Vernisáž výstavy Mezi světy v Praze 5, která se konala ve čtvrtek 10. července, se vydařila. Akci navíc doplnil koncert kapely Čechomor v komorní sestavě, se kterou Mareše pojí letité přátelství. Výstava potrvá až do 31. srpna.
Pěší zóna u kostela sv. Václava a park Portheimka hostí až do 31. srpna výstavu Mezi světy, která představuje průřez tvorbou známého českého výtvarníka a komiksového autora Štěpána Mareše.
Pestré kulturní léto v Praze 5 nabídne venkovní výstavu karikatur a komiksů Štěpána Mareše a koncert legendární kapely Čechomor v parku Portheimka. Vernisáž proběhne 10. července od 17 hodin, následovat bude koncert na podiu v parku, který kapela odehraje v komorní sestavě. Vstup na obě akce je zdarma.
Nákupní centrum Palladium se i letos zapojuje do projektů s přesahem – podporuje výstavu věnovanou řece Vltavě a hostí populární Kavárnu POTMĚ, která nabídne návštěvníkům jedinečný zážitek ve tmě.
Ve čtvrtek 12. června začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 48/5) první letošní výstava plodů starých odrůd – nejranějších třešní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Součástí doprovodného programu jsou dopolední přednášky. Výstava potrvá jen do soboty 14. června.
Po více než roce rozsáhlé modernizace se pražské planetárium znovu otevírá veřejnosti. Díky technologii LED Dome se stává světovým unikátem – jeho kopule nyní obsahuje 45 milionů diod a nabízí nejpokročilejší projekci svého druhu na světě.
Po více než deseti letech ožívá v Divadle Bez zábradlí tradice festivalu Slovenské divadlo v Praze. V září 2025 se diváci mohou těšit na čtyři výjimečná představení s hvězdným obsazením v čele s Emílií Vašáryovou, Zdenou Studenkovou či Milanem Kňažkem. Divadelní přehlídku doplní doprovodný program, folklorní hudba i výstava portrétů.
Po desetiletích se bronzová plastika Žabáka od sochaře Vincence Vinglera vrací na své původní místo na sídlišti Ďáblice. Návrat oblíbeného díla inicioval místostarosta Prahy 8 Tomáš Hřebík a doprovodí ho nejen obnova uměleckého díla s vodním prvkem, ale i celková revitalizace veřejného prostranství.
Korzo před radnicí Prahy 13 ožilo světem mladé fotografie. Starosta David Vodrážka spolu s ředitelkou Czech Photo Veronikou Souralovou slavnostně zahájili letní výstavu Czech Photo Junior, která je volně přístupná po celé léto. Nabízí výběr nejzajímavějších snímků žáků a studentů z celé republiky – i těch z projektu „Necvakejte, foťte!“, který přímo v místních školách podporuje kreativitu a fotografické dovednosti mladé generace.
Červnová výstava v Galerii Prádelna při stejnojmenném komunitním centru v Holečkově ulici představí tvorbu Ivany Kolářové. Autorka žije na Smíchově již přes čtyřicet let, což bylo také jedním z důvodů uskutečnění této výstavy právě v těchto prostorách.
V sobotu 31. května se Centrální park Prahy 13 promění v psí ráj. Oblíbená akce Psí den s Prahou 13 nabídne bohatý program, soutěže, charitativní tombolu i unikátní Sraz ras, kde se setkají pejskaři podle plemen. Přijďte sdílet radost ze života se čtyřnohými přáteli.
Tradiční největší prodejní výstava slunečních brýlí světových značek opět pomáhala dobré věci. Letos se na Konto darů pro Oční kliniku dětí a dospělých 2 LF UK a FN Motol vybralo bezmála 37 tisíc korun. Výtěžek poslouží na vybavení a pomůcky na oční oddělení, které dětem zpříjemní pobyt při hospitalizaci. Podívejte se na bohatou fotogalerii.
Fascinující výstava LEGENDY 2025 je tu co nevidět. Od 30. května do 1. června se Výstaviště Praha v Holešovicích promění v největší automobilový svátek v České republice. Unikátní program osloví nejen milovníky historických vozů, ale také všechny fanoušky moderní automobilové technologie.
Galerie Magnus Art uvádí jednu z nejvýraznějších osobností českého designu, Janja Prokić, která poprvé veřejně představuje zde svou osobní sbírku umění. Výstava s názvem Oči zavřít a přece uvidět nabízí intimní pohled do jejího vnitřního světa, estetického cítění i inspirací. K vidění jsou díla Toyen, Štyrského, Bolfa, Smith či Hosnedlové. Expozice je přístupná zdarma v Galerii Magnus Art až do 9. srpna.
Fanoušci hromadné dopravy, techniky i rodinné zábavy se mají na co těšit. V sobotu 17. května od 10 do 17 hodin se na Letenské pláni koná 8. ročník Autobusového dne Pražské integrované dopravy. Akce nabídne výstavu historických i současných autobusů, vyjížďky po osmi speciálních linkách zdarma, jízdy historickou tramvají, doprovodný program zaměřený na bezpečnost silničního provozu i bohaté občerstvení.
