Počasí
Praha 9 °C Neděle, 13. října 2024, Svátek má Marcel
Go to content
Naše Praha na Facebooku

lékař

Akutní příjem IKEM byl přestěhován

Lékaři v IKEM budou nově řešit akutní stavy pacientů s kardiovaskulárními chorobami, jako jsou podezření na srdeční infarkt, poruchy srdečního rytmu nebo kolapsové stavy, v moderních prostorách akutního příjmu. Díky rozšíření kapacit, včetně zvýšeného počtu lůžek, se očekává, že tento příjem ročně zvládne až 7 000 pacientů.

IKEM provedl jako první na světě transplantaci 5 orgánů břišní dutiny a břišní stěny

Lékaři a sestry z Kliniky transplantační chirurgie IKEM provedli historicky první transplantaci břišní stěny a všech orgánů dutiny břišní od rozdílných zemřelých dárců. Celkem se jednalo o transplantaci pěti orgánů najednou! Operace, při níž nejprve odebrali a následně transplantovali pět orgánů společně s břišní stěnou, trvala podle nemocnice chirurgickému týmu 15 hodin.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Fakultní nemocnice Bulovka otevírá nové ambulance praktických lékařů pro děti i pro dospělé

Fakultní nemocnice Bulovka otevírá novou ambulanci praktického lékaře pro děti a dorost (PLDD) a dále ambulanci praktického lékaře pro dospělé. Obě sídlí poblíž areálu nemocnice v budově Bulovka Medical & Business Centre. Jak uvedla nemocnice, ambulance jsou v provozu od 8. července a pacientům nabízejí komplexní preventivní i léčebnou péči.

Jana Marková: Léky jsou. I ty inovativní. Ale ne pro všechny. Jak moc se vás to týká? Víc, než si myslíte.

Dnes jsem se dostala k zajímavým číslům, které jasně ukazují, jak moc nám takzvaně „mažou med kolem huby“. Zdraví je to nejcennější co máme. A není to klišé. Ministr Válek se neustále holedbá, jak perfektně všechno zvládá, ale není tomu tak. Než se podíváme na ta čísla, kterých dnes bude víc, tak rovnou říkám, není tomu tak. Například s inovativními léky a jejich dostupností jsme na chvostu Evropy, a s přehledem nás překoná třeba Bulharsko.

Naše koně půjdou do salámu, je to vaše vina, zuří fiakristi na pražské radní.

Pražští fiakristé a jiní milovníci koní dnes přišli protestovat na Zastupitelstvo hlavního města Prahy, aby podpořili opozici v její snaze ukončit jejich šikanu ze strany magistrátu. Pražský magistrát pod vedením Pirátů se totiž pokouší dlouhodobě o zákaz využívaní koní k provozu kočárů. Fiakristé sice platí městu miliónový pronájem, přesto je magistrát pokutuje desetitisícovými pokutami. „Zábranský je lotr, odmítá s námi jednat. Když skončíme, co s našimi koňmi asi bude? Půjdou do salámu,“ stěžuje si známý šéf pražských fiakristů Josef Kočovský. Týká se to koní na Staroměstském náměstí, ale třeba také v Chuchli. Na jeho stranu se přidává opoziční ANO a SPD.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

„Správná imunita je nejlepší lékař,“ říká MUDr. Radan Gocal, internista a lékař celostní medicíny

Jak posílit imunitu a organismus člověka tak, aby chorobám předcházel anebo se s nimi sám vypořádal? Na to odpovídá MUDr. Radan Gocal, internista a lékař celostní medicíny. Je vyhledávaným odborníkem a do Frenštátu pod Radhoštěm, kde působí, za ním jezdí lidé až z Prahy. Právě správná imunita je podle něj ten nejlepší lékař. I proto nedá dopustit na kozí mlezivo, vodíkovou vodu a přírodní produkty.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Revmatoidní artritida není jen nemoc kloubů

Každý rok přibude v Česku přibližně 3 000 nových pacientů s revmatoidní artritidou. Imunitní systém napadá jejich klouby, nevratně je poškozuje a způsobuje chronické bolesti a může vést až k trvalé invaliditě. Revma ale zdaleka není jenom o kloubních problémech – pacientům s tímto zánětlivým autoimunitním onemocněním totiž hrozí vyšší riziko zlomenin kostí, infarktu myokardu, plicní embolie nebo infekcí. Akce k této problematice se koná tuto neděli 8. října v Praze u příležitosti Světového dne artritidy (Spojka Karlín 10–14 hod.). Pořádá ji pacientská organizace Revma Liga ČR.

