Počasí
Praha 6 °C Středa, 24. dubna 2024, Svátek má Jiří
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Nejsem statečný, jsem jenom hrdina, říká slavný antropolog a olomoucký rodák Leopold Pospíšil

Jeho život je jedno velké dobrodružství a drama. Neváhal vstoupit do neprobádaných končin světa, strach mu nenahnaly divoké šelmy, nebál se nacistů ani komunistů. Ti mu nakonec ublížili nejvíc. To když byl po únorovém puči nucen emigrovat a nechat v Československu dvouletou dceru, kterou pak dvacet let neviděl. Přesto, jak sám říká, nikdy neohýbal hřbet. I v devadesáti letech jsou jeho názory stejné: „Ti samí lidé, kteří po válce zavraždili moje kamarády, tady pořád sedí. Jsou všude, nikdy neodešli," říká Leopold Pospíšil a podává mi papír: „Tohle by se v novinách mělo otisknout, protože už to skoro nikdo nezná! To je zákon, že komunisti jsou vrazi a zločinci!" Jakmile opustíme vážná témata, je z něj vtipný a zábavný společník, u jehož historek se smějete skoro nepřetržitě.
Zvětšit

Vracíte se do Olomouce pravidelně?

Přednáším na Univerzitě Karlově 22 let a vždycky, když odpřednáším, tak sem přijedu – někdy jen na týden nebo dva, ale jezdím pravidelně.  

Které místo vlastně považujete za svůj domov?

Samozřejmě je to stará vlast, kde jsem se narodil. I když dnes už tady chybí národní charakter. Nic takového už tu není. Já jsem masarykovec a nikdy jsem neohýbal hřbet…

To se ukázalo už za války, kdy jste se postavil proti nacistům…

Byl jsem v protinacistickém odboji, moji kamarádi byli postříleni nebo zavražděni v koncentrácích, táta byl taky v koncentrácích. Ale nesouhlasím s Benešem, jsem proti odsunům Němců. Ti Němci byli občané Československé republiky. Byl bych daleko tvrdší než Beneš, ale ne na Němce, ale na nacisty. Je jedno, jestli byl nacista Němec nebo Čech. Českoslovenští nacisti byli velezrádci, ti by byli postaveni všichni před soud. Některým Němcům, kteří nebyli nacisti, bych dal naopak vyznamenání! Protože Němec, když odmítl být nacista, tak na tom byl hůř než Čech!

Stejně radikálně jste bojoval s komunisty, byl jste členem studentského pochodu proti přijetí diktátu KSČ v únoru 1948.

Když se formovala revoluce, byl jsem radikálnější než ostatní. Chtěl jsem všechny ty komunisty v čele s Gottwaldem postřílet – měli jsme k dispozici samopaly. Kamarádi mě přesvědčovali, že přece nejsme vrazi a co by tomu řekl svět. Netrvalo dlouho a řadu z nich povraždili naopak komunisti. Po letech v emigraci mi pak jeden z nich říkal, že jsem měl pravdu a měli jsme to udělat…

Hned po únoru jste emigroval?

Ano, byl na mě vypsaný zatykač, o kterém jsem se dozvěděl dva měsíce před pučem od manželky největšího estébáka na Moravě Severína. Tátu zatkli komunisti v pondělí ráno a šli zatýkat mě. Nečekal jsem na ně, popadl aktovku, do ní jsem strčil vysvědčení z univerzity a gymnázia a učebnice, protože jsem si říkal, že když budu muset utéct a budu sedět někde v utečeneckém táboře, tak se naučím nějaké jazyky.

To bylo všechno, co jste s sebou měl?

Ano, neměl jsem nic, ani náhradní spodní prádlo.

Kde byla v tu dobu vaše žena a dcera?

Obě byly na návštěvě ve Znojmě, já jsem měl byl zatčený v Olomouci. Utekl jsem oknem a zahradou pryč. Jel jsem za nimi do Znojma. Ne proto, abych se rozloučil, ale abych ženě řekl, co se děje, že jedu do Prahy a že tam budeme dělat proti komunistům revoluci. Viděl jsem, že Beneš je zbabělec, ale doufal jsem, že lidi poslechnou Masaryka, že on se postaví jako vůdce, jako starý Masaryk a my studenti s ním budeme bojovat proti komunistům…

To jste doufal špatně…

Bohužel. Přijel jsem do Prahy, kde jsem byl schovaný. A pořád jsme čekali, jak se k tomu Masaryk postaví. A on měl pak projev na Karlově náměstí a byla to katastrofa. Řekl, že jde s lidem… Masaryk! Starý pán se obracel v hrobě, když to slyšel. Vím, proč to dělal, že potřeboval kamufláž, aby mohl utéct, ale tohle neměl dělat. Tak jsem si řekl, že je to ztracené. Že tu už není člověk, který by nás mohl vést, který by měl reputaci jako Masaryk, i za hranicemi. Nezbývalo než utéct.

Manželka utekla s vámi, ale dceru jste tady museli nechat. To muselo být těžké rozhodnutí…

Ano. Manželka přijela za mnou do Prahy a řekla, že uteče se mnou. Mezitím jsme ale měli telefonát, že u příbuzných ve Znojmě už byli estébáci, kteří řekli, že když to dítě zmizí, tak všechny zavřou. Tak to byl jeden důvod. Ale ještě horší pro mě byla zpráva, že jeden muž utíkal přes hranice s dítětem a šlápl na minu, ta vybuchla, jeho to zabilo a tomu dítěti to utrhlo nohy v kolenou. To jsem si řekl, že tohle nemůžu.

Nakonec vás odsoudili k smrti?

Byl jsem odsouzený třikrát, i když o odsouzení na smrt jsem žádné vyrozumění nedostal. Ale když jsem byl v táboře v Německu, přišli za mnou kamarádi se šampaňským a říkali mi, že slyšeli v rozhlase, že jsem byl právě odsouzený k smrti a že to jdeme zapít.

Z Prahy jste tedy utekli do Německa?

Ano, byli jsme půl roku v táboře v Německu, kde nebylo co jíst. Po půl roce nás přesídlili do Ludwigsburgu, kde jsme založili Masarykovu univerzitu v Exilu se vším všudy – indexy a známkami, ostatně měli jsme tam nejlepší profesory. Dlouho se rozhodovalo, co s námi bude, pak nás pustili do Ameriky.

