Počasí
Praha 2 °C Úterý, 27. února 2024, Svátek má Alexandr
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Kateřina Žbirková: V albu Chlapec ulice je de facto každý druhý text o našem vztahu nebo o tom, co jsme spolu prožívali

Kateřina Žbirková je pražská rodačka a byla manželkou a manažerkou slovenského skvělého zpěváka a hudebníka Mira „Mekyho“ Žbirky, se kterým má syna Davida a dceru Lindu. V současné době organizuje výstavu Roky a dni a před pár týdny křtila na Slovensku komplet se stejným názvem, který obsahuje výpravnou knihu o Mekyho životě, vinyl s jeho posledním albem a také fanouškovský magazín z 80. let minulého století. O tom a také o životě v Praze jsme hovořili v tomto rozhovoru.
Kateřina Žbirková Zvětšit
Kateřina Žbirková Zdroj: archiv KŽ

Jak jste, paní Žbirková, prožila Vánoce?

Vánoce byly v kruhu rodiny a konečně jsem si odpočinula od předvánoční hektiky, kdy jsme převáželi výstavu Roky a dni, která se jmenuje stejně jako nově vydávaná kniha, z Bratislavy do Košic. Byla na Bratislavském hradě, předtím tady v Praze v Národním muzeu. V Košicích ve Východoslovenském muzeu nám tuto knihu pokřtila Marika Gombitová, což mi udělalo velkou radost.

 

U této knihy jste nejenom jako odborný poradce, ale jste i supervizorem celé akce.

Ano. Bylo na mě, abych dala dohromady všechny fotky, které v knize jsou. Musela jsem je najít v dostatečné kvalitě, takže jsem hledala hlavně v diapozitivech, aby mohly být na takto velkém formátu v kvalitním provedení. Meky měl sice spousty krabic s fotkami a s diapozitivy, ale on to tam vždycky jenom tak naházel, takže jsem je musela postupně projít, prosvítit diapozitivy, abych viděla, co na nich je. A to mi zabralo strašně moc času. Tyto fotky jsou proložené rozhovory, které dělal Honza Vedral a získal i výpovědi lidí, kteří normálně rozhovory nedávají, jako třeba Mekyho dcera Denisa, Marika Gombitová, a také třeba rozhovory s muzikanty, kteří hráli v Mekyho kapele s Honzou Horáčkem nebo Honzou Ponocným. To je úplně jiný pohled na Mekyho, než mám já a musím říct, že někdy jsem byla překvapená z různých historek, které muzikanti zmiňovali.

Titulní strana knihy Memory Book  - Miro Žbirka - Roky a dny.
Titulní strana knihy Memory Book - Miro Žbirka - Roky a dny. Zdroj: Jan Adam

Jak jste tyto osobnosti vybírala?

Tyto osobnosti vybíral Honza Vedral a snažil se, aby to byli lidé Mekymu hodně blízcí. Je tam rozhovor s naším Davidem o tom, jak s Mekym natáčel poslední album, s Kamilem Peterajem,  který mu napsal spousty textů, nebo se Stanleym Procházkou, který fotil Mekyho od mládí a hodně jeho fotek je i v této knize. Je tam Pete Brown, básník a beatnik, který psal texty kapele Cream a který bohužel také odešel poměrně nedávno nebo producent Mekyho dvou alb Rob Cass z Abbey Road. Právě Rob Mekyho seznámil s Petem Brownem a ten pak otextoval hned dvě alba Miro a Double album, která měla slovenskou a anglickou část. Jeho texty si samozřejmě Meky hrozně považoval. Mít rozhovor s Petem Brownem, to je unikátní.

 

Unikátem je vlastně celá kolekce.

To je pravda, protože kolekce obsahuje také vinyl, na kterém je zaznamenán Mekyho poslední koncert. Náš zvukař si vše natočil do pultu, a pak jsme vybrali z tohoto koncertu takové Mekyho Best of. Nikde jinde zatím nevyšlo a v dohledné době určitě nevyjde. Dalším plusem kolekce je fan magazín. Fanoušci z Mekyho fanklubu si je v osmdesátých letech sami tiskli, psali si do nich různé články a byly tam také Mekyho fotky. A v této Memory Book, jak jí říkáme, je přesná replika fan magazínu Roky a dny, takže jsou v ní věci, které nikdo nemá a nikde jinde nejsou. Bylo dost obtížné vše vyrobit. Trvalo nám to rok, ale povedlo se.

Komplet obsahuje také LP desku Meky Alive s posledním koncertem Mira Žbirky z roku 2021.
Komplet obsahuje také LP desku Meky Alive s posledním koncertem Mira Žbirky z roku 2021. Zdroj: Jan Adam

Na této kolekci je znát její kvalita.

Ano, to musím všechny pochválit – samozřejmě vydavatelství Ikar a Gabiku Belopotockou, a potažmo Nakladatelství Rosier, které tuto luxusní knihu vydává v Čechách. Opravdu do toho šli s velkým úsilím a paní grafička Majka Roiko odvedla úžasnou práci. Vypadá to, jako by to celé byl velký fan magazín a jmenuje se to Roky a dni nejen podle výstavy, ale právě podle toho fanouškovského časopisu. A vlastně také podle Mekyho písničky Roky a dni. Záměr byl, že všechno, co se do výstavy nevešlo, vejde se do knihy J

 

Chci se se zeptat na jednu věc. Brali jste se s Mekym v roce 1988, pak prožili revoluci a následně i rozdělení státu. Jak jste to vnímali, když jste žili v Bratislavě?

Rozdělení republiky byla pro nás smutná událost, byli jsme česko-slovenská rodina a v podstatě až do konce svých dní to Meky nebral. Bral to jako osobní prohru, byť samozřejmě naše vztahy mezi Čechy a Slováky jsou skvělé, ale zrovna v naší hudební branži to rozhodně pozitivum nepřineslo. Mladé české a slovenské kapely nebo interpreti mají vždycky v tom druhém státě problém. Je pro ně těžší se dostat do povědomí lidí v jiné republice. Ale museli jsme se s tím nějak vyrovnat.

 

Dneska je problém ten, že mladí Češi už slovenštině nerozumí.

Určité bariéry tady jsou a nedá se jim zabránit. Naštěstí po rozdělení oba státy vstoupily do Evropské unie. Ze začátku nás frustrovalo i to, že nás zastavili na hranicích a kontrolovali nám pasy. To naštěstí už dnes odpadlo. Když jsme ale zastavili na hranicích, tak se mi v autě vždy vzbudily děti a brečely, o to víc jsem byla naštvaná J. A my jsme pořád pendlovali, takže nás to postihlo hodně. Myslím si, že byla chyba, že nám nikdo nedal možnost se rozhodnout v referendu. Bylo to prostě politické rozhodnutí o nás bez nás.

Miro a Kateřina Žbirkovi
Miro a Kateřina Žbirkovi Zdroj: archiv KŽ

Pak jste se přestěhovali do Prahy. Jak jste vybírali pražskou lokalitu?

