Počasí
Praha 19 °C Středa, 20. října 2021, Svátek má Vendelín
Go to content

Malíř Roman Bret: Podle skicáku z dětství maluji starý Frýdek a Místek

Akademický malíř Roman Bret lituje, že ve Frýdku-Místku zmizela část historického jádra. A zlobí se, že devastace města pokračuje až do dnešní doby.
Roman Bret ve svém ateliéru Zvětšit
Roman Bret ve svém ateliéru

Chtěl jste být už jako kluk malířem?
V dětství mě lákala také železnice, děda totiž pracoval jako strojvedoucí na Dole Zárubek. Ale maloval jsem už odmalička. Učil mě to právě děda, kreslili jsme hlavně Beskydy. Na základní škole jsem vyhrával různé výtvarné soutěže, navštěvoval Lidovou školu umění u malířky Elišky Servátkové a byl zřejmě jejím nejvěrnějším žákem. Docházel jsem k ní až do svých 19 let.

Jakou střední školu jste studoval?
Mohl jsem se rozhodnout, zda nastoupím na uměleckou školu do Uherského Hradiště, kde bych musel bydlet na internátu, nebo na průmyslovku v Místku. A protože se mně se tehdy z Frýdku-Místku moc nechtělo, vystudoval jsem tu průmyslovku. Pořád jsem ale chodil do výtvarných kurzů k Elišce Servátkové a začal uvažovat o výtvarné dráze. 

Bavilo vás to na průmyslovce?
Přiznám se, že ne. Učila mě i dnešní senátorka Eva Richtrová, tak ji tím asi nepotěším. Prolézal jsem jen tak tak. Na druhé straně jsem se účastnil výtvarných soutěží, uspořádal jsem i výstavu, takže vyučující nade mnou přimhouřili oči. Logicky bych mohl pokračovat na nějaké vysoké škole zaměřené na dopravu, ale já serozhodl, že se budu věnovat malování.

Chodil jste do „lidušky“ a do kurzů k Elišce Servátkové. Jaká byla jako učitelka?
Až s odstupem let jsem docenil, jak byla laskavým a milým člověkem. Někdy děcka dělala v jejích hodinách binec, házely po sobě třeba plastelínu. Ona měla s námi velkou trpělivost, byla neuvěřitelně hodná. A musím říct, že i jako pedagog byla skvělá.

I vy jste v jejich hodinách dělal binec?
Nedělal. Malování mě moc bavilo, takže jsem nedělal žádné naschvály, ani jsem nevyrušoval. Paní Servátková si mě oblíbila. Dokonce mám od ní doma svůj portrét z doby, kdy mi bylo 14 roků. Navštěvoval jsem jí v bytě na třídě T. G. Masaryka prakticky až do její smrti a musím říct, že jsme si hodně rozuměli. Hýřila optimismem, měla pořád dobrou náladu a dokázala ji přenést i na ostatní. Měla samozřejmě jiné hodnoty, než jaké většina lidí vyznává dnes. Vždyť každý někam spěchá, chce rychle něco koupit, spotřebovat, vše se dělá ve shonu a stresu. Eliška Servátková žila naopak uměním a duchovnem, měla ráda lidi.  

Proč jste se, nakonec, přihlásil na akademii výtvarných umění do polského Krakova?
Dvakrát jsem se hlásil na akademii do Prahy, ale vždy jsem byl těsně pod čarou. Tehdy se na Akademii výtvarných umění hlásilo několik stovek zájemců a přijímali jen třicet lidí. Dvakrát mi to nevyšlo, musel jsem pracovat, až mi jeden známý navrhl, ať se přihlásím do Krakova.

Ještě mi řekněte, kde jste pracoval, když vás nevzali na pražskou akademii?
Nastoupil jsem do Válcoven plechu na rizikové pracoviště. Hlavním důvodem bylo, že mi hrozila dvouletá vojna a díky tomu, že jsem se na dva roky uvázal na tomto pracovišti, šel bych na vojnu jen na pět měsíců.