V Americe jste prožil velmi pestrý a zajímavý život. Na co z tohoto období vzpomínáte nejraději?

To byl okamžik, kdy jsem po dvaceti letech uviděl svou starší dceru. Opustil jsem ji jako dvouleté dítě a v Insbrucku se setkal s dvavadvacetiletou ženou. Byl bych ji nepoznal, ale ona mě poznala.

Byli jste za tu dobu v kontaktu?

Za Stalina jsme nebyli v kontaktu vůbec, pak když zemřel, tak jsme byli v písemném kontaktu. Několikrát jsme žádali, aby mohla za námi, dokonce paní Rooseveltová psala osobně, ten dopis máme schovaný, ale stejně nic nepomohlo.

Jak jste se dostal k antropologii a studiu různých kultur?

Po studiu práv, filosofie, ekonomiky a sociologie, jsem chtěl studovat fakta. Tak jsem se dal na antropologii. Chtěl jsem skloubit antropologii s právem a začal jsem dělat srovnávací právo. Tam jsem poznal jednu věc – že nikdo z těch slavných právníků, co vytvářeli teorie, ať to byl Marx, Engels nebo další, že žádný z nich nestudoval jinou společnost než evropskou, žádný z nich nemluvil jazykem, který by nebyl indoevropský. Zkrátka že jejich záběr je velmi omezený, ale mluví o celém lidstvu. To jsem nechtěl. Chtěl jsem dělat právo, které je založeno na faktech a ne vytvářet od stolu nějaké teorie. Během práce na disertaci jsem poznal, že velká většina badatelů nemluvila jazykem toho národa, který studovala! Copak tohle je věda? Tak jsem si řekl, že musím prostudovat všechny fáze vývoje lidstva, abych mohl ty teorie rozbít. Nejprimitivnější společnost byla ve staré době kamenné, tu reprezentovali Eskymáci. Druhé uskupení byla kmenová společnost – to byli Papuánci, další systém byl náčelnický – to jsem studoval Indiány Hopi, a nakonec civilizaci – tyrolské sedláky.

Jak jste se dostal k tomu kmeni na Nové Guinei?

Abych zničil ty teorie, potřeboval jsem lidi, kteří skutečně neviděli bělocha. Letěl jsem letadlem na korálový ostrov Biak na Nové Guinei, z toho jsem šel do hlavního města a získal jsem povolení jít do neznámé končiny. Musel jsem ale podepsat varování, že jdu na vlastní riziko a že vím, že tam zemřu.

Vy jste se nebál?

Na to se mě lidi pořád ptají. Ne. Nebál. Nebál jsem se nacistů ani nikoho tady. Můj profesor mi říkal: ty nejsi statečný, ty jsi hrdina! Hrdina je člověk, který se nebojí a jde do nebezpečí. Statečný člověk se bojí, přesto jde do nebezpečí. Takže já jsem jenom hrdina.

Šel jste úplně sám?

Ne. Podporu mi poskytla holandská vláda. Báli se, že přijdu o život, tak jsem dostal důstojníka Lawrence a ten si vzal pět policistů se samopaly. Přistáli jsme na jezeře a šli pět dní do neznáma, neexistovaly ani mapy toho území. Pak jsme sešli do údolí 1500 metrů nad mořem. Ještě nikdo tudy neprošel, ti lidi mě viděli jako prvního bělocha. Za mnou šli ti ozbrojenci, ze kterých jsem měl větší strach než z místních domorodců. Jeden den se tam s nimi vyjednávalo, měli jsme s sebou člověka, který znal jejich jazyk. Pak když pochopili, že nejsem ani úředník, ani misionář, ale že tam jdu studovat jejich jazyk, tak mě tam pustili. Hned mě varovali, že jejich sousedi jsou vrazi, kteří mě zabijou a dali mi s sebou šedesát bojovníků. A když jsme přišli na další místo, tam to bylo totéž – zase dalších šedesát bojovníků k dispozici, pak jsme šli ještě asi čtyři dny, a když jsem přišel do toho údolí, kde jsem se nakonec usadil, už jsem měl s sebou asi 400 lidí! Když jsem přišel dolů do toho údolí, už o mě slyšeli, byly tam tisíce lidí a připravená velká slavnost. Přijali mě tam a přemlouvali mě, abych už dál nechodil, ale zůstal u nich. Nakonec jsem tam zůstal, všichni moji ochránci nakonec odešli a já tam zůstal rok a půl. A pak jsem se pravidelně vracel.

Jak jste se s nimi domluvil?

Nemluvil jsem tím jazykem, ale dostal jsem od americké misionářky Marion Doble slovník s asi dvěma tisíci slovy a jednoduchou gramatiku, to mi hodně pomohlo.

A jak moc jste se přizpůsobil jejich životu? Chodil jste nahý, nebo v obleku s kravatou?

Nahý jsem nechodil, chodil jsem v šortkách. Když jsem se svlékl, měl jsem hned ohromnou pověst, protože mám na břiše hlubokou jizvu po operaci, kterou jsem prodělal v pěti letech. Ta vyvolala velkou pozornost – říkali, že tohle by nikdo z nich nepřežil, nejspíš si mysleli, že mi tam někdo vrazil kudlu nebo něco. A než jsem se naučil jejich jazyk, už kolovala fáma, že jsem nesmrtelný. Jednak kvůli jizvě a také kvůli tomu, že jsem bílý, protože bílá je jenom mrtvola. Navíc si mysleli, že jsem nějak spojen s říčním rakem. Protože rak, když je malý, je krásně růžový, když začne stárnout, tak je černější a černější a když je úplně černý, tak shodí skořápku a vytváří se nová. Když jsem jim říkal, že je to nesmysl a následně se opálil a pak sloupal, říkali: Tak vidíš, že je to tak!

Zajímali se o život u nás?

Ano. Ptali se, jak je možné, že máme všemohoucího boha a jak to, že se ten všemohoucí bůh nechal ukřižovat. Jak to, že pánbůh všechno stvořil, jak to, že všechno se děje z vůle boží a přitom máme peklo a nebe a podobně.

Takže je zajímaly spíš teologické otázky?

