Počasí
Praha 7 °C Pondělí, 18. října 2021, Svátek má Lukáš
Go to content

Slavný olomoucký rodák vystavuje v Arcidiecézním muzeu Olomouc

Paříž, Grenoble, Bordeaux, Kassel, Hamburk, Lugano, Olomouc –také tato města zdobí veřejné realizace sochaře Ivana Theimera. Výčet evropských galerií, které olomouckému rodákovi žijícímu od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku uspořádaly výstavu nebo jeho dílo zakoupily do sbírek, by byl také velmi dlouhý. Ivan Theimer slaví v září sedmdesátiny a při této příležitosti vzdá jemu a jeho tvorbě hold Muzeum umění Olomouc výstavou nazvanou Via Lucis. Akvarely, scénické návrhy, deníkové záznamy a zejména plastiky si mohou prohlédnout návštěvníci Arcidiecézního muzea od 25. září, a to jak v Galerii, která je určená pro krátkodobé výstavy, tak vůbec poprvé v historii muzea i mezi díly starých mistrů ve stálé expozici.
Ivan Theimer v Arcidiecézním muzeu Olomouc Zvětšit
Ivan Theimer v Arcidiecézním muzeu Olomouc

Význam tvorby olomouckého rodáka Ivana Theimera podle kurátorky výstavy Giny Renotière překračuje již několik desetiletí hranice České republiky. „Autor žije od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku. Jeho díla patří ke stěžejním akvizicím mnoha světových muzeí a galerií a věhlas jeho tvorby potvrdila řada veřejných realizací na prestižních místech Evropy,“ upozornila historička umění a vyzdvihla například Theimerův velkolepý monument oslavující Deklaraci lidských a občanských práv člověka a občana, který se tyčí na Martových polích v Paříži. „Tento jedinečný památník nelze minout, a to nejen kvůli jeho velikosti, stejně jako například sochu Heinricha Heina v Hamburku. V rodné Olomouci je pak Ivan Theimer samozřejmě znám zejména díky Ariónově kašně na Horním náměstí z roku 2002,“ dodala Renotière.

Výstava v Arcidiecézním muzeu Olomouc, pořádaná při příležitosti Theimerových sedmdesátin, bude rozdělena do dvou částí. V Galerii návštěvníci uvidí jeho akvarely z cest, scénické návrhy, deníkové záznamy a fotodokumentaci veřejných realizací. „Akvarely vznikaly na cestách nejen po Itálii a Francii, ale i ve vzdálenějších a exotičtějších zemích – Indii, Tibetu, Maroku, Bhútánu nebo Číně,“ přiblížila Renotière. Práci pro divadlo výstava představí kostýmními a scénografickými návrhy, které Theimer připravil pro režiséra Davida Radoka a jeho inscenace oper Lazebník sevillský, Popelka, Don Giovanni nebo Julius Caesar v Göteborgu, Kodani nebo na festivalu v Aix-en-Provence.

Výstava nemůže pominout ani velké veřejné realizace, které sochaře proslavily po celé Evropě. Jeho památníky, pomníky, monumenty zdobí veřejné plochy měst ve Francii, Itálii, Německu, Švýcarsku i České republice. „Zřejmě nejznámější oblast tvorby autorovy divákům představíme díky skutečně velkorysému daru jeho přítele Edouarda Rosenblatta, který našemu muzeu věnoval kompletní rozsáhlý archiv Theimerova díla, obsahující nejen fotodokumentaci, skici, kresby a novinové články, ale také 300 hodin filmového materiálu,“ upozornil na nevídanou vstřícnost ředitel muzea Michal Soukup.

Druhá část Theimerovy „cesty světla“ se odehrává ve stálé expozici Arcidiecézního muzea, mezi díly starých mistrů. Zde budou podle Soukupa instalované sochy. „Prostory stálé expozice využijeme pro aktuální výstavu vůbec poprvé, ale ve spojení s Ivanem Theimerem je to přímo žádoucí. Vždy se totiž hlásil k historickým inspiračním zdrojům a jeho sochy díla starých mistrů často tematicky rozvíjejí,“ vysvětlil Soukup a dodal, že nejrozměrnější, více než třímetrová a 365 kilogramů vážící plastika Želva se stélou z roku 1996 bude umístěna na muzejním nádvoří.

Instalace soch ve stálé expozici není jedinou premiérou, kterou muzeum s Theimerovou výstavou spojilo. Poprvé se také ve výtvarný ateliér pro děti i dospělé promění salónek v prvním patře, který dosud sloužil především jako šatna pro účinkující. „Výtvarná akce pro malé i velké je inspirovaná oblíbeným motivem díla Ivana Theimera, želvou. Návštěvníci mají za úkol nakreslit, namalovat nebo vymodelovat želvu a my potom z výtvorů vybereme nejlepší a odměníme,“ uvedl lektor Marek Šobáň.

Při příležitosti Theimerovy výstavy muzeum poprvé výrazně využije i dlouhodobé spolupráce s festivalem světla a videomappingu VZÁŘÍ. Součástí vernisáže totiž bude videoprojekce na fasádu Arcidiecézního muzea inspirovaná Theimerovou tvorbou. V rámci festivalu bude ve dnech 25. – 27. září rovněž slavnostně nasvícená Ariónova kašna na Horním náměstí.

