Počasí
Praha 8 °C Čtvrtek, 28. března 2024, Svátek má Soňa
Go to content
Naše Praha na Facebooku

výstav

Průmyslový palác na Výstavišti se rekonstruuje už dva roky

Obnova Průmyslového paláce na pražském Výstavišti pokračuje podle plánu i dva roky po zahájení náročných prací. Hotové už jsou například všechny výkopové práce, vznikl suterén pod levým křídlem paláce i s vjezdem pro kamiony a byla také vztyčena větší část ocelové konstrukce na levém křídle.

Začala výstava fotografií kameramana Ivo Popka „Peří na kolejích“

Galerie D v Portheimce přivítala v pondělí 21. srpna výstavu „Peří na kolejích“, která potrvá do 19. září. Fotografie zaznamenaly smíchovské nákladové nádraží i nádražní budovu v situaci před masívní výstavbou a přestavbou, „V jakémsi „roce nula“. Nyní už, původně prázdný prostor kolejiště Na Knížecí prochází zásadní proměnou. Budovu nádraží to brzy čeká. Na většině snímků jsou zachyceny pohledy a průhledy, které s výstavbou zmizí. Mění se i okolí. Není v tom nic staromilského, jen snaha zachytit a uchovat pro budoucnost stav před rekonstrukcí.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Znáte chutě raných odrůd třešní? Přijďte si je prohlédnout i ochutnat

Český svaz ochránců přírody zve ve čtvrtek 15. června na první letošní výstava Raných třešní starých odrůd, která začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 5, Praha 4). Součástí doprovodného programu jsou ve čtvrtek pěstitelské a odrůdové přednášky a v pátek tradiční metody zpracování ovoce. Výstava potrvá jen do soboty 17. června 2023.

V neděli 21. května začíná festival základních uměleckých škol ZUŠ Open

Na 500 nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení, výstav, happeningů a dalších akcí připravilo v rámci sedmého ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open 439 základních uměleckých škol. Během jedné z největších kulturních událostí u nás po celé dva týdny od neděle 21. května do neděle 4. června ožijí uměním parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Ferda Mravenec slaví devadesátiny!

Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomene výstava v pražské Galerii Villa Pellé.

Park Sacré Coeur čeká velká změna

Společenské a kulturní akce dostanou v parku Sacré Coeur podle radnice Prahy 5 nové zázemí. Rada městské části Praha 5 schválila zhotovitele stavby, která nabídne širší využití veřejného prostoru v oblíbeném parku v těsné blízkosti Anděla.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Landscape festival oživí originálním způsobem lokality pražských nádraží

Landscape festival proběhne letos v Praze od 21. června do 2. října, tentokrát s podtitulem Pražská nádraží ne/využitá. Akce, která se již tradičně věnuje širokým souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění, se tentokrát zaměří na proměny lokalit čtyř pražských dopravních a infrastrukturních uzlů: Nákladového nádraží Žižkov, Zastávky Libeň a Palmovky, území mezi Florencí, Masarykovým nádražím a Krenovkou a také Smíchovského nádraží.

Do KC Průhon se zase vrací kulturní život

Do KC Průhon se po nucených přestávkách vrací naplno kulturní život. „Osobně mi jsou blízké přírodní motivy z poslední tvorby Marka Nenutila, kde poukazuje na vliv člověka na přírodu a naši planetu. Ať už v pozitivním, tak negativním smyslu. Těším se, že si na tuto výstavu najde cestu co nejvíce návštěvníků,“ poznamenala na vernisáži starostka MČ Praha 17 Alena Kopejtková.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

MeetFactory. Těžké časy pro smíchovskou továrnu začínají.

Zdálo by se, že smíchovská továrna má nejhorší za sebou. V pondělí 25. 5. otevírá novou výstavu, divadelní inscenace Psí dny se vrací zpět do bazénu Barrandovských teras, ateliéry pomalu obsazují rezidenti, na léto je naplánováno Letní kino. Faktem ale zůstává, že kulturní program se plánuje minimálně půl roku (spíše rok a půl) dopředu a prostě otevřít tedy nestačí.

