Počasí
Praha 22 °C Sobota, 20. července 2024, Svátek má Ilja
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Lékař Aleš Březina si zaplaval v ledové vodě přímo na severním pólu

Na světě není mnoho lidí, kteří by si zaplavali v ledové vodě přímo na severním pólu. Aleši Březinovi z Frýdku-Místku se to podařilo. Nyní jej láká opačná strana zeměkoule. Rád by se podíval do Antarktidy a na jižní pól.
Aleš Březina na severním pólu. Foto: archiv A. Březiny Zvětšit
Aleš Březina na severním pólu. Foto: archiv A. Březiny

Bylo již vaším dětským přáním stát se lékařem?
Ne, celý život jsem chtěl dělat jadernou fyziku. Byl to obor, který mne uchvátil. Když se blížila maturita a my měli podat přihlášky na vysokou školu, otec pozval k nám na návštěvu svého známého. Pracoval jako jaderný fyzik v tehdy jediné československé jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích. Natvrdo mi řekl, že v elektrárně pracuje 1500 inženýrů a že se jedná o techniky a slaboproudaře, případně další profese. A jsou tam jen dva jaderní fyzici – on a ředitel elektrárny. Jaderní fyzici neměli prakticky žádné uplatnění. Jeho kamarádi z vysoké školy učili fyziku na středních školách nebo dělali bezpečnostní techniky. Nikdo další než on nezůstal ve svém oboru. Proto jsem začal váhat a přemýšlel, na jakou školu si dám přihlášku. Kamarád chtěl jít na medicínu, takže jsem se přihlásil také. On nakonec přihlášku stáhnul, mě nevzali, a protože mi hrozila vojna, přihlásil a dostal jsem se na náhradní školu, a tou byla strojní fakulta Vysoké školy báňské v Ostravě. Absolvoval jsem dva semestry a chtěl se znovu hlásit na lékařskou fakultu do Olomouce, jenže v té době měly školy dohodu, že studenti nemohou přecházet ze školy na školu. Nastoupil jsem proto jako ošetřovatel do nemocnice a odtamtud jsem mohl znovu podat přihlášku na medicínu.

Nastoupil jste hned po škole do frýdecké nemocnice? 
Po škole mne vzali na internu frýdecké nemocnice. A v té době jsem také začal jezdit jako lékařský a zdravotnický dohled na různé sportovní akce. Byly to parkúrové koňské závody anebo Závod míru, jehož jedna etapa se jela v Beskydech. Přičichl jsem tak k záchranné službě a k ošetřování. Poté jsem začal pracovat na gynekologicko-porodnickém oddělení. Měl jsem rád malá roztomilá miminka a přiznám se, že práce mě velice bavila.

Pojďme nyní k vašemu koníčku, který je cestování. Kdy jste začal uvažovat o tom, že byste se vydával na výpravy kolem světa?
Zájem o cestování vznikl, když jsem jako malý kluk jezdil s rodiči na dovolené do Bulharska, Rumunska a Jugoslávie. Vždy to pro mne byl velký zážitek. Na skutečnou cestovatelskou výpravu jsem se poprvé vydal ještě v 80. letech, tedy za socialismu, kdy se cestovat příliš nedalo. Měl jsem vzdálenou příbuznou v kanadském Halifaxu. Ta mi poslala zvací dopis a zaručila se, že se o mne finančně postará. Na základě toho jsem dostal devizový příslib. Cestoval jsem tři měsíce po Kanadě a po východním pobřeží Spojených států. Navštívil jsem i New York.  Po roce 1989 bylo vše jednodušší. Koupil jsem si zájezd k Amazonce, další rok jsem se vydal do Peru. Takový typ zájezdů mne nadchl, zkoušel jsem vlastní limity.

Nikdy vás nebavilo užít si klidu na pláži v nějakém letovisku?
Rozhodně by mě nebavilo ležet týden nebo 14 dní na pláži. Náročný exotický zájezd má něco co sebe. Je to jako jet na kole na Lysou horu. Sáhnete si až na dno svých sil. Když to dokážete, uvolní se endorfiny a máte pocit štěstí. Když tam jedete podruhé nebo potřetí, zlepšujete svůj výkon a neuvěřitelně si tím provětráte hlavu od všech problémů a od práce, která bývá někdy opravdu hodně náročná.    

Z cest do Amazonie nebo Peru je to už kousek k cestám kolem světa. Nebo se pletu?
Právě na těchto poznávacích zájezdech jsem se seznámil s vedením cestovní kanceláře Eso Travel. Vyzvali mě, ať se přihlásím do výběrového řízení na lékaře, který musí být k dispozici na zájezdech kolem světa. Zkusil jsem to, avšak moc jsem tomu nevěřil. Jen si vezměte, kolik je v Praze lékařů, docentů… A vyšlo to. Rozhodly zřejmě zkušenosti z interny a ze sportovních akcí. A také mne znali z některých cest na jihoamerický kontinent. Poprvé jsem se tak vydal na 25dení cestu kolem světa v roce 2014. K dispozici je letadlo upravené na první třídu a s ním se létá od destinace po destinaci, až obletíte zeměkouli.  

Jaká klientela na takový typ zájezdů jezdí?
Nemohu hovořit o konkrétních lidech. Zpočátku jsem zažil spíše starší lidi, kteří zrestituovali majetek a prodali jej, anebo majitelé firem, kteří je rovněž prodali a za utržené peníze si chtěli splnit svůj sen a vydali se na cestu kolem světa. V poslední době jezdí spíše aktivní majitelé firem mladšího věku. Ti na cestě pracují. Z letadla třeba řídí porady nebo domlouvají pracovní záležitosti. Často jezdí s milenkami a je úsměvné se dívat, jak pak manželkám, které zanechali doma, kupují šperky a dárky. Tito lidé bývají nervózní, povahově jsou dominantní, proto také mezi nimi dochází ke slovním konfliktům. Někdy se obracejí na mne, ať jim dělám v jejich sporu soudce. To samozřejmě není možné. Snažím se je uklidnit anebo je nechám, ať si to vyříkají mezi sebou.

