Víte o tom, že jste chodili po rozřezaných židovských náhrobcích?
Málokdo to ví, ale je to tak! Po této dlažbě v centru Prahy prošlo už stovky milionů obyvatel a návštěvníků. Kde se tato dlažba nachází? A co se s ní nově chystá?
Málokdo to ví, ale je to tak! Po této dlažbě v centru Prahy prošlo už stovky milionů obyvatel a návštěvníků. Kde se tato dlažba nachází? A co se s ní nově chystá?
V souladu se zákonem je každým rokem prováděna na území Prahy cyklická deratizace, a to na plochách a v kanalizační a stokové síti, které vlastní a přímo spravuje město Praha. Kde tato jarní deratizace v červnu v Praze proběhne?
Známý sochař David Černý, mimo jiné autor miminek na Žižkovském vysílači nebo Kafkovy stříbrné hlavy u Národní, nabarvil tank na Smíchově kdysi na růžovo. Dnes je jeho torzo modro-žluté. Umělec se tak přidal k podpoře Ukrajinců ve válce.
Praha nabízí tolik zábavy, že ani samotní Pražané nevědí, kam by zašli a dokonce ani nevědí, co ve svém městě mají. Nabízíme čtyři tipy, které nejsou úplně marné a vynechávají dvě nejnavštěvovanější atrakce města jako je Zoo Praha a Pražský hrad s jeho památkami.
Město Ostrava chce uctít památku sedmi obětí střelby ve Fakultní nemocnici z prosince roku 2019. Jenže vítězný návrh sklízí na sociálních sítích posměch a kritiku.
Zástupci Prahy 8 si připomněli dnes 78. výročí Operace Anthropoid u pomníku Operace Anthropoid v Libni.
Praha - Do Národního muzea přišlo loni přes milion návštěvníků. Nejvíce lákala nově otevřená historická budova. Muzeum si toho váží zavádí několik potěšujících novinek pro návštěvníky První je od 1. března volný vstup do všech objektů pro děti a mládež do 15 let.
Na sklonku roku má být dokončena bronzová plastika Plamen pro Palachův pylon u Národního muzea (NM). Autorem je sochař Antonín Kašpar.
Letná - Lidé, kteří se scházejí na Letenské pláni k demonstraci Milionů chvilek, mohou navštívit stan v němž najdou výstavu Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu. Lze také nahrát vzkaz Václavu Havlovi v automobilu Volkswagen Golf, ve kterém Havel prožil přelomové události roku 1989
Staré Město a orloj, Hradčany a sv.Vít, Karlův most a Malá strana, Obecní dům a Klementinum, Karlák i Václavák, ale i třeba žižkovský vysílač, Vrtbovská zahrada, Vyšehrad i Hvězda, památník na Vítkově… Praha má mnoho krásných míst, kam je nejlépe zajít pěšky. S tím bohužel souvisí jiné velmi smutné prvenství. Víte jaké?
Rada hl. m. Prahy v úterý jednala o budoucnosti podzemí bývalého pomníku J. V. Stalina. Vzala na vědomí „Studii využitelnosti a revitalizace návrší letenských sadů a objektu Bunkru“ a schválila zadávací řízení k veřejné zakázce.
Naše země v letošním roce slaví hned několik významných výročí. Jedním z nich je i výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna roku 1968. Události z této doby se rozhodlo Národní muzeum připomenout dvěma novými výstavami v Národním památníku na Vítkově s názvem Neznámá hrdinka od rozhlasu a L. Bielik / Srpen 1968.
Pro účastníky akce bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava ze stanice Jana Želivského na zastávku Ohrada. Na Vítkov se totiž nedá autem vůbec vjet.
Ke Dni vítězství představil místostarosta městské části Praha 5 Lukáš Herold (ODS) nový projekt radnice, zaměřený na květnové události 1945.
O víkendu připomene Národní muzeum 200 let od svého vzniku. Významné výročí oslaví spolu s veřejností, pro kterou si na sobotu a neděli připravilo bohatý program včetně vstupu zdarma do jistých expozic, výstav i běžně nepřístupných depozitářů.
Za zábavou, sportem, jídlem nebo veřejným děním? Kam tento týden v metropoli vyrazit? Naše Praha vám přináší přehled několika akcí, které se tento týden konají v hlavním městě.
Aktuální přehled oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy. Stav ke dni 16. 11. 2017.
Nadace memoriálu Okřídleného lva dnes slavnostně odhalila nový podstavec pražského památníku poprvé nesoucí jména všech 2 507 československých vojáků a vojákyň, kteří odhodlaně sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války.