Součástí rozsáhlého projektu je i dokumentární film Via Lucis, který v koprodukci Muzea umění Olomouc a České televize natáčel režisér Theodor Mojžíš na všech místech významných realizací Ivana Theimera. Dokument odvysílá na přelomu listopadu a prosince Česká televize, ve slavnostní předpremiéře jej mohou zájemci zhlédnout 26. listopadu v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea.

Výstava Via Lucis bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 25. září, hned v pátek 26. září od 17 hodin muzeum pořádá komentovanou prohlídku se samotným autorem. Zatímco část výstavy v Galerii potrvá jen do 16. listopadu, sochy ve stálé expozici zůstanou až do konce května příštího roku.

Ivan Theimer (18. září 1944, Olomouc)

Sochař, malíř, kreslíř, grafik Ivan Theimer se narodil 18. září 1944 v Olomouci. Výtvarný cit a rozhled kultivoval v přátelském okruhu olomouckých umělců, liteátů a architektů O. F. Bablera, Tomáše Černouška, Slavoje Kovaříka, Iva Příleského, Bohuslava Smejkala, Lubomíra Schneidera, Vladimíra Šlapety a dalších. V letech 1959–1963 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, na pražskou akademii nebyl přijat z „kádrových“ důvodů. Ještě před svým odchodem z Československa v roce 1968 vytvořil několik sochařských děl, určených pro veřejné prostory. První veřejnou zakázkou byla plastika Janáčkovo ucho (1967), realizovaná v rodišti slavného hudebního skladatele v Hukvaldech. Dále to byly kašny v Přerově (1967–1969) a Olomouci (1968–1969). Po okupaci Československa sovětskými vojsky emigroval do Francie. V Paříži studoval na ENSBA École nationale supérieure des beaux arts (1968–1971), zapojil se do skupinových výstav. V roce 1970 poprvé navštívil Itálii, která ho natolik okouzlila, že si zde poblíž Luccy, v kraji, kde často a rád pobýval i císař Karel IV., pořídil druhý ateliér. Od roku 1972 začal vystavovat v Londýně, Paříži a Amsterdamu.

V roce 1982 představil svou tvorbu v samostatné expozici v mezinárodním pavilonu na Bienále v Benátkách. V letech 1984–1987 vytvořil tři obelisky pro prezidentský Elysejský palác v Paříži, které dokumentují historii Francie přes dlouhé období království až po Velkou francouzskou revoluci a vznik republiky. Následovala další zakázka, reliéf Historie čtyř synů Aymonových pro fasádu Národního archivu v Paříži. Rok 1989 byl pro Theimera bohatý na významné realizace. Pro německý Kassel vytvořil sochu Herkula a v Paříži, na Martových polích, pár kroků od Eiffelovky věže, vznikl podle jeho návrhu Památník Deklarace lidských a občanských práv, monumentální pomník ke 200. výročí Velké francouzské revoluce. Začátkem devadesátých let realizoval v německém Marburgu Památník Sofie z Brabantu a Pomník Heinricha Heineho v Hamburku.

Od konce roku 1989, po více než dvaceti letech strávených v exilu, se Theimer pravidelně vracel do Česka. Pro Uherský Brod vytvořil v roce 1992 obelisk Via Lucis, inspirovaný čtyřstým výročím narození pedagoga Jana Amose Komenského. V 1996 se uskutečnila Theimerova první velká retrospektivní výstava v Královském letohrádku na Pražském hradě a v obměněné repríze v Muzeu umění Olomouc. Při této příležitosti byl Theimer vyzván k vytvoření návrhu kašny pro hlavní náměstí svého rodného města. Následně, v roce 2002, byla slavnostně odhalena Arionova kašna s mnoha Theimerovými plastikami a obeliskem. Nová a v pořadí již sedmá olomoucká kašna se velice rychle stala oblíbeným místem setkávání i odpočinku a plastika želvy pak symbolickou „značkou“ města Olomouce.

Theimer pravidelně vystavuje v Itálii, Francii, Německu a Švýcarsku a realizuje další rozsáhlá díla ve velkých evropských městech. Tři sochy pro S.N.C. Issy-Guynemer, Issy-les-Moulineaux, 1992; v Poissy, 1994, 1995), fontánu a obelisk v Fuldě (1995), monumentální bránu pro dálnici Niort A83 ve Francii (1995), Památník důlního neštěstí v Gelsenkirchenu (1997), Monument Julese Verna v Amiensu (2001), Poctu vínu, 27 metrů vysoký sloup z červeného mramoru, v Bordeaux (2005). V italském městě Massa Maritima se v letech 2004–2011 významně podílel i celkové na renovaci interiéru románské basiliky S. Cerbone; navrhl nový oltář, ambon, dláždění, biskupský stolec a další části interiéru. Při monumentálních zakázkách spolupracoval s významnými architekty (Ferdinand Bace, Tomáš Černoušek, Bernard Félix-Faure, Stanislas Fiszer, Bernard Huet, Jean-Marie Charpentier, Angela Chiantelli, Michel Jantzen, Jochen Jourdan, Bernard Müller, Guy Nicot, Luciano Piermarini, Ladislav Pospíšil, Philippe Thébaud).