Musel jste zasahovat? Stal se nějaký vážnější případ?  
Na zájezdech poskytuji první pomoc. Jedná se o základní věci, ať už jde o podvrtnuté nohy, ukopnuté nehty, nachlazení, drobné ranky, někdy nasadím i antibiotika. U vážnějších úrazů prvotně člověka ošetřím, ale musím poté zavolat místního lékaře.
Nejzávažnější případ se nám stal v Austrálii u posvátné hory Uluru. 72letý pán spadl a utrpěl otřes mozku. Špatně komunikoval, myslel si, že je rok 1924 a že se nachází na Smíchově. Další dne jsme měli odlétat do Indonésie a já jej v takovém stavu nemohl vzít na palubu. Zavolal jsem proto místního lékaře, který byl ve městě vzdáleném 300 kilometrů. Přiletěl letadlem, pacienta odvezl a nechal hospitalizovat. Byl pojištěn, takže po nějaké době odletěl z Austrálie přímo do Prahy.
Problémem může být i nachlazení.  Když máte jet na 14 dní do Krkonoš a dostanete chřipku, Krkonoše zrušíte. Jenže když jedete s partnerem na cestu kolem svět a zaplatíte za ní 2,5 milionu korun, takový zájezd nezrušíte. Kdo si však s chřipkou sedne do letadla, kde je umělá cirkulace vzduchu, roznese viry za 20 minut do celého letadla a nakazí ostatní včetně posádky. Zavedl jsem proto opatření, že nachlazení lidé musí mít v letadle po celou dobu, než se vyléčí, lékařskou roušku, ve které operujeme, aby neroznášel bacily a viry. Na ledoborci, se kterým jsem plul k severnímu pólu, jsem zažil nekompromisního ruského lékaře. Každého nachlazeného člověka poslal do karantény a nezajímalo jej, zda jde o zahraniční cestovatele nebo ruské oligarchy.  Když zjistil nachlazení při nástupu, nevzal jej na palubu. 

Jaký byl váš největší zážitek na cestách?
Pro mě je vždy největším zážitkem, jaký pocit štěstí zažívají chudí lidé jen z toho, že žijí. Třeba lidé v Nepálu na úbočí Himálají žijí opravdu v nuzných podmínkách, mají hodně dětí, malé políčko, jednoho jaka a celý svůj život prožijí ve své vesnici. Takový člověk se ráno vzbudí a je rád, že zažívá nový den. Zapálí si svíčku, poděkuje Buddhovi a je šťastný, že žije a může si užít další den. Totéž zažívají obyčejní lidé v Polynésii nebo indiáni v Amazonii. Jsou to lidí, kteří nemají žádné hmotné statky, jen svůj holý život, a opravdu jsou rádi, že žijí, radují se z malých věcí. Věřím, že jsou šťastnější než bohatí lidé. Štěstí člověka není založeno na bohatství, ale na vnitřním pocitu. Pro mne je opravdu velkým zážitkem každé setkání s těmito národy. Je skvělé je vidět, jak pořád něco slaví, tančí, baví a smějí. Nemají žádné stresy. Nezabývají se ani smrtí. Zažil jsem v Kordillerách, že žena jde rodit s šamanem někam do ústraní do hor k potoku nebo říčce, a buď se vrátí všichni tři, nebo jen šaman s ženou, šaman s dítětem anebo samotný šaman. Když zemře dítě, berou to tak, že ses stane andělíčkem a dostane se do nebe. Příliš nesmutní, vše vnímají pozitivně.

Na severní pól jste se také dostal jaké lékař?
Ano, dostal jsem z cestovní kanceláře i tuto nabídku. Arktida mě vždycky lákala. Známí se přitom divili, co tam budu dělat, že všude je samý led. Právě to mne zajímalo. Najednou se ocitnete v jiné dimenzi. Mohl bych to přirovnat k astronautům, kteří letí na Měsíc nebo na vesmírnou stanici. V Arktidě jste také najednou v jiném světě. Zážitkem je jízda atomovým ledoborcem, který se probíjí ledovými poli, z paluby se organizují výlety vrtulníkem, vidíte lední medvědy. Ledoborec se dostane až na severní ledový pól, přesnou polohu určí kapitán prostřednictvím GPS. Je třeba si uvědomit, že v té době je v Arktidě léto, takže led není tak pevný. Proto se dá dojet až na pól. A můžete se tam dokonce vykoupat.  

Vykoupal jste se? Jste otužilec?
Vůbec nejsem otužilec, studenou vodu nesnáším. Chtěl jsem si ale plavání v tak extrémních podmínkách vyzkoušet. Za ledoborcem zůstává brázda s vodou, jak si ledem prorazil cestu. Posádka připraví schůdky, protože z nejbližší paluby je to dolů pět metrů. Každého kolem pasu pořádně přivážou lanem, aby jej mohli v případě potíží vyzvednout. Voda má minus jeden stupeň. Je to tím, že je slaná, takže je tekutá, i když je pod nulou. Člověk vydrží v takové ledové vodě dvě minuty, obézní jedinec maximálně tři minuty, než se mu srdce kvůli podchlazení zastaví. Nám dovolili půlminutu, já si to protáhl na minutu.

Jaké jste měl pocity, když jste plaval v ledové vodě?      
Zájemci o plavání na severním ledovém pólu mají sejít po schůdcích, opatrně se ponořit, udělat pár temp a rychle se vrátit. Já se rozhodl, že do vody skočím s rozběhem z pětimetrové výšky. Když jsem letěl vzduchem, věděl jsem, že s tím už nic neudělám, skok se nedá zastavit. Pak jsem vjel pod hladinu a v tom okamžiku jsem si říkal, zda vůbec žiji.  Udělal jsem pod vodou první tempo, pak druhé, vyplul jsem na hladinu a začal plavat kraulem. Plavčík, co držel lano, mě sledoval a asi se mu zdálo, že jsem daleko, zaseknul lano a zastavil mě, abych se obrátil a plaval zpět. Když jsem se blížil k žebříku, cítil jsem velký chlad, tuhly mi svaly. Ve vodě jsem strávil minutu. Nahoře na mě hodili deku, dostal jsem deci vodky. A najednou cítíte, jak vám tělo zaplavují endorfiny. Následuje rychlé převlečení a malá party na palubě.

Kolik lidí se odvážilo pro podobný kousek?
Ze 120 turistů se do vody odvážilo dvacet lidí. Ostatní se jen dívali.

