Počasí
Praha 13 °C Čtvrtek, 29. září 2022, Svátek má Michal
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Z Frýdku-Místku mizí sochy, říká sochař David Moješčík

David Moješčík je výrazným představitelem mladší sochařské generace. Tvoří nezaměnitelné sochy, často v nadživotní velikosti. Jeho socha krášlí prostor před nádražím v Ostravě-Svinově a je spoluautorem pomníku Operace Anthropoid v Praze připomínající atentát na Reinharda Heydricha.
David Moješčík u sochy Levitace Zvětšit
David Moješčík u sochy Levitace


V Ostravě právě probíhá vaše výstava, jejíž exponáty kunsthistorici označují za hyperrealistické. Proč jste se ve své tvorbě dal zrovna tímto směrem?

Hyperrealismus mě sice lehce inspiruje, v mých sochách je jeho dotek, avšak hlásím se k realismu 19. století. Vysvětlím vám rozdíl. Hyperrealismus zobrazuje například otisk kůže, zabitého motorkáře, čerstvě narozené dítě ještě s placentou. Tyto věci jsou někdy až zrůdné, nechutné. Realismus je naopak spojen s příjemným zážitkem. Fascinují mě také sochy Buddhů, což je také určitý druh realismu.

 

Vaše sochy ustrnuly v zajímavých pozicích. Jsou to jogínské pozice?

Jógu provozuji, to je fakt. Ale ani jedna ze soch není v jogínské pozici. Kdybyste chtěl udělat některou z pozic, ve které jsou mé sochy, budete s tím mít problém. Socha se dotýká země ve třech bodech, někdy prsty nebo malíčkem, a v takové pozici by člověk nevydržel, spadnul by. Je to prostě určitý umělecký posun.  

 

Údajně používáte pro jednu sochu až deset modelů nebo modelek. Proč tolik?

Jako student jsem neměl dostatek peněz, abych si zaplatil živý model na dobu, na kterou bych jej potřeboval. Měl jsem ale hodně přátel a kamarádek, kteří mi byli ochotni za drobný peníz, nebo někdy i zadarmo, sedět, ale ne příliš dlouho. Proto se také stalo, že u mé první větší sochy mi sedělo postupně deset modelů. A mě se to zdálo být zajímavé. Do svých soch jsem tím dostal vždy něco z každého modelu, je to jakýsi výcuc z lidí.

Zaujal mě také projekt amerických studentů, kteří přes počítač hledali ideálního člověka. Když zadali údaje tří nebo čtyř lidí, vyšel jim z toho hybrid. Až těch lidí bylo kolem deseti, začal se výsledek blížit průměru či ideálu, něčemu souměrnému.

 

Vaším dílem je památník Operace Anthropoid v Praze. Předpokládám správně, že jste prorazil v soutěži s velkou konkurencí?

Památník je společnou prací mou, kolegy Michala Šmerala a několika architektů. O soutěži na památník jsem se dozvěděl měsíc před koncem termínu. Okolnosti atentátu na Heydricha mě zajímaly už od dětských let, takže mi toto téma bylo blízké. Účastnili jsme se tehdy současně ještě jedné soutěže, takže ten měsíc byl hodně hektický. Ale podařilo se.  

 

Viděl jsem pražský památník na fotkách. Postavy atentátníků jsou ve velké výšce. Je na ně vůbec vidět? 

Postavy stojí na vytaženém trojúhelníku, který symbolizuje klín československé vlajky. Památník je vysoký deset metrů a stojí v místě křížení silnic, kde se odehrál atentát. Dnes to tam vypadá jinak a křížení silnic tvoří sjezd na čtyřproudou silnici. Auta jezdí ve výšce soch. David Černý památník nazval „sochou z auta“, protože ji nejlépe vnímají řidiči. Musím říct, že i přesto jsem postavy vytvořil do nejmenších detailů, byť sochy nemůže nikdo vidět z takové blízky, aby si detailů všiml.  

 

Úplně do všech detailů?    

Při odhalování památníku se nás veteráni ptali, zda vojáci na soše mají na svých uniformách nápis Czechoslovakia. Opravdu tam je. A boty mají tkaničky.   

 

Když se zúčastníte soutěže za standardních podmínek, jak dlouho trvá, než uděláte definitivní návrh?

Problém vidím v tom, že se člověk o soutěži často ani nedozví. Nemohu sedět u počítače a neustále prohlížet stránky okresních a krajských měst a organizací, zda nevypsaly výtvarnou soutěž. To možná dělají velké firmy, které na to mají zaměstnance. Většinou se o soutěžích dozvím od přátel. Když není výtvarná soutěž příliš propagována, přihlásí se do ní osm až deset lidí, když se o ní ví, hlásí se padesát umělců.