Ivan Theimer je považován za jednoho z nejvýznamnějších evropských sochařů. Roku 1998 obdržel čestný doktorát na Univerzitě Palackého v Olomouci. V témže roce také Cenu města Olomouce v oboru výtvarné umění.

 

Doprovodný program

 

Pozor! Želva v muzeu!!!

výtvarná akce pro malé i velké

25. 9. – 16. 11. 2014

Nakreslete, namalujte či vymodelujte želvu – je to jeden z oblíbených motivů sochaře Milana Theimera. Ve speciálním, za tímto účelem vybaveném ateliéru Arcidiecézního muzea Olomouc v salónku v prvním patře se můžete inspirovat skicami samotného autora. Pokud své dílo přinesete nebo přímo na místě vytvoříte, máte šanci, že odborná porota vybere právě Váš výtvor a odmění ho zajímavou cenou. Proto nezapomeňte vždy uvést své jméno, věk a adresu, případně telefon či email.

 

Ivan Theimer | Via Lucis

komentovaná prohlídka

pá | 26. 9. | 17.00 hodin | Arcidiecézní muzeum Olomouc

Aktuální výstavu světoznámého sochaře a olomouckého rodáka si budete moci prohlédnout v nevšední společnosti samotného autora, Ivana Theimera.

Vstupné: základní 70 Kč | snížené 35 Kč. Rezervace nutná! Info a rezervace v pokladně Arcidiecézního muzea Olomouc: 585 514 190.

 

Cesta za želvou

CO UMĚNÍ UMÍ

čt 2. 10. | 10.00 hodin | 16.00 hodin | Arcidiecézní muzeum Olomouc

Kdo vytvořil olomouckou Ariónovu kašnu? Výtvarný program z populárního cyklu Co umění umí pro 2-6 leté děti představí významného sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera.

Vstup zdarma, rezervace nutná. Informace a rezervace: Michaela Johnová Čapková, johncapkova@olmuart.cz, tel.: 585 514 299

 

Mytologie místa

Animační program pro 2. stupeň ZŠ a SŠ

7. 10. – 16. 11. 2014

Jeden z důležitých principů tvorby olomouckého rodáka Ivana Theimera představí animační program zaměřený na výtvarné zmapování a hledání skrytého příběhu místa. Součástí programu je komentovaná prohlídka výstavy a výtvarná akce založená na sběru a vytváření otisků či frotáží. Ty následně poslouží k vyhotovení objektu, jenž se stane na chvíli součástí výstavy nebo venkovního areálu muzea.

Pozor! Po dohodě s vyučujícím lze animační program upravit i pro vyšší ročníky 1. stupně.

Délka programu: 90 minut

Lektor: Marek Šobáň, soban@olmuart.cz, tel.: 585 514 174

 

Ivan Theimer | Via Lucis

komentovaná prohlídka

út | 21. 10. | 17.00 hodin | Arcidiecézní muzeum Olomouc

Výstavou provede zájemce její kurátorka Gina Renotière.

Vstup zdarma. Komentovaná prohlídka se uskuteční, pokud dorazí minimálně 5 zájemců.

 

Cesta za želvou

ATELIER 6+

čt 23. 10. | 16.30 hodin | Arcidiecézní muzeum Olomouc

Program z nového cyklu Atelier 6+ pro děti starší 6 let. Kdo vytvořil olomouckou Ariónovu kašnu? Výtvarný program představí dětem významného sochaře Ivana Theimera a chybět nebude vlastní výtvarná akce.

Vstup zdarma, rezervace nutná. Informace a rezervace: Michaela Johnová Čapková, johncapkova@olmuart.cz, tel.: 585 514 299

Podobné články

Hvězda festivalu Uriah Heep chce černé ručníky a dvoukilové činky

Zajímavé požadavky musejí občas respektovat pořadatelé festivalů, kteří chtějí mít za headlinery hvězdy světové i české pop music. A to i ty, které zažily největší slávu již před mnoha lety. I když v sobotu nebude čekat členy slavné kapely Uriah Heep u olomouckého hotelu Clarion červený koberec a lahve nejluxusnějšího šampaňského, pár drobností si hodlá jedna z legend rockové hudby dopřát. Na festival Bounty Rock Cafe Open Air chce být řádně připravena.


Předchozí články

Na Ortenově náměstí přistál exotický motýl

Uprostřed parku na Ortenově náměstí se „zjevil“ exotický motýl. Slavnostní Odhalení sochy brazilského umělce Romero Britta bylo tečkou za rekonstrukcí největšího náměstí na Praze 7.

V Belgické se bude kácet. Radnice je proti

Městská část Praha 2 nesouhlasí s plánovaným kácením 72 stromů v Belgické ulici, které má v úmyslu Technická správa komunikací (TSK) v souvislosti s opravami komunikace a sítí technické infrastruktury...

Farmářské trhy: dovoz jídla až domů

Farmářské trhy na Kulaťáku vám nově dovezou své produkty až domů. Otvírají online tržiště.

Svatováclavské oslavy v Modřanech

Už tuto sobotu u nás vyvrcholí oslavy svátku svatého Václava. Modřany jsou drobnou výjimkou. Slavit zde můžete už pozítří.

