Počasí
Praha 2 °C Čtvrtek, 01. prosince 2022, Svátek má Iva
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Igor Svoják: Naše politické konkurenty jsme nikdy neudávali

Ve Frýdku-Místku byl Igor Svoják lídrem ODS a v zastupitelstvu vedl opozici. Působil jako poslanec Parlamentu České republiky a nyní podniká ve zdravotnictví.
Igor Svoják ve slavnostní hornické uniformě. Vzpomíná v ní na roky, kdy působil na Dole Staříč a v koncernu OKD. Foto: Robert Mročka Zvětšit
Igor Svoják ve slavnostní hornické uniformě. Vzpomíná v ní na roky, kdy působil na Dole Staříč a v koncernu OKD. Foto: Robert Mročka

Jste ještě činný v politice?
Politiku jsem definitivně opustil před rokem. Přes rok jsem měl na základě vlastní žádosti přerušené členství v ODS, letos jsem členství ukončil. Byly za tím osobní důvody a nechci to rozebírat. Nicméně si stále myslím, že ODS je na pravém spektru jeden ze dvou subjektů, který může držet jakousi slušnou politickou linii.

Když se ohlédnete zpět, litoval jste někdy, že jste šel do politiky?
Každou životní zkušenost beru jako obrovské plus. Politika má hodně výhod, ale na druhé straně existují samozřejmě i minusy. Tím největším je obrovská ztráta soukromí. Ta je mnohonásobně větší než u člověka, který se pohybuje jen v klasickém byznysu. To zasáhne člověka samotného i lidi v jeho okolí, hlavně rodinu. Není náhodou, že spousta politiků má problémy v soukromém životě.  

Byl o to i váš případ?
Ano, i mne se to týkalo.

Hlasoval jste někdy v parlamentu pro něco, s čím jste nesouhlasil? Musel jste dělat takové kompromisy?
Ve velké politice, tedy v parlamentu, je tak obrovská smršť zákonů, že jeden člověk je nedokáže relevantně posoudit. Někdy poslanec hlasuje pro něco, s čím na první pohled nesouhlasí. Důvodem bývá, že nemůže tuto věc podrobně vyhodnotit a získat všechny informace. Proto jej věcné argumenty kolegů mohou přesvědčit o změně názoru. Někdy je hlasování kompromisem, hlavně v případech, kdy poslanecký klub rozhodne, že je třeba hlasovat jednotně. Samozřejmě v klubu probíhá debata, tam se může každý vyjádřit. Navenek však klub v určitých hlasováních vystupuje po dohodě jednotně. I tak může poslanec avizovat dopředu, že nechce hlasovat s klubem. Jestliže někdo měl s hlasováním zásadní problém, hlasování se neúčastnil.  

Zanechme na chvíli politiku. Čemu se věnujete nyní?
Zůstal jsem u práce, kterou jsem dělal posledních deset let. Je to zdravotnictví. Specializuji se zejména na zdravotní turistiku, kdy na plánované výkony jezdí k nám lidé ze zahraničí, ale i na variantu, kdy naši lidé jezdí kvůli nějakému zákroku do zahraničí. Rovněž jsem akcionářem společnosti nabízející privátní zdravotní péči.

Můžete říct, kdo jezdí do České republiky na lékařské zákroky?
Jedna ze zemí Evropské unie, kde není zdravotnictví na dobré úrovni, je Velká Británie a právě Britové mají zájem o lékařské zákroky v České republice.  

To mě překvapuje. V čem je zdravotnictví v Británii špatné?
Nemají kvalitní lékaře a na zákroky se dlouho čeká. Ne příliš dobrá zdravotní péče je ve Velké Británii historicky známá, není to nic nového. Ale požadavky jsou i z jiných regionů, především z arabských zemí.

Platí si tito klienti zákroky sami?
Lidí z arabských zemí si zákroky hradí v plné výši. Avšak hodně zdravotních výkonů jim následně hradí například nadace. Pokud se jedná o zaměstnance ministerstva obrany, hradí jim léčbu úrazů přímo ministerstvo. Britům hradí jejich pojišťovna výkon do výše, jako by byl proveden ve Velké Británii. Pokud je rozdíl vyšší, musí si jej doplatit.

Na jaké zákroky sem jezdí Britové?
Nejčastěji na výměny velkých kloubů – kolene a kyčle, protože u nich je čekací lhůta velmi dlouhá a kvalita zákroků není příliš vysoká. U nás provádíme tyto operace na podstatně vyšší úrovni.

Naznačil jste, že i Češi jezdí na zákroky do zahraničí. O co se přesně jedná? 
Začnu trochu zeširoka. Současná politika Evropské unie a situace kolem migrace je neutěšená a obávám se, že do budoucna se to bude ještě zhoršovat. Zároveň musím konstatovat, že poprvé po listopadu 89 začínám mít obavu o svobodu v České republice. Současná politická scéna v Česku začíná přijímat zákony, které plíživě ale zcela zřetelně omezují jak svobodu podnikání, tak občany jako takové. Lidé tak začínají mnohdy přemýšlet, jak zde v Evropě ale i v naší zemi bude vypadat jejich další život, a zvažují, že by se eventuálně přestěhovali jinam. A s tím souvisí i porody. Řada zemí má ve své ústavě zakotveno, že člověk, který se narodí na jejich území, získá automaticky občanství této země. S tím mám i já osobní zkušenost. Před třemi měsíci se mi narodil syn a porod jsme zorganizovali v USA. Můj syn tak má dvojí občanství –  americké i české. Dokonce měl vyřízené dříve  americké doklady. Myslíme si se ženou, že nastane doba, kdy syn bude reálně zvažovat, kde chce žít. Bude mít nenahraditelnou svobodu rozhodování.

Co konkrétně zajišťujete pro páry, které chtějí rodit v zahraničí?
Na klíč zajistíme letenky, ubytování, kvalitní zdravotní péči v zařízení, které má zkušenosti s porody a veškerou administrativu – od vyřízení rodného listu až po cestovní doklady pro dítě.