Galerie Tančící dům v Praze hostí od 6. května do 21. října retrospektivní výstavu věnovanou legendě české i světové fotografie Robertu Vanovi. Návštěvníci uvidí více než 150 černobílých i barevných snímků zachycujících sedmdesát let života a padesát let fotografické kariéry umělce, který zůstal vždy věrný své estetice i odvaze být sám sebou.
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání ožije symbolický hlas zničeného Staroměstského zvonu. Díky Muzeu Prahy, moderním technologiím a mezinárodní spolupráci zazní jeho rekonstruovaný zvuk znovu 8. května. Součástí oslav je výstava, interaktivní mapa, konference i nový web věnovaný událostem května 1945.
Hlavní město Praha vyslalo do ulic slavnostně vyzdobenou tramvaj s názvem Praha městem hrdinů, která připomíná 80. výročí Pražského povstání i konce druhé světové války. Moderní vůz typu Škoda 15T v národních barvách bude jezdit po metropoli až do konce roku 2025 a nabídne cestujícím historické příběhy odvahy, obětí a osvobození.
Před Novou radnicí na Mariánském náměstí byla slavnostně zahájena venkovní výstava V jako vítězství, připomínající 80. výročí konce druhé světové války. Expozice pro širokou veřejnost představí zásadní události posledních válečných týdnů a bude přístupná do 30. května. Jedním z největších lákadel je autentický stíhač tanků, nasvícený večer v barvách Prahy i české trikolóry.
Galerie Villa Pellé v Praze připravila mimořádnou retrospektivní výstavu Jiřího Trnky – výtvarníka, ilustrátora, filmaře a jednoho z největších českých umělců 20. století. Výstava Trnka – příběh legendy bude k vidění od 21. května do 31. srpna a nabídne nejen slavné ilustrace, filmové loutky a obrazy, ale i interaktivní prvky, projekce a doprovodný program pro děti i dospělé.
Fakultní Thomayerova nemocnice hostí až do konce srpna interaktivní výstavu Doba genová, která poutavou formou přibližuje svět genetiky a diagnostiku vzácných genetických onemocnění u dětí. Projekt, nad nímž převzala záštitu i první dáma Eva Pavlová, se symbolicky vrací na místo, kde byl kdysi odhalen Angelmanův syndrom u malého pacienta – syna zakladatelů organizace ASGENT.
Centrum Elpida zve všechny z generace 55+ i jejich blízké na tradiční zahradní slavnost ve středu 4. června. Ve vnitrobloku Na Bělidle 34 vás čeká odpoledne plné tvoření, hudby, přátelských setkání i vůně opékaných buřtů. Přijďte poznat aktivní komunitu seniorů a nasát atmosféru místa, kde věk není překážkou.
Městská část Praha 6 chystá bohatý program k 80. výročí konce druhé světové války. Obyvatelé i návštěvníci se mohou těšit na přednášky, výstavy, slavnostní koncert a historickou techniku v ulicích. Významnou součástí programu bude i připomenutí československých obětí sovětských represí prostřednictvím nových pamětních desek.
Český národní pavilon, slavnostně otevřený v pondělí 13. dubna na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace, nabízí návštěvníkům nejen architektonický skvost, ale i hluboký zážitek. Autorské dílo studia Apropos Architects zaujme spirálovou rampou, dynamickým pohybem vzhůru a unikátní expozicí propojující české umění, sklářství i kulturu.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze představuje první velkou retrospektivu fotografa Freda Kramera (1913–1994), jedné z klíčových postav československé reklamní fotografie. Výstava, která probíhá od 17. dubna do 27. července 2022, zachycuje nejen jeho mimořádnou tvorbu, ale i dramatický životní příběh.
Tradiční velikonoční trhy s dobročinným přesahem jsou zpět. Na Mariánském náměstí si návštěvníci až do 27. dubna užijí kulturní program, nakoupí originální výrobky od sociálních podniků a přispějí dobré věci v rámci Primátorské velikonoční sbírky.
Projekt Nezapomeňme 80 připomene hrdiny druhé světové války a vyzve k obraně svobody i solidarity s Ukrajinou. Vyvrcholením celorepublikových akcí bude 8. května celodenní program na Václavském náměstí v Praze – s koncerty, výstavami, výjimečnými hosty a strhující multimediální instalací.
Česko-francouzská výtvarná fotografka Nina Šmídek představuje svou novou výstavu Fleurs, která je poetickou oslavou jara a proměn přírody. Její snové obrazy stromů, květin a rostlin, vytvořené unikátní technikou propojující fotografii s olejomalbou, jsou k vidění v hospodě Stará Ořechovka od 4. dubna do 30. června.
Slavnostní udílení cen Český lev letos doprovází unikátní výstava portrétních fotografií Nguyen Phuong Thao. Velkoformátové snímky loňských laureátů zachycují jejich bezprostřední emoce po převzetí lví sošky. Výstava je zdarma k vidění na Palachově náměstí před Rudolfinem.