Ale abych se vrátil k otázce – optimální dobou na přípravu jsou tři měsíce. Někdy však vymyslíte námět za jeden večer.

 

Třeba u levitující sochy v Ostravě jste věděl o soutěži dopředu?

Vůbec. Dozvěděl jsem se o ní po vyhlášení výsledků na památník Operace Anthropoid, kdy se mě jeden profesor víceméně náhodně zeptal, zda se účastním i soutěže v Ostravě. Nenašel jsem o soutěži žádné informace a až jsem zavolal na ostravský magistrát, poslali mi podmínky soutěže. Do uzávěrky chyběl asi měsíc a půl.      

 

Dokáže vás sochařina uživit?

Učím sice kresbu na soukromé výtvarné škole Ave Art v Ostravě, ale to jen proto, že učení mě baví a mám kontakt s mladou generací. Téměř celý příjem, který mám ze školy, projezdím, padne na benzin. Takže kvůli penězům kantořinu nedělám. Zatím mě opravdu živí moje tvorba. Příjem je hodně nárazový, naštěstí se objevili i soukromí investoři, kteří si moje sochy koupili.

 

Prozradíte, jak drahá je vaše socha?

Může mít cenu auta. Rozdíl je v tom, že cena auta po koupi klesá a nakonec jej odvezete do šrotu, zatímco socha vás pořád obohacuje. Záleží také na materiálu – socha může být z kamene, z bronzu nebo třeba i ze zlata. Dělám sochy také z plastu, tam se cena pohybuje v desítkách tisíc. Modelace figury trvá většinou dva měsíce, pak sochu musíte odlít, což se vším kolem toho trvá další měsíc. A teď mi řekněte, jaký plat by měl mít sochař za tři měsíce práce? K tomu ovšem musíte ještě připočíst cenu materiálu.   

 

Jsou vaše sochy k vidění i ve Frýdku-Místku?

Přímo ve Frýdku-Místku ne. Nejblíže uvidíte mou sochu u nádraží v Ostravě-Svinově a další se objeví na soukromém pozemku v Beskydech. Uvidí ji lidé, kteří půjdou od Frýdlantu na Lysou horu.    

 

A přál byste si, aby se tady vaše sochy objevily?

Určitě bych se tomu nebránil. Pozoruji však opačný trend. V Místku ze sídliště Rivéra zmizely sochy tuleňů, ze zámku je pryč socha Kurta Gebauera, která stála na nádvoří. Zdá se mi, že v tomto směru jde kultura opačným směrem, než by měla. Mrzí mě to, protože hodně daleko menších měst než Frýdek-Místek najde peníze na to, aby pořídilo sochy do veřejného prostoru.

 

Mimochodem, prý se naše město chystáte opustit. Co vás k tomu vede?

Stěhuji se do Janovic, kam jsem se oženil. Je tam klid a dobře se mi tam pracuje. Mám ateliér v garáži. Ale stěhuji se postupně. Pracuji totiž ještě i v ateliéru ve v Revoluční ulici, kde jsem bydlel.

 

Co vás vůbec přivedlo k sochařině?

Původně jsem chtěl být malířem. Kreslení mě moc bavilo, proto jsem začal v osmi letech chodit do výtvarného kroužku k paní Fajkusové, která mi dala základy. Po základní škole (První čtyři roky chodil do historické budovy národní školy v ulici Míru a později na 6. základní školu. Pozn.red.) jsem se přihlásil na kameníka a až po vyučení na střední uměleckoprůmyslovou školu do Ostravy, která fungovala jako večerní škola u stavební průmyslovky. Zároveň jsem chodil soukromě studovat k paní Ovčáčkové, manželce výtvarníka Eduarda Ovčáčka. Přitom jsem pracoval jako kameník ve Frýdku-Místku, sekal písmo nebo dělal pomníky.  Po roce jsem se přihlásil na sochařskou školu do Hořič a poté do Brna na fakultu výtvarných umění. 

 

Pamatujete si z dětství ve Frýdku-Místku něco, co už dnes zmizelo?

Pamatuji si, že s babičkou jsme chodili za jejími kamarádkami do ulic kolem Blatnice. Stávaly tam malé domečky. Dnes je vše zbouráno. To je škoda. V současné době se mi líbí, jak se udělal parčík pod frýdeckým zámkem. Objevily se tam ale nějaké sochy, někdy hodně podivné. Netuším, zda na ně byla vypsána nějaká soutěž.

Uvažuji o tom proto, že jako studenti jsme věčně hledali někoho, kdy by nám přispěl na realizaci soch, neměli jsme ani na materiál. Město tak mohlo do parku docela levně pořídit zajímavé věci od zdejších začínajících umělců.

