Komrsková zatím drží, je to ale těsné
Pro odvolání je aktuálně 43% hlasujících, proti 50%. Komrskovou zachraňuje, že 7% hlasujících se zdrželo. Zatím ale hlasovalo pouze 335 z 1174 řádných členů Pirátské strany. Situace se může rychle otočit. Odvolání Komrskové si přejí zejména pirátské regiony.
V Praze mezi její největší kritiky patří Michal Gill z Prahy 3. „Každý pracovník, kterého vybírá klub nebo zastupitel, musí projít společnou částí výběrového řízení, kterou organizuje klub a kde se ověřují základní předpoklady. Zastupitel Pirátů z principu nevybírá své rodinné příslušníky a partnery,“ vyčítá Gill Komrskové výběr Petra Beneše, který je jejím milencem. Sám Gill přitom pracuje jako poradce pirátského radního Jana Bartka na radnici Praha 3.
Hlasování odstartoval pirát Martin Martin, člen středočeského předsednictva.
„Aktivity Jany Komrskové a Petra Beneše, kterých byli účastni sami podle vlastních slov, jsou natolik morálně za hranou, že rezignace na všechny veřejné i vnitrostranické funkce by měla být automatickou sebereflexí. U Petra Beneše došlo v minulých týdnech k rezignaci na pozici asistenta náměstkyně primátora, nicméně až po delší době a to na urgenci mnoha členů strany a poté, co na kauzu upozornila média. Nedá se tedy mluvit o tom, že šlo o jeho vlastní okamžitou iniciativu,“ odstartoval výbušnou kauzu Martin.
Hřib: Když se budeme kritizovat, nevyhrajeme volby
Jany Komrskové se ale ihned zastal bývalý primátor Prahy Zdeněk Hřib. „Problém je, že díky tomuto podnětu se může snadno stát, že nebudeme moci pirátskou politiku uskutečňovat nikde. Tedy ani mimo Prahu. Nejdřív vypadneme z Evropského parlamentu, a pak jsou hned krajské volby,“ zpražil kritiky Hřib, který je členem Republikového výboru Pirátů. Na to konto jiná členka Pirátů z Prahy 10, kde má Hřib i Komrsková domovskou organizaci, navrhla smazání hlasování z pirátského fóra.
To se ale nelíbí pirátům z regionů, kteří kauzu Komrskové vnímají jako velmi závažnou. „On je problém, že tohle znevěrohodňuje víceméně jakékoli výběrka, co děláme, protože po tomhle si volič řekne: Ty výběrka dělají Piráti stejně jenom na oko a vyhraje to stejně nějaký příbuzný / kamarád. Jaksi proti tomu nejdou říct žádný argumenty,“ vysvětlil pirát Jan Prokop z Brandýsa nad Labem.
„Jakože by měly být třeba povinné otevřené výběrka ve všech krajích na funkce v dozorčích radách? To jsem rozhodně pro. Byl jsem velmi překvapený, když jsem zjistil, že některé kraje otevřená výběrka nedělají vůbec,“ poukázal Hřib na nedostatky v transparentnosti Pirátů v regionech.
Jana ani Petr nic špatného neudělali, příště si musí dávat větší pozor.
Zastání se Komrskové dostalo také od další členky pražských Pirátů Naděždy Jurečkové. „Jana ani Petr se nedopustili ničeho protizákonného (narozdil od Lukáše Koláříka). Maximálně jim lze vytknout, že měli být obezřetnější, protože se dalo čekat, že jim toto politicky neprojde,“ ukázala schovívavost Jurečková a poukázala na další kauzu Pirátů, kdy náměstek vnitra Lukáš Kolařík zmlátil surově svou asistentku, když jej manželka s ní přistihla při nevěře.
Pochopení pro Komrskovou a Beneše má i předseda strany Ivan Bartoš.
„Myslím, že členský podnět (a Martin jinde vytrollí libovolnou debatu během 3 příspěvku) fakt není nástroj na sdělování si antipatii názorových skupin, zejména pokud míří na zvoleného politika v exekutivní funkci, navíc v úplně jiný struktuře. Ani na vyřizování si účtů. Kdyby to bylo jenom trapný, tak bych ani nereagoval. Je to hloupý a vzhledem tomu, že k nápravě došlo, pouze poškozující,“ postavil se Bartoš rezolutně za Komrskovou.
Kauz Komrskové je několik. Měla by zvážit odchod, říká Pirát z Prahy 10
Se slovy Bartoše ale hrubě nesouhlasí příznivec pirátů na Praze 10 vystupující pod jménem Jan Paster, který tvrdí, že Komrsková má na svědomí kauz více. „Piráty jsem volil na magistrát, ale ne u nás ve Strašnicích. Proč? Odpověď jsou tahle dvě jména. Co mě nadzvedlo poprvé ze židle bylo, když spolu s Kleslovou (předsedkyně ANO Praha 10), ODS a TOP sesadili půl roku před volbami VLASTU z koalice. To vysvětlení co padlo na zastupku, bylo naprosto trapné,“ poukázal v dopise adresovaném pirátům Paster na kauzu odvolání starostky Prahy 10 Renaty Chmelové (VLASTA), na kterém se Komrsková osobně podílela. Věc byla o to pikantnější, že Chmelová byla do té doby Komrskové úhlavní spojenec.