Je vůbec legální organizovat porody kvůli občanství?
Je to naprosto legální. Ústava Spojených států jasně říká, že kdo se narodí na jejich území, je automaticky občanem Spojených států. Žena odlétala do USA ve vysokém stupni těhotenství a celní a imigrační úředníky nezajímalo, zda jede do USA rodit. Paradoxně se zajímali, zda něco nepašuje (smích). Otázkou samozřejmě je, co se stane, když bude prezidentem zvolen Donald Trump, který napadá zrovna tento odstavec americké ústavy. To však nedělá vůli Čechům nebo Evropanům, ale kvůli přistěhovalcům z Latinské Ameriky a Mexika.

Máte dojem, že Spojené státy jsou oproti Evropě zase až taková „výhra“?
Na jedné straně žijeme v Evropě historicky v období, které lze charakterizovat jako blahobyt, který neměl doposud obdoby. Lidé netrpí hlady, nejsou války, zdravotnictví úspěšně vymýtilo smrtelné epidemie. Na straně druhé začínáme pohrdat svobodou. A pomalu ale jistě o ní přicházíme. Byť si nemyslím, že Amerika je černobílá a mohu k ní mít tisíc výhrad, jedno je jisté. Svobodu mají nezpochybnitelně podstatně větší a jen tak si ji brát a omezovat jako my v Česku i v Evropě nenechají! Zdaleka se tam v takové míře, jako u nás, nepraktikuje ani udávání a neexistuje taková obrovská mezilidská závist.

Žijete stále ve Frýdku-Místku?
Trvalé bydliště mám v Praze, pracovně však působím napůl v Praze a napůl ve Frýdku-Místku, respektive na Moravě.

Sledujete politiku ve Frýdku-Místku a místní politické kauzy? 
Samozřejmě sleduji, co se ve městě děje. Hlavně kauzy či spíše pseudokauzy, které se vyšetřují na magistrátu. Připadá mi to často doslova směšné, a to mě snad nikdo nemůže obvinit z toho, že bych nějak nadržoval nebo fandil ČSSD. Považuji za neadekvátní někoho stíhat za údajné odpuštění pokut za parkování, což jsou v konečném důsledku stokoruny, a nestíhat nikoho za brutálně předražený akvapark, který byl postaven u Olešné. Nepřeji si, aby to došlo tak daleko, že přecházejícímu člověku přes silnici blikne uprostřed cesty na semaforu červená a on za to bude stíhán. Kauzy, které jsou omílány v médiích, považuji za pseudokauzy a myslím si, že je to neuvěřitelná perzekuce politiky a politiků. Řeší a vyšetřují se mnohdy doslova ptákoviny.

Nakousl jste akvapark. Dnes podávají opoziční politikové ve Frýdku-Místku desítky trestních oznámení nebo udání. Vy jste trestní oznámení nikdy nepodali, třeba právě kvůli akvaparku?
V době, kdy jsem byl ve městě lídrem ODS, jsme vedli s našimi oponenty diskuzi, často s docela tvrdou rétorikou. Mělo to ale svá pravidla a podle mě to bylo férové. Nepodávali jsme smrště trestních oznámení, vedli jsme jen tvrdou politickou argumentaci a předkládali jsme naše řešení. Nesouhlas jsme hlasitě projevovali na zastupitelstvu a pořádali tiskové konference, kde jsme na tento problém upozorňovali. Ale nikdy jsme se nesnížili k tomu, abychom chodili na někoho práskat a abychom někoho udávali. Bohužel dnes se přijímají zákony, které nahrávají udavačství, dokonce k němu vybízejí. A z toho mám obavu.

Máte na mysli něco konkrétního?
Vezměte si třeba zákon o nahlašování korupce na úřadech. Tam může dojít k situaci, kdy úředník, který má být propuštěn pro neschopnost, si vymyslí, že jeho nadřízený vzal úplatek. Takový člověk bude okamžitě bez ohledu na okolnosti chráněn a nemůže být propuštěn. To je pro mě nepřijatelné.

Nemůžete ale popřít, že korupce existuje.
To určitě ne, korupce tady byla, je a bohužel i bude. Znám konkrétní příklad, kdy lékař v rámci svých povinností jel ošetřit na vesnici osmdesátiletého pacienta a vzal si od něj 200 korun. Vůbec mu to nebylo trapné, ani nemluvím o morálním aspektu. To je také korupce, jenže jak chcete takový případ řešit? Tady žádný zákon nepomůže. Takže korupce není otázkou nesmyslného zákona, ale je otázkou morálky a chování lidí. Těch, kteří úplatky berou ale úplně stejně těch, kteří úplatky nabízejí.

Znám vás z politiky, ale nevím, zda máte nějaké zájmy a koníčky. Existují nějaké?
Mým největším koníčkem v dětství a v období dospívání bylo sjezdové lyžování. Do svých 18 let jsem závodně lyžoval za místní klub Válcoven plechu Frýdek-Místek. Účastnil jsem se okresních a krajských závodů. Protože oddíl měl jen mládežnické kategorie, udělal jsem si v 18 letech trenérský kurz a věnoval se následně sportovní výchově mládeže. Dá se říct, že celé dětství jsem strávil na Lysé hoře a v Palkovicích, kde měl náš lyžařský klub zázemí.

V minulém režimu byl problém získat dobré vybavení. Jak jste si obstarával kvalitní lyže?
Rodiče i oddíl se snažil vybavit své členy kvalitním materiálem. Rozděloval se podle výsledků a výkonnosti, jenže to samozřejmě nestačilo. Lyže i boty jsme proto sháněli pokoutně. Nejvíce věcí jsme sehnali z Polska. Toto lyžařské vybavení se někdy načerno nosilo přes Čantoryji, protože oficiálně se takové věci nesměly dovážet. Vybavení se jezdilo kupovat u těch, kteří měli to štěstí vyjet do „kapitalistické“ ciziny a třeba i do Tuzexu. Já jsem se bohužel nikdy v dětství na závody do zahraničí nedostal.