 

Povedlo se podle vás ještě něco?

Líbí se mi Hluboká ulice. Dlouhé roky jsem tam vídával jen rozbořené základy Janáčkových domů. Dnes stojí na jejich místě povedené repliky. Také je v hezkém stavu Rytířský dům, dnešní Langův dům.

 

Je naopak něco, co se vám na Frýdku-Místku nelíbí?

Roztrpčila mě stavba Kauflandu pod frýdeckým náměstím. Slyšel jsem, že původně v tom místě měly vzniknut jen malé obchůdky. Namísto toho vyrostl kolos, který odspodu brání ve výhledu na farní kostel. Takové krabice, které tam postavili, by vůbec neměly být v centru města. Hodily by se někam za sídliště Slezská nebo o pár stovek metrů dál k pilnikárně, kde je pro takovou stavbu vhodný prostor. Považuji to za jednu ze dvou zrůdností, které se ve Frýdku staly. Tou první jsou paneláky, kterými byl v minulém režimu obestavěn Mariánský kostel. 

 

Chodíte do Kauflandu nakupovat? 

Přiznám se, že ano. Vždycky někdo z rodiny mě vyžene, ať tam jdu něco koupit. Ale byly doby, kdy jsem Kaufland bojkotoval a odmítal tam jezdit.

 

Profil

David Moješčík

se narodil 25. července 1974 ve Frýdku-Místku. Vyučil se kameníkem, poté vystudoval Střední průmyslovou školu sochařskou a kamenickou a Fakultu výtvarných umění na Vysokém učení technickém v Brně. v roce 1999 absolvoval stáž u Jana Hendrycha na Pražské Akademii výtvarných umění.

Je spoluautorem památníků Operace Anthropoid v Praze, autorem sochy Levitace 2010 v Ostravě-Svinově nebo sousoší Tragikomedie v Činoherním klubu Praha. V současné době vystavuje až do 4. října své sochy v galerii Sokolská 26 v Ostravě.

 

Podobné články


Předchozí články

Upečte koláč na sousedskou slavnost

Sousedská slavnost Zažít město jinak se uskuteční v sobotu 21. září na Letné. V ulicích Františka Křížka a Veverkova se budete moci setkat se svými sousedy, seznámit se s prací místních organizací, sp...

Lupiči změnili taktiku. Cílí na staré zástavby v centrech měst, zabezpečené novostavby zloděje odrazují

Pachatelé vloupání mění taktiku. Zatímco v minulosti operovali především v okrajových částích měst, v současně době se stále častěji zaměřují i na městská centra. V hledáčku mají především obydlí ve s...

Lupiči změnili taktiku. Cílí na staré zástavby v centrech měst, zabezpečené novostavby zloděje odrazují

Pachatelé vloupání mění taktiku. Zatímco v minulosti operovali především v okrajových částích měst, v současně době se stále častěji zaměřují i na městská centra. V hledáčku mají především obydlí ve s...

Chuť kraje Cilento bude ještě doznívat na českém trhu. Zhubnete a budete zdravější

Ten, kdo si nestihl udělat zásoby anebo nevěděl o úspěšném festivalu Gusto del Cilento (Chuť kraje Cilento, Kampánie, Itálie), který proběhl ve dnech 13. a 14. 9. na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze ...

Černý Most se chystá na první ročník psího festivalu

1. ročník jednodenní akce PEStival Prahy 14: KDO SI HRAJE, NEKOUŠE v podstatě navazuje na úspěšný projekt PSÍ ŠKOLKA Prahy 14, který probíhal od dubna do června letošního roku a kterého se zúčastnilo ...

Krasobruslařská show Symfonie ledu byla zrušena

Senioři se pobaví v místeckém Sokolíku

Masarykovo náměstí v Ostravě ožije swingem a rock&rollem

Průjezd Frýdkem-Místkem se komplikuje

Firma Lapp Kabel otevřela v Otrokovicích firemní školku Oskárek

Nová firemní školka Oskárek společnosti Lapp Kabel sídlí v Otrokovicích u nádraží. Nabízí celkovou kapacitu 42 dětí. Školka Oskárek je určena pro děti zaměstnanců společnosti, ale část její kapacity b...

Dnes začíná čištění ulic - nezapomeňte přeparkovat

V úterý 17. září začíná podzimní cyklus pravidelného, komplexního, úklidu vozovek na území Prahy 10. Před zahájením úklidu v konkrétním termínu a lokalitě je potřeba věnovat zvýšenou pozornost přechod...

