Magistrát aféru už šetří. Advokátka potvrdila Benešovo slídění po strategických informacích
„Ano, o tomto případu víme. Panu řediteli magistrátu bylo v této věci zasláno podání o tomto jednání, které postoupil, tak jako v jiných podobných případech, odboru právní podpory pražského magistrátu, který situaci posoudí. Do doby posouzení případu odborem právní podpory se k případu nebudeme vyjadřovat,“ uvedl pro Naše Praha tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Kauzu potvrdil i Jan Rak. „Na šetření spolupracuji s právním odborem magistrátu. Víc se k tomu nemohu vyjádřit,“ uvedl pro Naše Praha.
Advokátka Karolina Besser Zelenková, jejíž kancelář zastupuje ve sporu Prahu potvrdila, že ji Petr Beneš telefonicky kontaktoval a žádal po ní detailní informace a taktiku. “Kontaktoval nás pan Beneš s doplňujícími dotazy k jednomu tvrzení žalobce, kdy ho zajímala naše protiargumentace k tomuto tvrzení,“ potvrdila Zelenková novinářům z Neovlivní.cz. Beneš byl podle Zelenkové zároveň účasten schůzce právníků s vedením města, kde se probírala taktika soudního sporu.

Beneš měl podle Raka sdělit citlivé informace Kleslové
Podle svědků a tvrzení Raka pak tyto informace „za tepla“ donesl Kleslové. Pikantní na celé věci je, že jak zastupitelka Kleslová, tak Beneš, jsou členy Výboru pro správu majetku ZHMP, který spor o pozemky řeší. Rak je zde tajemníkem. Beneš navíc byl tajným jednáním přítomen z pozice poradce radního pro majetek Adama Zábranského (Piráti). Ten se okamžitě za Beneše postavil a řekl, že na věci nevidí nic závadného a nehodlá ji řešit. Beneš i Kleslová jakékoliv předávání citlivých informací striktně odmítají.

Předseda majetkového výboru Martin Benkovič (ANO): Beneš a Zábranský musí okamžitě odstoupit.
Naopak do případu se vložila opozice. Předseda výboru pro majetek Martin Benkovič (ANO) vydal prohlášení, kde žádá okamžitou rezignaci nejen Beneše, ale i Zábranského, který podle něj svým jednání celou kauzu kryje. Pikantní na celé věci ale je, že hlavním beneficientem údajného úniku informací je jeho spolustranička Radmila Kleslová. „K její úloze se nebudu vyjadřovat.“ řekl pro Naše Praha Benkovič. K úloze Beneše v kauze už ale byl sdílnější. „Je naprosto nemyslitelné, aby Beneš jako poradce radního volal právníkům a pídil se po takových informacích. To prostě vůbec nespadá do jeho kompetence, toto řeší pouze úředníci magistrátu,“ upřesnil Benkovič.

Urban (SPD): Vina Zábranského a Beneše je nesporná. Střet zájmů Kleslové musíme vyřešit.
Ani další člen výboru pro majetek Milan Urban (SPD) aktéry kauzy nešetří. „Tady je hlavním aktérem Petr Beneš a druhotně Adam Zábranský, jestli se únik informací potvrdí, jejich vina je nesporná a měli by být okamžitě odvoláni. Radmila Kleslová je zkušená advokátka, její střet zájmů je také jasný. Jako členka výboru pro majetek má město chránit, ale zároveň žaluje Prahu na straně Vinci a chce po městu desítky miliónů korun. To je bezprecedentní situace, která by se měla vyřešit,“ uvedl pro Naše Praha Milan Urban, který je předseda zastupitelů SPD. Odvolání Beneše z výboru pro majetek bude iniciovat Benkovič na nejbližší zastupitelstvu. Jaký bude další osud Zábranského a Kleslové se zatím neví.