Na nádraží Praha Bubny vznikne Památník ticha jako vzpomínka na bezmála padesát tisíc lidí, kteří z tohoto místa nastoupili do transportů do koncentračních táborů. Ke vzniku památníku velmi výrazně přispěla dohoda Prahy s vlastníkem pozemků a nádražní budovy, kterým je Správa železniční dopravní cesty.
Hudbou, hlasy, pamětí i jinakostí. Tím vším ožije koncem června nádraží v Praze-Bubnech, které se od 21. do 25. června promění v alternativní kulturní scénu. „Bubenský slunovrat“ nabídne publiku koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl.
Zejména s možnými dopravními problémy přináší časopis Naše Praha infomaci i akcích, které se konají a kteé by dopravně či jinak mohly způsobit komplikace. Jejich seznam najdete v pokračování článku.
Cukrárny ve Frýdku a Místku – II. díl. Přenesme nyní naši pozornost do Místku.
Výstavy a akce v muzeu a galeriích ve Frýdku-Místku v druhé polovině února a v březnu.
Program muzeí a galerií ve Frýdku-Místku v prosinci a lednu.
Přinášíme přehled výstav ve Frýdku-Místku.
Památník Ticha Bubny v Praze 7 opět otevře své brány je to připomínka smutného výročí 75 let od prvního transportu židů z bubenského nádraží. Ale pro všechny jsou připraveny koncerty, výstavy, diskuse i druhý ročník akce Bubnování pro Bubny. Ve středu 14. září vše zahájí koncert skupiny The Tap Tap s názvem „Slabé kusy“.
Zajímá vás, kde stojí plastika, kdo je jejím autorem, kde najdete boží muka nebo památník? Podívejte se na google maps. Jakub Tichý vytvořil mapu, kde s popisem a fotografiemi zachytil 170 soch a reliéfů ve městě.
Městská část Praha 7 a investor projektu Palác Stromovka, společnost Lordship, nalezli po více než dvaceti měsících jednání shodu. Ta se promítá v sedmnáctistránkovém dodatku k původní nájemní smlouvě z roku 2002. Upravený projekt Paláce Stromovka tak po více než čtrnácti letech směřuje k realizaci.
Letní výstavy v muzeu a galeriích ve Frýdku-Místku.
Již podevatenácté se o víkendu 3. a 4. září uskuteční v Praze 1 známá akce Dny evropského dědictví, díky níž si budou moci zájemci o historii zdarma prohlédnout méně známé památky.
Vandalové, kteří poničili památník obětem komunismu na pražském Újezdě, byli dopadeni. K činu došlo v ranních hodinách v pondělí 6. června letošního roku Jedná se o dva mladé muže kolem dvaceti let, kteří jsou české národnosti a jsou studenti vysoké školy.
Poslední červnový týden ovládne Prahu hudba a hlavní město zažije ten největší hudební víkend všech dob! Kromě 13. ročníku ostrovního festivalu United Islands of Prague, který letos přivítá desetitisíce návštěvníků natěšených na mladé talentované hudebníky, proběhne v areálu holešovického Výstaviště první ročník Metronome festivalu, kam zamíří fanoušci velkých světových hvězd.
Přinášíme přehled výstav v muzeu a galeriích ve Frýdku-Místku na léto 2016.
Na obnově zahrady u Čapkovy vily se již pracuje. Práce řídí odborníci a půjdou v kontextu s vyklízením a rekonstrukcí vnitřků. Cílem je i zahradu, kde pod břízou sedával s Čapky a dalšími Pátečníky i Masaryk a zlobila Dášeňka, „Všechny důležité dobové prvky jsou zachovány,“ uvedla zahradní architektka Štěpánka Šmídová, která na práce dohlíží.
V Národním památníku na Vítkově mají návštěvníci od 14. května možnost zhlédnout novou výstavu nazvanou Druhý život husitství. Ta přibližuje jednotlivé proměny vnímání husitského hnutí v moderních dějinách české společnosti od zrodu moderní husitské tradice v první polovině 19. století až po využití této tematiky v ideologii komunistické diktatury. Výstavu bude možné navštívit až do 26. března.
O obchodně administrativním komplexu mezi Strojnickou a Veletržní ulicí se mluví 14 let. Víceúčelové centrum, jehož součástí má být podle investora i zdravotní středisko a památník obětem holocaustu, protože na pozemcích se za protektorátu nacházelo shromaždiště pražských Židů, se příliš nelíbí současnému vedení Prahy 7.
Přehled výstav ve Frýdku-Místku v dubnu a začátkem května.
