Počasí
Praha 19 °C Středa, 18. září 2024, Svátek má Kryštof
Go to content
Naše Praha na Facebooku

KSČ

Tihle velebili vstup sovětských vojsk na naše území, dnes byste to do nich neřekli

„Velký vliv na mé pozdější názory mělo léto roku 1968. Tehdy byli u nás na návštěvě přátelé ze Sovětského svazu, právě na kontrastu mezi nimi na jedné straně a protisovětskými náladami na druhé mi otec srozumitelně k věku vysvětlil podstatu situace. Bylo to účinnější, než cokoliv jiného a také trvalejší. Posměch ve škole ze strany spolužáků pro mou obhajobu našich přátel, mne v názoru pouze utvrdil.“, takto hodnotil Sovětskou invazi v roce 1968 na naše území současný prezident Petr Pavel v roce 1987.

Jana Marková: Ukradený svátek

Skoro by se mi chtělo napsat, že ukradený od samého počátku. Já jsem to zažila. Sice jako dítě školou povinné, ale zažila a velmi dobře si to pamatuju. Pamatuju si nejen to nadšení a soudržnost, ale hlavně to, jak se lidé najednou začali bát co bude, co se na ně ví, a co se proti nim z minulosti dá použít. Opravdu si to pamatuju i mezi dětmi, kdy se řešilo, čí tatínek byl, a čí nebyl v KSČ nebo Lidových milicích, a jestli kvůli tomu teď přijde o práci.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Prezident Petr Pavel vstup sovětských vojsk v roce 1968 jako komunistický aparátčík vítal. Vy jste byl ten režim, vyčítají mu.

„Velký vliv na mé pozdější názory mělo léto roku 1968. Tehdy byli u nás na návštěvě přátelé ze Sovětského svazu. Právě na kontrastu mezi nimi na jedné straně a protisovětskými náladami na druhé, mi otec srozumitelně k věku vysvětlil podstatu situace. Bylo účinnější, než cokoli jiného a také trvalejší. A posměch ve škole ze strany spolužáků pro mou oblibu našich přátel, mě v názoru tenkrát pouze utvrdil,” takto velebil ve svém životopise současný prezident Petr Pavel sovětskou invazi v srpnu 1968.

ODHALENÍ: Nová ústavní soudkyně prezidenta Pavla pracovala v kanceláři advokáta, který figuroval na seznamech stb.

Nově jmenovaná ústavní soudkyně Veronika Křesťanová byla v letech 1992-2010 zaměstnankyně vlivného pražského advokáta Jana Kříže, který byl veden v seznamech spolupracovníků StB pod přezdívkou Kadet. V roce 2004 Kříž uspěl u soudu a byl ze seznamu vyškrtnut. Vyplývá to z jejího životopisu, který je k dispozici na stránkách www.justice.cz

Petr Lachnit: Prestiž vzdělání

Jeden z mých blízkých známých dostal nedávno z významného správního orgánu dopis. Dokonce blahopřejný. Na tom není nic zvláštního. Zvláštní byla jen titulatura: JUDr.CSc., pak jméno a příjmení. Patrně ne náhodou, protože totéž se objevilo jak na obálce, tak v oslovení v dopise.

Jak nám nezavraždili Františka Josefa I.

Atentáty v našich dějinách nemají hojné zastoupení. Určitě vzpomenete na sarajevský atentát, při němž zastřelili srbští nacionalisté Františka Ferdinanda d´ Este a zmařili i život jeho ženy Žofie, hraběnky Chotkové. Smutně skončil také atentát na Aloise Rašína, ministra financí Československa, kterého střelil do zad v pražské Žitné ulici anarchista Josef Šoupal.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Dřevořezby Milana Obody jsou prodchnuty pokorou i lásku k přírodě

„Čas mých dnů převažuje mlčení. Tak mám hlavu v pohodě, v izolaci proti civilizačnímu šílenství. Jsem tak jistější sám sebou po boku psa a koně. Teď, když mám reagovat na dotazy pana redaktora, jsem se celý poztrácel. Díky energii, která mi osvítí zanedbanou část mozku, nastoupím k váženému čtenáři se svými vzpomínkami,“ uvedl Milan Oboda naše povídání.

