Rok 2023. Jak ho vidí starosta Prahy 6 Jakub Stárek?
Jak vidí příští rok starostové jednotlivých městských částí? Budou radnice hodně šetřit a zastaví třeba i plánové veřejné stavby? V našem seriálu má slovo starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).
Jak vidí příští rok starostové jednotlivých městských částí? Budou radnice hodně šetřit a zastaví třeba i plánové veřejné stavby? V našem seriálu má slovo starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).
Jeden z nejpopulárnějších pražských sportovních areálů čelí existenčním problémům. Řeč je o sportovištích Beach Braník, které vyhledávají zejména milovníci klasické i plážové varianty volejbalu a stolního tenisu.
Radnice Prahy 10 chce v ulici Malínská postavit nový objekt určený pro dostupné nájemní bydlení. Vzniknout má na místě současného komplexu bytových domů, jenž je zanedbaný, a vzhledem ke svému experimentálnímu původu prakticky nerekonstruovatelný. O budoucnosti stavby, kterou má městská část ve své svěřené správě, bude jednat s novým vedením Magistrátu hl. m. Prahy.
Když byl 26. listopadu povolán starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) k obsazenému domu v Malínské ulici, zastihl tam již opozičního radního Petra Beneše (Piráti).
Nad Prahou se v úterý 29. listopadu v 18:00 rozsvítily Klimatické hodiny. Osm metrů vysoké a třicet pět metrů široké digitální ciferníky po boku kyvadla na Letné odměřují čas. Jaký?
Sportovní klub TJ ABC Braník, který má v Praze už více než stoletou tradici, sužují problémy vyvolané energetickou krizí, která přišla téměř vzápětí hned poté, co se klubu podařilo vzpamatovat z pandemického šoku. Existuje vůbec nějaká cesta, jak mládežnickému a profesionálnímu sportu pomoci?
Velmi rychle se blíží další státní svátek, a sice výroční 17. listopadu. V Praze proběhnou vzpomínkové a další akce. Za přispění agentury NetwIN production vám přinášíme nejzajímavější z těchto akcí.
Už devátý ročník soutěžního filmového festivalu 3KinoFest 2022 se koná od středy 9. listopadu do úterý 15. listopadu a uvede ty nejzajímavější filmy z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky.
Dlouholetý obyvatel Vinohrad Karel Čapek má vlastní památník ve Staré Huti u Dobříše. Aktuálně je nyní připravovaná výstava s názvem Úspěch se neodpouští a připomíná, že lidé slavného spisovatele nepřijímali pouze kladně, s úctou a obdivem.
Když vedení radnice před třemi lety přebírala, řada důležitých oblastí rozvoje městské části postrádala dlouhodobější vizi. Vytyčila si tři hlavní cíle – otevřít radnici lidem a vtáhnout je do rozvoje Prahy 5, nastavit developerům jasná pravidla a zapojit je do financování potřebných projektů, a především změnit ulice v příjemná a bezpečná místa. Povedlo se jí to a chce ve zvelebování Pětky pokračovat. Přeje si, aby byla moderní, bezpečná a zelená. Nejen o tom jsme si povídali se starostkou Prahy 5 Renátou Zajíčkovou (ODS).
Ve dnech 20. až 22. září se můžete seznámit s rozvojovými záměry železnice v Praze a okolí. Budou představeny projekty připravované pro blízkou budoucnost (nový multimodální terminál Smíchov, nová podoba Masarykova nádraží, modernizace železniční trati do Kladna a nová trať na letiště Václava Havla), tak i dlouhodobá vize plnohodnotného pražského S-Bahnu, čili systému městských a příměstských vlaků v krátkých intervalech vzájemně propojených novým tunelem pod centrem Prahy.
Štěpán Javůrek pochází ze severních Čech, po studiích ho život zanesl pod Krušné hory nedaleko Karlových Varů do obce Chodov, kde s rodinou a svým psem žije, pracuje a tvoří dodnes. Tento kraj, a Krušné hory zejména, se pro něj stal srdeční záležitostí, což se také odráží v jeho díle.
„Lidé se budou vždycky oblékat!“ Tahle rodičovská slova rozhodla o tom, že se z Evy Vontorové nestala grafička, ale módní návrhářka. A byla to tehdy moudrá volba, protože dnes je její jméno pravidelně zmiňováno na Fashion Weeku a svými jedinečnými kabelkami a batohy už udělala mnohým ženám velkou radost.
Stárnutí patří neodmyslitelně k lidskému údělu a mnozí z nás se poněkud děsí pomyšlení, že by na stará kolena měli opustit domácí prostředí a osaměle dožívat například za zdmi nemocnice. Jaké jsou nyní trendy v péči o seniory, to Naší Praze 8 prozradila místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).