Cestu na kradeném kole zloději překazila hlídka městské policie

Projížďka na odcizeném jízdním kole skončila pro 45letého muže z Napajedel v okamžiku, kdy si jej všimla hlídka Městské policie Zlín.

Dny židovské kultury Olomouc 2014 - Hudba v čase apokalypsy

Sedmý ročník již tradičního olomouckého festivalu se židovskou tematikou se věnuje hudbě. Motto „Hudba v čase apokalypsy“ chce poukázat na sílu hudby či kultury obecně v dobách, které jsou nepříznivé ...

Přijďte si projít zcela novou geologickou stezku v Dolních Počernicích!

Podzim je tady a láká k procházkám. Co byste řekli tomu, vypravit se třeba o víkendu na zbrusu novou geologickou stezku, kterou najdete vedle hřbitova v Dolních Počernicích?

Masarykova základní škola slaví 80 let

Masarykova základní škola na Praze 21 bude slavit 80 let od založení. Právě v této škole byl v roce 1938 umístěn štáb české armády během mobilizace, což představuje asi nejvýznamnější zdejší událost.

Další Rákosníčkovo hřiště se otevírá v Horních Počernicích

Každá maminka vám jistě řekne, že dobrých hřišť pro prcky není nikdy dost. Takže to, že se otevírá další Rákosníčkovo hřiště, je jistě velmi pozitivní zprávou. Na slavnostní otevření můžete přijít již...

Další Rákosníčkovo hřiště se otevírá v Horních Počernicích

Každá maminka vám jistě řekne, že dobrých hřišť pro prcky není nikdy dost. Takže to, že se otevírá další Rákosníčkovo hřiště, je jistě velmi pozitivní zprávou. Na slavnostní otevření můžete přijít již...

Čajovna Bílý jeřáb zve na ochutnávku čajů

V pondělí 29. 9. od 18. hodin proběhne v čajovně Bílý jeřáb, Štefánikova 51, Praha 5, degustace taiwanských čajů.

Cyklistický svátek na Strahově

Sportovní klub cyklistů Praha o víkendu 27. a 28. září pořádá v Praze finálový závod Evropského poháru handicapovaných cyklistů, dále finále ČP mládeže a Memoriál Evžena a Jaroslava Cihláře

Poskytněte opuštěným kočkám nový domov

Kočičí útulek Srdcem pro kočky, z.s., pořádá v sobotu 27. 9. od 10 do 17 hod. Svatováclavskou výstavu opuštěných koček bez domova v KC Zahrada, Malenická 1784, Chodov.

Hokejový brankář Petr Bříza: Děti by měly sportovat

Někdejší profesionální hokejista Petr Bříza působí v současné době jako manažer na Spartě a mimo jiné spoluorganizuje Měsíc náboru do sportovních klubů.

Oslavte Den Českého piva!

Ve dnech 26. a 27. září bude pro všechny milovníky českého zlata připraveno několik desítek značek k ochutnávání. To nejlepší z mikro a minipivovarů vám nabídne Český pivní festival.

Jak budou vypadat Thomayerovy sady

Nové dětské hřiště, odpočinkový prostor i piknikové stoly. Tak by měly na jaře vypadat Thomayerovi sady, které se začnou ještě tento měsíc rekonstruovat.

Nehleďte na věk a začněte s Nordic Walkingem. V Malešickém parku

Raz, dva, raz, dva... Chůze. Chůze byla, je a bude nejpřirozenějším způsobem pohybu člověka. Navíc je tím pravým způsobem spalování energetického příjmu.

Školka ze Sedmičky může vyhrát. Dáte jí hlas?

Přístavba mateřské školky v Kostelní ulici již slouží k plné spokojenosti dětí i učitelek, ale samotná stavba se dostala do užšího výběru nejlepších staveb roku 2014.

Na Malé Straně nepoteče zítra voda

Kvůli plánovaným opravám nepoteče zítra od 8 do 19 hodin v části Malé Strany voda. Podívejte se kde

Poznejte svět handicapovaných

Až do 30. listopadu můžete na Výstavišti v Holešovicích navštívit svět unikátní zážitkové výstavy Naše cesta. Jejím cílem je přiblížit dětem i dospělým každodenní život lidí se zrakovým, sluchovým a t...

Zoo Praha oslaví 83. narozeniny

V neděli 28. září oslaví Zoo Praha výročí 83 let od svého založení. Hlavním motivem oslav bude vzpomínka na "válečného" ředitele Jana Vlasáka a jeho odchov ledního medvíděte.

Zažít město jinak rozzářilo ulice Prahy

Ani proměnlivé počasí neodradilo Pražany od toho, aby si užili největší slavnost v ulicích v roce. Zažít město jinak vylákalo z bytů tisíce návštěvníků, kteří oživili jindy šedá a opuštěná prostranstv...

Lidé si lépe chrání své domovy. Počet vloupání klesl

V České republice klesl meziročně počet vloupání do rodinných domů. Podle policejních statistik se snížil proti předchozímu roku od června do srpna téměř o čtvrtinu. Důvodem je podle odborníků rostouc...