Pražská virgule i jiné záhady starých odrůd k vidění (a ochutnání) do neděle

Pražská virgule i jiné záhady starých odrůd k vidění (a ochutnání) do neděle. k okamžitému zveřejnění ¬¬¬ (Praha, 6. 12. 2019) Dnes začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava starých ovocných odrůd. Potrvá jen do neděle. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Na výstavě se představí 87 zimních odrůd jablek, 16 odrůd hrušek, hroznoplodý ořešák a dokonce 2 odrůdy jedlých kaštanů z Nasavrk.

O víkendu proběhne největší sraz milovníků aut na rekordní výstavní ploše

Již tradičně přivítá Praha na konci srpna 8. ročník velkolepé výstavy Escape6 Prague Car Festival, která svou velikostí a počtem aut nemá v Česku konkurenci! Během festivalu se můžete těšit na prvotřídní zážitek při prohlídce více než 800 vystavených exponátů, proběhne ale také představení Škody Mountiaq a novinkou je soutěž Miss Tuning, které se zúčastní finalistky Miss ČR 2019!

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Je to krvavé a dobré, můžete ochutnat

V Domě ochránců přírody (Michleská 5, Praha 4) je jen do neděle výstava starých ovocných odrůd. Na výstavě se jich představí 88. Mezi nimi je i kolekce záhadných červených hrušek krvavek, některé z nich zatím vůbec nejsou popsané.

Dřevořezby Milana Obody jsou prodchnuty pokorou i lásku k přírodě

„Čas mých dnů převažuje mlčení. Tak mám hlavu v pohodě, v izolaci proti civilizačnímu šílenství. Jsem tak jistější sám sebou po boku psa a koně. Teď, když mám reagovat na dotazy pana redaktora, jsem se celý poztrácel. Díky energii, která mi osvítí zanedbanou část mozku, nastoupím k váženému čtenáři se svými vzpomínkami,“ uvedl Milan Oboda naše povídání.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Nejkontroverznější výstava na světě, která pobouřila tisíce lidí, míří opět do Česka! Letos naposledy!

Když Slovák Mário Petreje vloni poprvé v České republice uspořádal Výstavu skutečných nahých žen, rozdělil tuzemsko na dva tábory. Jedna část obyvatelstva se cítila pohoršeně a výstavu odsuzovala, druhá část naopak výstavu vítala. Nakonec nejkontroverznější výstavu na světě navštívilo během pouhých 18 hodin více, než 1500 návštěvníků. Nyní se výstava vrací opět do Česka! Letos naposledy!

Tři otázky pro… Víta Špíška

Vít Špíšek tlumočí z japonštiny pro japonské novináře, umělce a zástupce cestovních kanceláří, kterým i často organizuje program. Stará se také o japonskou a anglicky hovořící VIP klientelu jedné malé cestovní agentury. Je ženatý s Japonkou a má 2 děti. K Japonsku a japonské kultuře má tak velmi blízko, není proto divu, že se stal pražským koordinátorem festivalu Japan Week, který v listopadu proběhne v Praze.

Plastiky řezbářů oživí Frýdek-Místek

Na přelomu června a července obsadili areál bývalé tkalcovny Slezanu na Těšínské ulici řezbáři z Česka, Slovenska a Polska. Jedinečné řezbářské sympozium s mezinárodním zastoupením bylo součástí oslav 750 let Frýdku-Místku. Akce se konala od úterý 27. června do středy 5. července. Návštěvníci nahlédli do prostor bývalé textilky a viděli umělce při práci. Umělecké řezby, které na místě vznikly, ozdobí veřejný prostor.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Student fest přichází s nejrozsáhlejším programem v historii festivalu