V Lískovci stojí památník obětem fašizmu. Připomíná popravu pěti odbojářů.
Frýdecká synagoga pochází z roku 1864. V roce 1939 byla vyrabována a vypálena, o rok později byla budova stržena.
Praha slavnostně odhalí památník Jana Palacha na Alšově nábřeží. Stane se tak v den výročí upálení Jana Palacha, v sobotu 16. ledna, za účasti primátorky Adriany Krnáčové, radního Jana Wolfa, velvyslance USA Andrewa H. Schapira a dalších významných osobností. Slavnostní odhalení proběhne při příležitosti 47 let od jeho sebeupálení na protest proti potlačování svobod a násilné okupaci sovětskými vojsky od jejich vpádu v srpnu 1968.
V Galerii pod radnicí (budova radnice na Havlíčkově nám.) zahájilo čtení z díla Všecky krásy světa od Jaroslava Seiferta pravidelné literární večery. K Seifertovu památníku v Seifertově ulici přibude další připomínka tohoto slavného žižkovského rodáka.
Přínášíme přehled říjnpvých výstav.
U Kalininovy v Bořivojově se narodil jediný nositel Nobelovy ceny za literaturu, Žižkovák Seifert. Dnes už nejenže nemáme hlavní třídu spodního Žižkova pojmenovanou po komunistickém politikovi, ale nově básník Jaroslav Seifert tu bude mít i sochu.
Palác Stromovka, který má vyrůst nad Parhotelem dostal od pražského magistrátu v odvolacím řízení stavební povolení pro stavbu nadzemní část projektu.
Výstavní program v září je ve Frýdku-Místku opravdu bohatý. V Muzeu Beskyd začne již 8. mezinárodní trienále smaltu, Galerie Langův dům představuje tvorbu Jiřího Surůvky, Kavárna Dvorek vystaví grafiky s tematikou závodních automoibilů, letadel a balonů Petra Ptáčka a v Městské knihovně budou k vidění panenky Kiwanis vytovřené známými osobnostmi.
Přinášíme přehled výstav v srpnu a září.
Na fasádě Historické budovy Národního muzea zůstanou i po její generální rekonstrukci stopy po střelách, které před 47 lety vznikly při ostřelování této dominanty Václavského náměstí vojsky Varšavské smlouvy.
Pražská tržnice, kam dne míří nejen obyvatelé Prahy 7 za svými nákupy, měla v době své výstavby úplně jiné poslání. Byly postaveny v roce 1895 coby Ústřední jatky města Prahy. Důvodem bylo rušení soukromých porážek ve městě a jejich soustředění na jednom místě.
Výstavu ke 100. výročí narození Elišky Servátkové připravilo Muzeum Beskyd. V Langově domě se představuje Václav Krůček a v Kavárně Dvorek bude vystavovat Jan Samek.
Ve čtvrtek 28. května již popáté proběhne oblíbená akce na Praze 7 s názvem MÁME OTEVŘENO, během níž 15 místních galerií, divadel, kaváren a klubů otevře své dveře od 18 do 22hod zcela zdarma.
Přehled výstav ve Frýdku-Místku během května.
Přehled programu frýdecko-místeckých galerií.
Jen v centru metropole je kolem dvou set pomníků a soch. Letos vyrostou další dva – Milady Horákové ve Sněmovní ulici a Jana Palacha na Alšově nábřeží. Do tří let by měl být v parku Ztracenka odhalen památník obětem komunistické totality. Vetší zájem než Pražané o památníky ale jeví vandalové.
Před dnes již prakticky nevyužívaným nádražím Praha – Bubny proběhlo slavnostní odhalení sochy s názvem „Základní kolej.“
Přehled březnových výstav ve frýdku-Místku.
Přinášíme přehled výstav ve Frýdku-Místku během února 2015.
I 25 let po pádu komunistického režimu v Československu je v Praze možné najít památník pějící ódy na jejího čelního představitele Klementa Gottwalda. O to smutnější je fakt, že pomník najdete v Praze 7 v holešovické ulici Na Maninách.
Přehled aktuálních výstav ve Frýdku-Místku.
Vítězství zdravého rozumu a nadčasových symbolů nad úředním šimlem – tak lze bez nadsázky označit konečný verdikt Ministerstva kultury ČR, které rozhodlo, že na Klárově může zůstat památník československých pilotů RAF – okřídlený lev.
Přehled prosincových výstav ve frýdku-Místku.
Motocyklová asociace by chtěla postavit na Žižkově památník motocyklovému závodníkovi Františkovi Šťastnému. Legendární závodník strávil totiž velkou část života na Praze 3.