Z Čimického háje zmizelo 5 000 litrů odpadu

Dobrovolníci uklízeli Čimický háj tuto sobotu a jako vždy dokázali vyčistit les od úctyhodného množství odpadu.

Víte, jak se kdysi vyráběl med?

Od 19. září je pro návštěvníky Národního zemědělského muzea (NZM) připravena výstava s názvem „Od nektaru k medu“.

Míst, kde mohou psi běhat volně je málo, stěžují si jejich majitelé

V Praze je oficiálně registrováno 93 tisíc psů. Zejména v centru mohou mít ale jejich majitelé problém s venčením.

Venkovní posilovny získávají na popularitě

Dětským hřištím ve velkém konkurují venkovní posilovny. Navíc přibývají i posilovny pro seniory. Takovou najdete třeba v Havlíčkových sadech. V centru jich je ale mnohem víc.

Zlín uctil Emila Zátopka, má sochu na Stadionu mládeže

Slavný běžec Emil Zátopek má ve Zlíně sochu. Socha čtyřnásobného olympijského vítěze je umístěna na Stadionu mládeže. Slavnostní odhalení proběhlo ve středu 17.září. Tohoto důležitého úkolu se neujal ...

Zlínští hokejisté odjíždí ze Švédska s vysokou prohru

Hokejisté HC PSG Zlín prohráli v pátém kole základní skupiny D Champion Hockey League na ledě švédského týmu Djurgaarden IF Stockholm vysoko 0:8 a postup do další fáze se vzdálil pouze do oblasti teor...

Kavárna POTMĚ zve do zářící Olomouce na absolutní tmu

Kavárna POTMĚ přijede do Olomouce na festival světla a videomappingu VZÁŘÍ – Septembeam. Na Horním náměstí nabídne od 25. – 27. září svým hostům prožitek naprosté tmy. Přijďte do kavárny a podělte se ...

Prosecká pouť se blíží! Již tento pátek! Jaký bude program?

Svatováclavská pouť na Proseku je zřejmě nejpopulárnější místní událostí. Na své si zde přijdou nejenom děti, které se svezou na atrakcích, ale také dospělí, kteří mohou ochutnat místní burčák, nebo s...

„Sedmnáctka“ se vrací do Kobylis

Po zprovoznění Trojského mostu se do Kobylis vrátí tramvaj linky číslo 17 a noční 53.

Žluté lázně čeká zabijačkový víkend a přivítají také televizní Partičku

Žluté lázně v Podolí otevřou naposledy v sezóně tento víkend 27. a 28. září. V areálu vyvrcholí pravé zábavné babí léto. V sobotu budou patřit lázně gurmánům, na které čekají zabijačkové hody. V neděl...

Na Jiřáku se chystá velká kulinářská show

Poslední zářijový víkend bude patřit Dnům polské kuchyně a kultury. Ve dnech 26. a 27. září se na náměstí Jiřího z Poděbrad uskuteční kulinářský festival a na diváky čeká bohatý kulturní program.

Zoo Praha slaví narozeniny

Již tuto neděli se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost u příležitosti 83. výročí jejího založení. Hlavním motivem oslav se stane vzpomínka na „válečného“ ředitele Jana Vlasáka a jeho odchov lední...

Praha 10 se za Čapkovu vilu dočkala prestižního ocenění památkářů

Za záchranu a chystanou rekonstrukci Čapkovy vily získala Praha 10 kulturního „Oskara“ - prestižní ocenění od Národního památkového ústavu v soutěži Patrimonium pro futuro. Úspěch zaznamenala tato měs...

Cvičení zdarma nabízejí Dny fitness

Od čtvrtka 25. do soboty 27. září si při Dnech fitness můžete zdarma vyzkoušet nejrůznější cvičení a sportovní aktivity. V Praze 7 se do akce zapojila tři „fitka“.

Tip na víkend: Zažijte současné české výtvarné umění na jedinečném místě

27 současných českých umělců v unikátních prostorách a na jeden jediný den. Taková bude výstava Magnus Art, která se uskuteční v neděli 28. září od 11 do 18 hodin v centru Prahy.

Nenošené oblečení nevyhazujte. Ještě může posloužit

Podzim s chladnými rány už klepe na dveře. Je proto ideální čas k přeměně šatníku na podzimní a zimní oblečení, boty a doplňky. Než uschováte letní věci do zadních šuplíků a skříní, projděte je a zamy...

Zajistěte si aktuální informace o dodávkách vody

Zdarma a aktuálně o všem podstatném týkajícím se pražské vodovodní a kanalizační sítě - to je služba SMS-INFO, kterou nabízejí Pražské vodovody a kanalizace svým zákazníkům.

Tip: Nechte si digitalizovat knihu. Právě teď jen za polovic

Národní technická knihovna v Dejvicích nabízí službu digitalizace knih. Stačí si vybrat nějakou v jejím archivu. V souboru PDF vám ji pak doručí až domů. Právě teď navíc jen za poloviční cenu.

Ve čtvrtek zazní ve Vršovicích díla Dvořáka i Smetany: hraje Hudba Hradní stráže

Stojíte o to zažít neopakovatelný kulturní zážitek? Závěrečný koncert Dnů evropského dědictví proběhne v kostele sv. Václava na Čechově náměstí ve Vršovicích ve čtvrtek dne 25. září od 19.00 hodin. Na...

