Počasí
Praha 12 °C Sobota, 18. května 2024, Svátek má Nataša
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Epidemiolog Roman Prymula: pravděpodobnost, že se něco stane, je poměrně vysoká

Profesor Prymula v exkluzivním rozhovoru s Janem Bělohubým pro Naši Prahu a Zulice.cz nejen komentuje současnou situaci, ale vysvětluje - třeba zda je možné „chytit“ koronavir opětovně, či zda se po prodělání získá imunita jako u spalniček. Jestli je latinskoamerický zabiják „jiný“ než COVID u nás. Proč je u nás situace hrozivější, než v sousedním Rakousku. Jestli viru napomáhá klimatizace, jaká je slabina roušek, a proč je z pohledu koronaviru Praha „časovanou bombou“. Zda druhá vlna bude nárazovou vlnou či jen postupným přílivem.
Profesor Prymula je nyní vládním zmocněncem. Zvětšit
Profesor Prymula je nyní vládním zmocněncem.

Jan Bělohubý

Zhruba před měsícem jsem dělal rozhovor s rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem, který na Zulice.cz a v Naší Praze vyšel s titulkem „druhá vlna může přijít už koncem srpna.“ Ztotožnil byste se s tímto odhadem? Kdy přijde další nástup nových případů podle vás?

V posledním červnovém týdnu byly hodnoty nově nakažených vícekrát přes sto a dále se tyto počty zvyšovaly. I proto vláda přistoupila k některým lokálním opatřením, třeba na severní Moravě nebo v Praze. I dále musíme logicky počítat s tím, že dojde k dalšímu navyšování. Naše populace je složitě řiditelná, my jsme měli vždy své hlavy a teď to vypadá, že jsme opustili všechny principy, které jsme do této doby poměrně ukázněně dodržovali.

Můžete prosím srovnat situaci u nás a u sousedů?

Na začátku prázdnin je to u nás výrazně horší než třeba v sousedním Rakousku, kde bezpečnostní principy lidé dodržují. Tedy například se lidé nesnaží k sobě přistupovat na nějaké kratší vzdálenosti, a nikdo to nemusí hlídat. V Rakousku chápou, že virus nezmizel (!), a že by se nadále měli sami chránit. Dělají to pro sebe, a také to je na rakouských číslech vidět. Přestože je jejich rozvolňování obdobné jako u nás, tak u nich nárůst není.

Co byste tedy vzkázal lidem u nás?

Jen touto prostou, možná až selskou úvahou, bych chtěl apelovat na fakt, že riziko tady je – situace u nás je tímto možná v tuto chvíli překvapivě problematičtější než v jiných zemích, kde je situace stabilnější. Jen Izrael je země, kde ta druhá vlna v klasické podobě už je. U ostatních zemí vidíme situaci klidnou, někde mírný nárůst v posledních dnech, ovšem u nás je navýšení poměrně značné, byť lokální.

Neukázněnost Čechů?

Jistě trochu ano. Pravdou je, že není podle poslední situace nutno, abychom nosili roušky venku a podobně. Ale opravdu fakt, že na mnohých veřejných akcích a určitě v různých podnicích a barech lidé už nedodržují jakákoli pravidla, logicky musí vést k tomu,

že když se tam dostane JEDEN jediný nakažený, tak za dobu pěti šesti hodin a vzájemné blízkosti třicet čtyřicet centimetrů, musí (nebo může) vzniknout ohnisko nákazy díky vysokému počtu vzájemných kontaktů

Hovoří se o vlně nákazy. Bude to podle vás postupný příliv nebo náhlá vlna?

To by byla už opravdu spekulace. Může se stát, že to přijde v horizontu 14 dnů (rozhovor byl 26. června), může to být později, může to být i na podzim. Může to být pozvolný nárůst, ale i exponenciální vlna. Míra pravděpodobnosti, že se něco stane, je ale poměrně vysoká.

Mohou druhou vlnu ovlivnit i dovolené v zahraničí, kde se potkávají lidé z různých zemí?

Vzhledem k ostatním aktivitám dovolená nemusí být ta nejrizikovější. Záleží na způsobu. Pokud někdo pojede vlastním autem do Chorvatska do pronajatého bungalovu, a čas bude trávit u moře nebo procházkami a sedět v daném bungalovu, určitě bude i méně ohrožen než tady v Čechách. Naopak když poletí letadlem do nějakého hotelu a účastní se tam nějakých hromadných aktivit, tak samozřejmě míra rizika narůstá. České cestovní kanceláře chtějí pronajímat celé hotely, dalo by se říci„mononárodně“, což by opět snížilo riziko.

Je větší riziko nákazy přenosem dotekovým nebo kapénkami?

Ukazuje se, že dominující je opravdu ten kapénkový přenos, protože v zemích, kde se nosily roušky, a omezil se osobní kontakt, šel počet nakažených dolů. Kontaktní přenos, pokud se dodržují hygienická pravidla, se uplatňuje spíše minoritně. Číselný poměr se nedá vyjádřit.

Praha – je to větší časovaná bomba než ostatní území republiky?

Určitě ano! Je to metropole, koncentruje se tu dění i lidé, a toto platí u prakticky všech metropolí. Ve velkých městských aglomeracích je riziko vždy větší kvůli množství kontaktů než například na venkově. Dokonce jsou na světě „vesnické“ části, kam virus ještě nezavítal.

Co byste doporučoval, čeho se vyvarovat v Praze…

Chodit po venku nebo se najíst v běžné restauraci během dne je z pohledu rizika velmi malé. Naopak lidé by se měli zvážit dlouhé večery v barech nebo klasických hospůdkách, kde je koncentrace lidí vysoká. Pravděpodobnost rizika nákazy zde je v tomto období poměrně veliká.

Co pražské MHD?

