Pražská SPOT Gallery na Vinohradech představí od 25. února do 30. března první českou samostatnou výstavu slovenského malíře Adama Šakového. Výstava Na počátku byl oheň přinese hyperrealistické malby a konceptuální objekty inspirované fascinujícím živlem – ohněm, který hřeje, pohlcuje i ničí.
Od 28. listopadu promění Martin Krajc prostory Galerie Villa Pellé v extatickou lagunu smyslů. Nejnovější obrazy i sochy tohoto výrazného malíře propojují přirozený a transcendentální svět s mimořádnou vizuální silou. Výstava Temptations potrvá až do 12. ledna 2025.
Divadlo Viola v centru Prahy hostí do 10. ledna výstavu malířky Lenky Husárikové s názvem Skládání reality. Výstava nabízí jedinečný pohled na spojení historických prvků asijských kultur, jako jsou japonské origami a čínský tangram, s moderní malířskou abstrakcí. Výstava je pro návštěvníky přístupná každý všední den.
Ikonická díla českého umění míří do dražby. Aukční dům Arthouse Hejtmánek nabídne 4. prosince 240 mimořádných položek, včetně obrazů Kamila Lhotáka a Petra Brandla či futuristické sochy Otakara Švece. Vyvolávací ceny dosahují milionů korun, přičemž celková hodnota aukce přesahuje 20 milionů.
Od 14. září se v Galerii Mánes představí výstava dvou významných osobností českého naivního umění – Josefa Hlinomaze a Slávky Krátké. Hlinomazovy obrazy, plné humoru a bizarních příběhů, se do Mánesu vracejí po 60 letech od jeho první autorské výstavy. Současná malířka Krátká zaujme svými obrazy domů, které vnímá jako středobod lidského života. Výstava přinese nejen umělecký zážitek, ale také interaktivní prvky díky aplikaci Artivive, která díla oživí pomocí rozšířené reality.
Letos se radostné, zářivě barevné obrazy znovuobjeveného malíře Josefa Kotrby představí na dvou místech současně. První výstavu nazvanou Nalezený malíř Josef Kotrba II pořádá od 19. září do 31. října Arthouse Hejtmánek v Praze Bubenči, druhou pod názvem Josef Kotrba, zapomenutý malíř je možné zhlédnout od 20. září do 31. října v Muzeu Českého krasu v Berouně.
Podle pražského magistrátu bude možné v Praze od pondělí 15. července navštívit vybrané galerie a muzea za zvýhodněnou cenu. Do projektu Kulturní míle je zapojených šest institucí v centru Prahy. Když zájemci navštíví jednu z nich, do všech ostatních získají po dobu jednoho týdne slevu na vstupném 20 %. Cílem tohoto nového projektu v oblasti kultury a cestovního ruchu je zviditelnit výtvarné umění v Praze a představit instituce vystavující umění více návštěvníkům.
Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.
Svou sbírku uměleckých děl buduje Jan Bejšovec dlouhá léta. Další sbírku pak vytváří pro svého jedenáctiletého syna, který stejně jako jeho otec také postupně nachází zalíbení v umění. Nyní díla na krátký čas opouští prostory sběratelova bytu a míří do karlínské Galerie Magnus Art. Návštěvníci si je mohou prohlédnout zdarma až do poloviny léta.
Artotéka Městské knihovny v pobočce Petřiny bude prezentovat reprodukce i originály slavných českých i zahraničních umělců. Podpoří ji filmové projekce a přednášky v sálech nebo výtvarné workshopy v prostorách knihovny.
Jubilejní 5. ročník soutěže „Malířská paleta“ již zná své vítěze. Akce určená pro talentované výtvarníky z řad dětí a mládeže tentokrát přilákala tři stovky účastníků, mj. žáků z téměř deseti uměleckých a základních škol městské části Prahy 5. Tvořili na téma „Praho 5 – poznej svět!“ a na základě hodnocení poroty jich bylo 33 vybráno do finále.
V Grabově vile probíhá další, tentokrát již 19. ročník Salonu výtvarníků. Nabízí díla od 84 amatérských i profesionálních autorů. 33 z nich se této přehlídky letos účastní poprvé.
Jeden z nejúspěšnějších umělců své generace, malíř Jakub Matuška známý jako Masker, představí svou nejnovější tvorbu v pražské Galerii Villa Pellé. Výstava s názvem Koule aneb cestou k propasti mineš deset kamenů bude přístupná veřejnosti od 18. října.