V komunitním a reuse centru LIBRE je od 1. března k vidění výstava obrazů Dalibora „Mamuta“ Štyse (1934–2022), významného divadelního architekta a malíře. Podle radnice Prahy 8 představí výstava Velké ruce, červený kruh jeho abstraktní, figurální a surrealistická díla. Vernisáž proběhne 15. března v 17 hodin, výstava potrvá do 30. dubna.
Pražská SPOT Gallery na Vinohradech představí od 25. února do 30. března první českou samostatnou výstavu slovenského malíře Adama Šakového. Výstava Na počátku byl oheň přinese hyperrealistické malby a konceptuální objekty inspirované fascinujícím živlem – ohněm, který hřeje, pohlcuje i ničí.
V únoru se v Divadle Bolka Polívky a jeho přidružených projektech děje hned několik zásadních událostí. Galerie u dvou Polívků hostí výstavu Rostislava Pospíšila a zároveň se proměňuje v kavárnu. Oblíbená inscenace Biostory se 7. února vrací na jeviště s novým obsazením, v němž se představí Světlana Nálepková. A 19. února zamíří do Prahy kultovní klaunská scénická báseň Pépe v podání Pavola Seriše a jeho dcery Juliany.
Na Mariánském náměstí odstartovala unikátní přehlídka vítězných fotografií. Pražský magistrát zde zahájil výstavu Grant Prahy, která vznikla k 30. výročí soutěže Czech Press Photo.
Galerie Villa Pellé představí od 24. ledna do 2. března výstavu TLAKOVÁ VLNA, která mapuje dvě dekády tvorby Michala Cimaly – sochaře, malíře, designéra a hudebníka. Organizátoři výstavy uvádějí, že retrospektiva reflektuje jeho osobní i společenské zkušenosti a vyzdvihuje kritiku mediálních manipulací, závislostí na nových médiích či masových kultur. Výstavu doprovází bilanční kniha a originální dokumentární video.
Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou hostí výstavu Martina Patřičného, která oslavuje nejen fascinující krásu dřeva, ale také 70. narozeniny tohoto výtvarníka a spisovatele. Výstava Patřičný dřevo, která bude otevřena od 10. ledna do 28. února, je příležitostí k obdivu unikátní tvorby a hlubokého spojení člověka s přírodou.
Až do 12. ledna 2025 můžete v Muzeu českých Vánoc v Ořechu obdivovat jedinečnou výstavu betlémů s tématem "Děti a sníh". Každý víkend od 10.00 do 18.00, a po objednání i v jiných termínech, budou k vidění unikátní exponáty, které spojují tradici, zimu a kouzlo českých Vánoc.
V prostorách Avenue Optik na pražských Vinohradech proběhla největší prodejní prezentace legendární rakouské značky brýlí Silhouette ve střední Evropě. Akci doplnila talkshow Jany Švandové s Vladimírem Kratinou a Tomášem Jeřábkem.
Kunsthalle Praha hostí první českou výstavu slavné japonské umělkyně Chiharu Shioty. Monumentální instalace z příze zkoumají vazby mezi životem, smrtí a pamětí.
Mariánské náměstí se opět po roce zahalilo do vánočního hávu. Adventní trhy s dobročinným přesahem nabídnou originální dárky z chráněných dílen, tematický doprovodný program a prostor k zastavení v předvánočním shonu. Otevřeny jsou denně až do 6. ledna.
Český svaz ochránců přírody zve na tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd, která proběhne od 28. do 30. listopadu. Program nabídne nejen přednášky o péči o motýly v sadech a genofondové kolekci kdouloní, ale také praktické semináře roubování ovocných dřevin. Adventní atmosféru podtrhnou ukázky tradičních zvykoslovných výrobků.
Od 28. listopadu promění Martin Krajc prostory Galerie Villa Pellé v extatickou lagunu smyslů. Nejnovější obrazy i sochy tohoto výrazného malíře propojují přirozený a transcendentální svět s mimořádnou vizuální silou. Výstava Temptations potrvá až do 12. ledna 2025.
Betlémská kaple v Praze opět ožije atmosférou Vánoc. Od 29. listopadu do 2. ledna 2025 vás Vánoční výstava provede světem vůní, od tradičního perníku přes kadidlo a čokoládu až po kouzlo bylin a destilovaných olejů. Připraveny jsou i ukázky řemesel, interaktivní alchymistická laboratoř a expozice dětských i seniorských kolektivů.
Dům U Zlatého prstenu nabízí výstavu „Ahoj občani!“, která vzdává hold Karlu Krylovi při příležitosti 80. výročí jeho narození a 30. výročí úmrtí. Návštěvníci se mohou těšit na dosud nepublikované materiály, Krylovy osobní předměty a inovativní technologii MetaHuman, která přivede Krylovu postavu i hlas k životu.