Pokud mohu zhodnotit situaci v pražské MHD, tak Praha se s tím poprala dobře, a lidé také vládní opatření v období pandemie dodržovali. Dostáváme se do letních měsíců s vyššími teplotami, takže především v tramvajích a autobusech bez klimatizace bude obtížné dodržovat nošení roušek. S ohledem na zvýšení počtu nakažených na konci června do odvolání platí povinnost nosit roušky v metru.

Může klimatizace resp. vzduchotechnika přispívat k šíření virů?

O tom se stále vedou mezi odborníky rozsáhlé spory. Spekulovalo se o tom, že dochází k šíření i filtroventilací a klimatizací, jako v případě SARS v minulosti, ale žádné přímé důkazy pro to nebyly.  I přesto Čína ve velkých mrakodrapech klimatizaci vypnula. Existují studie, které ukazují, že virus přežívá v aerosolu i tři hodiny, jsou studie, které virus nalezly u ústí klimatizace, což by mohlo svědčit pro to, že se vir takto může šířit. Ale zatím to prokázáno nebylo a určitě to v případě COVIDu není dominantní cesta přenosu.

Od června působíte jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR. Můžete laikům popsat, co tato pozice obsahuje za pracovní náplň?

Na výstupu by měla být koncepce české zdravotnické vědy, optimalizace jejího financování, a alokace prostředků na budoucí granty. V počáteční fázi se seznamuji s výkonností v klíčových vědeckých centrech, která v poslední době významně narostla. Cílem je optimalizace, abychom tu udrželi nápady. Nechci, aby české nápady třeba vlivem nedostatku prostředků se „odstěhovaly“ do zahraničí, kde pak z toho mají velké zisky. Měli jsme řadu technologií, objevů a patentů, které byly zrealizovány v cizině. Tomu bychom chtěli předejít. Opravdu se tedy jedná spíše o funkci koordinační než řídící. Nelze ale pochopitelně naplánovat, že tu budeme mít nositele Nobelovy ceny.

Mutuje koronavirus?

Pochopitelně mutuje jako každý virus, je to přirozená vlastnost virů. Nejde ale o zásadní mutace, pouze v jednom případě zmutoval kmen viru, na který se již připravovala vakcína. Nyní je známo zhruba 30 hlavních mutací, přičemž jejich nebezpečí je obdobné. Vysoká úmrtnost v latinské Americe je dána spíše tristním stavem zdravotní péče, než vyšší agresivitou viru. Zkrátka nejsou příliš odlišné klony virů na různých kontinentech.

Jaké byly reakce na váš termín „promořování“?

Byl to naprosto regulérní termín, s kterým teď už nikdo problémy nemá. Ale na začátku se zdálo, že by mne za to mnozí nejraději pověsili na prvním sloupu. Princip promořování ale není v případě COVIDu zcela použitelný, protože se jedná o klasické respirační onemocnění s krátkou dobou imunity. Nová nákaza je tedy možná.

Jako člověk, který se stal tváří a symbolem boje proti koronaviru, a přeneseně „nařídil roušky a zavřel hranice“ jste musel čelit řadě výhrůžek…

Jak se ta situace vyvíjela, tak těch invektiv bylo více a více, byť se to v takové funkci tak nějak očekává. Dostáváte-li ale denně několik výhrůžek typu „budeš viset“, nebo „teď to spočítáme tvý rodině“…, pak už reagovat musíte. Reagoval jsem v podstatě jen na tuto velkou výhružku, kdy byl následně ten člověk policií vypátrán. Ani jsem nevyužil policejní ochranu, která mi byla nabídnuta.

V Těchoníně na Orlicko-ústecku je armádní zařízení – Centrum biologické ochrany. Slouží například pro karanténu vojáků vracejících se ze zahraničních misí. Armádní areál běžně není otevřen veřejnosti, kromě armádních účelů má za úkol sloužit jako „záloha“ pro léčbu pacientů se zvlášť infekčními nemocemi. Je postaven tak, aby se nákaza nedostala ven. Co by se muselo stát, aby tato vojenská nemocnice se otevřela pro civilisty?

Jednali jsme o tom. Počet onemocněných koronavirem ale nedosáhl té potřeby Centrum otevřít, a Covid-19 se nepočítá mezi nejnebezpečnější nákazy. Jsou tu dodržovány nejvyšší stupně bezpečnosti a je sice kapacitně dostatečně funkční pro armádu, ale v případě pacientů z veřejnosti není úplně soběstačný – k „aktivaci“ zařízení by se sem musela stáhnout část lékařů a personálu z jiných nemocnic. Proto vzhledem k těmto třem důvodům zatím potřeba aktivovat Těchonín nevznikla.

Kdyby byla přetížena Bulovka, dal by se Těchonín využít?

Pochopitelně, bylo to tak připraveno. Mohlo by tam být umístěno asi sto pacientů, což rozhodně není malé číslo. Zhruba 20 pacientů zde může být umístěno v tom nejhorším kritickém stavu nemoci.

Roušky vs. respirátory. Zatímco respirátor ke tváři přiléhá a chrání mne, rouška (která nepřiléhá) mne nechrání, spíš ty okolo. Ty okolo chrání krom roušky i můj respirátor. Vývoj roušek jde ale rychle dopředu, takže v některých parametrech – třeba díky nanomateriálům apod. – už mohou prý zastat i funkci respirátoru. Je to tak a je zde nějaký problém?

Opravdu některé nejnovější roušky strojově šité z nových kvalitních nanomateriálů bezesporu. Jsou dokonce účinnější než respirátory třídy 3. Problémem roušek je to, jak přiléhají na obličej. Například ta skládaná strojově šitá jednorázová rouška obvykle modré barvy nepřiléhá, takže je zbytečné, kdyby byla vyrobena z nejkvalitnějších nanomateriálů. Ve Státní zkušebně se dělaly testy, a největší problém nebyl ani tak s nanomateriály, jako zda tato ochrana těsní a jak. I dobře nasazená běžná jednorázová rouška tovární výroby a při správné velikosti měla takovou netěsnost, která byla přirovnána k prostoru sto metrů širokého, kterým prochází člověk. Dnes by výrobci roušek měli mít certifikaci renomovaných laboratoří o použitém materiálu, a optimálně i reference či historii, komu své roušky dodává. Pokud běžný člověk kupuje roušky od překupníků či jiných podezřelých prodejců či e-shopů, tak to je nesmírně rizikové. 