Radnice Prahy 8 nabízí, nejen pro naše umělecky založené čtenáře, možnost prezentovat vlastní výtvarnou volnou tvorbu na XIX. ročníku výstavy Salon výtvarníků. Zájemci budou mít možnost vystavit svá díla v Grabově vile v Praza 8. Výstava je zdarma a je určena široké veřejnosti.
V sobotu 16. září od 12 do 18 hodin se na pražském Smíchově veřejnosti poprvé otevře Tvůrčí dům Elišky Peškové pojmenovaný po mimořádné osobnosti české kulturní historie. Eliška Pešková byla herečkou, ale i vzdělanou autorkou, překladatelkou, hereckou pedagožkou, činorodou podnikatelkou a divadelní manažerkou. A také manželkou Pavla Švandy ze Semčic, s nímž v roce 1881 spoluzaložila nedaleké Švandovo divadlo.
Třetí ročník soutěže „Každý může být umělcem“ vyvrcholí výstavou všech přihlášených obrazů v sobotu 16. září v Konírně Musea Kampa. Součástí projektu je i charitativní online aukce. Odborná porota vybrala na sklonku prázdnin vítěze v jednotlivých kategoriích.
Pražská Galerie Villa Pellé připravuje rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem. Soubor obrazů a objektů z let 2021–2023 nese název Levitace a skládá se z několika samostatných okruhů, z nichž každý se zabývá jedním námětem – absurdními metastroji, dívkami levitujícími nad propastí nebo křičícími miminy.
Na 500 nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení, výstav, happeningů a dalších akcí připravilo v rámci sedmého ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open 439 základních uměleckých škol. Během jedné z největších kulturních událostí u nás po celé dva týdny od neděle 21. května do neděle 4. června ožijí uměním parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst.
Malířka Klára Sedlo na výstavě ke 30. narozeninám chytá a detailně zkoumá vlastní běsi. A vypráví příběh svého alter ega, které použila jako návnadu - senzibilky Fogbow. Psychoanalytická. Depresivní i optimistická. Nadějeplná. Introspektivní. Tak by se dala shrnout výstava Kláry Sedlo se záhadným názvem Fogbow, kterou otevřela Galerie Kritiků v úterý 25. dubna slavnostní vernisáží. Výstava potrvá do 14.května.
Podle Městské knihovny Praha byla její pobočka na Opatově otevřena v lednu roku 1983 v Kulturním domě Opatov (Praha 11), kde ji čtenáři najdou i dnes. Patří mezi tři nejvyužívanější pobočky Městské knihovny v Praze a cestu si do ní nacházejí nejen obyvatelé Jižního Města, ale také lidé z Petrovic, Hostivaře, Průhonic, Jesenice.
"Artists based in Germany" – to je název aktuální výstavy v pražské SKY GALLERY ŠESTKA. Díla uznávaných autorů současné německé výtvarné scény naleznete v tomto atypickém výstavním prostoru.
Ano! A přes 400 základních uměleckých škol uvidíte na celostátním festivalu ZUŠ Open! Po celé republice ožijí uměním parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby. To vše festival ZUŠ Open nabídne od neděle 22. května po celý týden. Přijďte se ZDARMA podívat na nejmladší umělce i vy!
Úhoří muž se tuzemskému publiku představuje na výstavě The Amazing Eel Man po celý květen v nové galerii TwinArt na pražském Arbesově náměstí 11. Tato superstar je postavou z obrazů malířky Kláry Sedlo, jejíž tvorba se nese v duchu mysteriózního pop-surrealismu. Vstup na výstavu je zdarma.
1. května 2022 bude v Plzeňce U Brabců zahájena výstava akvarelů a olejomaleb Markéty Wolfové, mapující její tvorbu za poslední čtyři roky, nazvaná „Pojď se mnou ven“. Obrazy budou vystaveny jak v prostorách restaurace, tak v galerii, která je umístěna v úrovni zahrady a kde je návštěvníci i hosté restaurace budou moci obdivovat.
