Divadlo loutek Ostrava (DLO) pořádá již 8. bienále festivalu divadelní tvorby překonávající hranice mezi námi a v nás. Letos poprvé s novým názvem „Divadlo bez bariér“. Festival proběhne od 29. září do 2. října a nabídne program pro děti, ale i dospělé publikum.
Přehlídka vznikla v DLO v roce 2000 a od té doby se koná v každém sudém roce. V roce 2014 se poprvé koná pod názvem DIVADLO BEZ BARIÉR. Předcházelo mu pojmenování Divadelní pouť bez bariér, které poukazovalo na jeho původní zaměření takřka výhradně na děti se zdravotním handicapem a speciálními potřebami. Náplní nově nazvaného festivalu je přehlídka divadelní tvorby překonávající veškeré bariéry a tabu mezi lidmi, a to napříč všemi oblastmi – zdravotní, národnostní, generační, kulturní, mentální a jiné… Představuje i divadelní tvorbu hledající nové formy komunikace s divákem.
Program je rozdělen do čtyř dnů a odehraje se hned na čtyřech místech – stěžejní část programu bude přímo v Divadle loutek, a to na hlavní i alternativní scéně a v přilehlých prostorech, dále v multižánrovém centru současného umění Cooltour a v DK Akord v Ostravě-Zábřehu.
V programu je řada zajímavých inscenací. Skupina mladých herců, kteří si říkají Divadlo Unlimited, se ve svém představení WHITE COFFEE pokusí poukázat na problémy rasismu a xenofobie, a to na základě osobních zkušeností. Maďarský soubor Kabóca Bábszínház předvede půlhodinové představení HADEDE pro nejmenší děti od 1 do 3 let. Pod poetickým názvem ŠEST MILIARD SLUNCÍ se skrývá autorská inscenace divadelní sekce NoD, která pracuje s tématem Alzheimerovy choroby a jejího působení na lidskou paměť. Královéhradecké Divadlo Drak přiveze zajímavou divadelní koláž s názvem 24. ŘÍJNA 1942, která se inspirovala atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zajímavý název ZLOMATKA za sebou skrývá Jitku Smutnou a Radka Valentu v hlavních rolích hry o matce, která chce svého syna „vyléčit“ z homosexuality. Inscenace SAMODIVA vznikla jako unikátní projekt, ve kterém místo profesionálních hereček účinkují matky samoživitelky, aby autenticky promluvily o obtížnosti této životní role. Strašnické divadlo Praha přiveze inscenaci SVĚTA PLNÝ ZUBY, která pojednává o neveselém životě úspěšných exmanažerů.
Ředitelka DLO Jarmila Hájková, k festivalu řekla: „Jsme vděčni, že festival Divadlo bez bariér udržuje stále svou tradici a zároveň se v dramaturgickém pojetí vyvíjí novým a pro diváka snad zajímavým způsobem. Velice děkujeme i všem partnerům, kteří v nás věří.“
DOPROVODNÝ PROGRAM
Součástí doprovodného programu jsou dvě výstavy v DLO, jedna v kavárně Cooltour a interaktivní představení, dílny a semináře které se odehrají přímo ve školách a speciálních zařízeních.
Pro děti se sluchovým postižením je určeno představení VELKÝ ÚKLID, které přiveze Kateřina Jebavá. Pro stejně postižené budou připraveny i KNIŽNÍ POHÁDKY od studentů Divadelní fakulty JAMU Brno.
Své divadelně-výchovné a interaktivní programy přivezou do Ostravy i sdružení ASI-MILOVANÍ a DIVADELTA.
Divadlo bez bariér myslí i na děti, které jsou v nemocnicích a nemohou se festivalu zúčastnit. Speciálně pro ně se bude konat program přímo na dětské klinice Fakultní nemocnice Ostrava a na dětském oddělení Městské nemocnice Ostrava.
DLO na festivalu
Na festivalu samozřejmě nesmí chybět ani zastoupení pořádajícího Divadla loutek. V úterý 30. září uvede DLO na alternativní scéně premiéru inscenace Oskar a růžová paní, kterou režíruje umělecký šéf DLO, Václav Klemens, v rámci cyklu „PŘESČAS“. Literární předlohou je novela francouzského autora Erica-Emmanuela Schmitta.
Pro děti se zrakovým postižením bude určen další „přesčasový“ kousek, a to pohádka O Velikém, Maličkém a Sluníčku, kterou vytvořili Petr Dvorský z ateliéru DLO s hercem DLO Martinem Legerskim a jejich kamarádkou Pavlou Masaříkovou.
Dětské studio při DLO předvede inscenaci A pak se to stalo. Toto částečně pohybové divadlo je založeno na pohádkách Ester Staré O nečesaných vláskách, O neuklizených hračkách a O rozvázaných tkaničkách.
Festival Divadlo bez bariér se koná za podpory statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury ČR, Městského obvodu Ostrava-Jih a Městského obdobu Moravská Ostrava a Přívoz.
Festival podpořili i partneři: RWE, ČEZ, VZP, Arcelor Mittal, Deník, Český rozhlas Ostrava, Ostravan.cz, FABEX, Ostravské noviny, Rengl, Fastest, Imperial Mamaison a Ostrava INFO!!!.