Počasí
Praha 2 °C Úterý, 19. března 2024, Svátek má Josef
Go to content
Naše Praha na Facebooku

císař

STŘÍPKY Z HISTORIE: Jak se sblížila Sparta a Řím?

Řím s Řeckem udržoval už od nejstarších dob přátelské styky a Římané se toho u Řeků dost naučili. Dokonce v rámci dobrých vztahů posílali pravidelně dary do Apollónova chrámu na Délu, a to na zbožné Řeky opravdu působilo. Do řeckých sporů Řím zasahoval minimálně a dá se říct, že projevoval zvláštní sympatie Spartě, protože Římany fascinovala její vojenská historie.

Vyhrajte vstupenky do světa plného iluzí!

Fascinující svět optických klamů, více než 150 interaktivních zábavných exponátů, to vše si můžete užít v největším pražském muzeu trikových iluzí. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jak nám nezavraždili Františka Josefa I.

Atentáty v našich dějinách nemají hojné zastoupení. Určitě vzpomenete na sarajevský atentát, při němž zastřelili srbští nacionalisté Františka Ferdinanda d´ Este a zmařili i život jeho ženy Žofie, hraběnky Chotkové. Smutně skončil také atentát na Aloise Rašína, ministra financí Československa, kterého střelil do zad v pražské Žitné ulici anarchista Josef Šoupal.

Loretánská zvonohra mění melodii

Po zhruba 100 letech se změní melodie, kterou hraje automat loretánské zvonohry. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe je od 20. května zní každou hodinu melodie barokní mariánské písně Maria, Maria, nad sluce jasnější.

Divadlo pod Palmovkou slaví jubileum. Vznikne i dokument

Pražské divadlo pod Palmovkou slaví 70. sezonu, tváří vizuálu libeňské scény k této události je jeden z jeho zakladatelů Jan Skopeček. Ve spolupráci s Českou televizí vznikne k jubileu dokument mapující období úspěchů, proměny divadelního stylu i slavné herecké i režijní osobnosti, které divadlem prošly.

Limonádový Joe i tajemná Sirael ve Chvalech

Horní Počernice - Císařův Pekař a Pekařův císař, Až přijde kocour, Byl jednou jeden král, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech… Víte kdo je má na svědomí? Možná vzpomenete na režiséra, ale autorem námětu a scénáristou byl Jiří Brdečka.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Mezinárodní festival outdoorových filmů začíná

Letošní v pořadí 12. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů proběhne ve 41 městech České republiky, Slovenska a Ruska. Již tradičně se mezi pořadatelská města zařadil také Zlín, kde se organizace ujalo oddělení cestovního ruchu a informací Magistrátu města Zlína ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně – Fakultou multimediálních komunikací.

Z historie Sedmičky – Rudolfova štola

V polovině 16. století zabíral centrální část Stromovky velký rybník, který byl napájený mlýnskou strouhou, která vedla zhruba v místech dnešního Výstaviště. Císař římský a král český Rudolf II. Habsburský rozhodl, že dá rybník upravit – prohloubit a zvětšit.

Slavný olomoucký rodák vystavuje v Arcidiecézním muzeu Olomouc

Paříž, Grenoble, Bordeaux, Kassel, Hamburk, Lugano, Olomouc –také tato města zdobí veřejné realizace sochaře Ivana Theimera. Výčet evropských galerií, které olomouckému rodákovi žijícímu od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku uspořádaly výstavu nebo jeho dílo zakoupily do sbírek, by byl také velmi dlouhý. Ivan Theimer slaví v září sedmdesátiny a při této příležitosti vzdá jemu a jeho tvorbě hold Muzeum umění Olomouc výstavou nazvanou Via Lucis. Akvarely, scénické návrhy, deníkové záznamy a zejména plastiky si mohou prohlédnout návštěvníci Arcidiecézního muzea od 25. září, a to jak v Galerii, která je určená pro krátkodobé výstavy, tak vůbec poprvé v historii muzea i mezi díly starých mistrů ve stálé expozici.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Městská divadla pražská otevírají novou divadelní sezonu . Na co se můžete těšit?

Městská divadla pražská chystají v sezoně pět nových inscenací, jejichž společným mottem je heslo „Všechno je jinak“. Tři z her uvedou v české premiéře. Divadlo ABC navíc na jaro plánuje projekt se Simonou Stašovou a návštěvníci Městských divadel pražských se mohou těšit také na nový cyklus Soirée a další zajímavé akce.

Emil Kolben má nově v Hradešínské, kde žil, pamětní desku

Významnému českému elektrotechnikovi, vynálezci a kapitánovi československého průmyslu Emilu Kolbenovi dnes odhalila Praha 10 pamětní desku v jeho místním bydlišti – v tzv.červené vile v Hradešínské ulici. „Toto symbolické připomenutí této významné osobnosti jsme se rozhodli uskutečnit u příležitosti blížícího výročí jeho smrti 3. července 1943 v koncentračním táboře a také protože se nám podařilo jeho vilu získat do plného vlastnictví města,“ řekl starosta Bohumil Zoufalík (Nez.).

