyla jen skanzenem.
Co je to smog? Z pohledu měření, které provádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) jde o zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší a tedy polétavý prach (zvaný PM10), oxid siřičitý (SO2), oxid dusičitý (NO2) a troposférický ozon (O3), který hrozí hlavně v létě. Když to nastane tak v rámci fungování smogového varovného a regulačního systému meteorologové jen varují.
Co je to smog? Z pohledu měření, které provádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) jde o zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší a tedy polétavý prach (zvaný PM10), oxid siřičitý (SO2), oxid dusičitý (NO2) a troposférický ozon (O3), který hrozí hlavně v létě. Když to nastane tak v rámci fungování smogového varovného a regulačního systému meteorologové jen varují.
I přes opakované nesouhlasné stanovisko Prahy 10 developer pokračuje v přípravě železničního překladiště v Malešicích. Zdejší radnice podle informací redace čtrnáctideníku Naše Praha již mnoho let vznik terminálu odmítá a i nyní podniká kroky, které by výstavbě zabránily. Na konci prosince byl totiž zveřejněn záměr výstavby. Desítkové opozici i koalici ani zdejším úředníkům či spolkům se nelíbí, že 300stránkový dokument byl zveřejněn dva dny před vánocemi a možnost vyjádření je jen do 5. ledna.
Ve Škodově paláci opět zavoněly Vánoce. Magistrát hlavního města Prahy totiž tuto středu od 10.00 do 17.30 hodin ve vestibulu Škodova paláce uspořádal druhý Vánoční jarmark s prezentacemi výrobků chráněných dílen, terapeutických skupin i s ukázkami prací studentů pražských odborných škol.
Za levný prodej pozemků v Horní ulici, který připravila bývalá primátorka Eva Richtrová, je obviněno osm bývalých radních včetně ní samotné. Primátor Pobucký uvedl, že kauza vznikla na základě udání od místního politika, přičemž jeho rodina si levně koupila byt od města.
Pražští radní dali zelenou přípravě urbanistické soutěže na dostavbu Vítězného náměstí a celkové řešení komplikované situace na rozhraní Bubenče a Dejvic. Podklady pro vyhlášení by měly být připraveny na jaře 2017. Opozice z Prahy 6 ale kritizuje, že například již připravený projekt čtyřproudového obchvatu se změnil na dvouproudý a musí se k němu pořizovat schvalovací procesy od začátku.
Tzv. Žižkovskou kliniku v Jeseniově ulici v Praze 3, kterou dosud nelegálně obývá Autonomní sociální centrum Klinika, od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Mají zde sedět zaměstnanci železnice, SŽDC zatím budovu fyzicky nepřevzala. Aktivistům se to nelíbí.
V posledních hodinách před senátními volbami lidé na sociálních sítích řeší kuriózní situaci, kdy zvolená zastupitelka Renata Chmelová z hnutí Vlasta možná z důvodů vlastní kampaně zapomněla na povinnosti oddávající a nedostavila se na svatbu, kde byl svědkem zpěvák Václav Neckář. Na obřad nepřišla a nezvedala úředníkům, kteří ji sháněli, ani telefon. Několik obřadů mohlo se zpožděním proběhnout až ve chvíli, kdy úřad narychlo sehnal náhradnici Janu Čunátovou z KSČM. Lidé nyní na netu diskutují o tom, zda to volební preference ovlivní nebo ne, a zda se jedná či nejedná o ostudu Prahy 10. Podle svědků, totiž Chmelová chatovala v době obřadu s voliči na facebooku.
Dneškem (30.9.) není Alena Borhyová ani místostarostkou ani zastupitelkou Prahy 8. Rezignovala po té, kdy bylo zjištěno, že si přehlásila pobyt z Prahy 8 do Dolních Chaber.
Radní šesté městské části v září jednomyslně schválili start ostré přípravy projektu dostavby sportovně-relaxačního areálu Petynka. Hotova by měla být za tři roky. Pravděpodobně nabídne Praze i tréninkovou umělou surfařskou vlnu.
Díky zavření Korunovační i zmatku kolem modrých parkovacích zón dochází v metropoli zejména v šesté městké části k totálnímu dopravnímu fiasku. Praha 6 vyjmenovala několik podle ní nezbytných opatření, jako zákav vjezdu kamiorů na Evropskou a Patokovu či omezení výjezdu z Blanky a žádá město o spolupráci. Místí opozice zas šestkovou radnici obvinuje z laxnosti a toho, že situaci měla předpokládát.
Na začátku pondělního jednání zastupitelů vypovědělo hnutí Naše Město v čele s Jiřím Kajzarem koaliční smlouvu. Domluvenou koalici ANO + Naše Město, kterou měli podpořit dva členové KSČM, se nepodařilo složit a ve městě začala nová politická vyjednávání.
Ve Frýdku-Místku byl Igor Svoják lídrem ODS a v zastupitelstvu vedl opozici. Působil jako poslanec Parlamentu České republiky a nyní podniká ve zdravotnictví.
Uhříněves – Obyvatelé Uhříněvsi podpořili Občanskou iniciativu za dostavbu Pražského okruhu, kterou před necelým půl rokem iniciovat zastupitel Prahy 11 Petr Sýkora. Kromě podpisů pod petici, dvě minuty přecházeli přes přechodu u místního supermarketu v ulici Přátelství.
Společnost BCD CZ principála Václava Čížkovského je novým nájemcem Branického divadla. Rozhodla o tom rada městské části. Budovou dostane společnost do pronájmu na tři roky s opcí na další tři roky a se zvýhodněným nájemným po dobu jednoho roku. Nájemné činí 40.000 Kč za měsíc, nájemce však bude 12 měsíců platit nájemné pouze ve výši 20 procent stanoveného nájmu.
Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) se s premiérem Sobotkou dohodl, že Středočeský kraj požádá o nové projednání procesu EIA k dostavbě Pražského okruhu (SOKP) mezi dálnicí D1 a Běchovicemi (stavba 511).
Jižní Město - Smrtka rozdávala před zastupitelstvem Prahy 11 letáky „děkující“ starostovi Jiřímu Štylerovi (HPP11) za získávání mrtvých duší. Happening uspořádali místní aktivisté a opoziční zastupitelé, aby upozornili, že starosta a jeho strana HPP11 brzdí dostavbu Pražského okruhu, tzv. 511.