My to měli poměrně jednoduché, protože jsme tu měli zázemí. Jsem z Prahy, takže křtěná Vltavou. Narodila jsem se U Apolináře, kde se narodil i náš David. Linda se narodila ještě v Bratislavě. Moje babička bydlela v Lucerně a já po ní získala byt, kde jsme potom bydleli snad deset let. Rozhodli jsme se pro Prahu nejen z důvodů rozdělení republiky, ale už jsem čekala Davida a potřebovala jsem pomoc maminky. Mekyho maminka v Bratislavě už by to nezvládala, a tak Meky řekl, že on je muzikant, zvyklý cestovat a nevadí mu přestěhovat se do Prahy, kterou měl vždycky rád. Když děti vyrostly a potřebovaly trošku víc prostoru, přesunuli jsme se do Vršovic, kde jsme v Žitomírské ulici bydleli 15 let. Tam už měl Meky svoji pracovnu a děti každý svůj pokoj. No a když jsme postupně měli dva psy a Mekymu se nechtělo je pořád venčit, tak jsme našli dům se zahradou, na které se venčili sami 🙂 . Přesunuli jsme se tedy jen kousek dál, do Strašnic. Takže abych to shrnula – narodila jsem se na Janáčkově nábřeží 59, pak Lucerna, tedy v úplném centru Prahy, potom přišly Vršovice a na závěr Strašnice, kde jsem doposud a jsem zde spokojená.

Miro a Kateřina Žbirkovi se synem Davidem.
Miro a Kateřina Žbirkovi se synem Davidem. Zdroj: archiv KŽ

Kam v Praze ráda chodíte?

Já jsem kavárenský povaleč, takže všechny dobré kavárny v Praze znám. Nevím, kterou bych jmenovala, abych někoho neurazila, ale třeba kavárna v hotelu Paříž nebo kavárna v Obecním domě jsou moje oblíbené pro svoji atmosféru.

 

Sedmým rokem bydlíte ve Strašnicích. Co se vám na nic líbí a naopak nelíbí?

Jak jsem říkala, mně se tam bydlí dobře, takže nemám ani žádný nápad, co bych měnila.

Máte nějaký vzkaz pro komunální politiky?

Vzkaz mám. Chtěla bych, aby dělali všechno s určitým entuziasmem, aby to nebyla jenom úředničina, ale aby o Prahu měli opravdu zájem a šlo jim o to, aby vypadala a fungovala dobře.

 

Vždy jste nebydleli jenom v Praze, ale i na Slovensku.

Ano, tři roky jsme žili v Bratislavě. Bratislava ve srovnání s Prahou byla pro mě malé město, které ale mělo velkou výhodu, že bylo blízko Vídně. A Vídeň je Praze hodně podobná. Každou volnou chvíli po revoluci, kdy už byla ta možnost, jsme tedy byli pořád ve Vídni, například si zajeli na sachr dort. Takže jsem vlastně Prahu tak trochu měla i tam.

Jak v té době bylo těžké být Češkou na Slovensku?

Co se týkalo našich kamarádů a známých, to jsou všechno lidi na naší vlně, tak bych neřekla, že by s tím byl problém. Ale samozřejmě v té době dělení státu, byly některé emoce vyhrocené. Já jsem neuměla tak dobře slovensky, abych tam mohla slovensky mluvit. A to i přesto, že jsem se ve slovenštině naučila dost plynule číst. To se mi povedlo, ale jak jsem neměla potřebu ani praxi mluvit, tak to bylo horší. Samozřejmě v některých momentech to někomu tenkrát mohlo vadit, ale jak říkám, my jsme žili spíš v bublině našich kamarádů, mezi nimi byl například pan Satinský, pan Markovič a podobně. To byli všechno lidi, kteří byli napojeni na Česko, takže to s nimi bylo v pohodě.

,,Bratislava ve srovnání s Prahou byla pro mě malé město, které ale mělo velkou výhodu, že bylo blízko Vídně. A Vídeň je Praze hodně podobná.“

Kateřina Žbirková

Jaké bylo pro Mekyho překvapení, když v roce 1982 vyhrál Zlatého slavíka a odsunul Karla Gotta na druhé místo? Jak na to vzpomínal?

On mi říkal, že neplánoval porazit Karla Gotta, že se mu to prostě přihodilo. Neprahnul po tom. V té době se mu stalo hodně věcí – vyhrál Bratislavskou liru, vyhrál ve Villachu, což je velký rakouský festival. Tak tam vyhrál nejen cenu festivalu, ale i cenu rádia O3. To všechno viděli lidi na Slovensku, kteří chytali rakouskou televizi a myslím, že se to všechno spojilo a odrazilo v Mekyho popularitě. Říkal mi, že mu volal Jirka Vejvoda na nějaký koncert, že s ním chce udělat rozhovor do Mladého světa. Meky mu říkal, že teď nemá čas a on pořád tvrdil, že potřebuje udělat ten rozhovor hned, protože je Zlatý slavík! Meky z toho byl úplně překvapený, protože to vůbec samozřejmě nečekal. Tak prý se s tím musel naučit žít. Naštěstí to trvalo jen rok, a pak si Slavíka vzal Karel zase zpátky 🙂 .

Mekymu jste dělala manažerku. Jaký byl osobně? Byl bohém nebo naopak organizovaný člověk?

Já si myslím, že on byl taková kombinace, protože samozřejmě dobře fungoval i přede mnou. A když jsme měli malé děti, tak jsem neměla prostor cokoliv organizovat, kromě rodiny J. Určitě si věci uměl zorganizovat, ale když věděl, že jsem tam já, tak mi to rád přenechal. To mu pomáhalo. Měl samozřejmě i takové bohémské chvilky, kdy prostě tvořil a všechny ostatní věci okolo sebe vypustil. Když tvořil, tak přesto nejel vlak a v tom okamžiku nebyl schopný nic organizovat. Rád mi vždycky mi říkal, že mám na to školu – studovala jsem totiž obchodní fakultu VŠE.

Zlatý slavík 1982 Miro Žbirka už v 80. letech minulého století vyprodával své koncerty.
Zlatý slavík 1982 Miro Žbirka už v 80. letech minulého století vyprodával své koncerty. Zdroj: archiv KŽ

Meky do písní dával i svůj osobní život. Například v písních Katka nebo Linda. Jak jste to vnímala? Bylo to pozitivní anebo už odhaloval dost osobních věcí?

Myslím si, že když složil píseň Katherine – Katka, tak nikdo nevěděl, že existuje nějaká konkrétní Katka. Asi i díky tomu, že nebyly sociální sítě 🙂 .  Ale pokud si Meky sám textoval, tak to byly jeho osobní výpovědi, a to se netýkalo jenom našeho života, ale prostě jeho osobní prožitky. Ze začátku jeho tvorby mu psal většinu textů Kamil Peteraj nebo jiní textaři, ale postupně dostal potřebu sám vyjádřit svoje pocity. To se stalo na albu Nemoderný chalan, a to bylo přesně v době, kdy jsme se poznali. A potom v dalším albu Chlapec ulice je de facto každý druhý text o našem vztahu nebo o tom, co jsme spolu prožívali. Později už jsem všechny jeho texty četla, dával mi je ke kritice. Byla jsem dost velký čtenář literatury, poezie, a tak si Meky myslel, že jsem k tomu kompetentní.

 

Váš syn David studoval filmařinu, ale také pomáhal Mekymu s deskou. Má geny pro hudbu?