Pirát Beneš střídá aféru za aférou
Bývalý radní Prahy 10 pirát Petr Beneš je tragickou postavou pražské politiky. Má za sebou několik kauz. Naposledy o něm bylo slyšet, když se na zastupitelstvu Prahy 10 „porval“ s radním za TOP09 Viktorem Lojíkem, který se dostal do osobního sporu s jeho milenkou Janou Komrskovou (Piráti), která je zde rovněž zastupitelskou. Před rokem plnil zase stránky médií, když jej Komrsková, která je náměstkyně primátora, dosadila na magistrát jako svého osobního poradce s vysokým platem. Na pirátském fóru se proti oběma rozjela velká nevole. Po ostudě musel rezignovat, ale přesunul se pouze o kancelář vedle, k radnímu Zábranskému (Piráti). Komrsková se jej snažila dosadit i do funkce ředitele Pražských služeb, které má v gesci, ale po kritice opět neuspěla. Ředitelem je od roku 2004 Patrik Roman, bratr podnikatele Martina Romana.

Klientelistická chobotnice pirátky Jany Komrskové
Sama Jana Komrsková je kritizována za vytváření vlastní chobotnice klientelistických vazeb a vztahů, které z pozice náměstka primátora na magistrátu vytváří. Například ze své rodné organizace na Praze 10 jmenovala do dozorčí rady městské akciovky Pražské služby Františka Krále. Král je místopředseda Pirátů Praha 10. Spolu s Králem je v dozorčí radě Pražských služeb i další ze spojenců Komrskové Jaroslav Vlk, kterého pro tuto pozici vybrala komise, v níž kromě Komrskové samotné byl další z pirátů z Prahy 10 Jiří Belšán. Na magistrátu je zase její poradce Michal Kočí, pirát opět z Prahy 10.

„Piráti zapředli Prahu i městské části sítí nejrůznějších dobře placených poradců a jiných přisluhovačů. Třeba na Praze 11 dělá „poradce“ Martin Štěrba, jinak placený člen Kontrolního výboru na Praze 8 a p.Přenosil. Jejich přínos pro Prahu 11 je přitom NULA,“ rozčiluje se nad zavedenou pirátskou praxí bývalý senátor a zakladatel Hnutí pro Prahu 11 Ladislav Kos.

Co spojuje pražské ANO a Piráty? Opozice na Praze 10
Veřejnost se také podivuje nad „spojenectvím“ mezi Piráty a ANO, jmenovitě nad spoluprací mezi Benešem, Komrskovou a Kleslovou. Jak je možné, že v médiích se tato hnutí nemilosrdně kritizují, ale v Praze vesele spolupracují. Jádro hledejme opět na Praze 10, kde Komrsková, Beneš a Kleslová sedí spolu v zastupitelstvu v opozici. Právě zde k sobě našli cestu a tvrdě obstruují zasedání zastupitelstva Prahy 10, kterým vládne koalice Vlasty/STAN, ODS a TOP09. Hlasy Kleslové ANO (předsedkyně ANO Praha 10) Komrsková potřebovala v roce 2022, aby byla schopna rozbít koalici s Vlastou/STAN a odvolat starostku Renatu Chmelovou, která jí konkurovala.

Vinci Eurovia má za sebou problematické státní zakázky a soudy se státem
Radmila Kleslová je dlouholetým zastupujícím právníkem stavebního kolosu Eurovia Vinci Construction CS. Eurovia, v čele se svým dlouhodobým ředitelem Martinem Borovkou byla v minulosti terčem kritiky, kdy se po dostavbě dálnice D47 do Ostravy zvlnil povrch. Podle zjištění Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) při stavbě D47 byly použity vysokopecní struska, hlušinová sypanina a takzvaný studený odval, jehož součástí je stavební suť, menší kousky dřeva a PVC. Znalci ze společnosti G-Consult, spol. s. r. o., se tehdy domnívali, že za závady může špatný materiál, z něhož byl násyp stavby zhotoven. ŘSD i Eurovia se následně vzájemně napadly žalobami. O Vinci bylo slyšet opět nedávno, kdy napadli výběrové řízení na dostavbu metra D. Ze soutěže byli vyřazeni, přestože měli o několik miliard nižší cenu, než výherce-Metrostav.
Spor města a firmy Vinci Construction se týká pozemků na Praze 8, kvůli nimž Kleslová Prahu zažalovala za nedůvodné obohacení. Pozemky totiž patří firmě a město za ně neplatilo nájem. Požadavek firmy považovali zástupci města za nemravně vysoký a raději nechali výši nájemného projít soudním řízením. Nyní se jako jedno z možných řešení rýsuje směna pozemků.