Řešila se také ženská otázka, kterou imaginárním kopnutím do rozkroku „vykopla“ kandidátka hnutí STAN na europoslankyni Danuše Nerudová. To vše a mnoho dalšího předkládám ctěným čtenářům v pravidelné nekomentované svodce uplynulého týdne Tak si tady žijeme.
Na Moskvu, na Krym!
„Koukám, že se moje letní dovolená na Krymu přibližuje,“ napsal Jan Lipavský v počáteční fázi jednodenního „puče“ velitele wagnerovců Prigožina, který v sobotu ráno rozhodl vyrazit se svou vojenskou hordou proti Putinovi na Moskvu, a večer situaci urovnal smírem mezi ním a ruským prezidentem Putinem běloruský diktátor Lukašenko. „Věřím, že Jan drží slovo. Pokoj je rezervovaný. Čekáme,“ odpověděla Lipavskému mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová. „Těším se na vás už zítra od 18.00 v lovosickém Centru kultury LOVOš,“ napsal nakonec na Twitteru svým příznivcům Jan Lipavský.
Ministryně obrany Jana Černochová k témuž problému: „Po šestnácti měsících války na Ukrajině vede válku Rusko s Ruskem.“ A později také situaci pozorně monitorovala a spolu s náčelníkem Generálního štábu a ředitelem Vojenského zpravodajství vyhodnocovali dopady Prigožinova povstání na Českou republiku. „V současné době nehrozí českým občanům žádné bezprostřední nebezpečí,“ uklidnila veřejnost. Následně se zúčastnila přehlídky vojenské techniky „Bahno 2023“, kde bylo „skvělé počasí, dobrá nálada a mnoho zážitků, včetně ukázky tanků Leopard 2A4.“

„Jedna věc je po včerejšku jasná. Proti Wagnerovým zabijákům by neměli branci se samopaly v Moskvě šanci. Pokud by nedošlo k dohodě, Putin by padl,“ napsal europoslanec za lidovce Tomáš Zdechovský. K Rusku se vyslovil také předseda Senátu Miloš Vystrčil: „Rusko není ponorka, ale také se ponořilo hodně hluboko a začíná se hroutit samo do sebe. Zda bude výsledkem částečná, nebo úplná imploze dnes těžko odhadnout.“
„Jako bejt Západem, takový pitomce bych za spojence fakt nechtěl,“ napsal na adresu Miroslavy Němcové, Jany Černochové nebo Jana Lipavského někdejší předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
„Doslova každý má vliv na to, jestli budeme úspěšní,“ komentoval aktuální dění v České republice předseda její vlády Petr Fiala. Po jednání Sněmovny, kde musela vláda jednat kvůli obstrukcím opozice, „využil hezkého počasí a cestou zpátky na Úřad vlády si udělal procházku přes zahrady Senátu.“
Kopnutí do rozkroku
„Mám prosbu. Přestaňte prosím přesvědčovat nás ženy, že máme v ČR rovné příležitosti. Je to jako kdybychom my přesvědčovaly vás, že když nás někdo kopne do rozkroku, tak to nebolí. Díky!“ napsala kandidátka na europoslankyni STAN Danuše Nerudová a dodala: „Nejméně rovné příležitosti u nás mají ženy v politickém životě a veřejné oblasti.“

Pirátská senátorka Adéla Šípová neúspěšně kandidovala do dozorčí komise Národní sportovní agentury, protože se chtěla zaměřit na „nespravedlivé financování ženských sportů, a protože naše sportovkyně si zaslouží více pochopení pro specifika ženského sportu.“ V Senátu si dokonce stěžovala, že média nevěnují ženským sportovním soutěžím patřičnou pozornost, a proto mají sportovkyně méně peněz.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, jejíž popularita se na Slovensku propadla ke dvaceti procentům, oznámila na tiskové konferenci, že příští rok nebude kvůli nedostatku sil obhajovat svůj mandát. Výše zmíněná ministryně obrany Černochová to komentovala: „Já zklamaná jsem a hodně. První bojová linie se neopouští. A už vůbec ne teď… Teroristům a zlu se neustupuje. Bojovat a vstát a znovu bojovat a vstát. Never give up mám v životě před Never forget.“

„Prozápadní demokraté v regionu přijdou o silný hlas. Paní prezidentku ale chápu. Míra nenávistných útoků, kterým musí denně od dezinformátorů a proruské 5. kolony čelit, je obrovská,“ komentoval rozhodnutí Čaputové ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Po antibioticích došly v Česku léky i na průjem, například Endiaron, napsala Mladá fronta Dnes.
Objektivita a nabouraná tramvaj
Prezident Pavel přijal delegaci novozélandských ragbistů a převzal od nich slavnostní dres s číslem 15. Následně odjel do Brna, kde si v Tugenhatově vile sedl se Zuzanou Čaputovou v zahradě, kde před více než třiceti lety domlouvali rozdělení Československa Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem. Následně jej rozčílil hackerský útok na web Českého rozhlasu, který měl přenášet konferenci Média a Ukrajina, včetně jeho vystoupení. Hackerský útok podle něj potvrdil, „jak moc protivníkům vadí objektivní informace o konfliktech.“
Vedení Prahy slavnostně představilo tramvaj, kterou nechalo přemalovat do ukrajinských barev. „Zaznamenal jsem dotazy, čemu tato tramvaj pomůže tím, že je žlutomodrá. Rád bych proto upozornil, že hlavní rolí této tramvaje je propagovat ukrajinskou vládní fundraisingovou platformu UNITED24. Přes ni můžete bezpečně poslat peníze na humanitární pomoc, rekonstrukci či odminování. Nebo jako já přímo na obranu země proti Ruské genocidě. Nejde tedy o pouhou symbolickou podporu,“ napsal pražský náměstek primátora Zdeněk Hřib.
Do ukrajinské tramvaje druhý den v pražském provozu narazila Škoda Octavia. „Naštěstí to byl podle dostupných informací jen nevinný ťukanec a ne sabotáž s geopolitickým podtextem. Tramvaj opět vyráží do provozu,“ oddychl si pirát Hřib.
Jeho piráti a Čižinského Praha Sobě odmítla v pražském zastupitelstvu podpořit návrh, aby se Praha bránila blokováním silnic ze strany ekologických teroristům, takže jejich pochody proti autům budou pokračovat.

Nový ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v podcastu Bruselské chlebíčky propagoval uzavřenou migrační dohodu a soudí, že nejsme schopni rozlišovat mezi islámem a radikálním islamismem. „My Češi jsme rádi v tom smrádku a teploučku. Tady se všichni známe a všechno cizí je nám podezřelé.“ V České televizi následně prohlásil, že pokud nezachráníme Ukrajinu, „další na řadě jsme my.“