Řeč bude o sladkovodních želvách, které jsou u nás jedním z nejrozšířenějších druhů. Jsou klasifikovány podle toho, ve kterém biotopu se vyskytují, a kterému se samozřejmě přizpůsobily. Pokud si chcete želvu pořídit, přečtěte si následující článek, který vám s tím pomůže.
Zdálo se mně, že dvě želvičky Bára a Julie se začaly v teráriu nudit. Koukání se na stejné věci i lidi je omrzelo, pražská magistrátní politika je nyní taky taková nudná a o ničem. Kamarád donesl želvičkám umělohmotné figurky pirátů ze série socialistických Igráčků. Bohužel nevěděl, že želvy nemají rády ve svém prostoru jakékoliv změny.
V areálu bývalých ledáren v Braníku právě dnes oficiálně zahajuje provoz nové autokino. Návštěvníci si kromě osvědčených filmových hitů mohou dopřát i gurmánský zážitek.
Nad ránem 1. ledna 2020 přišla v Zoo Praha na svět hned dvě mláďata – beránek ovce kamerunské, na kterého se návštěvníci mohou přijít podívat do Dětské zoo v dolní části areálu, a želva tuniská, jejíž chov v pražské zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.
Želvy sloní a želvy obrovské po více než půl roce stráveném ve vnitřní expozici opět pobývají i venku. Bude-li tak o víkendu přát počasí, návštěvníci si jistě užijí pohled na tyto tropické želvy ve výběhu stejně, jako si ony užívají vyhřívání na sluníčku a pastvu na čerstvé trávě.
V Zoo Praha 4. prosince padl další návštěvnický rekord. Poprvé v historii jsme přivítali letošního návštěvníka s číslem 1 400 000. Doposud nejvyšší návštěvnost byla v roce 2014, kdy do zoo přišlo celkem 1 382 243 osob.
Je považován za jednoho z nejvýznamnějších evropských sochařů. Jeho díla zdobí řadu evropských metropolí – Paříž, Grenoble, Bordeaux, Kassel, Hamburk, Lugano – a je zastoupeno ve sbírkách mnoha světových galerií. Přestože olomoucký rodák žije od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku, do rodného města se pravidelně vrací a je pro něj celoživotní inspirací. „Mám štěstí, že jsem se narodil v Olomouci, protože jsem byl od dětství obklopen tolika krásnými věcmi. Atmosféra Olomouce mi zůstala v hlavě a dodnes z ní čerpám,“ říká sochař, malíř, kreslíř a grafik Ivan Theimer, který v září oslavil sedmdesátiny a Muzeum umění Olomouc mu při této příležitosti vzdává hold výstavou nazvanou Via Lucis.
Paříž, Grenoble, Bordeaux, Kassel, Hamburk, Lugano, Olomouc –také tato města zdobí veřejné realizace sochaře Ivana Theimera. Výčet evropských galerií, které olomouckému rodákovi žijícímu od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku uspořádaly výstavu nebo jeho dílo zakoupily do sbírek, by byl také velmi dlouhý. Ivan Theimer slaví v září sedmdesátiny a při této příležitosti vzdá jemu a jeho tvorbě hold Muzeum umění Olomouc výstavou nazvanou Via Lucis. Akvarely, scénické návrhy, deníkové záznamy a zejména plastiky si mohou prohlédnout návštěvníci Arcidiecézního muzea od 25. září, a to jak v Galerii, která je určená pro krátkodobé výstavy, tak vůbec poprvé v historii muzea i mezi díly starých mistrů ve stálé expozici.
Po dvou letech se do Zoo Zlín vrátili dva řezbáři z Nigeru. Hama Boubacar a Seidou Garba Mankaila budou téměř celé letní prázdniny vyřezávat nové sochy na travnaté ploše za restaurací Limpopo.
Pražští chovatelé dosáhli světového úspěchu: objevili způsob rozmnožování indické želvy korunkaté, který pro vědce doposud zůstával tajemstvím. V Praze se vylíhlo sedm mláďat díky zcela nekonvenčnímu postupu - umístění vajec do vody. Návštěvníci zoo si mláďata budou moci prohlédnout už tento víkend.
Uplynulý tropický víkend přinesl pražské zoo mimořádnou událost: vylíhla se mláďata hned sedmi druhů plazů. Navíc se jedná o druhy vzácné, obtížně chovatelné nebo vůbec poprvé rozmnožené v zoologických zahradách. K víkendovému rekordu přispěli značnou měrou obyvatelé nové expozice středoasijských pouštních plazů Kattakum.
Poslední jedinec želvy sloní pintské známý jako Osamělý George, který v neděli uhynul na Galapágách, má v Praze dvojníka. Je jím želvák Antonio, o kterém se část odborníků kvůli jeho pozoruhodné vzhledové podobnosti s Osamělým Georgem domnívala, že je rovněž želvou sloní pintskou. Až genetické testy prokázaly, že Antonio je příslušníkem jiného poddruhu.
V Zoo Zlín se po dvouleté odmlce vylíhlo v inkubátoru mládě želvy chilské, která se v kolekcích zoologických zahrad objevuje jen zřídka. V pátek to řekl zoolog Pavel Shromáždil.