Smart se do češtiny překládá nejčastěji jako inteligentní nebo chytrý. Aging je stárnutí. Inteligentní stárnutí? Trochu zvláštní. Chytré stárnutí mi zní lépe. Chytrý se stará. Chytrý myslí na budoucnost. Chytrý se snaží problémům předcházet. Řeší je dříve, než nastanou, připravuje se na ně. Možná by bylo úplně nejlepší říkat tomu moudré stárnutí.
Po více než sto letech přicházejí Vršovice o společnost Koh-i-noor. Výroba patentek, špendlíků, zipů a dalšího sortimentu se do roka přesune do slezského Bílovce a areál se zásadním způsobem přemění.
Začátkem září se uzavře letošní připomínka 80. výročí speciální vojenské operace Anthropoid, která v době druhé světové války zbavila naší zemi Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora. Na Kobyliské střelnici proběhne poslední vzpomínkový akt a mezi jeho účastníky nebude chybět ani místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).
Městská část Praha 4 zadala zpracování generelu správy a rozvoje parku Na Pankráci. K čemu má tento dokument sloužit, to Naší Praze prozradil radní MČ Praha 4 Patrik Opa (ODS).
Oprava Letenského kolotoče, který je unikátní historickou památkou ve správě Národního technického muzea a jedním ze dvou nejstarších dochovaných podlahových kolotočů v Evropě ( z roku 1894), byla dokončena.
Zatím poslední vítězkou soutěže Miss Czech Republic se v květnu stala třinecká rodačka Krystyna Pyszková (23). Půvabná blondýnka, studující souběžně dvě vysoké školy, má v životě velké plány, které umocňuje číselná „magie“ jejího data narození.
Práce na celkovém plánu správy a rozvoje Branických skal pokročily a nastal čas získat k rozpracovanému dokumentu zpětnou vazbu občanů, kteří v okolí této přírodní památky žijí a rádi ji navštěvují. Jakým způsobem, to popisuje Patrik Opa (ODS), radní Prahy 4 pro územní rozvoj a výstavbu.
Se zpěvačkou s nenapodobitelným hlasem a nezaměnitelnými dolíčky jsme se sešli v pražské kavárně Cafe-Cafe. Za okny už příjemně ohřívalo vzduch sluníčko, a tak se klábosilo celkem vesele. Ale stejně se hovor hned zkraje stočil k událostem, které pominout jednoduše nejde.
Ano! A přes 400 základních uměleckých škol uvidíte na celostátním festivalu ZUŠ Open! Po celé republice ožijí uměním parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby. To vše festival ZUŠ Open nabídne od neděle 22. května po celý týden. Přijďte se ZDARMA podívat na nejmladší umělce i vy!
Nové parky, řešení krize bydlení, hezčí ulice i náměstí. Nová výstava „To je Plán!“ v Centru architektury a městského plánování (CAMP) představí od 26. dubna do 30. června nově chystaný území plán Prahy – Metropolitní plán, který zpracovává Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle tiskové zprávy magistrátu se návštěvníci seznámí nejen se základními principy plánu, ale především s jeho upraveným návrhem, ke kterému přímo na místě mohou podat připomínky. Následovat bude informační tour po městských částech, která odstartuje 9. května. Každý občan se tak může přijít zeptat na konkrétní dotaz i lokalitu v okolí svého bydliště. Narazí ale Metropolitní plán na chystané změny ve stavebním zákoně?
Maturanti a studenti posledních ročníků středních škol se na letošní maturity a závěrečné zkoušky necítí dostatečně připraveni, upozorňuje Česká středoškolská unie (ČSU). Studenti také čelí velkému stresu, který s sebou přináší válečný konflikt na Ukrajině, který trvá již více než měsíc. Jaké chtějí změny?
Velká urbanisticko-architektonická soutěž je u konce! Mezinárodní porota vybrala vítěze, Rada MČ Praha 10 její rozhodnutí posvětila. Tzv. Nový Eden, současný Kulturní dům Eden a jeho okolí, se má proměnit v žádanou městskou adresu, kde občané najdou moderní budovu s byty i multifukčním sálem a výrazně oživený veřejný prostor. Opozice však namítá: Má na to MČ Praha 10 peníze? Měla radnice napřímo říci, že Praha 10 nechce mít svůj kulturní stánek?
Technicky náročná, ale také nesmírně kulturně bohatá a plnohodnotná sezóna začíná na pražských náplavkách. Jedna z prvních velkých akcí čeká Smíchovskou náplavku – setkávání s historií Muzea paměti XX. století od úterý 5. dubna. V tiskové zprávě to uvedl provozovatel náplavek společnost TRADE CENTRE PRAHA.