Ano, ale tohle jsme řešili až při mé další návštěvě. Do té doby neznali nic, když viděli kousek papírku, div se o něj nepoprali. Nebo třeba žiletka, to pro ně bylo jako poklad.

Nemohl jste svou návštěvou jejich kulturu nějak narušit?

Úmyslně jsem je nijak neovlivnil, bydlel jsem dokonce mimo vesnici. Naopak – oni mě pak adoptovali, byl jsem členem jejich klanu. Rodiče mého nejlepšího přítele byli i moji rodiče, stejně jako jeho sourozenci byli i moji sourozenci. A to platí, i když těch nejlepších přátel má člověk víc. Měli jsme velmi srdečné vztahy. Když jsem se vrátil za tři roky, čekalo mě velkolepé přivítání. Už pár dní předtím díky svým „telefonům“ (stojí nahoře na skále a jódlují tu zprávu postupně dál) věděli, že jsem na cestě. Den před mým příchodem najednou z džungle vyběhla moje maminka s ještě horkými čerstvě uvařenými sladkými bramborami. Mají tam 24 druhů brambor, stejně jako my máme jablka, a ona mi uvařila moje oblíbené.

V čem se nejvíc liší naše a jejich kultura z hlediska společenského uspořádání?

Je to kmenová společnost, mají pohlavára, nikoli náčelníka. Pohlavár je informální, ten se stane vůdcem za to, co dokáže, zatímco náčelník je formální vůdce, který se jím stane tím, že funkci zdědí, že je zvolený nebo je jmenovaný.

Funguje tam manželství?

Ano, mají polygamii, můj starý pohlavár měl deset žen. Můj nejlepší přítel, který byl trochu mladší než já, měl pět žen.

A vám tam nechtěli nějakou namluvit?

Ale jo! A já blbec jsem se do toho ještě sám zamotal… To bylo po delší době, kdy už jsem mluvil jejich jazykem, konala se obvyklá prasečí slavnost. Během ní je zvykem, že se postaví taneční dům, kde se v noci tancuje. Kolem hoří ohně, je to nádherný zážitek, chlapi stojí uprostřed a zpívají a ty zpěvy jsou úžasně důležité – sdělují jimi důležité informace – smutek nad ztrátou blízkých, žádost o vyhlášení války nebo žádost o ruku nějaké dívky. Dívky chodí kolem té skupiny s pochodněmi a ta oslovená dívka, když souhlasí, chodí s pochodní dál a když ho nechce, tak s ní praští o zem a jde pryč. Tak jsem to udělal, naznačil jsem, že se chci s tou dívkou sejít.

Nebyl jste v té době ženatý?

Byl! Ale já jsem to složil, protože jsem chtěl vyzrát na kamaráda, který mě při každé slavnosti vybízel, abych taky něco zazpíval a měl z toho ohromnou legraci. Vybral jsem si nejhezčí holku, která tam byla, tu chtěli všichni.

Jsou místní dívky hezké?

Ne, vůbec ne! Vypadají jako Neandrtálci! Manželka ode mě dostávala filmy s fotografiemi. A když se jí moji kolegové ptali, jestli má o manžela obavy, tak řekla, že když viděla ty fotky, tak vůbec ne!

Ale tahle byla hezká…

Tahle se celkem vydařila. Měla asi 17 let, to už byly ženy vdané, ona zatím odmítala všechny, kteří za ní chodili. A pak jsem si řekl, že jí nenabídnu jen rande, ale rovnou sňatek. Myslel jsem, že to bude psina a že to přijmou jako vtip. Když jsem to zpíval, tak se všichni chlapi váleli po zemi smíchy, pak zpívali se mnou a pak všichni koukali, co ta holka bude dělat. A ona chodila dál s pochodní. Tak to jsem se mlátil do hlavy, co jsem to provedl. Asi bylo na mě vidět, že jsem úplně zničenej, tak za mnou chodili náčelníci, ať si nědělám starosti, že holka bude sice drahá, ale že mi ty peníze půjčí. Bylo to naštěstí ke konci jednoho výzkumu, tak jsem to nějak zamluvil, a odjel. Když jsem se za tři roky vrátil, přivítali mě s velkou slávou, ale viděl jsem na kamarádech, že se něco stalo. Tak říkám: kdo zemřel, tak mi to řekněte. Prý nikdo nezemřel, ale máme pro tebe smutnou zprávu – ta holka na tebe čekala, ale nikdo jsme nevěřili, že se vrátíš. A už byla stará, musela se vdát. Tak jsem začal naoko zuřit, oni mě uklidňovali a ráno mi přišla ta dívka představit svého manžela. To jsou civilizovaní lidé!

Je něco, co bychom se od nich mohli učit?

Kromě některých vztahů například přírodní medicínu. Dokonce Guechua (Inkové) měli antibiotika z bláta, která byla lepší než penicilin. A ti pitomci misionáři se na to dívali sto let a nedošlo jim, že by se mohli za pár dní podívat, co se stalo s tou ránou, do které si ti lidé to bláto namazali. Tisíce lidí za první světové války nezemřeli na zastřelení či zranění, ale právě na infekci. Takovéto poznatky mohly naší civilizaci výrazně pomoci.

Z Pacifiku jste pak udělal skok rovnou k Eskymákům, tam jste pobýval jak dlouho?

Tam jsem byl jenom v létě, pak jsem tam měl svého studenta, který studoval celý rok. Měl jsem s sebou tlumočníka. Byl jsem zase mezi lidmi, kteří neměli styk s civilizací – ti žili v horách, nelovili velryby, ale karibu, ty obrovské soby. Taky mají mnohoženství, ale ne jako Papuánci, ti bohatí měli dvě až tři ženy. Byl jsem sponzorován válečným námořnictvem, ti mě zásobovali, házeli mi zásoby z letadla.  

Byl život tady dramatičtější než na Nové Guinei?

Všude bylo něco. Jednou v noci mě vzbudilo střílení. Ukázalo se, že do kantýny v Point Barrow pronikl lední medvěd, tak ho zastřelili. Předtím nám vyprávěli, že lední medvěd občas vběhne do eskymácké vesnice, chytne dospělého chlapa a v klusu s ním běží pryč. To jsme si říkali, že to známe z Československa, tam nemáme medvědy, ale kapry a rybáři taky vždycky přehánějí s tou velikostí úlovků. No ale když jsem ho pak viděl – to je největší šelma na světě! Kam se hrabe grizzly nebo kodiak!