Chcete říct, že se lyže nebo boty pašovaly přes hranici u Čantoryje? I vy jste něco takto přenášel?
Dnes to snad už můžu přiznat. Přímo já ne, ale rodiče mi tak přenesli lyžařské boty, které se u nás nedaly sehnat. Byly dvě cesty, jak věci zakoupené v Polsku dostat k nám. Při výjezdu se muselo vypisovat celní prohlášení, kde každý uvedl, co vyváží ven. Když jely lyžovat děti do polských Beskyd, u všech se napsalo, že  mají lyžařské boty, jenže boty měly ze čtyř jen tři děti. Když na to celník nepřišel a nezkontroloval počet bot, tak rodiče mohli v Polsku jedny koupit a dovézt je zpět. Druhou cestou bylo boty v Polsku koupit, vystoupit z auta poblíž hranice a přenést je mimo hraniční přechod. Hranice mezi Československem a Polskem nebyla zase příliš hlídaná, tak se to jednou podařilo i mým rodičům.  

  Jak se na to vše s odstupem času díváte? Není vám líto, že se u nás lyžaři nemohli kvalitně připravovat  na závody?

Zase tak černobíle se na to nedá dívat. Musím říct, že válcovenský lyžařský oddíl byl velmi kvalitní. Neposuzuji to jen tím, kdo měl či neměl kvalitní lyže. Například sjezdovka v Palkovicích byla jednou z prvních v naší zemi, která využívala a uměla vyrobit umělý sníh. Pamatuji si jako dítě, že do Palkovic jezdila česká reprezentace. Připravovali se tam třeba Bohumír Zeman, Jiří Sochor nebo Olga Charvátová. Vídával jsem je na sjezdovce na začátku nebo na konci sezóny. Tady měli sníh a byl zážitek vidět tyto borce při tréninku.

Zůstala vám vášeň pro lyžování dodnes? Jezdíte spíše na zimní než letní dovolené?
Jezdíme i na letní dovolené, ale snažíme se takovou dovolenou trávit aktivně. Nebavilo by mě ležet týden na pláži, takže vždy vymyslíme nějakou aktivitu. V zimě samozřejmě jezdíme na lyže. V budoucnu určitě naučím syna lyžovat. Odborníci říkají, že děti by měly začít lyžovat kolem třetího roku. Nebudu jej nutit do sportovní úrovně, spíše jej naučím základy a později se sám bude věnovat věcem, které jej budou bavit.    

Profil
Igor Svoják se narodil 1. července 1966 ve Frýdku-Místku. Absolvoval Střední průmyslovou školu ve Frýdku-Místku, poté vystudoval strojírenský obor na Vysoké škole báňské v Ostravě. Později vystudoval obor management ve zdravotnictví a studium ukončil ziskem titulu MBA. Rovněž získal doktorát Ph.D. v oboru ekonomika podnikání a management. V současné době v Praze individuálně studuje podnikové právo.
Po ukončení studia na VŠB nastoupil jako technik na Důl Staříč, pracoval také ve Výzkumném ústavu hutnictví a železa a v koncertu OKD ve společnosti Bastro zastával post obchodního ředitele. Před 10 lety nastoupil do Lázní Darkov jako generální ředitel, poté v lázních působil jako předseda představenstva a v době, kdy byl poslancem Parlamentu ČR, stal se předsedou dozorčí rady. Působil jako zastupitel Frýdku-Místku i moravskoslezského kraje, v parlamentu byl ve volebním období 2010 – 2013 členem rozpočtového výboru a místopředsedou zdravotního výboru.
Je podruhé ženatý, má čtyři děti.

 

Podobné články


Předchozí články

Policie hledá tuto ženu v souvislosti s vraždou holčičky nalezené v třídírně odpadků

Policisté hledají možnou podezřelou v případě vraždy novorozence, které se našlo v třídírně odpadků před deseti dny v Praze 10. Hledaná neznámá žena krátce před nalezením těla násilně usmrcené holčičk...

Šance vybrat si pohled na svět je úžasný bonus

Šedý zákal důvěrně zná. Primář Očního centra Praha Radan Zugar proti němu společně s kolegy z týmu úspěšně bojuje dlouhé roky. Spokojených pacientů, kterým operační zákroky pomohly, jsou ročně tis...

Tiché město – údržba zeleně bez hluku a emisí

Každý si rád užije krásnou zeleň, ale málokdo chce poslouchat hluk strojů při její údržbě. Většinou mají benzinové motory, které jsou nejen hlučné, ale navíc vypouští škodlivé emise. První česká města...

Mláďatům gekonů zázračných svítí oči jako rubíny

V letošním roce se v Zoo Praha narodilo a vylíhlo již devět set mláďat. Mezi ta méně známá, ale neméně zajímavá, patří i letošní čtyři mláďata gekona zázračného (Teratoscincus scincus scincus).

Žirafa Eliška porodila své osmé mládě

Samice žirafy Rothschildovy Eliška porodila dnes v noci své již osmé mládě, otcem se stal samec Johan. Mládě je čilé a od matky už pije. Eliška se opětovně stala matkou v úctyhodném věku dvaceti let a...

Na Frýdecko-Místecku stojí desítky tvrzí

Hrádky nebo tvrze stály v Lískovci, Dobré, Dobraticích nebo Čeladné.

Od pondělí bude omezen provoz V Olšinách ve Strašnicích

Od pondělí 8. srpna bude na komunikacích V Olšinách a Úvalská v Praze 10 z důvodů stavebních prací omezen provoz. Kudy povedou objížďky a do se bude opravovat?