Přejděme k vaší osobě. Vy jste vyrůstal v Hradci a Pardubicích…

Narodil jsem se v Pardubicích a celá školní léta až do gymnázia včetně jsem strávil právě v Pardubicích. Až nástup na medicínu znamenal studentské koleje v Hradci Králové. Každé to město je něčím specifické. Hradec je vysokoškolské město, je tam hodně kultury a zdaleka tam není tolik průmyslu jako právě v Pardubicích. Ale i Pardubice jsou už univerzitním městem, Pardubická univerzita si získala renomé, tedy obě města se začala prolínat. Totéž fotbal a hokej – vždycky Pardubice byly baštou hokeje a hokejový Hradec v podstatě neexistoval. Teď se to obrátilo – byl „nakoupen“ Mountfield z Budějovic a to velmi zvedlo úroveň hradeckého hokeje nahoru.  Hradci jsem byl rektorem Vojenské lékařské akademie J. E. Purkyně a od roku 2009 do 2016 ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. Od jara 2017 jsem byl již Praze a zastával do letošního června funkci náměstka ministra zdravotnictví pod ministry Miroslavem Ludvíkem a pod Adamem Vojtěchem.

Ptát se vás na relaxaci v době krize je nesmysl – ale jak relaxujete v současné době?

Od začátku koronavirové krize relax nebyl žádný, třeba za první měsíc jsem nevypil ani kapku alkoholu. Jinak od dětství hraji šachy, které mne naučil táta, a pak jsem pokračoval se šachy v Domově mládeže. Dlouhá léta jsem hrál extraligu za TJ Slavii HK (pozn. red: získal i prestižní titul mistr FIDE, jeho manželkou se stala šachová přebornice ze Slovenska), teď hraji spíše přes internet, byť ani na to není moc času. Zajímám se též o filmy – sci-fi či filmy o ponorkách. Když jsem dříve hodně jezdil po světě, měl jsem příležitost se podívat asi do tří ponorek. (smích)

Co relaxace pohybem?

Jak to jde, tak s kolegou jezdíme na kole po lesích na Hradecku, kde se dá najezdit desítky kilometrů. Kolega má motokolo, navíc nastavené na rychlost 26km/hod., takže musím fakt jezdit rychle. Zrovna minule mne fascinovalo, jak když jsme jeli rychle, on na motokole já na kole, tak nějaká skupinka na mne pokřikovala: „To se ti jezdí, když sedíš na motokole…“ (smích)

Co se vám v Praze líbí a co vás naopak štve?

Libí se mi pražské metro, to považuji za excelentní. Ale největší pražský problém je nepochybně individuální osobní doprava. Pokud člověk, který se potřebuje po městě pohybovat třeba po jednáních a nemá čas či nemá auto s řidičem, tak snaha někde zaparkovat, to je očistec.

Kdybyste se na jeden den stal primátorem s kompetencí něco změnit – co by to bylo?

Určitě též doprava, zdejší uzavírky. Nebo tvrzení, že se vůbec nic nestane, když se uzavře Smetanovo nábřeží, to se ukázalo jako minimálně liché. Když jsem jezdil zadem na ministerstvo na Senovážné náměstí, tak to trvalo pár minut. Ale když se tam zahustila doprava, tak to trvalo třeba přes dvacet minut. Pražská doprava je VELMI složitá a jakékoli změny se musí dělat velmi citlivě. A odborně, ne jenom pocitově ve smyslu „mně se líbí nábřeží bez aut“. Mně se ta myšlenka také líbí, ale je třeba to řešit profesionálně.

 

Medailonek

prof. MUDr. Roman Prymula, CSc.Ph.D.

4. února 1964 Pardubice (56 let)
bez politické příslušnosti
ženatý, dcera a syn
vojenská hodnost: plukovník v. v.
koníček: šachy za Slavii Hradec Králové

lékař a pedagog. Specializace: epidemiolog (problematika imunizace a vakcíny)
Je předsedou České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a členem řady mezinárodních společností věnujících se preventivní medicíně
od 15. března 2020 předseda krizového štábu – do konce měsíce, kdy jej vystřídal ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)
od 1. června 2020 – vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví v rámci Úřadu vlády.

 

 

 

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Hynek Čermák: Vždycky mi lidé říkají, že jsem drsňák, ale není to pravda

Oblíbený herec Hynek Čermák není jen drsným mužem ze seriálů, se zájmem v adrenalinové sporty, ale také herec vážnějších i komických rolí. Rád fotografuje ženské akty, relaxuje u řeky a má rád Dejvice. Nejen to tom jsme se bavili v Divadle Bez zábradlí, ve kterém probíhaly poslední zkoušky připravované hry Koza aneb Kdo je Sylvie, ve které hraje hlavní roli.

Peter Bebjak: Velkou výhodou Prahy je, že má k dispozici, oproti Bratislavě, velké množství kultury

Peter Bebjak je slovenský filmový a televizní režisér a příležitostný herec. Natočil úspěšné seriály jako Mesto tieňov, Kriminálka Anděl, Případy 1. oddělení, Specialisté a filmy jako Čára, Trhlina, Stínohra nebo novinka Smršť. Právě po projekci filmu Smršť jsme si ve smíchovském multiplexu povídali o jeho novém filmu, o tom, proč každý rok točí další filmový projekt, o Praze a i o filmových i nefilmových plánech do budoucna.