Já si myslím, že té hudbě u nás samozřejmě nešlo uniknout. Byla bych samozřejmě radši, kdyby se David věnoval filmařině, kterou vystudoval jako pan režisér, ale třeba na to ještě dojde. Nakonec natočil Mekymu několik klipů, točí také klipy svojí kapele Sunnbrella, ale samozřejmě to, že má nějaký hudební talent i na skládání, hraje na všechny možné nástroje, jako jsou bicí, kytara a klavír, na tom si Meky zakládal. Chtěl, aby měl hudební vzdělání. Zatím Davida baví hudba nejvíc a já ho nechci do něčeho tlačit. Filmařina je věc, kterou můžete dělat do pozdního věku, tak třeba nějaký film natočí J.

 

Jakou hudbu, samozřejmě kromě Mekyho, ráda posloucháte?

Mám ráda třeba Coldplay nebo Cure. Meky mě naučil sledovat i novou hudbu, takže z těch současných se mi líbí Billy Eillish nebo Olivia Rodrigo, ale teď se trochu bojím, abych měla přehled, protože Meky projel každý týden všechny zahraniční hitparády a pouštěl ty nejaktuálnější skladby. Snažím se vše sledovat, abych z toho nevypadla. A třeba právě od Honzy Vedrala a jeho časopisu Headliner se toho z této oblasti dozvím hodně.

Miro Žbirka s dcerou Denisou.
Miro Žbirka s dcerou Denisou. Zdroj: archiv KŽ

V jednom rozhovoru jste říkala, že ráda čtete. Jaký žánr nebo téma máte nejradši?

Byla jsem čtenářkou i těžkých knih, ale čím jsem starší, tak tím více mě rozrušují. Takže se vracím nejradši k odpočinkovým knihám. Jedna z mých oblíbených je O mé rodině a jiné zvířeně nebo od Jamese Herriota To by se zvěrolékaři stát nemělo. Není to náhoda, oboje souvisí s tématem zvířat a my máme tři psy a dvě kočky. Takže jsme taková ZOO rodina. Tyto knížky mě vždycky rozesmějí a potěší. Vidíte, to jsem ještě nikdy nikomu neřekla.

Šimon Šafránek natočil životopisný dokument Meky. Jaké bylo žít před kamerou?

Žili jsme tenkrát hekticky, takže jsme neměli moc času to studovat. Já jsem Šimonovi věřila. Navíc Honza Vedral napsal k tomuto filmu scénář. Věřila jsem, že to nebude natočeno bulvárním stylem a že to bude mít hlavu a patu. Viděli jsme Šimonův film King skate, za kterého dostal Českého lva a kam Šimon vybral dvě Mekyho písničky, takže jsme věděli, jakým stylem pracuje. Navíc to je fantastický člověk, který si s Mekym okamžitě porozuměl. Proto jsme to potom už neřešili.

Záběr z dokumentárního filmu Meky - rozhovor Ladislava Štaidla s Mirem Žbirkou.
Záběr z dokumentárního filmu Meky - rozhovor Ladislava Štaidla s Mirem Žbirkou. Zdroj: Česká televize

Na to se chystáte v nejbližší době? Zmínila jste výstavu.

Výstavu v Košicích, v nádherné klasicistní budově Východoslovenského muzea jsme úspěšně za účasti Mariky otevřeli. Potrvá do poloviny června a teď pracujeme na jejím přesunu do Londýna, kde by se měla otevřít v polovině září. Chystáme další videoklipy k písním z alba Posledné věci a zůstala i spousta skladeb, které se na něj nevešly. To bychom chtěli nějakým způsobem se synem začít řešit, jak a kdy tyto skladby vydat. Plánujeme i další vzpomínkový koncert, ale samozřejmě jsou i plány mimo Mekyho. Jsem manažerkou zpěvačky Lenny a produkuji jí koncert v Obecním domě 1.10.2024. Mám už s Obecním domem zkušenost s Mekym a myslím, že takový koncert bude Lenničce slušet J. Pro Petra Nagyho zase připravuji výroční koncert v Lucerně 18. dubna a v Bratislavě 20.dubna, takže se nudit určitě nebudu.

Jaký máte sen, co byste ráda uskutečnila?

Můj sen je být u moře, ležet tam 14 dní a nic nedělat 🙂 .

Ke hrobu Mira Žbirky na pražských Olšanských hřbitovech  se přicházejí poklonit také jeho mladí fanoušci.
Ke hrobu Mira Žbirky na pražských Olšanských hřbitovech se přicházejí poklonit také jeho mladí fanoušci. Zdroj: Rudo Prekop

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Petr Svoboda: Napsat o tátovi knihu bylo pro mě těžší než o něm natočit dokument

Petr Svoboda je filmový producent a režisér. V roce 2020 natočil pro Českou televizi dokumentární snímek Karel Svoboda: Šťastná léta a v těchto dnech mu vychází kniha Karel Svoboda – Žít. V obou dílech mapuje život svého otce, geniálního hudebního skladatele a hitmakra. Co ho v historických archivech překvapilo? A co nejvíce emotivně zasáhlo? Petr Svoboda žije sice se svou rodinou v Jevanech, ale rád jezdí do Prahy. A kde to má v Praze nejraději? I to nám v tomto rozhovoru prozradil.

Luboš Veselý: Vyzkoušel jsem si pár profesí, některé i v cizině, ale vždy jsem se vrátil, a rád, zase k herectví

Luboš Veselý je český televizní, filmový, ale především divadelní herec spojený se Švandovým divadlem na pražském Smíchově. Za roli Vladimíra Holana v inscenaci Hadry, kosti, kůže režiséra Martina Františáka se dostal do širší nominace na Cenu Thálie 2020. Jak vzpomíná na svou první velkou filmovou roli? Proč se podruhé vrátil do Švandova divadla a jakou divadelní premiéru v něm právě připravuje? I na tyto otázky Luboš Veselý odpovídal zpravodaji portálu NašePraha.cz.

René Kekely: Být na volné noze vám sice bere jakousi jistotu, ale dává zase ohromnou svobodu

René Kekely je rodák z Českých Budějovic, pohybující se 22 let v oblasti médií, komunikace, PR, marketingu, produkci, event managementu, ale také dramaturgii, scenáristice a autorské činnosti. Jeho hlavní dva projekty jsou aktuálně pořad 13. komnata v České televizi a na Televizi Seznam, YouTube a FB vlastní úspěšný pořad - talk show "Face To Face", kam si zve známé, významné a zajímavé hosty. V dnešním rozhovoru pro Naší Prahu René zmínil, že ke svým profesím směřoval už od dětství, jaké to je zastupovat umělce a také jak vznikl jeho úspěšný pořad Face to Face.

Matěj Kolář: Mám pocit, že to z mojí tvorby možná není tolik zřejmé, nicméně pro mě osobně je místo, kde jsem vyrůstal, velmi důležité

Mladý umělec Matěj Kolář, rodák z Posázavských Pyšel, studuje v Plzni Západočeskou univerzitu Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara studijní obor Ilustrace a grafika. Za minulý rok byl nominován na komiksovou cenu Muriel v kategorii krátký komiks. Sám byl však z této nominace velmi překvapený. Jak Matěj vnímá současný komiks, jak v jeho podání vzniká a jaké jsou jeho další plány? To prozradil zpravodaji portálu NašePraha.cz

Pavel Mang: Nepřijetí na konzervatoř mě vytrhlo z bohémského života

Pavel Mang je bývalý český dětský herec, jehož nejznámější rolí byl malý Vašek Karas ze seriálu Cirkus Humberto. Když se nedostal na konzervatoř, přestal být o něj zájem jako o herce, protože z roztomilého dítěte se stal mladý muž. Pavel Mang nakonec vystudoval obchodní akademii, začal podnikat a v posledních měsících se stal starostou obce Trubín na Berounsku. V rozhovoru jsme si povídali o netradičním dětství, celoživotní lásce k cirkusu a k lidem okolo něj, o překonání jeho závislosti, o jeho studiu MBA a příjemných starostovských starostí.