Tisíce kilometrů po České republice, Francii, Itálii a Německu, desítky rozhovorů s historiky umění a pamětníky, stovky hodin ve studiu. To vše absolvovali filmaři vedení režisérem, scénáristou a producentem Theodorem Mojžíšem, aby mohli v dokumentu nazvaném Cesta světla divákům povyprávět příběh života a tvorby světoznámého sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera. Výsledek bezmála dvouletého úsilí představí poprvé veřejnosti ve středu 26. listopadu v Arcidiecézním muzeu Olomouc, kde nyní probíhá výstava Theimerových soch.
Přehled frýdecko-místeckých výstav v muzeu a v galeriích v listopadu a prosinci 2014.
Nová výstava v Národním památníku připomíná tragické události, které se odehrály po skončení druhé světové války.
Výstavní program na říjen a listopad 2014
Na Prašném mostě v Praze 6 byl dnes 6. října odhalen památník štábního kapitána Václava Morávka. Ten je v podobě tří kamenných sloupců, které mají představovat trojici odborářů, do níž Morávek patřil, jako pomyslné pilíře demokracie.
Vycházky s průvodcem Frýdkem a Místkem se konají v sobotu 18. října.
Necelý půlrok po odhalení diskutované dvoumetrové sochy okřídleného lva na Klárově, přibude v první městské části další pomník. Věnovaný by měl být Miladě Horákové.
Paříž, Grenoble, Bordeaux, Kassel, Hamburk, Lugano, Olomouc –také tato města zdobí veřejné realizace sochaře Ivana Theimera. Výčet evropských galerií, které olomouckému rodákovi žijícímu od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku uspořádaly výstavu nebo jeho dílo zakoupily do sbírek, by byl také velmi dlouhý. Ivan Theimer slaví v září sedmdesátiny a při této příležitosti vzdá jemu a jeho tvorbě hold Muzeum umění Olomouc výstavou nazvanou Via Lucis. Akvarely, scénické návrhy, deníkové záznamy a zejména plastiky si mohou prohlédnout návštěvníci Arcidiecézního muzea od 25. září, a to jak v Galerii, která je určená pro krátkodobé výstavy, tak vůbec poprvé v historii muzea i mezi díly starých mistrů ve stálé expozici.
Přehled výstav, které můžete navštívít během září.
Přinášíme přehled kulturního dění ve Frýdku-Místku.
Národní muzeum zahajuje v Národopisném muzeu - Musaionu další výstavu z výstavního cyklu Smrt. Nová výstava s názvem Onen svět je zaměřena na fenomén smrti a jeho místo v lidové kultuře a tradici v 19. a na počátku 20. století. Seznamuje nejen se způsobem, jakým se naši předkové na venkově vyrovnávali se smrtí člena rodiny nebo komunity, ale také s bohatými tradicemi a zvyky, které byly před, během i po loučení se s nebožtíkem udržovány. Vystaveny jsou masky z masopustních průvodů jako podoby personifikované smrti i četné ukázky pověrečných prostředků z oblasti lidové magie, kterými se lidé bránili proti nemoci a skonu. Výstava je k vidění od 24. července
Co bude s Letenskou plání po dokončení tunelu Blanka? Jak by se měla proměnit volná písčitá plocha? Jakou Letnou Pražané vlastně chtějí? Na tyto stále naléhavější otázky hledali odpovědi účastníci odborné diskuze, kterou uspořádala MČ Praha 7 v pondělí 9. června v Informačním centru tunelového komplexu Blanka.
Nechce se vám trávit víkend v Praze, ale nevíte, kam vyrazit. Připravili jsme pro vás několik tipů na zajímavá místa, která Česko nabízí.
Praha má ode dneška pamětní místo, které připomíná osobnost prezidenta a dramatika Václava Havla. Netradiční památník má podobu lavičky a je dílem Havlova dvorního architekta Bořka Šípka. Umístěn je poblíž parku Kampa, na Maltézském náměstí.
David Moješčík je výrazným představitelem mladší sochařské generace. Tvoří nezaměnitelné sochy, často v nadživotní velikosti. Jeho socha krášlí prostor před nádražím v Ostravě-Svinově a je spoluautorem pomníku Operace Anthropoid v Praze připomínající atentát na Reinharda Heydricha.
Staří Římané jsou už oficiálně částí olomoucké historie. Od dnešního dne mají v Olomouci dokonce i svůj památník. Kamenný milník, upomínající na tradiční římský způsob označování významných cest, stojí v Neředíně jen kousek od místa, kde si ve druhém století vybudovali římští legionáři opevněný tábor.