Co jste ve Válcovnách dělal?
Stříhal jsem plechy v závodě 02. Opravdu to bylo rizikové pracoviště a já tam utrpěl vážný úraz. Srovnané plechy drželo dřevo, v několika místech bylo zteřelé a jednou se na mě plechy sesunuly. Utrpěl jsem těžká zranění nohou, několikrát mě operovali a nakonec jsem v důsledku zranění dostal modrou knížku. Po nemocenské jsem se do Válcoven už nevrátil a nastoupil na půl roku do Hutních montáží, jako referent.

Krakov vám vyšel hned napoprvé?
V Polsku byl v roce 1986 výjimečný stav. Sehnal jsme si proto pozvání, vzal pod paží několik svých prací a odjel do Krakova. Rektor si prohlédl mé práce, svolal komisi, která mé kresby hodnotila. Já tam zůstal týden, dostal nějaké úkoly, co mám namalovat, a po týdnu mi sdělili, že mě přijímají. Takže to vyšlo napoprvé.

Kde jste tam bydlel?
První rok na kolejích, pak jsem se seznámil s Mexičanem, který na akademii také studoval, a pronajali jsme si byt. Strávil jsem tam šest let.

Takže umíte dobře polsky?   
Polština byla předpokladem. Sice jsem se v mládí díval na polskou televizi, ale něco jiného je polštině rozumět a něco jiného je polsky mluvit nebo psát diplomovou práci. Takže jsem chodil jeden rok povinně na výuku polštiny. Tu jsme měli na rozdíl od polských studentů navíc. Učili jsme se třikrát týdně po večerech. 

Máte tedy polský titul akademický malíř?
Studoval jsem na akademii najednou dva obory – výtvarné umění a architekturu. Takže jsem akademický malíř, architekt a ještě magistr historie umění, což bylo součástí studia. Ale tady jsem s tím měl problémy.

S tím, že jste studoval v Polsku?
S uznáním titulu. V Polsku jsem v šestém ročníku působil na škole i pedagogicky, jako asistent v ateliéru malby. Po ukončení studia se mi naskytla možnost učit v Ostravě na střední výtvarné škole v Poděbradově ulici, takže jsem si i díky pedagogickým zkušenostem z Polska, přihlásil.  Jenže oni nevěděli, co si s polskými vysokoškolskými diplomy počít. Musel jsem si diplom nechat na ministerstvu školství nostrifikovat, tedy nechat uznat i v naší zemi. Trvalo to půl roku a škola mezitím přijala někoho jiného.

Později jste ale přece učil?
Celou dobu jsem na volné noze. Máte ale pravdu, že jsem tři roky učil výtvarnou výchovu na 9. základní škole ve Frýdku. Už bych se k tomu ovšem nechtěl vrátit.

Proč?
Představte si třídu sportovců na druhém stupni, v pátek odpoledne, kdy s nimi máte dvouhodinovku. Jednoho nebo dva to baví, zbytek se chová jako zvěř a já tam nepůsobil jako učitel výtvarné výchovy, ale jako dráb. Navíc se to nevyplatilo, za ty peníze.

Uživí vás jen výtvarné umění?
Když mám výstavu, tak se většinou prodá dost věcí. Za jednotlivé obrazy to nejsou žádné závratné částky, avšak na uživení to stačí. Navíc jsme s manželkou začali podnikat a otevřeli si v Místku květinovou síň.

Prozradíte, co máte v květinové síni na starosti?
Většinou pomocné práce jako pořezat strom nebo nařezat větve. Manželka je vyučená floristka, takže se stará o ostatní. Já pro květinářství ještě dělám drobnou keramiku a mám tam své kresby.

Viděl jsem, že jste vystavil kytice. To ale není pro vaši tvorbu zrovna typické.
Poslední rok se věnuji jen kyticím a kresbám starého Frýdku a Místku. Kytice – to jsou květiny z Beskyd. Několik lidí mi říkalo, že jim to připomíná kytice Elišky Servátkové. Ona také malovala beskydskou floru. Žádné jiné květinářství něco podobného nevystavuje a nenabízí. A zákazníci se také chodí často dívat na kresby města z míst, která dnes už neexistují.