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Muzikant Tomáš Kočko: Lákají mne tajemné jeskyně v Beskydech

Hudebník, zpěvák a skladatel Tomáš Kočko se ve svých písních inspiruje Beskydami a tajemstvími těchto hor. Zajímají jej osudy domnělých čarodějnic, prolézá jeskyně a skalní průrvy, v nichž se ukrývali zbojníci anebo konali obřady pohané. Zabývá se historií, lidovými zvyky a to vše umí promítnout do svých skladeb. Jeho desky již dvakrát získaly prestižní hudební cenu Anděl.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Městu Vršovice bylo nedávno 110 let

V pátek 2. března to bylo přesně 110 let od chvíle, kdy císař František Josef I. vydal výnos, kterým povýšil městys Vršovice na město. V témže roce povolil i užívání městského znaku, který Praha 10 používá dodnes. „Pořádáme k tomuto výročí na radnici výstavu historických fotografií Vršovic a proměn, které se v průběhu let dočkaly. Část této výstavy bude i virtuálně na našich webových stránkách,“ uvedl při této příležitosti starosta Milan Richter (ODS).

V sobotu v Praze bude pouť snoubenců na Vyšehrad

V sobotu 11. února proběhne v Praze na Vyšehradě v rámci památky svatého Valentina Pouť snoubenců. Na programu bude rekolekce pro předem přihlášené snoubence od 9.00 do 15.00 hodin a poutní mše svatá od 15.30 hodin ve vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla. Přihlášku je třeba podat do 7. února.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Kaple Božího těla přitahovala poutníky z celé Evropy

V centru Dobytčího trhu (dnešní Karlovo náměstí) byla v letech 1382-1393 postavena kaple Božího těla, která měla půdorys ve tvaru osmicípé hvězdy, uprostřed s vysokou hranolovou věží. Pozůstatky kaple nedávno nalezli archeologové, kdo nechal kapli vystavět a proč se stala jedním z hlavních poutních míst?

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Aukce předrevolučního skla Moser na podporu Matěje

Ve čtvrtek 4. listopadu bude v OREA Hotelu Pyramida na slavnostním večeru zahájena aukce skleniček a karaf značky Moser, která byla vyrobena pro hotel v osmdesátých letech. Výtěžek aukce bude věnován na konto malého Matěje, který byl až do 1. května 2010 úplně normální tříletý kluk. To se ale změnilo po zdánlivě banální operaci krčních mandlí...

Za krásami dolního Pojizeří do Kochánek

Malebná krajina kolem dolního toku Jizery je přímo ideální na strávení aktivní dovolené nebo víkendu. Oblast je bohatá na historické památky, ke kterým vás dovedou nenáročné cyklotrasy. Za zmínku stojí romantická zřícenina hradu Dražice nebo barokní zámek v Benátkách nad Jizerou. Pár kilometrů je to do Staré Boleslavi, k původnímu hrobu sv. Václava v kryptě sv. Kosmy a Damiána nebo do Brandýsa, jehož lovecký zámek s oblibou navštěvoval císař Rudolf II.

Na Zelený čtvrtek bude premiéra ve Studiu Z

Ve čtvrtek 9. dubna se dostaví do Studia Z v Městském divadle Zlín slavné postavy Jan Werich a Jiří Voskovec. Stane se tak při příležitosti premiérového večera inscenace Když už člověk jednou je... aneb Autosalon Jana Wericha. Na legendární dvojici české kultury si zahraje Radovan Král (Jan Werich) a Gustav Řezníček (Jiří Voskovec).

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Historické slavnosti nás baví

S postupujícím jarem a nastupujícím létem se v jednotlivých městských částech množí rozličné lidové veselice, jimiž se naši volení zástupci ucházejí o přízeň nás voličů. V poslední době se ale stalo módou vybírat si pro tyto slavnosti různé mezníky za naší historie, korunovace králů, rytířské turnaje či dobové jarmarky. Proč najednou takový zájem o historii?

Vzpomínka na Aloise Rašína

Letos v únoru jsme si připomněli 85 let od úmrtí jednoho z nejráznějších politiků československé první republiky, aktivního účastníka prvního československého odboje, prvního ministra financí, místopředsedu České strany národně demokratické, právníka, organizátora a zarytého politického pravičáka, JUDr. Aloise Rašína.

Fortové pevnosti – minulost a budoucnost

O fortových pevnostech jsme v Radničních listech už psali. Tentokrát se kromě historie zaměříme i na jejich současnost a budoucnost, o níž se momentálně hodně diskutuje. Nedávná mezinárodní konference o fortifikační architektuře, která se za účasti významných zahraničních expertů konala v Olomouci, ukázala, že Česká republika co do péče a renovace těchto památek za ostatními státy značně zaostává. Zdá se ale, že by se mohlo blýskat na lepší časy.