Rozkaz zní jasně: Nestrašit!
Dvaatřicetiletý švédský křesťan syrského původu napadl na výletě v Paříži nožem pět dětí kolem tří let věku. Ve stejný den schválila EU na návrh předsedajícího Švédska dohodu o „povinné solidaritě“ k uprchlíkům.
„Jsem rád, že EU našla férové řešení pro zvládnutí migrace. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím,“ pochlubil se český vyjednavač ministr vnitra Rakušan.“
Princip povinné solidarity spočívá v tom, že země, která migranta odmítne, zaplatí do uprchlického fondu v přepočtu půl milionu korun na jednoho běžence. „Migrační pakt neobsahuje žádné kvóty. Nevěřte těm, co vás straší migranty!,“ napsal poté, co se v Česku zvedla kritika paktu, náš ministr vnitra. Europoslanec za lidovou stranu Tomáš Zdechovský dohodu nejprve přivítal slovy „konečně se prolomily ledy,“ o dva dny jej v televizi už ovšem kritizoval, že je nevýhodný pro Česko a příliš vychází vstříc jižním zemím.
Ohňostroj vrahem
Ukrajinec pobodal u Brněnské přehrady dvě osoby, jeho řádění nožem nepřežil romský mladík. Útočníkovi vadila hudba, kterou poslouchali v městské hromadné dopravě. Policie hledá svědky. Pachatele už ovšem odhalila lidovecká zastupitelka za Brno Bystrc Monika Křížová. Podle ní za vraždu může obří ohňostroj, který se u přehrady konal. „Když sečtu všechny ekologické škody, nepořádek, rozbitá auta, vyděšená zvířata a nyní i lidský život, tak je to vysoká cena za pár minut podívané,“ napsala.
Šikanu nechceme
Prezident Pavel přijal ukrajinskou holčičku, po které ve škole plivli spolužáci, a odsoudil šikanu ve škole. „V případě dítěte, které muselo opustit svoji zemi a přátele kvůli válce a kterému jsme nabídli bezpečné útočiště, je to zvlášť ostudné,“ napsal prezident. Ministr financí Stanjura prezidentskému páru schválil navýšení rozpočtu Hradu o devět nových zaměstnanců.
Lidé, kde jste, musíte pracovat!
Na konferenci ReVize Česka premiér Fiala prohlásil: „Musíme se otevřít cizím znalostem, inovacím a také kvalifikovaným zahraničním pracovníkům. Česká ekonomika potřebuje pracovní sílu, které u nás už moc nezbývá.“ Následně premiér navštívil finále fotbalové Konfederační ligy mezi West Ham United a Fiorentinou a s manželkou Benefiční koncert pro budoucnost.
Německá ministryně vnitra Fraeserová chce prosadit zákaz nošení nožů ve vlacích a autobusech.
Růst nerůstu
Na ideové konferenci strany Zelených vystoupil jejich expert na teorii nerůstu Tadeáš Žďárský. „Současná ekonomika vyžaduje růst bez ohledu na to, jestli přispívá k naplnění našich potřeb. My však potřebujeme ekonomiku, která naplní naše potřeby, bez ohledu na to, jestli bude růst, nebo ne.“
V reakci na jeho řeči o nerůstové ekonomice diskutéři na sociálních sítích zveřejnili výroční zprávu (z roku 2021) spolku Na zemi, ve které Ždárský pracuje. Státní organizace (ministerstvo školství nebo životního prostředí), ale také Norské fondy, mu přispěly zhruba osmi miliony korun. Například na projekt „Škola emancipace“ inkasoval od ministerstva školství přes pět milionu korun, nebo na projekt „Když práce nešlechtí“ od Norských fondů přes milion korun. Sám Žďárský tento způsob financování nazval během svého výletu v Bruselu „neziskový byznys model.“
Česká strana sociálně demokratická se přejmenovala na Sociální demokracii a své logo změnila z růže na gilotinu, kterou vydává za stylizovaný okvětní lístek.
Jedeme dál, co nejdál!
Ministr průmyslu Jozef Síkela odcestoval se svými spolupracovníky do Kanady. Slíbil, že se setká se zástupci silných energetických firem. „Kanada je naším důvěryhodným partnerem a další rozvoj našich vzájemných vztahů nás bezesporu posílí. To je hlavním cílem mé cesty,“ napsal na svůj Twitter.