Europoslanec Jan Zahradil o nebezpečí progresivismu: Západ jde doleva!

„Přání, aby byla Česká republika pevnou součástí západních struktur, se splnilo už se vstupem do Evropské unie a do NATO. Pojmy ´Západ´ a ´západní hodnoty´ se skloňují prakticky pořád, přesto povědomí společnosti o tom, jak a kam se západní vývoj ubírá, výrazně pokulhává,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Naší Prahu europoslanec Jan Zahradil (ODS), který před časem oznámil, že se po skončení svého mandátu v Evropském parlamentu vrátí na domácí politickou scénu.


Předchozí články

Praha dnes odvolala protipovodňová opatření

Hladiny Berounky a Vltavy, které jsou pro Prahu rozhodující, se snižují, a i přes setrvalý zvýšený odtok z Vltavské kaskády se obecně zlepšuje i povodňová situace v metropoli. Český hydrometeorologick...

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu

Registrace do již 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu, jehož cílem je nakopnout inovační kulturu v Praze, jsou od středy 10. ledna otevřeny. Letošní ročník pro hlavní město kompletn...

Za pár dní začne žákovská soutěž Jak si představuji svoji vysněnou školu?

Radnice Prahy 10 se rozhodla vyzvat žákyně a žáky místních škol k tomu, aby se zamysleli nad tím, jak by mohla vypadat jejich vysněná škola. Kreativitě a nápadům se meze nekladou. Zapojit se do soutěž...

Aktuálně: Libeňský most je pro MHD uzavřen!

Z důvodu havárie se ve čtvrtek od 15:55 hodin uzavřel Libeňský most. Nejdříve jak pro MHD a ostatní dopravu, tak i pro chodce. Po dvou hodinách platí uzávěra jen pro tramvaje. Dopravní podnik uvádí, ž...

Bouře hněvu se z Německa rozšířila i do Polska. Ve Varšavě demonstruje proti Tuskovi 300.000 lidí.

Do ulic vyšly odhadem 300.000 Poláků, kteří demonstrují proti současné vládě Donalda Tuska. Pochod „svobodných Poláků“ obsadil všechny okolní ulice kolem polského Sejmu. Demonstranti se dožadují zasta...

Německý traktor se stává symbolem odporu, přidali se Poláci, Rumuni a také Češi.

Traktor se stal novým symbolem odporu proti politice neoblíbených evropských vlád. Nespokojené německé farmáře podpořili kolegové z Rumunska, Polska a dnes se přidala i česká Agrární komora.

Muži se nelíbila zóna placeného stání, tak jí přemaloval...

Rezidentovi z Prahy 5 se v úterý 9. ledna zřejmě nelíbil nastavený systém parkování v jeho ulici, proto vzal do ruky prkno, barvu a jal se přizpůsobit zónu placeného stání své představě. Z fialové zón...

Ondřej Prokop: Libeňský most je uzavřený. Kdo za to může?

Praha narychlo uzavřela Libeňský most kvůli havarijnímu stavu. Možná kdyby bývalý náměstek pro dopravu Adam Scheinherr a bývalý primátor a současný náměstek Zdeněk Hřib neblokovali 6 let náš návrh na ...

Petr Svoboda: Napsat o tátovi knihu bylo pro mě těžší než o něm natočit dokument

Petr Svoboda je filmový producent a režisér. V roce 2020 natočil pro Českou televizi dokumentární snímek Karel Svoboda: Šťastná léta a v těchto dnech mu vychází kniha Karel Svoboda – Žít. V obou dílec...

V Německu Hudáčka oslavují, Češi ho vyhnali. Kdo stojí za českým šovinismem? Známe jména

Sportovní bouři vyvolalo angažmá Júliuse Hudáčka, slovenského hokejového brankáře, kterého angažoval hokejový klub z Kladna. Důvod? Jeho působení v hokejové lize KHL, kde hrál za Baris Astana, klub z ...

Když do života vstoupí demence

Když se ve stáří objeví stařecká demence, nastává složité období nejen pro nemocného, ale především pro jeho rodinu a okolí. Jak to zvládnout a také jak se na to preventivně připravit? Odbor sociálníc...

Zajímají Vás záhady, kriminalisté nebo historie času?

Od ledna do dubna zve Městská knihovna v Praze nejen své členy na nové přednáškové cykly: večery s badateli, příběhy české kriminalistiky a historie času. Co Vás čeká v lednu?

Dopis masového vraha Kozáka popisuje jeho bezvýchodnou situaci. O jeho pravosti se vedou diskuse

Na sociální sítě unikl údajný dopis na rozloučenou masového vraha z FFUK Davida Kozáka. Dopis je plný hrubých pravopisných chyb a poznámek v latině. Policie jej označila jako podvrh, dali jsme jej pos...

Primátor Svoboda navštívil Radotín a Lochkov

Po Novém roce pokračují návštěvy primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody v pražských městských částech. Tentokrát zavítal do Radotína a Lochkova, kde si v doprovodu tamních starostů prohlédl čerstvě ...

Na konci letošního roku skončí parkování zdarma pro elektromobily

Výjimka, která umožňuje parkování elektromobilů v Praze v zónách placeného státní zdarma, bude k 31. prosinci 2024 zrušena. Ke stejnému datu skončí také tzv. přenosná parkovací oprávnění. Oba kroky so...

Městská policie používala v minulém roce mírnější opatření

Příslušníci Městské policie hl. m. Prahy v loňském roce nemuseli ani jednou vystřelit ze služební zbraně proti osobě, pouze jedinkrát zazněl varovný výstřel do vzduchu. Hrozit namířenou zbraní museli ...

Petr Lachnit: Ze selhání České pošty se raduje hlavně konkurence

Mnozí z vás, kteří za poslední měsíce využili služeb České pošty, se při čtení tohoto textu asi nebudou divit. Jeden ze symbolů fungování státu, od jehož vzniku pod názvem Československá pošta za nece...

Jana Marková: Hned při pondělku mi to nedá a musím se ještě jednou věnovat krásnému, sluníčkovému multikulti (ne)soužití

To, že to nefunguje je už zjevné, jen někteří vybraní jedinci před tím stále zavírají oči. Nevím jestli z pouhé vyčůranosti, kdy jsou napojeni na systém neziskovek toto podporujících, nebo tomu opravd...

Jaké jsou plány Čitelné Prahy pro letošní rok?

Projekt nového systému pražské navigace Čitelná Praha se v roce 2023 překlenul do klíčové etapy. V roce 2024 bude ROPID v těchto aktivitách pokračovat. Pracovní tým designérů, zástupců jednotlivých m...

Český lev odtajnil své nominace

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes představila nominace pro 31. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali v 1. kole z celkem 86 snímků včetně televizních děl, jejichž společným jm...