Do KC Průhon se po nucených přestávkách vrací naplno kulturní život. „Osobně mi jsou blízké přírodní motivy z poslední tvorby Marka Nenutila, kde poukazuje na vliv člověka na přírodu a naši planetu. Ať už v pozitivním, tak negativním smyslu. Těším se, že si na tuto výstavu najde cestu co nejvíce návštěvníků,“ poznamenala na vernisáži starostka MČ Praha 17 Alena Kopejtková.
Z Ostravy do Prahy přesídlila zpěvačka Vladivojna La Chia (38) v pětadvaceti letech kvůli lásce. Za následujících 12 let stihla v metropoli vyprodukovat sedm hudebních alb a desítky dalších písniček, nyní se však chystá na to, co dělá ženu ženou - na mateřství.
Volný čas si lidé užívají a není divu že jedním z nejčastější koníčků je výtvarné umění. Nejen ve formě návštěvy galerie, ale stále více lidí, kreslí, maluje, sochá, pere se s keramickou hlínou… Pro ně je přímo stvořená soutěž Naší Prahy
22. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu proběhne na mnoha místech v Praze od 6. do 14. října. Jako své hlavní centrum vždy vybírá nevyužité či prázdné budovy v centru hlavního města.
Eva Torčíková otevřela v Místku prodejnu s novou generací oblečení, které využívá vlákna pokrytá stříbrem. Nosí je sportovci, ale pro své antibakteriální a termoregulační vlastnosti je stále častěji využívají i lidé, kteří nesportují nebo mají zdravotní problémy. Oblečení totiž téměř léčí a navíc v létě chladí a v zimě zahřeje.
Herečka Sylvie Krupanská hraje již sedmým rokem v Divadle Petra Bezruče. Za roli Kateřiny ve hře Na větrné hůrce byla nominována na Cenu Alfréda Radoka i na Cenu Thálie. Nyní exceluje v Petrolejových lampách
Paříž, Grenoble, Bordeaux, Kassel, Hamburk, Lugano, Olomouc –také tato města zdobí veřejné realizace sochaře Ivana Theimera. Výčet evropských galerií, které olomouckému rodákovi žijícímu od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku uspořádaly výstavu nebo jeho dílo zakoupily do sbírek, by byl také velmi dlouhý. Ivan Theimer slaví v září sedmdesátiny a při této příležitosti vzdá jemu a jeho tvorbě hold Muzeum umění Olomouc výstavou nazvanou Via Lucis. Akvarely, scénické návrhy, deníkové záznamy a zejména plastiky si mohou prohlédnout návštěvníci Arcidiecézního muzea od 25. září, a to jak v Galerii, která je určená pro krátkodobé výstavy, tak vůbec poprvé v historii muzea i mezi díly starých mistrů ve stálé expozici.
27 současných českých umělců v unikátních prostorách a na jeden jediný den. Taková bude výstava Magnus Art, která se uskuteční v neděli 28. září od 11 do 18 hodin v centru Prahy.
Petr Pavliňák založil v roce 1990 Výtvarné centrum Chagall. A jako soudní znalec se podílí na boji proti padělatelům obrazů. Vydává také knihy, naposledy Mizející Ostrava. Každému radí: Originální obraz vás nakonec vyjde levněji, než reprodukce.
Veřejný dům je unikátní možnost, jak nahlédnout do všech koutů MeetFactory a zakusit živé umění všemi smysly. Smíchovské umělecké centrum touto provokativní formou propaguje svoji činnost. Kromě koncertu WWW můžete navštívit galerie, ateliéry umělců, divadelní hru či instalaci Krištofa Kintery.
Veřejný dům je unikátní možnost, jak nahlédnout do všech koutů MeetFactory a zakusit živé umění všemi smysly. Smíchovské umělecké centrum touto provokativní formou propaguje svoji činnost. Kromě koncertu WWW můžete navštívit galerie, ateliéry umělců, divadelní hru či instalaci Krištofa Kintery.
Krajská galerie výtvarného umění připravuje na pátek 20. prosince ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU poslední letošní poetické setkání z cyklu Básníci v prostoru Zlín. Hlavním protagonistou bude řezbář a spisovatel Jan Slovák. Večer nese podtitul Orfeův krevní obraz a začne v 18:30 hodin ve 2. podlaží budovy 14.
Režisér ochotnického souboru Komorní scéna 21 Norbert Závodský studuje režii a dramaturgii na Divadelní akademii múzických umění v Praze. Po návratu uvažuje o založení nejdříve poloprofesionálního a posléze profesionálního divadelního souboru ve Frýdku-Místku.