Předpokládám, že pořád jste neměl strach.

Ne. Ani, potom, když jsme byli v horách, kde byli grizzly. V noci najednou rup a u mě ve stanu stál grizly. Naštěstí jsem měl od armády dostatečnou zásobu hovězích řízků, které jsem měl v tom stanu. A ten medvěd roztrhal obal a teď se na mě díval. Měl jsem sice karabinu, ale než bych ji chytil a nabil, tak mě zabije. Tak jsme se na sebe chvíli dívali, nakonec chňapl ty řízky a odešel.   Lenka Jedličková  

prof. PhDr. JUDr. Leopold Pospíšil, Ph.D. DSc.

– narodil se 26. 4. 1923 v Olomouci

– vystudoval Slovanské gymnázium v Olomouci, poté práva na Karlově univerzitě

– patřil k studentským vůdcům, kteří organizovali po únorovém komunistickém puči 1948 pochod vysokoškoláků na podporu prezidenta Edvarda Beneše proti přijetí diktátu KSČ. Demonstrace byla brutálně rozprášena.

– v březnu 1948 emigroval do USA, krátce předtím, než byli povražděni nebo uvězněni jeho přátelé. On sám byl československými úřady třikrát odsouzen v nepřítomnosti. Dvouletá dcera Zdenka musela zůstat a za rodiči emigrovala až v r. 1968, proslavila se jako bioložka.

– v USA studoval sociologii a filozofii na Willamettské univerzitě v Oregonu a antropologii na univerzitě v Oregonu a na Yale University. Vystřídal zde ale také mnoho zaměstnání

– pracoval jako farmář, kovboj, pekař, hrobník, kostelník aj.

– v letech 1956-1993 byl profesorem na Yale University v New Havenu a kurátorem antropologického oddělení Peabodyho muzea

– zabýval se kulturami Eskymáků Nunamuit na Aljašce, indiánů Hopi v Arizoně a Kapuaků na Nové Guinei, kam poprvé doplul r. 1954 a stal se tak vůbec prvním Čechem (a pro většinu z nich i bělochem), který se k tomuto kmeni dostal, a také kulturou tyrolských sedláků v Obenbergu.

– roku 1984 byl jmenován členem americké National Academy of Sciences, byl také prezidentem kanadsko-americké Společnosti Čechů a Slováků pro vědy a umění, (v této funkci mj. navrhoval Jaroslava Seiferta na udělení Nobelovy ceny)

– byl také poradcem amerických prezidentů pro otázky lidských práv (G.W. Bush starší, J.F. Kennedy, B. Clinton)

– přednášel celkem na 54 světových univerzitách, po r. 1989 každý rok přednáší také v Praze i v Olomouci

– je autorem 103 původních vědeckých prací, napsal 22 knih a monografií – studoval 7 jazyků, je laureátem 31 čestných vědeckých hodností

– v červnu obdržel Cenu města Olomouce v kategorii společenské vědy

– v současné době žije v New Haven v Connecticutu       

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

S nákupem školních pomůcek pomůže stát

Začátek školního roku přináší pro rodiny s dětmi vyšší výdaje. Nízkopříjmové domácnosti mají možnost zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, kterou jde mimo jiné využít na náklady související se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte. Dávka neslouží jen na nákup studijních pomůcek, ale také třeba k úhradě kroužků, lyžařských kurzů, nebo dalších mimoškolních aktivit.

Hvězda festivalu Uriah Heep chce černé ručníky a dvoukilové činky

Zajímavé požadavky musejí občas respektovat pořadatelé festivalů, kteří chtějí mít za headlinery hvězdy světové i české pop music. A to i ty, které zažily největší slávu již před mnoha lety. I když v sobotu nebude čekat členy slavné kapely Uriah Heep u olomouckého hotelu Clarion červený koberec a lahve nejluxusnějšího šampaňského, pár drobností si hodlá jedna z legend rockové hudby dopřát. Na festival Bounty Rock Cafe Open Air chce být řádně připravena.


Předchozí články

Červnové povodně připomíná charitativní výstava na pražské Kampě

Hlavní město a Člověk v tísni uspořádaly výstavu „Povodně 2013“, která se ohlíží za nedávnými červnovými záplavami v Praze. Na více než šedesáti velkoformátových fotografiích jsou zachycena místa, kde...

Červnové povodně připomíná charitativní výstava na pražské Kampě

Hlavní město a Člověk v tísni uspořádaly výstavu „Povodně 2013“, která se ohlíží za nedávnými červnovými záplavami v Praze. Na více než šedesáti velkoformátových fotografiích jsou zachycena místa, kde...

Galerie Harfa zahajuje první sezónu letního kina

Po úspěchu Letní scény hereckých osobností, která druhým rokem působí na střeše Galerie Harfa, přichází toto obchodní centrum s dalším prázdninovým lákadlem pro návštěvníky z blízkého i širšího okolí....

V Lysůvkách se koná v sobotu prázdninová veselice

První safari na Moravě vzniklo v olomoucké zoo

Bránou jediného safari na Moravě se v úterý 30. července poprvé projeli návštěvníci olomoucké zoo. Zoologická zahrada na Svatém Kopečku otevřela safari zaměřené na region Euroasie.

Výstava Neviditelná Olomouc provede světem nevidomých

Ve čtvrtek 1. srpna začala v Olomouci zážitková výstava přibližující svět nevidomých Neviditelná Olomouc. V prostoru Křížkovského 5 v centru města si návštěvníci v absolutní tmě vyzkouší pohybovat se ...

VŠB – Technická univerzita Ostrava radí, jak zachránit lidský život s citronem v kapse nebo přimět číšníka zaplatit vaši útratu

Vyhrajte vstupenky na letní Floru Olomouc

Letní výstava Flora Olomouc se koná od 15. do 18. srpna. Na těchto letních zahradnických a květinových trzích najdete klasický sortiment a letos nově i bylinky. Pokud správně odpovíte na otázku na kon...

ShakespeareOFF zahájí v Ostravě křest nové USE-IT mapy a kapela Vladimír Cirkus

Vyhrajte vstupenky na Letní Floru Olomouc

Ve dnech 15. až 18. srpna se Výstaviště Flora Olomouc opět otevře zahradnické akci s nejdelší tradicí v ČR, tentokrát letní etapě mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc. Nyní máte př...