VIDEO: Dlouho očekávaný Vachlerův film Tajemství a smysl života se nyní představuje v oficiálním traileru

Co je smyslem života? Co je láska, humor, strach a smrt? Je všechno jen sen? Kdo jsme a kam směřujeme? Probudíme se, vzpomeneme si? Na tyto a další otázky se snaží nalézt odpověď nový celovečerní film Petra Vachlera s názvem Tajemství a smysl života. Přestože snímek poběží v kinech až 23. listopadu, už nyní stihl vyprodat prostřednictvím předpremiér přes 11 tisíc vstupenek.

Dodávky penicilinu a dalších antibiotik jsou prý pro nadcházející sezónu respiračních onemocnění zajištěny

Ministerstvu zdravotnictví se s výrobci a distributory podařilo dojednat dostatečné množství antibiotik – penicilinových či jiných – které zajistí pokrytí spotřeby během nadcházející sezóny. Plány počítají s dodáním více než 130 tisíci balení tabletových penicilinů i sirupových penicilinů pro děti do začátku října a s dalšími 170 tisíci do první poloviny listopadu. Dodávky antibiotik jsou podle Ministerstva zdravotnictví ČR zajištěny v dostatečném množství.

Lázně Velichovky – oáza pro vaše tělo

Bolí vás záda, jste po operaci pohybového aparátu nebo máte dlouhodobé obtíže spojené s onemocněním pohybového aparátu, jste po ukončené onkologické léčbě mnohočetného myelomu? „Dost možná máte nárok na zdravotní pojišťovnou hrazenou lázeňskou rehabilitační péči,“ říká Iva Rejlová, marketingová a obchodní manažerka lázní 1897 Velichovky.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Důležitá je vzájemná chemie, říká „lovkyně“ lékařů

"Já to tedy beru šéfe". Legendární film s Luďkem Sobotou a Petrem Nárožným v roli náborářů patří k těm nezapomenutelným. Starosti s lanařením kvalifikovaných lidí mají ovšem i dnešní náboráři. Jen už se jim říká headhunteři nebo recruiteři a většinou nehledají jeřábnice. Pořádným oříškem je dnes například sehnat odborného lékaře. Co všechno hraje roli při úspěšném "lovu" popisuje v podcastu Na zdraví recruiterka Kliniky JL Sophia Pulda Nagy.

Kdo pečoval o zdraví Karla Čapka?

Putovní výstavou „Zlatý kluk citlivý“ generál MUDr. Leopold Firt zahájil novou sezónu Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Generál zdravotnictva MUDr. Leopold Firt byl Čapkovým přítelem, osobním lékařem a v době druhé světové války pak i šéflékařem československých jednotek na Středním východě.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Velké finále dlouhé cesty za potomkem. Vytoužené miminko!

Minisérie Splnit si sen mít děti je u konce. Spermie splynula s vajíčkem, embryo prošlo zdravým vývojem a šťastný pár se za pomoci specialistů reprodukční medicíny pražské kliniky Europe IVF dočkal. Miminko je takzvaně na cestě a pro personál kliniky jde vždycky tak trochu i o jejich vlastní dítě.

Co dokáže vyřešit dlouhodobé bolesti zad?

Co dělat, když nás trápí dlouhodobé problémy se zády a ani rehabilitace není úspěšná? Podle kladenské nemocnice dokáže nemocným pomoci periradikulární terapie (PRT), což je kořenový obstřik pod CT navigací, kterou provádí lékaři na radiodiagnostickém oddělení.

