Informaci o pevných vazbách na vlivného pražského majitele právní kanceláře AK Kříž a partneři (dříve Kříž a Bělina) a předsedu ÚS Josefa Baxu potvrdila Naše Praha bývalá poslankyně ODS Kateřina Dostálová.
Na stb je mladá, ale vychoval ji Kříž, který s stb pletky měl.
„Na STB je mladá, ale vychovaná je u Kříže. Všichni to o něm ví, nikdy se nebránil. Prostě je to parta s dlouholetými vzájemnými vazbami,“ vysvětlila Dostálová, která Křesťanovou poznala ve Sněmovně při přípravě tiskového zákona, kde zastupovala zájmy právě AK Kříž a Bělina.
V parlamentu lobovala Křesťanová za tiskový zákon
„Poznala jsem ji jako Veroniku Nerudovou. Když jsme projednávali tiskový zákon (řešilo se hlavně právo na omluvu) a autorský zákon. Byla na všech podrobných jednáních výboru. Byla tam za kancelář Kříž&Bělina, jak jsem se zmínila a dala tam tu poznámku agent STB, která je veřejná. U toho tiskového zákona byla velmi aktivní také Unie vydavatelů. U všech zákonů se vždy pohybují lobby daných profesí. Veroniku Nerudovou už tehdy předcházela pověst jedné z nejlepších v oboru. Přednáší stále jako externista na UK pokud vím. U autorského zákona se vždy vedly války o poplatky v hotelech, restauracích a veřejných prostorách jako takových. Autorské svazy výběrčích byly taky lahůdka. To vše je v její odborné gesci. Na ÚS dnes jako dělaná a dobře vybraná. Jsou to mé soukromé postřehy z té doby“ svěřila se Dostálová.
Zároveň ocenila její erudovanost. „U ní vidím jedno. Odbornost, kterou budou na ÚS potřebovat, protože ta propaganda dnes přerůstá hranice myslitelného a ona ty zákony důvěrně zná. Poznala jsem tehdy i Baxu, všichni se znají ze sněmovny,“ popsala bývalá poslankyně a poradkyně premiérů.
Prezident jmenoval ústavní právníky s kontakty na komunistickou justici
Nominace prezidenta Petra Pavla vyvolaly na veřejnosti velikou nelibost, protože odhalují temné vazby na komunistickou justici.
Komunistický soudce Fremr vyvolal bouři nevole
Největší skandál vyvolalo jmenování Roberta Fremra, od října do listopadu 1989 člena KSČ, který za komunismu odsoudil stovky emigrantů k propadnutí majetku. Odsoudil na 6.5 let do vězení také Alexandra Ereta.
Ten byl odsouzen v stb vykonstruovaném procesu, kdy měl údajně poškodit čestné pohřebiště sovětské a bulharské armády na Olšanských hřbitovech. Na místě ale vůbec nebyl. Eret dnes popisuje, že byl ve vazbě mučen spoluvězni, aby z něj vymlátili přiznání. Fremr je pak u soudu proti němu použil jako svědky. Fremr se také podílel na posledních rozsudcích smrti. Prezident na nátlak veřejnosti jmenování Fremra pozastavil.
Donátoři Nadace Kateřiny Ronovské sponzorovali Petra Pavla v kampani
Další kontroverzní jméno je Kateřina Ronovská, jejíž Nadace Independent Press vlastní levicový Deník N. Donátoři nadace sponzorovali Petra Pavla v kampani. „Pomáhala jsem stejně také celé řadě nadací,“ vysvětlila nová ústavní soudkyně Ronovská v Senátu svoje angažmá.
Josef Baxa byl kandidát členství KSČ, komunistický soudce, rozsudky Fremra obhajuje.
Ani nový předseda Ústavního soudu Josef Baxa není úplně bez poskvrny. Roku 1988 se stal kandidátem členství KSČ, do strany však již nevstoupil. V autobiografické knize o sobě Baxa prozradil, jak byl jako mladistvý odsouzen ke třem měsícům vězení za trestný čin ublížení na zdraví podmíněně ve zkušební době v délce jednoho roku: Zavinil dopravní nehodu, při které těžce zranil bratra i sebe.
Baxa přiznává, že jako komunistický soudce stejně jako Fremr „možná odsoudil“ nějaké emigranty k propadnutí majetku. Úplně si ale nevzpomíná na všechny případy.
Pavel Rychetský hájil komunistickou „bestii“ Karla Vaše jako justiční obět.
Neméně kontroverzní byl i dosavadní předseda ÚS Pavel Rychetský. Ten hájil po revoluci komunistického soudce z padesátých let Karla Vaše, který vynesl desítky rozsudků smrti nad odpůrci komunistického režimu. „Řezníka“ Karla Vaše označil jako politického vězně. Rychetského otec Josef totiž dostal Vaše z vězení, když byl za své justiční zločiny v padesátých letech odsouzen na doživotí.
Temnou komunistickou minulost má i prezident Petr Pavel, který sloužil oddaně režimu pod krycím jménem Pávek
Temnou komunistickou minulost měl i prezidentem Petr Pavel. Ten sloužil oddaně režimu jako vojenský rozvědčík pod krycím jménem Pávek. Byl vedoucí buňky KSČ.
„V roce 1988 Pavel nastoupil do I. ročníku výzvědné školy vojenské rozvědky, tedy Zpravodajské správy Generálního štábu (ZS GŠ), která v úvodním ročníku probíhala pod krytím jako Vojenská akademie Antonína Zapotockého (VAAZ) v Brně. Ve skutečnosti se jednalo o kurz organizovaný 26. oddělením ZS GŠ, což byl Zpravodajský institut,“ říká o prezidentově minulosti historik Petr Blažek