Co využíváte jako podklad pro kresby starého Frýdku a Místku? Hledáte staré fotografie?
Nemaluji podle fotografií. Našel jsem staré skicáky z doby, kdy jsem chodil k paní Servátkové, která nás brala kreslit ven, do plenéru. A tak dnes můžu využívat skicáky ze svého dětství. Díky nim vznikají kresby, například pohled k Mariánskému kostelu s již neexistujícími domy, Antoníčkovo náměstí s dřevěnkou anebo lávka přes Ostravici s bývalým hostincem Charbulák. 

Není vám líto, že ta místa dnes již neexistují?
Moc. Nevím o žádném jiném městě, kde by se takhle vybourala stará zástavba a přes střed města udělala magistrála.  U Moravia banky byly zbourány nádherné domy. Já si toto místo pamatuji jako čtyřletý z roku 1968, kdy ulicí jely ruské tanky. Mrzí mě, že se bourá i dnes. Škoda, že zmizela sportovní hala, která byla architektonickým symbolem města a mohli jsme ji mít jako technickou památku. Do města také nepatří nákupní centra, ty měly být postavené na někde na okraji. Jen si vemte, kolik obchodňáků tady máme na počet obyvatel, to je nelogické.   

Když jsme u zmizelého Frýdku-Místku, váš rodný dům vzal také za své, nebo ještě stojí?
Krátce jsme bydleli v Lidické ulici v Místku v jednom z domků, kolem kterých vzniklo panelové sídliště. Náš dům dodnes stojí, bydlí v něm sestřenice a my s manželkou asi sto metrů od něj máme v ulici ČSA květinovou síň, malý domeček u paneláku. Později jsme se přestěhovali do Mozartovy ulice a následně jsme si postavili domek na Vršavci. Nyní bydlím v Sedlišti v místě Bezručovy vyhlídky a mám krásný pohled na Frýdek-Místek. Je to opravdu nádherná vyhlídka, kostel a zámek vidím jako na dlani.

Profil
Roman Bret se narodil 27. září 1964 ve Frýdku. Vystudoval Střední průmyslovou školu v Místku a Akademii výtvarných umění v Polském Krakově.  Ve Frýdku-Místku vystavoval v Galerii U Jakuba, v Antikvariátu V Modrém, na Výtvarných salonech na frýdeckém zámku, v Ostravě měl výstavy ve Výtvarném centru Chagall, v Galerii Ametyst, svou tvorbu představil i v Brušperku a několik výstav uspořádal v Polsku. V Krakově chystá v příštím roce velkou výstavu ke svým padesátinám. Kromě malby se věnuje grafice, kolážím, vitrážím, mozaikám a restaurování obrazů. S manželkou provozuje květinovou síň v Místku. Je ženatý, má dvě děti a v současné době žije v Sedlištích.

Podobné články


Předchozí články

Kriminalisté zadrželi pachatele vloupání do automobilu bezprostředně po činu

Dnes krátce před půl druhou hodinou odpoledne projížděli pražští policisté po Podolském nábřeží v Praze 4, kde si všimli běžícího muže, který měl v ruce autorádio.

Práce na počítači počet dioptrií nezvýší

Dlouhá práce na počítači nepřispívá k zvyšování dioptrií. Oko je ale kvůli pohledu stejným směrem unavené a vysílené. Studie uvádějí, že na únavu očí si stěžuje až 90 procent lidí pracujících s počíta...

V ragbyovém superpoháru se utkají Tatra Smíchov a Vyškov

ČSOB má novou bezhotovostní pobočku v Nádražní ulici

Od listopadu je klientům k dispozici nová pobočka v Nádražní ulici přímo naproti Smíchovskému nádraží. Pro urychlení a zjednodušení platebního styku byl zvolen bezhotovostní formát, kdy klient nemusí ...

Sledge hokejová liga pokračuje o víkendu ve Zlíně

V sobotu a v neděli 16. a 17. listopadu se odehraje další dvojkolo České sledge hokejové ligy ve zlínské PSG Aréně. V sobotu domácí Lapp Zlín přivítá na ledě pražskou Spartu, utkání začíná v 13 hodin.