Vzpoura, porušené sliby a britský masakr v Afghánistánu

Ve 30. letech 19. století vládl v afghánském Kábulu emír Dóst Muhammad Chán, který vadil Britům, a ti se proto rozhodli podpořit jeho soupeře, svrženého emíra Šáha Šudžá. V prosinci roku 1838 na jeho podporu vyrazilo z indického Pandžábu 21 000 britských a indických vojáků, které doprovázel stejný počet civilistů, pod velením generála Johna Keana.

Antibiotická rezistence. Větší zabiják než následky dopravních nehod!

Stalo se možná až trochu nešvarem, že při zvýšené hladině CRP (= nespecifický ukazatel zánětu) předpokládáme, že nám lékař hned předepíše antibiotika. Jenže zdaleka ne vždy jsou potřeba. Rozhodování, zda antibiotika indikovat či nikoliv, není vždy černobílé. Záludnosti testování CRP nám objasnila praktická lékařka MUDr. Ludmila Bezdíčková.

Petr Lachnit: Prestiž vzdělání

Jeden z mých blízkých známých dostal nedávno z významného správního orgánu dopis. Dokonce blahopřejný. Na tom není nic zvláštního. Zvláštní byla jen titulatura: JUDr.CSc., pak jméno a příjmení. Patrně ne náhodou, protože totéž se objevilo jak na obálce, tak v oslovení v dopise.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Být stále mlád. Věčné přání je v jednom případě splnitelné už dnes

Je to takový malý zázrak na druhou. V rozpuku mládí a sil si dáte pár vzorků reprodukčních buněk takzvaně k ledu. A když je potřeba, můžete je nechat vytáhnout na světlo Boží a stvořit nový život. Social freezing, tedy zmražení pohlavních buněk pro budoucí možnost reprodukce, už dávno není módním výstřelkem. Zanedlouho to dokonce může být norma.

Stále více párů musí spoléhat na dárce pohlavních buněk

Nejde to. Přes veškerou snahu a um specialistů reprodukční medicíny to prostě někdy "vlastními silami" nejde. Vysněný potomek má přesto šanci "najít" milující rodiče. Páry s neřešitelnou poruchou plodnosti mohou využít dárcovské buňky. Co to obnáší přibližuje v dalším díle minisérie Splnit si sen mít děti lékařka kliniky Europe IVF MUDr. Milada Brandejská.

MUDr. Petra Keslová: „Někdy stojíme s antibiotiky ve dveřích!“

Dříve měla antibiotika pověst zázračného léku. Jenže poslední dobou se lékaři především v nemocnicích setkávají s tzv. rezistentními bakteriemi, na něž antibiotika nezabírají. Zeptali jsme se primářky MUDr. Petry Keslové, PhD., jak tyto situace řeší na Klinice dětské hematologie a onkologie v Motole, kde antibiotika hrají klíčovou roli.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Běžný sex nestačí. Co může být špatně, když se nedaří otěhotnět?

Pro většinu lidí je to naplnění partnerského vztahu. Narození dítěte je jedním z nejdůležitějších životních momentů. Když se dlouhodobě nedaří otěhotnět, přichází na řadu návštěva lékaře. Přední specialistka oboru reprodukční medicíny z kliniky Europe IVF Milada Brandejská ve třetím pokračování minisérie "Splnit si sen mít děti" vysvětluje. Jak probíhají prvotní vyšetření.

Přijďte se podívat na luskouny!

Ve čtvrtek 14. dubna odpoledne, převzala Zoo Praha dva luskouny krátkoocasé, samce Guo Bao a samici Run Hou Tang, které z Tchaj-wanu přivezli dva pracovníci Taipei Zoo. Pro luskouny byla přestavěna noční expozice v pavilonu Indonéská džungle, kde budou po absolvování měsíční karantény patrně 15. května poprvé představeni návštěvníkům. Podle informací z pražské ZOO, je Zoo Praha teprve druhým chovatelem těchto pozoruhodných savců v Evropě.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

BOHUSLAV SVOBODA: Praha je na 30 % svého potenciálu!