Frýdek-Místek podporuje sociální služby

Na rekonstruovanou Moskevskou se vrátí tramvaje na začátku listopadu

Radikální obnova vršovické ulice Moskevská, která má proměnit tuto část Prahy 10 v prodloužené centrum metropole, vstoupila do další etapy. Rekonstrukce kanalizace se přesouvá směrem k Husovu sboru. D...

Ostravská Ma´Ma Club Gallery zve na výstavu autorského skla

Výstava ukazuje zapomenuté zlínské fotografie Jana Lukase

Výstavu Jana Lukase, jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů, hostí do 24. listopadu galerie ve zlínském Evangelickém kostele. Soubor pětadvaceti snímků Jana Lukase vystavený v Evanglickém kostel...

Hotel Imperial má nového šéfkuchaře Vojtěcha Poštulku

Novým šéfkuchařem Mamaison Hotelu Imperial Ostrava je od září třicetiletý Vojtěch Poštulka.

Zahrádkáři se představí o víkendu ve Frýdlantu na tradiční výstavě

V Beskydech roste 260 druhů hřibů

Náhradní parkoviště pro frýdecké fotbalové fanoušky jsou zajištěna

Revírní bratrská pokladna podporuje zdravý životní styl dětí

Přehled výstav ve Frýdku-Místku

Hodinky z mamutí kosti uvidíte na Výstavišti

Prodejní výstava hodinek a šperků se bude konat od 19. do 21. září na Výstavišti v Holešovicích. K vidění zde budou například exkluzivní hodinky s číselníkem z mamutí kosti italské značky Zanetti.

ŠANGRI-LA: Ztracený ráj v centru Olomouce

Procházku tropickým pralesem, návštěvu buddhistického chrámu, ochutnávku z indického tržiště či povánku do nitra nomádského stanu, to vše může zažít člověk, aniž by cestoval tisíce kilometrů daleko. U...

Máte problémy se srdcem? Přijďte na Luklův kardiologický den

V Praze bude méně heren než ve Vídni, teď by měli přijít na řadu kurzové sázky

Ve Vídni je 540 heren, v Praze zůstane maximálně 348 heren; místa nabízející kurzové sázky ale zůstávají bez regulace. Počet gamblerů závislých na kurzových sázkách je obdobný jako na automatech

ROZHOVOR: "Praha 9 je hodně živá a to se mi líbí", říká mistr ricochetu Jan Pulkráb

Rodák z Jindřichova Hradce Jan Pulkráb začínal s ricochetem v roce 2003, během deseti let se vypracoval na závodní úroveň a v loňském roce se stal Mistrem České republiky. Momentálně bydlí v pražských...

Primátorky přivítají 1149 veslařů a veslařek

Přesně jednu třetinu všech závodů slavných veslařských Primátorek ČSOB Pojišťovny ovládli veslaři pražské Dukly. V neděli 22. září se při jubilejním stém ročníku, který z tradičního červnového termínu...

Velká studentská cyklojízda Prahou odstartuje na Pankráci

Velká studentská cyklojízda Prahou, která se koná v rámci Evropského týdne mobility v pátek 20. září v dopoledních hodinách, je akce na podporu udržitelné dopravy

Chrtí dostihové závodiště pokřtily známé osobnosti sportem

V Motole proběhlo slavnostní otevření nového dostihového závodiště pro chrty a sportoviště pro celé rodiny. Tento "chrtí" stadion je naprostou raritou na evropském kontinentu. Na pískovém oválu zde bě...

Golfem proti drogám

Čí drak vzlétne v sobotu ve Frýdku-Místku nejvýš?

Co se děje v hospicu Malovická?

Na Úřad městské části Praha 4 se v poslední době obracejí rodinní příslušníci pacientů Hospicu Štrasburk z budovy v Malovické ulici s obavou, co bude s jejich nemocnými příbuznými. Podle jejich inform...

Oddíl karate Sokola Smíchov pořádá nábor nových členů

Akce, kde není potřeba slyšet, ale naslouchat

Organizace ASNEP zve na třetí ročník oslav Mezinárodního dne neslyšících. Oslavy vypuknou 21. 9. od 13 do cca 18 hodin na pěší zóně Anděl.

V modřanském biografu začne zítra festival severských filmů

Léto už je za námi a nastává deštivý podzim. Developerská společnost YIT, která v Modřanech staví bytový projekt KOTI Hyacint, by proto ráda obyvatelům Prahy 4 loučení s teplými dny zpříjemnila filmov...

Ve Frýdku-Místku se koná v pátek sportovní olympiáda mládeže s mentálním postižením

Noc vědců odhalí mnohá tajemství

Netradiční akci s názvem Noc vědců můžete prožít v pátek 27. září v Olomouci. Pod rouškou tmy zažijete nevšední setkání s odborníky, kteří vás zavedou do jindy nepřístupných laboratoří nebo předvedou ...