Ve Zlíně vypukne Noc divadel

Odpolední pohádka pro děti s tvořivou dílničkou, dvě večerní představení, dobrodružný pochod setmělým divadlem do klubu Dílna, kde to rozbalí kapela Gentle Irony Trio, a mnoho dalšího. Z pestrého mimo...

Díky listopadové revoluci se Zlínu vrátil jeho historický název

Sametová revoluce začala ve Zlíně 18. listopadu na divadelních prknech. Stávkovali herci i studenti. Každý večer na náměstí demonstrovaly stovky lidí. Pár týdnů na to se Gottwaldovu městu vrátil histo...

Hokejisté Zlína vyzývají k dárcovství kostní dřeně, sami jdou příkladem

Pojď do toho s námi, život je nejvíc! Vyzvali zlínští hokejisté veřejnost k dárcovství kostní dřeně. Hráči týmu HC PSG Zlín se rozhodli přidat k osvětové kampani, která je spojená s darováním vzorku k...

Počítač dioptrie nezvýší. Na únavu očí si ale stěžuje až 90 procent lidí

Dlouhá práce na počítači nepřispívá k zvyšování dioptrií. Oko je ale kvůli pohledu stejným směrem unavené a vysílené. Studie uvádějí, že na únavu očí si stěžuje až 90 procent lidí pracujících s počíta...

Poznejte, jak se cestovalo před sto lety

Druhá část přednášky o cestování, která proběhne 20. listopadu od 17 hodin v sále Pražské informační služby, se bude věnovat dvěma vzájemně zcela odlišným typům cestování: alpinismu a cestování „obyče...

Anglické knížky do školek zdarma

Pomůcky pro výuku angličtiny věnuje školkám jazyková škola Mortimer English Club Praha 4. Školky si budou moci vybrat anglické knížky a hry britského nakladatelství Usborne Children´s Books, které je ...

ROPID oslaví 20 let své existence - DEN PID - na Smíchově

Kdo se stal nejúspěšnější nestátní neziskovou organizací?

V Rytířském sále Senátu ČR proběhlo slavnostní udílení ocenění Neziskovka roku 2013 pro nejúspěšnější nestátní neziskovou organizaci.

Křižovatka ulic Vídeňská - U krčského nádraží je bezpečnější

Urychlení dopravy a větší bezpečí i komfort pro chodce a cyklisty nabídne rekonstruovaný systém světelné signalizace na frekventované křižovatce ulic Vídeňská a U krčského nádraží, který byl v pátek 1...

Michal Horáček přijede v úterý s recitálem do Ostravy

Začíná největší soutěž amatérských kapel Radegast Líheň

Biskup promluví v Ostravě o restitucích

Ostravský Hotel Harmony zve na myslivecké halali

Měřicí vůz imisí vyjel znovu do ulic Ostravy

První vánoční trhy v Praze začínají tradičně na náměstí Míru

Nechat se unést příjemnou atmosférou Vánoc pod širým nebem se můžete letos na nám. Míru od 20.11. do 24.12., každý den včetně sobot a nedělí od 10.00 do 19.00 hodin.

Nejvyšší čas na výměnu řidičského průkazu

Podle údajů z registru řidičů zbývá ve správním obvodu Zlín přibližně tři tisíce řidičů, kteří si dosud nepožádali o povinnou výměnu řidičského průkazu.

Tramvajová trať v Poděbradské po rekonstrukci otevřena

Už od středy mohou cestující bez omezení využívat zrekonstruovanou tramvajovou trať v Poděbradské ulici. Tramvajové linky č. 8, 16, 25, 52 a 54 se vrací na svou pravidelnou trasu po necelých dvou a pů...

Za starý mobil lístek na koncert skupiny Kabát zdarma

Za necelý měsíc, 12. prosince, se uskuteční jedinečný charitativní koncert Kabát za mobil pro Kapku naděje, na němž vystoupí kapely Kabát, Wanastowi vjecy, Mandrage a další. Už teď však mají lidé možn...