Předchozí články

Klokani ze zlínské zoo mají deset mláďat

Skupina 19 klokanů ve zlínské zoo se rozrostla o desítku mláďat.

Pocta Josefu Langovi, Marii Knödlové a Jaroslavu Konečnému

Zastupitelé rozhodli o udělení Ceny statutárního města Frýdku-Místku třem osobnostem.

Diecézi šéfuje biskup David, Lobkowicz zůstává

Biskup Martin David je novým "šéfem" ostravsko-opavské diecéze. Převzal část povínností sídelního biskupa Františka Václava Lobkowicze.

Obyvatelé Zlína navrhují vylepšení veřejných prostranství

Více než tři desítky návrhů na úpravu veřejných prostranství ve městě zaslali magistrátu Zlíňané. Město na projekty vyčlenilo pět milionů korun.

Minikrajina Kurta Gebauera se dočkala opravy

Na sídlišti Fifejdy ve vnitrobloku Lechowiczovy ulice existuje malý dětský ráj, který vytvořil na přelomu 70. a 80. let akademický sochař Kurt Gebauer.

Pimprlata z Žatecké slaví stovku v muzeu

Muzeum hl. m. Prahy v domě U Zlatého prstenu připravilo výstavu, na které prezentuje Divadlo Říše loutek 100 let své existence. Divadlo, které ovlivnilo mnoho generací malých Pražanů, uvidíte trochu j...

Lukáš Krpálek : Prohra mne posouvá dál

Lukáš Krpálek, zlatý z olympiády z roku 2016, mistr světa 2014 a 2019 a trojnásobný mistr Evropy zasadil v rámci projektu Kořeny osobností strom - jehličnatou kryptomerii, která samozřejmě pochází z J...

Stanice metra Jiřího z Poděbrad spolkne 1,3 miliardy

Vinohrady - Za téměř 1,3 miliardy korun zaplatí Dopravní podnik Praha (DPP) za kompletní modernizaci stanice metra Jiřího z Poděbrad. V tuto chvíli hledá zhotovitele projektu.

V kulturní tramvaji zazní i hudba

Praha - Speciální kulturní tramvaj v níž najdou po celý rok cestující informace kam v Praze za kulturou jezdí z Motolské vozovny, nejčastěji na lince 9.

Ostravská zoo usmrcuje nejen staré kusy, ale i mláďata

Dva mláďata rysa nebo 17letého lva letos usmrtila ostravská zoologická zahrada. Lev byl nemocný, avšak zabití mláďat rysa vzbudilo rozruch.

Ostrava má novou atrakci - muzeum motocyklů

Dar akademického sochaře Miroslava Rybičky stojí za vznikem muzea motocyklů v Dolní oblasti Vítkovice.

Hasiči si mákli, bouřky a deště znepříjemnily víkend

Od soboty 13hodin do nedělních 170 hodin evidovali pražští hasiči Praze 81 případů, ke kterým vyjížděli v souvislosti s bouřkou a vydatným deštěm. Nejvíce to bylo v sobotu celkem 70 událostí, neděle 1...

Kanál jako tobogán, unikum v Evropě

Libeň - Praha se může pochlubit pozoruhodným technickým řešením spojení kanalizačních stok spadištěm se spirálovým skluzem odpadních vod.

Muzeum MHD je otevřené

Střešovice - Muzum městské hromadné dopravy ve vozovně ve Střešovicích je po pandemii už v provozu, stejně jako historická linka číslo 41.

Co vám řeknou QR kódy na sloupech veřejného osvětlení?

Většina Pražanů ví, že štítky na sloupech veřejného osvětlení jsou výbornými pomocníky v nouzi. Nemusíte znát adresu, stačí na záchrance říci číslo nejbližšího sloupu a záchranáři, ale i hasiči či str...

Největší mineralogická sbírka je už přístupná veřejnosti

V Historické budově Národního muzea jsou opět k vidění minerály v původních historických vitrínách. Více než třetina byla obměněna. Jde o největší sbírku minerálů v ČR.

Říše loutek slaví U Zlatého prstenu, kochejte se pimprlaty

Muzeum hl. m. Prahy v domě U Zlatého prstenu připravilo výstavu na které prezentuje Divadlo Říše loutek 100 let své existence. Divadlo, které ovlivnilo mnoho generací malých Pražanů, uvidíte trochu ji...

Zastupitelstvo není, o lanovce se bude jednat později

Dnešní jednání pražského zastupitelstva se neuskuteční z právních důvodů. Takže rozhodování o lanovce z Podbaby a dalších záležitostech se projedná později.

Kde všude se budou o prázdninách opravovat silnice

Technická správa komunikací (TSK) pokračuje v zahájených stavbách silnic a některé už i dokončila. Na zahájení dalších oprav ( a tím i uzavírek a omezení) se netěšíme v letních měsících. Ale udělat se...

Za Thomayerku veselejší a přívětivější

Sestřičky z dětské neurologie Thomayerovy nemocnice se před dětmi objeví v v novém a veselém pracovním oděvu, díky módní návrhářce Marii Zelené.

LTE síť nově na Staroměstské, Florenci B a Palmovce

Mobilní a datové služby ve standardu LTE mohou cestující od 18. 6. využívat už v 25 stanicích pražského metra. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) s konsorciem operátorů a společností CETIN vysokorychl...

Ostravská zoo zve na komentovaná setkání se zvířaty

Komentovaná setkání opět zavedla ostravská zoologická zahrada. Návštěvníci si tak mohou zpestřit prohlídku zoologické zahrady komentovaným setkáním u vybraných druhů zvířat doprovázené povídáním jejic...

Město chce dokončit rekonstrukci podchodu a oživit jeho vzhled

Zanedbaný podchod nepatří městu. Přesto jej město chce opravit, včetně prodejen.