Červenolistý buk, dominanta zámeckého parku, jde k zemi

Park Svobody u zámku dnes přijde o mnohaletou dominantu, mohutný červenolistý buk. Je ve špatném zdravotním stavu a odborníci doporučili jeho urychlené skácení.

Galerie DOX oslaví páté narozeniny

Pět let existence oslaví 28. září galerie DOX. Připraven bude celodenní program s komentovanými prohlídkami výstav, hudbou, workshopy se známými umělci a tvůrčími dílnami pro děti. Vrcholem akce má bý...

Zmodernizovaný ostravský Avion Shopping Park se otvírá veřejnosti

Právě v těchto dnech končí jedna z největších investic Inter IKEA Centre Česká republika v ostravském obchodním centru Avion v hodnotě více než jedné miliardy korun. Za rok a půl zde doslova od základ...

Frýdecká nemocnice koupí za milion sanitky

Pět milionů pro frýdecký hokej

Nový skatepark v Ostravě-Porubě otevřou elitní jezdci

Mobilní sběrny pro nebezpečný a velkoobjemový odpad ve Frýdku-Místku

Filmový program v místecké Nové scéně Vlast

Program oslav v Avion Shopping Parku v Ostravě

Zlíňané si mohou ve Zlatém jablku užít zrcadlový labyrint

Zrcadlové labyrinty i deformující zrcadla podobná těm ze známého bludiště na Petříně jsou v těchto dnech umístěna v prostorách Zlatého jablka. Blouděním mezi zrcadly nebo pohledem na své zdeformované ...

Kam vyrazit na jídlo? Praha.cz přináší přehledy restaurací a menu

Webový portál o životě v Praze spustil přehlednou databázi pražských restaurací. O každé z nich zjistíte například otevírací dobu, nabídku piva anebo kontaktní údaje. Součástí katalogu je rovněž přehl...

Kam vyrazit na jídlo? Praha.cz přináší přehledy restaurací a menu

Webový portál o životě v Praze spustil přehlednou databázi pražských restaurací. O každé z nich zjistíte například otevírací dobu, nabídku piva anebo kontaktní údaje. Součástí katalogu je rovněž přehl...

S cestovním pojištěním si sjednejte i krátkodobé pojištění bytu

Pojišťovna Kooperativa letos rozšířila cestovní pojištění o krátkodobé pojištění domácnosti a dvojnásobné plnění u úrazového pojištění v případě úrazu při dopravní nehodě.

Následující články

Výtvarná aukce pomůže charitě Frýdek-Místek

H.E.A.T. SPOTEEE, kroky vedoucí ke zdraví

Chtěli byste se procházet po horách nebo po Paříži, zároveň se přitom zbavovat přebytečných kil a dělat něco pro kondici svého srdce? Hubněte zábavně a tím nejpřirozenějším pohybem - chůzí.

Pivovar Velké Popovice zve na první český Klobáskofest

Děti chtěly vidět otce, ten bydlí ve squatu

Strážníci z Obvodního ředitelství Prahy 5 jeli na oznámení do bývalé tiskárny, kde se měl linout kouř. Místo kouře spatřili ženu s malými dětmi, která se pohybovala ve více než nebezpečných místech.

Muzeum umění Olomouc zahajuje nový cyklus workshopů, zve teenagery do Atelieru 15+

Nový cyklus workshopů pro teenagery s názvem Atelier 15+ zahajuje v září Muzeum umění Olomouc. Po úspěchu speciálních animačních programů pro nejmenší děti z cyklu Co umění umí tak přichází s další no...

Jedete na volby z města? Požádejte o voličský průkaz

Lidé, kteří nebudou moci hlasovat během říjnových voleb v okrsku, kde mají trvalý pobyt, mohou požádat magistrát o vydání voličského průkazu. Ten opravňuje voliče k hlasování v jakémkoliv jiném okrsku...

Trenérem fotbalové Slavie po rezignaci Petrouše bude Koubek

A-tým Slavie povede Miroslav Koubek. Dvaašedesátiletý kouč bude uveden do funkce hlavního trenéra A-mužstva Slavie ve čtvrtek dopoledne. Dosavadní trenér Petrouš rezignoval po dalším ostudné prohře vr...

Na Hagiboru ve Strašnicích jsou nová sportoviště Bohemians

V září se konalo slavnostní otevření I. části výstavby nových sportovišť TJ Bohemians Praha ve Strašnicích na Hagiboru. Jedná se o rekonstrukci původních zastaralých tenisových kurtů, která je součást...