Za starý mobil lístek na koncert skupiny Kabát zdarma

Za necelý měsíc, 12. prosince, se uskuteční jedinečný charitativní koncert Kabát za mobil pro Kapku naděje, na němž vystoupí kapely Kabát, Wanastowi vjecy, Mandrage a další. Už teď však mají lidé možn...

Pod vlivem drog za volantem

Strážníci zadrželi muže podezřelého z řízení automobilu pod vlivem omamné a psychotropní látky

Strážník poskytl první pomoc sraženému chodci

Bez zaváhání v osobním volnu poskytl strážník Městské policie Praha první pomoc chodci, kterého srazilo vozidlo

Holešovický filmový advent 2013

Bio Oko ve spolupráci s Městskou částí Praha 7 pořádá další ročník filmové přehlídky Holešovický filmový advent. Letošní adventní přehlídka opět zahájí 1. prosince a potrvá až do 25. prosince.

Panova flétna s cimbálem zahájí zimní Čtvero ročních období

Blíží se konec ruiny na Jižních Svazích? Jednání spěje k dohodě

Město Zlín je o něco blíže k získání torza rozestavěného nákupního centra na Jižních Svazích a pozemků, na kterých se opuštěná stavba nachází. Takový je výsledek jednání v rakouském Linci, které vedli...

Mladí vítkovičtí fotbalisté vyhráli mezinárodní turnaj bez jediné porážky

Pohár Evžena Hadamczika vybojovali fotbaloví žáci Vítkovic. Turnajem v hale v Ostravě-Dubině prošli bez porážky. Slavili osm výher a dvakrát remizovali.

Praha 10 rozšířuje síť nádob na sběr nepotřebného textilu

V Praze 10 se rozšiřuje počet míst, kde lze odkládat staré a již neupotřebitelné oblečení. Je tu již čtvrtým rokem dvanáct nádob. "Jen v loňském roce se díky speciálním nádobám podařilo vybrat v Praze...

Cembalistka a varhanice Kateřina Chroboková vystoupí s Janáčkovou filharmonií

Dox představí expozici českých sochařů

Centrum současného umění DOX představí 20. listopadu ojedinělý soubor modelů, které vznikaly v letech 1968 – 1989 jako skici a návrhy pro realizaci soch ve veřejném prostoru v tehdejším Československu...

Krajská galerie slaví šedesátiny. Zve na bohatý program zdarma

Krajská galerie výtvarného umění zve návštěvníky do svého zázemí, na koncert i videomapping. Pořádá totiž velké oslavy svého vzniku. Galerie byla založena před šedesáti lety, dopis z tehdejšího minist...

Herečka Carla Juri z Vlhkých míst přijela do Oka

Švýcarská herečka Carla Juri, letošní Shooting Star z Berlinale a představitelka Helen v novém filmu Vlhká místa, přijela do Prahy, aby uvedla slavnostní premiéru Vlhkých míst v letenském Biu Oko.

Agresivní muž napadl strážníky

Opilý agresivní muž nejprve obtěžoval hosty baru. Poté napadl i hlídku strážníků Městské policie Praha. Případe se zabývají policisté.

Ostravský sběratelský „blešák“ je tady

Pražanům budou k dispozici dvě veřejná kluziště

Přímo v centru Prahy budou dvě kluziště pro veřejné bruslení. Jedno z nich bude již tradičně na Ovocném trhu v centru Prahy a druhé vznikne v areálu Štvanice.

Thomayerova nemocnici pořádá seminář o ošetřování pacientů po mozkové příhodě

Thomayerova nemocnice, Ošetřovatelská poliklinika, pořádá seminář pro pečující osoby na téma: Ošetřování nemocných po cévní mozkové příhodě v domácím prostředí.

Drobné perly české architektury na Dobešce

Náhrdelník drobných perel české architektury zachycuje výtvarně výrazná výstava, která se na konci listopadu stěhuje z Národního technického muzea do foyeru divadla Dobeška (25. 11. - 14. 12.).