Máte ještě nějaký podobný zážitek?
Jednou jsem se v Nepálu vsadil, že sním škorpiona. Zašli jsme do uličky, kde prodávali všechny druhy masa včetně podobných specialit. Objevili jsme stánek, kde prodejce měl všechny možné tamní pochoutky včetně škorpionů. Nepálec vybral z nádoby největšího živého škorpiona, napíchl jej na špejli a na pánvi s rozpáleným tukem usmažil. Ulomil jedovatý osten a škorpiona mi podal. Zvládl jsem to, snědl jsem jej celého včetně klepet. Je velmi tvrdý, nemá žádnou chuť. Připadalo mi, že rozkousávám umělou hmotu, kus pet láhve. Zvládl jsem to.
Zajímavé jsou tarantule, ale ty jsem nejedl. Pavouk vypadá mohutně, jenže když jej prodavač strčí do žhavého oleje, chlupy se spečou a na špejli zůstane chuďoučký pavouk. Ve srovnání se škorpionem je maličký. Musím říct, že osobně mám rád exotická jídla. Jsou však exotická pro turisty, pro místní to vše jsou běžné pokrmy. 

Objel jste několikrát zeměkouli, byl jste na severním pólu. Máte ještě nějaký cestovatelský sen?
Mým snem je jižní pól. Většina cestovek jezdí jen na začátek pobřeží, na šelfy. K jižnímu pólu je to odtamtud ještě dva tisíce kilometrů. Vím ale o cestovce, která na jižní pól dopraví klienty malým letadlem. Skupinka na pólu přespí a další den odletí zpět. Jednou takový zájezd podniknu. Také mám vytipované lokality, kam si chci zajet sám na tři týdny sám. Je to Nepál, Nový Zéland a tichomořské ostrovy. Mám v plánu si tyto země a pobyt v nich užít bez zájezdu, bez ostatních turistů, v klidu a bez stresu.

Prakticky celý život bydlíte ve Frýdku-Místku. Jak jej vnímáte? Mění se k lepšímu?
Když se vrátím do dětských let, tak si vzpomínám, že všude bylo hodně divoké zeleně. Měl jsem rád zoologickou zahradu v areálu Slezanu pod frýdeckým zámkem. V okolí rostly vysoké stromy a olšiny a jako kluci jsme se tam vyřádili. Vnímám i globální oteplování. V mých dětských letech jsem si užíval sníh, vždyť od prosince do dubna jsme s kamarády prakticky denně chodili lyžovat na Bezručovu vyhlídku. Dnes je sníh vzácností.   
Musím zmínit i proměny po roce 1989. Obě náměstí i uličky ve městě byly v zuboženém stavu, domy byly zdevastované. Podívejte se, jak vypadá naše město dnes. Domy jsou opravené, náměstí i uličky ožily, je v nich spousta obchodů a kaváren.
Stačí se podívat, jak se město změnilo za poslední dva až tři roky. Ulice jsou čisté, všude je hodně zeleně, vše je upravené, jsou to parkové úpravy, protože v centru města nemůže růst divoká zeleň. U hospice vzniklo nádherné arboretum, chodníky jsou osázené květinami, vše je v létě barevné. Vše je moc pěkné. Nedá se to srovnat s jinými městy. Jezdím za dcerou do Prahy. Z toho betonu a ulic bez zeleně jsem nesvůj a vždycky se těším, že se vrátím do Frýdku-Místku a vydám se na kole do Beskyd, na Prašivou nebo na Ropici. Prostě mám raději přírodu než beton.

Profil
MUDr. Aleš Březina se narodil v roce 1959 v Ostravě, kde žil do svých tří let. Poté se s rodiči přestěhoval do Frýdku-Místku, kde absolvoval Gymnázium Petra Bezruče. Nastoupil na strojní fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě, avšak po krátké praxi se přihlásil na lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Pracoval na interně frýdecké nemocnice, později se věnoval operačním oborům na gynekologicko-porodnickém oddělení. Je rozvedený, má jednu dceru. K jeho koníčkům patří cestování, společenský tanec, cyklistika a lyžování.

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Jubilejní turné Horkýže Slíže vyvrcholí ve čtvrtek v Praze

Horkýže Slíže slaví čtvrtstoletí na scéně stylově. Punk rockoví klasici vyrazili na turné se svým novým CD Pustite Karola, které symbolicky čítalo 25 zastávek po České republice. Turné vyvrcholí ve čt...

Segway vystřídaly elektrické koloběžky. Na přechodu koloběžkář srazil ženu

Pražští strážníci zasahovali u dopravní nehody elektrokoloběžky s chodkyní. Zraněná žena byla převezena na ošetření do jedné z pražských nemocnic. Případem se dále zabývá dopravní policie.

Na Hlávkově mostě o víkendu proběhne statické kontrolní měření

Od soboty 9. prosince od 8.00 hod. do neděle 10. prosince do 15.00 hod. bude Technická správa komunikací (TSK) provádět statické kontrolní měření přechodových desek Hlávkova mostu.

Kam s velkoobjemovým odpadem

Gruntujete před vánoci? Třeba vám pomůže i praktická informace časopisu Naše Praha. Kde najdete kontejnery v desáté městské části?

Černokostelecká omezí provoz

Strašnice – Ještě do 15. prosince bude částečně omezen provoz na komunikaci Černokostelecká v úseku ulic Dřevčická a Sazečská.

Kolik peněz utratí Praha 4 za rok 2018?

Nusle - Praha 4 se může pochlubit, že má jako první městská část jasno v tom, kolik utratí v příštím roce peněz. Je to téměř miliarda.

Metropolitní plán pomůže nejen sídlištím a obslužnosti

Od přelomu listopadu a prosince se veřejnost může seznámit s novou verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Nyní prochází vyhodnocením vlivu na udržitelný rozvoj (SEA). Proj...

„Sestra v akci“ míří do Malešic

Vyprávět bude těm, kdo přijdou. Boromejka Angelika Pintířová mimo jiné pečovala o Václava Havla v jeho posledních dnech, věnuje se drogově závislé mládeži, ale „umí“ i s fotbalovým míčem či koloběžkou...

PODNĚTY ČTENÁŘŮ: eskalátory ve stanici I. P. Pavlova budou stále jezdit jen nahoru

Čtenářka časopisu Naše Praha Centrum se pozastavila nad tím, že ve stanici metra I. P. Pavlova jezdí eskalátory pouze ve směru nahoru. Dopravní podnik nám nyní zaslal odpověď. Proč schody budou stále ...