Zlatý věk. Flámské a holandské malířství 16. až 18. století

Malířské skvosty holandského malířství si mohou prohlédnout všichni, kteří zamíří do Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Tankodrom Novovysočanská se proměnil v silnici

Vysočany – Dobrá zpráva pro řidiče, od 17. června je Novovysočanská ulice jako nová. Skončila veškerá omezení, takže lze pohodlně projet v celém úseku od ulice Pod Plynojemem až k ulici Spojovací.

Žižkov ožívá díky Landscape festivalu uměním a architekturou

Žižkov - Na čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru českých i zahraničních architektů a umělců zpestří lidem na Žižkově od 20. června osmý ročník Landsc...

Odpad zmizel z Čimického háje

Čimice – Už od roku 2014 uklízí pravidelně spolek Vědomý dotek Čimický háj. Letos se dobrovolníci chystali opět v březnu, ale pandemie jim v tom zabránila. Ale přeci jen nakonec úklid proběhl a to 13....

Volby do Senátu Parlamentu ČR 2020

Praha - Na podzim se uskuteční volby do jedné třetiny Senátu Parlamentu ČR v daných volebních obvodech. Týká se to i volebního obvodu č. 24 se sídlem v Praze 9, kde se bude volit senátor o pro celý ma...

Na vodojemu Flora rostou kuriozity

Vinohrady - Louka s ohroženými druhy rostlin vévodí střeše vodojemu Flora, jednomu z nejstarších na území hlavního města.

Nové Dvory nově, chystá se územní studie

Nové Dvory - Území Prahy 4 a Prahy 12, které se stane jednou ze spádových oblastí připravované nové linky metra D, prověří nová územní studie. Do její tvorby se zapojí obě dvě městské části, které bud...

Ostravský mrakodrap dosáhne výšky 238 metrů. Bude stát dvě miliardy

Ostrava postaví nejvyšší budovu v České republice. Mrakodrap vznikne v samotném centru města a bude vysoký 238 metrů.

Povede Baťův kanál na Olomoucko?

Memorandum o prodloužení Baťova kanálu do Olomouckého kraje podepsali v úterý 23. června na zámku v Tovačově zástupci krajů, mikroregionů, sdružení cestovního ruchu a starostové měst a obcí.

Tahanice kolem nové nemocnice. Odpůrci podruhé prohráli u soudu

Proti zamýšlené nemocnici ve Zlíně-Malenovicích se sepisují petice a soudy řeší stížnosti. Lékaři jsou však pro.

Vznikla pamětní desku Josefu Kafkovi

Nusle - Pamětní desku účastníku protinacistického odboje Josefu Kafkovi odhalili na domě v Otakarově ulici v Nuslích představitelé městské části Praha 4. Slavnostního odhalení se zúčastnila dcera Jose...

Komplikace Chodovská, Modřanská a Jižní spojka

Michle/Modřany/ – Úsek Chodovské mezi ulicí U Plynárny a Jižní spojkou už začal a potrvá až do července příštího roku. Opravuje se povrch stávající čtyřpruhové komunikace včetně povrchu autobusových z...

Váleční veteráni získali pamětní medaile

V Moravskoslezském kraji žije již jen posledních pár účastníků druhé světové války. V Ostravě je ocenil hejtman i zástupci Ruské federace.

Originální socha Radegasta nebude v Ostravě vystavena

Stop komerci, řekli si zřejmě zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm, když zamítli na svém červnovém zasedání žádost Národního zemědělského muzea z Ostravy o zapůjčení originálu sochy Radegasta. Ta měla ...

Náměstek policejního ředitele se zastřelil

Vysoký policejní důstojník – náměstek moravskoslezského policejního ředitele plukovník Radím Daněk spáchal 1. července sebevraždu.

Milan Baroš končí. Bez rozlučkového zápasu

Ostravský Milan Baroš oznámil, že končí s fotbalem. Důvodem jsou vleklá zranění achillovky a kolene.

Obří hry i optické klamy na vás čekají v Baťově institutu

Herna obřích deskových her a optických klamů je po dobu letních prázdnin denně od 10 do 18 hodin otevřena v Baťově institutu.

Praha 8 sleví na nájmech živnostníkům postiženým pandemií

Libeň - Se slevou na nájemném v rozmezí 30 – 50 % mohou počítat podnikatelé a živnostníci v prostorách ve správě sti Prahy 8. Jde přibližně o 400 nájemců, na které dopadly v různé míře opatření spojen...

Začíná se s obnovou sídliště Novodvorská

Městská část Praha 4 ve spolupráci s místní Agendou 21 zadala ke zpracování studii sídliště Novodvorská, která se věnuje především intravilánu sídliště Novodvorská a jeho návaznosti na okolní zeleň (V...

Hra o hřiště pražských fotbalových klubů. Budou se některé stěhovat?

Pro většinu českých sportovních klubů a fotbalu zvláště je stěhování jinam takřka nemyslitelné. Často bývají pevně svázány s lokalitou a často spíše zkrachují či sestoupí, než aby odešly či byly prodá...

Ostravská lékařská fakulta nesmí přijímat nové studenty

Spory ve vedení fakulty, pochybné přijímání protekčních studentů, nedostatek odborných vyučujících - to jsou problémy lékařské fakulty Ostravské univerzity, kvůli kterým je fakulta bez akreditace.

Převrat na vítkovické radnici. Vítězné ANO skončilo v opozici

Starostka ostravského obvodu Vítkovice Radomíra Vlčková z hnutí ANO 2011 byla zastupiteli odvolána. A to i přesto, že hnutí ANO ve Vítkovicích vyhrálo volby a zastupitelé do čela radnice zvolili jeho ...

Eva Jiřičná má zachránit kymácející se ostravský věžák

Zbourat, snížit nebo opravit ostravský věžák z konce 60. let? Poslední platí. Zachránit jej má slavná architektka Eva Jiřičná.