Radní za ZHN Karel Markytán končí v radě města Zlína

Vedení města Zlína opustí k 30. září neuvolněný radní Karel Markytán ze Zlínského hnutí nezávislých (ZHN). K odchodu ho vedou osobní důvody. Členem zastupitelstva zůstane i nadále. V radě by ho měla n...

Zažít město jinak proběhne tuto sobotu

Čtení, workshopy pro děti i dospělé, pouliční hudba, ochutnávky exotických jídel, divadelní představení a sousedské setkávání, to čeká na návštěvníky osmého ročníku sousedské slavnosti Zažít město jin...

Obři letoun Ruslan přistane na ostravském letišti již v pátek

V Troji vyroste sídlo záchranky za půl miliardy

Výstavba nového sídla pražské zdravotnické záchranné služby bude zahájena příští rok v Troji. Práce by měly trvat dva roky a vyjdou na půl miliardy korun. Budova bude stát na křižovatce ulic Povltavsk...

Jen tak neuvidíte: DP zve na prohlídku metra Hostivař i tramvají ve Strašnicích

Den otevřených dveří v areálech v Hostivaři a ve Strašnicích připravil Dopravní podnik hlavního města Prahy na sobotu 21. září 2013 od 10.00 do 16.00 hodin. Přístupny budou depo metra Hostivař, autobu...

Natálie Kaňáková vyhrála mistrovství EU

Stoupá zájem o levné pronájmy bytů

V sobotu se opět uzavře Smetanovo nábřeží

21. září se koná další akce „Nábřeží žije!“. Pro automobilový provoz bude uzavřeno Smetanovo nábřeží (od Národního divadla ke Karlovým lázním) a dále Křížovnická ulice k ulici Platnéřské. Uzavírka pot...

Kam vyrazit v Praze za burčákem? Na Vysočanském vinobraní u Bobové dráhy vás čeká víno, šermíři, divadlo, zpěv a mnoho dalšího

O víkendu 27. – 29. září se na vinici Máchalka u Bobové dráhy chystá další ročník Vysočanského vinobraní a Svatováclavské pouti. Atmosféru svátku vína si zde vychutnáte v krásné lokalitě bývalých vini...

Vnučka Tomáše Bati podstoupila operaci na zlínské klinice Gemini

V úterý se podrobila na zlínské klinice Gemini laserové operaci očí další členka rodiny Tomáše Bati – vnučka Francesca Bata Blyth. Ta kvůli zákroku přiletěla do Česka až z Kanady.

Poznejte tajemství šéfkuchaře Zoo Praha

Ovocný koktejl pro papoušky lori a další lahůdky budou již v neděli moci ochutnat návštěvníci pražské zoo. Akce Šéfkuchařem v zoo poodhalí tuto neděli tajemství kuchyně pro zvířata a přinese netradičn...

Science Café je zpět! A s ním téma genového inženýrství rostlin

Nejste si jisti s nalezenými hřiby? Pošlete jejich fotku mykologům

Letní sezonu Žlutých lázní uzavřou zabijačkové hody

Areál Žluté lázně v Podolí se pomalu, ale jistě loučí s letní sezónou. A rozloučení to bude opravdu stylové. Na neděli 22. září organizátoři připravili pro všechny návštěvníky vynikající zabijačkové p...

Arkády Pankrác oslaví narozeniny velkou soutěží

Obchodní a společenské centrum Arkády Pankrác slaví 5. narozeniny, které proběhnou ve znamení velké narozeninové soutěže. Arkády si pro své návštěvníky připravily dárky v celkové hodnotě 5 000 000,- K...

O víkendu se v Praze konají akce, které způsobí uzavírky ulic

Informace o dopravních opatřeních v Praze v sobotu 21. a v neděli 22. září.

Vyléčené poštolky vypustila herečka Barbora Hrzánová

Pracovníci Pražské zvířecí záchranky a herečka Barbora Hrzánová ve středu vypustili dvě poštolky obecné. První byla odchované mládě a druhá se po střetu s automobilem léčila dva týdny v záchranné stan...

Cyklistický závod a akce Zažít město jinak zkomplikují dopravu

Sousedská slavnost v Trojmezí na Kozinově nám.

Pozor na reklamace u franšízových společností

Loutkářský festival Spectaculo Interesse začíná v neděli na ostravském Masarykově náměstí

Masarykovo náměstí v Ostravě ožije v neděli 22. září od 16 hodin vystoupením kejklířů, akrobatů, tanečníků a několika desítek bubeníků, po setmění pak ohňovým divadlem. Pouliční rej předznamená týdenn...