Svátek všech studentů je po roce opět tady a tentokrát s nejrozsáhlejším programem ve své historii. Největší český studentský festival představí v týdnu od 5. do 12. dubna nabitý program plný přednášek, workshopů, promítání, výstav, performancí a divadelních představení. Vše vyvrcholí již tradičním hudebním večerem ve středu 12. dubna ve čtyřech pražských klubech. Z jednodenní hudební akce se tak Student Fest stal týdenní multižánrovou přehlídkou, která spojuje amatérské a profesionální umělce z různých oborů. Snížené vstupné pro studenty do 26 let je k dostání v předprodeji GoOut za 120Kč a na místě za 150 Kč.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha oslaví Mezinárodní den archeologie

V sobotu 15. 10. 2016 proběhnou již potřetí oslavy Mezinárodního dne archeologie. Na více než 40 místech České republiky si budou návštěvníci moci vyzkoušet, jak vypadá terénní práce archeologa a jak žili lidé v různých obdobích naší dávné hustorie. Workshopy pro děti i dospělé, přednášky i komentované prohlídky muzejních expozic, tematických výstav či běžně nepřístupných památek připravilo přes 50 českých institucí.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Světové persony fotografie v Praze! Říjnový Fotograf Festival nabídne desítky unikátních akcí zdarma

Největší fotografický svátek roku je tu. Nabitý program již šestého ročníku Fotograf Festivalu zavede návštěvníky do známých galerií, ale také do tropického skleníku nebo hydrologického ústavu. Výstavy, performance a přednášky s ústředním tématem Cultura / Natura představí bezmála dvacítku českých umělců a stejný počet zahraničních hostů. Vstupné na akce je zdarma.

Příroda už není, hlásá Fotograf Festival. Návštěvníky zve na akce do netradičních míst

– V říjnu Praha ožije nevšedním Festivalem Fotograf. Nabitý program již šestého ročníku zavede návštěvníky do známých galerií, ale také do tropického skleníku nebo hydrologického ústavu. Desítky výstav, performancí, koncertů a přednášek spojí ústřední otázka: pomáhá kultura zachovat přirozené životní prostředí, nebo může být i jeho zkázou? Svá díla s festivalovým podtitulem Cultura / Natura představí 19 českých umělců a 19 zahraničních hostů. Vstupné na akce je zdarma.

Mezigenerační festival proběhne v Praze, v Brně a Olomouci

Obecně prospěšná společnost Elpida pořádá letos již čtvrtý ročník mezigenerační přehlídky OLD’S COOL. Představuje inspirativní osobnosti, vzory i velké životní příběhy a iniciuje neotřelé mezigenerační spolupráce. V termínu od 15. září do 6. října se v Praze, Brně a Olomouci můžete těšit na atraktivní program, který vzešel z neobvyklého propojení generací a prezentace stáří v nečekaných souvislostech.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Pivo se ve Frýdku a Místku vařilo již v 16. století, zpočátku bez chmele

Frýdek a Místek patřily k městům, které měly právo vařit pivo. Přísaha nově přijímaných frýdeckých šenkovních měšťanů svědčí o pozornosti, jakou naši předkové věnovali vaření piva: „Já níže podepsaný přísahám Pánu Bohu všemohúcímu, Blahoslavenej a bez poškvrny počatej Panně Marii, Mateři Boží a všem milým Božím svatým tak jakož jsem já od slavného magistrátu svolení vařiti pivo dostal, že ve všech věcech podle předpisův a nařízení vařiti pivo budu a zavazuji se všechna dobra v městským pivovaře držeti.

Tančící dům dnes slaví 20. výročí od otevření

Tančící dům sídlící na pražském Rašínově nábřeží oslaví letos v červnu dvacet let od svého vzniku. Světově uznávaný skvost porevoluční architektury byl postaven architekty Frankem O. Gehrym a Vlado Miluničem mezi lety 1994-1996. Slavnostní otevření se uskutečnilo 20. června 1996.

Reklama na lešení Národního muzea bude až do roku 2017

Pražané i návštěvníci Prahy procházející Václavským náměstím nemohli v posledních dnech přehlédnout, že lešení při rekonstrukci fasády Historické budovy Národního muzea zakrývá plachta s komerční reklamou. Ta zde bude umístěna po dobu nezbytnou pro opravy historické fasády muzea – od dubna 2016 do konce roku 2017.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Den architektury míří do pražských čtvrtí i do kina, přidejte se!