Divadlo Viola v centru Prahy hostí do 10. ledna výstavu malířky Lenky Husárikové s názvem Skládání reality. Výstava nabízí jedinečný pohled na spojení historických prvků asijských kultur, jako jsou japonské origami a čínský tangram, s moderní malířskou abstrakcí. Výstava je pro návštěvníky přístupná každý všední den.
Ikonická díla českého umění míří do dražby. Aukční dům Arthouse Hejtmánek nabídne 4. prosince 240 mimořádných položek, včetně obrazů Kamila Lhotáka a Petra Brandla či futuristické sochy Otakara Švece. Vyvolávací ceny dosahují milionů korun, přičemž celková hodnota aukce přesahuje 20 milionů.
Před třemi lety, 10. listopadu 2021, zemřel Miro Žbirka. Jeho nestárnoucí hity jako Balada o poľných vtákoch, Atlantída či Co bolí to přebolí zazní 15. prosince v pražském O2 universu na koncertě Miro Žbirka – Symphonic Night. Poprvé budou písně uvedeny v symfonickém aranžmá s Mekyho kapelou, orchestrem a hosty, doprovázené videoartem Davida Žbirky.
Centrum Černý Most letos nabízí vánoční zážitek inspirovaný Malým princem. V sobotu 16. listopadu zahájí sváteční program lední show, následovaná výstavou umělkyně Elišky Podzimkové, která přenese návštěvníky do světa Malého prince. Program doplní zpěvák Adam Mišík, který adventní atmosféru podpoří vánoční písní.
Movember je největší osvětová kampaň zaměřená na prevenci rakoviny prostaty a varlat, ale také na problematiku mužského duševního zdraví. Každý rok se do ní zapojují tisíce mužů, kteří si symbolicky pěstují knír, a žen, které podporují povědomí o zdraví mužů. V České republice za realizací kampaně stojí Nadační fond Muži proti rakovině (NF MPR).
Zdeňka Žáka můžeme vidět nejen na divadelních prknech, ve filmech, na televizních obrazovkách nebo v dabingu, ale také v přírodě po celé České republice. Přírodu vychutnává nejen sám, ale pořizuje z ní i krásné fotografie, které nyní můžete vidět i vy. Od 10. listopadu až do 6. ledna 2025 proběhne ve Strašnickém divadle ADVERTE v Praze 10 jeho výstava s názvem "Tak to vidím já".
Zločin lorda Artura Savila, originální pohled na vyšší společenské vrstvy podle Oscara Wildea, byl ve Viole uveden poprvé v roce 2004 a úspěšně reprízován po deset let. Scénář podle překladů Jiřího Zdeňka Nováka a Milana Lukeše napsal Jaroslav Someš, režie se ujala Lída Engelová. V nové adaptaci z původního obsazení znovu hraje Dana Syslová, s ní vystoupí Otakar Brousek ml., Hana Drozdová a Jan Meduna.
Fotografie, příběhy kaváren, cukráren a koloniálů z minulosti, ale i autentické předměty a zajímavosti spojené se sladkým podnikáním – to vše nabídne nová výstava s názvem Cukr, káva, limonáda, která se otevírá 25. října v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře v historické budově na Hrádku.
V říjnu a na začátku listopadu ožije botanická zahrada v Praze barevným a kreativním programem oslavujícím mexický Día de los Muertos i populární Halloween. Těšte se na tvořivé dílny, dlabání dýní a halloweenský lampionový průvod.
Helena van der Kraan byla významnou umělkyní, která se narodila v roce 1940 v Praze. V roce 1968 emigrovala do Nizozemska, kde se stala respektovanou fotografkou i pedagogičkou. Uměleckoprůmyslové museum v Praze připravilo výstavu jejích fotografií v Galerii Josefa Sudka. Vernisáž se koná ve středu 16. října v 17 hodin.
Během pár let se promění rohanská pláň k nepoznání. V docházkové vzdálenosti metra Invalidovna vyroste část města pro tisíce nových obyvatel. Nová čtvrť se spoustou zeleně, promenádami, veřejnými bulváry a parkem srovnatelným se Stromovkou se bude tvořit postupně několik let. Na zástavbě části Rohanského ostrova spolupracuje městská část Praha 8, Hlavní město Praha a soukromý investor J&T Real Estate.
Představte si Václavské náměstí, srdce Prahy, které pulzuje historií, kulturou a novými vizemi. Ve čtvrtek 10. října 2024 vás hlavní město zve na den plný emocí a informací o jeho proměně. Přestavba náměstí není jen technickým projektem, ale zásadní transformací ikonického prostoru, kam se po desetiletích vrátí tramvaje. V nově opravené dolní části se setkáte s odborníky, kteří vám otevřou dveře do světa urbanistického plánování a dopravních inovací.
Poprvé v historii budou mít Pražané možnost nahlédnout do tajů pražských hřbitovů a pohřebních služeb v rámci jedinečného programu. Organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. města Prahy (HPS) pořádá o víkendu 18. až 20. října Dny otevřených dveří, které nabídnou pestrý program. Návštěvníci se mohou těšit na hrobnický workshop, noční prohlídku tajuplných Olšanských hřbitovů či exkurzi do strašnického krematoria.