V Libni operovala Rota Nazdar

V sobotu 20. října měli návštěvníci Thomayerových sadů jedinečnou příležitost prohlédnout si uniformy legionářů a dozvědět se něco o bojích před sto lety.

Zapojte se do ankety o dalším využití Werichovy vily

Zajímá vás, jaký bude další osud Werichovy vily, a chcete ho ovlivnit? V tom případě se můžete zapojit do ankety, kterou vyhlásila Městská část Praha 1. Jednou z možností je zajít do Galerie 1 ve Štěp...

Dočká se Libeňský most konečně opravy?

Projekt generální opravy mostu, který spojuje Holešovice s Libní, vrátil v polovině září po měsících přešlapování pražský magistrát zpět do hry.

Tip na víkend: Žluté lázně čeká zabíjačka i Partička

Žluté lázně v Praze 4 – Podolí otevřou naposledy v sezóně tento víkend 27. a 28. září. V areálu vyvrcholí pravé zábavné babí léto. V sobotu budou patřit lázně gurmánům, na které čekají zabijačkové hod...

Festival světla rozzáří Prahu. Která místa v centru promění světelné projekce?

Festival Signal letos uvede více než 20 světelných instalací, 10 z nich ve světových premiérách. Čtyřdenní festival bude slavnostně zahájen na Staroměstském náměstí spuštěním prvního videomappingu na ...

Tip na výlet - Mělnické vinobraní i s Karlem IV.

Mělnické vinobraní patří v rámci středních Čech jistě k těm nejznámějším a s nejdelší tradicí. Poprvé se konalo v roce 1911 a od roku 1933 se s výjimkou válečných let pořádá každoročně. Koná se pravid...

Na Kampu se vrátí cyklisti

Přes měsíc trval zákal vjezdu cyklistů do parku Kampa. V nejbližších dnech značky zakazující vjezd zmizí.

Odstávka vody vás už nezaskočí

Informaci o každé vodovodní havárii můžete jednoduše dostat do svého mobilního telefonu prostřednictvím SMS díky službě SMS-INFO.

Následující články

Dny fitness 2014 i na „desítce“

Rozhýbejte své tělo ve fitness centru! Ve čtvrtek 25. září startuje čtvrtý ročník největší tuzemské fitness akce, která se koná v rámci projektu „Česko se hýbe“. Do letošních dnů otevřených dveří se z...

Popmuseum představuje ty, kteří hráli za železnou oponou

Popmuseum v KC Kaštan zahájilo novou výstavu, na které se představí příběhy, vzpomínky a fotky umělců, kteří kdysi koncertovali v socialistickém Československu.

Jak jezdily tramvaje za Protektorátu

Ve střešovickém muzeu MHD můžete až do května 2015 shlédnout zajímavou výstavu, která nabízí nevšední pohled na temné období našich dějin z pohledu dopravy v hlavním městě.

Po Václavském náměstí projde zítra Svatováclavský průvod. Potom ještě dvakrát

Třídenní dobové slavnosti uprostřed Václavského náměstí proběhnou od 26. do 28. září. Chybět nebude historický průvod, šermířské vystoupení nebo hudební vystoupení

Vodárenská věž bude po rekonstrukci dále sloužit dětem

Vodárenskou věž na Letné, která dlouhá léta slouží jako sídlo Domu dětí a mládeže Prahy 7 bude i po rekonstrukci sloužit tomuto účelu.

Nuselské schody ožijí dobročinnou akcí

Svatojánská společnost pořádá 4. října první ročník dobročinné kulturní akce Podzim na Nuselských schodech.

Centrum Paraple pomáhá už 20 let!

Centrum Paraple sídlící v Praze 10 dnes oslavilo dvacátý rok své existence. Při této příležitosti uspořádali zaměstnanci a klienti den otevřených dveří. Oslav se zúčastnil i duchovní otec centra pan Z...

Víkend bude ve znamení divadelních festivalů

V sobotu a v neděli na vás čekají hned dvě divadelní přehlídky, které nabídnou v rámci festivalových prologů ochutnávku ze svého programu.

Seznamte se s kandidáty na starostu

Kdo se stane novým starostou Prahy 3? S osmi kandidáty se můžete potkat 6. října od 19. 00 hodin v kongresovém sále hotelu Olšanka.

Jak bude vypadat nový festival Mezi ploty

Oblíbený festival Mezi ploty představí několik novinek a samozřejmě řadu umělců. Na jaké interprety se můžete těšit?

Letňanští hasiči vám ukáží, jak se hasí!

Přijďte se podívat na letňanské hasiče v akci! Hořet snad nikde nebude, ale přesto budete moci na Memoriálu Judr. Františka Kohouta vidět, jak by to u takového zásahu vypadalo!

Vysočanské vinobraní již dnes!

Právě dnes můžete zažít atmosféru jak z Pálavy jen kousek od svého domova! Právě dnes se totiž koná vysočanské vinobraní na vinici Máchalka!

