Od Ameriky po Japonsko a Izrael
Premiér Fiala se domnívá, že opoziční kritika naší obranné smlouvy s USA, kterou ve Spojených státech podepsala ministryně obrany Jana Černochová, nahrává dezinformační scéně. Svůj postoj ke smlouvě vysvětlil v rozhovoru pro dezinformační médium Forum24 a na svém twitterovém účtu napsal, že „celá naše bezpečnost je postavena na spolupráci s USA.“

Bartošovy 4 služebáky a Hřibovy zákazy
Ministr pro digitalizaci Ivan Bartoš se vrátil ke svým čtyřem služebním autům (spory, jestli má k osobní dispozici čtyři auta nebo jenom dvě, se stále vedou) z cesty po Japonsku, kde se projel Šinkansenem, a jižní Koreji, kde prošel kilometr dlouhý park v Soulu, jehož centrum je ovšem podle něj „přátelštější k autům.“ Taky se sešel s několika japonskými a korejskými politiky.
Pirátský náměstek Prahy Zdeněk Hřib osobně v některých částech Prahy instaloval dopravní značky, zabraňující vjezdu nákladním autům, a navštívil Paříž. Odtud vyfotil ulici bez aut a se stromy a umístil ji na sociální sítě, protože se mu ta ulice líbí, a podobné by chtěl mít i v Praze.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová poblahopřála europoslanci Jiřímu Pospíšilovi ke zvolení pražským předsedou TOP09 a odletěla do Izraele podepsat smlouvu o spolupráci české Sněmovny s Knessetem. Jiří Pospíšil mezitím vyvěsil v Praze billboardy se svým portrétem a sdělením, že „Patříme na Západ.“

To se nám to hoduje…
Deficit veřejných financí dosáhl ke konci května výše 271 miliard korun, což je rekord od vzniku samostatné České republiky. Ministr financí Stanjura zatím odmítá navýšení schváleného deficitu na celý rok (291 miliard), chce raději ušetřit dvacet miliard na výdajích jednotlivých resortů a očekává, až na vládní účet dorazí daně právnických subjektů a dividenda od ČEZu. „Návrh ministerstva financí hazarduje s budoucností České republiky,“ komentovala ústy ministryně pro vědu Heleny Langšádlové vládní TOP09 ve svém internetovém letáčku úsporné plány své vlády.
Ministryně Langšádlová ale také nalezla řešení, jak zachránit českou vědu: „Pokud společnost a my politici budeme říkat, že nemůžeme zdanit alkohol, jehož negativní dopady jsou prokazatelné, zároveň nebudeme investovat do vědy, výzkumu, do něčeho, co může ovlivnit naši budoucnost, tak je něco špatně,“ napsala. „Když vidím, jak ministerstvo financí jen pasivně sledovalo, jak se deficit propadá, myslím si, že má data, která ukazují, že ta situace není tak hrozná,“ řekl europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.

Další půjčka od EU.
Mezitím si vláda rozhodla od Evropské komise vypůjčit 137 miliard do Národního plánu obnovy, což je program, prostřednictvím kterého se likviduje tradiční český průmysl, a financuje se digitalizace a obnovitelné zdroje energií. Podle zákulisních informací byl ministr financí proti této půjčce, ale ve vládě skončil v menšině, a tak ji veřejnosti oznámil ministr pro Evropu Martin Dvořák, který naopak pro půjčku hlasoval.
Vláda se rovněž rozhodla zdanit tekuté náplně do e-cigaret ve výši deseti korun za mililitr, což zdraží nejběžnější desetimililitrové balení z 80 na 220 korun.

Horký týden prezidenta
Prezident Petr Pavel zhodnotil prvních sto dnů svého působení ve funkci na dlouhé tiskové konferenci, během které nic zapamatovatelného neřekl. Při otevření nových studií pražského sídla Rádia Svobodná Evropa ovšem tento někdejší komunistický rozvědčík, vycvičený k diverzi proti západnímu nepříteli, řekl, aby Rusové, žijící v zahraničí, podléhali přísnějšímu dohledu západních tajných služeb.
Situaci přirovnal k dohledovému režimu, v němž za druhé světové války žili Japonci ve Spojených státech. Pavlova mluvčí Markéta Řeháková později upřesnila, že prezident Pavel nevyzýval, aby byli Rusové „umísťováni do internačních táborů.“ Předseda ruské Dumy Vjačeslav Volodin v reakci na slova českého prezidenta vyzval Rusy, kteří žijí v zahraničí, aby se vrátili domů, dokud to ještě jde.
Prezident kromě toho navštívil hradní slavnost, na které organizátoři postavili na hradních nádvořích obří stůl ve tvaru srdce, u kterého se jedlo, pilo a „muzicírovalo“.
František Vrábel, který před několika lety založil s Petrem Pavlem neziskovou organizaci Semantic Visions a věnuje se jejím prostřednictvím honu na dezinformátory, si půjčil tři miliony korun od afghánského podnikatele Fawada Nadriho, který má blízko k šéfovi SPD Okamurovi, nevrátil ji a ocitl se v exekuci.
Pirátská místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová se veřejně přiznala, že je s prezidentem Pavlem spokojena.

Padlý ministr, padlá média
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se nejprve pochlubil, že ceny potravin se stabilizují, i když meziměsíčně trochu vzrostly, a následně byl odvolán z funkce a nahrazen Markem Výborným, který tak ve vládě doplnil čtyřčlennou skupinu někdejších učitelů (P. Fiala, M. Bek, M. Baxa a V. Rakušan.)
Ministr vnitra Vít Rakušan se vyfotil s cedulí „Stejné rodiny, stejná práva“ a na svém twitterovém účtu upozornil, že nemusíme čekat až do 21. června na evropský den proti vloupání a své domovy můžeme zabezpečit hned. Na půdě parlamentu vysvětloval, že povinné relokační kvóty v migračním paktu nejsou a že Andrej Babiš lže a také pochválil všechny, kteří kvůli smrti mladého Roma v Brně nepodlehli protiukrajinským náladám.
Poslanci zakázali na návrh piráta Jakuba Michálka oligarchům vlastnit média.
Český rozhlas zveřejnil reportáž s následujícím titulkem: „´Do hospody nechodí, peníze nosí, je laskavý otec, ale je dobrý člověk?‘ Žena příznivce dezinformací tápe.“ Server Seznam, který se ještě donedávna aktivně živil strachem a šířením dezinformací o covidu a očkování proti němu, přinesl seznam lidí, kteří se podle něj živí šířením strachu a dezinformacemi. Nikdo ze serveru Seznam na něm není.