Jiří Stivín zahraje ve Stromovce

Koncert flétnisty a jazzmana Jiřího Stivína se bude konat v Královské oboře 8. srpna od 19:30 hodin u restaurace Šlechtovka. Jiřího Stivína doprovodí hráč na elektrickou kytaru Ivo Spyder Křižan.

Evraz je nadále generálním partnerem hokejových Vítkovic

Ve štípském kostele zahraje virtuóz Václav Hudeček

Koncert v rámci Akademie Václava Hudečka se uskuteční 4. srpna od 18 hodin v poutním kostele Narození Panny Marie ve Štípě. Kromě houslového virtuóze Václava Hudečka se představí multiinstrumentalista...

CineStar Ostrava zve na Dětskou neděli se zábavou a filmem Šmoulové 2

Ukradené kompoty domů nedonesl

Policisté pohotovostní motorizované jednotky zadrželi muže, který se právě vloupával do sklepa.

Co se v projektu Opencard změnilo za poslední rok?

Projekt Opencard prošel za poslední rok řadou úprav, které pomohly zlepšit a posílit uživatelský komfort. Pro občany to znamená, že není nutné při většině úkonů navštěvovat přepážku, jak tomu bylo v m...

Lahovický most se po třech letech dočká dostavby

Chodci a cyklisté se po téměř třech letech dočkají zprovoznění Lahovického mostu. Na necelých 230 metrů dlouhé ocelové lávce, zavěšené pod Radotínským mostem, byla konečně zahájena stavba nájezdových ...

Zlín podržel brankář Dostál - první domácí ligový zápas skončil bez gólů

FC Fastav Zlín v sobotu večer nastoupil na domácím stadionu do druhého utkání ligové sezony. Diváci se branky nedočkali. I díky tomu, že zlínský gólman Dostál podal skvělý výkon. Zlín ustál ve fotbalo...

Na náměstí Míru začíná platit nové dopravní značení

Povolená jízda cyklistů nebo třeba kultivovanější parkování zásobovacích vozů. Celou řadu novinek pro zlínskou veřejnost i návštěvníky přinesou úpravy dopravního značení na centrálním náměstí Míru a v...

Pivaři vytvoří ve Frýdku-Místku nový rekord

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří aneb na jedno chuť máme, s ním ten rekord dáme! To je hlavní motto V. ročníku Beskydských rekordů.

Univerzita hlásí dvě desítky patentů v prvním pololetí roku 2013

21 přihlášek patentů, průmyslových a užitných vzorů a ochranných známek podali v prvním pololetí roku 2013 zaměstnanci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Hasiči hledali v bouřce ztraceného chlapce

Bouřka se silným větrem se včera večer prohnala krajem, hasiči museli vyjíždět skoro každou minutu. Bouřka provázená silným větrem zasáhla jako první Kroměřížsko a následně se posouvala přes Uherskohr...

Výstava fotografií AMIT PASRICHA začíná 13. srpna

v Galerii Novoměstské radnice otevře nová výstava Amit Pasricha, kterou pořádá Indické velvyslanectví v Praze a Indická rada pro kulturní spolupráci (ICCR).

Zoo Praha láká na noční prohlídky

Noční prohlídky zoologické zahrady se v srpnu konají každý pátek a sobotu. Návštěvníci budou moci v doprovodu odborných průvodců zjistit, co dělají zvířata v pražské zoo po zavírací době.

Při průjezdu centrem Zlína počítejte se zdržením

Oprava ulice Osvoboditelů začala, pro auta je zcela uzavřená. Pokud máte cestu přes centrum města, raději se tomuto místu vyhněte. Jinak si počkáte v koloně. Oprava potrvá do středy 7. srpna.

Spirituál kvintet zahraje v Zoo Praha

Folková skupina Spirituál kvintet bude hrát v neděli 11. srpna od 17 hodin v trojské zoo. Benefiční koncert proběhne na louce u Afrického domu formou open air produkce a bude možné ho sledovat vestoje...

Uvařili jste v létě klávesnici, mobil či joystick?

Staré, nepotřebné, elektrospotřebiče je možné odkládat v určených sběrných nádobách. Co lze vkládat? Do sběrných nádob lze vložit běžnou spotřební elektroniku typu videopřehrávačů, radiopřijímačů, CD ...

Novoměstská radnice- program na srpen 2013

Program výstav a akcí, které se konají v Novoměstské radnici (Praha 2) v srpnu 2013.

Kaplička v Satalicích má nový kabát

Kaplička Sv. Anny svítí novým nátěrem fasády. Opravu zrealizovala Římskokatolická farnost U kostela Povýšení sv. kříže, kterou zastupoval farář Pavel Jančík. Městská část rekonstrukci fasády spolufina...

Lidé dostanou nádoby na bioodpad

Obyvatelé místních částí Louky a Prštné dostanou od pracovníků Technických služeb nádoby na svoz bioodpadu. Převzít si je mohou 17. srpna od 8 do 15 hodin - v Loukách na Návsi před domem č. 47, v Pršt...

Na Veselí: dočasné přemístění zastávky

Dnes v poledne proběhne zkouška sirén

Ve středu 7. srpna proběhne na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12.00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební...

Mateřinka v Michalském stromořadí získá navíc jedno oddělení

Pravidelná zkouška sirén proběhne dnes v poledne

Ve středu 7. srpna proběhne na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12.00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební...

Navštivte Den otevřených sklepů v Drtinově ulici

Společnost WineWorld.CZ zve na netradiční degustaci vín ze svého sortimentu v rámci DNE OTEVŘENÝCH SKLEPŮ, který se bude konat dne 16.8. v nově zrekonstruovaných sklepních prostorách.

Pražská muzejní noc proběhne kvůli nedávným povodním v září

Konání Pražské muzejní noci dne 8. června zabránily povodně v Praze. Pražská muzea a galerie tuto mimořádnou povodňovou situaci zvládly úspěšně a proto mohou již po desáté otevřít své dveře návštěvník...