Dnes a zítra v sobotu do 14 hodin vybíráte senátorku Prahy 10

Zvítězí v druhém kole pouze ta, která dostane víc hlasů. Ivana Cabrnochová za Stranu zelených a ČSSD, nebo Jana Dušková za ANO? Rozdíl mezi mini po prvním kole byl v obvodu, který má přes 83 tisíc vol...

Ke kauze stadionu v Ďolíčku se sejde mimořádné zastupitesltvo

Ve čtvrtek 2. října proběhne mimořádné zastupitelstvo, které se bude zajímat hlavním tématem Ďolíček. 28. zasedání ZMČ Praha 10 ve čtvrtek 2. října 2014 bude od 13:00 hodin a online přenos je tradičně...

V sobotu večer probehne v Edenu derby pražský S - Sparta a Slavia

V sobotu večer ve vršovickém Edenu proběhne už 282. derby pražských "S". Největší utkání klubové úrovně v České republice začne v sobotu v 18:00. Vzájemná rivalita vznikla již v historicky prvním zápa...

Slavia vstoupí do fúze s vlastníkem stadionu

Před tiskovou konferencí k sobotnímu 282. derby se Spartou klub upřesnil informace, které se objevily v médiích ohledně změny vlastníka Slavie. Ke změně nedochází, naopak dojde k fúzi společností vlas...

Komunální volby 2014 budou jiné než ty předchozí

Novinkou letošní komunálních voleb je především fakt, že poprvé od roku 1990 budou občané Olomouce volit v jednom volebním obvodu, a budou proto vybírat z celkem 582 kandidátů. Právě tato změna s sebo...

Na Lešné chystají večerní lampionové prohlídky zoo a zámku

Všichni příznivci zvířat a romantických procházek mají jedinečnou šanci zavítat do zoo ve zcela netradiční dobu a zažít její večerní atmosféru. Prohlídky se konají 26. září a následující pátky 3., 10....

Tanec je můj život, říká trenérka a choreografka Kateřina Benischko-Martincová

Kateřina Benischko-Martincová zasvětila svůj život tanci. Jako hlavní trenérka, choreografka, fitness a Zumba instruktorka a vedoucí klubu Rytmus Zlín předává svou lásku a zkušenosti dál. Odměnou jsou...

Střídavá péče o dítě se musí upravit

Herečka Ivana Jirešová a kandidátka do Senátu Eva Pastušková tvrdí, že střídavá péče o dítě je vhodná jen v některých případech. Zákon je podle nich špatně nastaven a je potřeba jej upravit.

Dětské dopravní hřiště v novém

Dopravní hřiště pro děti, které najdete na Vypichu poblíž vchodu do obory Hvězda, dostalo nový kabát. Upraveny jsou malé vozovky i prolézačky.

Školy na Praze 7 mají Zdravé svačiny

Od nového školního roku běží na školách sedmé městské části projekt s názvem „Zdravá svačina na sedmičce“.

O víkendu může být omezena doprava

Praha upozorňuje na možné omezení dopravy tuto sobotu 27. září. K omezení by tak došlo v souvislosti s konáním pouličního průvodu DIY karneval.

Lhotka bez dodávek tepla

Obyvatelé Lhotky budou až do večera bez tepla. Havárie vyřadila horkovodní potrubí.

Emma Smetana: Chtěla jsem být prezidentkou Evropské Unie

Téměř denně ji můžete vidět moderovat na Nově. Ale Emma Smetana má mnohem širší záběr, než byste od mladé dámy z obrazovky čekali.

V sobotu pozor na dopravní omezení

V sobotu 27. se může v souvislosti s konáním pouličního festivalu DIY karneval v době od 10 do 22 hodin dojít k omezení hromadné i osobní dopravy. Týká se to především Prahy 1, 7 a 8.

Zajděte na divadelní představení do bytu

Ve čtvrtek 2. října se v rámci festivalu ...příští vlna/next wave... představí nový autorský projekt Kláry Hajdinové a Alexandry Ptáčkové. Pod mnohoznačným názvem ME se skrývá inscenace, jež vznikla z...

Na nový film Zmizelá do kina na Floře

Amy se ztratila v den pátého výročí svatby s Nickem. Vše naznačuje, že nezmizela dobrovolně. Zoufalý manžel organizuje rozsáhlé pátrací akce a snaží se dělat vše možné pro to, aby se jeho žena našla. ...

Festival světla prozáří Prahu

Festival Signal, který proběhne od 16. do 19. října, láká na více než 20 světelných instalací, 4 magické velkoformátové videomappingy a bohatý doprovodný program.

Pobočka Městské knihovny Lužiny se brzy otevře veřejnosti

Práce na posledních úpravách rekonstruované pobočky Městské knihovny Lužiny finišují a tak za týden přivítá první čtenáře a ostatní návštěvníky. Bude to přesně v pondělí 6. října v 15 hodin, kdy se mů...

Senátorkou je Ivana Cabrnochová za SZ, účast v referendu o radnici či Ďolíčku je cca 7 %

Druhé kolo senátních voleb provázela nízká účast voličů. K urnám dorazila necelá desetina voličů. Obě finalistky dělilo ve druhém kole 132 hlasů. Nízký zájem voličů se projevil i při jednom ze tří ref...