Před 45 lety projela po Nuselském mostě první auta

Přesně před 45 lety, 22. února 1973, byl uveden do provozu Nuselský most. U příležitosti oslav 25. výročí Vítězného února slavnostně přestřihl pásku generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák za přítomnosti tehdejšího prezidenta republiky Ludvíka Svobody. Tentýž den navštívil ČSSR generální tajemník SSSR Leonid Brežněv, který Husákovi o den později propůjčil Leninův řád.

Výstava „Příběhy 20. století“ je v ulicích k vidění až do 20. května

Od konce dubna až do 20. května 2017 si mohou lidé v ulicích Prahy připomenout deset nejdůležitějších fenoménů našich moderních dějin a seznámit se s osudy lidí, kteří je zažili doslova na vlastní kůži. Výstavu Příběhy 20. století můžete vidět třeba na pražské náplavce (u Mánesova mostu), u Jindřišské věže, na Náměstí Republiky či Náměstí Míru. Výstavní panely s ilustracemi Vojtěcha Šedy uvidí kolemjdoucí i v Letenských sadech nebo na Strossmayerově náměstí.

Prázdninová soutěž časopisu Naše Praha – další lístky na Shakespeara i Žižkovskou věž i na muzikál

Díky ohlasům, které jste měli na soutěž též o Shakespearovské slavnosti, jste zatoužili po dalších těch akcích a Naše Praha vám vychází vstříc. Podobně jste si doslova vyžádali jako cenu vstupy do žižkovské vyhlídky a máte ji tam též. A Naše Praha navíc přidala ještě oblíbené vstupenky na muzikály z produkce Karlínského hudebního divadla. Takže co?

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Válka, nebo urychlená dostavba spojky 511?

Nepředložený krok vlády, která vyhověla nátlaku Evropské komise, jež žádá vyřazení stavby 511 (spojka D1- Běchovice tedy směr D11) z urychleného projednání vlivu na životní prostředí EIA donutil Prahu k tomu, že chystá zákaz kamionů delších než 12 metrů do města přesněji na Spořilov a dále na vnitřní okruh.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Nejsem statečný, jsem jenom hrdina, říká slavný antropolog a olomoucký rodák Leopold Pospíšil

Jeho život je jedno velké dobrodružství a drama. Neváhal vstoupit do neprobádaných končin světa, strach mu nenahnaly divoké šelmy, nebál se nacistů ani komunistů. Ti mu nakonec ublížili nejvíc. To když byl po únorovém puči nucen emigrovat a nechat v Československu dvouletou dceru, kterou pak dvacet let neviděl. Přesto, jak sám říká, nikdy neohýbal hřbet. I v devadesáti letech jsou jeho názory stejné: „Ti samí lidé, kteří po válce zavraždili moje kamarády, tady pořád sedí. Jsou všude, nikdy neodešli," říká Leopold Pospíšil a podává mi papír: „Tohle by se v novinách mělo otisknout, protože už to skoro nikdo nezná! To je zákon, že komunisti jsou vrazi a zločinci!" Jakmile opustíme vážná témata, je z něj vtipný a zábavný společník, u jehož historek se smějete skoro nepřetržitě.

Aby Jan Graubner mohl studovat, musel v továrně rozvážet vrtáky

Arcibiskup Jan Graubner má k našemu městu blízko. Před čtyřiceti lety – 23. června 1973 - se stal knězem a jeho prvním působištěm byl právě Zlín. V rozhovoru na webu www.naszlin.cz se dozvíte, jak na naše město vzpomíná a také to, jak prožívá výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu.