Už v příštím týdnu se má začít s oplocením bezplatného parkoviště Ledvinova. Důvod? Od začátku září místní musí za parkování nově platit. Změnu provádí radnice Prahy 11 vedená Piráty bez jakéhokoliv projednání s obyvateli…
Parkoviště Kaplanova (ulice Hrdličkova a Blatenská) na Jižním Městě je od 3. srpna zpoplatněno částkou 100 Kč/den nebo 1000 Kč/měsíc. Zmizelo další veřejné parkoviště, kde místní obyvatelé mnoho let parkovali automobily zdarma.
Ostrá slova, obviňování ze lží. Tak vypadá slovní přestřelka na sociální síti mezi starostou Prahy 11 Jiřím Dohnalem (Piráti) a bývalým místostarostou a nyní zastupitelem Prahy 11 Ondřejem Prokopem (ANO 2011).
Zaparkovat automobil v Praze bývá někdy až traumatickou záležitostí. Především obyvatelé velkých sídlišť mohou zkušeně vyprávět o tom, jak dlouhé minuty krouží kolem paneláků a hledají skulinku pro svůj vůz. Jenže ani v jiných částech metropole to není s volnými parkovacími místy o moc lepší. Jak neutěšenou situaci změnit, to exkluzivně Naší Praze prozradil pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO 2011).
Situace s parkováním na sídlištích je katastrofální. Je nemyslitelné, aby senioři, kteří potřebují auto třeba na cestu k lékaři nebo na nákup, museli po návratu domů objíždět kolem dokola a složitě hledat místo k parkování. Stejně tak maminka, která si z auta potřebuje vyložit kočárek, nemůže parkovat daleko od domu. Možná to zní tvrdě, ale Praha má být v první řadě pro Pražany a pak teprve pro ostatní.
Pražské hnutí ANO má definitivně schválenu kandidátku k zářijovým volbám. Celorepublikový výbor hnutí ANO ji potvrdil tak, jak byla navržena pražskou organizací. Lídrem byl zvolen poslanec, pražský zastupitel a dlouholetý bojovník za práva spotřebitelů Patrik Nacher. Následovaný předsedou zastupitelského klubu Ondřejem Prokopem a Barborou Kořanou.
Prahou v posledních týdnech rezonuje kromě jiného jedno zásadní téma. A tím je rušení nočního klidu v širokém okolí bývalých Ledáren Braník. Sem totiž přesunul už loni svou letní scénu kultovní pražský klub Lucerna Music Bar. Netrvalo ale dlouho a na magistrátu se začaly vršit stížnosti na rušení nočního klidu. S koncem léta hudební produkce utichla a jakoby zmizel i problém, ale jen zdánlivě.
Část Pirátů a TOPSTAN potopili výstavbu Arény ledových sportů na Praze 11. Projekt jsem dlouho kritizoval kvůli podezření, že může docházet k tunelování veřejných prostředků. Na čtvrtečním zastupitelstvu neprošel návrh prodeje akcií společnosti, a tedy i jediné možné řešení celé situace. Aréna nejspíš půjde do insolvence a soudních tahanic. Škoda, městská část mohla získat zpět 41 milionů Kč, tedy víc, než do pochybného projektu na začátku vložila. Teď může přijít o vše.
Málokdy souhlasím s primátorem Hřibem. To se o mně celkem ví. A už vůbec nedávám na jeho doporučení. Tentokrát se ale "země zatřásla" :D Primátor na posledním zastupitelstvu doporučil všem městským částem udělat hloubkový audit všech smluv. Jde o to zjistit, jak daleko a hluboko sahala mafiánská chobotnice kolem Petra Hlubučka.
Ondřej Prokop (ANO) se začal soudně bránit ohledně šířených informací o bývalém manažerovi Luďku Šteffelovi z městské firmy Operátor ICT, který je obviněn v kauze Dopravního podniku pod názvem Dozimetr.
"Pavel Bém byl posledním skutečným primátorem Prahy." "Adama Zábranského je mně líto, mentálně na to ještě nemá." "Dobrodružství být ve vedení městské části s aktivisty jako v Praze 11 už zažít nechci." Výroky šéfa pražského hnutí ANO Ondřeje Prokopa jsou schválně vytržené z kontextu. Mají přitáhnout pozornost. Zaslouženě. Ondřej Prokop si ji zaslouží.