Dost už bylo experimentů na Praze, je načase se vrátit k profesionálnímu řízení města! To je hlavním mottem koalice SPOLU do pražských komunálních voleb, kterými chce koalice navázat na úspěch z posledních sněmovních voleb, ve kterých získala 40 % voličských hlasů. Lídrem této koalice a kandidátem na primátora hlavního města se dnes stal uznávaný lékař a jeden z nejoblíbenějších bývalých primátorů doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

Epidemiolog Roman Prymula: pravděpodobnost, že se něco stane, je poměrně vysoká

Profesor Prymula v exkluzivním rozhovoru s Janem Bělohubým pro Naši Prahu a Zulice.cz nejen komentuje současnou situaci, ale vysvětluje - třeba zda je možné „chytit“ koronavir opětovně, či zda se po prodělání získá imunita jako u spalniček. Jestli je latinskoamerický zabiják „jiný“ než COVID u nás. Proč je u nás situace hrozivější, než v sousedním Rakousku. Jestli viru napomáhá klimatizace, jaká je slabina roušek, a proč je z pohledu koronaviru Praha „časovanou bombou“. Zda druhá vlna bude nárazovou vlnou či jen postupným přílivem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

V Motole umí ošetřit i děti se spolknutými bateriemi či magnety

Malé děti stále polykají cizí předměty. Velmi často to jsou mince, drobné součásti hraček a bohužel také lithiové baterie a magnety. Spolknutý cizí předmět může být pro dítě smrtelně nebezpečný, zvláště pokud dítě spolkne knoflíkovou lithiovou baterii, dva a více magnetů současně, nebo magnet a jiný kovový předmět.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

MUDr. Štěpán Budka: „Odkládat těhotenství? Po pětatřicítce téměř šílenost!“

Stále více žen si myslí, že mají na první dítě dostatek času. Doby, kdy běžně rodily dvacetileté dívky, jsou proto zavátou minulostí, ale jak říká MUDr. Štěpán Budka, vedoucí lékař centra asistované reprodukce FertilityPort Prague, přírodě se poručit nedá. A pak nastává souboj s časem, který nemusí pro partnerské páry, toužící po vlastním potomkovi, skončit vítězně…

Budou pokračovat společné vyjezdy hasičů a záchranky?