Venkovní výstava To je moje místo od 25. září do 31. října představuje ulice Prahy 3 skrze příběhy lidí, kteří v nich prožili celý život. Vzpomínky seniorů na Žižkov a Vinohrady padesátých a šedesátých let zpracovali renomovaní umělci do výstavních panelů ilustracemi, básněmi i volným literárním žánrem.
Od 14. září se v Galerii Mánes představí výstava dvou významných osobností českého naivního umění – Josefa Hlinomaze a Slávky Krátké. Hlinomazovy obrazy, plné humoru a bizarních příběhů, se do Mánesu vracejí po 60 letech od jeho první autorské výstavy. Současná malířka Krátká zaujme svými obrazy domů, které vnímá jako středobod lidského života. Výstava přinese nejen umělecký zážitek, ale také interaktivní prvky díky aplikaci Artivive, která díla oživí pomocí rozšířené reality.
V sobotu 14. září tři pražské vily - Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé - otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník nově založeného festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu může veřejnost všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Vstup na festival je zdarma.
Příští rok uplyne 80 let od osvobození Plzně americkou armádou. Chystaným velkolepým oslavám jubilea se bude věnovat už letošní Den Plzně v Senátu Parlamentu České republiky, který se uskuteční v sobotu 7. září od 10 do 18 hodin ve Valdštejnské zahradě v Praze. Vstup je volný.
Divadlo Na zábradlí vstupuje do své 67. sezony a v úterý 10. září ji zahájí tradičním slavnostním přeplaváním Vltavy, vernisážemi dvou výstav a představením úspěšné inscenace Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky.
Tradiční Dny Prahy 11, které trvají přesně 11 dní, budou podle radnice Prahy 11 věnované komunitním akcím a jejich závěrečné vyvrcholení pak dvoudennímu hudebnímu festivalu na Chodovské tvrzi. Dny odstartují 3. září skupinovým bubnováním pod vedením Petra Šušora a společným opékáním dobrot na zahradě Kulturního centra Zahrada. Zároveň si zde návštěvníci užijí vernisáž výstavy Smysluplný dar. To vše od 16 hodin.
Český svaz ochránců přírody vyhlásí u příležitosti zahájení Výstavy starých odrůd letních jádrovin a slivoní v pražském Domě ochránců přírody v Praze 4 starou odrůdou pro rok 2025 hrušeň Solanku. Výstava začne 15. srpna, potrvá 3 dny a je doplněna bohatým doprovodným programem. Návštěvníci výstavy budou mít možnost si plody Solanky nejen prohlédnout, ale i ochutnat. Jde o letní odrůdu, která se konzumuje hned po sklizni a nedá se uskladnit. Proto jí v obchodech nikdy nikdo neuvidí.
Výstava nazvaná Franz Kafka: člověk své i naší doby byla ve čtvrtek 1. srpna slavnostně zahájena na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice. Hlavní město připravilo expozici ve spolupráci s Českými centry u příležitosti letošního 100. výročí od úmrtí významného pražského spisovatele Franze Kafky. Podle pražského magistrátu bude k vidění v centru města až do konce srpna.
O víkendu uběhlo 110 let od začátku 1. světové války, události, která velmi ovlivnila životy v celé zemi – potažmo v pražské veřejné dopravě. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) připravil k tomuto výročí příležitostnou výstavu na celkem 13 panelech v Muzeu MHD ve střešovické vozovně. K této doposud poměrně opomíjené události v expozici DPP přináší další nové zajímavosti a podrobnosti. Výstava je veřejnosti přístupná od středy 31. července do neděle 17. listopadu.
V atriu Radnice MČ P13 na Slunečním náměstí se koná výstava „Vnímání trvalek“. Čeká tu podle radnice na návštěvníky mnoho zajímavých fotografií trvalek v rozmanitých prostředích, ve veřejné zeleni, z různých ročních období, v častých i méně častých situacích.
„Třeba v galerii či v muzeu říkám, že přijdu se svými studenty, a vidím, že si každý představuje skupinku osmnáctileté mládeže. Přitom já přijdu s důchodci,“ říká s úsměvem MgA. Ladislav Hovorka, lektor Univerzity třetího věku (U3V).
Ve čtvrtek 11. července, začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava starých odrůd letního ovoce – pozdních třešní, višní, meruněk a prvních letních hrušek, které již nejsou běžně k mání. Součástí pátečního doprovodného programu jsou domácí metody zpracování ovoce – kandování, skvělé ovocné pendreky a překvapí i slané a sladké zelené ořechy.
Galerie Smečky, známá prezentací současných výtvarníků a koláží, pořádá svou další samostatnou výstavu. Až do 27. července můžete v prostorách galerie prozkoumat jedinečný svět asambláže v expozici „WE ARE SMELLY, ATOMISED, CHEMICAL, VANILLA“.