Město Zlín se znovu dostalo na světovou mapu měst

Město Zlín je opět na světové mapě měst, která se mohou chlubit tzv. USE-IT mapou. Jedná se o speciálního průvodce městy pro mladé cestovatele.

Kde v Praze jsou tento týden výluky pitné vody?

Nejrychlejší cestou, jak získat informace o plánovaných výlukách, je služba SMS-INFO. Klienti budou zdarma dostávat aktuální informace z jimi zvolené lokality. Zákazníci si službu mohou objednat přes ...

„Modrá smrt“ zachvacuje i Prahu 10. Oprávnění pro Vršovice a Vinohrady již od 15. července

A je to tu. Městská část Praha 10 začne na konci prázdnin zavádět parkovací zóny. První podoblastí, kde se objeví, budou Vršovice a Vinohrady. Na začátku října začnou zóny platit ve Strašnicích, o měs...

Tutík se vydal na cesty. Neviděli jste ho?

Šestiletý kocour jménem Tutík se o víkendu rozhodl, že vymění teplo domova ve smíchovské Grafické ulici za venkovní dobrodružství. Do pelíšku se však už nevrátil a jeho majitel má o něj strach.

Následující články

Řidiči, kvůli vodovodu a kanalizaci jste zas (byť dočasně, "jen" do října) přišli o parkovací místa

Dopravní omezení na pozemní komunikaci Bořivojova v souvislosti s prováděním výkopových prací a obnovou povrchů (rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace). 1. etapa – Bořivojova před a proti 1094/39...

V ulicích Zlína a Otrokovic jezdí první elektrobus

První elektrobus v historii je v červenci letošního roku nasazován na linky MHD ve Zlíně a Otrokovicích.

Kůrovcová kalamita se nevyhnula ani lesům na Tlusté hoře

Kvůli kůrovci v lesech na Tlusté hoře musel být pokácen dvojnásobný počet smrků, než se původně plánovalo. Vykácená místa město zalesňuje dolnějšími listnatými stromy.

Šestka upozorňuje na chystané uzavírky

Kde by si řidiči měli dát v nejbližších týdnech a měsících v Praze 6 pozor? Co, kde a kdy bude uzavřeno nebo omezeno?

Dle stavebního zákona rozhoduje státní správa, nikoli samospráva

Někdy nám píšete o situacích, kdy jste se obrátili na místní samosprávu na radnici, když se rozhoduje podle zákonů ČR. Například stavební úřady rozhodují nezávisle na zvolených orgánech radnic, staros...

Město šikanuje občany za špatné parkování

Ve Frýdku-Místku chybí minimálně 3000 parkovacích míst. Bez ohledu na tento fakt, městská policie přitvrdila. Údajně na příkaz politiků, kteří jsou ale paradoxně odpovědni za nedostatek parkovacích mí...

Festival s nejlepším výhledem Keltská noc 2020 se blíží!

V krkonošském Harrachově, v nádherném vysokohorském areálu přímo pod doskočištěm mamutího můstku, vystoupí od 6. do 8. srpna kapely Tři sestry, Vypsaná fixa, Wohnout, Rybičky 48, Mňága a Žďorp, Alkeho...

Cikáni se vracejí na prkna

Hudebně-dramatická balada Cikáni jdou do nebe se vrací na scénu Divadla Bez zábradlí! Čekají vás podmanivé melodie a temperamentní tance, ze kterých až mrazí! Příběh o strhujícím podobenství, o věčné ...

Nový přívoz radost pro turisty

Podskalí/Smíchov - Praha má nový přívoz s názvem Přívoz Vyšehrad. V podstatě není nový, protože kdysi pod Vyšehradem přívoz jezdil a je zmiňován už v roce 1222, kdy ho vlastnila a provozovala Vyšehrad...

Konečně je tu úsek 511 a nebo není?

Praha – Tak po měsících napjatého ticha je tu konečně rozhodnutí. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), dostalo územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 pražského okruhu. Po těch asi 50 letech, kdy se už mě...

Křižíkovy pavilony a divadlo Spirála se dočkají rekonstrukce

Léta odkládaná rekonstrukce Křižíkových pavilonů a divadla Spirála má zelenou. Rada hlavního města Prahy schválila rekonstrukci pavilonů B, C a E a divadla Spirála, práce na obou projektech začnou do ...

Na jednu jízdenky z Prahy až na konec středních Čech

V průběhu srpna dojde ve spolupráci organizací IDSK (organizátor středočeské dopravy) a ROPID k integraci dopravy ve Středočeském kraji. Dotýká se to 149 středočeských měst a obcí a bude zavedeno celk...

Bude se konat referendum o malenovické nemocnici?

Podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka se do termínu voleb 2. a 3. října nedá stihnout referendum o výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Představitelé iniciativy Zachraňme Baťovku přito...

Vítkovické nádraží je kulturní památkou

Budova nádraží v Ostravě-Vítkovicích se stala kulturní památkou. A to i přesto, že České dráhy byly proti.

V ostravské zoo se narodil hrošík

Zoo Ostrava má nový přírůstek – mládě hrocha. Porodila jej mladá samice, pro kterou je to mateřská premiéra.

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Vyzkoušejte v sedle kola Cool únikovku!

Populární úniková hra se nemusí odehrát pouze v několika místnostech či sklepení. Lze si ji zahrát také na čerstvém vzduchu a navíc se při ní i něco zajímavého dozvědět. To všechno vám nabízí Cool pra...

Kapela Queenie chystá obří koncerty a oznámila světové tour

Česká skupina QUEENIE v čele s frontmanem Michaelem Kluchem, právě jezdí letní open-air koncerty, chystá na obří mega koncerty v O2 areně. a oznámila i světové tour.