Zatupitelé ODS a hnutí ANO požádali primátora Zdeňka Hřiba o svolání mimořádného Zastupitelstva. To by se mělo konat ve čtvrtek místo řádného jednání pražských zastupitelů. Jediným tématem má být řešení uprchlické krize z válkou zmítané Ukrajiny.
Pražská linka důvěry je v posledních dnech vytížená kvůli Ukrajině. „V telefonátech zaznamenáváme strach z 3. světové války a použití jaderných zbraní, strach z budoucnosti, ze smrti, “ říká vedoucí Pražské linky důvěry a místopředsedkyně České asociace pracovišť linek důvěry Jitka Gryga Medřická.
Hana Moučková je od roku 2011 starostkou českého Sokola. Za 160 let existence této organizace je vůbec první ženou v jejím čele. V rozhovoru pro Naši Prahu hovoří nejen o následcích covidu a mladé krvi, ale i o plánech na revitalizaci Tyršova domu na Újezdě.
Milena Králíčková byla ve čtvrtek jako první žena slavnostně uvedena do funkce. Inaugurační slavnost zahájila v Karolinu minuta ticha za oběti válečného konfliktu na Ukrajině.
Na pražské Kampě se ve čtvrtek odehraje benefiční koncert na podporu Ukrajiny. Desítky festivalů, divadel a dalších kulturních institucí se připojují k výzvě #kulturaproukrajinu.
Nuselské Divadlo Na Fidlovačce uvedlo premiéru inscenace Absolvent. Stejnojmenný film se stal nesmrtelným fenoménem a na Fidlovačce věří, že zaujme i divadelní hra. "Absolvent je můj oblíbený příběh," říká herečka Jitka Schneiderová alias paní Robinsonová.
Zájmu mateřských škol z Prahy se těší nové kolo programu Zahrada hrou, který od roku 2009 rozvíjí Nadace Proměny Karla Komárka. Do grantové výzvy na rok 2022 se přihlásily MŠ Ve stínu, MŠ Drabíkové a MŠ Hradištko. I z nich bude nadace vybírat do konce února ty, které získají na proměnu zahrady finanční podporu až ve výši až 400 tisíc korun.
Nemilá zpráva překvapila všechny pravidelné návštěvníky koupaliště Džbán. To bylo zkraje nového roku uzavřeno a s největší pravděpodobností zůstane nedostupné i během léta. Z jakého důvodu, to se snažil na sociálních sítích vysvětlit jednatel společnosti Molepo, s.r.o. Ing. Jiří Němec.
Výstavba polyfunkčního domu Pitkovice s mateřskou školou, přístavba 4 tříd ZŠ U Obory, výstavba parkoviště u nádraží, revitalizace předloni odbahněného Cukrovarského rybníka a přilehlého parku nebo zahájení výstavby spolkového domu v Hájku, budou největší investiční esa Prahy 22 v roce 2022.
Zoufalá bytová situace v hlavním městě, kde je velký nedostatek cenově přijatelných bytů, má možná svoje řešení. Ostatně, není to nic nového či převratného, jak i napovídá tematická venkovní výstava s názvem Bytové družstevnictví minulost, současnost, budoucnost ve venkovním prostoru před Fakultou stavební ČVUT v Dejvicích.
Ve čtvrtek jsme oslavili státní svátek – výročí vzniku samostatného Československa. I když by se podle mikiny v sáčku pana předsedy Senátu ČR při slavnostním ceremoniálu na Vítkově mohlo zdát, že vlastně o nic zásadního nejde, je dobré vědět, že 28. říjen opravdu není jen pouhým dnem pracovního volna a zavřených obchodů.
Za plotem a za vzrostlou zelení je ve vysočanské ulici Poděbradská tak trochu ukrytý Ráj poníků. Nejde o klasickou stáj s řehtajícími zvířaty, ale o soukromníky pronajatou plochu, kde se starají o šest koníčků. Jenže chystaná nová bytová výstavba tento ráj přinutí ke stěhování…
Praha 9 se chystá vytvořit nové živé centrum Vysočan. Jedinečnou příležitost vidí v developmentu brownfieldů v okolí O2 Arény.
V naší zemi není asi populárnější a známější kartářky, než je Dagmar Kludská (77). Přes 30 let profesionálně vykládá svým klientům budoucnost a její diář je neustále zaplněn novými objednávkami. Na co se lidé nejčastěji ptají a jaké odpovědi jí nejvíce děsí? To nám Dagmar Kludská prozradila v exkluzivním rozhovoru.
Asi jako většina Pražanů, i já jsem se v posledních týdnech chytil do pastičky dopravní zácpy. Je to v Praze peklo, uzavírky jsou skoro všude. Příběh byl o to smutnější, že jsem jel pro děti a místo plánovaných 40 minut i s rezervou mi cesta trvala skoro dvě hodiny. Dovedete si asi představit ten stres a nejistotu, aby se jim něco nestalo.
