Petr Lachnit: Hřiba baví koloběžit. Nás vůbec
Víte, co spojuje Paříž, Kodaň, Gelsenkirchen, Toronto, Barcelonu a nyní i Madrid? Zmíněná města po velmi negativních zkušenostech přistoupila k zákazu „sdílených“ elektrokoloběžek.
Víte, co spojuje Paříž, Kodaň, Gelsenkirchen, Toronto, Barcelonu a nyní i Madrid? Zmíněná města po velmi negativních zkušenostech přistoupila k zákazu „sdílených“ elektrokoloběžek.
Dnes mě šokoval titulek, že v obci na Vsetínsku lidé odmítli domov pro seniory proto, že prý na staré lidi není hezký pohled a traumatizují tím své okolí. A aby bylo jasno, nejedná se o žádnou megastavbu jako teď plánuje Penta, jednalo se o malý domov pro 25 seniorů.
Poplivou ho naši představitelé a média stejně a nebo se chytí za nos. Co myslíte? A jak všechno souvisí se vším.
Načítaní obsahu...
Jsem zastáncem referenda. Jsem přesvědčen, že lidé mají právo přímo rozhodovat ve věcech, které se jich zásadně dotýkají. Není to jenom takzvané posílení přímé demokracie. Je to základní lidské právo v demokratické společnosti. Jeho realizace ovšem není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá.
Problém je ten, že lidé by se mohli dostavit, vyjádřit se v referendu a demokraticky rozhodnout o tom, o čem by demokraticky rozhodovat přece neměli.
Mají být pro nás slovenské volby poučením? Zcela určitě ano. Nešlo v nich totiž příliš o souboj koncepcí, volebních programů a osobností. Spíše se podobaly referendu.
Rozruch mezi obyvateli Řeporyj vzbudila poslední schůze zastupitelstva, kde se řešila revokace povolení developerského bytového projektu v oblasti Trunečkova mlýna. Starosta Pavel Novotný podle očitých svědků místní obyvatele sprostě urážel, okřikoval a nadával všem okolo. Nakonec nechal ukončit zasedání a utekl ze sálu.
Želvičky Julie a Bára se na sebe momentálně tváří v jednom teráriu nezúčastněně a odtažitě. Jedna má 600 gramů a druhá 80 gramů. Želvičky si náklonnost nebo naopak nelásku projevují okusováním nožiček. Podobné projevy velké želvičky Julie vůči uzdravenému „prckovi“ Báře však mohou být při vzájemném velikostním a váhovém nepoměru víc než problematické.
Svoz komunálního odpadu zdarma. Jen nepatrné zdražení tepla a mírnější růst cen vody. Kladno se svým způsobem vymyká době, kdy ceny služeb a energií raketově rostou.
Načítaní obsahu...
Ve čtvrtek 5.května proběhlo diskusní setkání NE/BEZPEČNÉ SÍDLIŠTĚ k problematice pocitové bezpečnosti na pražských sídlištích za účasti developerů a politiků. Proč se developerům zdá, že je na sídlištích moc demokracie? A politikům, že chybí nový náměstek pro koordinaci městských částí? Na závěr tohoto setkání vyplynulo, že budou budoucnu setkání další. .
Podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka se do termínu voleb 2. a 3. října nedá stihnout referendum o výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Představitelé iniciativy Zachraňme Baťovku přitom chtěli odevzdat podpisy k vyhlášení referenda tento týden, aby se stihl říjnový termín.
Proti zamýšlené nemocnici ve Zlíně-Malenovicích se sepisují petice a soudy řeší stížnosti. Lékaři jsou však pro.
Aktivisté z řad SPD připravují protestní shromáždění občanů Prahy 3 za zrušení squatu Klinika. Na akci, která se uskuteční přímo před budovou Kliniky v Jeseniově ulici v úterý 26. června od 16.00 do 18.00 hodin, budou sbírat podpisy na referendum za přebudování Kliniky na dům pro seniory s denním stacionářem.
Čtenář Naší Prahy Jiří Haleš nám do redakce zaslal vyjádření k návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Máte stejný nebo jiný názor?
