Počasí
Praha 5 °C Úterý, 19. března 2024, Svátek má Josef
Go to content
Naše Praha na Facebooku

zánět

Karel Janeček: Doba covidismu byl jeden velký podvod na lidech. V USA už se vyšetřuje

„Jako matematik a expert na teorii pravděpodobnosti a řízení rizik jasně říkám: Je absolutně nepřijatelné ze sobeckého strachu o sebe hazardovat se zdravím a životy našich dětí. Takové riziko, poničení zdraví našich dětí, není morálně přípustné,“ říká v rozhovoru pro Naše Praha matematik a předseda Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.

Uveitida vám změní život. Může vzít i zrak

Zrak ohrožující onemocnění. Nebo také nitrooční zánět, který může mít různé příčiny. A do třetice, vzácné onemocnění, se kterým se podle odhadů může v ČR potýkat 4 až 7 tisíc lidí. To je uveitida. Zakladatelka a současně ředitelka Nadačního fondu Sudička v podcastu Na jedno popisuje málo známé onemocnění, které se nevyhýbá ani dětem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Antibiotická rezistence. Větší zabiják než následky dopravních nehod!

Stalo se možná až trochu nešvarem, že při zvýšené hladině CRP (= nespecifický ukazatel zánětu) předpokládáme, že nám lékař hned předepíše antibiotika. Jenže zdaleka ne vždy jsou potřeba. Rozhodování, zda antibiotika indikovat či nikoliv, není vždy černobílé. Záludnosti testování CRP nám objasnila praktická lékařka MUDr. Ludmila Bezdíčková.

Záchrana koní po úrazech? Kmenové buňky!

Díky vědeckému pokroku se rýsuje u chronických onemocnění koní slibná alternativa v podobě buněčné terapie. Léčba kmenovými buňkami u zvířat léčí osteoartrózu, dermatitidu, záněty šlach i další potíže. Podle české firmy Contipro lze kmenové buňky šetrně izolovat z tukové tkáně zvířete a jednoduše aplikovat v jediné injekci. Buněčná terapie na míru se tak rozvíjí i v Česku.

„Je to adrenalin od startu do cíle. Nic jiného, než titul neberu,“ říká sajkárkrosař Ondřej Čermák před nedělním závodem v Lokti

Pamatujete? Nedělní dopolední seriál a pak na dvojce rachot motorů, prach a bláto. U nás tak trochu zapomenutý sport se v Evropě dostal na profesionální úroveň a baví lidi. Letošní seriál mistrovství světa v sajdkárkrosu se hned dvakrát zastaví i v ČR. A z pohledu českého fanouška zřejmě přepíše historii.

Rocker Vilém Čok: Slova žena a muž musí zůstat!

Za necelý měsíc oslaví známý rockový zpěvák Vilém Čok (59) kulaté narozeniny. S hudebníkem, který působil v legendárním Pražském výběru a v dalších skupinách a má za sebou i účinkování ve filmech, si Naše Praha popovídala nejen o jeho profesním životě, ale také o aktuálním politickém dění.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Kam v Praze na pohotovost, a kdy je nutné volat záchranku?

Nesnesitelná bolest zubu, dítě s nevolnostmi, náhlé horečky nebo angína. Návštěvě LSPP - Lékařské služby první pomoci neboli pohotovosti, se čas do času nevyhne nikdo z nás. Funguje ještě stále spádovost podle bydliště? Kde v Praze ošetří děti, kde dospělé, kam jít s bolestí zubů a kde najdete nonstop lékárny? Sepsali jsme pro vás všechna místa, která se vám při nemoci či jiných zdravotních problémech mohou hodit. Ne vždy je ale možné se na pohotovost dopravit sám, proto odpovíme i na otázku, kdy je nutné zavolat záchranku.

Konec dovolené: jak připravit oči na návrat do pracovního procesu?

Stejně jako celý lidský organismus, potřebují i oči pauzu. Během dovolené na oči může působit i řada vlivů, které jim spíše uškodí. Oči mohou být podrážděné vlivem slunečného záření, větru nebo chemicky upravovanou vodou z bazénů. To vše činí oči náchylnějšími k zánětům. Návrat do pracovního procesu není pro oči snadný. Negativně působit může práce na počítači a klimatizované kanceláře.