Základní škola v Porubské ulici byla pojmenována po letci Zdeňku Škarvadovi.
Konání Pražské muzejní noci dne 8. června zabránily povodně v Praze. Pražská muzea a galerie tuto mimořádnou povodňovou situaci zvládly úspěšně a proto mohou již po desáté otevřít své dveře návštěvníkům v netradičním čase – v nočních hodinách.
Konání Pražské muzejní noci dne 8. června zabránily povodně v Praze. Pražská muzea a galerie tuto mimořádnou povodňovou situaci zvládly úspěšně a proto mohou již po desáté otevřít své dveře návštěvníkům v netradičním čase – v nočních hodinách.
Pojďme se společně složit na obnovu Památníku Tomáše Bati, vyzývá radnice obyvatele města. Vyhlášení veřejné sbírky už odsouhlasila Rada města a Zastupitelstvo schválilo zřízení speciálního fondu, ve kterém se finanční prostředky na obnovu památníku budou shromažďovat. Sbírka byla oficiálně zahájena už v dubnu.
Výstavu bratří Čapků, zachycující jejich život a práci, pořádala vršovická radnice v říjnu v prostorách Galerie Deset. Díky propojení galerie, základní školy, Památník Karla Čapka, Společnost bratří Čapků a odbor školství radnice navštívily stovky dětí tuto unikátní výstavu. Pro velký zájem připraví Galerie na příští rok výstavu o bratrech Čapkových z pohledu Evropy.
Největší výstava děl Josefa Lady v České republice bude od úterý k vidění ve třech sálech holešovského zámku.
Zlínští radní schválili uvolnit částku 3,5 milionu korun na projekt související s Památníkem Tomáše Bati, který by se měl díky rekonstrukci dočkat původního vzhledu z 30. let minulého století. Uvedl to náměstek primátora Miroslav Kašný.
Po sedmašedesáti letech se dočkali američtí piloti, jejichž letadlo nad Olomoucí za války sestřelili Němci, důstojného památníku. Ten byl odhalen v areálu neředínského hřbitova. Bombardér Boeing – 24 Liberator byl sestřelen 17. prosince 1944, načež letadlo dopadlo do prostorů hřbitova v Neředíně.
ZLÍN (MEDIAFAX) - Rekordní rok má za sebou Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, pod jehož správu spadá kromě prostor zlínského zámku i Obuvnické muzeum, hrad a hájenka v Malenovicích, Národní památník Ploština a Muzeum luhačovického Zálesí. Agentuře Mediafax to ve středu za muzeum sdělila Blanka Kovandová.
Výbor pro kulturu a památkovou péči Zastupitelstva hlavního města Prahy na svém dnešním jednání vzal na vědomí informaci o záměru Odboru památkové péče vytvořit pamětní sochu nebo památník k desetiletému výročí povodně z roku 2002, který by měl stát na Kampě.
Spořilovské kino Sigma se rozhodlo naladit diváky na premiéru filmu LIDICE, kterou uvede 16. 8. od 15:00 a od 20:00, uspořádáním výstavy Tragédie LIDIC.
Spořilovské kino Sigma se rozhodlo naladit diváky na premiéru filmu LIDICE, kterou uvede 16. 8. od 15 hod. (vstupné 60 Kč) a od 20 hod. (90 Kč), uspořádáním výstavy „Tragédie Lidic“.
V červencových dnech letošního roku proběhla oprava památníku Čestné hroby občanů, kteří položili své životy při osvobození v místní části Frýdku.
Ve čtvrtek 21.července projede Prahou cyklojízda. Tentokrát bude spojena s výletem v čase do období, které zná řada účastníků jízdy jen z kočárku. Po stopách zmizelých, poničených i dochovaných plastik ze 70. a 80. let povede lidi na kolech sochař Pavel Karous ze skupiny Vetřelci a volavky, která dokumentuje normalizační umění.
Od 8. července je uzavřena historická budova Národního muzea, odkud se začínají stěhovat další exponáty. Oprava začne v prosinci a za šest let bude dokončena.
Obce Čeladná a Kunčice pod Ondřejníkem slaví výročí svého založení. 430. narozeniny oslaví výstavou.
Na závěr 36. sezóny uvede HaDivadlo v Praze dvě inscenace. Divadelní adaptaci slavného trezorového filmu Jana Procházky a Karla Kachyni Ucho a inscenaci režijního tandemu SKUTR Všichni jsme Marlene Dietrich aneb Studie Odyssea.