„Další „kauzička“ se týkala kanceláří na radnici,“ připomněl Pastor další kauzu, kdy si Jana Komrsková nechala za peníze radnice Prahy 10 zrekonstruovat kanceláře pro svůj „opoziční klub“. Jak se ale posléze ukázalo, nikdo z opozice o tom nevěděl.
„To už je podruhé, kdy se Jana Komrsková ocitnula podobným negativním způsobem v médiích,“ pokračuje příznivec pirátů Paster a dodává. „Potřetí se tak stalo, když teď zaměstnala Petra Beneše (aspoň že nedopadla jeho instalace do Pražských služeb, jak se taky šuškalo, to by byl ještě větší průser). A po čtvrté to bude, až ho zaměstná nyní Adam Zábranský, jak jsem se dočetl na fóru.
Pirát připomněl kauzu Lenky Dvořákové
Popáté, pokud by se někdo pošťoural v tom, jak tady Jana Komrsková přihrála zakázku bývalému manželovi, nebo své tehdejší asistence,“ připomněl kauzu z roku 2019, kdy Komrsková zaměstnala na úřadu Prahy 10 pirátku Lenku Dvořákovou jako poradkyni. Ta měla následně ve výběrové komisi přihrát zakázku svému manželovi. Komrsková Dvořákovou po zveřejnění kauzy odvolala.
Komrsková vytvořila mocenskou krakatici, tvrdí Pirát.
Paster ale ve výčtu hříchů pokračuje. „A pošesté to možná bude, až se provalí, že tím jejím druhým poradcem na magistrátu je Michal Kočí, který tady předsedá jejich buňce a když tady dělal radního, tak měl průser za 50 milionů.“ Paster zmínil kauzu Michala Kočího z roku 2019, kdy jemu podřízená sociální organizace CSOP opomněla podat žádost o dotace a Piráty řízená Praha 10 tak tehdy přišla o 50 miliónů korun.
To ale není vše. Paster přidává další obvinění. „Že tam pracuje i Bohdana Holá, která je také jejich členkou a že teplé místo v nějaké dozorčí radě dostal David Satke (dozorčí rada státní podnik EGAP pozn. red), také jejich místní člen. A že do Pražských služeb zamířil do dozorčí rady Jaroslav Vlk, který předtím dělal za Piráty v dozorčí radě městské akciovky tady u nás.“ poukázal na osobu Jaroslava Vlka, který je Janě Komrskové velice blízký. Absolventa Vysoké školy báňské v Ostravě Piráti prezentují jako analytika. V životopise uvádí, že pracoval pro zpravodajské služby.
Jaroslav Vlk dokázal za 5 let být členem 6 dozorčích rad
Podle výpisu z Hlídače státu Jaroslav Vlk stihl být Piráty nominován do dozorčí rady PRAHA 10 – Služby, a.s. Nepostradatelní, z. s., Pražská plynárenská Distribuce, a.s., PRAHA 10 – Majetková, a.s. VÍTKOVICE ARÉNA a.s., PRAHA 10 – Rekreace, a.s. Naposledy vyvolalo skandál, když jeho osobou chtěli v roce 2019 Piráti nahradit v dozorčí radě zástupce zaměstnanců v Pražské plynárenské.
„Jestli to někdo pospojuje, tak zjistí, že prakticky všichni Piráti z Prahy 10 kolem Jany Komrskové od ní dostali místečka na magistrátu. To je vážně náhoda, že všichni uspěli ve všech těch výběrkách, že ano. A to chceme někomu tvrdit něco o transparentnosti a otevřených řízeních. Jak proboha? V čem se lišíme od těch struktur, proti kterým chceme bojovat? Tady se odvolávají lidi za názor (o kterém si můžu myslet cokoliv, ale furt je to jen názor) a když tady někdo dělá podobné věci, tak se to přejde. Jana Komrsková a spol. nám fakt dělají medvědí službu a ty příští volby to nedopadne dobře,“ shrnul pirátský příznivec z Prahy 10.
Pravdou je, že dle interních zápisů Pirátů byl Jaroslav Vlk nominován jako kandidát do dozorčí rady Pražské služby, a.s. Ve 4 členné výběrové komisi byli 2 členové – Jana Komrsková a Jiří Belšán z buňky Pirátů na Praze 10. V dozorčí radě Pražských služeb ale Vlk doposud nefiguruje.
Podle interních informací Pirátů Petr Beneš o místo na magistrátu nepřijde, ale bude administrativně přeřazen z týmu Jany Komrskové do týmu dalšího radního Adama Zábranského. Informaci Zábranský nepřímo potvrdil.