Již zítra se poprvé po prázdninách sejde k jednání pražské zastupitelstvo. Významným bodem na pořadu schůze bude i opakovaně odkládaný bod finančních kompenzací výpadku příjmů městských částí způsobený loni přijatou vyhláškou zakazující herní automaty v pražských kasinech. Agenda, kterou se zastupitelé budou zabývat již na třetí schůzi v řadě, vyvolává řadu emocí.
Kampa - Od 5. května do 27. června je na Kampě k vidění již druhá unikátní výstava, která se týká udržitelné budoucnosti nás všech. Opět za ní stojí společnost Medialogue. Výstava Energie a civilizace volně navazuje na expozici Voda a civilizace a dává možnost zamyslet se nad tím, jak využívání energie, naše chování a postoje ovlivnit mohou budoucnost.
Podolí – Ochranný přístav v Podolí, ktrerému se obecně říká „jachtklub“ by mohl změnit podobu. Ale nelekejte se, všichni jeho obyvatelé (Český Yacht Klub, Tělovýchovná jednota Tatran Praha, Univerzita Karlova – Přírodovědecké fakulty UK a Yacht Club CERE) se dohodli na „zachování genia loci tohoto úžasného místa“ i na pokračování sportovních aktivit přístupných široké veřejnosti.
Pražský zastupitel a místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO 2011) se dlouhodobě zabývá problematikou městského nájemního bydlení. Podle jeho názoru je rozšiřování vlastního bytového fondu jen jedním z mnoha způsobů, kterými město může přispět k řešení stále naléhavější otázky dostupného bydlení. Jaké jsou další možnosti, to naznačuje ve svém zamyšlení.
Těžko bychom hledali typické pražské vánoční tradice. Hodně jich přinesli do Prahy venkovští lidé po zániku poddanství a roboty. Je proto dnešní doba adventní a vánoční v hlavním městě podobná té třeba z 19. století? Vydejte se s námi do historie, kdy ještě zamrzávala Vltava, a vánoční stromeček stál jen v rodinách bohatých měšťanů.
Jeho jméno rezonuje médii již několik týdnů a nepřímo se o něj „otřel“ v nedávném televizním projevu i prezident Miloš Zeman. Podnikatel Roman Šmucler (51) se totiž veřejně nebojí říci to, co si možná doma potajmu šeptá mnoho lidí…
Jarov/Prosek - Domácí úkoly, písemné práce, krátké testy nebo ústní zkoušení – během distančního vzdělávání se způsoby hodnocení žáků zdánlivě nemění. Rozdíly tu ale jsou a na to upozorňují ředitelé dvou středních škol z Prahy 9.
Proti zamýšlené nemocnici ve Zlíně-Malenovicích se sepisují petice a soudy řeší stížnosti. Lékaři jsou však pro.
Dva mláďata rysa nebo 17letého lva letos usmrtila ostravská zoologická zahrada. Lev byl nemocný, avšak zabití mláďat rysa vzbudilo rozruch.
Je to neuvěřitelné, ale voda z Káraného teče do Prahy už 113 let a doposud přivaděč nezklamal. Dobrá práce, kvalitní litina, ale přeci jen se blíží ke konci životnosti. Kdyby došlo k výpadku vody z Káraného, mohlo by se stát, že by Pražanům voda z kohoutků netekla tak spolehlivě jako dosud. I když v tuto chvíli by to Praha přežila bez újmy, protože je tu v záloze vodárna v Podolí.
Říká se o ní, že je jedním z největších talentů naší současné vážné hudby. Klavíristka Nora Lubbadová (10) totiž sbírá ocenění jak na běžícím pásu a úspěšnou budoucnost má před sebou. Naše Praha vám proto představuje vycházející klavírní hvězdu, která si ke svým odpovědím přizvala i oba rodiče.
Také jste viděli děsivé záběry většinou z Číny, jak náklaďáky „zpracovávají“ haldy papíru (Evropa vytřídila a Čína odkoupila ke zpracování) tak, že je bez skrupulí „zpracují“ šupnutím do moře? Proč tedy úzkostlivě třídíme každý list papíru či plastové víčko? Jedinci, školy i obce mohou být ve sběru zcela demotivováni. Kdo za to může?
Dvě tramvaje T2, které zrestaurovala společnost EKOVA, jsou skoro připravené na uvedení do provozu, Pražané se mohou touto historickou lahůdkou projet od března na nostalgické lince č. 23. (Více exkluzivních foto na FB: časopis Naše Praha od našeho četnáře pana Karla.)