A zase ty vlaky: Vykolejení vagónů u Prahy a zranění

Záchranáři, hasiči i policisté vyjížděli v pátek ráno do Mstětic na Praze-východ. Na trati mezi Prahou a Lysou nad Labem vykolejil nákladní vlak, respektive vagóny, které se samy rozjely a smetly sobn...

Tereza Bebarová dostala během korony bezva nápad!

Všichni čekali, co bude, každý se chytal všeho, co by mohl dělat a mnozí tápali. Doba „korona-karantény“ byla velmi složitá. Ale paradoxně díky ní herečka a moderátorka Tereza Bebarová s partnerem Iva...

Vondráčková s Gránským mezi obrněnými auty, zbraněmi a vojáky!

Vojáci, obrněná vozidla, uniformy, zbraně, střílení i zatýkání. Poměrně skličující prostředí. V tom se nějakou dobu pohybovala zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková s kolegou a kamarádem, hercem Davide...

VyšeHrátky přidávají představení, pobaví se i batolata

Sedmnáctý ročník festivalu pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky proběhne v termínu od 31. srpna do 6. září v prostorách Královské a knížecí akropole na Vyšehradě. Pro velký zájem pořadatelé rozšiřují p...

Sloni mají ve Zlíně tříhektarový výběh

Tři slonice ze zlínské zoologické zahrady si užívají nový tříhektarový travnatý výběh

Archeologové prohledávali pozemky u laubů

V samotném centru Ostravy, vedle bývalé radnice v místě bývalého parkoviště, bude postaven rozměrný obytný dům. Stavbě předchází archeologický průzkum místa, které bylo obývané od vzniku města, tedy v...

Ostravané se už těší na doubledeckery

Dva dvoupodlažní autobusy jsou již na Ostravsku. Projdou posledními úpravami a poté vyrazí do ulic. Ostravský dopravní podnik se tak stane prvním českým městským dopravcem, který bude dvoupatrové auto...

Hasiči chytali v domě v Hrabůvce netopýty

Do obytného domu v Ostravě-Hrabůvce vletěli v neděli 16. srpna kolem 11. diny dopolední netopýři. Zaskočení nájemníci zavolali hasiče a čekali, co se bude dít.

Fakultní nemocnice otevřela Covid centrum

Ostravská Fakultní nemocnice otevřela ve svém areálu Covid centrum. Zdravotníci v něm zvládnout denně odebrat vzorky až od tisíce lidí.

Večer tříkrálový - nenechte si ujít poslední představení!

Oblíbená komedie Večer tříkrálový se letos bude hrát na Letních shakespearovských slavnostech naposledy, a to ve dnech 22. – 28. srpna. Kdo ji doposud nestihl, má poslední příležitost.

Centrum Černý Most připravilo přehlídku složek IZS

První zářijová sobota bude v Centru Černý Most patřit těm, kteří dennodenně dohlížejí na naše bezpečí a jsou připraveni zasáhnout, kdykoliv si to situace žádá. Rozhodně je nepřehlédnete, na venkovním ...

Středočeši nabízejí pro žáky, studenty a své seniory cesty zdarma

Studující základních a středních škol včetně učilišť a senioři nad 65 let mají možnost se od 1. září 2020 zapojit do Projektu středočeského jízdného pro žáky, studenty a seniory.

Citybusy s preclíkem byly první nízkopodlažní

Býval to výkřik techniky v Praze nebývalý, plný elektroniky a média pěla chválu na jeho ekologický provoze, protože splňoval normu Euro3. Řeč je o Citybusu, ve Francii Renault Agora, který vyráběla Ka...

Jak by mohlo vypadat mýtné v Praze

Majitelé starších automobilů si možná budou muset za vjezd do historického centra Prahy připlatit. Magistrát totiž v několikaletém horizontu zvažuje zavést mýtné. Jeho prostřednictvím chce bojovat se ...

Každý čtvrtý jel v ostravské MHD bez jízdenky

Asistenti přepravy kontrolovali v noci z pátku na sobotu cestující v tramvajích. Každý čtvrtý neměl jízdenku, přesto černí pasažéři vyvázli bez pokuty.

Impresionisté, jak jste je určitě neviděli, budou v Karlíně

Karlín - Výstava Bylo nebylo, Van Gogh, Monet, Renoir... je velkolepou podívanou. Začne 18. září ve Foru Karlín. Na ploše více než 2.000 metrů čtverečních se představí mistrovská díla v projekcích dop...

Parku Santoška v novém hávu láká k vycházkám

Smíchov - Rekonstrukce parku Santoška skončila, a je ještě krásnější, než byla. Park hojně navštěvují zejména obyvatelé Prahy 5. Jedná se o významnou investici do veřejné zeleně, která by měla přinést...

Malostranské vinobraní zakončí koncert Vlasty Redla s kapelou

V neděli 20. září vyvrcholí dvanácté Malostranské vinobraní – Dozvuky horňáckých slavností samostatným koncertem předního českého folkového hudebníka Vlasty Redla se svou kapelou.

Záhadné černé billboardy ohrožují lidi

V posledních několika týdnech se po různých pražských místech, především na periferiích, objevily černé billboardy. Možná to má souvislost s nadcházejícími volbami…

Ostravský obvod se brání neplatičům a problémovým nájemníkům

Největší ostravský obvod Ostrava-Jih využil zákonné možnosti u nájemních bytů. Jejich obyvatelé musí od září skládat kauce ve výši trojnásobku nájmu.

Nové parkoviště v Přívoze lidé kritizují

Záchytné parkoviště v Přívoze má snížit počty aut, kterými řidiči jedou do samotného centra Ostravy. Má však dvě nevýhody – nedá se k němu odbočit a je v nevhodném místě.

Začala rekonstrukce Barrandovského mostu

Barrandovský most probíhá rozsáhlou rekonstrukcí. Její první etapu zahájila Technická správa komunikací (TSK) kdo zahájila dnes. Potrvá do roku 2025, dopravu to ale celý letošní a příští rok příliš ne...