Praha prodloužila o rok parkování elektromobilům zdarma. Investuje dalších 220 miliónů. Je to fantasmagorie, oponuje SPD.

Majitelé elektroaut v Praze mohou slavit. Praha prodloužila zdarma parkování pro elektromobily o další rok. Původní plán srovnat podmínky na parkování pro všechna auta stejně, se o rok odkládá. Příští...

„Vládo, přestaň s námi vorat“. Zemědělci po vzoru Němců vyrazili do ulic. Pojedou i na Prahu.

Po vzoru německých blokád se k činům odhodlali i čeští zemědělci z Chomutovska. Více než 120 traktorů se sjelo na blokační jízdu Chomutovem až k hranicím na horu Sv. Šebestiána. Sedlákům vadí stejně j...

Vtipné VIDEO: Jménem zákona přestaňte s tím házením hnoje!

Zamýšlený protest aktivistů před Úřadem vlády na podporu zemědělců se zvrhnul v grotesku. "Jménem zákona přestaňte s tím házením hnoje," vyzývali policisté dva muže na vozíku. "Ještě chviličku," ti ji...

Výměna ložisek na Barrandovském mostě přináší částečné omezení dopravy

Jak uvádí radnice Prahy 5, v pondělí 15. ledna začaly první práce na severní nosné konstrukci Barrandovského mostu ve směru z Jižní spojky na Smíchov. Spočívají ve výměně ložisek, a proto bude třeba m...

Praha 8 prochází silným stavebním rozvojem, především Palmovka a Invalidovna

Praha 8 prochází dynamickým rozvojem. Povodně nastartovaly proměnu Karlína, v novou část města se mění téměř před očima Rohanský ostrov. Nová budoucnost čeká Palmovku, kde bude obrovským impulzem tran...

Skatepark Glowackého v Bohnicích je schválený

Minulý týden schválila Rada městské části Prahy 8 studii skatepark Glowackého v Bohnicích. Tuto studii odsouhlasila na konci minulého roku také Komise RMČ pro územní rozvoj a památkovou péči.

Navštivte zdarma originální Plynárenské muzeum

Jediné muzeum v České republice věnované plynárenství se nachází v areálu Pražské plynárenské v Michli a návštěvníky seznamuje s historií a vývojem českého a světového plynárenství od jeho počátků až ...

KOMENTÁŘ: Hry o Taiwan i Ukrajinu pro USA skončily, Evropa se třese o svoji budoucnost

Bez jakéhokoliv zájmu českých médií proběhla událost v americko-čínských vztazích, která má zásadní vliv na budoucnost Taiwanu a potažmo Evropy. Na Taiwanu totiž ve volbách vyhrála, překvapivě potřetí...

VIDEO: „Když mě neodvezete, rozbiju další výlohu!"

Opilý mladík v centru Prahy rozbil vstupní dveře hotelu, po zasahujících strážnících požadoval odvoz domů. Skončil na služebně státní policie.

AKTUÁLNĚ: Meteorologové vydali výstrahu před ledovkou

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu (vysoký stupeň nebezpečí) pro středu 17. ledna od 12 hodin až do čtvrtka 18. ledna do 10 hodin před tvorbou silné ledovky. Místy se může vytvářet ...

Více než miliarda na charitu. Hřeje to, přiznává zakladatel Donia David Procházka

Je to až pohádkový příběh. Podobně jako každý úspěšný charitativní projekt, kterých má Donio na svém kontě už přes sedm tisícovek. Mladý muž chtěl jednoduchou platformu na veřejné sbírky a dnes má Dav...

Hlavní město pokračuje v budování nabíječek pro elektromobily z lamp veřejného osvětlení

Pražští radní schválili investice na modernizaci veřejného osvětlení v projektu e-mobility pro letošní rok ve výši téměř 220 milionů korun. Podle Magistrátu hlavního města Prahy bude v rámci této inve...

Před 110 lety se narodil spisovatel Bohumil Hrabal

Na letošní rok připadají dvě velká kulturní výročí. 110 let od narození spisovatele Bohumila Hrabala a 100 let od narození grafika Vladimíra Boudníka. A oba světově uznávané představitele české kultur...

Praha má problém jako Brno! Metro D je ohroženo.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Praze shodil kritizovanou zakázku na dostavbu metra D. Rozhodnutí ještě může zvrátit šéf úřadu Petr Mlsna jako odvolací orgán. Zakázku vyhrál bývalý Metrostav (dne...

Jana Marková: Dno

Říká se, že někdy musí člověk padnout až na dno, aby se mohl zvednout. Když se v poslední době rozhlížím kolem, mám neodvratný pocit, že se k tomu dnu společensky a morálně řítíme zrychlujícím se temp...

Antimonopolní úřad zrušil obří zakázku na dostavbu metra D

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil rozhodnutí o výběru vítěze tendru na stavbu další části metra D, kterým se stalo sdružení firem zahrnující například firmy Subterra a Hochtief. Rozho...

Třídíte správně spreje? Pokud ne, tak vzniká velké riziko exploze a požáru!

Pražané se v posledních letech, podle společnosti Pražské služby, naučili důsledně třídit kovové obaly, přesto končí občas v šedých kontejnerech i odpad, který sem v žádném případě nepatří. Především ...

Praha 5 ocenila malířské talenty

Jubilejní 5. ročník soutěže „Malířská paleta“ již zná své vítěze. Akce určená pro talentované výtvarníky z řad dětí a mládeže tentokrát přilákala tři stovky účastníků, mj. žáků z téměř deseti umělecký...

VIDEO: Špatným odbočením na sebe upozornil strážníky, kteří mu našli další tři závažné delikty

Řidič jel pěší zónou pod vlivem, měl tři zákazy řízení i propadlou technickou. Strážníci ho následně předali státním kolegům.

Tramvaj na konci příštího roku dojede až před OC Arkády Pankrác

Součástí výstavby nové trasy metra D v úseku Pankrác- Olbrachtova je kromě tunelových částí také vybudování nového úseku tramvajové trati v ulici Na Pankráci, konkrétně mezi ulicemi Hvězdova a Na Str...

VIDEO: Průlomový lék na diabetes odhaluje svůj další potenciál

V roce 2014 přišly do světa medicíny preparáty nazvané glifloziny. Slibný lék z počátku pomáhal především oddálit komplikace cukrovky. Následné klinické studie nyní odhalují, že potenciál léku je mnoh...

Online degustaci vín finalistů Vinařství roku 2023 a Umění vína bude moderovat Marek Eben

Již pojedenácté se letos Marek Eben ujme svým originálním způsobem moderování slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Vinařství roku 2023 a Umění vína. Ještě před tím ale zasedne v doprovodu odborníků...

Václav Svoboda z Ulice slaví kulatiny a seriálová rodina mu přichystala překvapení

V ateliérech seriálu Ulice, který běží už přes osmnáct let na TV Nova, se ve čtvrtek 18. ledna slavilo jedno velké jubileum. Představitel Lumíra Nykla, sympaťák Václav Svoboda, si se všemi přiťukl na ...

Petr Lachnit: Referendum! Referendum?

Jsem zastáncem referenda. Jsem přesvědčen, že lidé mají právo přímo rozhodovat ve věcech, které se jich zásadně dotýkají. Není to jenom takzvané posílení přímé demokracie. Je to základní lidské právo ...

proFem otevírá v Praze 6 komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí PORTSpol

Otevření centra PORT na Praze 6 je dalším významným krokem na cestě společnosti proFem, která se již 30 let stará o oběti domácího a sexuálního násilí. Nové sídlo společnosti a krizového centra v Břev...

