Jaká je historie plynového osvětlení v Praze?
Prvních 200 plynových lamp se rozsvítilo v Praze 15. září 1847. Tento den je považován za začátek plynárenství v českých zemích. Největší počet plynových lamp v Praze byl v roce 1940, více než 9 tisíc. Poslední lampy na svítiplyn zhasly na jaře 1985. Plynové světlo, tentokrát již ze zemního plynu, se do Prahy vrátilo na konci roku 2002, kdy v Michalské ulici se rozsvítilo prvních 9 nových plynových lamp – replik původních historických. Následoval Uhelný trh, Melantrichova, Vejvodova a Celetná ulice, severní část Staroměstského náměstí. V roce 2006 byl na plyn opět převeden osmiramenný kandelábr na Hradčanském náměstí. V dalších etapách plynové lampy byly zprovozněny na Malém náměstí, v Rytířské, Karlově, Jilské, Železné, Hlavsově a Karlově ulici, na zbytku Uhelného trhu a na celém Ovocném trhu. Následovala Mostecká a Malostranská ulice, Malostranské náměstí, dolní část Nerudovy ulice a Jánský vršek. V roce 2010 bylo zprovozněno 46 plynových luceren na Karlově mostě a ten je jediný most na světě osvětlený plynem. V roce 2012 byl naplněn záměr osazení plynových lamp na celé Královské cestě tzn. od Prašné brány Celetnou ulicí přes Staroměstské náměstí, ulicemi a trhy Starého města, přes Karlův most, ulicemi Malé strany až na Hradčanské náměstí. V roce 2012 byl rovněž do „plynového“ provozu uveden osmiramenný kandelábr na Loretánském náměstí.
Kolik je dnes v centru Prahy pouličních plynových lamp a kde?
V Praze je už 676 plynových lamp veřejného pouličního osvětlení. Určitě se ale nejedná o konečné číslo. V současnosti probíhá rekonstrukce čtyřramenného kandelábru na Dražického náměstí, v rámci které zde budou nové plynové lucerny.
Jak pozná kolemjdoucí plynovou lampu od elektrické?
Vcelku jednoduše, podle skleněného krytu. U elektrických lamp je z matného skla, u plynových lamp ze skla čirého. Můžete tak vidět plynovou technologii v lampě, která se skládá ze 6 Auerových žárových punčošek, 1 Auerovy punčošky malé = zapalovacího věčného plamínku, elektroniky zapalování a automatického hlídání plamene.
Čiré sklo umožňuje vidět plynovou technologii lamp
I po setmění poznáte plynové lampy podle vyzařovaného světla. U elektrických lamp je rozptýlené, žluté. U plynových pak jasné, bílé, velmi podobné světlu dennímu, pro oči příjemnější než světlo dnes používaných sodíkových výbojek. Oproti „chladné“ elektřině v plynových lampách hoří plameny. Oheň je živel a plynové lampy se skládají z takové řady „živých“ malých ohňů. O tom, že platí heslo Cechu lampářů „S plynem je světlo krásnější“ se každý může na vlastní oči v historickém centru Prahy po setmění přesvědčit.
Jak jejich rozsvěcení funguje?
Lampy jsou rozsvěcovány a zhasínány dálkově signálem z centrálního dispečinku ve stejný čas jako lampy elektrické. Zapalovací elektronika otevře přívod plynu z pouličního plynového potrubí a žárové punčošky se zapálí od věčného plamínku. U plynových lamp je při rozsvícení typické „blafnutí“ a v zimě tiché syčení, vznikající spalováním plynu. Přesto je možné lucerny také rozžíhat i zhasínat ručně, pomocí klasického vahadla s táhly. Zachováním ručního ovládání lamp tak práce pouličních lampářů nezanikla. A proto v předvánočním adventním čase je opět možné spatřit lampáře v dobovém obleku a samozřejmě s nepostradatelnou dlouhou lampářskou tyčí. Záměrem je zpestřit sváteční předvánoční atmosféru v centru Prahy, ukázat již zapomenuté tradiční řemeslo – rozsvěcení plynových lamp pouličními lampáři.
Kolik je v Praze lampářů?
Obsluhu plynových lamp musí zajišťovat osoby způsobilé a řádně zaškolené v práci s plynovými zařízeními. Jak již bylo řečeno, plynové lampy se rozsvěcejí automaticky z dispečinku a lampáři chodí jen ojediněle, zejména v době předvánoční. V podstatě jsou v Praze jen dva profesionální lampáři. Pověřený pracovník provozovatele veřejného osvětlení v Praze v černém plášti a cylindru, který v adventu po setmění rozsvěcí plynové lucerny v části Starého Města a veřejnost nechává proniknout do tajů lampářského umění.
V ulicích Prahy můžete čas od času potkat i příležitostného lampáře pražských pouličních plynových lamp – vedoucího Plynárenského muzea a viceprezidenta Cechu lampářů, který v replice dobové lampářské uniformy s brigadýrkou, v rámci organizovaných procházek historickou Prahou, seznamuje zájemce s minulostí a současností plynového osvětlení ve světě i u nás a názorně jim ukazuje ruční rozžíhání lamp pomocí lampářské tyče. Svojí výškou 205 centimetrů, optimální pro práci lampáře, budí vždy velkou pozornost.
Myslíte si, že plynové lampy budou v centru Prahy přibývat?
Obecně pořízení a provoz plynové osvětlení je nákladnější než lamp elektrických – zářivek, výbojek, LED. Je to dáno složitější technologií (plynový hořák, punčošky, hlídač plamene …) a nižší účinností. Tedy další rozvoj plynové osvětlení v Praze závisí jako všude na financích. O dalších lokalitách s plynovými lampami se ale uvažuje, např. na Zámeckých schodech, v ulici Na Kampě nebo na Velkopřevorském náměstí.