Žena pod vlivem alkoholu skákala pod kola jedoucích vozidel

Oznámením o ženě, která se pohybuje po vozovce a skáče pod jedoucí vozidla, se zabývali strážníci z Prahy 1. Ačkoli odmítla dechovou zkoušku, její stav nasvědčoval nadměrnému požití alkoholu. Vzhledem...

PODNĚTY ČTENÁŘŮ: zastávka Kamenická se dočká úprav

Čtenářka časopisu Naše Praha 7 upozornila redakci na obtížné vystupování ve stanici MHD Kamenická. Radnice poslala odpověď a slibuje úpravy.

PODNĚTY ČTENÁŘŮ: linka 156 by se mohla dočkat změn

Čtenářka časopisu Naše Praha 7 se obrátila na redakci s dotazem, který se týká linky 156. Radnice sedmé městské části zaslala odpověď. Čekají linku změny?

VIDEO: Cizinci ničili dopravní značení

Strážníci předali policistům tři muže cizí státní příslušnosti, kteří ničili dopravní značení. Jejich počínání si všiml nejen oznamovatel, ale také ho zaznamenal městský kamerový systém.

Letná obchodní centrum: stavba zahájena

Mezi ulicemi Veletržní a Strojnická začala výstavba objektu Letná obchodní centrum. Na místě budoucího obchodně-administrativního centra 7. prosince proběhlo poklepání na základní stavební kámen.

Prestižní mezinárodní futsalový turnaj Praga Cup přivítá devět zahraničních týmů

Turnaje se pravidelně účastní jak české tak slovenské týmy. Letos poprvé na zimní turnaji přicestují týmy ze Slovinska, z Polska a zúčastní se i hráči z Vietnamu žijící v Praze. Z celkového počtu 24 ú...

Palmovka blíž k tomu být centrem Prahy 8

Palmovka je prostor, který si zaslouží pozornost, už dlouhodobě se nikomu nelíbí, ale začalo se ale blýskat na lepší časy. Prvním krokem je vytvoření bezbariérového vstupu do metra.Jenomže ne všechny ...

Limonádový Joe i tajemná Sirael ve Chvalech

Horní Počernice - Císařův Pekař a Pekařův císař, Až přijde kocour, Byl jednou jeden král, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech… Víte kdo je má na svědomí? Možná vzpomenete na režiséra, ...

VIDEO: Strážníci zabránili rvačce několika osob

Několik hlídek pražských strážníků zasahovalo při rvačce ve Vodičkově ulici. Případ dále šetří policisté.

VIDEO: Žena s dítětem v nákupním centru nadýchala skoro tři a půl promile

Při adventních kontrolách nákupních center strážníci odhalili agresivní opilou ženu s batoletem. Cizinka nadýchala bezmála tři a půl promile, skončila proto na protialkoholní záchytné stanici. Dítě si...

Kříž u pohřebiště padlých vojáků se dočkal posvěcení

V lipinském lesíku stojí kříž, který je opředen tajemstvím. Právě tento kříž posvětil farář Josef Novák.

Co by měla Praha 7 řešit v příštím roce? Zapojte se do hlasování

Praha 7 spustila anketu o problémech a prioritách, na které by se podle občanů měla nyní radnice nejvíce zaměřit. Návrhy vzešly z veřejné debaty „Tři roky od voleb“, která se uskutečnila 22. listopadu...

Náprstkovo muzeum znovu obsadili indiáni

Národní muzeum otevírá 8. prosince v Náprstkově muzeu novou výstavu Indiáni, která představuje původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice.

21. ročník charitativního projektu Daruj hračku vrcholí. Zbývá splnit 1 500 přání

Letošní ročník charitativního projektu Daruj hračku vrcholí a ještě zbývá splnit přibližně 1 500 přání. V projektu Daruj hračku „Ježíšci“ z řad veřejnosti plní vánoční přání dětem z dětských domovů a ...

Studenti mají jasno. Prezidentem by zvolili Jiřího Drahoše

V Praze se do studentských voleb zapojilo 64 škol. Hlas Jiřímu Drahošovi dalo v hlavním městě přes 42 procent studentů. Soušasného prezidenta Miloše Zemana by volilo jen necelých šest procent pražskýc...

Místo pěší lávky u železničního mostu je přívoz

Smíchov – Podskalí - Z důvodu dočasného uzavření pěších lávek železničního mostu, který spojuje Výtoň se Smíchovem, je od 15. prosince 2017 zajištěna doprava přívozu P5 v trase mezi přístavišti Císařs...

Autobus versus kamion – 9 zraněných

Kunratice – Kamion s autobusem MHD linky 197 se dnes 14.12. cca v 11 hodin srazil na Kunratické spojce. Devět lidí bylo zraněno. Z toho tři těžce. Těžce zraněný je i řidič autobusu. Řuidič kamionu byl...

Na lyže kousek za Prahu

Monínec/Chotouň/ Mnichovice - Tak a už se lyžuje kousek od Prahy první otevřel Areál Monínec, kde se od 15. prosince od 18 hodin začne.

Autobus versus kamion – 9 zraněných

Kunratice – Kamion s autobusem MHD linky 197 se dnes 14.12. cca v 11 hodin srazil na Kunratické spojce. Devět lidí bylo zraněno. Z toho tři těžce. Těžce zraněný je i řidič autobusu. Řuidič kamionu byl...

Hlávkův most – zatím žádná změna, tramvaj zůstává

Holešovice/Karlín/Staré Město - Měření Hlávkova mostu, která měla určit stav mostu ukazují, že lze zachovat provoz tramvají.

Finále soutěže IT-SLOT: první a druhé místo obsadili žáci ze Středočeského kraje

Na půdě Soukromé střední školy výpočetní techniky na Proseku proběhlo včera finále soutěže IT-SLOT. Dvě první místa si odnesli studenti škol ze Středočeského kraje. V soutěži se dařilo i dívkám.

Kdo půjde s Naší Prahou na Gregorian a na muzikál Carmen?

Vylosovali jsme další výherce soutěže časopisu, webu a FB Naše Praha. Jaká byla správná odpověď?