Největší nepřítel řidiče sanity? Možná jiný řidič… Podle zpráv Naší Prahy je dnes v hlavním městě obvyklý dojezd sanitky k vážnějším případům do osmi minut (ze zákona 20 min.). Mimo jiné průjezdu sanitek brání přecpání dopravních tepen auty a často i špatné dělání uličky. Rychlejším zásahům snad pomůže i nová koncepce, která mj. navýší na 25 počet výjezdových základen, obvykle společně s hasiči. Jednu takovou otevřeli po rekonstrukci v září ve Strašnicích v Průběžné. Jan Bělohubý Víte, že Pražské záchrance je už 160 let a patří mezi nejstarší a nejvyspělejší na světě? Sbor ochranný svou pomocí při požárech Šitkovských mlýnů v roce 1858 i během povodní, které provázely Pražany v posledních desetiletích 19. století, získal takový věhlas, že byl žádán o radu a pomoc při zakládání obdobných organizací i v jiných městech, a první sídlo získává v dolní části Václavského náměstí v říjnu 1890. Tehdy byly získány první dopravní prostředky a zavedena nepřetržitá služba. Ta trvá prakticky až doposud. Od začátku první do konce druhé světové války záchranka sídlila na Staroměstském náměstí – v té době je sboru povoleno při jízdě používat fanfárovou trubku. Kdo si pamatujete, že z jediné pražské centrály na žižkovské Ohradě nebo v Holešovicích jezdily houkačky typu „stejšn“ snad na každé místo v Praze? Následuje 50 let v holešovickém sídle Dukelských hrdinů, přičemž vozy vyjížděly třeba ze zmíněné Ohrady. Sedmdesátá léta připomene kultovní postava dr. Jandery, i to, že v roce 1973 byla zřízena linka 155. Krom ní dnes můžete využívat i mezinárodní 112. Rendez-vous šetří čas Před třiceti lety byl také – rovněž poprvé u nás – v Praze zahájen provoz systémem rendez-vous, kdy lékař vyráží na místo rychlým osobním vozem a pomalejší a často vzdálenější velká “sanitka” přijíždí v případě potřeby za ním. Navíc ve většině případů není nutný doprovod pacienta lékařem při transportu a lékař je tak k dispozici pro další případ. Jedině díky tomuto systému funguje záchranná služba v Praze se zhruba polovičním až třetinovým počtem posádek proti celostátnímu průměru vztaženému na počet obyvatel Prahy (1,5 milionu obyvatel Prahy by odpovídalo 45 jednotek RLP resp. RZP, v Praze jich je 23, z toho 8 RLP). Charakteristické je to, v Praze (již od 1945) záchranná služba spadá přímo po metropoli a ne, takže město může plánovat i místa, kde budou tzv. výjezdové skupiny i mimo nemocnice. V letos schválené koncepci rozvoje – mimochodem podpořili ji všchni pražští zastupitelé napříč politickou ideologií – se během čtyř let plánuje výjezdových základen na 25, posílením výjezdových skupin na 40 a celkovým navýšením počtu zaměstnanců na 585, a to především přímo v terénu a na operačním středisku. Všichni jsou pro, proč to nejde rychleji? „Rozšiřování počtu našich základen vychází z dlouhodobé koncepce schválené pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem. Podle koncepce by měla mít ZZS HMP do roku 2021 vybudovanou síť 25 základen, aby zajistila dostupnou přednemocniční péči v rozrůstající se metropoli a zachovala vynikající dojezdové časy k pacientům,“ uvádí ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Koncepce musí reagovat na rozrůstající se metropoli, zhoršující se průjezdnost Prahy i bezpečnostní situaci v Evropě. „Cílem koncepce je poskytnou záchranné službě, která je výkladní skříní systému zdravotní péče, adekvátní podmínky pro provoz. Koncepce reflektuje současné komplikace, jako je například stále komplikovanější doprava v metropoli. Počítá také s rozšiřováním počtu personálu přímo v provozu, což do budoucna výrazně sníží počet přesčasových hodin,“ říká končící radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO 2011). Koncepce rovněž počítá s obnovou vozového parku. Na konci roku 2021 bychom tak měli mít k dispozici 80 sanitních vozů, které budou maximálně šest let staré. Třicet nových vozů RZP převezmeme už letos. Vedení a operační centrála sedí „u strážníků“ v budově na Korunní. V září po rekonstrukci Strašnice Na 22 vrostl počet základen, ze kterých vyjíždějí vozy záchranné služby. Znovuotevřelo se po rekonstrukci stanoviště v ulici Průběžná ve Strašnicích. Od 3. září zde působí jedna dvoučlenná posádka zdravotnických záchranářů – specialistů pro urgentní medicínu. Základna se nachází v prostorách stanice Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Je to výhodné z hlediska ekonomického snížením provozních nákladů. Současně tato praxe pomáhá při budování dobrých vztahů mezi oběma složkami, což vede k výsledkům při společných zásazích,“ říká o společných základnách ředitel pražských hasičů brigádní generál Roman Hlinovský. Ve Strašnicích budou posádky sloužit v 12hodinových směnách. Dominantu stanice tvoří hlavní jednopatrová budova s výjezdovými garážemi, zásahovou technikou a prostorami pro 60 hasičů sloužících v třísměnném, 24hodinovém režimu služby. Velkorysý prostor hlavní budovy stanice, která byla dostavěna v roce 1987, umožňuje působení i jiným než výjezdovým složkám HZS hl. m. Prahy. Je zde oddělení prevence a ochrany obyvatelstva pro městské části Praha 10, 15 a 22 a část strojního oddělení. V minulosti stanice sloužila například také jako sklad humanitární pomoci pro země bývalé Jugoslávie či oblasti zasažené povodněmi. -box I Fakta o pražské záchrance: -Sanitky v Praze najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů. -Cíl je, aby sanita najezdila max 300 tisíc kilometrů nebo max 6 let. -Záchranáři mají (v roce 2016) 65 skříňových sanitek, do 2021 jich chtějí 80. -K možnému využití na společnou výjezdovou skupinu se vyhledávají se objekty hlavně u hasičů na okrajích Prahy. -V plánu jsou lokality Argentinská, Průběžná, Klánovice, Sokolská a Bohnice. -Box II Naše Praha vás zkouší: Jaký je správný postup (a od října i povinný zákonem) tvoření uličky - při pouštění vozu s blikačkou – kam uhnout? A)Pravý a prostřední doprava, levý doleva B)Pravý doprava, levý a prostřední doleva C)Pravý doprava, levý doleva, a prostřední podle situace, kam usoudí. (Správnou odpověď s článkem na www.nasepraha.cz)