Středeční jednání zastupitelstva Prahy 11 se opět protáhlo na 12 hodin. Přes obvyklé průtahy se schválilo jen minimum bodů programu. Každé takovéto jednání podle opozice stojí 250 000 Kč. Příští jednání je naplánováno na čtvrtek 30.června až od 17 hodin, z čehož vyplývá, že se skoro jistě protáhne do ranních hodin...
Tohle je největší korupční skandál v historii Prahy! Přímo na pražské radnici zasahovalo komando Národní centrály proti organizovanému zločinu, a to konkrétně v kanceláři náměstka Hlubučka z hnutí STAN.
V probíhajícím Zastupitelstvu hl. města Prahy to vře! Největší porevoluční aféra na magistrátu i v DP hýbe celým jednáním a odsunuje do pozadí důležité body z programu. Čtvrteční jednání bude dlouhé a zdá se, že bude tento měsíc ještě pokračovat.
Od středečního rána proběhla razie na pražském magistrátu i v dopravním podniku. Mezi obviněnými je i náměstek primátora Petr Hlubuček. Mezi různými vyjádřeními je i komentář dalšího náměstka primátora Adama Scheinherra, který na Twitteru uvedl, že v minulosti kvůli podezření z korupce na podobný okruh lidí, který je podle médií předmětem vyšetřování, podal trestní oznámení.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil hlavnímu městu Praze pokutu ve výši 200 tisíc korun za zadání podlimitní veřejné zakázky na stavební práce týkající se odstranění a nápravy havarijního stavu v hale č. 24 Pražské tržnice v Holešovicích mimo zadávací řízení, čímž mohl být ovlivněn výběr dodavatele.
Zastupitelstva Městské části Praha 11 mají punc neustálého překřikování, dohadů a věčného nesouladu. Nejednou jsme byli svědky i hrubého urážení a napadání. Je těžké najít shodu nad tématy, která jsou pro občany naší městské části skutečně důležitá. Nejinak tomu bylo i včera.
Před lety jsem bojoval za to, aby se rekonstrukce Hotelu Opatov neodkládala a začala jak se plánováno. Její rekonstrukci kompletně připravilo hnutí ANO za primátorky Adriany Krnáčové a předalo ji „v mašličkách“ Pirátům v roce 2018. Ti však investiční akci nezahájili.
Ve čtvrtečních ranních hodinách byla Praha bez proudu. Výpadek byl tak velký, že nejezdily nejen tramvaje, ale i metro. Jaké jsou ohlasy na tento blackout?
V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko! Po úterním jednání s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) to na tiskové konferenci uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib(Piráti). Městečko bude podle ministra vnitra Víta Rakušana sloužit příchozím uprchlíkům, kteří v ČR nemají nárok na dočasnou ochranu, což jsou ve většině uprchlíci s maďarským pasem.
Primátor Zdeněk Hřib doporučuje Pražanům zůstat doma na homeoffice. Proč jsou začínající opravy Barrandovské mostu dříve neprojednané a se složitými objížďkami, které budou ucpané stejně jako samotný Barrandovský most?
Po nedělních slavnostních ceremoniálech kolují nejen po sociálních sítích pochybnosti, zda by nemělo dojít k odvolání prezidenta republiky Miloše Zemana z důvodu neschopnosti vykonávat své pracovní povinnosti jako hlavy státu. Co si o tom myslíte?
Pražští radní souhlasili s odebráním čestného občanství hlavního města Prahy sovětskému vojevůdci, maršálovi Sovětského svazu a hrdinovi SSSR Ivanu Stěpanovičovi Koněvovi. Čestné občanství hlavního města Prahy bylo sovětskému maršálovi Koněvovi uděleno v roce 1945. Návrh bude ještě schvalovat Zastupitelstvo hlavního města Prahy.
Ve čtvrtek 5.května proběhlo diskusní setkání NE/BEZPEČNÉ SÍDLIŠTĚ k problematice pocitové bezpečnosti na pražských sídlištích za účasti developerů a politiků. Proč se developerům zdá, že je na sídlištích moc demokracie? A politikům, že chybí nový náměstek pro koordinaci městských částí? Na závěr tohoto setkání vyplynulo, že budou budoucnu setkání další.
.
Technická správa komunikací Praha, společnost plně vlastněná městem Prahou, se přestěhovala z údajně nevyhovující magistrátní budovy do nových luxusních kanceláří v Centru Stromovka na Praze 7. Podle Ondřeje Prokopa, předsedy hnutí ANO v Praze se dřívější měsíční nájem TSK ve výši 134 tisíc korun zvedl na neuvěřitelných 2,3 milionů korun! Navíc tato částka nepoputuje jako dříve do městské pokladny, ale k soukromému subjektu. Navíc nájemní smlouva z června 2020 nebyla podepsána na standardní dobu, ale až na 7 let. Jak to management TSK odůvodnil?