Do českých měst míří již popáté festival Den architektury. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne více než stovku akcí - procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru. V Praze též proběhne unikátní filmová přehlídka dokumentů o architektuře. Festival zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška významné nizozemské architektky Caroline Bos.

Netopýří odpoledne proběhne v září na Hamru

V sobotu 5. září proběhne v Záběhlicích u rybníka Netopýří odpoledne na Hamru, unikátní akce, na které se návštěvníci mohou setkat s netopýry za asistence odborníků. Akci podpořila i zpěvačka Jana Koubková, která zde vystoupí. Lidé si budou moci netopýry i pohladit a vidět je zblízka.

V bývalé poště se otevírá nový kulturně vzdělávací prostor

Umělec Prokop Bartoníček otevírá nový kulturní a vzdělávací prostor Ex Post. Oficiální zahájení provozu odstartuje v úterý 1. září v 19 hodin vernisáží výstavy Jakuba Roztočila XYT. V části prostor Ex Post bude od září sídlit také Trafo galerie kolektivu Trafačka, který na přelomu roku po osmi letech ukončil své působení v dnes již legendární vysočanské hale. Ex Post v následujících měsících nabídne kromě výstav také vzdělávací akce pro odborníky z oblasti designu, umění a kultury.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Josef Vojtek: Půlstoletí Kabátu? Asi koncert na rozptylové loučce

Desetiletí Kabát hrával koncerty pod širým nebem na Slavii či ve vysočanské aréně, přesto nejznámější akce se uskutečnily na Vypichu, kam v roce 2009 přišlo 60 a loni téměř 75 tisíc lidí – což je rekord české kapely. O chystaném červnovém „přistání“ Kabátů na letišti v Letňanech, a o to, jestli překoná Po čertech velkej koncert, si Naše Praha povídala s frontmanem Pepou Vojtkem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Viniční domek se otevře veřejnosti

Historický Viniční domek, který stojí v Chuchelské ulici je po rekonstrukci a nyní bude sloužit ke konání svatebních obřadů, setkávání občanů, spolků či zájmových organizací, pořádání výstav, komorních divadelních představení či dalších kulturních akcí. Rozhodla o tom rada městské části Praha 12.

Oslava vědy v technickém muzeu

Letos v lednu uplynulo 125 let od založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění. Cyklus výstav a mezinárodních konferencí, které budou u této příležitosti pořádány odstartovala výstava v Národním technickém muzeu s názvem Věda a technika. Dobrodružství, které vás bude bavit!

Vít Adamus: V mé tvorbě se zrcadlí i znechucení z politiky

Malíř, básník a filozof Vít Adamus oslavil v únoru 50. narozeniny. Přestože původně nechtěl bilancovat, ohlédl se za svou dosavadní tvorbou. V ní vychází z vlastních zážitků, ale malbami reaguje i na devastaci morálních hodnot, absenci ontologického tázání a na počínání politiků. „...v té zpropadené voliéře Čech…,“ připomíná verš Jaroslava Seiferta.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Antonín Kačmařík: Kostel sv. Jana a Pavla ukrývá zašifrované příběhy

Sochař Antonín Kačmařík vytváří kovové reliéfy, které zdobí kostely na Moravě. V roce 2012 vydal knihu, která popisuje barokní skvost – kostel sv. Jana a Pavla v Místku. Vysvětluje význam a symboliku jednotlivých architektonických prvků, soch a obrazů a odkrývá v nich ukryté příběhy místeckých občanů z 18. století. V současné době připravuje vydání druhého dílu knihy, která poodhalí další zajímavosti.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Villa Pellé se otevřela veřejnosti

Výstavy, koncerty, tvůrčí dílny i jazykové kurzy můžete nyní navštěvovat v nově otevřené Ville Pellé v Bubenči. Až do ledna příštího roku můžete v útulných prostorách vily zhlédnout výstavu multimediálního umělce Petra Nikla "Švábení - Broučí práce".

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...