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Budoucí zubaři poradí jak na zdravé zuby a beze strachu

Studenti Zubního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) budou v úterý 17. dubna na Palackého náměstí v Praze pomáhat lidem se správnou technikou čištění zubů, aby tak zamezili vzniku zubního kazu, zubního kamene a zánětu dásní. Zároveň poradí, jak bojovat se strachem z ošetření, zejména u dětí.

Kam v Praze na pohotovost, a kdy je nutné volat záchranku?

Nesnesitelná bolest zubu, dítě s nevolnostmi, náhlé horečky nebo angína. Návštěvě LSPP - Lékařské služby první pomoci neboli pohotovosti, se čas do času nevyhne nikdo z nás. Funguje ještě stále spádovost podle bydliště? Kde v Praze ošetří děti, kde dospělé, kam jít s bolestí zubů a kde najdete nonstop lékárny? Sepsali jsme pro vás všechna místa, která se vám při nemoci či jiných zdravotních problémech mohou hodit. Ne vždy je ale možné se na pohotovost dopravit sám, proto odpovíme i na otázku, kdy je nutné zavolat záchranku.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

K šedému zákalu směřujeme všichni

Šedy zákal neboli katarakta je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení čiré lidské oční čočky. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a člověk si tak při-padá, jako by viděl přes mlhu. Jedná se o časté oční onemocnění, které komplikuje život řadě lidí, přitom se dá jednoduše vyřešit.

Olga Kubíčková: Lidé říkají, že Centrum zdraví Sagena je ve zdravotní péči malým Švýcarskem. To samozřejmě potěší

Centrum zdraví Sagena z Frýdku-Místku patří v Moravskoslezském kraji k zařízením, která poskytují špičkovou zdravotní péči tzv. pod jednou střechou. Pracují v něm jedni z nejlepších lékařů – specialistů i vyškolený zdravotnický personál. Nevídaná je otevírací doba – od 6 do 20 hodin, takže pacient si kvůli vyšetření nebo rehabilitaci nemusí brát volno. Co je důležité, že klienti jsou objednáváni na čas, a jelikož čas je drahocenný, všichni to rádi ocení.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Na vodítku nebo bez? A kde? Vyhláška o venčení se odkládá

Již od listopadu loňského roku měla platit nová vyhláška, ke které se vyjadřovali lidé i místní radnice. Pražský magistrát se setkal i s vlnou kritiky. V polovině února tedy vedení města řešení odložilo, magistrát chce do konce dubna připravit novou koncepci. Ta má být znovu projednávána.

V babyboxu na radnici Prahy 2 byl nalezen novorozený chlapec

V úterý 2. února v 10:05 se v recepci Úřadu městské části Praha 2 na náměstí Míru rozhoukal signál, oznamující otevření babyboxu u vchodu z Jugoslávské ulice. Jakmile ostraha ověřila, že do schránky někdo odložil novorozené dítě, přivolala záchranku. Ta dorazila krátce poté a nalezené dítě ihned převezla do dětské nemocnice VFN v Praze.