Pražský realitní trh 2017: největší úspěch slaví projekty na okraji Prahy

Ceny bytů vzrostly za uplynulý rok téměř o 15 tisíc korun za metr čtvereční. Nejvíce rodinných bytů se prodalo v okrajových částech Prahy na takzvaných mezipředměstích. Téměř tři čtvrtiny z celkového ...

Parkování v Praze 7 během vánočních svátků

V Praze 7 bude od 23. 12. do 1. 1. na několika místech zajištěno bezplatné parkování pro návštěvy. Kromě vybraných ulic městská část vyjednala také 70 míst na parkovišti HC Sparta Praha v ulici U Výst...

Tři otázky pro… Ladislava Špačka

Spisovatel, novinář, bývalý tiskový mluvčí Václava Havla a především znalec etikety – to je Ladislav Špaček. Pro čtenáře časopisu Naše Praha v krátkém rozhovoru popsal základy etikety během štědroveče...

Do Strašnic na Pavlíčka, do Vršovic pro polévku I.

Na desítce i napříč metropolí je během prosince o program postaráno. Kalendář bývá (krom nákupů) naštěstí věnován i tradicím či pohybu. Co doporučuje Naše Praha 10?

Už víte jak bude vypadat nový vstupní areál trojské botanické zahrady?

Severní vstup do areálu Botanické zahrady Praha ( od Bohnic) projde velkou proměnou. Stane se hlavním vchodem. V architektonické soutěži zvítězil návrh Zdeňka Fránka .

Předvánoční úklid?

Do kontejneru je zakázáno odkládat živnostenský odpad, nebezpečný odpad (např. autobaterie, zářivky, barvy, rozpouštědla, motorové oleje a obaly od nich), stavební odpad, dále pak pneumatiky, elektros...

Lávky a mostky se kontrolují i v Praze 6

Po nešťastné události v Troji na začátku prosince, kdy byli při pádu lávky přes Vltavu zraněni 4 lidé, nařídil starosta Prahy 6 okamžitou kontrolu všech přemostění na území městské části. Radnice zare...

Betlémské světlo od neděle v Praze, rozveze ho i tramvaj

Od neděle 17. prosince si lze v Praze zažehnout svíci s Betlémským světlem, kterou pravidelně přes deset let vozí skauti. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha ho předají v 10 hodin biskupovi Malém...

Soutěž Naší Prahy - kdo půjde na travesti show?

Již v minulém týdnu jsme vylosovali další soutěž časopisu, webu a FB Naše Praha a potěšili jsme dalších devět výherců. Kdo půjde zdarma na kabaretní travesti show?

Kluziště na Ovocném trhu žije diskotékami na ledě

Děti i dospělí si mohou v zimě užívat víkendové Diskotéky a Diskohrátky na ledě s Prahou 1. Od 9. prosince 2017 do 4. února 2018 patří kluziště na Ovocném trhu právě těmto akcím.

Okruh a přemostění: Dočká se Praha 6 konečně?

Jen doslova pár okamžiků před tiskem celopražského čtrnáctideníku Naše Praha se do redakce Naší Prahy 6 přišla zpráva z radnice, která se dotýká zcela zásadních věcí nejen šesté městské části, ale v p...

Doporučení a rady České obchodní inspekce před Vánoci

Vánoce jsou pro obchodníky a spotřebitele jedním z nejdůležitějších období roku. Prodejci v hojné míře nabízí produkty a služby, které musí mít zákonné náležitosti. Spotřebitel by pak měl odpovědně zv...

Víkendové křtiny a narozeniny v Zoo Praha

Tento víkend proběhnou v Zoo Praha křtiny měsíčního mláděte guerézy pláštíkové. Role kmotra se zhostí komik Lukáš Pavlásek. Na neděli pak připadají hned dvoje oslavy narozenin a budou probíhat rovněž ...

VVSNP: aneb Velká vánoční soutěž Naší Prahy

Vymysleli jsme velkou pestrou soutěž o Ypsilonku, hokejovou Spartu, kytarového mága Michala Pavlíčka i minigolf – tak, aby byla vyhodnocena ještě před Štědrým dnem. Že by prima dárek?

Naše Praha monitoruje šestkové politiky

Zda se vám to líbí nebo nelíbí můžete reagovat i na f/nasepraha6. Co v posledním období uvedli? Co považujete za dobré a co se vám líbí?

Praha 6 v moci studentů: sesadili snad starostu a radu?

V tom případě by tedy sesadili nejen vedoucí koalici, ale i radniční opozici. Ale vážně - studenti simulovaně zkoušeli, jak jim půjde (a časem doufejme, že ano) mít radnici v rukou a rozhodovat o konk...

Faunapark má za sebou úspěšný rok

– Spolek pro Faunapark Frýdek-Místek se snaží o obnovu zooparku, který sídlil v prostorách Slezanu za dnešní halou Polárka ve Frýdku. Kolem předsedy spolku Petera Dvořáčka se soustředila parta lidí, k...

Starodávné i nové vánoční recepty Jiřiny a Jaromíra Poláškových

Přemýšlíte, jaké cukroví upečete? Anebo o netradičním pokrmu? Rybí nebo panádlová polévka, bryja, bábovka, sušenky, vánoční štola, pařížské tyčinky, zázvorky, marcipánkové řetězy... Těmito a dalšími p...

Vánoce v Planetáriu Praha a Betlém z jiné planety?

Jako každé vánoce i letos najdou malí i velcí návštěvníci v Planetáriu jak pohádky, tak i pořady s různou tématikou, které se pořád točí kolem jednoho – hvězd, planet a vesmíru.

Následující články

Rychlobruslařka Martina Sáblíková: „Venkovní bruslení je super záležitost“

Jméno Martina Sáblíková (30) je v rychlobruslení synonymem pro úspěch. Sympatická sportovkyně pravidelně mává ze stupňů vítězů na všech vrcholných akcí a je jednou z našich velkých medailových nadějí ...

Nepomuk ze Spálené má už majitele a bude se opravovat

Před časem jsme čtenářům Naší Prahy trochu nevážně, ale i trochu vážně nabízeli sochu sv. Jana Nepomuckého ve Spálené ulici. Léta se totiž táhl spor o to, komu vlastně patří a kdo ji bude opravovat.

Naše Praha 5 pomáhá: Odfouknutý kontejner už před domem nestraší

Redakce Naší Prahy 5 se snaží řešit vaše problémy a podněty, o kterých nám vy, naši čtenáři a čtenářky, píšete.