Třetina prvňáčků má zdeformované nohy. Důvodem jsou špatné boty

V posledních letech se zvyšuje počet dětí, které nastupují do prvních tříd základní školy se získanými vadami nohou, ačkoliv se jich naprostá většina rodí zcela zdravých. Podle nejnovějších údajů Česk...

Atleti ze SK Slavoj SPMP reprezentovali v Berlíně

Dne 13.9. se pět sportovců se dvěma trenérkami SK Slavoj SPMP Praha zúčastnilo v Berlíně atletických závodů mentálně postižených sportovců. "Těchto soutěží se sportovci našeho klubu zúčastňují pátým r...

V sobotu proběhne v opravené Grébovce vinobraní

Náměstí Míru zaplní milovníci vína 27. září, Havlíčkovy sady zvané Grébovka o den později. Vstup je zdarma. Hlavní část programu letošního vinobraní je však naplánována na sobotu. V Grébovce vystoupí ...

Americký generál David Petraeus převzal v Ostravě transatlantickou cenu

Krajští úředníci v Ostravě přijeli do práce bez auta

V centru Zlína mohou řidiči nově pohodlně zaparkovat v Baťově institutu

14|15 Baťův institut v u autobusového nádraží ve Zlíně nenabízí jen kulturní zážitky, ale také pohodlné parkování. Najdete tu osm desítek parkovacích míst. První půlhodina stání je zadarmo, delší park...

Frýdecká radnice nechá opravit chodníky

Ostravští studenti připraví malou vědeckou show

Ostravští senioři platí nejnižší poplatky mezi krajskými městy

Začal předprodej na vánoční koncerty klavíristy Beinhauera a Kubínova kvarteta

Dva vánoční koncerty klavíristy Miroslava Beinhauera a Kubínova kvarteta se uskuteční v prosinci v Ostravě a Hradci nad Moravicí.

Akce v Městské knihovně Frýdek-Místek

Kde všude budou v Ostravě dětské bazary

Zlín porazil Karlovy Vary 3:1 a slaví první výhru za tři body v sezoně

Zlínští hokejisté porazili v zápase 4. kola Tipsport extaligy na domácím ledě Energii Karlovy Vary 3:1 a připsali si premiérové vítěztví v sezoně za tři body. Úadující vicemistři prohrávali po první t...

Festival VZÁŘÍ s uměleckými projekty napříč žánry

Pětidenní přehlídka vizuálního umění spojená s bohatým doprovodným programem startuje v Olomouci v úterý 24. září. I letos uvidíte přehlídku originálních videomappingových projekcí českých i zahraničn...

Přehled koncertů ve Frýdku-Místku

Anketa Aplaus: Mezi oblíbenými herci zlínského divadla bodoval i pes

Městské divadlo Zlín už zná nejoblíbenější herce a inscenaci minulé sezony. V divácké anketě Aplaus diváci ocenili Radovana Krále, který si skleněnou sošku z dílny výtvarníka Jiřího Vosmíka odnesl dom...

Zastupitelé budou dnes jednat i o potenciální koupi vily Karla Čapka

Dnes, v pondělí od 13 hodin se uskuteční zasedání Zastupitelstva MČ Praha 10, které se bude ve svém prvním bodě věnovat potenciální koupi vily Karla Čapka a příslušenství do majetku města. Online přen...

Tip pro rodiče: V jaké obuvi posílat děti do školy

Září je pro děti velice specifické období, protože se po dvou měsících volna opět vracejí do školních lavic. S tím souvisí také potřeba obnovit školákovi výbavu obuvi, ze které přes léto vyrostl či kt...

Projděte se kolem zmizelých místeckých hospůdek

Martin Chodúr zazpívá v kostele na koncertu Janáčkovy konzervatoře

Koncert zdarma uzavře Dny evropského dědictví v kostele sv. Václava v úterý

V úterý 24. září od od 19:00 do 21:00 hodin proběhne tradiční koncert uzavírající Dny evropského dědictví, který se uskuteční ve funkcionalistickém kostele sv. Václava v Praze 10 - Vršovicích. Vstupné...

Články abecedně vzestupné

Z chátrající budovy, kde zemřel Palach, by měl být hotel

Projekt prazdnedomy.cz mapuje, jak už název napovídá, prázdné domy na území České republiky, databáze čítá téměř 1500 objektů. Mezi nimi je i několik budov přímo v centru Prahy.

Z Čimického háje zmizelo 5 000 litrů odpadu

Dobrovolníci uklízeli Čimický háj tuto sobotu a jako vždy dokázali vyčistit les od úctyhodného množství odpadu.

Z cizího telefonu volal na erotické linky

Policisté v Otrokovicích našli čtyřiatřicetiletého muže podezřelého z podvodu. Z nalezeného telefonu muž volal na erotické linky a na cizí účet provolal 16 tisíc korun. Mobil, který patřil sedmačtyřic...