VIDEO: Zloděj při loupeži na benzínové pumpě si nejprve uvařil kávu a snědl sušenku

Prvním zadrženým se v letošním roce pro policisty z Obvodního ředitelství policie Praha IV. stal muž s kávou v ruce, sladkou tyčinkou v břiše a odcizenými penězi v kapsách. Policisté zadrželi muže, je...

Už jste viděli radnici Prahy 10 ve virtuální 3D prohlídce?

Úřad městské části Praha 10 se na konci minulého roku přestěhoval z Vršovic do Strašnic. Proto, aby se lidé v nové budově vyznali, připravila radnice na svých webových stránkách interaktivní 3D mapu. ...

Jana Marková: Chcete li vést válku, musíte si kromě nepřítele (není až tak důležitý), dávat pozor na to, abyste byli uhlíkově neutrální!

Jinak riskujete přilepení několika aktivistů pod tank. A protože se do bahna lepí dost blbě, mohou to alternovat přilepením na tank. Klimatičtí vědci z celého světa totiž došli zděšeně k závěru, že vá...

Očkovací centrum FTN nabízí různá očkování nejen proti PROTI Covid-19

Očkovací centrum ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v roce 2023 naočkovalo přes 10 000 lidí proti Covid-19 a přes 2 500 lidí využilo možnosti nechat se naočkovat proti chřipce (od září 2023). I v...

VIDEO: V létě za noc sklidili makovice z pole a na podzim navařili heroin

Kriminalisté zadrželi dva muže a jednu ženu, kteří z nakradených makovic vyráběli heroin, který nejen sami užívali, ale i ho prodávali dalším narkomanům.

Následující články

Nová ředitelka ŽŠ Formanská v Újezdě byla řádně zvolena a ujme se funkce 1. března

Po vyhlášení výsledků konkurzu na pozici ředitele ZŠ Formanská v Újezdě nad Lesy ve čtvrtek 14. prosince 2023 nastala ve škole vřava. Konkurz totiž vyhrála Helena Patáková a nikoliv současný ředitel T...

Rodinný festival Struny dětem slaví 15 let

Rodinný festival pro zvídavé děti a hravé rodiče Struny dětem oslaví své patnácté narozeniny o víkendu 22. až 24. března v pražském divadle Minor. Láká na nabitý hudební program napříč nejrůznějšími ž...

VIDEO: Strážníci oživovali promrzlého muže až do příjezdu záchranářů

V prostoru bývalé vápenky na Praze 13 se odehrál boj o život promrzlého muže. Toho objevila při procházce kolemjdoucí žena a okamžitě zavolala na tísňovou linku 156. Hlídka strážníků našla silně podch...

Jana Marková: Tam v Karviné......

Pár slov ke včerejší Rakušanově exhibiční výpravě za "plebsem". Jelikož přesně tak to bylo, nedělejme si iluze, že mu o ty lidi skutečně jde. Píár guru Michal Repa, který "udělal" Pávka, začal evident...

Rozhodněte i vy jaká by měla být budoucnost přírodního pásu kolem Kavčích hor

Po obvodu Kavčích hor se nachází rozlehlé přírodně-rekreační území. Jeho součástí jsou mimo jiné dvě přírodní památky (Dvorecké stráně a Podolský profil), sportovní areál nebo velké psí hřiště. Jakým ...

Radnice Prahy 1 spustila nový realitní web

Městská část Praha 1 spustila nový web reality.praha1.cz. Tento komplexní nástroj nabízí veřejnosti snadný přístup k prohlížení nemovitostí, které nabízí Praha 1 k pronájmu či prodeji. Nový web poskyt...

Přerušení provozu tramvají v úseku Hlavní nádraží – Viktoria Žižkov

Z důvodu havárie vodovodního řadu dochází od zahájení nočního provozu v noci ze středy 24. na čtvrtek 25. ledna do odvolání k dočasnému přerušení provozu tramvají v úseku Hlavní nádraží – Viktoria Žiž...

Dočasné přerušení provozu tramvají v úseku I. P. Pavlova - Muzeum

Z důvodu rekonstrukce kanalizace dochází od pondělí 22. ledna do čtvrtka 22. února 2024 (do ukončení denního provozu) k měsíčnímu dočasnému přerušení provozu tramvají v úseku I. P. Pavlova – Muzeum. D...

Ulice v Nové Waltrovce už nesou 3 jména vězněných hokejistů

Na pomezí pražských Radlic a Jinonic postupně vyrůstá moderní čtvrť Nová Waltrovka. Na rozsáhlém továrním brownfieldu ji staví společnost Penta Real Estate. Zdejší nová veřejná prostranství dostala jm...

Vlaky metra za 86 miliard rozzuřily opozici. Washington nakoupil 10x levněji, než chce Praha.

Dopravní podnik zveřejnil záměr na nákup 69 souprav autonomních vlaků na novou linku D a výměnu na C. Hodlá vypsat výběrové řízení za 86 miliard. Z toho cca 35,9 miliard korun jde na nákup vlaků a úp...

Přijďte se starým mobilem do ZOO Praha a budete mít lístek za korunu

Máte doma starý mobil a dítě? Vezměte je o pololetních prázdninách, v pátek 2. února do ZOO Praha. Dětskou vstupenku získáte za 1 Kč, mobilní telefon odevzdáte, a pomůžete tím gorilám nížinným i život...

Jana Marková: Kdo skutečně vládne Hradu.....

Říká se, se že některé věci se vám vrátí jako bumerang. Že je to fakt, se teď na vlastní kůži přesvědčila nyní už bývalá prezidentova kancléřka Jana Vohralíková. A taky se říká, že kdo s čím zachází, ...

Příští týden nepoteče voda ve dvou městských částích

V letošním roce vám poprvé nabízíme přehled plánových výluk v dodávkách pitné vody. Jak oznámila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), odstávky jsou nutné z důvodu provádění plánovaných opra...

Jan Čížek: Malé zamyšlení nad pražskou dopravou

Přátelé, zní to neuvěřitelně, ale nedávno se mi podařil husarský kousek. Po osmi letech se mi podařilo v pravé poledne projet Jižní spojku bez jediné zácpy! Co Jižní spojku. Projel jsem z Malostranské...

VIDEO: „Vy si teď děláte autoškolu? Tak to jste jí právě dodělal!“

Teprve 18letý mladík si uzavřel cestu k řidičáku, když usedl za volant auta s několika vypitými pivy. Ve dvě hodiny ráno navíc opomněl rozsvítit světla, a tak upoutal kolem projíždějící hlídku strážní...

Policisté dnes odpoledne zadrželi muže podezřelého z brutálního napadení několika lidí v Praze

Podle vyjádření Policie České republiky na účtu sítě X, dnes v odpoledních hodinách policisté ve velmi krátké době zadrželi muže podezřelého z napadení několika lidí v Kunratickém lese a ženy napadené...

„Operace víček zažene únavu i bolesti hlavy,“ říká plastická chiruržka Michaela Večeřová

Trpělivost, preciznost, rozhodnost a představivost. To jsou podle MUDr. Michaely Večeřové vlastnosti, jimiž se vyznačuje dobrá plastická chiruržka či chirurg. Ve svém oboru pracuje už téměř třicet let...