O referendum k Ďolíčku i nové radnici i volbu senátorky zatím malý zájem. Probíhá dnes do 14:00

Podle informací z volebních komisí je zájem o volby stejný i menší než před týden, kdy se konalo první kolo voleb a probíhalo první referendum. Včera a dnes se volí senátor za Prahu 10 ze dvou kandidá...

Černá série zlínských hokejistů pokračovala prohrou s Pardubicemi

Hokejisté HC PSG Zlín prohráli v 6. kole Tipsport extraligy na domácím ledě s týmem HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:3 a stále marně čekají na první bodový zisk.

Nová manželská komedie na Malé scéně

Divadlo Malá scéna Zlín nastudovalo další autorskou komedii, Manželské maličkosti. Tyto maličkosti, které se objevují napříč celým představením, vyvolají v diváku pocity, které velmi dobře zná ze svéh...

Dny Prahy 10 nabídnou zajímavé kulturní a sportovní akce

Deset dnů plných zábavy, sportu a soutěží čeká obyvatele desítky, a to v rámci oslav Dnů Prahy 10, které se konají od 1. do 10. října.

Na nový film Zmizelá do kina na Floře

Amy se ztratila v den pátého výročí svatby s Nickem. Vše naznačuje, že nezmizela dobrovolně. Zoufalý manžel organizuje rozsáhlé pátrací akce a snaží se dělat vše možné pro to, aby se jeho žena našla. ...

Děti mohou ve Zlatém jablku vidět psí pohádku

I poslední neděle v září bude ve Zlatém jablku věnována dětem. Tentokrát se v rámci pravidelného cyklu pohádkových nedělí setkají v sále multikina Golden Apple Cinema s veselým pořadem „Pejskování“. P...

Senioři poběží Stromovkou

Ve Stromovce si v sobotu 4. října opět mohou zaběhat starší šedesáti let i se svými vnoučaty v rámci akce s názvem Seniorská míle.

Zuzana Hejnová podporuje Měsíc náboru do sportovních klubů

Bronzová olympionička z Londýna se zapojila do projektu a podpořila děti v hlavním městě, aby neseděly doma a začaly sportovat.

Praha 3 připravila pro seniory sportovní odpoledne a večerní koncerty

Na Mezinárodní den seniorů 1. října představila třetí městská část bohatý dvoudenní program. V úterý 30. září se zájemci můžou zúčastnit sportovního kláníí v areálu na Pražačce a ve středu na ně čeká ...

Vyrazte s dětmi lesem ke hvězdám

Strávit příjemný večer u táboráku a přiučit se něco o hvězdách můžete v sobotu 4. října v Ďáblickém háji. Bude se tu konat akce Lesem ke hvězdám.

Na Proseckém vinobraní jste mohli vidět tradiční obřad zavírání hory

Ačkoliv v pátek nevypadalo počasí zrovna skvěle, na proseckém vinobraní se sešlo dostatek lidí, kteří si celou akci báječně užili. Kromě nájemníků a družstevníků se sešlo také mnoho návštěvníků, kteří...

Pouť na Proseku nabízela hlavně burčák

Prostranství u kostela svatého Václava, před restaurací u Brabců a v ulici Na vyhlídce na starém Proseku poslední zářijový víkend tradičně ožilo poutí. Ta byla letos ještě větší než loni.

Jak vidí studenti architektury budoucnost Barči

Dnes se tu konají i veselice dua Eva a Vašek, ale ve strašnické Barče probíhají i rocková vystoupení, pravidelně tu před vánoci vystupuje třeba Band Aleše Brichty. Za socialismu jsme sem mnozí chodili...

Andrův stadion v Olomouci projde rekonstrukcí. Hotová bude nejpozději v lednu

Návštěvu inspektorů z UEFA zažila minulý týden Olomouc. Pánové z evropské fotbalové federace si přišli prohlédnout Andrův stadion a zamířili také na olomoucký magistrát.

Areál krajské nemocnice oživí 160 nových stromků

V příštích týdnech bude ve zlínské Krajské nemocnici Tomáše Bati vysázeno 160 stromků. Areál oživí 59 javorů, 10 lip, 31 sakur, osm borovic, 20 dubů, habry, modříny douglasky a jiné druhy.

Seniory nejvíce baví kurzy malování

Ostravští senioři mají na výběr z různých vzdělávacích aktivit. Učí se jazyky, chodí do počítačových kroužků, účastní se zdravotnických přednášek. K nejoblíbenějším patří výtvarné kurzy. Jeden z takov...

Velemlok v trojské ZOO ještě zůstane

Pražská ZOO s může chlubit třemi dospělými velemloky, které chová v nedávno otevřeném Velemlokáriu. Největší z nich, který se jmenuje Karlo a měří 155 centimetrů, je však jen zapůjčen z německého Karl...

Režisér Vojtěch Jasný zasadil v Botanické zahradě strom

V trojské Botanické zahradě přibyl další strom, který v rámci projektu Kořeny osobnosti zasadil známý český filmový režisér a scénárista Vojtěch Jasný, držitel Českého lva za celoživotní přínos české ...

Jednička bude mít další pomník

Necelý půlrok po odhalení diskutované dvoumetrové sochy okřídleného lva na Klárově, přibude v první městské části další pomník. Věnovaný by měl být Miladě Horákové.