Výstava Lovci znaků v hale 17 v Holešovické tržnici přináší dárek pro všechny školáky – vstupné zdarma po celý první prázdninový týden. Tuto výstavy můžete navštívit až do 31. srpna.
Pláž na Krenovce, nové herní prvky pro děti v Žerotínově ulici, altán na Jarově, dřevěná pergola s posezením nebo skateboardová rampa za Nákladovým nádražím, obří kladina na radničním dvorku Prahy 3, ale i s dalšími dvěma desítkami site-specific architektonických intervencí a uměleckých instalací se od čtvrtka 13. června setkají obyvatelé i návštěvníci Prahy v rámci Landscape festivalu na Žižkově i v části Malešic. Festival potrvá až do 30. září a jako vždy jsou všechny akce přístupné zdarma.
Ve čtvrtek 13. června začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 48/5) první letošní výstava plodů starých odrůd - raných třešní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Součástí doprovodného programu jsou dopolední přednášky. Výstava potrvá jen do soboty 15. června.
Unikátní prodejní výstava slunečních brýlí prestižních značek v pražské Avenue Optik splnila svůj účel. Akce nazvaná Květnové slunobraní vynesla dostatek peněz na nákup speciální aplikace pro Oční kliniku v Motole.
Galerie Tančící dům hostí od konce května jedinečnou výstavu Helena – 60 let na scéně, která poprvé představí zpěvačku Helenu Vondráčkovou skrze ucelený pohled na její mimořádnou kariéru. Více než 300 exponátů popisuje výjimečnou tvorbu a fascinující život královny české populární hudby, jak jej veřejnost nezná.
Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.
Mezi Čechy seniorského věku převažuje chuť a touha být co nejdéle soběstační, nezávislí a samostatní. Touží po tom dožít svůj život doma a nechtějí zbytečně zaplňovat domovy pro seniory.
„Květnové slunobraní“ pro Oční kliniku dětí a dospělých FN Motol pořádá společnost Avenue Optik, která věnuje tisíc korun z každých prodaných brýlí na nákup pomůcek pro léčbu dětské tupozrakosti. Na prodejní výstavě exkluzivně představit a nechat vyzkoušet sluneční brýle kolekce jaro/léto 2024 předních světových značek.
Ve čtvrtek 9. května tomu bude přesně 50 let, kdy slavnostně vyjela první vlaková souprava pražského metra. U této příležitosti se v Praze koná celá řada zajímavých akcí. Tou nejbližší jsou jízdy historických souprav ve státní svátek 8. května na lince C. Historické vlaky budou jezdit od 9 do 16 hodin z Kačerova do Letňan a zpět, většina souprav však skončí ve stanici Florenc či jiné bližší stanici.
Pražská zoologická zahrada připravila na nadcházející víkend bohatý program, který vedle tradičních komentovaných krmení a setkání u zvířat nabídne speciální výstavu pro nevidomé a v neděli představení mláďat vzácného pekariho Wagnerova.
V sobotu 18. května se v Centrálním parku na Lužinách bude konat již 8. ročník Psího dne s Prahou 13. Nebude chybět potřebná osvěta, soutěže, z nichž nejnapínavější bude bezpochyby skok do výšky.
Svou sbírku uměleckých děl buduje Jan Bejšovec dlouhá léta. Další sbírku pak vytváří pro svého jedenáctiletého syna, který stejně jako jeho otec také postupně nachází zalíbení v umění. Nyní díla na krátký čas opouští prostory sběratelova bytu a míří do karlínské Galerie Magnus Art. Návštěvníci si je mohou prohlédnout zdarma až do poloviny léta.
Galerie Villa Pellé připomíná od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let. Výstavní síň od přízemí po půdu zaplnila jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně zhodnocená tvorba ze 70. let i díla jeho poslední tvůrčí etapy po sametové revoluci.
V březnu bude ve Strašnickém divadle opravdu nabitý program! Chystá se nejen nová pozoruhodná výstava do foyer a kavárny, ale i roční oslava úspěšné komedie Presidenti. Poprvé sem zavítá oblíbený pořad Šansonárium a nebudou chybět ani dvě premiéry.
Výstava Bond in Motion poprvé v Česku představuje přes 75 exponátů nejen z bohatého vozového parku filmového Jamese Bonda, legendárního agenta britské tajné služby MI6. Tato výstava potrvá až do 31. března. Na celkové ploše téměř 3 000 m2 si v Křižíkových pavilonech B a C na pražském Výstavišti mohou lidé prohlédnout agentova proslulá auta, letadla či plavidla a mnohé další pozoruhodné rekvizity spojené s natáčením filmových bondovek.
Máte rádi železniční dopravu nebo se zajímáte o dopravu na území Prahy? Pak právě pro vás bude připravená vernisáž výstavy s krátkou komentovanou prohlídkou a představením projektu vysokorychlostní trati (VRT) Praha. Ta se uskuteční 9. ledna od 13 hodin v železniční stanici Praha-Zahradní Město v Praze 10.