Pražská muzejní noc proběhne kvůli nedávným povodním v září

Konání Pražské muzejní noci dne 8. června zabránily povodně v Praze. Pražská muzea a galerie tuto mimořádnou povodňovou situaci zvládly úspěšně a proto mohou již po desáté otevřít své dveře návštěvník...

Praha 7 varuje před nebezpečím na cyklostezkách

Silné bouřky, které postihly v posledních dnech Prahu, znepříjemňují dopravu na cyklostezkách. Jízdu mohou zkomplikovat popadané stromy a větve, které se odklízí. Radnice Prahy 7 proto vydala varování...

Olomouc: Téměř 40 procent turistů je ze zahraničí

Již druhý rok po sobě zařadil prestižní turistický průvodce Lonely Planet město Olomouc mezi prvních 10 míst, která v Evropě stojí za návštěvu. I toto doporučení může stát za faktem, že více než třeti...

Stavba horkovodu v Olomouci zpomalí řidiče

Galerie města Ostravy hledá svého šéfa

Hokejisté vařili v Nošovicích pivo

Až se postaví proti sobě na led, budou z nich nesmiřitelní soupeři. Měsíc před začátkem extraligy ale v pohodě spolupracují. Řeč je o 14 hráčích extraligových týmů, kteří v pivovaru Radegast v Nošovic...

Ostrava hostí mistrovství Evropy kadetek v softballu

Víceúčelová sportovní hala padne, investor postaví na jejím místě obchodní centrum

Víceúčelová sportovní hala ve Frýdku-Místku bude zbourána. Investor, společnost Euro Mall FM, potvrdil svůj záměr postavit na jejím místě zábavně-obchodní centrum.

Přijďte do zoo na Den s antilopou

Sobota 10. srpna bude v pražské zoo patřit antilopě Derbyho. Návštěvníky čeká množství informací o jejím životě a problematice její ochrany. Součástí akce bude doprovodný program pro děti i dospělé. O...

Ostrava zažije hudební festival Ostravské dny s Philipem Glassem

V Místku se v pátek koná koncert Hvězdy ve městě. Vstup je zdarma

Jízdní řády se změní, Olomouc City obslouží nová linka

Vítězem ankety o nejoblíbenější pivovar regionu se stal Zlínský švec

Na našem webu jsme uspořádali anketu, které regionální pivo pijí naši čtenáři nejraději. Ukázalo se, že Zlíňané jsou patrioti – 38 procent hlasujících má nejvíc v oblibě Zlínského ševce.

Pozvánka na výstavu Punčochy do Altánu Klamovka

V Altánu Klamovka bude od 14. srpna připravena výstava Punčochy autorky Kristiny Vašíčkové. Vernisáž se uskuteční 13. 8. v 18.00 hod., expozice bude přístupná do 1. září.

Následující články

Útočníka se vzduchovkou si podal policejní pes Coudy

Osobní spor mezi sousedy vyvrcholil zákrokem služebního psa. Stalo se tak v úterý večer na pasekách nedaleko Jaroslavic. Na operační středisko zavolal muž, který uvedl, že po něm střílí jeho šestašede...

V Nuslích mají policisté mobilní služebnu

Od 1. srpna mají obyvatelé nuselské části Prahy 2 k dispozici mobilní služebnu Městské policie. Zřízení tohoto stanoviště bylo motivováno snahou vinohradské radnice o zlepšení bezpečnostní situace v N...

Strážníci předali policistům zmatenou ubrečenou ženu

Baby Office získalo dotaci a poskytuje služby zdarma

Projekt Baby Office určený pro aktivní rodiče s malými dětmi získal dotaci z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Díky tomu nabízí od srpna zájemcům své služby včetně sdílené kanceláře ...

V sobotu se vypravte za dechovkou do KC Novodvorská

Nanuky a zábava budou na náměstí Míru zdarma! Už v pátek

Velkou nanukovou show Fešáka Pína zažije v pátek 9. srpna zlínské náměstí Míru. Rodinný hudebně-zábavný program plný zajímavých vystoupení, soutěží, cen a odměn začne v 15 hodin a potrvá do 17 hodin.

Zhruba třetina dospělých Čechů nechodí vůbec ke kadeřníkovi. Většina si ani správně nemyje vlasy

O své vlasy se pravidelně stará zhruba 84 procent žen, ale jen 40 procent mužů. Zbytek mužů raději volí krátký sestřih, aby se mohli stříhat doma. Pravidelně si vlasy nechá ošetřit partnerem, partnerk...

Zhruba třetina dospělých Čechů nechodí vůbec ke kadeřníkovi. Většina si ani správně nemyje vlasy

O své vlasy se pravidelně stará zhruba 84 procent žen, ale jen 40 procent mužů. Zbytek mužů raději volí krátký sestřih, aby se mohli stříhat doma. Pravidelně si vlasy nechá ošetřit partnerem, partnerk...

V pivovaru Radegast v Nošovicích se v neděli pobavíte na Fajnem letě

In-line bruslaře čeká v Porubě večerní jízda na Hlavní třídě

Přihlaste se na vítání dětí

Obřad vítání občánků připravuje v pravidelných termínech radnice Prahy 7. Vítání se koná dvakrát nebo třikrát v měsíci, vždy ve čtvrtek, v obřadní síni Městské části Praha 7, Nad Královskou oborou 17.

Ve Smetanových sadech budou závodit bruslaři

Lávka naproti pizzerie U Čápa bude uzavřená. Místo ní postaví novou

Lávka pro pěší přes řeku Dřevnici naproti pizzerie U čápa bude od pondělí 12. srpna uzavřena. Důvodem je její havarijní stav a chystaná výstavba nové lávky. Ta se ale začne stavět nejdřív příští rok n...

Fajne leto pokračuje v sobotu na Dole Michal v Ostravě

Ve Vršovicích kličkoval s autem. Strážníkům nadýchal skoro tři promile

Strážníci předali policistům řidiče, který nejenže měl zadržený řidičský průkaz, ale hlídce nadýchal bezmála tři promile. Dnes krátce před jednou hodinou ráno prováděli strážníci Městské policie Praha...

Tři pěstírny marihuany - i v Praze 10

Během tohoto týdne pražští policisté, konkrétně ze třetího a čtvrtého (tedy Prahy 10) policejního obvodu, odhalili v různých částech metropole tři objekty, ve kterých docházelo k pěstování marihuany.