Pražský magistrát půjčí své firmě Pražská plynárenská dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr schválili pražští zastupitelé, kteří také rozhodli, že se Praha za firmu zaručí u bank, úvěrujících Pražskou plynárenskou. Opozice je jasně proti a navíc přibližuje "odborníky" delegované do vedení této společnosti?
Před několika dny byla zahájena na Pankráci výstavba nové trasy D pražského metra. Podle tiskové zprávy Úsek Pankrác D – Olbrachtova postaví mezinárodní „Sdružení Metro I.D“ společností Subterra, HOCHTIEF CZ, STRABAG, HOCHTIEF Infrastructure a Ed. Züblin. Zajímavostí je, že na této veřejné zakázce, ve které jde o v tomto prvním úseku o 14,54 miliard korun a celkově o 97,79 miliard korun, je zainteresována společnost STRABAG a.s., která je dceřinou společností rakouské společnosti Strabag SE, ve které vlastní 27,8 % podíl ruský oligarcha Oleg Děripaska…
Nové parky, řešení krize bydlení, hezčí ulice i náměstí. Nová výstava „To je Plán!“ v Centru architektury a městského plánování (CAMP) představí od 26. dubna do 30. června nově chystaný území plán Prahy – Metropolitní plán, který zpracovává Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle tiskové zprávy magistrátu se návštěvníci seznámí nejen se základními principy plánu, ale především s jeho upraveným návrhem, ke kterému přímo na místě mohou podat připomínky. Následovat bude informační tour po městských částech, která odstartuje 9. května. Každý občan se tak může přijít zeptat na konkrétní dotaz i lokalitu v okolí svého bydliště. Narazí ale Metropolitní plán na chystané změny ve stavebním zákoně?
V pátek 22. dubna začala Pražská energetika (PRE) odpojovat první odběrná místa, u kterých ani po půl roce zákazníci zkrachovalých dodavatelů energií Bohemia Energy a dalších menších si nezvolili nového dodavatele energií. Další dodavatelé se k odpojení také chystají.
Komentář: Je elektrifikace autobusových linek skutečně nutnou prioritou hlavního města? To jsou otázky, které by si vedení Prahy mělo položit. Pražští radní dnes projednávali dva materiály týkající se elektrifikace autobusových linek.
Od 14.4.2022 se v rámci Pražské integrované dopravy upravují podmínky pro uznávání bezplatné přepravy pro ukrajinské občany. Podle Dopravního podniku hlavního města Prahy mají nárok na přepravu za 0 Kč, ale je nutné vše doložit jedním z následujících způsobů.
Od 14.4.2022 se v rámci Pražské integrované dopravy upravují podmínky pro uznávání bezplatné přepravy pro ukrajinské občany. Podle Dopravního podniku hlavního města Prahy mají nárok na přepravu za 0 Kč, ale je nutné vše doložit jedním z následujících způsobů.
Pražští radní dnes schválili návrh na úpravu celkových nákladů rekonstrukce administrativního areálu Emauzy, kde sídlí Institut plánování a rozvoje (IPR). Náklady činí skoro miliardu korun! Je možná na čase se zamyslet, zda je tato investice v současné situaci opravdu nutná.
Pražští zastupitelé schválili přejmenování Korunovační ulice v úseku kolem ambasády Ruska. Vyšli tak vstříc Praze 6, která přejmenování původně navrhla. Nového názvu se dočká i nedaleko železniční most.
Koalice pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a Praha Sobě Jana Čižinského přejmenovala během jednání zastupitelstva nedůstojně v 1 hodinu ráno těsnou většinou Korunovační ulici na Ukrajinských hrdinů.
Zatupitelé ODS a hnutí ANO požádali primátora Zdeňka Hřiba o svolání mimořádného Zastupitelstva. To by se mělo konat ve čtvrtek místo řádného jednání pražských zastupitelů. Jediným tématem má být řešení uprchlické krize z válkou zmítané Ukrajiny.
Rada hlavního města Prahy dnes schválila jmenování nového ředitele odboru Kanceláře primátora MHMP Jiřího Hoskovce. Ten je přitom dlouhodobě vedoucím poradců Zdeňka Hřiba. Rozhodnutí kritizuje opozice.