Stále platí, že z balíku připravovaných projektů se jich jen minimum dostává do realizace. Za posledních 10 let to bylo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) průměrně jen 2.600 bytů v bytových domech, které se v Praze ročně povolily. Přitom v přípravě je 735 projektů s téměř 109 tisíci byty, z nichž přibližně 48 tisíc již vstoupilo do některé z fází projednávání.
Naše Praha v exkluzivním materiálu na téma „hodnocení rok po volbách“ ve třech po sobě jdoucích čísel (ZDE VŠECHNY TŘI) přinesla názory špičkových pražských politiků, co se za 12 měsíců od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. S čím pohledem se vy sami nejlépe shodnete? A i vy nám můžete zaslat vaše názory, třeba přes f/casopisNasePraha.
Asi jste zaznamenali petici proti zvýšení daně z nemovitosti v Praze 10. Aktivně jsem se zapojil do sběru podpisů, protože to, co se nyní děje na radnici Prahy 10 už mne nenechalo chladným!
Dceru známého producenta Leška Wronky Magdalenu (27) můžete po prázdninách vidět hned na několika pražských divadelních jevištích. Nyní si užívá volna, které vyplňuje občasnou brigádou v rodinném podniku.
Festival Karlínské filmové léto opustil stávající prostory na zahradě budovy rozhlasu a přesunul se díky radnici Prahy 8 na nádvoří historické budovy Invalidovny, která je pro tuto událost více než vhodná.
Česká odnož mezinárodního hnutí Rebelie proti vyhynutí se rozhodla poklidnou a nenásilnou akci, jak sdělilal „v souladu s historickým významem a symbolikou této proslulé zdi“ přemalovat ji (to je už pokolikáté????).
Ve středu 10. dubna bude mít na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) přednášku britský ekonom Sean A. Culey. Ta bude spojena i s autogramiádou jeho knihy Transition Point: From Steam to the Singularity - Bod zlomu: Od páry k jedinečnosti, která vznikala celých pět let. Dílo nabízí odborníky vysoko hodnocený vhled do chování společnosti ovlivněné moderními technologiemi. Fenomén moderních technologií je všudypřítomný a jedním z jeho aktuálně viditelných důsledků je například Brexit či hnutí žlutých vest - i o tomto propojení bude přednáška.
Jakub Stárek je novým místostarostou v Praze 6. S ODS skončili loni na druhém místě těsně za TOP 09 a STAN. Rád by Praze 6 znovu vrátil její energii a život.
Kdysi slavné místo velkých sportovních úspěchů dnes Pražané rychle přejíždí se zavřeným zrakem. Díky kulturním organizacím, které zde fungují, se možná blýská na lepší časy.
Ministerstvo kultury projevilo o veleslavínský zámek zájem. Rádo by využilo prostory pro některou z příspěvkových organizací. Areál má přitom v hledáčku stále vedení Prahy 6.
První krůčky sice udělala v pražských parcích a hřištích, ale již třináct let bydlí za hranicemi naší metropole. Přesto by se moderátorka Kristina Kloubková (42) jednou natrvalo ráda vrátila do Prahy, protože tep velkoměsta je pro ni prostě neodolatelný.
Tématem nového čísla Naší Prahy je připravovaná výstavba zajímavých architektonických prvků v Praze. Jaký má názor na budoucnost naší metropole vydavatel časopisu Naše Praha Jan Čížek?
Festival sci-fi filmů Future Gate 2019 představí od 27. února do 3. března 2019 v Kině Lucerna výběr oceňovaných novinek, připomene klasiky a dá prostor i dokumentům. Hlavní hvězdou festivalu bude Norman Lovett alias Holly ze seriálu Červený trpaslík.
Málokterý umělec je opravdovým pražským patriotem. O herci Jiřím Lábusovi (68) to ovšem lze tvrdit naprosto přesvědčivě, protože za celý svůj téměř sedmdesátiletý život bydlel jen ve dvou pražských částech, začínajících shodně na V – Vinohrady a Vršovice.
Náměstek pro investice, majetek a architekturu Frýdku-Místku Ing. Jiří Kajzar (hnutí Naše Město F-M) hovoří o strategických rozhodnutích, která byla učiněna, o budoucnosti a investicích, které město čekají.
Lokalita palmoveckého kopce, známá také jako U Libeňského plynojemu, se může dále rozvinout a stát se tak plnohodnotnou součástí Libně.
Rekonstrukce libeňské památky, „Hrabalova“ Paláce Svět, úspěšně pokračuje. Budova má nové okapy a na řadě jsou nová okna, jejichž podobu majitel Crispino v těchto dnech řeší s památkáři.
V neděli 26. srpna se v pravé poledne vylíhlo v Zoo Praha první mládě varanovce bornejského. Mimořádně vzácný endemický plaz se v lidské péči vůbec poprvé rozmnožil až v roce 2014 v Japonsku, nyní se to po dvou letech chovu podařilo i v Praze. Ve snůšce je ještě několik dalších vajec, která by se měla dolíhnout během dvou dní.