Jana Marková: Istanbulská úmluva jako trojský kůň pro skupinu deviantů a sociálních inženýrů?

Tak samozřejmě. Nic jiného to není.

Nenechte si zkopírovat platební karty!

Kriminalisté z 3. oddělení Prahy I zadrželi tři cizince, kteří podvodem na internetu z lidí vylákali údaje od jejich platebních karet a pak je postupně obrali o více než dvě stě tisíc korun.

Kapela Ludens: Chceme lidem pomoci najít sebevědomí

Tříčlenná rocková skupina Ludens, zakládající si na svém energetickém a syrovém zvuku, si dala nelehký úkol. „Chceme hudbou pomáhat osobám s psychickými neduhy, aby věděly, že nejsou se svými životním...

VIDEO: Vždy radši před jízdou zkontrolujte svůj vůz

Kvůli nesvítícímu zadnímu světlu zastavila autohlídka strážníků osobní auto na Praze 12. Vzhledem k tomu, že byl 22letý mladík ochoten závadu odstranit na místě, vyřešili strážníci přestupek domluvou....

Středisko sociálních služeb Lukáš má nový elektromobil

Středisko sociálních služeb Prahy 13 zajišťuje širokou škálu ambulantních i terénních služeb pro obyvatele Prahy 13, díky podpoře radnice a Evropských fondů má pro svou práci nový elektromobil.

Petr Lachnit: Mystičnost hub mě fascinuje, stejně jako láska

Mezi nejoblíbenější koníčky lidí v České republice patří nepochybně houbaření. Dokonce jsem někde četl, že třetina z nás chodí do lesa pravidelně, zatímco pouhá pětina vůbec. Nedivím se tomu.

Aplikace PID Lítačka má nové variabilní vyhledávání spojení

Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) spustila revoluční vyhledávač nové generace v mobilní aplikaci PID Lítačka, která slouží pro kompletní odbavení a cestování po Praze a Středočeském kraji...

Arcibiskup pražský Mons. Jan Graubner bude koncelebrovat mši svatou

Arcibiskup pražský Mons. Jan Graubner bude sloužit mši svatou v nemocničním kostele sv. Václava umístěném v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice u příležitosti Světového dne nemocných v neděli 11. ú...

Poznáte muže, který v igelitce odnesl ukradenou elektroniku?

Kriminalisté pátrají po neznámém muži, který se vloupal do bytové jednotky určené ke krátkodobému pronájmu a odcizil elektroniku za více než padesát tisíc korun.

Rozhodněte i vy o podobě míst k trávení volného času na Zelené lišce

Do proměny prostranství na Zelené lišce se mohou podle radnice Prahy 4 opět zapojit i občané. Prahu 4 čeká další revitalizace a již v úterý 13. února proběhne veřejné setkání s obyvateli z okolí zákl...

V ulici Janovského bylo vysazeno 7 nových stromů

Od listopadu 2023 probíhala v ulici Janovského příprava prokořenitelného prostoru pro nové stromořadí. Nyní zde bylo zasazeno sedm habrovců habrolistých. Tento druh má mnohem větší potenciál prosperov...

Jana Marková: Rozvášněný Víťan Rakušan chtěl rozrušen v Sokolově zestátnit ČEZ

Chvíli jsem myslela, že závan zdravého rozumu, prach z uhelných pánví či snaha definitivně začít s odstřelením fialového premiéra, postihl vládního ministra při včerejší debatě s místními občany. Leč...

Osada Baba dostala dva nové interaktivní panely informující o historii oceněného funkcionalistického sídliště

Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda v úterý 30. ledna slavnostně uvedl do provozu dva informační interaktivní panely s dotykovou obrazovkou umístěné na nových zastávkách MHD U Matěje v Praze 6. Nac...

Městská knihovna se na Petřinách promění v galerii i půjčovnu obrazů

Artotéka Městské knihovny v pobočce Petřiny bude prezentovat reprodukce i originály slavných českých i zahraničních umělců. Podpoří ji filmové projekce a přednášky v sálech nebo výtvarné workshopy v p...

Požádejte si o příspěvek na kroužky svých dětí

Rodiče žáků základních i mateřských škol s trvalým bydlištěm v Praze 7 si mohou požádat od 1. února o příspěvek na kroužky, které se konají ve druhém pololetí školního roku 2023/2024.

VIDEO: Z nového traileru k filmu Smršť s Annou Geislerovou a Tomášem Maštalírem mrazí

Je možné, že za jízdu smrti, při které zemřeli čtyři lidé, nesou zodpovědnost tajemné síly a místní legenda? Anna Geislerová a Tomáš Maštalír excelují v hlavních rolích mysteriózního thrilleru Smršť, ...

Z Prahy do Velkých Přílep dojedete rychleji vlakem a novou trasou linky 409

Podle ROPIDu se od pondělí 5. února se zásadně mění trasa autobusové linky 409, která nově nabídne obyvatelům Velkých Přílep a Úholiček v kombinaci s vlakovou linkou S4 velmi rychlé spojení do centra ...

Chcete snížit své výdaje za vodu? Přinášíme pár užitečných tipů.

V dnešní době rostoucí inflace, tedy i cen všeho možného, od potravin, stavebního materiálu až po ceny všech energií, je potřeba umět šetřit. To platí i v případě pitné vody a vodného a stočného. Vžd...

Česko v bude buď pomalu stoupat s Německem, nebo rychle klesat s Ruskem

Evropská unie se nerozpadne, spíše se ještě více sjednotí. Díky euru sice ušetříme miliardy, ale stejně nás nezachrání, raději se více soustřeďme na USA – to byly názory zástupců politiky nebo byznysu...

V nouzi jsou i holubi

Zdivočelý holub je v očích části veřejnosti velmi kontroverzní zvíře. Naše legislativa ho navíc nepovažuje za volně žijícího živočicha. Tedy by mu ani neměly pomáhat záchranné stanice, pokud se ocitne...

Nejlepším policejním videem na konci roku 2023 se stala honička v pražských Strašnicích

Dopad na veřejnost, profesionalita zachyceného zásahu a zároveň dokumentační hodnota. To jsou tři kritéria soutěže Nejlepší důkaz, která už druhým rokem hodnotí kvalitu veřejně publikovaných policejní...

Příští týden nepoteče voda pouze v jedné městské části

V letošním roce vám poprvé nabízíme přehled plánových výluk v dodávkách pitné vody. Jak oznámila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), odstávky jsou nutné z důvodu provádění plánovaných opra...

Proč se do školy na Havlíčkově náměstí vrátila 60. léta?

Školní budova v sousedství radnice Prahy 3, která už několik let neslouží k výuce, nakrátko ožila. A při tom se vrátila v čase do 60. let minulého století. Co za touto její proměnou stálo?

Obchodní dům Kotva se uzavřel

S koncem ledna končil z důvodu plánované rekonstrukce svůj provoz obchodní dům Kotva. Jak uvedla radnice Prahy 1, v provozu zatím zůstávají podzemní parkoviště a myčka aut. Investor zároveň v současné...

Letos poprvé proběhne zápis do mateřských škol v Praze 4 elektronicky

Radnice Prahy 4 uvedla, že v letošním roce bude poprvé probíhat zápis do mateřských škol zřizovaných městskou částí Praha 4 elektronickou formou. Rozhodla o tom rada městské části.