Minulý ze svých pravidelných komentářů k bytové politice jsem věnoval panelové výstavbě. Ta svého času urychlila a zjednodušila rezidenční výstavbu, a významně tak pomohla k uspokojení zvýšené poptávky po bydlení v posledních dekádách 20. století. Dnes bych se rád zastavil u fenoménu stavební výroby, který by mohl sehrát klíčovou roli v řešení současné bytové krize, zejména s ohledem na příliv statisíců lidí v nouzi – modulární výstavbě.
„Sice jen zřídkakdy s kroky pirátského starosty Dohnala souhlasím, většinou jsme spíš názorově na opačných stranách, ale v tomto případě neexistují stranické barvy, ani ideové střety,“ uvedl předseda pražské organizace hnutí ANO a zastupitel Prahy 11 Ondřej Prokop.
Zastupitelé Prahy 11 dali na svém pondělním jednání magistrátu jasně najevo, co si myslí o jeho markantním zdražení poplatku za svoz komunálního odpadu.
Pražské zastupitelstvo schválilo pravidla pro příspěvky developerů do rozvoje území, na kterém chtějí stavět. Investor bude muset při rozsáhlejší výstavbě zajistit na oplátku za zhodnocení pozemků například výstavbu školy, úpravu zeleně, veřejného prostranství, nebo určitý podíl bytů z výstavby či finanční kompenzaci.
Pražská organizace hnutí ANO si na svém pondělním sněmu zvolila nové vedení. Organizaci nově vede předseda magistrátního zastupitelského klubu Ondřej Prokop.
Soutěž o opravu Libeňského mostu nabrala další zpoždění. Eurovia, jeden z účastníků soutěže, podala námitku proti rozhodnutí o výběru dodavatele na veřejnou zakázku na rekonstrukci Libeňského mostu. Podle jejich názoru zadavatel nepostupoval v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Oznámil dnes opoziční zastupitel na pražském magistrátu za ANO Ondřej Prokop.
Pražští zastupitelé měli šanci napravit postup Rady hlavního města Prahy, která měla před vánočními svátky na programu podporu projektu Trenéři ve škole, ale z neznámých důvodů bod odložila. O přínosném projektu nakonec ale nejednalo ani zastupitelstvo.
Pražská radní Milena Johnová dnes svým koaličním kolegům na jednání Rady předložila návrh záměru transformace Městské nemocnice následné péče a změny zřizovací listiny. Jde o projekt, nad kterým radní pro sociální oblast a zdravotnictví pracuje skutečně dlouho a z některých rozhovorů do médií by se zdálo, že je to jeden ze stěžejních úkolů její gesce.
Snaha „slavit“ instalaci první nové zastávky jen ilustruje obří problémy s výměnou městského mobiliáře, která měla v Praze fungovat už několik měsíců. Je nemístné, aby primátor Hřib slavil výměnu jedné zastávky, když jich ke dnešku mohlo být 100.
Pražský primátor Zdeněk Hřib, jeho spolustraníci a koaliční partneři mají za sebou 3 roky vlády hlavnímu městu a to je doba, za kterou už lze poměrně slušně hodnotit, zda jejich rozhodnutí vedla k lepšímu životu Pražanů a zda jsou to lidé na správných místech.
Pod tíhou kritiky sporných IT zakázek vyhlašovaných magistrátem, je potřeba zahladit, co se dá. Pražští radní nedávno schválili změnu Organizačního řádu MHMP, která se týká struktury odboru informatické infrastruktury a odboru informatických aplikací. V důvodové zprávě schváleného materiálu se píše, že změna spočívá v centralizaci agend v této oblasti.
Tématu sociálního bydlení se pražský magistrát věnuje v posledních měsících poměrně intenzivně. Jak úspěšná je jeho strategie přidělování obecních bytů vyhrazených pro tyto účely a nakolik se městu daří řešit tuto problematiku komplexně? Záleží na tom, koho se zeptáte…
Pokračování mimořádného říjnového zastupitelstva Prahy 11 bylo dlouhé a náročné. Piráti různé stahovali ohlášené body programu, uzavírali diskuzi, ještě než stihla začít. Jediné, co se povedlo a na to jsem hrdý, že se na můj návrh obnovil prodej bytové jednotky pro jednu naši jihoměstskou rodinu.