Strážníci resuscitovali ženu. Za její stav mohl zřejmě heroin

V obchodním domě na dámských toaletách v centru Prahy prováděli strážníci nepřímou masáž srdce ženě, která zde zkolabovala. Její manžel jim posléze sdělil, že si chvíli před tím nitrožilně aplikovala ...

Vánoční a novoroční provoz PID 2017

Jako každoročně dochází v období vánočních a novoročních svátků a školních prázdnin k úpravě provozu linek Pražské integrované dopravy. Rozsah úprav je obdobný jako v předchozích letech, nejvíce změn ...

Náhradní přívoz za uzavřené pěší lávky výtoňského železničního mostu

Z důvodu dočasného uzavření pěších lávek výtoňského železničního mostu, který spojuje Výtoň se Smíchovem, je od 15. prosince 2017 zajištěno náhradní spojení vltavských břehů v této oblasti přívozem P5...

Těší se psi a kočky na Silvestra a petardy? Během Vánoc zapalte svíčku, ne byt

Sekvence petard a dělbuchů (cca 120 dB) vnímají lidé i zvířata různě. Mnozí lidé se baví, většina zvířat se bojí. Kdo co smí použít a kde? Jak na Petříně, Vyšehradě či na Vítkově? V tématu celoměstské...

V Zoo Praha bylo pokřtěno mládě guerézy pláštíkové

Bavič a herec Lukáš Pavlásek dnes v Zoo Praha pokřtil měsíční mládě guerézy pláštíkové. Nejnovější přírůstek pražské skupiny dostal jméno Eddie a známý komik mu složil a přednesl vlastní báseň. Svéráz...

Praha 1 tradičně rozlévá rybí polévku na Štědrý den

Městská část Praha 1 tradičně každý rok rozlévá na Štědrý den rybí polévku na Václavském náměstí a na Kampě. Hřejivý pokrm dostanou i letos návštěvníci přímo z rukou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckéh...

VIDEO: Opilý muž narazil hlavou do rozjíždějícího se metra

O velkém štěstí může mluvit pětačtyřicetiletý muž, který v podnapilém stavu narazil do rozjíždějící se soupravy metra. Jeho zranění mohla být mnohem vážnější. Po ošetření strážníky byl převezen do nem...

Online platby za nedoručené dárky lze získat zpět

Pokud internetový prodejce nedoručil objednané zboží zaplacené kartou a ani nechce vrátit peníze, spotřebitelům může pomoci nástroj zvaný chargeback. Podle zkušeností Evropského spotřebitelského centr...

VIDEO: Wilsonovou ulicí jel v protisměru opilý cizinec

Cizince pod vlivem alkoholu, který jel v protisměru Wilsonovou ulicí, zadrželi pražští strážníci. Případem se dále zabývají policisté.

Praha je na novoroční úklid připravená

Technická správa komunikací (TSK) připravila, spolu s dodavatelem, plán novoročního úklidu centra města po silvestrovských oslavách, který bude zajišťovat sto pracovníků ručního čištění a více než tři...

Vítězové futsalového Praga Cupu jsou z Košic

Ve sportovním areálu Hamr Braník se 16.12.2017 uskutečnil XVI. Mezinárodní futsalový turnaj Praga Cup. Turnaje se celkem zúčastnilo 24 týmů. Z toho 9 týmů přicestovalo ze zahraničí (Slovensko, Polsko,...

Vstup do stanice metra Náměstí Republiky od 2. ledna omezen

U Palladia na Náměstí Republiky se do metra nedostanete, a to od 2. Ledna. Dopravní podnik Prahy (DPP) realizuje výměnu eskalátorů v jednom vstupu ve stanici metra Náměstí Republiky na trase B.

Praha zve opět po roce na sportování zdarma. Na výběr bude z desítek sportovišť

Chcete si o Vánocích užít trochu zábavy a pohybu? Hlavní město přichystalo od 25. do 31. prosince pro Pražany dárek v podobě zimního sportování zdarma. Užít si můžete běžecké lyžování na Vypichu, brus...

Tři sestry zakončí v Malé sportovní hale letošní sezónu

Kapela Tři sestry odehraje letos 22. prosince v Malé sportovní hale v Praze - Holešovicích svůj tradiční vánoční koncert. Poslední velký koncert v tomto roce se uskuteční v rámci společného turné s ka...

Oprava Letenského kolotoče pokročila

Záchrana Letenského kolotoče se blíží k úspěšnému konci. Začíná rekonstrukce interiéru a figur koní, na kterou byla realizována veřejná sbírka. Tato unikátní chráněná technická památka by měla být zno...

VIDEO: „1 800,- vracet nemusíš. Pozdravuj Slovensko“. Stařenka naletěla podvodníkovi

Pravděpodobně podvodu se dopustil muž, který si 81 leté stařence řekl o peníze na cestu domů. Finance ale použil na alkohol a cigarety.

Pro pěší i cyklisty. Mezi Vršovicemi a Nuslemi je nový mostek přes Botič

Jen nedaleko od školy v Přípotoční otevřela radnice desáté městské části nový mostek přes Botič. Má zjednodušit pohyb cyklistů a pomoci lidem při procházkách, či pohyb maminek s kočárky. Už nebudou mu...

Navštivte mezi svátky již 15. ročník výstavy betlémů

Tiskárna Kleinwächter připravuje na letošní Vánoce jubilejní 15. výstavu betlémů.

Vánoční svátky jsou spojeny s pranostikami, zvyky, půstem i hodováním

Pranostika není jen veselá povídačka. Většina těchto rčení vychází ze zkušeností našich předků, kteří dávali do souvislosti data s počasím a meteorologickými jevy. Jednalo se o jakési jednoduché předp...

Psi a kočky z Vršovic a Vinohrad opět měli svůj stromek

Jako v předchozích letech měli totiž zvířátka nejvíce z okolních Vršovic či Vinohrad tradiční vánoční stromek v oplocené části Heroldových sadů. Ve středu 20. prosince odpoledne bylo možné ke stromečk...