Chirurgický zásah pomáhá v boji s těžkou obezitou

Bariatrické operace jsou prakticky jedinou účinnou metodou, která vede k výraznému dlouhodobému snížení nadváhy u lidí, trpících těžkou obezitou. Chirurgové Nemocnice Na Homolce byli jedni z prvních v České republice, kteří se touto léčbou v 90. letech minulého století začali zabývat, a byli úplně první, kteří v Čechách zavedli metodu bypassu žaludku a takzvané sleeve resekce žaludku.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Proč dentální hygiena? Jen čisté zuby neonemocní

Vlastní zuby mohou člověku sloužit prakticky celý život. Podmínkou je, že jim budete věnovat odpovídající péči. Samozřejmostí je každodenní čištění, ale nejen to - svému chrupu byste měli dopřát i pravidelné ošetření u specialisty na dentální hygienu.

Jak přežít cestu autem do Chorvatska?

Na místě zeměpisného názvu „Chorvatsko“ si v titulku klidně představte třeba Itálii, Francii nebo Bulharsko. Chorvatsko však podle statistik Ministerstva zahraničí stále patří k nejoblíbenější letní destinaci, kterou Češi v létě navštěvují. A mnohdy se sem dopravují právě autem.

Čistil si už váš pes zuby?

Až 4 z 5 psů starších tří let trpí onemocněním dásní, přesto 90 procent majitelů je přesvědčeno o zdraví zubů a dásní svých psů. Na podporu dentální hygieny psů je zaměřen celosvětový program »Měsíc zdravého chrupu«, v ČR i SR proběhne letos v červnu již 7. ročník. Bude ho provázet masivní sampling 250 000 vzorků Pedigree Denta Stix, které budou zdarma rozdávat majitelům psů v parcích a centrech větších měst hostesky.

Brýle potřebují tři z pěti Čechů. Za brýle a kontaktní čočky utratí až čtyři miliardy korun ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje zlomek lidí. Výjimkou naopak nejsou ti, kteří si bez předchozího vyšetření brýle opatří v drogerii nebo u benzinové pumpy. Oční specialisté však před těmito nákupy důrazně varují.

Brýle potřebují tři z pěti Čechů. Za brýle a kontaktní čočky utratí až čtyři miliardy korun ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje zlomek lidí. Výjimkou naopak nejsou ti, kteří si bez předchozího vyšetření brýle opatří v drogerii nebo u benzinové pumpy. Oční specialisté však před těmito nákupy důrazně varují.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Sobota je Světovým dnem psoriázy

Sobota 29. října bude Světovým dnem psoriázy neboli lupénky, závažné kožní nemoci, kterou v ČR trpí na 250 tisíc lidí. V Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně je v současnosti v její péči celkem 16 pacientů, kteří trpí závažnou formou tohoto onemocnění. Jejich léčbou se zabývá zdejší Centrum pro biologickou léčbu psoriázy.

Pojízdná zubařská ordinace pro psy

Pravidelné čištění zubů by mělo být samozřejmostí nejen u lidí, ale také u psů. Pokud majitel nečistí psovi zuby alespoň dvakrát týdně, hrozí jeho psovi zánět dásní. Nezávislé studie ukázaly, že 80 % psů starších tří let trpí onemocněním dásní, ale pouze 5 % majitelů psů si tento problém uvědomuje a řeší. Zanícené dásně psa bolí, ale vnější projevy nejsou zřetelné.

Leopold Sulovský dobýval vrchol K2

      Horolezec Leopold Sulovský vyráží z Ostravy na himalájské expedice. Je prvním Čechem, který zdolal nejvyšší vrchol světa Mount Everest. Vystoupil rovněž na osmitisícové vrcholy Dhaulágiri a Makalu. Letos zorganizoval expedici, která se vydala k druhé nejvyšší hoře světa K2, která patří k nejobávanějším vrcholům. Devítičlenná expedice pobývala v Himalájích dva měsíce. Na vrchol ve výšce 8611 metrů se probil Libor Uher z Frýdku-Místku.