Krize v českém zdravotnictví: lékaři se nechtějí starat o seniory, pojišťovny odmítají nákladnou péči hradit

Pětinu obyvatelstva České republiky tvoří důchodci, 18 procent populace je nyní ve věku nad 65 let. Během patnácti let to bude každý čtvrtý. Situace v péči o české seniory je ale už nyní kritická. Mladí se o své nemohoucí blízké starat nechtějí, zdravotníků je málo, specialisté chybějí úplně a domovy pro seniory nemají finance. Navíc nákladnou péči odmítají hradit i pojišťovny.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Senioři si zlepší kondici během speciálních cvičení

Zlín - Projekt Senior fitness vznikal pod označením Cvičení pro každý den už v polovině 80. let minulého století. Nyní jsou pojmem Senior fitness pojmenovávány lekce pohybových aktivit pro cvičence středního a staršího věku. Cílem cvičení je zapojení seniorů do rekondičně rehabilitačních programů.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jasným vítězem voleb na Sedmičce je Praha 7 Sobě

Volby do zastupitelských úřadů jsou za námi a před námi personální změny na radnicích. V případě Prahy 7 jde o změnu razantní - jasným vítězem voleb s téměř 44 procenty hlasů od voličů se stalo sdružení nezávislých kandidátů Praha 7 sobě.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Komunální volby 2014: V centru k velkým změnám nedochází, nejvíce hlasů dostali dosavadní starostové

Zatímco ve většině krajských měst bodovalo v komunálních volbách hnutí ANO, voliči v centru metropole hlasovali pro politické stálice. Stejně volili i jména na kandidátce. Největší počet preferenčních hlasů dostali současní starostové - Oldřich Lomecký z Prahy 1 a Jana Černochová z Prahy 2. Podívejte se na jména ostatních 60ti zastupitelů.

Netřeba měnit doklady ani vizitky: Deset ulic a náměstí má jméno

V Praze 10 bylo nově pojmenováno celkem deset veřejných prostranství. Jména vycházejí z tradičních místních označení, a také připomínají významné osobnosti se vztahem k Vršovicím, Malešicím nebo Strašnicím. Přesto pojmenování nijak nezasáhne občany , nebude totiž nutné vyměňovat doklady ani firemní vizitky.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jak přežít cestu autem do Chorvatska?

Na místě zeměpisného názvu „Chorvatsko“ si v titulku klidně představte třeba Itálii, Francii nebo Bulharsko. Chorvatsko však podle statistik Ministerstva zahraničí stále patří k nejoblíbenější letní destinaci, kterou Češi v létě navštěvují. A mnohdy se sem dopravují právě autem.

Fenomén naší doby: ženy padající z koní

Páteřní chirurg MUDr. Jiří Chrobok, PhD. z Neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce operuje páteře již třicet let. Ze svých začátků si nepamatuje, že by řešil jakýkoliv případ poraněné páteře po pádu z koně. Zato v posledních deseti letech frekvence těchto úrazů prudce narůstá. A co je zajímavé – téměř sto procent takto zraněných pacientů tvoří ženy.

Potřebujete do léta zhubnout pár kil?

Každý rok po zimně cítíte, že by bylo dobré do léta trochu zeštíhlet, protože nedopnete kalhoty a budete se muset se stoupajícími teplotami odhalovat před svým okolím? Aby se vám to letos povedlo, je potřeba začít 2 až 3 měsíce předem, pak bude znát skutečný rozdíl na váze i ve velikosti vašeho oblečení a vy budete letošní léto spokojení.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Na Silvestra bylo v nemocnici rušno, lékaři ošetřili desítky lidí

Jako každým rokem také letos měli lékaři zlínské Krajské nemocnice plné ruce práce. Ošetřovali desítky lidí a mnoho z nich museli nechat v nemocnici k hospitalizaci, některé pacienty čekala i operace. Například ambulancemi traumatologického oddělení prošlo od 6.00 v úterý 31. prosince do 6.00 následujícího dne 77 pacientů.