MČ Praha 8 spustila program s cílem pomoci odsouzeným s návratem do pracovního i společenského života. Od srpna pomáhají čtyři muži z Vazební věznice Praha – Pankrác s úklidem veřejných prostranství na území osmé městské části.
Jablko, které nepadá daleko od stromu, to je životní příběh zpěvačky Terezy Kerndlové (31). Po vzoru svého otce, jazzového a swingového zpěváka Ladi Kerndla, vyplula v 15 letech do nejistých vod hudebního šoubyznysu a zatím se její písničková bárka vyhnula všem zrádným útesům.
Dvoudenní festival, který nabídne africkou kuchyni se v trojské botanické zahradě bude konat již od této soboty. Festival je součástí Afrického léta, které zahrnuje především prodejní výstavu soch umělců ze Zimbabwe.
Studenti Fakulty architektury ČVUT představí na vernisáži 9. července v Informačním centru Prahy 3 možnou podobu budoucnosti Nákladového nádraží Žižkov.
Od dnešních dvanácti hodin se veřejnosti otevírá unikátní přehlídka designu ve všech jeho podobách. Osmdesátka umělců se rozprostře na dvou patrech prostoru Kampus Hybernská 4 a předvede nejen finální výtvory, ale i pracovní postupy, materiály a techniky, kterými jich bylo dosaženo. I to Prague Design Week odlišuje od klasických festivalů designu.
Život se s modelkou a ředitelkou nadačního fondu, nesoucího její jméno, Veronikou Kašákovou (28), skutečně nemazlil. I přes všechny prožité útrapy neztratila víru v lepší budoucnost a jak prozradila Naší Praze, houževnatostí a cílevědomostí svého cíle dosáhla.
Libeň – Zahrádkářské kolonie zmizely před časem z územního plánu. Všichni doufali, že se vrátí do nově připravovaného, ale nestalo se. Jsou tam vedené jako veřejná zeleň. Zahrádkáři v celé Praze žijí v nejistotě. Oskar Kuptík
Až do 2. března může veřejnost hlasovat pro nejlepší stavby ze dřeva v prestižní anketě Dřevěná stavba roku 2018 a soutěžit o pobyt ve srubu. Projekt se koná mimo jiné pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka a má podpořit vyšší využívání dřeva jako suroviny z obnovitelných zdrojů ve stavebnictví.
V pondělí 29. ledna se na úřadě Prahy 7 uskuteční setkání, jehož tématem bude současný stav a budoucnost aktuálně řešených mostů. Setkání svolal starosta Prahy 7 Jan Čižinský společně se starostou Troje Tomášem Bryknarem. Hovořit se bude o Trojské lávce, Libeňském mostě a také o Hlávkově mostě.
Šestá městská část usilovala již od roku 2015 o převedení nevyužívané budovy nádraží do svého vlastnictví. Budova, která na tomto místě plnila svou funkci mezi lety 1850 a 2014 přestala sloužit po vybudování nádraží Podbaba, které zajistilo lepší vazbu na celoměstský dopravní systém. Ale co s ní dál?
Město opět odsunulo stavbu vnitřního městského okruhu (MO), jež řídí i financuje. Stagnuje i „velký“ obchvat spojující dálnice (SOKP), který buduje (spíš nebuduje) vláda a stát. Krumpáče a bagry mají volno, odlehčení pražské dopravy se opět odkládá. Rozhodnou volby? Hlasy nerozhodnutých či ti, co k volbám obvykle nechodí? Rozhodne „Pepa Šofér“?
V sedm hodin večer skončil 5. bod jednání (z 23 bodů od dopoledne) pondělního bouřlivého zastupitelstva, řadu hodin politici vzrušeně diskutovali o rámcové studii o podobě lokality Slatiny – Bohdalec. Rámcová a koncepční studie má nekonkrétně spíše naznačovat možnosti území, jak by mohlo vypadat za desítky let a sloužit jako podklady pro diskuze včetně architektů. Vznikly i petice proti, je ovšem možné, že za peticí stojí i majitelé zdejších pozemků a může zasahovat i mezi politiky.
Zoo Praha se v konkurenci stovek špičkových zoologických zahrad celého světa umístila na skvělém pátém místě. Jde o hodnocení globálního cestovatelského portálu TripAdvisor, které vychází z recenzí návštěvníků. Zoo Praha v něm výborně obstála již potřetí za sebou.
Téma budoucnosti nevyužívaných budov, prostor či území bývá černým snem státu, města i samospráv. V Praze 10 se při pohledu na konkrétní údaje zdá, že se cesty k řešení nacházejí.