Ulici Na Hlavní se opravuje, čekejte zdržení

Až do 26. září potrvá oprava vozovky v ulici Na Hlavní v Březiněvsi. Jde o kompletní opravu v celé šíři komunikace v úseku od ulice Vzdálená po hranici Prahy. Uzavírka vozovky se bude konat po polovin...

Korunovační: Most mizí, nahradí ho nový

Most v Korunovační ulici, který vede nad železniční tratí v Korunovační ulici v Bubenči na rozhraní Prahy 6 a 7 ode dneška postupně mizí. Technická správa komunikací (TSK) na to má tři dny. V té době ...

Dopravu v Plzeňské zkomplikuje oprava vozovky

Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) zahajuje od 10. srpna opravu vozovky v ulici Plzeňská ve směru do centra, která potrvá čtyři dny do 14. srpna. Jedná se o úsek od křižovatky ulic Ke Kotl...

Odhodit brýle i v pokročilém věku dnes máme na dosah ruky

Společně se šedým zákalem mají pacienti jedinečnou možnost se zbavit i závislosti na brýlích, a to díky multifokálním nitroočním čočkám. O tom, proč by lidé měli do svého zraku investovat, jsme se ba...

Novou radnici Prahy 7 navrhne vítěz architektonické soutěže

Praha 7 vybrala projektanta na rekonstrukci nové radnice. Stal se jím vítěz mezinárodní architektonické soutěže Atelier bod architekti. Se stavebními úpravami nového sídla úřadu chce městská část začí...

Festival Hudba s párkem a hořčicí vás vítá

Festiválek (jde o už čtvrtý ročník) se koná v neděli 14.8. od 15:00 do 22:00 v zahradě bývalé železniční celnice na Vltavské a je určen pro celé rodiny.

Senioři z Petřin mohou cvičit i na židlích

Senior fitnes z. s. ; Stamicova 1968/21, Praha 6-Petřiny přichází s novým projektem Cvičení na židlích v domácnostech.

Tak kde by ta Slovanská epopej mohla být?

Nové sídlo pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy by mohlo být na konci Revoluční ulice, kde je pozemek s parkem u Štefánikova mostu. Pozemek je v majetku města a ve správě Prahy 1. Exkluzivně pro Naší P...

Blíží se Srdíčkové dny. V září si srdce koupíte na náměstí Míru

V týdnu od 19. do 23.9. pořádá Život dětem tradiční podzimní Srdíčkové dny. Dobrovolníci budou v ulicích měst na území celé České republiky nabízet reflexní srdíčka v různých barvách za 35 Kč, která s...

Pejkaři pozor! O prázdninách se ztrácí o čtvrtinu více psů

Letošní prázdniny jsou noční můrou pro mnoho pejskařů a jejich mazlíčků. Nezisková organizace Psí detektiv totiž jen za červenec řešila 326 případů ztráty domácích miláčků, což je o 22% více než v pře...

Na Vršovické bude omezen provoz kvůli plynovodu až do září

Od čtvrtka 4. srpna do 29. září 2016 bude částečně omezen provoz na komunikaci Vršovická z důvodu výkopových prací pro pokládku plynovodu.

Ve Strašnicích přepadl agresivní mladík o 50 let starší seniorku

O téměř padesát let starší oběť přepadení si vybral zatím neznámý asi dvacetiletý mladík. Přepadenou kopal do hlavy a kriminalisté žádají veřejnost o pomoc.

V Dolních Chabrech se v srpnu otevře letní kino

Promítání úspěšných českých komedií a indiánské dobrodružství, to všechno čeká v srpnu na obyvatele Dolních Chaber. Ve středu 10. 8. a 17. 8. se okolí beachvolejbalového hřiště v Nových Chabrech promě...

Do Malešického parku míří na výstavu Pavla Kantorka nejen kočky

Druhý ročník výstavy humoru Pavla Kantorka bude umístěna nad Vodním světem v Malešickém parku a ke shlédnutí bude od 10. srpna do 30. září. V případě příjemného počasí bude výstava prodloužena do půli...

Festival delikátních chutí proběhne v září v Novoměstské radnici

Milovníci vybraných chutí si přijdou na své 10. září na Novoměstské radnici v Praze. Jako třešnička na dortu mezi mnoha food akcemi bude Festival delikátních chutí… kde si každý najde tu svou.

Letní Letná zve na mimořádné zahraniční hvězdy, premiéry i starosvětskou cirkusovou atmosféru

Dechberoucí představení světových hvězd nového cirkusu, největší přehlídka domácích souborů, klaunérie, open air představení, hudební program, filmové projekce, workshopy, debaty, výstava a každodenní...

Letní program Malostranské besedy zpestří Jiří Schmitzer se svou hudebně-divadelní show

Známý český herec a písničkář Jiří Schmitzer vystoupí v pražské Malostranské besedě. Koncert plný originálních skladeb, svérázného humoru s prvky divadelního představení se uskuteční ve středu 10. srp...

Na Kamenci v Místku vzniknou nové bytové domy

Příjemný bytový areál v hezkém prostředí Kamence v Místku nabídne celkem 99 nových bytů.

Kde najdete v Praze 10 kontejnery na kovový odpad?

V Praze se rozšiřuje sběr kovových obalů. Konce července jsou nádoby na kovové domácí obaly umístěny i na území městské části Praha 10. Kde je najdete?

Lupiče z Čimické ulice hledá policie

Od 28. července hledají policisté muže, který přepadl prodejnu potravin v Čimické ulici.

Tip na výlet: Poznejte poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročově

Klášter Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročově s poutním kostelem můžete důkladně poznat o tomto víkendu, kdy se tam koná mše svatá u příležitosti svátku Nanebevstoupení Panny Marie v neděli 14. srpn...

125 let Petřínské rozhledny a připomenutí okupace

Muzeum hlavního města Prahy, kavárna na Petříně a Praha 1 pořádají 20. 8. od 11 do 20 hodin u příležitosti 125 let od otevření Petřínské rozhledny bohatý program. V neděli 21. 8. od 10 do 20 hodin bud...