Pražanům budou k dispozici dvě veřejná kluziště

Přímo v centru Prahy budou dvě kluziště pro veřejné bruslení. Jedno z nich bude již tradičně na Ovocném trhu v centru Prahy a druhé vznikne v areálu Štvanice.

Vyfoťte, jak třídíte nápojový karton, a vyhrajte fotoaparát nebo tablet

Třídíte nápojové kartony, tedy obaly od mléka, džusu a dalších nápojů? Chcete vyhrát kvalitní fotoaparát, tablet nebo mobilní telefon?

Babiččina terapie: antistresové centrum nabízí cvičení, terapie a masáže pro duševní i tělesnou pochodu

Bolestmi zad trpí až osm z deseti Čechů, až 80 procent bolestí je způsobeno únavou a přetížením. Polovina Čechů pracuje ve stresu, který je spouštěčem řady závažných onemocnění. Nespavostí trpí každý ...

Babiččina terapie: antistresové centrum nabízí cvičení, terapie a masáže pro duševní i tělesnou pochodu

Bolestmi zad trpí až osm z deseti Čechů, až 80 procent bolestí je způsobeno únavou a přetížením. Polovina Čechů pracuje ve stresu, který je spouštěčem řady závažných onemocnění. Nespavostí trpí každý ...

Běžci z Frýdku-Místku mají sedm „zlatých“

Běžecký závod Hornická desítka přilákal 2. listopadu na start 2651 závodníků.

Začíná výstavba obchodního centra ve Frýdku

Poklepem základního kamene začala 7. listopadu ve Frýdku výstavba Multifunkčního centra v místě zbourané Víceúčelové sportovní haly.

Výstava ukazuje, že Beskydy jsou zemí šelem

Exponáty zvířat v Beskydech můžete spatřit na výstavě ve frýdeckém Muzeu Beskyd.

V místecké knihovně koncertuje James Harrie

Outdoorové filmy uvidíte v Místku

Přijďte se pobavit na show Miroslava Donutila do Malenovic

Následující články

Dětem nakoupíte v neděli na ostravském Avízo bazaru

Do Braníka se sjedou tanečníci

Již zítra začíná v Braníku 13. ročník tanečního festivalu Nová Evropa - Cena Jarmily Jeřábkové 2013.

Výstava na Jezerce: pocta k devadesátinám herečky Věry Kubánkové

Bohatou divadelní kariéru vynikající herečky Věry Kubánkové mapuje výstava fotografií, kterou slavnostně otevře 4. prosince ve svém foyeru Divadlo Na Jezerce.

Humorista Oldřich Dudek vydává dvě knihy - pro dospělé i děti

Dlouholetý obyvatel Prahy 5 - Malvazinek, humorista a scénárista Oldřich Dudek, uvede zítra do života společně s kmotry Luďkem Sobotou a Ivanem Mládkem svoje další dvě knižní publikace.

SkiPark Velká Chuchle vstupuje do třetí sezony s řadou novinek

SkiPark Velká Chuchle se již potřetí otevře veřejnosti a zdarma nabídne možnost běžeckého rekreačního a tréninkového lyžování přímo v hlavním městě.

V hale Zelené se uskuteční finále poháru v aerobiku

Sportovní hala Zelené v neděli 24. listopadu zažije finále poháru v gymnastickém aerobiku. Závod probíhal v několika kolech, ve Zlíně se ve čtvrtém finálovém kole sejdou ti nejlepší. Začátek závodu je...

Středoškoláci mají dobré šance

Holešovický Fashion Market představí originální módu

Sedmý a zatím největší Holešovice Fashion Market se bude konat od 29. listopadu do 1. prosince. Poprvé tak bude trvat celé tři dny, a to od pátku do neděle. Jeho podtitulek Naděluj stylově zvěstuje bl...

Balet pro děti O červené Karkulce

Vydražte si špičkového spoluhráče/spoluhráčku na beachvolejbalový turnaj!