Radnice Prahy 7 se musí nutně přestěhovat, výběr nového sídla však má i své negativní stránky.
Načítaní obsahu...
Administrativní budova v ulici U Průhonu 38 se má stát novou radnicí Prahy 7. Rozhodlo o tom zastupitelstvo na základě doporučení komise, která vybírala ze tří objektů. Cena je 90 milionů korun.
V pondělí odpoledne schválili zastupitelé desáté městské části definitivně postup dřívějšího plánu výstavby nové budovy radnice. Do podzimu chce radnice připravit nové varianty. Jednání zastupitelstva probíhalo od jedné odpoledně a před desátou večer ještě stále probíhalo.
Zlín zažil historicky první místní referendum. Platné hlasy odevzdalo celkem 7 273 lidí, účast dosáhla 11,73 procenta oprávněných voličů. Aby bylo referendum platné, musela by být minimálně 35 procent.
Místní referendum o zákazu hazardu ve Zlíně se uskuteční v pátek 23. ledna od 8 do 20 hodin. Termín vybralo město na základě petice, kterou iniciovalo sdružení Komunitní křižovatka.
Slabá účast při hlasování poznamenala místní referendum o zákazu hazardu v Olomouci. Svůj postoj k regulaci hazardu na území města vyjádřilo v lidovém hlasování celkem 8,2 procent oprávněných osob. K platnosti místního referenda bylo třeba účasti alespoň 35 procent oprávněných osob, přičemž celkový počet oprávněných osob byl 81 494.
Již na konci listopadu schválila nová radnice materiál, podle něhož by měly z Prahy 8 zmizet herní automaty. Cesta ke konci hazardu v městské části ovšem bude dlouhá.
Načítaní obsahu...
Zlín bude mít první městské referendum v historii. Obyvatelé v něm budou rozhodovat o zákazu výherních automatů a loterijních přístrojů na celém území města.
Referendum o hazardu proběhne v Praze 1 v pátek 7. listopadu od 12 do 20 hodin. Na obyvatele první městské části bude čekat 21 hlasovacích místností, v nichž si nedávno zvolili své zastupitele.
Hlasovalo v něm málo lidí a jejich hlasy nestačily.
Volby do Zastupitelstva MČ Praha 8 a Zastupitelstva hl. m. Prahy proběhly v pátek 10. října a v sobotu 11. října. Jak dopadly?
Referendum 3 proběhne s komunálními volbami v pátek od 14 do 22 a v sobotu od 8 do 14 hodin. Radnice se ptá na kamerový systém, parkovací domy, privatizaci bytů, či chodníkový program. Lístky k referendům vždy obdržíte v hlasovací místnosti! Souběžně probíhají volby na radnici Prahy 10 a pražský magistrát.
Mezi témata, která podle zkušeností redakce Novin Praha 10 rozdělují názory lidí, patří odlišná řešení (a náklady na jejich řešení) parkování a případných staveb souvesejících parkovacích domů, stadion v Ďolíčku pro Bohemians, stavba nové budovy úřadu a KD Eden. Jaká jsou fakta?
Načítaní obsahu...
Zeptali jsme se za vás na úřadu Prahy 10 ohledně voleb a referend. Nejpřehlednější průvodce na otázky jako například: Kde zjistím vyjma volebních lístků kandidáty do voleb do obecního zastupitelstva (na radnici Prahy 10) a do zastupitelstva hl. m. Prahy (na pražský magistrát)? Jak byli voliči seznamování s informacemi o volbách, a jak získávali od úřadu potřebné informace k referendům? Co když nemám platnou občanku?
Zeptali jsme se za vás na úřadu Prahy 10 ohledně voleb a referend. Nejpřehlednější průvodce na otázky jako například: Co má dělat člověk, který volební lístky k volbám nedostal, založil je, poškodil, nebo je zkrátka nemá? Jak úřad zajišťuje roznášení volebních lístků předem lidem domů s tím, že navíc každý volič může lístky pro komunální volby získat ve volební místnosti? Co může udělat volič, který třeba až na místě podle svého aktuálního fyzického stavu zjistí, že dojít do patra do volební místnosti je nad jeho možnosti? Podle čeho se místnosti vybírají?