Fotografická soutěž na téma Pražské stromy probíhá do konce srpna

Do konce měsíce srpna je možné posílat příspěvky do fotografické soutěže na téma Pražské stromy. Motivací je celá řada hodnotných odměn.

Daman stepní se po třiceti letech opět vrací do trojské zoo

Nově můžete v expozici umístěné v pavilónu Afrika zblízka obdivovat trojici damanů stepních, které jsme získali z německého Bernburgu. Jedná se o druh, který je v evropských chovech relativně řídce za...

Tip na výlet: sochařská linka Sculpture Line vede v srpnu až na Lipno

Cvičící figura Jakuba Flejšara opustila začátkem srpna Bobovou dráhu na pražském Proseku, aby si zacvičila na Lipně. „Je to tak, Flejšarova cvičící postava se rozhodla následovat sportovní fandy,“ smě...

Jižní spojku mezi Prahou 10 a 4 čeká o víkendu omezení

Informace o dopravních opatřeních na komunikaci Jižní spojka: O víkendu 13. - 14. srpna 2016 bude uzavřen sjezd a nájezd z ulice Spořilovská včetně pravého jízdního pruhu na Jižní spojce v úseku Spoři...

Sigmund Freud inspiroval módní branži. Výstava se koná ve slezanské textilce

Psychoanalýza světově známého Sigmunda Freuda inspirovala českou návrhářku a šperkařku Inéz Bohdanovou Bortoliovou k vytvoření nové kolekce oděvu a šperku. Kolekce nese jméno Sigmund a převažují v ní ...

Nová komedie Zdeňka Trošky Strašidla je na světě

Zdeněk Troška natočil novou rodinnou komedii Strašidla. V předpremiéře ji uvedl 12. srpna v ostravském multikinu CineStar. Kina uvedou film od 18. srpna.

Festival Hrady.cz uvítá kapely Mandrage, Monkey Business, Kabát a další

Skvělé obsazení má hudební festival Hrady.cz, který 19. a 20. srpna dorazí na zámek v Hradci nad Moravicí.

Uhříněves za dostavbu okruhu: Dvě minuty a byl to kolaps

Uhříněves – Obyvatelé Uhříněvsi podpořili Občanskou iniciativu za dostavbu Pražského okruhu, kterou před necelým půl rokem iniciovat zastupitel Prahy 11 Petr Sýkora. Kromě podpisů pod petici, dvě minu...

Autoshow Praha 2016 proběhne už příští měsíc

Za několik málo týdnů, v termínu od 22. do 25. září 2016 otevře holešovické Výstaviště své brány milovníkům motorismu. Uskuteční se zde 19. ročník největšího českého autosalonu - AUTOSHOW PRAHA. Tato ...

Loď Hermes se v pondělí večer opět otevře lidem bez přístřeší

Noclehárna na lodi Hermes kotvící u Štefánikova mostu se lidem bez přístřeší znovu otevře v pondělí 15. srpna od 19.30 hodin. Loď byla ve druhé polovině července uzavřena kvůli plánované odstávce za ú...

Zažít město jinak pomůže oživit desítky nových ulic v Praze i po celých Čechách

Již po jedenácté promění třetí zářijovou sobotu obyvatelé, místní spolky, umělci a drobní podnikatelé ulice našich měst – tentokrát rekordních 71 míst v Praze a 21 v dalších městech. Naopak poprvé se ...

Těžba bahna z Olešné potrvá do dubna příštího roku

Vytěžené sedimenty bude denně odvážet 300 nákladních aut.

Voda z pramene v Hájku obsahuje bakterie

Kontrola vody prokázala, že voda z Hájku není pitná.

Na kosmetiku nebo pro dárek? Jedině do Le Salonu ve Frýdku

Frýdecký Le Salon nabízí ve Slezské ulici kosmetické služby – permanentní make up, manikúru, pedikúru, nehtovou modeláž a také solárium a zájemci si přímo v salonu mohou zakoupit kosmetiku.

etní tlení na Střeleckém ostrově nabídne volnočasový program pro děti i dospělé pod vedením Vypsané fiXy

Ve čtvrtek 18. srpna zažije pražský Střelecký ostrov letní zábavu v režii kapely Vypsaná fiXa. Na programu je od 15 hodin akce s názvem Letní tlení, která dětem a jejich rodičům nabídne nejrůznější šk...

Blíží se jubilejní sezona ve Švandově divadle

Návštěvnost překračující 90 %, vysoký počet odehraných představení, hostování v zahraničí a za sebou vůbec nejúspěšnější období v novodobé historii Švandova divadla. To je bilance smíchovské scény, kt...

Znáte lupiče ze Střelničné

Kriminalisté hledají dva muže, kteří 27. července v noci ve Střelničné ulici v Praze 8 uloupili ženě kabelku. Způsobilí jí při tom drobné oděrky a několikatisícovou škodu.

Zoo Praha přivítala letošního miliontého návštěvníka – tento rok se tak stalo v rekordním termínu

V úterý 16. srpna přivítali v Zoo Praha letošního miliontého návštěvníka – poprvé v historii pražské zoo se tak stalo v rekordním termínu.

Den architektury na začátku října otevře veřejnosti stavby zatracované i obdivované

Na zapomenutá místa, architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, originální rekonstrukce, unikátní urbanistické celky, stavby ohrožené, zatra...

Vinohradskou ulici čeká rekonstrukce za stamiliony

Jedna z nejvýznamnějších tepen metropole, Vinohradská ulice, projde rekonstrukcí. Počítá se s tím, že s plánovanou rekonstrukcí tramvajové trati se promění i téměř tříkilometrový úsek Vinohradské mezi...