Nevzhledné parkoviště v proluce na Vítězném náměstí má zmizet. Kulaťák má být konečně kompletní

Na zastupitelstvo 21. prosince zastupitelé šesté městksé části jednali o dostavbě Vítězného náměstí. Jeho půdorys má být konečně kompletní

Praha 3 se otevřela až do Nového roku, přerušila provoz zón placeného stání

V Praze 3 je to již tradicí, že rozhodnutím radních je v období vánoc přerušen prvoz parkovacích zón. Aspektem je i fak, že mnoho lidí na vánoce navštěvuje zdejší Olšanské hřbitovy.

Štědrovečerní polévku radní opět podávali v Edenu

Ještě po zavírací hodině v jedenáct dopoledne zdejšího nákupního centra si chodili lidé pro štědrovečerní polévku. Tu podávali radní městské části tradičně v Edenu. Byly připraveny stovky porcí.

Olej z řízku vylévaný do kanalizace pomáhá potkanům. Kam s ním?

Již zhruba více než rok jej přijímají sběrné dvory. V Praze funguje stabilně dvacet sběrných dvorů. Na každém je možné odevzdat od prosince loňského roku i použité potravinářské oleje a tuky. Odložení...

Betlém v altánu ve Smetanových sadech

Návštěvníci Smetanových sadů v Místku mohou spatřit v altánu netradiční betlém autora Oldřicha Moryse. Dílo přilákalo již stovky lidí.

Novoroční ohňostroj změní pražskou veřejnou dopravu

Novoroční ohňostroj, který se bude konat v pondělí 1. ledna, si vyžádá řadu změn ve veřejné pražské dopravě. Podívejte se, jaké výluky se chystají.

Zvládly či nezvládly svozové služby letošní nápor u kontejnerů?

Nutno říci, že každý rok jsou kontejnerová stanoviště, která jsou opravdu ostudná a čtenáři Naší Prahy často posílají fotky kontejnerů obložených pytli a s dalšími krabicemi a podobným odpadem okolo. ...

V pátek se koná bitva - Kdo vyhraje Sparta nebo Slavia?

V pátek 29. 12. se vydejte do Edenu na futsalové derby, které se odehraje také před televizními kamerami. Začátek je v 19 hodin. Vítá vás sportovní hala Slavia, Vladivostocká, Praha 10.

Tradiční tříkráloví otužilci v Pražských Benátkách

Už po osmé proplují členové České otužilecké unie, jejímž hlavním cílem je popularizace otužování, Pražskými Benátkami. Svůj mrazivý počin uskuteční v pravé poledne v sobotu 6. ledna. na svátek Tří kr...

Zvířata v Zoo Praha si pochutnají na vánočních stromcích

Pražská zoo dostala na konci roku stovky neprodaných vánočních stromečků. V pátek a v sobotu tak budou probíhat speciální komentovaná krmení, během kterých si na jedlích a smrčcích pochutnají nejen sl...

Tramvajovou trať v Zenklově ulici čeká komplexní rekonstrukce

Od středy 3. 1. 2018 bude proto cca pět měsíců obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Palmovka – Bulovka. Všechny práce, které vyžadují výluku tramvajového provozu, budou provedeny do konce září ...

Novoroční ohňostroj není pro oči jedinou hrozbou: k poranění oka může dojít při úklidu i otvírání sektu!

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění ru...

Pražské potoky nejsou zatížené těžkými kovy

Odborníci z Arniky odebrali čtyři vzorky sedimentů z opomíjených malých vodních toků na území Prahy a zjišťovali, zda se v nich nachází toxické látky. Přestože se jedná o toky ohrožené průmyslovým zne...

Nejen na Václavák a k Vltavě: více záchranářů na Silvestra i při ohňostroji

Pražští záchranáři posílí své kapacity na přelom letošního a nového roku. Více lidí i posádek bude nejen na Václavském náměstí a kolem Vltavy, ale v celém pražském terénu.

Tříkrálový průvod projde městem

Tříkrálová sbírka začala prvním dnem roku 2018. Její součástí je tříkrálový průvod, který se uskuteční v sobotu 6. ledna.

V pražském Silvestrovstvém derby Sparty a Slavie padly desítky gólů

V poledne v Edenu se uskutečnilo na Silvestra tradiční derby pražských nejlepších klubů, tedy tentokrát hostující Sparty a domácí Slavie. Nejprve proti sobě nastoupili v kategorii veteránů hráči nad 4...

Velká vánoční soutěž Naší Prahy: desítky cen udělaly radost již pod stromečkem

Před vánoci byla ukončena poslední letošní soutěž časopisu, webu a FB Naše Praha. Ještě před Štědrým dnem jsme splnili slib a výhry od nás dostali výherci jako dárek pod stromeček. Kdo se podívá do Yp...

Slavia v závěru fantasticky otočila derby!

V pátek 29.12. večer se v zaplněné hale v Edenu odehrálo jedno z nejdramatičtějších utkání historie slávistického futsalu. Červenobílí téměř po celý zápas se Spartou prohrávali o branku, v dramatickém...

Silvestrovské oslavy v Praze byly pro hasiče klidnější

Během silvestrovských a novoročních oslav zasahovali pražští hasiči u 33 případů. Celkem bylo evidováno 29 požárů, které byly způsobeny zábavní pyrotechnikou. Počet odpovídá trendu z posledních pěti l...

Na zastávce MHD I. P. Pavlova jsou nové koše

Městská část Praha 2 nechala rozmístit nové koše na zástavce městské hromadné dopravy I. P. Pavlova. Jsou větší než ty stávající a horní část je uzpůsobena pro odkládání cigaretových nedopalků. Radnic...

Poptávka po bytech v Praze roste. Nejvíce se staví na Praze 5 a 9

Institut plánování a rozvoje Prahy představil každoroční analýzu, která zkoumá aktuální bytovou výstavbu v rámci developerských projektů na území Prahy. Analýza ukazuje vývoj na trhu s rezidenčními ne...

Náhradní přívoz za zřícenou lávku pro pěší v Troji

Organizace ROPID ve spolupráci s Prahou a Pražskou paroplavební společností zahájila 23. 12. provoz náhradního přívozu P8 za zřícenou lávku pro pěší mezi Trojou a Císařským ostrovem. Nový přívoz je v ...

Plynovou pistolí střílel po labutích, oslavoval tak Nový rok

Strážníci se hned ráno na Nový rok zabývali případem muže, který měl dle svědků na náplavce střílet blíže neurčenou zbraní po labutích a na ukotvené lodě. Údajně tak oslavoval příchod nového roku. Na ...