Městská část Praha 4 hostí expozici, jejímž cílem je podpořit a propagovat náhradní rodičovství a nalézt co nejširší spektrum nových pěstounů. Výstava nazvaná „Láska se nedělí. Láska se násobí.“ je součástí stejnojmenné kampaně hlavního města a veřejnosti představí sedm různých příběhů lidí, kteří jsou již pěstouny, nebo naopak byli v pěstounské péči vychováni.
Kouzelná Popelka nedomyslitelně patří k českým Vánocům a mnozí z nás si bez této pohádky nedovedou představit Štědrý den. Letos v listopadu oslaví půl století od své premiéry, a proto právě Popelce bude patřit adventní čas v Centru Černý Most. Vánoční sezónu již tradičně zahájí 18. listopadu velkolepá Lední show na motivy Popelky s předními českými krasobruslaři, kde zazní naživo i ústřední písně v podání zpěvačky Nikoly Ďuricové.
V pražském Vnitroblocku mohou návštěvníci obdivovat nově otevřenou výstavu velkoformátových černobílých aktů fotografa Libora Krska, která chce touto netradiční uměleckou formou upozornit na prevenci rakoviny děložního čípku.
Alfa Mist, Acid Arab, MonoNeon, Yarah Bravo, Aid Kid a řada dalších vystoupí v sobotu 28. října v Holešovické tržnici v Praze na stylové oslově 15. narozenin Mladí ladí jazz. Jednodenní indoor festival s názvem Mladí ladí FEST zve na pestrý mix jazzu, elektroniky, hip hopu, r'n'b a dalších žánrů.
V Grabově vile probíhá další, tentokrát již 19. ročník Salonu výtvarníků. Nabízí díla od 84 amatérských i profesionálních autorů. 33 z nich se této přehlídky letos účastní poprvé.
Ve dnech 19. – 21. října zažije Praha pestrý program plný akcí pro širokou i odbornou veřejnost k 30. výročí založení organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy), která se stará o fungování největšího dopravního systému v České republice.
Jeden z nejúspěšnějších umělců své generace, malíř Jakub Matuška známý jako Masker, představí svou nejnovější tvorbu v pražské Galerii Villa Pellé. Výstava s názvem Koule aneb cestou k propasti mineš deset kamenů bude přístupná veřejnosti od 18. října.
Každý rok přibude v Česku přibližně 3 000 nových pacientů s revmatoidní artritidou. Imunitní systém napadá jejich klouby, nevratně je poškozuje a způsobuje chronické bolesti a může vést až k trvalé invaliditě. Revma ale zdaleka není jenom o kloubních problémech – pacientům s tímto zánětlivým autoimunitním onemocněním totiž hrozí vyšší riziko zlomenin kostí, infarktu myokardu, plicní embolie nebo infekcí. Akce k této problematice se koná tuto neděli 8. října v Praze u příležitosti Světového dne artritidy (Spojka Karlín 10–14 hod.). Pořádá ji pacientská organizace Revma Liga ČR.
Organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) slaví letos 30 let své existence. V rámci tohoto kulatého výročí se uskuteční během října celá řada akcí pro veřejnost. Na Střeleckém ostrově je k vidění panelová výstava mapující třicetiletou historii integrace veřejné dopravy v Praze a Středočeském kraji, na webu a sociálních sítích PID postupně ROPID zveřejňuje zajímavé archivní materiály a rozhovory s klíčovými osobnostmi.
Ve čtvrtek 21. září se před tréninkovou kavárnou TA KAVÁRNA na Vyšehradě uskutečnila oslava 25. narozenin neziskové organizace Borůvka Praha o.p.s. a program byl opravdu bohatý. Dospělým zahrály kapely Lovesong Orchestra a Jiný Metro. Dětem udělaly radost nejen barevné balónky, ale i malování na obličej, výtvarné dílny, divadlo či bubbleshow.
V suterénu původně Kafkova domu, v prostoru POINT na dnešním náměstí Franze Kafky v centru Prahy vznikla nová galerie digitálního umění Pixelbase. Vernisáž zahajovací výstavy Czech Odyssey se konala ve čtvrtek 21. září a mezi návštěvníky byl i herec Marek Vašut.
Radnice Prahy 8 nabízí, nejen pro naše umělecky založené čtenáře, možnost prezentovat vlastní výtvarnou volnou tvorbu na XIX. ročníku výstavy Salon výtvarníků. Zájemci budou mít možnost vystavit svá díla v Grabově vile v Praza 8. Výstava je zdarma a je určena široké veřejnosti.
Zednářská Veliká Lóže České republiky (VLČR) letos slaví 100. výročí svého založení. K této příležitosti se její členové rozhodli uspořádat výstavu Zednáři s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů a seznámit na ní veřejnost podrobněji se svou historií i současnou činností.