Zahrát si po boku některého z téměř dvou desítek elitních československých hráčů a hráček plážového volejbalu a zároveň přispět na dobrou věc. To nabídne druhý ročník otevřeného benefičního turnaje s ...

After the Future je výstavou o dystopické budoucnosti Prahy

Galerie MeetFactory zahájí 29. listopadu výstavu dvou osobností současného nizozemského umění - vizuální umělkyně a performerky Emmeline de Mooij a grafického designera Adriaana Mellegerse. Umělci odv...

Podzimní pacienti Pražské zvířecí záchranky

Pražská zvířecí záchranka má i v těchto dnech stále co dělat. Kromě příjmu ježků s nedostatečnou vahou pro zazimování přijímají ochránci přírody zbloudilé netopýry a vyčerpané malé zpěvné ptáky.

Technické služby ve Frýdku-Místku mají „sněhovou“ linku

Praha 10 nabízí další granty pro sport, kulturu, sociální či prevenční sféru

Podporovat projekty v oblasti sociální, kultury a umění, sportu, tělovýchovy a volného času, protidrogové prevence, prevence kriminality a životního prostředí chce Praha 10 prostřednictvím grantového ...

Buď líný …. Nech si odvézt staré elektrospotřebiče

Praha 10 připravila ve spolupráci s neziskovou společností REMA Systém v termínu 25. 11. – 13. 12. 2013 možnost domluvy bezplatného odvozu starých a vysloužilých elektrospotřebičů z domácností, např.:...

Bohemians: dočasné zřízení zastávky pro linku číslo 124

Z důvodu zlepšení přestupních vazeb po dobu výluky tramvají v úseku Kubánské náměstí – Průběžná dochází od úterý 26. listopadu 2013 (od zahájení denního provozu) do pátku 20. prosince 2013 (do ukončen...

Sbírku pro bezdomovce vyhlásilo Rodinné centrum Letná

Sbírka pro lidi bez domova probíhá do 20. prosince v Rodinném centru Letná, Janovského 24. Každý všední den od 9 do 12 hodin sem můžete nosit obnošené oblečení, hygienické prostředky a další věci, kte...

Vánoční strom Prahy 10 se rozsvítí již v sobotu 30. listopadu

Letošní vánoční trhy Prahy 10 se budou konat od soboty 30.listopadu na tradičním Kubánském náměstí. “Trhy budou slavnostně zahájeny rozsvícením vánočního stromu Prahy 10 v pět hodin odpoledne, kdy bud...

Dejte děti z Frýdku-Místku na hokej

Kniha měsíce - Jan Mach: Dědeček

Příběhy o autorově dědečkovi, soukromém lékaři za první republiky, a tatínkovi, primáři za socialismu, jakož i některé události z autorova dětství podávají dílčí svědectví o obou těchto obdobích, jak ...

Ostravská malířka Helena Schmuckerová vystavuje ve Vratimově

Vratimovská galerie uvítá ve svých prostorách malířku Helenu Schmuckerovou.

Nový Gahurův prospekt se otevřel veřejnosti

Gahurův prospekt – předprostor Kulturního a univerzitního centra - je celý v novém. Neupravená plocha, kde za minulého režimu stávala socha Klementa Gotttwalda, se proměnila v místo pro odpočinek a se...

Voda v Hájku v Lískovci je stále kvalitní

Hana Zagorová zazpívá v Místku s Petrem Rezkem

Návštěvnost výstavy stavebnic předčila očekávání organizátorů

Třídenní Interaktivní výstava stavebnic se konala od čtvrtka do soboty v Kulturním institutu Alternativa ve Zlíně. Pro organizátory byla velmi překvapující účast, která se vyšplhala téměř k dvěma tisí...

Kdo ve Frýdku-Místku nemusí platit za odpad?

Ostrava se dostala mezi TOP evropské destinace

Na Horním náměstí už svítí Snílek, začaly vánoční trhy

Historické centrum Olomouce rozzářila včera v podvečer spousta světel a vánočních motivů. Rozsvítila se i vánoční borovice, které děti letos vybraly jméno Snílek. Včerejším dnem začaly na obou olomouc...