Krajská galerie výtvarného umění připravuje na pátek 15. listopadu ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU další poetické setkání z cyklu Básníci v prostoru Zlín. Tentokrát do Zlína přijedou umělci z Brna. Lidé se s nimi setkají ve stálé expozici od 18.30 hodin. Během večera se tak setkají tři múzy – poezie, hudba a výtvarné umění.
„Městská část Praha 4 připravila ve spolupráci s ateliérem Malování kreslení zdarma ukázkovou lekci malby olejem pro seniory. Reagujeme tak na zájem seniorů o nové vzdělávací a relaxační programy a o výtvarné umění. Malba olejem je určena jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé," říká Ivana Staňková, zástupce starosty MČ Praha 4 pro sociální oblast.
Radnice u příležitosti koupě vily Karla Čapka připravila bohatý a rozsáhlý program pro děti i dospělé věnovaný ikonickým symbolům Prahy 10 – bratří Čapků. Skládá se ze tří částí a to programu pro děti, dospělé a seniory. „Bratři Čapkové se nesmazatelným písmem zapsali do české historie, jejíž významná část je spojena i s Prahou 10. Proto chceme život a díla těchto světově uznávaných osobností přiblížit zábavnou formou široké veřejnosti,“ popsal starosta Bohumil Zoufalík (Hlavu vzhůru).
Nová galerie zaměřená na současné výtvarné umění začínajících autorů byla otevřena v ulici Františka Křížka 10. Galerie Idea nyní zahrnuje díla osmi mladých umělců z České republiky i ze zahraničí, například ze Španělska, Francie, Ruska a Velké Británie.
Rada hlavního města Prahy vyhlásila grantová řízení v oblasti kultury a umění v roce 2014. Radní schválili zásady pro poskytování víceletých účelových dotací - grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění pro rok 2015 - 2018, zásady pro poskytování jednoletých účelových dotací - grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění v roce 2014 a harmonogram grantového řízení v oblasti kultury a umění v roce 2014.
Významné olomoucké osobnosti mají opět šanci získat Cenu města Olomouce. Olomoučané mohou navrhnout kandidáty na toto ocenění. Již počtvrté budou uděleny také Ceny za počin roku.
Chcete vidět Frýdek-Místek z ptačí perspektivy? Vystoupejte na věž farního kostela Jana Křtitele ve Frýdku. Otevřeno je až do září. Navíc si můžete prohlédnout i zajímavou výstavu.
Pochází z Metylovic, ale mnoho let žije a tvoří ve Frýdku-Místku. Loni oslavil sedmdesátiny, což se při pohledu na něj zdá být až absurdní. Malíř Karel Lepík vypadá o deset let mladší. Úplně jako v době, kdy jsme se potkávali v hospůdce U Jindry.
Pražská Národní galerie dostala netradiční vánoční dárek. Její stálá expozice současného umění se rozrostla o další exponát - motocykl Just bike. Unikátní stroj s jako první na světě používá klikovou skříň jako nosný prvek pro přední i zadní vidlici a v podstatě nemá samostatný rám.
V roce 2009 se v hlavním městě rozdělí celkem 127 milionů 421 tisíc korun na oblast kultury a umění. Na lednovém jednání to schválila rada hlavního města. O vyhlášení grantů rozhodlo už loni na konci října městské zastupitelstvo. Pražská komise se zabývala 667 kulturními projekty, které celkem žádaly o více než 400 milionů. Nejvíc peněz jde podle pražského radního Milana Richtera na divadlo.
Největší výstavu ve své historii pořádá ostravská Galerie výtvarného umění na Jurečkově ulici. Při manipulaci s obrazy však byla poškozena malba Jana Zrzavého.
Radnice desáté městské části pořádá pro všechny obyvatele Prahy 10 desetidenní kulturní, sportovní a společenský program – Dny Prahy 10. „Jeho programová skladba je zaměřena na všechny skupiny obyvatel,“ zve starosta Vladislav Lipovský, pod jehož záštitou se několikadenní akce koná, „a zvláštní pozornost je navíc věnována dětem a seniorům.“ Jednotlivé akce probíhají v pestré skladbě a průběžně ve všech lokalitách desátého městského obvodu.