Mezitím se rozhořel spor o Petschkův palác v centru Prahy, který byl kdysi centrálou gestapa, které v něm mučilo v době Protektorátu české odbojáře. Šéf Rady Ústavu pro studium totalitních režimů historik Stehlík do něj chce přesunout část ústavu, ministr Síkela s tím ovšem nesouhlasí, protože jeho úřad v Petschkově paláci pořádá rauty.
Místopředseda vlády a šéf pirátů Ivan Bartoš se chystá na opačnou stranu zeměkoule než Jozef Síkela. „Příležitosti, investice, peníze – to všechno souvisí se vztahy, které jako vláda budujeme v zahraničí. Proto beru delegaci českého byznysu do Japonska, kde chci jednat i o přímé letecké lince Praha-Tokio,“ prozradil Bartoš.
Jeho stranický kolega a náměstek primátora Prahy Zdeněk Hřib mezitím začal počítat, kolik za hodinu projede na cyklostezce v pražském Podolí kol, a zasnil se, že si centrum Prahy budoucnosti představuje jako současné centrum Karlových Varů. V něm už ovšem nežijí žádní starousedlíci, a kromě jednoho týdne v roce, kdy se v Karlových Varech koná filmový festival, v něm chcípl pes. Další známý pirát Jakub Michálek se pochlubil, že na VŠE v Praze složil zkoušku z daní.
Nácek Zahradil
Krom toho začali také piráti řešit svůj vztah k ministru Blažkovi, kterého by chtěli odvolat z vlády. Komentoval to mimo jiné europoslanec Jan Zahradil: „Držím Vám palce, abyste si konečně odhlasovali odchod z vlády. Pak zrušíme Bartošovo neministerstvo, nadbytečnou pozici ministra pro legislativu a také MZV se bez Lipa začne chovat jako diplomatický úřad a ne jako lidsko-právní neziskovka. Tak do toho.“
Řeporyjský starosta a člen ODS Pavel Novotný nazval Jana Zahradila náckem. „Vždycky mi říkali ser na něj, proboha, všichni jsme rádi, že jen pendluje přes Benelux a nevysírá tady,“ napsal. Pavla Novotného napadl občan Řeporyjí, kterého si tamní starosta fotil.
Markéta naostro
Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navštívila gymnázium v Ostrově, kde nechala studenty hlasovat nanečisto o „manželství pro všechny.“ „Hlasovala jsem taky PRO. Zatím nanečisto, zanedlouho naostro,“ napsala.
Ministryně obrany Jana Černochová navštívila ženisty a řekla, že jsou důležití. Naopak nenavštívila parlamentní výbor pro obranu a bezpečnost, který ji pozval, aby vysvětlila své kroky při podepisování obranné smlouvu se Spojenými státy. Kromě ní nepřišel na jednání ani jeden poslanec vládní koalice.
Jste zatčeni, tady je ČT!
Novým ředitelem České televize byl zvolen ředitel brněnského studia Jan Souček. Prohlásil, že koncesionářské poplatky by měl platit každý, kdo odebírá elektřinu a že Česká televize je jako policie: Musí ji platit i ten, kdo ji nechce.
Proti Součkovi veřejně vystoupil někdejší šéf publicistiky Marek Wollner (musel z ČT odejít kvůli sexuálnímu obtěžování kolegyň), který jej obvinil, že je kamarád někdejšího lobbyisty Marka Dalíka. „Škoda, že s ním nedělám 1. rozhovor, toť můj oblíbený žánr… Asi bych se svobodně ptal na p. Dalíka, pořad CaféX, ale určitě na to, co myslí ´refreshem´ pořadu Reportéři,“ napsal na Twitter moderátor ČT Jakub Železný.
Jo, my se máme!
V květnu stoupla v Česku míra meziroční inflace o 11,1 procentního bodu. Odborníky překvapilo, že stále neklesají ceny potravin.
V průzkumech voličské podpory ovšem klesly v květnu vládní strany TOP 09 a lidovci pod pět procent, volby by vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše s podporou 33 procent voličů.