Praha 5 trvá na nulové toleranci k hazardu

Vedení radnice Prahy 5 požádalo magistrát, aby v této městské části nadále zachoval tzv. nulovou toleranci k hazardu. Reaguje tak na informace, že se připravuje změna vyhlášky, která nyní v Praze 5 pr...

Jana Marková: Ženy do vedení každé firmy, jejíž akcie se obchodují na kapitálovém trhu!

A to minimálně třetina! Právě s tím počítá návrh zákona, který dostane na stůl vláda. Co bude příště? Ženy do hutí!? Ženy ke strojům!?

V neděli 3. února odstartoval další ročník šetření Životní podmínky domácností

Na začátku února začne každoroční zjišťování Českého statistického úřadu (ČSÚ) o příjmech a životních podmínkách českých domácností. Odborně proškolení tazatelé osobně navštíví v období od 3. února do...

Petr Lachnit: Kam až se dá zdražovat?

Kam až se dá zdražovat? Kamkoli. Je jenom jediný limitující faktor, který horní hranici zdražení omezuje. Snaha zboží nebo službu prodat.

Jaké jsou od února trvalé změny Pražské integrované dopravy?

Začátkem února dochází v provozu PID k několika trvalým změnám a úpravám. K nejpodstatnějším na území Prahy a v bezprostředním okolí patří především následující změny, které postihnou autobusové linky...

Ministr Jurečka představil reVIZI systému sociálních dávek

Historicky největší reformu v oblasti sociálních dávek nyní připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Reaguje tím mimo jiné na stávající složitost systému. Nově bude státní podpora oceňovat sna...

Jana Marková: Tak máme za leden druhý nejhorší schodek rozpočtu v dějinách

Loni to bylo 6,8 miliardy Kč, meziročně se tak jedná o nárůst o 19,2 miliardy. Tak na co se hoši vymluvíme teď?

FINEP a XPlace přinášejí projekt U Šárky pro moderní rodinné bydlení

Celkem 57 bytových jednotek v Praze 6 získalo pražské arcibiskupství podpisem smlouvy se společností FINEP. Projekt U Šárky otevírá nové možnosti pro ty, kteří hledají kvalitní a moderní bydlení v bez...

Články abecedně vzestupné

Katarína Jančová v Pokladu

Katarína Szanyi vystavuje v galerii Sokolská 26

Galerie Sokolská 26 připravila výstavu Kataríny Szanyi.

Katarína Szanyi vystavuje v Sokolské

Katarské muzeum a vilu Karla Čapka v Praze 10 spojuje unikátním projekt

Katarské muzeum Autority se spojilo s radnicí Prahy 10 a společně představili nový projekt, který se týká knihy o velmi vzácných orientálních kobercích.

Katedra jazyků VŠB slaví 55 let

Katedrála přivítá Evangelium podle houslí

Kateřina Marie Tichá: Bez kultury tu bude smutno!

Zpěvačku Kateřinu Marii Tichou (26) znají hudební fanoušci především ze společného vystupování se skupinou Jelen. Nyní se tato sympatická a přemýšlivá dívka dočkala vlastního debutového alba a netrpěl...

Kateřina Neumannová: Dcera mi udělala čáru přes rozpočet!

Mnohým z nás se při vyslovení jména Kateřina Neumannová (47) vybaví dojemná scéna ze zimní olympiády v Turíně 2006. Naše běžkyně na lyžích se vyčerpaně hroutí za cílovou čárou běhu na 30 kilometrů, al...

Kateřina Tomanová: Jahody pro Popelku aneb Když chlap fackuje hysterku

Představujeme knihu, která vyšla v ostravském nakladatelství Repronis.

Kateřina Žbirková knihu Memory Book – Miro Žbirka – Roky a dny pokřtí online na FB

Tento křest se uskuteční v neděli 3. prosince v 17,30 hod. na Oficiálním FB profilu Mira Žbirky z obýváku Mekyho strašnické vily a knihu představí Kateřina Žbirková s hudebním publicistou Honzou Vedra...

Články abecedně sestupně

Kauza klokanů III.: Dohodnou se?

Vedení Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) ve čtvrtek v Praze svolalo mimořádnou tiskovou konferenci, na níž se členové výkonného výboru Jindřich Rajchl a Petr Doležal vyjádřil ke způsobu, jak sv...

Kauza klokanů II: Střížkov kvůli kontumaci poslední, Vršovice dvanácté

Tým Bohemians 1905 zůstal po kontumační výhře na 12. místě, na sestupové příčky má náskok osmi bodů. Níže najdete aktuální tabulku první fotbalové ligy po čtvrteční kontumaci zápasu 24. kola mezi Bohe...

Kauza klokanů I.: Bohemians 1905 uplatňují 800 tisícovou škodu

Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) začala dnes ve čtvrtek v Praze projednávat kauzu utkání klubů Bohemians 1905 a FK Bohemians Praha, jejichž utkání se ve 24. kole neuskuteč...

Kauza Hidžábu u studentek-zdravotnic: Padly první žaloby. Překvapí vás, na koho?

Kvůli zákazu ze Střední zdravotní školy v Ruské v Praze 10 v roce 2013 odešly dvě muslimské dívky. Na jejich stranu se tehdy postavila ombudsmanka Šabatová, (proti byl ovšem její zástupce Křeček), pod...

Kauza fotbalistů Bohemians Praha a Olomouce – byla korupce?

Fotbaliaté Bohemians Praha vyhráli v sobotním utkání 20. kola Gambrinus ligy v Liberci 3:2. Svěřenci Jaromíra Jindráčka tak vybojovali po dobrém výkonu první tříbodový zisk na venkovním hřišti v této ...

Kauza fotbal: Fanoušci Slavie odmítají podpořit svůj tým v Edenu

Fanoušci fotbalové Slavie zaslali vedení prvoligového klubu otevřený dopis, v němž oznamují, že hodlají bojkotovat domácí zápasy týmu na stadionu Synot Tip Aréna v Edenu. Dopis byl zveřejněn na stránk...

Kauza fotbal: Fanoušci Bohemians 1905 do Edenu chodit nebudou

Fanoušci Bohemians 1905 a členové Bohemians Ultras zaslali vedení prvoligového fotbalového klubu otevřený dopis, v němž hodlají bojkotovat domácí zápasy "klokanů", které se budou v nové sezoně hrát na...

Kauka klokanů: IV.: Střížkovská Praha 9 potrestána rekordní pokutou

Disciplinární komise ČMFS ve čtvrtek potrestala fotbalový klub FK Bohemians Praha pokutou šesti milionů korun, odečtem 20 bodů a prezident klubu Karel Kapr dostal dvouletý zákaz činnosti ve fotbale za...

Katolíci míří do Zlatých Hor na setkání s biskupem

Už jen pár dní zbývá do začátku Diecézního setkání mládeže ve Zlatých Horách. První účastníci se v bývalém hornickém městečku zabydlí již o víkendu.

Katetrizační sál s robotem se osvědčil

Již tři měsíce slouží na Klinice kardiologie pražského IKEMu nový katetrizační sál, který rozšiřuje možnosti katetrizační léčby fibrilace síní. Sál je vybaven moderní robotickou technologií za 15 mili...