Kam míří pražské hvězdárny a planetárium?

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy mají nového šéfa a zároveň se mohou pochlubit i tím, že odcházející ředitel Marcel Grün se stal čestným občanem Prahy.

Vánoční cukroví: zbytky končí v mrazáku i v koši. Zvířatům nepřilepší

Podle průzkumu Z farmy domů letos peklo doma vánoční cukroví 77 procent lidí, dalších 17 procent ho koupilo. Zbytek jej dostal od příbuzných či známých nebo se obešel úplně bez něj. Většina lidí během...

Staroměstský orloj se na několik měsíců zastaví

Rekonstrukce Staroměstské radnice pokračuje a další její etapa se týká orloje. Orloj se kvůli rekonstrukci zastaví v pondělí 8. ledna. Naposledy jej diváci uvidí a uslyší v 9 hodin ráno a poté začne p...

Odhalte tajemství nočního pralesa ve skleníku Fata Morgana

Sníte uprostřed zimy o exotice, ale nemáte možnost cestovat tisíce kilometrů do Brazílie, Vietnamu či Ekvádoru? Nevadí, trojská botanická zahrada vám alespoň část vašich snů splní díky procházce noční...

Články abecedně vzestupné

Legislativní novinky 2013: zvýší se DPH, pracující důchodci přijdou o 25 tisíc ročně, absolventi budou obtížněji hledat práci

V roce 2013 čeká Českou republiku několik významných změn, které se dotknou téměř všech jejích obyvatel. Jde především o změny související s přijetím daňového balíčku, který zavádí například změnu saz...

Legislativní novinky 2013: zvýší se DPH, pracující důchodci přijdou o 25 tisíc ročně, absolventi budou obtížněji hledat práci

V roce 2013 čeká Českou republiku několik významných změn, které se dotknou téměř všech jejích obyvatel. Jde především o změny související s přijetím daňového balíčku, který zavádí například změnu saz...

Legislativní novinky 2014: Česko čekají zásadní změny. Dotknou se prakticky všech občanů

Od 1. ledna 2014 vstoupí v účinnost nový občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, zákon o veřejných rejstřících a řada dalších doprovodných zákonů. Jde o jednu z nejzásadnějších změn soukromé...

Legislativní změny přinášejí novinky pro zaměstnance. Změny se týkají přibližně čtyř milionů lidí

Sněmovna začátkem listopadu schválila několik legislativních změn. Většina z nich vejde v platnost 1. ledna 2012 a dotkne se takřka všech občanů České republiky. Významnou a obsáhlou novelou prošel i ...

Lego festival se vrací do Vysočan. Tentokrát s modelem Formule 1, helikoptérou nebo čtyřkolkou

Galerie Harfa navazuje na loňský úspěšný Lego festival, který potěšil tisíce fanoušků těchto barevných kostek a všeho, co se z nich dá vyrobit. Letos se mohou těšit na další lahůdky, které nabízí řada...

Lego festival v Harfě pokračuje. V sobotu na vás čeká robot z lega

Lego festival, který je k vidění do 14. října v Galerii Harfa, přináší další lákadlo pro hravé milovníky tohoto celosvětového fenoménu. Tuto sobotu, 29. září, od 13 do 17 hodin, předvede Stanice techn...

Legovíkend v Letňanech

Obchodní centrum Letňany zavalí o víkendu 9. – 10. června tisíce kostiček Lego. Návštěvníci centra se budou moci s novou kolekcí Lego Ninjago utkat ve víkendovém turnaji o titul Mistr bojových umění S...

Lehce podnapilý muž hlídce neujel

Lehká cyklotrasa kolem Morávky

Lehovec: nová parkovací místa, odpočinková zóna a dětská hřiště

Zlepšit životní podmínky pro obyvatele a zatraktivnit celou oblast Prahy 14 se postupně snaží městská část modernizací veřejných prostor. Součástí dalších plánovaných změn je i realizace projektu Vizí...

Články abecedně sestupně

Lékaři krajské nemocnice ošetřili za den 162 pacientů, kteří upadli na náledí

Zlín – Náročnou službu měli v úterý 28. února lékaři traumatologického oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati. Během 24hodinové služby totiž v úrazových ambulancích ošetřili 162 pacientů, kteří se...

Lékaři krajské nemocnice jako jediní v kraji vyšetřují tenké střevo pomocí kapslové metody

Od letošního října začali gastroenterologové interní kliniky zlínské Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) vyšetřovat tenké střevo pomocí tzv. kapslové enteroskopie. Zlínští lékaři kapsli používají jako je...

Lékaři budou v Olomouci diskutovat o domácích porodech

Dvě stovky odborníků v oblasti péče o novorozence se ve středu 12. listopadu 2008 sjedou do Olomouce na třídenní konferenci XXIV. Neonatologické dny, jejímž pořadatelem je Novorozenecké oddělení Fakul...

Lékaři besedují v Ostravě o porodnictví

Lékaři a sestry se vzdělávají celý život

Lékaři a sestry frýdecko-místecké nemocnice mají možnost absolvovat další kvalifikační vzdělávání. V současnosti je celkem 44 lékařů a 41 sester zařazeno do specializačního vzdělávání s cílem získat s...

Lékaři a sestry bojují proti cukrovce

Centrum péče o diabetika založené při interním oddělení frýdecko-místecké nemocnice pořádá pravidelné semináře pro lékaře v regionu. Jeden z nich proběhne ve spolupráci se Sdružením praktických lékařů...

Lékař vystaví v Porubě své obrazy

Lékař Tomáš Utíkal z frýdecké nemocnice vrací zrak Afričanům

Zástupce primáře Beskydského očního centra v Nemocnici Frýdek-Místek Tomáš Utíkal letos odjel do Malawi v Africe, aby pomohl vrátit zrak lidem, kteří trpí šedým zákalem. Počet pacientů potřebujících o...

Lékař měl podle pacienta ordinovat v opilosti

Policisté z Otrokovic v úterý obdrželi anonymní oznámení od pacienta, který tvrdil, že jeden internista ordinuje pod vlivem alkoholu. Policejní hlídka proto ihned vyjela na místo a lékaře vyhledala. Č...

Lékař Jiří Šimíček vystavuje v porubské Galerii Ametyst

Výstava obrazů bývalého internisty a kardiologa je k vidění od 16. září v Galerii Ametyst ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.