Proč kandidujete do Senátu?
Chci prosadit několik bodů a některé z nich souvisí s mým zaměstnáním, a které mají vliv na zdraví člověka. Ovzduší v kraji je velice špatné. Chtěl bych, aby se dodržovaly zákony, které ho chrání. Ty se bohužel, zatím ani nedodržují…
Tím říkáte, že znečišťovatelé vypouštějí více zplodin, než jim povolují limity?
Ano, je to tak. Avšak ovzduší znečišťují i lidé, které ekonomická situace donutila topit horšími druhy paliv anebo v kotlích spalují odpad.
Tito lidé ale topí špatnými palivy, aby ušetřili peníze v domácnosti. To je chcete postihovat nebo pokutovat?
V žádném případě. Podle mě se musí snížit cena ekologických paliv, především plynu a elektrické energie. To se povede díky konkurenčnímu prostředí. A také jako legislativec mohu působit na snížení spotřební daně, která je neúměrně vysoká a cena těchto energií je nadsazená. Pro lidi by mělo být poté výhodnější topit kvalitními a ekologickými palivy. Když si pořizovali kvalitní kotle s dotací, bylo jim slibováno, že cena se nezmění. A podívejte se, jak se za posledních 10 let zvedla.
Vím, že se zabýváte i zpřísněním legislativy u přestupků a trestných činů. Můžete to přiblížit?
Když někdo ukradne věci v hodnotě do pěti tisíc korun, jde jen o přestupek. Když policisté takového zloděje chytí, sepíší s ním protokol, udělí pokutu, kterou dotyčný stejně nikdy nezaplatí, a musí jej propustit. To je špatně. Zasadím se o přijetí zákona, podle kterého bude i krádež do pěti tisíc korun trestným činem. Dále se musí zpřísnit trestání recidivistů A zpřísnění se musí týkat i výkonu trestu. Přece nemůžeme propustit desetinásobného recidivistu na podmínku po uplynutí poloviny trestu. Takoví lidé si musí odpykat trest v plné výši. Navíc po propuštění musí být pod dohledem, což se zatím neděje.
Avizoval jste, že budete bojovat i proti „šmejdům“. Tedy prodejcům, kteří na takzvaných zájezdech nutí seniory k nakupování zboží za přemrštěné ceny. Je to vůbec reálné?
Tady jde dokonce o rodinnou zkušenost. Mám starší rodiče, a ti několikrát naletěli, přestože o praktikách těchto pochybných prodejců dobře vědí. Jenže ti umí neuvěřitelným způsobem zmanipulovat především starší lidi. Jsou to nekalé praktiky. Jednou jsem se byl na takové prodejní akci, abych viděl, jak to tam chodí. Je to neskutečné. Lhaní, sprostá manipulace, nadávky, osočování… Na západ od našich hranic se nic podobného neděje. Takový způsob podnikání by tam nikomu neprošel. Chci prosadit zákon, který by tyto tak zvané šmejdy trestal, od prodejců po majitele firem. Navíc pomůžeme lidem ve Frýdku-Místku tím, že zde zřídíme bezplatnou právní poradnu.
Jak bude fungovat?
Zřídíme bezplatnou právní kancelář akutní právní pomoci na obou náměstích pro seniory, nemajetné občany a lidi v životní nouzi. Činnost bude hrazena z rozpočtu města. V každé kanceláři zajistíme jednoduchý právní servis, který lidem pomůže orientovat se v základních věcech ve spleti zákonů, anebo je nasměrují na správné instituce. Vždyť kolik našich spoluobčanů se dnes orientuje novém občanském zákoníku? Jednoduše nám jde o to, aby lidé neuzavřeli nevýhodné smlouvy, které je mohou úplně ožebračit. Spousta lidí se dnes v právu přestává orientovat a stávají se snadnou kořistí tak zvaných šmejdů. Velmi nám vadí, kolik lidí v posledních pěti letech přibylo na ulici, a ne všichni svou vinou. Lichva, hazard, šmejdi, ubytovny a další vládami neřešené problémy dostávají na ulici čím dál více lidí. Ale nejvíce ohroženou skupinou se stávají právě osamělí senioři, kteří jsou nejvíc podváděni a okrádáni.
Kandidujete do Senátu i do zastupitelstva Frýdku-Místku. K tomu jste primářem ve frýdecké nemocnici. Budete vše stíhat?
Pokud se stanu senátorem, ponechal bych místo v zastupitelstvu dalšímu v pořadí na kandidátce. Uznávám pořekadlo, že se nemá sedět na více židlích. Soustředím se na práci v Senátu. Nicméně na město nezanevřu. Senátoři a poslanci mají ze zákona možnost přednostně vystupovat na městských zastupitelstvech ve svém volebním obvodu. Toho bych využíval, poukazoval bych na místní problémy, řešil bych problémy občanů, kteří by se na mne obrátili, a také bych vysvětloval dopady legislativy na město.
Poslední čtyři roky jste byl zastupitelem Frýdku-Místku. Co se vám podařilo?
Za největší úspěch považuji podstatné omezení hazardu ve městě a dořešení přípravy obchvatu města po majetkové stránce, včetně problematického území bývalé skládky nebezpečného odpadu v lokalitě Skatulův Hliník. Jako předseda sociální a zdravotní komise jsem se podílel na přidělení dotace z fondu města na obnovení části lůžek na oddělení následné péče ve Frýdku-Místku, na dotacích dotací na zajištění chodu sociálních služeb ve městě a dotacích seniorům na jejich aktivity.
Je něco, so se vám nelíbilo?