Referendum 3 proběhne v době konání komunálních voleb (10. a 11. října 2014), volí se v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 hodin do 14 hodin. Ve třetí oblasti otázek referend se radnice ptá občanů na témata případného kamerového systému, vybudování parkovacích domů, na pokračování privatizace bytů, či na téma, zda pokračovat v „dotování“ pražské Technické správy komunikací kvůli milionům na opravy chodníků.
O dalším možném referendu se rozhodne nejdříve na zasedání obecního zastupitelstva, které vzejde z říjnových komunálních voleb.
Přijďte 10. a 11. října rozhodnout o budoucnosti Parukářky.
Druhé kolo senátních voleb provázela nízká účast voličů. K urnám dorazila necelá desetina voličů. Obě finalistky dělilo ve druhém kole 132 hlasů. Nízký zájem voličů se projevil i při jednom ze tří referend Prahy 10. V referendu o nové radnici nebo sumě za rekonstrukci Ďolíčku hlasovalo asi 7 procent oprávněných voličů. Dle zákona je k platnosti rozhodnutí v místním referendu třeba účasti alespoň 35 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.
Načítaní obsahu...
Podle informací z volebních komisí je zájem o volby stejný i menší než před týden, kdy se konalo první kolo voleb a probíhalo první referendum. Včera a dnes se volí senátor za Prahu 10 ze dvou kandidátek, Ivany Cabrnochové za zelené a Jany Duškové za ANO. Rozhodovat budou i jednotlivé hlasy. Referendum probíhá k rekonstrukci Ďolíčku (a tedy k výši výdajů z vašich daní z rozpočtu Prahy 10) a k nové radnici (a tam lidé ovlivňují, kolik má stát).
Zvítězí v druhém kole pouze ta, která dostane víc hlasů. Ivana Cabrnochová za Stranu zelených a ČSSD, nebo Jana Dušková za ANO? Rozdíl mezi mini po prvním kole byl v obvodu, který má přes 83 tisíc voličů, jen zcela zanedbatelných 32 (!) hlasů. Rozhodovat tedy bude v pátek a sobotu doslova každý hlas.
První série otázek k referendu při prvním kole senátních voleb, tedy ještě do zítřka do 14 hodin, se věnuje hospici ale předefvším hazardu. K JAKÝM OTÁZKÁM SE BUDETE VYJADŘOVAT?
Jen malý zájem hlásí volební místností senátních voleb z Prahy 10, které ve zdejším volebním okrsku 22 začaly dnes odpoledne a budou pokračovat v sobotu do 14. hodin. V Praze 10 jsou v odlišném termínu než v jiných částech republiky, protože dle zákona musel prezident republiky vyhlásit tento termín 19. a 20. září.
Tři volební víkendy nedlouho po sobě v září a říjnu dnes začaly. K plánovaným volbám komunálním v říjnu (10. a 11. října), to jsou v desáté městské části navíc i volby senátní 19. a 20. září s případným druhým kolem 26. a 27. září. Všech termínů senátních a komunálních voleb se týkají souběžně na srpnovém zastupitelstvu též schválené tři termíny konaných referend Prahy 10.
Po dlouhé diskuzi, zčásti způsobené překvapivou informací ze strany ministerstva vnitra, schválilo olomoucké zastupitelstvo záměr vyhlásit místní referendum. V něm mají Olomoučané zodpovědět otázku, zda má město podniknout všechny kroky k úplnému zákazu hazardu. Podle stanoviska ministerstva vnitra není položená otázka přípustná.
Načítaní obsahu...
Již tento pátek a sobotu začíná série referend, které v Praze 10 proběhnou v září a říjnu. Tento první termín proběhne spolu se senátními volbami. 19. a 20. září 2014 tedy proběhne 1. referendum + 1. kolo senátních voleb.
Přes 7000 podpisů se od začátku června do konce srpna podařilo nasbírat aktivistům z iniciativy Zlín bez hazardu. Cílem jejich petice je vyvolat referendum o úplném zákazu heren a výherních automatů ve městě.