Z čtenářských dopisů: Pestrý podzim života

Do redakce mi chodí řada milých dopisů a dekuji vám za ně. Už skoro pravidelnou dopisovatelkou je paní Marta Francová, jejíž dopisy mě vždy potěší a dodají energii. Tak proč se s vámi o jeden z nich n...

Z Dědiny: Regionální potraviny a Bio kvalita i marmelády na vánoční cukroví

„Stále více lidí zajímá kvalita a původ potravin. Ať už se jedná o studenty, maminky s dětmi, či seniory. Lidé si pečlivě čtou etikety a zajímá je složení výrobku,“ říká provozovatelka obchodu s regio...

Z deníku akcí k 60. výročí založení plaveckých vltavských maratónů

Letos uplyne 60 let od založení tradice plaveckých maratónů v řece Vltavě, kterou zahájil známý propagátor českého otužování a dálkového plavání Oldřich Liška (1910-1981).

Z dvou základních škol se stane pouze jedna

Zastupitelé města na svém posledním zasedání rozhodli o sloučení dvou základních škol, které působí v jednom areálu, jsou propojeny spojovacím krčkem a využívají společně školní jídelnu a školní hřišt...

Z evropských fondů byla vyčerpána miliarda korun

Z focení dušiček ze vzducholodě vznikla zimní pohlednice

Petr Prudký připravuje panoramatického průvodce Frýdku-Místku. Snímky vznikají ze vzducholodě.

Z fotoknihy snímky nevypadnou

Kam jezdili na dovolenou a jak archivovali svoje fotografie v době, kdy ještě neexistovaly digitální fotoaparáty? Toto tajemství odhalili Eliška Bučková, Klára Doležalová, Tereza Fajksová, Markéta Fux...

Články abecedně sestupně

Z historie Prahy 4 – Plavecký stadion v Podolí

Plavecký stadion v Podolí slaví v těchto dnech kulatiny. Do provozu byl totiž uveden 24. června 1965 a letos tak slaví padesátiny. Provoz byl tehdy odstartován spartakiádními závody. Veřejnosti se ote...

Z historie pivovarnictví na Šestce (III.)

Dalším místem, kde se v historii vařilo pivo na území Prahy 6 byl Suchdol. Zde ve Dvorské ulici stojí historická a dnes poněkud omšelá budova Brandejsova statku. A ačkoliv tomu dnes již nic nenasvědču...

Z historie pivovarnictví na Sedmičce – Holešovický pivovar

Holešovický pivovar neboli První pražský měšťanský pivovar byl historicky nejmladším podnikem tohoto typu, který působil na území Prahy 7.

Z historie pivovarnictví na Praze 7 – Trojský pivovar (II.)

Vzhledem k tomu, že po Bubenském pivovaru již dnes nezbyla ani stopa, je v současné době na Sedmičce nejstarším doposud stojícím pivovarem ten trojský.

Z historie pivovarnictví na Praze 6 (II.)

I další pivovar, který působil na Praze 6, patřil stejně jako ten břevnovský původně církvi. Dejvický pivovar byl součástí tzv. proboštského dvora, který stojí ve Starých Dejvicích v Proboštské ulici.

Z historie pivovarnictví na Praze 6 (I.)

Na Praze 6 sice v historii příliš pivovarů nebylo nicméně díky břevnovskému klášteru, kde lze hovořit o tisícileté historii vaření piva, jde o písemně doloženou nejstarší pivovarskou tradici v Praze a...

Z historie pivovarnictví na Čtyřce – Kunratický pivovar

Historie pivovarnictví v Kunraticích se začala psát někdy v průběhu 16. století. Pivovárek byl vlastněn kunratickou vrchností. V roce 1578, kdy je provoz pivovaru poprvé písemně doložen, vlastnili Kun...

Z historie pivovarnictví na Čtyřce – Nuselský pivovar

Naše putování po starých pivovarech nezačneme u toho nejstaršího, ale u toho který po určitý čas patřil svým výstavem k největším nejen v Praze ale i v rámci Střední Evropy. Řeč je o Akciovém parostro...

Z historie Čtyřky – Thomayerova nemocnice

Je to již více než 90. let co se představitelé Prahy rozhodli velkoryse vyřešit problematiku sociální péče v hlavním městě mladého Československa.

Z Hané až do Prahy, říká Miss Renata Langmannová

Jedna z našich nejvyhledávanějších modelek a Česká Miss 2006 Renata Langmannová pochází z Hané, ale v Praze žije devět let. Osmadvacetiletá modelka v rozhovoru pro celopražský časopis Naše Praha uvedl...