Vinohradská vodárna se promění nejen v rozhlednu

Hydropolis se bude jmenovat park, který má začít Pražanům sloužit v roce 2024. Jde o investici za 200 milionů korun. Jde nejen o úpravu samotné vodárenské věže, ale i o expozici skrytou v jednom ze dv...

Lanovka na Petřín od 5. 10. nejede

Pravidelnou podzimní revizí projde lanová dráha na Petřín. Dopravní podnik Praha (DPP) přeruší provoz od pondělí 5. 10. do pátku 23. 10. Od soboty 24. 10. od 9 hodin se opět dostanetena Petřín lanovko...

Za Chudou Prahu druhé místo

Muzeum hlavního města Prahy získalo 2. cenu v XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis za výstavu „Chudá Praha: Lidé–Místa–Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“ .

Články abecedně vzestupné

Energetická krize. Konec volejbalu v Braníku?

Jeden z nejpopulárnějších pražských sportovních areálů čelí existenčním problémům. Řeč je o sportovištích Beach Braník, které vyhledávají zejména milovníci klasické i plážové varianty volejbalu a stol...

Energické Centrum

Srdečně zveme do našeho relaxačního centra v centru Zlína všechny Zlíňáky k masážím, relaxaci,čaji,meditaci,uvolnění a odpočinku Nabízíme masáže čtyřruční,párové,individuelní a dětské.

Energie pro hlavní město Prahu a jeho organizace zajistí THMP

Dodávky elektřiny pro hlavní město Prahu a jeho příspěvkové organizace bude od 1. července letošního roku nově zajišťovat městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP).

Energii je výhodné nakoupit na burze

Snížení provozních nákladů radnice Prahy 5 je mým hlavním cílem a efektivnější správa energií je jednou z cest, jak k tomu přispět. Energie proto plánujeme nově nakupovat centrálně, a to nejen pro bud...

Energošmejdi mají nový trik jak zneužívat cenových stropů

Ani během energetické krize nepřestali takzvaní „energošmejdi“ využívat důvěřivosti některých lidí. Od začátku roku se zaměstnanci call center a zákaznických center ČEZ Prodej setkávají s případy, kdy...

Enge – 2. místo v mistrovském závodě FIA GT

English Camp Definition of Me pořádají bratři ze Skalky

Týdenní pobyt s výukou angličtiny pro dospělé, mladé a rodiny s dětmi proběhne na přelomu června a července (29. 6 - 5. 7.) v krkonošských Janských Lázních. Informace a on-line přihláška: www.cb.cz/sk...

English for Business Administration má první absolventy

Na Fakultě humanitních studií (FHS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně proběhly v letošním roce první státní závěrečné zkoušky v bakalářském studijním oboru English for Business Administration. Tento stu...

Epic Chants Tour 2013 nabídne světové hity ve stylu gregoriánských chorálů

Mimořádný zážitek - unikátní propojení známých rockových a popových skladeb s mystickou chorálovou hudbou a nejmodernější scénickou show nabízí Epic Chants Tour 2013 fenomenálního vokálního uskupení G...

Epidemie tuberkulózy nehrozí

Všech 53 žáků 9. tříd ze ZŠ Jeremenkova, kteří přišli do styku se spolužákem nakaženým tuberkulózou, se podrobilo lékařským vyšetření s negativním výsledkem.

Články abecedně sestupně

Eskalátory v metru budou bezpečnější

Dopravní podnik hlavního města Prahy začal s instalací bezpečnostních kartáčů, které budou umístěny na eskalátorech jedenácti stanic pražského metra. Mimo jiné i ve stanici Karlovo náměstí.

Eskalátor na Náměstí Republiky od 2. ledna mimo provoz

Téměř na den přesně 1. 11. měly být po třiceti dvou letech uzavřeny a také vyměněny eskalátory ve výstupu ze stanice metra B Náměstí Republiky. Práce jsou sice zahájeny, ale k uzavírce dojde až 2. led...

Erpet Golf Centrum připravuje sportovní příměstské kempy

Každoročně první týdny v červenci a srpnu patří oblíbeným summer camps. Tyto příměstské tábory pro děti ve věku od 3 do 14 let zajišťují využití volného času dětí každý pracovní den od 9 do 16 hod v p...

Erotic festival slibuje nevšední zážitky

Historické prostory Národního domu na Vinohradech budou od 22. do 24. listopadu zasvěceny erotice všeho druhu. Ve třech patrech po dobu tří dnů a tří nocí se tu totiž bude konat 1. ročník Erotic festi...

Eros Ramazzotti vystoupí v České republice

Italská superhvězda, Eros Ramazzotti, vystoupí v České republice. Pop-rockový zpěvák, kytarista, skladatel a producent proda za svou pětadvacetiletou kariéru více než 40 milionů kopií svých nahrávek. ...

Erbenova Kytice ožívá v podání ostravských herců

Epopej v centru města nový domov nenajde

Rada hlavního města Prahy bude v úterý 15. srpna 2017 jednat o návrhu MČ Praha 1 na přeměnu parčíku u Štefánikova mostu ve stavební parcelu. Předložený návrh na změnu územního plánu by měl umožnit výs...

Epopej do Krumlova a nebo kam?

Pražští radní dnes (7.10) odsouhlasili, že by Slovanská epopej Alfonse Muchy mohla být pět i více let v zámku v Moravském Krumlově. Mělo by to být do doby, kdy se konečně město rozhodna, kam ji trvale...

Epileptiky přijdou podpořit Zdeněk Srstka a Dalibor Gondík

Epileptici vyděsili kolemjdoucí

Zvýšená hladina vodních toků uplynulý víkend zaměstnala zodpovědné lidi také v Otrokovicích. Při nedělní kontrole řeky Moravy starostka Radoslava Matuszková, velitel Městské policie Tomáš Gromus a ved...