Zastupitelé Prahy 10 napodruhé schválili většinou hlasů návrh na konání referenda k celkem patnácti aktuálním tématům, včetně omezení finančních nákladů na výstavbu nové radnice. To požadovala i občanská iniciativa v petici "Stop miliardové radnici", avšak v samostatném referendu.
Zastupitelé "desítky" se v pátek 22. srpna vrátí k návrhu na vyhlášení místního referenda.
Zastupitelé Prahy 10 neschválili konání místního referenda ohledně stavby nové budovy radnice, ani další témata. Pro referendum bylo ODS, ČSSD, Nezávislí pro Prahu 10, Stranu Zelených i opoziční KSČM- Na návrh koalice mělo být spolu s druhým kolem senátních voleb. Pro záměr se ale na dnešním jednání nenašel dostatek hlasů. Nakonec pro něj nezvedli ruce koaliční zastupitelé z hnutí Desítka pro domácí. Opoziční TOP 09 se hlasování nezúčastnila.
S jediným bodem programu se dnes od 13 hodin sejde mimořádné zastupitelstvo. Budou jednat o možnosti využít několikeré volby v září a říjnu pro referendum.
Načítaní obsahu...
Letošní rok je supervolebním rokem, kdy Prahu 10 na podzim čekají komunální a senátní volby. Nabízí se tak výjimečná možnost spojit volby s rozhodováním o důležitých komunálních tématech, a to formou vyhlášení místních referend.
Zastupitelstvo Prahy 7 se na svém zasedání v pondělí 16. června rozhodlo vyzvat Zastupitelstvo Prahy k novelizaci obecně závazné vyhlášky, kterou se upravuje provoz loterií a jiných sázkových her na území hlavního města. V rámci novelizace vyhlášky chce sedmá městská část přistoupit k úplnému zrušení heren na svém území.
Nedostatečnou účastí skončilo místní referendum o budoucnosti hazardu v Praze 7, které proběhlo v pátek 23. května a v sobotu 24. května. Hlasovat přišlo 25,2 procent oprávněných voličů (7.692), což je téměř o 10 procent méně, než stanovuje zákon. Aby bylo hlasování platné, muselo by se místního referenda zúčastnit alespoň 35 procent voličů.
Referendum, které se má konat v Praze 7 souběžně s prvním kolem prezidentské volby bude mít místo čtyř hned sedm otázek. Kromě původních čtyř otázek týkajících se nové radnice, se obyvatelé Prahy 7 ještě vyjádří k vytvoření pěší zóny v ulici Milady Horákové, zahloubení tranzitní dopravy mezi Hlávkovým mostem a novým Trojským mostem a zachování léčebně preventivní péče na území městské části.
Poprvé za dobu své existence vyhlásil Nejvyšší správní soud místní referendum. Týká se výběru sídla úřadu Městské části Praha 7. Informovala o tom mluvčí NSS Sylva Dostálová.
V Praze 10 probíhá zásadní dotazníkové šetření k tématu - chtějí nebo nechtějí lidé placené parkovací zóny. A to vyvolává mnohé otázky: Kdo vypracovával otázky a kdo je vyhodnotí? Jak bude zajištěno, aby výsledky nebyly zmanipulovány? Rozhodne se radnice zcela v souladu s výsledky? Kolik to stojí? Proč neobsahuje jednoznačnou otázku ano - ne? Proč není možné použít kopii sousedova dotazníku? Proč nenabízí přímou možnost zóny odmítnout? Na tyto a další otázky odpovídá radnice přímo vám - přečtěte si sami.
Načítaní obsahu...
V minimalistické variantě možnost pro Bohemians hrát v Ďolíčku první lidu, v maximalistický variantě víceúčelový městský sportovní areál s využitím pro další sporty ale i kulturu - s těmito variantami se seznamovalo prosincové zasedání zastupitelů, které nakonec hlasy ČSSD, KSČM, ODS, SZ a logicky Desítky pro domácí podpořilo kroky vedoucí ke koupi. Proti byla TOP 09. Jednání provázela bouřlivá atmosfera.