V Praze to ale není tak zcela jednoduché. Když budete chtít nadávat, tak je potřeba vědět komu a za co. Na směsný (netříděný) odpad je rozdělení zhruba na čtyři čtvrtiny, každou část obhospodařuje jiná společnost. Další rozdíl je ve tříděných odpadech, kde platí to samé – logicky, elektrošrot se odváží jinam než bílé sklo nebo třeba papír. Obecně nicméně platí, že na každém konjejneru (platí to u „popelnic“ v domě na směsný odpad, i tříděných barevných nebo třeba i podzemních – je jméno společnosti, pod kterou daný kontejner patří a též číslo na dispečink! Je tu též napsáno, kdy se dané kontejner odváží. Pokud v případě nepořádku člověk informuje dispečink, že je kontejner plný a případně nepořádek je i v okolí, prospěje to víc, než pouhé nadávání.
Pomohou i úřady – znáte call linku na ten váš či nahlášení problému přes MMS?
Mohou pomoci a to ejména při větším nepořádku – i běžné call linky na příslušné úřady, řada pražských radnic takové má, stejně jako možnost nahlásit nepořádek přes MMS nebo mailem s fotkou. Radnice problém zaevidují, ale stejně záležitost předávají k vyřízení na příslušnou svozovou společnost. S problematikou tu prázdných tu přeplněných kontejnerů úzce souvisí neochota některých lidí třeba krabice složit a rozšlapat a podobně. A též dodržovat pro jaký účel kontejnery jsou. Snažme se chovat vstřícně a pokud problém vidíme, oznamme na patřičné místo. Sdílení informace v hospodě nebo facebookové skupině (což je ostatně podobné) asi nebude tím nejcílenějším řešením. Naopak pokud se v některých lokalitách problém opakuje, je dlouhodobý, a orgány dlouhodobě bezdůvodně nereagují na navýšení frekvence svozu nebo nedostačující počet kontejnerů, pak nás informujte, my se budeme snažit pomoci. Děkujeme.
Jak to je letošní rok
Již před vánoci konsorcium Pražské odpady 2016–2025, které tvoří Pražské služby, a.s. a svozová firma AVE CZ, uvedly, jak zajistí během vánočních a novoročních svátků svoz směsného a tříděného odpadu na území metropole. Program svozu je vytvořen tak, aby se v maximální možné míře předešlo přeplňování sběrných nádob a nevznikal kolem nich nepořádek. V termínu od 24. 12. do 31. 12. 2017 budou standardně zajištěny normální pracovní směny a svoz směsného odpadu bude probíhat dle příslušných svozových programů, tedy jako v běžných dnech. Z důvodu větší zátěže na stanovištích tříděného odpadu budou svozy tříděného odpadu realizovány v posíleném režimu. Na některých územích budou probíhat mimořádné svozy papíru a skla. Jedná se zejména o zatížené oblasti (např. velká sídliště).
Svoz směsného odpadu bude zajištěn následovně:
21. – 31. 12. 2017
normální svoz dle příslušných svozových programů
1. 1. 2018
svoz až na výjimky neprobíhá, náhradní svoz proběhne v následujících dnech
2. 1. – 6. 1. 2018
bude probíhat normální svoz s případným časovým posunem (max. 1 den)
Svoz tříděného odpadu bude zajištěn následovně:
21. – 31. 12. 2017
normální svoz dle příslušných svozových programů
1. 1. 2018
svoz až na výjimky neprobíhá, náhradní svoz proběhne v následujících dnech
2. 1. – 6. 1. 2018
bude probíhat normální svoz s případným časovým posunem (max. 1 den)
Proč ne stromky do kontejnerů?
Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. „V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (například na sídlišti), lze stromky volně odložit vedle nich. Pokud nemáte popelnici volně přístupnou z ulice (některé činžovní domy a rodinné domy), prosíme o odložení vánočního stromku u nejbližšího kontejneru na tříděný odpad,“ vyzývá tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Jejich odvoz započne den po Štědrém večeru a následně bude probíhat po celý leden a únor. Konečná zastávka pro vánoční stromky je u odběratele, který se zabývá zpracováním dřeva. Stromky jsou nadrceny a následně využity např. v zahrádkářském průmyslu do kompostu. Znečištěné nebo nedostatečně odstrojené stromky putují společně se směsným odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice. Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora.
Oleje a tuky nepatří do kanalizace
Oleje a další potravinářské tuky zanáší kanalizační síť a enormně zatěžují technologie čistící linky odpadních vod. Pražské služby doporučují odevzdat odpad ze smažení a fritování v jednom z dvaceti pražských sběrných dvorů, odkud putují k dalšímu zpracování. Sběr olejů a tuků z domácností funguje v metropolitních sběrných dvorech rok a za tu dobu bylo podle statistik pražského magistrátu odevzdáno 4,6 tuny použitých potravinářských olejů. Nejlepším způsobem je přinést olej v uzavřené PET láhvi. Většina odevzdaného oleje končí v biopalivech, ale potenciál využití odpadních jedlých tuků je mnohem širší.