Vybrané pražské lokality pokryje WiFi signál

V rámci projektu Smart Prague chce Praha od příštího roku pokrýt Wi-Fi signálem některé oblíbené pražské lokality.

Následující články

Příští týden proběhne na pražských zastávkách MHD již druhý ročník charitativní sbírky

Již druhý ročník sbírkové akce, tentokrát pod názvem „Někdy stačí málo, daruj, co nenosíš“, pořádá společnost JCDecaux. Akce ve dnech 24. a 25. srpna na zastávkách MHD Dejvická, Luka, Náměstí Míru, Pa...

Vstup do Národního zemědělského muzea pro děti a mládež zdarma

Národní zemědělské muzeum se jako jedna z mála velkých institucí zřizovaných státem rozhodla ke kroku, o němž se už léta v řadě našich muzeí a galerií mluví, ale zatím málokdo našel odvahu k jeho real...

Národní muzeum představuje své cirkusové sbírky

Národní muzeum se účastní letošního XIII. Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Na výstavě Cirkus v maringotce přibližuje historii českého cirkusového umění a připomíná hostová...

Kampu rozjasní na konci prázdnin Dětské hraní

U příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. proběhne 30. srpna v parku Kampa akce s názvem Karel IV. – Dětské hraní. Děti se mohou těšit na bohatý program s plněním úkolů, odměňováním a...

Dožínková slavnost ve Ctěnicích

Celodenní program v Zámeckém areálu Ctěnice pod názvem „České zně“ přináší ukázky lidových řemesel a povídání o českých žních, představí žňové práce, práce s cepy, mlácení obili i poznávání obilovin a...

Předchůdcem Místku je trží obec Friedeberk

Místek byl založen jako tržní obec Friedeberk. První záznam o této obci pochází z roku 1267.

Novou prodejnu nábytku BRADOP najdete v Prioru v Místku

Kvalitní nábytek za přijatelné ceny nyní najdete v Místku v nově otevřené prodejně nábytku BRADOP v prostorách Obchodního domu PRIOR (bývalý Ještěr).

Filmový program v Nové scéně Vlast v Místku

Přinášíme přehled filmů v místecké Vlasti v srpnu a září.

Severská chůze je prospěšná celému tělu

Dynamická chůze se sportovními holemi nordic walking aneb severská chůze zapojí a posílí 90 procent svalů v lidském těle.

Martin Dejdar: Mé děti sledují Simpsonovy v anglickém originálu

Herec Martin Dejdar přijel v srpnu do Dobré na dětský tábor, který pořádala jazyková škola Face2Face z Frýdku-Místku.

V Praze se koná výstava nejlepších obalů z celého světa

Pražskou galerii nezávislého sdružení Czechdesign ovládl obalový design. Až do 9. září si zde můžeme prohlédnout vybrané návrhy ekologických obalů na více použití. Výstava mezinárodní soutěže Young Pa...

Malé radosti skryté v dokonalosti. Krása klenotů a hodinek

Víte o tom, že vás čeká exkluzivní výstava toho nejlepšího, co firmy z oboru hodinek, hodin, klenotů, autorských šperků, bižuterie, minerálů a dalších souvisejících produktů v současnosti ve světě nab...

Zoo Praha má nový přírůstek

V sobotu 20. srpna ve čtrnáct hodin porodila samice hrabáče kapského Kvída své čtvrté mládě, otcem se stal samec Draco. Kvída si hned po porodu správně lehla, aby od ní mládě mohlo pít. Porodní váha m...

Stopy po střelbě okupantů zůstanou na fasádě Národního muzea jako memento

V neděli 21. srpna uplynulo 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea četné škody. Útokem na muzeum došlo k poš...

Segway v Praze 7: zákaz platí, jezdit se ale může dál

Rada hlavního města Prahy schválila rozšíření zákazu segwayů v centru metropole. Nařízení se týká i Prahy 7. Prozatím ale chybějí značky, které pohyb na vozítkách zakazují.

Soud rozhodl: Magistrát nemusí za tunel Blanka platit ČKD přes 1,6 miliardy korun

V pondělí 22. srpna rozhodčí soud zamítl žalobu akciové společnosti ČKD Praha DIZ. Společnost po hlavním městě vymáhala částku 1 676 621 817,76 Kč z důvodu údajného zvýšení nákladů kvůli průtahům týka...

Vášně kolem umístění Slovanské epopeje planou dále, je to jen dobře…

Tak s návrhy kam umístit Slovanskou epopej se zase jednou roztrhl pytel. Po letech klidu se náhle objevil návrh z Prahy 1, že by mohla být na předmostí Štefánikova mostu. Pak se ozvala starostka Prahy...

Nela Žáková slavila úspěch na pěvecké soutěži ve Vitebsku

Velkého úspěchu dosáhla 11letá rodačka z Frýdku-Místku a žákyně zdejší Základní umělecké školy Nela Žáková v pěvecké soutěži v běloruském Vitebsku, která je považována za „Eurovizi východu“. Z 25. roč...

Sto zvířat obsadí Střelecký ostrov s multižánrovým koncertem pro děti

Kapela Sto zvířat není dnes už pouze ska. Ve čtvrtek 25. srpna od 15 hodin se v rámci Letňáku – Léta pro Pražany na Střeleckém ostrově předvede speciálním koncertem pro děti, na kterém promíchá pestro...

Nenechte si ujít společné vypouštění lodiček štěstí

Pro všechny milovníky jedinečných a nezapomenutelných pohledů na Prahu bude připraven 28. srpna opravdu romantický zážitek.

Modrá smrt II: Parkovací chaos vrcholí

Přibyly další vzájemně nekompatibilní zóny. Některé radnice je odmítají jako posouvání problému a podporují souběžnou výstavbu nových parkovacích míst, jiné věří v namalování čar na asfalt a výběr pop...

Nejlepší chléb koupíte v místecké prodejně Náš grunt

Hledáte kvalitní české potraviny bez chemických konzervantů? Zajděte si do prodejny Náš grunt v Tržní ulici naproti podloubí místeckého náměstí.