Pražsko-přibyslavská kapela Jelen, objev tuzemské hudební scény roku 2014, má lídra v podobě zpěváka a kytaristy Jindry Poláka.
V exkluzivním rozhovoru pro metropolitní čtrnáctideník Naše Praha český prezident Miloš Zeman vzpomíná na svá studentská léta i oblíbená místa, komentuje současnost a tipuje vývoj v Praze. Může z pozice hlavy státu pomoci řešit některé problémy metropole?
Budoucnost je velmi často spojována s roboty. Věrní zákazníci Centra Černý Most však dostanou jedinečnou příležitost se s nimi setkat už nyní, konkrétně v období od 11. do 19. března. Do neuvěřitelného světa robotů mohou zdarma nahlédnout všichni stávající členové věrnostního programu, avšak ani ostatní nemusí přijít zkrátka. Stačí si jen bezplatně stáhnout aplikaci Centra Černý Most do chytrého telefonu, několika kliknutími se stát novým členem a využívat všechny výhody programu.
Co je to smog? Z pohledu měření, které provádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) jde o zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší a tedy polétavý prach (zvaný PM10), oxid siřičitý (SO2), oxid dusičitý (NO2) a troposférický ozon (O3), který hrozí hlavně v létě. Když to nastane tak v rámci fungování smogového varovného a regulačního systému meteorologové jen varují.
Co je to smog? Z pohledu měření, které provádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) jde o zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší a tedy polétavý prach (zvaný PM10), oxid siřičitý (SO2), oxid dusičitý (NO2) a troposférický ozon (O3), který hrozí hlavně v létě. Když to nastane tak v rámci fungování smogového varovného a regulačního systému meteorologové jen varují.
Zhruba 900 Metrů čtverečních nových prostor, sedm nových učeben, kabinety, toalety a další zázemí získala přestavbou rozsáhlé nevyužívané půdy ZŠ náměstí Curieových. Po velmi náročné rekonstrukci, trvající necelých osm měsíců, jejíž náklady dosáhly výše 59 milionů korun, tak mohou děti od nového pololetí využívat zcela nové patro.
Založení dopravního podniku Frýdku-Místku připravuje náměstek primátora Karel Deutscher (ČSSD). Požádali jsme jej, aby vysvětlil financování dopravního podniku i budoucnost stávajícího autobusového nádraží.
KulturaFM se podílí na oživení slezanských provozů ve Frýdku-Místku.
Pod tímto mottem se v pátek a v sobotu 4. – 5. listopadu na pražském Výstavišti v Holešovicích, v Průmyslovém paláci, uskuteční jubilejní 5. ročník mezioborových veletrhů PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA 2016, obnovy, financování a využití.
Přede dvěma měsíci schválilo zastupitelstvo Hlavního města Prahy odkup stadionu v Ďolíčku do svého majetku. Jednou z podmínek transakce byl souhlas MČ Praha 10 s odsvěřením sousedního pozemku, na němž je provozováno placené parkoviště, zpět do správy Hl. m. Prahy. Praha 10 o něj jednala včera.
Začalo zastupitelstvo Prahy 10. Očekává se volba starosty, místostarostů a rady. Nyní je vyhlášena přestávka. Mezi další body patří budoucnost Dolíčku či IT služby pro Prahy 10.
Praha a vlastník Škodova paláce, firma Copa retail, se dohodli na 33 procentní slevě z nájmu, což do roku 2026, do kdy smlouva platí, znamená pro město úsporu 860 milionů korun.
Fotoreportáž k rozhodnutí města z minulého týdne koupit stadion ve Vršovicích. Další informace naleznete v tištěné Naší Praze, kterou najdete koncem týdne ve vašich schránkách.
Pražský magistrát právě rozhodl o koupi stadionu v Ďolíčku ve Vršovicích v Praze 10 do majetku města. Několikahodinového jednání byly přítomny desítky fanoušků včetně herce Ivana Trojana.
V minulém čísle jsme vám představili mladou kicboxerku Martinu Ptáčkovou. Sportu se věnuje ale i její bratr Josef. Ten už ve čtrnácti letech slaví úspěchy, za které by se nemuseli stydět profesionální sportovci. Pepa se zabývá sebeobranou a dělá závodně jiu-jitsu, fighting, kickbox a připravuje se na závody v MMA. Navíc je vicemistrem ČR v těchto disciplínách.
Oblíbená platanová alej ve východní části Letenské pláně má již své nejlepší léta za sebou a magistrát společně s Prahou 7 hledá řešení jak s ní naložit.
Cena nejdražší české pohlednice se pohybuje v rozmezí 40 až 60 tisíc korun. Byla vydána v Místku ještě před první světovou válkou.