Na Černé louce v Ostravě vrcholí festival ShakespeareOFF

Muž pod vlivem drog naboural vozidlo, strážníci jej předali policistům

Klíšťata přestávají být nebezpečná

Cyklisté budou v sobotu v Ostravě bojovat na trati Memoriálu Jana Veselého

Nová naděje pro rodiny lidí s Alzheimerem

Sdružení Naděje nabízí od srpna novou službu, která pomůže lidem s Alzheimerovou nemocí nebo jiným druhem demence. Výrazně také uleví rodinám, které se o nemocné starají.

Hudební Ostravské dny začínají již v pondělí

Problémy na Kvítkové pokračují. Provozovateli Metra hrozí pokuta

S provozovatelem diskotéky Metro na ulici Kvítková zahájí magistrát řízení, jehož výsledkem může být uložená pokuta ve výši až 200 tisíc korun. Důvodem je opakované porušování obecně závazné vyhlášky,...

Při pádu ultralightu zahynul pilot ze Zlína

Oblíbená akce leteckých modelářů Čmelák model show včera v Holešově skončila tragédií. Při pádu ultralightu zahynul jeho pilot, jednačtyřicetiletý muž ze Zlína.

Decathlon Ostrava zve na sobotní výlety do Poodří

Muzikantské žně se konají na zámku ve Frýdku

Drama v Nuslích skončilo zatčením

Krátce před devátou hodinou ráno vyjížděli policisté do ulice Adamovská v Praze 4, kde muž v bytě napadá svou družku v přítomnosti jejich jeden a půl roku staré dcery.

Queer Me at the MeetFactory zve na procházku labyrintem identit

Divadelní zpracování novely Chladnější vrstvy vzduchu německé autorky Antje Rávic Strubel, instalace Queer kabinetu organizátorů pražského GenderFuckFestu nazvaný Labyrint ne světa, ale identit a afte...

Podzimní rekreace? Vydejte se do Krkonoš

Zažádáte magistrát o grant na podporu vzdělávání?

Dvacátého září vyhlásí pražský magistrát Celoměstské programy podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy. Programy se zaměří na čtyři oblasti a žádosti budou přijímány do 31. října 2013.

Divadlo vychází vstříc rodinám a chystá nové programy pro děti

Řadu novinek pro rodiny s dětmi připravuje pro novou 68. sezónu Městské divadlo Zlín. Spolupracuje na nich se zlínskou obecně prospěšnou společností Aktivně životem. Půjde například o hlídání děti a s...

Obyvatelé Prahy 2 mohou ušetřit za energie

Radní MČ Praha 2 schválili na svém 15. zasedání v úterý 6. srpna 2013 uzavření smlouvy se společností eCENTRE, která bude garantem elektronické aukce na snížení cen dodávek elektřiny a plynu v Praze 2...

VZÁŘÍ – velkolepá vizuální show se vrací do Olomouce

VZÁŘÍ - festival světla a videomappingu opět zavítá do hanácké metropole, kde pomocí speciálních projekcí promění historické budovy k nepoznání. Pětidenní přehlídka vizuálního umění spojená s bohatým ...

Velkoplošné letní kino ve Frýdku-Místku promítá zdarma

Zoo chce rozmnožit slony. Samec Mekong byl připojen ke stádu

Slon Mekong se dnes bez větších problémů připojil ke stádu, chovatelé tak chtějí nastartovat reprodukční cyklus samic. Uvedl to mluvčí zahrady Michal Šťastný. Zoo tak zároveň podporuje přirozené chová...

V ulicích Prahy 14 přibudou strážníci

Zajištění bezpečnosti v ulicích patří dlouhodobě k prioritám Městské části Praha 14 a v současné době je tento trend prosazován naléhavěji, než kdy dříve. O zvýšení počtu strážníků jedná vedení radnic...

V Dřevnici v Lužkovicích byl nalezen utonulý muž

Policisté ze zlínského Územního odboru vyšetřují smrt muže, jehož tělo se našlo v sobotu dopoledne v řece Dřevnici v Lůžkovicích na Zlínsku. Bezvládného muže našel kolem deváté hodiny ráno jeho bratr,...

Na Ostravsko začalo jezdit více turistů

Na zámku Lešná budou mimořádné prohlídky

Zlínská radnice se dohodla s vedením Zoo Zlín, že v září uspořádá mimořádné samostatné prohlídky zámku Lešná, který se v areálu zoo nachází. Bude se tedy jednat pouze o návštěvu zámku, bez prohlídky z...

Srpnový program ve frýdeckém klubu Stoun

Agnes restaurant golf Hodkovičky láká na poctivou gastronomii

Agnes restaurant Golf Hodkovičky zahájila svůj provoz již před rokem a ve stejném roce získala ocenění Restaurace roku 2012 - Regionální vítěz. Od svého otevření se stala, nejenom díky své jedinečné p...

Mladíci zničili tramvajovou zastávku

Krátce před půl třetí ráno hlídka strážníků z Prahy 5 přijala oznámení, že na konečné zastávce tramvaje Sídliště Barrandov dva mladíci rozbíjejí skleněné výplně zastávky.

Analýza developerských projektů: nejvíce bytů vznikne v Praze 4

Již více než 30 tisíc nových bytů plánují developeři podle dostupných dat vystavět v Praze. Největší rozvoj čeká městské obvody Praha 4 a Praha 9. Vyplývá to z aktuální analýzy plánovaných developersk...

Vyměňte obyčejné igelitky za nové s motivy ze starých rukopisů

Vypůjčili jste si více knih, než jste měli původně v úmyslu? Nebo se cestou z knihovny chystáte zařídit i nákupy? Odneste svůj náklad stylově! Národní knihovna ČR spojila své síly se společností ECOZZ...

Školáci ze ZŠ Nedvědova budou mít nové hřiště

Do úklidu Jílové ulice zapojí ostravský obvod místní obyvatele

Festival Letní Letná se v Praze 7 uskuteční už podesáté

Festival nového cirkusu Letní Letná představí v jubilejním desátém ročníku přední světové i české soubory. Návštěvníci se mohou těšit na Cirkus Cirkör ze Švédska, Les Colporteurs z Francie nebo na čes...