Jaké oční vady trápí děti? Řada z nich se projeví až s nástupem do školy

Až deset procent dětí předškolního věku trpí oční vadou. Školáků je zhruba čtvrtina. Čím je ale dítě menší, tím těžší je oční vadu rozpoznat. Neléčená oční vada v prvních letech života přitom může vés...

Letní Letnou čeká víkend plný premiér

Předpremiéra sólového představení jedné z předních osobností novocirkusové scény Daniela Gulka, česká premiéra adorované inscenace Edgar’s Echo, pestrá přehlídka domácích souborů a umělců, večer věnov...

Mezigenerační festival proběhne v Praze, v Brně a Olomouci

Obecně prospěšná společnost Elpida pořádá letos již čtvrtý ročník mezigenerační přehlídky OLD’S COOL. Představuje inspirativní osobnosti, vzory i velké životní příběhy a iniciuje neotřelé mezigeneračn...

Zásobte se vodou. Východ Prahy čeká pětidenní odstávka

Prahu čeká největší odstávka vody za dlouhé roky. Kvůli rekonstrukci páteřního potrubí nepoteče od čtvrtka do pondělí voda z kohoutků sedmnácti tisícům Pražanů. Podívejte se na přehled míst, která zůs...

Festival japonské kultury v Náprstkově muzeu rozehraje všechny smysly

Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v neděli 28. srpna 2016 od 11.00 do 18.00 hodin uskuteční další festival z cykl...

Palác Stromovka bude. Radnice se dohodla s investorem

Městská část Praha 7 a investor projektu Palác Stromovka, společnost Lordship, nalezli po více než dvaceti měsících jednání shodu. Ta se promítá v sedmnáctistránkovém dodatku k původní nájemní smlouvě...

Fotografická soutěž na téma Pražské stromy probíhá do konce srpna

Praha - Do konce měsíce srpna je možné posílat příspěvky do fotografické soutěže na téma Pražské stromy. Motivací je celá řada hodnotných odměn. Na webu Pražské stromy probíhá do konce měsíce srpna 3....

Informace k parkovacím zónám v Praze 6

Zóna placeného stání (ZPS) na území MČ Praha 6 je realizována jako jediná parkovací oblast. Žadatel o parkovací oprávnění (POP), který je místně příslušný v MČ Praha 6, žádá o parkovací oprávnění pro ...

Bacha škola! Tvrdí Kašpárek v rohlíku

Stromovka - Kašpárek v rohlíku zve do Stromovky ke Šlechtovce. Vstup je zdarma.

Do startu unikátního závodu Linde Ještěrka Cup 2016 zbývá 10 dní

Už za deset dní odstartuje společnost Linde Material Handling, přední evropský dodavatel manipulační techniky a skladových řešení, 9. ročník oblíbeného závodu řidičů vysokozdvižných vozíků Ještěrka Cu...

Plch velký je docela malý a zachránili ho na Petříně

Jen několik dní stará mláďata ohroženého plcha velkého jsou v péči ošetřovatelů Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Desítku čekají senátní volby – již za šest týdnů

Volby do třetiny Senátu ve 27 volebních obvodech ČR a třech v Praze (Praha 10, Praha 6 a Praha 11) se konají ve dvou dnech, v pátek 7. října 2016 od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. října od 8 do 14 hodin...

Vedle hotelu Juno ve Strašnicích se bude stavět

Šestnáctipodlažní Hotel Juno byl postavený v 70. letech a zrekonstruovaný v roce 2004. Nedaleko něj může vyrůst další výškový dům s 12 podlažími. Vyplývá to ze záměru stavby pro posouzení v procesu vl...

Justiční palác „vyklízí“ nahlášení bomby

Vršovice – Naposled 17. srpna. Anonymní nahlášení bomby způsobilo vyklizení stovek lidí. Na Míčánkách sídlí soudy a zastupitelství pro Prahy 4, 6, 8, 9 a 10 či Probační a mediační služba.

Historicky první běh Tančícím domem odhalí veřejnosti nepřístupné prostory

Poslední prázdninový den proběhne v Tančícím domě historicky první běh, díky kterému se závodníci budou moci podívat do prostor jako je únikové schodiště či 6. patro, kam se veřejnost za každodenního ...

Ve čtvrtek večer čeká vršovické fotbalisty těžká odveta

Slávisté odletěli do Bruselu, zde je ve čtvrtek čeká od 20:00 odveta play-off Evropské ligy na půdě RSC Anderlecht. Co řekl Gino van Kessel?

Angela přijíždí do Prahy. Očekávají se dopravní omezení. Kde?

Německá kancléřka přístává na Ruzyni v poledne. Odpoledne ve 14 se má setkat s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. V Praze 6 i jinde se očekávají částečná dopravní omezení. V ...

Světla Magni: Slunce je nahoře, tak hlavu vzhůru!

V titulku jste si přečetli životní motto redaktorky a moderátorky Český rozhlas Dvojka Světly Magni. Majitelky příjemného altu a věčného optimismu. Pokud vám jméno držitelky prestižní ceny Českého lit...

Posprejované zdi Kampy budou do měsíce čisté

Znečištění ulic, zdí a fasád domů nejrůznějšími kresbami a nástřiky, které lze obecně označit pojmem graffiti je věčným problémem nejen Prahy 1, ale celého hlavního města. Proti tomuto problému bojují...

Tři piva za řídítky – moc nebo málo?

Projde i Sněmovnou senátorský návrh sociálnědemokratického senátora Zdeňka Škromacha o povolení 0,8 promile na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy? Tedy až tří piv nebo skleniček vína?

Šestku čekají senátní volby – již za šest týdnů

Volby do třetiny Senátu ve 27 volebních obvodech ČR a třech v Praze (Praha 10, Praha 6 a Praha 11) se konají ve dvou dnech, v pátek 7. října 2016 od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. října od 8 do 14 hodin...