Historická budova Národního muzea od jara roku 2015 prochází náročnou generální rekonstrukcí. Pracovníci muzea však nezahálí a pilně připravují pro návštěvníky nové expozice. Po ukončení rekonstrukce se veřejnosti otevře zcela nové muzeum, které bude v deseti velkolepých příbězích prezentovat to nejpodstatnější z dějin i přírody, a představí jim desítky světově unikátních exponátů.
Sdružení GS1 Czech Republic a Národní technické muzeum si výstavou připomínají 30. výročí prvního načtení standardního čárového kódu EAN v československém maloobchodě.
Současná nejvyšší cena, za kterou mohou v Praze vozy taxi jezdit, byla v roce 2007 stanovena na 28 korun. Podle statistik uváděných jednotlivými společnostmi se ceny u jednotlivých služeb, respektive společností pohybují zhruba od 13 do 28 Kč za kilometr. Reálně se nyní pohybuje průměrná cena za taxi v Praze na 20 korunách za kilometr. Většina provozovatelů jde s cenou dokonce níže.
Trh vzdělávání a pracovního uplatnění se koná v úterý 10. listopadu v místeckém Národním domě.
Nejistota a obavy o budoucnost mají v posledních týdnech malí i velcí fotbalisté klubu FK Dukla Jižní Město. Důvodem jsou spory o pronájem hřiště při ZŠ Mikulova.
VELETRH PAMÁTKY 2 aneb Dejme minulosti budoucnost - pod tímto mottem se ve čtvrtek a pátek 22.–23. října na pražském Výstavišti v Holešovicích uskuteční již 4. ročník mezioborového veletrhu PAMÁTKY 2015, řemesla – obnova – financování – využití. Veletrh nezasahuje pouze do oblasti památkové péče, záchrany a konverze historického dědictví a do sféry projektování a stavitelství, ale také restaurátorství a uměleckého řemesla.
Už jste v Praze navštívili filmové muzeum? Do 25. října máte poslední šanci se přijít podívat, jak by takové muzeum českého filmu mohlo vypadat.
Slavia po derby s Duklou oznámila změny v klubu. Prezidentem klubu se stal menšinový vlastník Jiří Šimáně. Jakub Dovalil se stává hlavním skautem Slavie, Jiří Plíšek manažerem mládežnické akademie. Ve sportovní radě Slavie bude i Vladimír Šmicer.
VELETRH PAMÁTKY 2015 aneb Dejme minulosti budoucnost - pod tímto mottem se ve čtvrtek a pátek 22.–23. října na pražském Výstavišti v Holešovicích uskuteční již 4. ročník mezioborového veletrhu PAMÁTKY 2015, řemesla – obnova – financování – využití. Veletrh nezasahuje pouze do oblasti památkové péče, záchrany a konverze historického dědictví a do sféry projektování a stavitelství, ale také restaurátorství a uměleckého řemesla.
Nepravděpodobné se stalo skutečností! Revitalizace pražských Havlíčkových sadů, původního romantického parku kolem předměstského sídla průmyslníka Moritze Gröbeho, a především její završení – návrat sochy Neptuna do tamní grotty získala Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) 2014 v kategorii „obnova památky, restaurování“.
Do českých měst míří již popáté festival Den architektury. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne více než stovku akcí - procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru. V Praze též proběhne unikátní filmová přehlídka dokumentů o architektuře. Festival zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška významné nizozemské architektky Caroline Bos.
Deset let hrály spolu, nějakou domu trénovaly ve Strašnicích v Gutovce, od května 2011 trénovala nejlepší česká ženská beachvolejbalová dvojice Kristýna Kolocová a Markéta Sluková v areálu HAMR-Záběhlice. V pondělí 27. července 2015 ohlásily konec společné kariéry.
Viktoria Žižkov bude hrát v příští sezóně třetí ligu. Třetí fotbalová liga bude mít v příští sezoně dvacet účastníků namísto původních osmnácti.
Desetiletí Kabát hrával koncerty pod širým nebem na Slavii či ve vysočanské aréně, přesto nejznámější akce se uskutečnily na Vypichu, kam v roce 2009 přišlo 60 a loni téměř 75 tisíc lidí – což je rekord české kapely. O chystaném červnovém „přistání“ Kabátů na letišti v Letňanech, a o to, jestli překoná Po čertech velkej koncert, si Naše Praha povídala s frontmanem Pepou Vojtkem.
Václav Svěrkoš, bývalý hráč Baníku Ostrava a fotbalový reprezentant, trénuje ve Frýdku-Místku na stadionu ve Stovkách. Ve Frýdku-Místku se fotbalu věnoval jako žák a je možné, že zde zakončí i svou kariéru.
Veteránům z Frýdecko-Místecka předal pamětní medaili ruský konzul a ocenil je i primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.