Prezentujte bezplatně svůj klub v ostravském Avion Shopping Parku

Výstava Krajské galerie připomíná historii Umělecké besedy

V přízemí budovy 14 ve zlínském továrním areálu se dnes v 17.00 uskuteční vernisáž výstavy Z rodinného alba / Dílo členů Výtvarného odboru Umělecké besedy z 20. – 40. let 20. století k 150. výročí jej...

Tip na výlet: Holešov je nenápadný historický skvost

Pokud hledáte místo pro rodinný výlet nedaleko od Zlína, můžete se vypravit do ani ne dvacet kilometrů vzdáleného Holešova. Za návštěvu stojí zámek, který hostí zajímavé výstavy a kulturní akce, ale t...

Články abecedně vzestupné

Nejoblíbenějším učitelem Zlínského kraje se stal pedagog ze zlínského gymnázia

ZLÍN (MEDIAFAX) - V sídle Zlínského kraje se v úterý rozdávalo regionální ocenění ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, vítězem se stal Michal Mikláš, učitel z Gymnázia a Jazykové školy s práv...

Nejoblíbenějšími jmény jsou Jakub, Vojtěch a Tereza

Nejpalčivější problémy budou občané probírat na setkání s představiteli Prahy 14

Městská část Praha 14 pořádá 11. května v kulturním domě v Kyjích už druhé veřejné setkání s občany. Tak zvané Fórum zdravé městské části realizuje radnice v rámci zapojení se do projektu Zdravá městs...

Nejpilnějšími čtenáři se stali žáci ZŠ U Krčského lesa

Žáci 1. – 5. ročníku ZŠ U Krčského lesa se zapojili do akce Čteme s Albatrosem, která probíhala po celý rok pod hlavičkou projektu Čtení pomáhá.

Nejpřívětivější úřad je v Praze na radnici Prahy 12

V prostorách Uměleckoprůmyslového muzea proběhlo ve středu 1. listopadu slavnostní předávání cen 8. ročníku motivační soutěže Přívětivý úřad, který v letošním roce vyhrála Praha 12. Ocenění pro vítěze...

Nejprve „po škole“, a pak rovnou do školy

Lámete si hlavu, kam s dětmi po škole? Přijďte jim vybrat kroužek na Karlovo náměstí. Poslední prázdninový víkend tu představí svou nabídku volnočasových aktivit 30 organizací pro děti a mládež. Velet...

Nejrozsáhlejší pražské podzemí je na Proseku

Máme pro vás tip na výlet na září... Každé větší město vytváří během staletí svého vývoje více či méně rozsáhlý systém podzemních prostor. Propojují se v něm nejčastěji původní přírodní jeskyně a pukl...

Nejrychlejší jízda na tobogánu získá roční permanentku do aquaparku!

Máte rádi adrenalin a rádi soutěžíte? Pak si nenechte ujít napínavý závod plný adrenalinu a vyrazte s dětmi v sobotu 21. května do čestlického Aquapalace Praha. Tento aquapark pořádá již jedenáctý roč...

Nejrychlejší maratonec světa Geoffrey Mutai prověří v Praze své síly

Muž, který zaběhl maraton rychleji než kdokoliv jiný v historii, se 6. září postaví na start Birell Běhu na 10 km v historickém centru české metropole.

Nejsem jenom cihla!

V předchozích dvou letech jste již možná v ulicích Zlína zaregistrovali stánky, na kterých si můžete koupit cihlu. Jedná se o netradiční způsob podpory lidí s mentálním postižením – benefiční sbírku Z...

Články abecedně sestupně

Nejstarší obyvatelka Prahy 1 oslavila 103. narozeniny

Stále usměvavá a pozitivně naladěná – taková je Markéta Kyliánová, známá meziválečná tanečnice Rita Rita a matka světoznámého baletního choreografa Jiřího Kyliána, která v těchto dnech oslavila úctyho...

Nejstarší obyvatelka Otrokovic má 101 let

Je až neuvěřitelné, co všechno nejstarší obyvatelka Otrokovic prožila. Od dob a vlády Rakouska-Uherska, obě světové války přes několik politických systémů až do dneška. Přesto všechno je ve svém požeh...

Nejstarší občanka Zlína má 103 let

Nejstarší občanka města Zlína Františka Tuswaldová má tento víkend 103. narozeniny. Náměstek primátorky Miroslav Kašný jí k významnému jubileu popřál další roky plnohodnotného života, předal kytici a ...

Nejstarší návštěvník divadla získal předplatné zdarma

Neuvěřitelných sedmapadesát let je předplatitelem zlínského divadla Jan Bezděk, který v únoru oslavil sté narozeniny. V pondělí večer tomuto jubilantovi předal ředitel divadla Petr Michálek čestný dip...

Nejstarší cirkus Evropy hraje ve Vysočanech

Do poloviny května bude před O2 arenou hostovat cirkus Busch-Roland z Německa. Mottem programu je „The Color of Life“ a vedle tradičních představení jako jsou vystoupení klaunů, provazochodců a drezůr...

Nejstarší Audi na světě opustilo Prahu

Letná - Z Národního technického muzea (NTM) do Ingolstadtu odcestoval nejstarší ve světě dochovaný automobil značky Audi na prestižní výstavu 150 let Augusta Horcha, která je návštěvníkům přístupná v ...

Nejslavnější pražskou tramvaj si můžete vyzkoušet na Smíchově

V rámci programu oslav 140. výročí MHD v Praze byl slavnostně otevřen nový přírůstek expozic smíchovského Království železnic. Je jím funkční kokpit tramvaje T3.

Nejslavnější exponáty České republiky poprvé vystaveny společně

Nová budova Národního muzea se na měsíc stala domovem tří největších klenotů českých muzejních sbírek - Věstonické venuše, hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic i vzácných meteoritů z Opavy-Kylešovic.

Nejširší sortiment potravin bez lepku najdete v Porubě

Prodejna Svět bez lepku v Porubě nabízí celiakům komplexní nabídku bezlepkových potravin. Kdo trpí alergií na lepek, nemusí studovat složení potravin, ale jen vybírat podle své chuti. Potraviny bez le...

Nejšikmější pražskou věž najdete na Albertově

Nenápadný gotický kostel Zvěstování Panny Marie v ulici Na Slupi se může pochlubit nezvyklou průčelní věží, která je vysoká 38 m a od svislé osy vychýlená o 63 cm.