Přednáška o odvrácené tváři Prahy

Morové epidemie zasáhly mnohokrát do dějin Prahy. Jejich nejvýraznější připomínkou jsou Olšanské hřbitovy a mnoho morových sloupů.

Galerie E. Jandejskové zve na společnou výstavu

Místecký Sokolík pořádá divadelně-hudební festival

Workshop "Po mateřské do práce"

Školka Klárka v Dobrovského ulici zve na workshop nazvaný „Po mateřské do práce“. Workshop se uskuteční 27. listopadu od 9 do 12 hodin a je určený všem, kteří se chystají na návrat do zaměstnání, a zá...

Sněhurka si zatančí se závodníky - diskotéka pro děti v KC Novodvorská

Projděte si Kunratický les pomocí Nordic walking

Pražská informační služba pořádá 30. listopadu Nordic walking Kunratickým lesem.

Ostravští autoři vydali šestou společnou knihu

Miroslav Sehnal a Břetislav Uhlář vydali další novelu doplněnou básněmi.

Janáčkova filharmonie Ostrava koncertuje v Soulu

Jak spali naši předkové?

Zabalte krabici chudým dětem

Krabice naplněné dárky pro některé z potřebných dětí můžete donést do Rodinného centra Letná do 6. prosince. Stačí jen obstarat krabici od bot a naplnit ji věcmi vhodnými pro děti – hračkami, pastelka...

Vysočany provoní zabijačkové pochoutky

Padá na vás podzimní splín? Doplnit energii můžete na zabijačkové veselici, kterou připravila Galerie Harfa na sobotu 30. listopadu 2013 od 11 do 18 hodin. Zkušení kuchaři budou na místě vlastnoručně ...

Vánoční trhy oživí místecké náměstí

V Malenovicích budou vysázeny nové stromy. Místo pokácených

V místní části Malenovice byla ve druhé polovině září zahájena stavba „Regenerace panelového sídliště Malenovice – 2. etapa“. V rámci této stavby bude pokáceno celkem 41 stromů. Náhradou za tyto strom...

Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava je opět tady a letos slibuje nezapomenutelné zážitky. Její tvůrci totiž vybrali jako hlavní téma „české pohádky".

Na koncertě filharmonie zazní Webberovo Requiem

Ve čtvrtek 28. listopadu v 19.00 se ve Velkém sále Kongresového centra Zlín koná první koncert abonentní řady B, který je oslavou 70. narozenin Petra Fialy. Na koncertě zazní Suita pro smyčce Petra Fi...

V MeetFactory vystoupí britští Mount Kimbie

V hlavním městě se nejlépe podniká v Praze 2

Rychlost vyřizování agendy, vstřícnost a ochota úředníků, úspěšnost získávání dotací nebo vysoký počet firem. To jsou některé z důvodů, proč se Praha 2 stala podnikatelsky nejpřívětivější pražskou měs...

Adventní koncert Prahy 7 zdarma

Adventní koncert Prahy 7 se uskuteční v kostele svatého Antonína na Strossmayerově náměstí v pondělí 2. prosince od 19 hodin. Vstup je zdarma.

Vánoční cukroví připravuje 80 procent domácností, většina je při pečení konzervativní. Proč nevyzkoušet zapomenuté recepty?

K nejoblíbenějšímu cukroví patří vanilkové rohlíčky a linecká kolečka. Průměrně české domácnosti pečou osm druhů cukroví a drží se osvědčené klasiky. Proč ale nevyzkoušet lety osvědčené recepty, které...

Vánoční cukroví připravuje 80 procent domácností, většina je při pečení konzervativní. Proč nevyzkoušet zapomenuté recepty?

K nejoblíbenějšímu cukroví patří vanilkové rohlíčky a linecká kolečka. Průměrně české domácnosti pečou osm druhů cukroví a drží se osvědčené klasiky. Proč ale nevyzkoušet lety osvědčené recepty, které...

Dva koncerty ve Frýdku U Arnošta

MA´MA Gallery Ostrava představí tvorbu členů Umělecké Besedy