Empírový dům, výjimečné místo ve Staré Huti u Dobříše, uprostřed lesů a rybníků. Takové je někdejší letní sídlo Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové, dnes spisovatelův památník. Ten letos slaví šedesát let od svého vzniku. V sobotu 23. září čeká návštěvníky slavnostní program. Jeho součástí bude zahájení výstavy nazvané To zvláštní místo: 60 let Památníku Karla Čapka. Na ní se poprvé představí rukopisy dobových písemností slavného spisovatele a jeho blízkých. Expozice ukáže i proměny domu a zahrady od roku 1963 až po současnost.
Výstava, která je umístěná ve foyer budovy Úřadu MČ Praha 4 u metra Budějovická od 12. září do 15. října, představuje celou lokalitu Prahy 4 od prvních zmínek o současných částech této městské části až po dobu současnou.
V sobotu 9. září začne série zářijových regionálních dnů železnice. Atraktivní program, který připravily České dráhy ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou, hlavním městem Prahou, Správou železnic a dalšími partnery, bude tento den připraven přímo v hlavním městě. Hlavním dějištěm Pražského dne železnice se od 9:30 do 17:00 hod. stane depo a nádraží ve Vršovicích.
Třetí ročník soutěže „Každý může být umělcem“ vyvrcholí výstavou všech přihlášených obrazů v sobotu 16. září v Konírně Musea Kampa. Součástí projektu je i charitativní online aukce. Odborná porota vybrala na sklonku prázdnin vítěze v jednotlivých kategoriích.
Galerie D v Portheimce přivítala v pondělí 21. srpna výstavu „Peří na kolejích“, která potrvá do 19. září. Fotografie zaznamenaly smíchovské nákladové nádraží i nádražní budovu v situaci před masívní výstavbou a přestavbou, „V jakémsi „roce nula“. Nyní už, původně prázdný prostor kolejiště Na Knížecí prochází zásadní proměnou. Budovu nádraží to brzy čeká. Na většině snímků jsou zachyceny pohledy a průhledy, které s výstavbou zmizí. Mění se i okolí. Není v tom nic staromilského, jen snaha zachytit a uchovat pro budoucnost stav před rekonstrukcí.
Ve čtvrtek 17. srpna, zahajuje v pražském Domě ochránců přírody třetí letošní výstavu ovoce starých odrůd – Letní jádroviny a slivoně. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Pospěšte si, protože výstava potrvá jen do soboty 19. srpna.
Největší akce pro milovníky turistiky a kempování jde do svého finále a nastává slevová horečka. Brány Výstavy stanů v pražských Letňanech se uzavřou v neděli 20. srpna. Do té doby máte jedinečnou příležitost prohlédnout si, vyzkoušet a nakoupit vybavení pro pobyt v přírodě ve slevách až 60 %. A že je z čeho vybírat!
Jak vypadá činnost Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kdo jsou její pacienti a jaké jsou jejich příběhy? Odpovědi se dozvíte na fotografické výstavě Taky Pražané, kterou ve spolupráci s městskou částí Praha 8 do 15. září pořádá Záchranná stanice v Bílém domě v Praze-Libni.
Až do 20. srpna probíhá na Výstavišti v Letňanech tradiční Výstava stanů a vybavení do přírody. Najdete zde nejširší nabídku stanů, spacáků, karimatek, batohů a kempingového nábytku ve střední Evropě. Těšit se můžete na spoustu produktových novinek, velký outlet obuvi, výstavní slevy i oblíbenou soutěž o atraktivní ceny. A zajímavé ceny můžete vyhrát i s Naší Prahou!
Tak jsem se před několika dny dočetl, že České republice hrozí ztráta mezinárodní prestiže v oboru gastronomie a gastrocestování a snížení atraktivity pro bonitní mezinárodní klientelu. Prostě další „velký problém“, který dluhová vláda musí řešit. A opět nejlépe z veřejných peněz, tedy z těch vašich.
Výstava je určena především rodinám s dětmi předškolního a raného školního věku k zamyšlení nad výběrem z hraček, jimiž je náš trh přesycen. Akce končí 10. září.
Dnes, ve středu 28. června, uplynou tři století od zřízení prvního stálého veřejného osvětlení pražských ulic. Tvořilo jej 121 olejových luceren, které byly v roce 1723 rozmístěny na Královské cestě u příležitosti příjezdu císaře Karla VI. na korunovaci do Prahy. Oslavy tohoto výročí pod záštitou primátora hlavního města Prahy zahájí správce sítě veřejného osvětlení, Technologie hlavního města Prahy, speciálním osvětlením Petřína.
Lubomír Typlt je český malíř a textař, který v současné době žije střídavě v Berlíně a v Praze. Jeho malířské dílo je příznačné svou formální syrovostí a obsahovou surovostí. Rozvíjí svůj mýtus o lidském jedinci pomocí malířských prostředků: vytříbené kresebnosti i absurdních prostorových objektů. S oblibou používá techniku kvaše, které mu propojí výrazové přechody mezi kresbou a malbou a jsou charakteristické spontánností, gestickou živostí a formálních vytříbeností.