Hlavní věcí, kterou kritizuji, je bourání budov ve městě. Odsuzuji ničení historických budov. Vždy se pro ně dá najít využití. Velkou ostudou města je také zbourání víceúčelové sportovní haly a výstavba Obchodního centra Frýda. Tuto věc bohužel rozhodla bývalá koalice ČSSD s KSČM, kdy byla primátorkou Eva Richtrová. Dohodli s developerem takové smlouvy, že to už nešlo zvrátit.
Pojďme k vašemu povolání. Zajímalo by mě, proč jste se dal na studium medicíny. To je přece náročná záležitost.
Z rodičů není nikdo lékařem, takže rodinnou tradici nemám. Doktorem jsem se chtěl stát v době, kdy jsem jako dorostenec hrával fotbal za Slezan Frýdek-Místek. Působili jsme v nejvyšší dorostenecké lize. Spoluhráči bývali často zranění, tak mne napadlo, že bych jim mohl jako lékař pomáhat sportovcům. Chtěl jsem se stát ortopedem.
Tím ale nejste. Proč?
Když jsem skončil vysokou školu, jediná volná umístěnka byla na internu ve Frýdku-Místku. Až později jsem začal působit na plicním oddělení.
Odpovíte upřímně na dotaz, jestli vás práce baví?
Baví. Opravdu. Samozřejmě některé věci ji znepříjemňují, jako rozsáhlá administrativa, ale práce jako taková mě naplňuje.
Můžete říct jako primář plicního oddělení, že vzduch je v našem regionu opravdu špatný?
Mohu říct, že vzduch je opravdu špatný, i když to člověk mnohdy ani nevnímá. Má to souvislost s plicními onemocněními, a to hlavně u dětí, kde je to statisticky potvrzeno. Vyšší koncentrace prachových částic a dalších nečistot mají za následek snížení plicních funkcí. Zvyšuje se nemocnost a objevují se chronické záněty průdušek. To zkracuje délku života, protože v důsledku toho se hlavně u starších lidí objevují ve větší míře choroby srdce a cév. Každým rokem jsou v českých nemocnicích hospitalizovány tisíce lidí, kteří onemocní v důsledku dýchání exhalací. Miniaturní částečky prachu o velikosti 2,5 mikrometru na sebe navazují v plicích další škodliviny včetně rakovinotvorných látek. Státní zdravotní ústav vypočetl, že jen loni kvůli nadměrnému dýchání polétavého prachu zemřelo v naší republice 5200 lidí. To je strašné číslo.
Pomáhají dětem ozdravné pobyty?
Určitě jsou prospěšné. Ale nemusíme přece vozit děti na drahé ozdravné pobyty do zahraničí. Stačí se podívat za naše humna. V Metylovicích máme odborný léčebný ústav se špičkovým vybavením
Na vašich billboardech máte uvedeno, že jste odborník a ne obchodník. Můžete to blíže vysvětlit?
Pokud budeme mít čistý vzduch, nemusíme nikam posílat naše děti. Je třeba řešit příčinu, a ne až následek. Chybou je také, v jaké výši se za tyto ozdravné pobyty platí.
Jak se díváte na Nemocnici Frýdek-Místek, kde působíte jako primář plicního oddělení. Patří k těm lepším zdravotním zařízením?
Těžce se hodnotí objektivně nemocnice, ve které pracujete. Určitě ale nepatříme mezi špatné nemocnice. Myslím si, že vybavení a přístup personálu je velmi dobrý.
Lékaři si často stěžují, že jsou přetíženi. Jak jste na tom s přesčasy vy?
Mám osmihodinovou pracovní dobu a k tomu služby. Když byla zrušena lékařská první pomoc, povinnost ošetřovat pacienty přešla na krajské nemocnice, tedy i na naši nemocnici. Takto odsloužím ročně navíc 416 hodin, což je měsíčně 32 až 34 hodin.
Jdou vaše děti ve vašich šlépějích?
Syn dělá zubaře a dcera farmaceutickou laborantku. Nikdy jsem je do ničeho nenutil. Rozhodli se sami.
Kdysi jste hrával fotbal. Sporujete i dnes?
Fotbalu se už nevěnuji, ale baví mě lyžování. Když mám volný víkend, zajedu si rád na Bílou. Někdy v týdnu využiji i večerní lyžování. Rád lyžuji i na Slovensku – na Fatře nebo Chopku. V létě se věnuji turistice. Mám rád trasu ze Starých Hamer po Hřebenu na Bílou nebo nenáročný výstup na Lysou horu z Malenovic.
A co kultura?
Občas se konají v kostele svatého Pavla a Petra v Místku nebo v Mariánském kostele ve Frýdku varhanní koncerty. Ty si nikdy nenechám ujít. Varhanní hudbu má moc rád, uklidňuje mne, člověk zapomene na všechny starosti. Je to pro mě balzám na duši.
Profil:
MUDr. Martin Adamec se narodil 10. října 1959 ve Frýdku-Místku. Absolvoval 3. základní školu, Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku a Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 1986 až 1988 pracoval jako lékař na interním oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku, v letech 1988 až 1989 jako praktický lékař na Dole Paskov. V roce 1989 nastoupil na plicní oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku, kde působil od roku 1993 jako zástupce primáře a souběžně jsem pět let pracoval jako náměstek léčebně preventivní péče. Od roku 2007 je primářem plicního oddělení.
V roce 2010 byl zvolen zastupitelem Frýdku-Místku a stal se předsedou sociální a zdravotní komise. Je členem hnutí Naše Město Frýdek-Místek.