Tak by se v kostce dalo zhodnotit říjnové zastupitelstvo Prahy 11. Šlo o bezprecedentní selhání starosty, který svolal pokračování mimořádného zastupitelstva přerušeného 1. října v rozporu se zákonem. Zákon o hl. m. Praze jasně říká, že přerušené zastupitelstvo musí být svoláno do 15 dnů.
Ačkoli mi je vášeň pro městskou cyklistiku cizí, respektuji, že k modernímu velkoměstu tento typ přepravy zkrátka patří. Cyklisté ale nesmí být jedinou skupinou, na které vedení města myslí. Jsou situace, kdy opravdu nezbývá, než nasednout do auta – které ostatně k přepravě využívají i pánové Hřib a Zábranský.
Čtyřleté volební období „nepřežil“ místostarosta městské části Praha 11 a současně zastupitel hl. m. Prahy Ondřej Prokop (ANO 2011). Na posledním zasedání Zastupitelstva MČ Praha 11 došlo, možná pro někoho i překvapivě, k jeho odvolání.
Mnozí Pražané se podivují, kam zmizely přístřešky MHD, které provozovala od roku 1994 francouzská společnost JCDecaux. Jak to vypadá, tak letos se nových laviček Pražané nedočkají. Magistrátu se totiž nedaří vysoutěžit nového provozovatele. Opozice navíc kritizuje nevýhodnost celého projektu pro Prahu.
Nedávné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR využila Praha sobě k politické agitaci v blízkosti volebních místností. To popudilo většinu politických stran a hnutí napříč spektrem.
Již zítra se poprvé po prázdninách sejde k jednání pražské zastupitelstvo. Významným bodem na pořadu schůze bude i opakovaně odkládaný bod finančních kompenzací výpadku příjmů městských částí způsobený loni přijatou vyhláškou zakazující herní automaty v pražských kasinech. Agenda, kterou se zastupitelé budou zabývat již na třetí schůzi v řadě, vyvolává řadu emocí.
S prudkým nárůstem cen pražských nemovitostí pochopitelně přibývá také stesků nad tím, jak těžce je bydlení v hlavním městě dostupné lidem s průměrným příjmem. Z diskuse, která se pod jedním takovým povzdechem na toto téma rozproudila na jisté sociální síti, mi nejvíce utkvěl komentář, který jsem pro jeho výstižnou přímočarost zvolil jako titulek svého zamyšlení: „Kdo na to nemá, ať v Praze nebydlí.“
„Život se nám změnil v peklo. Kdysi klidná čtvrť a dům je najednou místo, kde se bojíme a jsme ve stresu.“ Takto popisuje stále více Pražanů bydlení v obecních bytech v majetku magistrátu nebo Prahy 10. Podle svědectví nájemníků přiděluje nově magistrát a Praha 10 ovládaná Piráty obecní byty výhradně tzv. nepřizpůsobivým. Tedy různým feťákům a Romům, které „sváží“ do Prahy z celé ČR.
Pražský zastupitel a místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO 2011) se dlouhodobě zabývá problematikou městského nájemního bydlení. Podle jeho názoru je rozšiřování vlastního bytového fondu jen jedním z mnoha způsobů, kterými město může přispět k řešení stále naléhavější otázky dostupného bydlení. Jaké jsou další možnosti, to naznačuje ve svém zamyšlení.
Oslovili jsme ty, kteří mohou nejen společensky vyslovit přání naší milované matičce Praze v roce 2020, ale na rozdíl od všech ostatních tito oslovení Naší Prahou k tomu mohou především výrazně přispět či to zařídit. Jsou to vedoucí představitelé městských částí nebo magistrátu: Co byste popřáli a co myslíte, že se Praze opravdu splní?
Město opět odsunulo stavbu vnitřního městského okruhu (MO), jež řídí i financuje. Stagnuje i „velký“ obchvat spojující dálnice (SOKP), který buduje (spíš nebuduje) vláda a stát. Krumpáče a bagry mají volno, odlehčení pražské dopravy se opět odkládá. Rozhodnou volby? Hlasy nerozhodnutých či ti, co k volbám obvykle nechodí? Rozhodne „Pepa Šofér“?
Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) se s premiérem Sobotkou dohodl, že Středočeský kraj požádá o nové projednání procesu EIA k dostavbě Pražského okruhu (SOKP) mezi dálnicí D1 a Běchovicemi (stavba 511).
Ustanovující shromáždění zastupitelů na Praze 11 zvolilo v pondělí 10. listopadu nového starostu této městské části. Stal se jím Jiří Štyler zvolený za Hnutí pro Prahu 11.