Před deseti lety se o lékařské službě první pomoci velmi žhavě diskutovalo. Lidově řečené pohotovosti se pacienty velmi často zneužívaly, a tak se jejich počet napříč republikou značně zmenšil. V Praze však není třeba se obávat – lékařských pohotovostí je dostatek. V současnosti je najdete ve všech velkých nemocnicích a na několika poliklinikách. Širší možnost výběru mají Pražené především při řešení problémů, které spadají pod všeobecné praktické lékařství, i v případě dětské a zubní pohotovosti však mají na výběr.
Spádovost již roky neexistuje
„Je nám líto, ale vy k nám spádově nepatříte, musíte jinam…“ Věta, kterou je stále možné slyšet nejen v pohotovostních ambulancích – spádovost už ale 29 let není argumentem. Bydliště nemůže být, ani podle ministerstva zdravotnictví, důvodem k odmítnutí péče. Češi, tedy i Pražené, mají právo na svobodnou volbu lékaře. Je tedy zcela na vás, zda pojedete na pohotovost, která je nejbližší vašemu místu bydliště, a nebo pojedete na druhý konec Prahy, protože tam máte například lepší zkušenosti díky předchozímu bydlišti.
Argumentem pro pacienta je paragraf 11 zákona o zdravotním pojištění, kde je právo na volbu kterékoliv smluvní nemocnice, a paragraf 48 zákona o zdravotních službách, který zaručuje právo nebýt bezdůvodně odmítnut. Je ale důležité říci i fakt, že odmítání má někdy věcný důvod. Kdy vás lékař či nemocnice mohou odmítnout? Lékař v ambulanci tak může udělat, pokud má plný stav – pak nemusí pacienta přijmout do evidence. Nemocnice musí pacienta v akutním případě přijmout vždy, v neakutním ho může odmítnout, pokud má plný stav. Specifické je to u záchranky, která pacienta vždy odveze do nejbližší volné nemocnice, a pacient si vybírat nemůže.
S čím vám na pohotovosti pomohou?
Lékař na pohotovosti ošetřuje náhle vzniklé zdravotní obtíže neohrožující život. V souvislosti s tím předepisuje farmakoterapii pro tyto náhle obtíže. Doporučení k dalšímu vyšetření, pokud nejde o urgentní stav, navrhuje lékař LSPP registrujícímu praktickému lékaři na základě závěru svého vyšetření písemnou zprávou. Na pohotovosti vám tedy pomohou se záněty horních a dolních dýchacích cest, horečkou, angínou, zánětem močových cest – tedy vším, co byste za normálních okolností řešili se svým praktickým lékařem.
V nemocnicích samozřejmě najdete i úrazové pohotovosti, které řeší zlomeniny či vážné úrazy. Čekat v bolestech nemusíte ani v případě zubů. Pokud máte například akutní zánět, problémy se zuby moudrosti či komplikace po předchozím zubním zákroku, pomohou vám na některé ze zubních pohotovostí. Oba dva typy pohotovosti jsou samozřejmě zajištěny i pro dětské pacienty.
Kdy je lepší volat záchranku
Zdravotnická záchranná služba řeší náhle vzniklé závažné zdravotní problémy, které přímo ohrožují život, poté, co pacient nebo někdo z jeho okolí telefonicky informuje dispečink záchranné služby. Až v pětině případů ale dorazí sanitky k lidem, kteří pomoc záchranářů nepotřebují. Kdy tedy neotálet a záchrannou službu zavolat? Základní náplní činnosti ZZS je zajišťování přednemocniční neodkladné péče osobám se závažným postižením zdraví nebo v přímém ohrožení života.
Za závažné postižením zdraví se považuje náhle vzniklé onemocnění, těžký úraz, poruchy vědomí, dýchání, otravy, alergie nebo jiné zhoršení zdravotního stavu, které působí prohlubování chorobných změn, jež mohou vést bez neprodleného poskytnutí zdravotnické záchranné služby ke vzniku dlouhodobých či trvalých následků, případně až k náhlé smrti, nebo náhle vzniklá intenzivní bolest nebo náhle vzniklé změny chování a jednání postiženého ohrožující zdraví nebo život jeho samého nebo jiných osob. Přímým ohrožením života se rozumí náhle vzniklé onemocnění, úraz nebo jiné zhoršení zdravotního stavu, které vede nebo bez neprodleného poskytnutí zdravotnické záchranné služby by mohlo vést k náhlému selhání některé ze základních životních funkcí lidského organismu.
Lékařská služba první pomoci v Praze
Praha 1 – Městská poliklinika
Pokud žijete v centru, nejbližší pohotovost najdete v Městské poliklinice ve Spálené ulici 12. Ordinační doba je přes týden od sedmé hodiny večerní až do šesté hodiny ranní, v sobotu, neděli a o svátcích přijímají v kteroukoli hodinu. Na poliklinice najdete praktickou a zubní pohotovost pro dospělé. Telefonní kontakt je 222 924 295, na zubní pohotovost 222 924 268.