Výluka provozu tramvají v úseku Náměstí Bratří Synků – Spořilov

Rekonstrukce tramvajové trati v ulicích Nuselská a U Plynárny a rekonstrukce mostu přes Botič bude stále pokračuje . Proto od neděle 28. 8. (cca 0:30 hod.) do soboty 26. 11. 2016 (cca 0:30 hod.) je ob...

Sv. Jana nikdo nechce, odvezete si ho?

Nové Město - Socha sv. Jana Nepomuckého v kubistické nice ve Spálené ulici je zničená stejně jako kubistická nika v níž stojí - zloději kovů ukradli měď, přitom podle fotografií z roku 2014 tam ještě ...

Nový bulvár ve Frýdku otevře cestu k nádraží

První slezanský areál, který se plně otevře veřejnosti, bude tkalcovna v Těšínské ulici a na ni navazující budovy.

Na Beskydských rekordech budou soutěžící jíst zmrzlinu

Poslední prázdninový víkend patří Beskydským rekordům a historickým slavnostem . Obě akce se konají ve Frýdku - na náměstí a v parku pod zámkem.

Čemu přidělíte pět milionů? Co chcete vylepšit či opravit?

Více než 5000 účastníků pilotního ročníku bylo pro radnici Desítky dostatečných argumentem pro pokračování v projektu participativního rozpočtu Moje stopa, pro nějž je v rozpočtu Prahy 10 opět uvolněn...

Připravte se! Od neděle 28. srpna budou v Praze tramvaje v novém

Trvalá změna tramvajových linek začne v Praze platit od neděle 28. srpna. Objeví se tři nové linky 2, 15 a 21, přetížené úseky se dočkají posílení, Pražané budou moci využít nová přímá spojení. Celkov...

Soutěž na Mamma Mia i Noc na Karlštejně

A máme tu poslední prázdninovou soutěž. Celkem losujeme pět výherců. Jedná o možnost získat vstupenky na muzikál Mamma Mia Noc na Karlštejně nebo dálkové balení trilogie Milénium.

Články abecedně vzestupné

Ibisi skalní se připravují na hnízdění

IC Kunratice končí

MČ Praha 4 oznamuje, že k 31. prosinci 2011 bude uzavřeno Informační centrum (IC) Kunratice. Pro tuto spádovou oblast bude nejbližším IC v ulici Štúrova 1284.

IC Novodvorská přestěhováno

Ida Kelarová a Cigánski Diabli vystoupí v Porubě

IdeaFatte rozjede hip-hop party ve Stounu

Ve frýdecko-místeckém Stounu se v sobotu 23. října večer rozjede hip-hop party, jejíž hlavní hvězdou budou zlínští IdeaFatte.

Ideastav halové mistrovství v plážovém volejbale opět na Pankráci

V Beachklubu Pankrác se v následujících víkendech odehraje oficiální halové mistrovství ČR v plážovém volejbale mužů, žen a juniorských dvojic v kategorii U20. Očekává se zajímavá bitva mezi olympioni...

Idoly v kavárně Potrvá

Představení divadla DNO s názvem Idolls má podtitul EMOčně dEMOliční EMOkál.

Igor Kitzberger vystavuje v Chagallu

Igor Kitzberger vystavuje v Chagallu

Sochař Igor Kitzberger bude od čtvrtku 23. října vystavovat v ostravském Výtvarném centru Chagall.

Igor Kitzberger vystavuje v Chagallu

Články abecedně sestupně

Ilustrátoři pro děti se představí ve Ville Pellé

Villa Pellé od 10. dubna představí šestnáct aktuálně nejvýraznějších českých ilustrátorů literatury pro děti. Výstavní prostory se promění v Městosvět – jedinečný prostor ohraničený pouze fantazií výt...

Ilona Csáková jako Kleopatra zakončí zářiové antické vinobraní v Grébovce

Antické bakchanálie, tak zní podtitul letošního ročníku akce s názvem Vinobraní na Grébovce, které ve dnech od 16. do 17. září na náměstí Míru a v areálu Havlíčkových sadů už popáté uspořádá radnice P...

Ilja Žáček: Na Božskou energii získal certifikát

Nedaleko smíchovské Betramky zakotvil mistr Reiki Ilja Žáček (62). Reiki je starý léčebný systém, který vychází z východní filozofie a pomáhá lidem léčit různé neduhy fyzického nebo psychického rázu. ...

Ilja Racek pokřtí sbírku Evy Kotarbové

Ikony nalezené na nádraží putovaly do muzea

Osm pravoslavných ikon předali zástupci centrálního ostravského obvodu pracovníkům ostravského muzea.

Ikona Československé televize pan Vajíčko provede výstavou Retro 70. a 80. let v Tančícím domě

Galerie Tančící dům se na čtyři měsíce vrátí do éry 70. a 80. let v Československu.

Ikarus 141: Tomáš Hanák vypráví příběh Černého Mostu v nové divadelní hře

Přijeli jako kdysi první osadníci Divokého západu, obsadili pustý prostor a časem zde vytvořili svébytnou komunitu. Divadelní představení Ikarus 141 mapuje vzpomínky a zážitky obyvatel Černého Mostu o...

III.ročník benefiční akce „Jako zázrakem“

Na Vyšehradě se ve čtvrtek 21. května uskuteční benefiční akce občanského sdružení Asistence „Jako zázrakem". Veškeré dění proběhne v parku mezi Starým purkrabstvím a kapitulním chrámem sv. Petra a Pa...

III. Dům pomáhá především seniorům

Ihned aspoň asfalt, za dva roky pak generálka

Tituly vydavatelství Strategic Consulting, a to tedy nejen Naše Praha, ale i různé místní či radniční tituly, které vydáváme nebo jsme vydávali v hlavním městě, sledují jistě již více než deset let zř...