Praha 2 – Všeobecná fakultní nemocnice
Nemocnice na Karlově náměstí, U nemocnice 2 a Ke Karlovu 2, poskytuje praktické lékaře pro děti a dorost ve všední dny od čtyř dopoledne do sedmi ráno, víkendy a svátky nepřetržitě. Telefonní číslo je 224 967 777. Dále zubní pohotovost, která však nevykonává běžnou zubní pohotovostní službu, ale pouze stomatochirurgickou pohotovostní službu. Najdete zde i oční pohotovost, která ordinuje ve všední dny od pěti odpoledne do sedmé ranní. Telefonní číslo je 224 962 344 a 224 962 349.
Praha 4 – Thomayerova nemocnice, Šustova
V rámci této městské části fungují pohotovosti dvě. První z nich se nachází ve fakultní Thomayerově nemocnici, Vídeňská 800. Ordinační doba je ve všední dny od sedmé hodiny večerní do půl sedmé ráno. Přes svátky, soboty a neděle můžete přijít kdykoli. Pohotovost najdete v pavilonu B1. Na pohotovosti v Thomayerově nemocnici zajišťují akutní péči o dospělé, děti a dorost, ale i zubní pohotovost pro dospělé, která ve všední dny funguje od půl šesté večerní do půl jedenácté, přes víkendy a svátky vám pomohou od půl osmé ranní do půl jedenácté večer. Telefonní kontakt na dospělé je 261 082 520, dětské 261 083 783, zubní 261 083 546, 730 578 741.
Druhou pohotovost pro dospělé najdete na Chodově na adrese Šustova 1930/2. Ordinační hodiny začínají v sedm hodin večer a končí v sedm hodin ráno. Přes víkendy a svátky ordinují nepřetržitě. Telefonní kontakt je 296 506 302.
Praha 5 – Motol
Pražané ze Smíchova a okolí mají nejbližší pohotovost v Motole, V Úvalu 84. Ordinační doba začíná v sedm hodin večer a končí v půl sedmé ráno. Stejně tak jako u všech pohotovostí ordinují o víkendech a o svátcích nepřetržitě. V Motole najdete pohotovost jak pro děti, tak pro dospělé, zubní pohotovost je však pouze pro děti. Telefonní kontakt je 223 438 590 nebo 224 431 111.
Praha 6 – Ústřední vojenská nemocnice
Pokud bydlíte v Praze 6, v případě nouze se vydejte do Ústřední vojenské nemocnice. Na mapách si stačí vyhledat U vojenské nemocnice 1200. Pohotovost, kterou najdete v budově CH2, poskytuje praktické lékařství pro dospělé. Ordinační doba je ve všední dny od 19:00 do 7:00, o víkendech a svátcích nepřetržitě. Telefonní kontakt je 973 203 571.
Praha 8 – Fakultní nemocnice Bulovka
Lékařská služba první pomoci (LSPP) pro děti i dospělé se nachází ve zrekonstruovaných prostorech přízemí budovy č. 2.
Pohotovost pro dospělé
Provozní doba
PO–PÁ 19.00–6.00
SO, NE, SVÁTKY nepřetržitě.
Kontakt
+420 283 842 222, +420 266 08 3301
Dětská pohotovost
Provozní doba
PO–PÁ 16.00–6.00
SO, NE, SVÁTKY nepřetržitě.
Kontakt
+420 28384 2224
Praha 10 – Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Šrobárova 50, poskytuje pohotovostní péči pro dospělé nepřetržitě. Nemocným však doporučuje, aby pokud možno využívali čas mezi 18:30 a 23:00 ve všední dny a o víkendech a svátcích čas mezi 8:00 – 20:00. Mimo uvedené hodiny poskytují službu lékařské pohotovostní služby lékaři Centrálního příjmu interních klinik. Telefonní číslo je 267 163 778.
Přehled pohotovostních lékáren
Praha 1 – Pohotovostní lékárna Palackého, nepřetržitý provoz, Palackého 5
Praha 2 – Pohotovostní lékárna U Svaté Ludmily, nepřetržitý provoz, Belgická 37
Praha 4 – Pohotovostní lékárna – lékárna TN, nepřetržitý provoz, Vídeňská 800
Praha 5 – Pohotovostní lékárna Fakultní nemocnice v Motole, nepřetržitý provoz, V Úvalu 84
Praha 7 – Pohotovostní lékárna BENU Lékárna, nepřetržitý provoz, Fr. Křížka 22
Praha 8 – Pohotovostní lékárna – Ústavní lékárna Na Bulovce, nepřetržitý provoz, Budínova 67/2
Praha 10 – Lékárna Poliklinika Malešice, nepřetržitý provoz, Plaňanská 573/1
Praha 11 – Lékárna Šustova, nepřetržitý provoz, Šustova 1930/2